Alkmaarsche Courant De Kluizenaar van Far-End FEUILLETON. Donderdag 18 September Uit de Pers Rechtzaken. Oemengfl Nienws VOOR SPOEDICE AFLEVE- RING VAN ALLE HANDELS- DRUKWERK IS UWADRES 1 Ko. 221 1924 Honderd Zes en Twlntlgste Jaargang. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd van 916 September 1924. Wit koralen ketting, kindermuts, gummi- popje, portemonnaie met inhoud; rapporten- boekje; Duitsch R K. Kerkboekje; reflector van een lantaarn; koperen sleutel van een melkbus; damesmuts, eenige ho-ndenpennin- gen; benevens diverse huissleutels en mante!- banden. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven van 916 Septem ber 1924. J. v.d. Kamer, Heilooerdijk 2. cape; J. Vedder, Baansingel 38, emaille broche; S. Rood. Westerhofje 24, postduif; P. Stokman, Nieuwpoortslaan, portefeuille; J. v. d. Zee. Egmondermeer, hond (snoekkleur)B. Zon- derhuis, Groot Nieuwland 76; ketting-arm- band; W. Hout, Geest 32, gouden broche met haar; v. d.'Kamer, Spoorstraat 61, juweel oorknopje; H. J. Brouwer, Nieuwlandersin- gel 78, damestasch m. inh.Suze Verhagen, Overdiestraat 13, notiiiebcekje voor jaartal- len; Dr. Vos, Emmastraat 33, gummi-slang; H. Brouwer, Geest 52, jong geel hondje; C. Wester Jz. Rustenburgerweg, Heer Hugo- waard, bos nieuwe jongensklompen; G. Wo!- zak, Mient 20, bril in etui; Van Elfen, Cas- tricum, rust van een autckap met riem; H Pool, St. Jacobstraat 1, alpaccabeursje met inhoud; W. Schoonhoven, Magdalenenstraat, teddy-beer; J. Lind, Kennemerpark, dames armband-horloge; Jo Venneker, Laat 90, in- signe; L. Eendenbak, Oudegracht 29, zak- doek; A. H. Brants, 2e Landdwarsstraat 34, portemonnaie met inhoud; A. Zwart, Linde- gracht, ring met 3 sleuteltjes; Mej. Bolding, Oudegracht 207, baby-pop; C. de Vries, Stuartstraat 39, bruine jonge hond; Polak, Gashouderstraat 17, blauwe ceintuur; Herm. Hemels, Clarissenbuurt, sigarettenpijpje; W Boersen, Payglop, rozenkrans; J. Slikker, Krelagestraat 39, een beursje; A. Hulskamp, Vondelstraat la, portemonnaie met inhoud; A. Elte, Laat 201, molton deken; J. de jong, Stationsweg 37, rozenkrans in zilveren dop; A. Greenland, Middenstraat 19, man- telband; G. v. d. Meulen, Langestraat 67, hondenhalsband met penning; B. Reitsma, Stationsstraat 5, schaar; A. J. Smit, Liefde- laan 10, lederen voetbal; P. v. d. Hart, Geest 1, paardendeken; J. Oud, Landstraat 56, hondenhalsband. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po litie. DE TROONREDE. De N. R. Ct. (Lib.) merkt op, dat de rede, waarmede de Koningin Dinsdag de zitting der Staten Generaal heeft geopend, zoo nuch- ter en bezadigd is gehouden, als maar denk- baar is. Het sobere stuk zegt het blad geeft ons geen aanleiding tot critiek. Hier is iets blijmoediger dan wij in de laatste jaren ge- woon waren. De regeering zag eenige ople- ving niet alleen in handel en nijverheid, doch ook in den landbouw. Voor sommigen zal dit laatste een eenigszins verrassende mededee- ling zijn. Heeft dan ook onze landbouw of is misschien tuinbouw bedoeld? stil ge- legen? Of wilde de regeering sleehts zeggen, dat de regenzomer toch per slot van rebe lling geen kwaad heeft gedaan? Ten slotte wordt betoogd, dat het zonder- ling blijft, tegelijkertijd dat maatregelen tot breideling van de weeldeverteringen worden aangekondigd, een verhooging van het tarief van invoerrechten door te