DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wollen dekens. CARUSO LOUIS TRIJBETZ - Langestr. 19 Be CLJLM.LT. Motel „Toelast". No. 222. Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 YRIJMG Mieuw ea iBteressamt. Dit nummer Kesfaa! ulf 2 Ma'den, Abonnementsprijs bij Yoqruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte Brieyen franco N.Y. Boet- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 19 SEPTEMBER Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren deelde de Voorzitter mede, dat de commissie voor de verzoeksChriftgn tot haar voorzitter benoemd heeft den heer van Lanschot. Aan de orde was de behandeling van het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. De beraadslagingen over de algemeene strekking werden geopend. Mevrouw P o t h u i sS m i t (S.-D kwam op tegen den vorm van dit adres. Dat daarin wordt gesprokcn van ,,dankbaarheid" en „erkentelijkheia", terwijl een nieuwe Vloot- wet wordt aangekondigd, vervult ons met ontzetting, nu atom de wenseh voor vrede en ontwapening wordt gehoord. We zullen geen stemming vragen, maar onze fractie wil ge- acht worden te hebben tegengestemd. De heer Haazevoet (R.-K.) heeft met bevreemding deze rede gehoord. De strekking van het adres is, dat wij op prijs stellen dat de Koningin in ons midden is geweest. De commissie van redactie heeft angstvallig uit- gezien naar een zoodanige redactie van het adres, dat geen lid eener politieke fractie daaraan aanstoot kon nemen. We betuigen erkentelijkheid voor de geda- he mededeelingen, zonder in de merites van die mededeelingen te treden. De beraadslagingen over de algemeene strekking werden gesloten. De algemeene strekking werd goedgekeurc z.h.s. Aan de orde waren de zinsneden van het adres. Bij de vierde zinsnede (dankbaar is zij voor de mededeeling dat, wanneer met onverzwak- ten ijver naar verdere bezuiniging wordt ge- streefd, mede daardoor de voor het herstel van de volkswelvaart onmisbare voorwaarden kunnen worden geschapen) verklaarde de heer D e Veer (A.-R.) tegen deze zinsnede te zullen stemmen. Voor de droeve noodzakeiijk- heid van bezuiniging toch kan spr. niet „dankbaar" zijn. De heer Blomjous (R.-K.) meende dat in deze zinsnede eenvoudig een econo- inische waarheid is nedergelegd. De heer D e G ij1 s e 1 a r (C.-H.) achtte zuinigheid altijd noodig. Gaan we niet door met bezuiniging, dan zullen we nog zwaarder belastingen moeten betalen. Spr. is niet alleen dankbaar, maar dankbaar en vol daan. De heer De Veer repliceerde, dat zui nigheid en bezuiniging niet hetzelfde is. Het gaat niet aan, dankbaarheid te betuigen voor economische waarheden. Spr. aanvaardt de bezuiniging als een noodzakelijk kwaad, doch is er niet dankbaar voor. De heer De Gijselaar verklaarde zeer zeker het onderscheid tusschen zuinigheid en bezuiniging te kenren; maar de zuinig heid meet vaak leiden tot bezuiniging, ook op zaken, waarop sommigen lievcr niet be- zuinigd zagen. Over de verdere zinsneden werd niet be- raadslaagd. De vierde zinsnede werd aangenomen met 25 tegen 14 stemmen. Tegen de heeren Jans sen (R.-K), de Jong (R.-K.), de V e e r (A.-R.), de sociaaldemocraten en de vrijzinnigdemo- cralen. Het geheele adres werd aangenomen z.h.s. Het zal op de gebruikelijke wijze aan !H. M. de Koningin door de commissie van redactie worden aangeboden. De vergadering werd tot nadere bijeenroe- ping verdaagd. De Kamer ging in de afdee lingen. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Donderdag 18 Sep tember was aan de orde de verkiezing van itwee leden, die met den voorzitter de Com missie voor de huishoudelijke aangelegenhe- den der Kamer zullen uitmaken. Aftredende leden zijn de leden Dresselhuys en Van der iVoort van Zijp. De aftredende leden werden herkozen met algemeene stemmen. Aan de orde was de verkiezing van drie leden voor de gemengde commissie van de stenographic. De aftredende leden, de heeren Schokkink, Van Vuuren en Marchant, werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. De Voorzitter bepaalde den tijd tot bet doen van vragen, overeenkomstig het art. 12 van het Reglement van Orde op Vrijdag des namiddags te 3.15 uur. De Voorzitter benoemde