zetten, welke on- vermijdelijk hpt ook eenvoudige leven duur- der moet maken. „Logica schijnt ons niet dat, waarin de tegenwoordige regeering het verste gevor- derd is." De Hoefijzer-correspondent van het Alg. Hbld. (lib.) schrijft o.a.: „In een opzicht stelt deze Troonrede te- leur. Die van verleden jaar bevatte een zeer belangrijke uiting de belangrijkste van alle, dacht ons toen over de dringende noodzakelijkheid voor de geheele menschheid om de internationale vraagstukken tot oplos- sing te brengen. Nu had men toch mogen verwachten, dat de Troonrede van 1924, uit- gesproken kort na de conferentie van Lon- den, met eenige woorden had gezinspeeld op de toch onmiskenbare, zij het dan ook nog maar aanvankelijke verheldering van den foestand, (he ook op dit: punt bet belang- rijkste in vergelijking met verleden jaar is waar te nemen. Doch hieromtrent wordt geheel gezwegen. Verzuim? Of overmatige voorzichtigheid? Het Haagsche Volk (S- D. A. P.) begin- zijn beschouwingen met de opmerking, dat de Troonrede geheel het stempel draagt van den minister van Financien. Het maakt vol- gens dit blad, den indruk, dat de minister president zich in onverschilligheid of luste- loosheid geheel op den achtergrond heeft la- ten dringen. Worden de plannen van den minister van Financien verwezenlijkt aldus lezen we verder dan gaat het onverbloemd voort op den reeds ingeslagen weg der zwartste reactie. De herrijzenis der verworpen Vloot- wet aankondigende, merkt het blad op, dat het ministerie voor de wenschen vnn de Volksvertegenwoordiging al even weinig oor en oog heeft als voor die van de volksmassa. „Zoo staat" aldus besluit het Volk „deze Troonrede wel in het teeken der meest jammerlijke reactie. Maar als zoodanig beteekent zij ook een oproep tot het werkende volk om zich te ver- mannen en te pogen met een sterke krachts- inspanning aan deze reactie een einde te maken. Daartoe bestaat het volgende jaar bij de verkiezingen de gelegenheid. Colijn heeft ons alien nu duidelijk gezegd waar het om gaat. Moge hij als vroeger zijn voorganger Kuyper op den fellen weerzin des volks tegen volksvijandelijke politiek zich de tanden stuk bijten." Volgens de Standaard (A.-R.) trekt het aanstonds de aandacht en stemt het tot groo- ten dank, dat de Koningin bij de teekening van den algemeenen toestand ditmaal niet behoeft te grijpen naar enkel sombere tint, maar het penseel mocht doopen in lichtere kleur. De verbetering in den toestand van 's lands financien vindt zijn verklaring in den arbeid van Regeering en Volksvertegen woordiging, in de afwerking van het plan tot herstel van het evenwicht van uitgaaf en inkomst; een taak, die voor's volks welzijn in de eerste plaats moest worden verrieht en die, naar nu blijkt, tot een goed einde kan worden gebracht. Na uiting te hebben gegeven aan veel lof en dankbaarheid,, wil het blad niet verheelen, dat er ook eenige reden is tot teleurstelling. „Wij hadden toch" zoo lezen we „de aankondiging verwacht van een voorstel tot afschaffing van den stemplicht." Voorts zou 't het blad aangenaam zijn geweest, als de Troonrede had gesproken van een voorstel tot geleidelijke afschaffing van de Staatslo- terij, waarbij het er zich mede troost, dat de minister van Financien een en andermaal heeft kenbaar gemaakt, dat van hem een zoodanig voorstel te verwachten is. De Nederlander (C.