tot leden van de Begrootingseommissie voor de hoofd- stukken 1 (algemeene beschouwingen) II, Vila, XII en de Midd'elenwet de heeren No lens, Schaper, Schokking, Rutgers en Dres selhuys. De Voorzitter benoemde tot leden voor de verzoekschriften de leden Zijlstra, mevr. Bakker— Nort, IJzerman, Feber en Rutgers, van Rozenburg. De vergadering werd geschorst. De Kamer ging in de afdeelingen ter be- noeming van voorzitter en ondervoorzitter. Na heropening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de afdeelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren Marchant, Schokking, Rutgers, Nolens en Van Sasse van Ysselt, en tot onder-voorzitters de heeren Schaper, De Monte Verloren, Bomans, De Wilde en Duymaer van Twist. De Voorzitter deelde mede, dat de Centrale sectie besloten heeft op 30 Sept., des namiddags 1 uur en volgende dagen de Staatsbegrooting in de afdeelingen te doen onderzoeken, alsmede een aantal andere wetsontwerpen, waaronder het wetsvoorstel- Van der Waerden om het enquete-recht toe te kennen aan de zoogenaamde Socialisatie- commissie en het gewijzigd wetsvoorstel van mej. Van Dorp tot wijziging der Kieswet. Voorts stelde de Voorzitter voor, op 9 Oc tober te 2 uur in openbare vergadering een aantal wetsontwerpen aan de orde te stellen en daarna de Tariefwet op 14 October te be- handelen. De. heer Dresselhuys (V.B.) maakte bezwaar tegen het tijdstip en stelde voor, de Tariefwet op de agenda te plaatsen achter de Staatsbegrooting. De Voorzitter merkte op, dat het dan het volgend jaar zal worden voordat de Tariefwet in behandeling komt. De heer S c h ap e r (S.D.) sloot zich aan bij den heer Dresselhuy§. Spr. zal tegen het voorstel van den Voorzitter stemmen. De heeren die er voor zullen stemmen hebben van fatsoen geen notie. De Voorzitter verzocht den heer Schaper zijn medeleden te beschouwen zoo- als hij zelf wil beschouwd worden. De heer Schaper behield zich het volste recht voor, straks als het ontwerp aan d'e orde komt, opnieuw uitstel voor te stellen. Dit ontwerp mag nie't worden behandeld voor de verkiezingen van 1925. Nu daartoe aandrong kwam uit de Kamer van zijn geestverwanten stelde spr. voor het ontwerp niet te behandelen voor de verkiezingen van 1925. De Voorzitter wees den heer Schaper er op, dat hij grooten eerbied heeft voor de werkzaamheden der Kamer; de Ka mer heeft juist de Grondwetsherziening ook behandeld tusschen het weder bijeenkomen der Kamer en de Staatsbegrooting. Er is nu alle tijd om dit wetsontwerp te behandelen. Spr. bleef zijn voorstel dus handhaven. De heer O u d (V.D.) sloot zich aan bij de meening van den heer Schaper, dat dit ontwerp niet voor de verkiezingen mag wor- dqp behandeld. De meerderheid van ons volk heeft in 1905 en 1916 uitgesproken van verandering in onze handelspolitiek niet ge- diend te zijn. DtV o or zitte'r wees hem er op, dat onze regeering, ontkent, dat er een verande ring wordt gebracht in onze handelspoli tiek. De lieer VanRavensteyn (CP.) wees op de tegensteliing tusschen de redb, waarmede de voorzitter het voorzitterschap aanvaardde en waarin de beteekenis van het parlementaire systeem en het nuttig werk der Kamer!eden wordt op den voorgrond gesteld, en de rede, welke de voorzitter zoo straks hield ter bestrijding van den heer Dresselhuys, die de scherpst mogelijke kri- tiek op dat parlementaire stelsel hield. De Voorzitter moest de bewering van den heer Van Ravesteyn afwijzen, dat hij bij zijn beantwoording van den heer Dresselhuys scherpe critiek zou hebben ge- oefqnd op het parlementaire stelsel. Spr. be- riep zich alleen op het feit, dat de cijfers der begrooting bij de behandeling daarvan niet van beteekenis plegen te worden gewijzigd. De heer Van G ij n (V. B.) wees er op, dat het tarief, na de daarin aangebrachte wijziging, geheel van karakter is veranderd en dat alleen verhoogingen brengt. Spr. zal voor het voorstel-Schaper stemmen. Wordt dit verworpen, dan wenscht spr. het ontwerp niet te zien behandeld voor November of De cember. De Voorzitter merkte op, dat de be grooting in geen geval voor 15 November zal kunnen worden behandeld. We hebben nu een groote open tijdruimte; laten we deze dan nu