-H.) schrijft: De Troonrede 1924 is een woord van blijd- 'schap. De aankondiging van een nieuwe regeling van de ziekte-verzekering en de ongevallen- verzekering had het blad voor veel liefs in deze Troonrede gemist, terwijl het hoopt, dat het aangekondigd ontwerp de Staten-Gene- raal nimmer bereikt. Behoudens deze enkele zinsnede, zal de uitgesproken Troonrede aldus.besluit de Nederl. niet nalaten, bij de bevolking een stemming van gerustheid en voldoening te wekken. Het herstel van het finandeel even wicht, in buitengewoon snel tempo, eischte in menig opzicht pijnlijke maatregelen en moest slachtoffers maken. De toon der Troonrede verlevendigt de hoop, dat aan hetgeen wat al te pijnliik dreigt, nog iets zal kunnen wor den verzacht. De Tijd (R. K.) meent, dat de Tvom'Tb omtrent de plannen der regeering niet den minsten twijfel laat bestaan en consiateert, dat al wat aangekondigd wordt zakelijke onderwerpen zijn, die, mits de goede wil aan wezig is, in een nationale sfeer zonder par- tijstrijd kunen worden opgelost. Het blad vraagt of die goede wil ook bij de oppositie aanwezig is en is geneigd deze vraag ontkennend te beantwoorden. De politieke beschouwingen aldus lezen we staan steeds in het teeken van den stembusstrijd; men ziet de nieuwe parlemen- taire periode als „de laatste ronde", waarin het eenheidsfront der linkerzijde den aan- val tegen de Tariefwet en andere regeerings- maatregelen inzet, om aan het eind, in Juni 1925, met vereenigde krachten de rechtsche coalitie knock-out te slaan. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 24) Sara was volkomen een goede „kameraad", zooals Patrick Lovell in de vroegere dagen op Barrow Court had gezegd en als vanzelf kwam Selv/yn ertoe haar de kleine verdrietig- heaen en moeilijkheden toe te vertrouwen, die een man ep zijn pad door dit aardsche tra- n-endal vindt en hij leerde erom te lachen, en zelk zijn vrees voor Molly's verdere ontwik- beling en welzijn werd verminderd door de geaachte, dat Sara een waakzaam oog hield. Molly zelf scheen door het leven te flad- deren els een mooie, groote vlinder, die zich vroolijk liet gaan, nu en dan tegen de lamp vlcog, maar nooiii door onder/inding het ge- vaar daar van l:erde kennen. Eenmaal zou zij in haar onberekenbare vlucht door het leven, waarschijnlijk te dicht bij het aanlok kelijke sehijneel van een gevaarlijk vuur ko men, zooals een Vlinder tegen de vlam van een 'kaaro aanyiiegt en zijn teere, zachte vleugels schrceit. Hiervoar- was Sara innerlijk bevreesd, want meer dza de .oyerwerScte en soms afgetrokken VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 15 September. VOORTGEZETTE ZAAK. De zitting werd aangevangen met de voort gezette behandeling van een zaak contra D. de B. Eekiaagde was met versciten'en. Als getuige werd gehoord de heer Muh- ring, reclasseeringsambtenaar, die een rap port heeft uitgebracht. Het betrof een zaak van voortgezette beleediging tegen eenige jonge meisjes op Texel. Beklaagde werd veroordeeld tot 050 boete subs. 1 dag hecht. VERDUISTERING IN DIENST- T| BETREKKING. ""I De in 1889 te Haarlem geboren beklaagdie J. J. T., thans kellner te Helder, stond te- recht "ter zake verduistering van verschillende bedragen, die hij in de laatste helft van' 1923 en begin 1924 had geind ten bate van een Naamlooze Veunootschap ,,Esona", waarbij hij destijds in dienstbetrekking was. Drie der gedagvaarde getuigen waren niet verschenen. Beklaagde was destijds bij de stoombootmaart- schappij „Esona" in" betrekking als conduc- teur-hofmeester. Hij bekende de bedragen1, die hem bij dagvaarding zijn ten laste gelegd, pl.m. 550,.zich wederrechtelijk te hebben tcegeeigend. De niet verschenen getuigen zijn inmiddels gearriveerd. De directeur van ,,Esona", de heer Mets- Velthuis, verklaarde, dat bekl. was opgedra- gen geld van rembourszendingen te innen. Ook moest hij geld overbrengen van en naar het kan too r te Amsterdam. Hij was overigens niet ontevreden over beklaagde en vertrouwde hem. Het geheele verduisterae bedrag is weer in het bezit van de maatschappij;. 350 had beklaagde nog in zijn bezit en de resteerende 200 is door de familie aangezuiverd. De agent van de „Esona" te Amsterdam heeft beklaagde 350 ter hand gesteld voor den Helder, welk bedrag door beklaagde niet is afgedragen. Beklaagde heeft verzocht om een voorwaardelijke veroordeeling, doch de ambtenaar der reclasseering is niet voldoende ingelicht over de omstandigheden die bekl. tot zijn strafbare handelingen hebben gedre- ven, wat natuurlijk niet in zijn voordecl pleit. Den officier van justitie gaf dte kennis van het dossier geen grond' een voorwaardelijke straf te vorderen. Geeischt werd 5 maanden gevangenisstraf. Beklaagde werd d'aarop ver- cordccld tot 5 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met 2 jaar proeftijd en opleg- ging van bijzondere voorwaarden. BELEEDIGING VAN EEN AMBTENAAR. De beklaagde Wiebe V. te Westwoud, die zich op 19 Juli schuldig maakte aan te snel rijden met een door hem bestuurde auto, heeft den rijksveldlwachter S. P. Roodt te Hoorn, die hem deswege verbaliseerde, eenige beleedigende woorden toegevoegd. Eisch 30 boete of 30 dagen hecht. Von- nis 25 boete of 25 dagen hecht. WEDERSPANNIGHEID. Pieter H., niet verschenen, heeft zich op 22 Juli te Heerhugowaard met geweld verzet te gen den rijksveldwachter v d. Ploeg, die hem had aangevat omdat bekl. verkeerde in kenne- lijken staat van dronkenschap, ten einde hem naar het arrestantenlokaal over te brengen. Beklaagde wilde vechten, liet zich op den grond vallen en weigerde te loopen, zoodat hij ten slotte door 4 man moest worden weg- gedragon. Beklaagde is een persoon, die bij feestelijke gelegenheaen zich geregeld bedrinkt en lastig is. Eisch 30 boete of 30 dagen hecht. Vonnis 25 boete of 25 dagen hecht. MISHANDELING VAN EEN AMBTENAAR. Aan beklaagde K., fabrieksarbeider te de Rijp, is bij dagvaarding ten laste gelegd mis- handeling van don agent van politie Dijkers te Alkmaar, die hem in den nacht van' 22 op 23 Juli wilde beletten zonder toegangsbewijs de schouwburg „H'armonie", alwaar een gym- nastiekfeest werd gegeven, binnen te dringen. Beklaagde verzette zich zich tegen den agent en op straat gekomen, kreeg Dijkers een klap van beklaagde. Deze bekende, in zijn zenuw- achtigheid dien agent te hebben gestagen Be klaagde was niet beschonken. De officier vorderde 25 boete of 25 da gen hecht. Vonnis conform dezen eisch. MISHANDELING. De niet verschenen beklaagde Pieter M., landbouwer te Warmenhuizen, heeft zich op 24 Juni schuldig gemaakt aan mishandeling van den getuige A de Nijs aldaar. Vooraf was er een kwestie geweest tusschen beklaagde en mishandelde over dorpspolitiek. Beklaagde greep