besteden om iets te behandelen, wat thans kan worden' afgedaan en wat de moei- te waard is behandeld te worden. De heer Dresselhuys repliceerde Spr. achtte het volstrekt niet onmogelij'k, dat de begrooting zoodanig gewijzigd wordt, dat het tekort alsnog belangrijk vermindert. Overigens zal spr. met den voorzitter geen poiitiek debat voeren, dat moest de rechter- zijde doen; maar spr. heeft deze slechts hoo- ren zwijgen. (De heer Schaper: „Het zijn stemmachines"!) Spr. zal voor het voorstel-Schaper stemmen, daar het hem ongepast voorkomt, dit ontwerp voor de ver kiezingen af te doen. Het voorstel-Schaper, om de Tariefwet niet te behandelen in dit zittingsjaar, wordt ver worpen, rechts tegen links, met 51 tegen 32 stemmen. Het voorstel-Dresselhuys, om de Tariefwet te behandelen na de Staatsbegrooting van 1925, komt thans in stemming. De Voorzitter: „Ik trek uit de bus no. 21". De heer K e t e i a a r (V. D.),;Het kan wel met zitten en opstaan". De heer D u y s (S. D.)„Laaf de Chris- telijk-Historisehen maar opstaan, president, die hebben de beslissing in handen!" De V o o r z i t t e r (met stemverhef- fing)„Ik trek uit de bus no. 21 Het voorstel-Dresselhuys werd met de- zelfde stemmenverhouding verworpen. Het voorstel van dlen Voorzitter werd aan genomen z.h.s. De vergadering werd! gesloten. Buiteiiland. DE OPSTAND IN GEORGIe. JJet Georgische gezantschap te Parijs dieelt mede, dat de bolsjewisten den voornaamaten spoorweg en de daaraan liggende stedeti' be- zet hebben De opstandelingen en de meeste intellectueelen zijn naar de bergen gevlucht. ST A AT VAN BELEG IN BUIGARIJE. Blijkens een persbericht heeft de Bulgaar- sche regeering het geheele land in staat van beleg verklaard. Zij dreigt alle politieke mis- d'adigers met de doodstraf. Tusscticn de aan- hangers en tegenstanders der autonomic van Macedonie vinden bloedige gevechten plaats. DE TYPHOON IN JAPAN. Omtrent de typhoon, welke Woensdag- avondl Tokio heeft geteisterd, wordt nog na- der gemeld, dat d'e electrische centrale defect geraakte, zoodat de stad in duister is ge- huld. Een aardvcrschuviag, waarbij een vrouw werd gedood, verwoestte een gedeelte van de hoofdspoorlijn, terwijl 'n trein derailleerde, zonder dat evenwel persoonlijke ongelukken veroorzaakt werden. DE AARDBEVING IN ANATOLIe Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat blij kens berichten uit de streek van Erzeroem bij de aard'beviing, welke daar heeft plaats ge- vonden, 102 dor pen1 zijn verwoest en honder- den bewoners zijn omgeikomen.. DE MIJNRAMP IN WYOMING. Naar gemeld wordt, zijn 12 der te Subeth in den Amerikaanschen staat Wyoming om- gekomen mijnwerkers gered. Tot dusverre zijn reeds 11 lijken geborgen. DE MIJNWERKERSSTAKING rN BELGIe. Er is een referendum gehoudeni onder de mijnwerkers in de Borinage over voortzetting der staking. De overgroote meerderheid, n.l ongeveer 17.000, heeft zich voor de voortzet ting uitgesproken; er tegen waren ongeveer 2500. DE BURGEROORLOG IN CHINA. In het eersfe en tweede leger van Tsjekiamg is een oproer uitgebroken. Er is een nieuwe aanval op Lioeho ingezet. Volgens geruchten hebben de strijdkrachten van Kiangsoe de linie van Tsjekiang bij Ihing doorbroken en is Hangsjow ontruimd1. Het nieuws baart veel onrust. In Sjanghai zijn de buitenlandsche vrijwilligers gemobi- liseerd. Naar wordt geloofd is het breken van den tegenstand van de strijdkrachten van Tsjeki ang, die Sjanghai verdedigen, elk oogenblilk te verwachteni Officieel worodt medtegedeeld, dat de op; marsch der Mandsjoerijeche legers naar Pe king in vollen gang is en dat de regeering te Peking in allerijl troepen zendt om den aan val af te slaan. MISLUKTE GEHEELONTHOUDING Op Newfoundland is de wettelijjc voorge- schreven geheel onthouding na een kortston- dig bestaan van zes jaren bezweken. Dezelf- de ziekteverschijinselen die de beweging in Amerika ondermijnen, vertoonden zich ook hier. Corruptie, gebrek aan ernstigen wil bij de overheid om den maatregel door te zetten, en de oppositie van een smckkelaarsbent, steu- nende op den groeienden cowil onder het pu- bliek om zich in het particuliere leven de wet te laten voorschrijven. Aanvankelijk