de Nijs bij de keel on duwde hem ach- terover. Eisch en vonnis 25 boete of 25 dagen hecht. MISHANDELING VAN EEN ZUSTER. De 20-jarige ploeger Hermanus S. te Alk maar stond terecht ter zake mishandeling van zijn gehuwde zuster Anna, te Alkmaar, na afloop van een bioscoopvoorstelling, die zusc ter had bezocht en alwaar de broeder haar opwachtte. Het was eeil formeele familieklop- partij. Beklaagde onthaalde zijn zuster op eon kopstoot. Hij was boos omdat zijn zuster zich beleedigend over hem had uitgelaten. De zuster were! zoo mishandeld, dat zij zich on- der behandeling van een dokter moest stellen. vader van het meisje, besefte zij de gevaren die haar temperament meebracht. Den laatsten tijd had Molly een knorrig- heid en prikkelbaarheid getoond, die gehee. verschilde van haar gewone prettige, zachte humeur en Sara wist niet goed waaraan dit was toe te schrijven. Tenslotte besloot ze er maar rechtstreeks naar te vragen. „Wat hapert er aan, Molly Molly zat gedoken in den grootsten, schun nigsten armstoel bij het vuur en rookte tal- looze sigaretten, die ze half opgerookt weer weggooide. Bij Sara's vraag keek ze op njet een uitdagende uitdrukking in de oogen. „Waa.rom zou er iets aah haperen?" Blii'k- baar was ze op haar hoede 0m1 zich te ver- dedigen. „Wat het is weet ik niet", antwoordde Sara opgewekt, „maar ik weet zeker, dat er iets aan scheelt. Voor den dag ermee, jij groote baby Molly zuchtte, rookte een oogenblik ver- woed en smeet teen haar sigaret in het vuur. „Nu, ja dan", gaf zij ten laatste tee. „Er is ook iets niet in orde." Zij stand op en keek Sara *van terzijde aan als een groot, veriegen kind. „lk ik ben iemand wat geld schul dig." Sara voelde een schok. „Hoeveel?" vroeg zij op scherpeni toon. „Het is het is nogal veeL twintig' oounds!" p^it^eQ'23Jti"d,bgsfdeas uldf vdKodffd. Eisch 40 boete of 40 dagen hecht, Von nis f 25 boete of 25 dagen hecht 11, H.U., MISHANDELING. "i !r De 31-jalige handelsreiziger J. F. Hi. uit Bussum heeft op 5 Juli den getuige J de Boer, schoenwinkelier aldaar, mishandeld door hem eenige malen met de hand tegen den mond te slaan, zoodat het bloed hem uit den mond kwam. De oorzaalc van het conflict was een handielsverschil over besitelde strand1- schoenen. Beklaagde zeide, dat hij de Boer wilde weg- duwen, omdat deze eenige d'oozen met schoe- nen in zijn auto wilde werpen. Daar de getuige Ambricola niet was, ver schenen en zijn verklaring niet gemist kan worden, werd de zaak aangehouden tot de a s. week. Juist kwam berlcht dat getuige M. Ambri cola, sp 00 rweg am bten a a i\ is gearriveerd1. Hij is van Culemborg gekomen en heeft de aan- sluibng gemist. De zaak wordt alsnu nog voortgezef. Getuige verklaarde, dat beklaagde den heer de Boer een slag in het gelaat gaf. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. Vonnis conform den eisch. 'EENVOUDIGE BELEEDIGING VAN EEN GEMEENTE-VELDWACHTER. De beklaagde Jozef T. stond terecht ter zake dat hij op 7 Juni te Noordscharwoude den gemeente-veldwachter Leurink heeft be- leedigd door hem het scheldwoord „smeerlap" toe te voegen. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Von nis dito Beklaagde betaalde a contant. RIJWIELVERDUISTERING. De beklaagde Com. L. te Wieringem, niet aanv/ezig, heeft in de maand Januari een aan den rijwielhandelaar A. Prins toebehoorend rijwiel, dat hij op afbetaling had gekocht, zon der dat de kooppenningen ten voile waren betaald, zich toegeeigcud. Beklaagde is naar Wieringen verlxokken en heeft het rijwiel mee- genomen, doch sleehts 2 X 2.50' afbetaald. Eisch 1 maand gev. Vonnis conform den eisch. VERNIELING. Petrus E. te Heerhugowaard, niet versche nen, heeft op 19 Juli een aan den cafehouder Jacob Wester toebehoorende iafel opzettelijk vemield. Beklaagde verlangde na sluitingstijd sterken drank, wat hem door Wester niet werd verstrekt, waarop beklaagde boos werd en een herbergtafeltje tegen den vloer aan stukken Sloeg. De eisch tot schadevergoeding werd afge- wezen. De officier vorderde tegen beklaagde 25 boete of 2jLdagen hecht. yonnis overeenkom- stig dezen eisch. MISHANDELING IN VEREENIGING. De gebroeders Job en G.' B. te Helder^ niet ter terechtzitting verschenen, nioesten zich verantwoorden ter zake dat zij in den avond van 28 Juli een stuurman van de groote vaart, die rustig met den schoenmaker Schen- kels stond te praten, zonder eenige aanleiding hebben gestagen. Beklaagdeti verkeerden on.- der den invloed van sterken drank en waren in baldadige stemming. Zij hebben later bij getuige Jasper Tabeling excuus gevraagd, maar te laat om een strafvervolging te voorko- men. Getuige Schen'kels heeft alleen den groot sten. (Jan B.) zien slaan. Eisch tegen ieder der beklaagden, die tot dusver nog niet werden veroordeeld en gun- stig bekend staan, ieder 20 bcete of 20 da gen hecht. Vonnis ieder 15 boete of 15 da gen hecht. MISHANDELING VAN EEN GEMEENTE-VELDWACHTER. Machiel Em. v. d. N., een bekend type uit den Helder, heeft op 17 Juli den gemeente- veldwachter C. van Leeuwem mishandeld en wederspannigheid en vernieling gepleegd. Be klaagde verkeerde in kennelijken staat van dronkenschap. Met assistentie van burgers is hij overgebracht en heeft van het arrestanten lokaal een ruitje vemield. Eisch tegen beklaagde, die reeds 12 maal is veroordeeld, 1 maand gev. Vonnis 2 maan den gev Daarna sluiting der zitting. „Twintig pounds!" Dat was zeker een ■grcote som voor Molly, die jaarlijks nauwe- lij'ks meer dan deze som kleedgeld kreeg. „Wat ter wereld heb je dan uitgevoerd? Heb je een nieuwen uitzet gekocht? Waar moet je het beta'en, bij Care Bishof?" Zij noemde het grootste conifectiemagazijn van Old- hampton. „Neen. Ik moet heti heelemaal niet eens aan een winkel betalen. Het is het is een bridge schuldDe bekentenis kwam er haastig uit. Sara's gezicht werd emstig. Maar "Molly, dwaas kind, je hebt geen bridge te spelen. Waar heb je dat gedaan „0, wij spelen zoo wel eens op een van de ateliers, wanneer het licht niet helder genoeg meer is om te sdiilderen, zie je?." Luchtig kwam het er uit. „Je bedoelt", zei Sara, „dat de leden van dte artistenclub spelen?" „Ja." Sara fronste de wenkbrauwen. Zij wist, dat Molly een van de jongste leden was van die club van luidjes, die er vrijwel vroolijk op los- leefden, zonder zich veel zorgen te maken en voor zi'chzelf vond zij het een groote fout van Selwyn, dat hij Molly ooit had toegestaan lid van die club te Worden. Bij navraag was haar geblekcn, dat eenige' van de lichtzinuig- ste elementen uit de Oldhamptonsche krin- gen lid waren- en dat de club bovendien als tjiddiike. leden artiesten opnam4 die van an* FORENSENBELASTING EN MISREKENING. A'ls gevolg van de beslissing in zake de fo- rensenbetasting te Middtelburg vem-eemt het ,yad." dat ook van de extra-aans-lagen, waar op Deventer gerekend had, maar vieimg 'te recht zal komen. Inplaats van eenige tonnen wordt het een bedrag van ruimi 60.000. Zelfs de 'h^er Henri Deterding was door den Deventerschen giemjeentel. fiscus aange- slagen a'ls forens, omdat er te Deventer took als overal, petroleum wordt verkocht1! HET BESTEK OVER HET N. I. LEGER Aan luitenant-generaal, commandant van het leger en hcofd van het departement van dere streken kwamen om daar in de buurt te schildei'en. Meer dan een beroemde naam had gestaan op de lijst van die tijdelijke leden, maar ook de namen van zekere dilettiant-en, voor wie de vrijheid van het kunstenaarsleven veel meer beteekende dan de kunst zelf. „Ik kan me niet begrijpen", zei Sara lang- zaam, ,,hoe ze je konden la-ten doorgaan met spelen, totdat je twintig pounds schuld had. Rekenen juilie dan niet af aa-n het eind van elken middag, dat je speelt?" „Ja. Maar ik ik had nogal erg verlo ren en en iemand leende mij het geld." Een bekoorlijke bios kleurde Molly's ge- zichtje en zij keek Sara met groote, smeeken de oogen aan. Het was moeilijk om werkelijk boos op haar te zijn, maar Sara paotserde haar hart. ,:Je hadt geen1 recht om te leenen", zd ze kortaf. „Neen. Dat weet ik wel. Maar begrijpt niet, ik dacht, dat ik het stellig wel weer te- rug zou winnen. Ik kon er vader toch niet om vragen. Iedere stuiver, dien hij kan sparen, bewaart hij voor iets, waar moeder onmoge- lijk zonder kan", voegde ze erhij met een bit- terheid, die ongewoon was voor haar. Het laatste felt was niet tegen te spreken en Sara zweeg. In haar gedachten beschouw: de zij mevrouw Selwyn als een soort vam- pad", die uitzoog alles wat ooed yv^s en tnooi N.T. BOEK- EN HANDELS. DRUKKERIJ v/h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOOR. DAM C 9, ALKMAAR oorlog in Nederlandsch-Indie, F. J. Kreesen is op zijn verzoek eervol ontsfag verleend. Benomd is tot luitenant-generaal, comman dant van het leger en hoofd van het departe ment van oorlog in Nederlandsch-Indie, de adjudamt in buitengewonen dienst van de Koningin, generaal-majoor, chef van den generalen s'taf van- voormeld leger, K. F. E, Gerth van Wijk. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Op 6 October a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de oud-matroos der Koninklijke Ma rine, de heer F. C. H. de Wit, wenende in het Kcninklijk Militair Invalidenhuis te Leiden, werd benoemd tct Ridder in de Militaire Wil- lemso-rde 4e klas. Op initiatief van den Bond van Ridders der Militaire Willemsorde, beneden den rang van officier, heeft zich te Leiden een comite gevormd, onder eere-voorzitlerschap van den! burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, dat zich voorstelt dien jubilaris te huldigen op 6 October a.s. Bij de buldiging zal tevens tegenwoordig zijn, de liuitenant generaal b. d. H. N. A. Swart, oud vice-president van den Raad van Ned1.-Indie. DE „TROMP" GEREED GEMAAKT. Wij vernemen1, zegt het Hbld., dat het pantserschip „Tromp" met spoed gereed wtordt gemaakt. Het vertrek zou bepaald zijn op Zaterdag a.s. Waarheen kon men ons niet zeggen. RECLAME OP POSTSTEMPELS. Op verzoek van de Vereeniging voor zui-: velindustrie en melkhygiene heeft mr. L. A. Nypels data 13 September na een bespreking den volgenden brief gericht tot het hoofdbe- stuur van de posterijen en telegrafie Mijn cliente, de Vereeniging voor zuivelin- dustrie en melkhygiene, gevestigd Laan van' Meei-dtervoort 18, 's-Gravenhage, beklaagde zich er over, dat brieven, verzonden dcor en aan haar en evenzeer door en aan haar leden, worden bestempeld met de wooden: Koopt heden Blue Band versch gekarnd. Wij zijn van meening, dat deze handeling van het posfbestuur is onrechtmatig, en voor cliente en haar leden grievend en schadelijk. Vandaar, dat ik u namens cliente sommeer om deze onrechtmatige handeling ten spoedig- ste, althans uiterlijk Womsdag a.s., te staken. Mocht ik alsdan ni.ets van u vernomen heb ben, dan neem ik aan, dat u aan deze somma- tie geen gevolg wenscht te geven en zal cliente zich genoodzaakt zien de hulp van den rech- ter in te roepen. BRAND TE SCHINVELD. Tengevolge van het broeien van nat stroo in de schuur van R. te Schinveld, is gister- nacht brand ontstaan, waardoor twee huizen een prooi der vlammen zijn geworden. Het eene behoort aan burgemeester Bosch en werd door L. bewoond; het andere werd door dea eigenaar R. bewoond. De brandweer van Brunssum, circa 20 minuten ervan verwij- derd, was spoedig ter plaatse en heeft prach- tig werk verrieht. De brandweer van het dorpje Schinveld zelf kon niets uitrichten. De beide huizen waren tegen brandschade verzekerd. BOUWKAPITAAL VGOR WGNINGBOUW DOOR WONINGBOUW- VEREEN1GINGEN EN GEMEENTEN. De Nationale Woningraad heeft ongeveer. een jaar geledten een commissie ingesteldi om een rapport uit te brengen over de vraag: Kara, en zoo ja, op welke wijze, in de tegen woordige tijdkunstaradiigheden voo-rzien wor den in dte behoefte aan bouwkapilfaal voor wo-; ningbouw door weningbouwvereenigingen em gemeenten? 'Deze commissie, die bestond uit dte heeren G. v. d. Bergh, voorzitter, H. Keegsira, D. Keesing, A. Keppler, J. J. Korndorffer, C. D. van Vliet, J. Bommer, secretaris, heeft thans een uitvoerig verslag uitgebracht. EEN VEERSCHUIT GEKAPSIJSD. Aan het 's-Gravelandsche veer te Amster dam is Dinsdagmiddag plotseling de veer- schuit op Bussum gtekapaijsdl en gezond uit het leven van alien om haar heen zelfs uit dati van haar eigen dochter. Was deze vrouw zich bewust, vroeg zij zich af, dat zij, inplaats van een' steun en hulp te wezen waarvoor moeders in1 de wereld zijn, niets anders was dan een hindernis en een struikelblok? „Ik weet niet wat ik doen moet, Sally, ik weet het gewoon niet". Molly's deemoedige, verslagen stem ver- brak den stroom van Sara's gedachten. „Zie je, het ergste is" zij bloosde nog heviger dian' tevoren „dat ik het aan een man schuldig ben. Het is afschuwelii-k om aan een man geld schuldig te zijn I" met verbeten woede. Twee diepe groeven vormden zich tus schen Sara s fijne wenkbrauwen. Dit was er- ger dan zij geoacht had. „Wie is het?." vroeg zij ten laatste op be- daarden toon. Lester Kent". „En wie of wat is Lester Kent?" „Hij is een kunstenaar bij keuze. Ik be- doel", stameldte Molly, „hij schi'deii niet^om zijn brood te verdienen hij sdii'dert alleen maar voor zijn pl-ezier. Hij komt se>ms voor een paar maanden achtereen over uit de stad en laat!. zich dan als tijdeliik lid van onze club inschrijven." „En hij is het dus, die je dit geld heeft ge- leend?" „Ja". kwam er beschaamd! uit. AVordt vcrvolgd)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5