was dfe stemming op het ei- land zeer ten gunste van geheeionthouding. Geleidelijk werd de alcohol van plaats tot plaats verdrevem en in 1915 waren publicise kroegen nog alleen in St. John's te vinden. Over de rest van het eiland heerschte lokale „d'roogte" krachtens lokale volksstemming. Maar St. John's bleef nat, met 57 „bars", waarin „that typically English institution, the barmaid" bleef voortbestaan, io d;e woorden van een correspondent van de Londensche „Times'\ Tegen het einde van 1915 werd de kwestie der algemeene geheeionthouding aan een ple- bisciet onderworpen, 25000 mecischen stemden voor, 5000 tegen, 15000 onthielden zich van stemming. In 1916 kwam de wet er door, waarbij de invoer, d'e fabricatie en de verkoop van alcoholische dranken, behalve' voor me- disehe en industrieeie doeleinden, werd ver- boden. En op 1 Januari 1917 was het eiland officieel drooggelegd. Op dat oogen'blik begon de corruptie, de smokkelarij, en dte onwettige fabricatie. De regeeringscontroleurs verkochten „vergun- ningen" aan dokters en apothekers. Sommige medici kregen van 800 tot 1000 formuliereii voor alcohol-recepten, die zij! voor een dollar het stuk aan dbrstige patienten verkochten In enkele gevallen teekecden zij hun naam in boekjes met 100 bianco formulieren, die door apothekers aan bun klaoten werden1 verkocht en naar betaling min of meer rijkelijk inge- vuld. waarna dokters en apothekers die winst deeld'en. De regeering weigerde om in te grij- pen en ging zelden of nooit tot vervolginig over. De premier, Sir Richard Squires, en de inspecteur der geheeionthouding, Mr. Meany, spoonen zelf zijde bij d'ezen staat van zaken. Nu onlangs werden zij beiden gearresteerd onder beschuldiging openbare fondsen te hebben verduisterd Onder ide omstandigheden kwam er van de werkelijke drooglegging ixatuuriijik niet veel terecht. De ontstemming onder het publiek groeide, en bij1 de verkiezingen in Juni van dit jaar werd het kabinet omver geworpen en kwam een nieuw ministerie onder leiding van Mr. W. S. Monroe aan het bewind, wiens eerste maatregel zal wezen om de geheeiont houding weer af te schaffen en te vervangen door een stelsel van drank-verkoop onder strikte regeeringscontrdle. Onder dit nieuwe systeem importeert de overheid zelf alcoholi sche dranken, die'in enkele overheidsverkoop- lokalen worden verkocht. Personen onder de 21 jaar kunnen niets krijgen en voor andcren is de hoevoelheid beperkt tot een flesch per dag (althans wat whiskey, brandewijn, jene- ver en rum betreft). Bier en wijn kunnen door hotels worden ingesiagen voor verkoop aan gasten bij de maaltijden. Voor het overige blijft alles in regeeringshanden1. Het ware wellicht beter gewesst om met dit stelsel te beginnen, en het geleidelijk tot ge heeionthouding uit te breiden. De plotselinge toepassing van een totaal drankverbod moest leiden tot oneerlijke prqktijken en: in het eind tot mislukking. In Amerika is misschien nog van geen mislukking sprake, maar aan oneer lijke praktijken, ook in regeeringskringen, zooals bleek tijdens het verhoor van en over Daugherty, den gewezen minister van justi- tie, bij het petroleumschandaal (waarbij aan het licht kwam hoe ook Daugherty's departe- ment in „vergumningen" hanaelt), is geen ge brek. In Newfoundland en de Vereenigde Sta- ten bracht de plotselinge straffe maatregel identieke, treurige resuitaten teweeg. In bei- de gevallen was het middel erger dan de kwaal. KORTE BERICHTEN. De Volkenbondsvergadering zal waar- schijniijk 27 dezer worden gesloten. De tweede Volkenbondscommissie heeft het aanbod van Frankrijk tot stiehting van een interationaal instituut vcor inellectueele sa- menwerking te Parijs aanvaard. Een derde deel van de stad Bhartput in Britsch-Indie is door overstrooming ver woest. Talrijke menschenlevens gingen ver loren. In de Wetgevende Vergadering van Britsch-Indie is officieel medegedeeld dat tijl dens dej cngste gevechten tusschen Hindoes en Muselmannen te Kohat, 20 Hindoes en 11 Musulmannen zij gedood e 86 Hindoes, 25 Muselmannen en zes politiebeambten zijn ge- wond. De inter,qreallieerde Rijnlandcommissie heeft het Duitsch Justitioneel gezag in het Bezette Gebied hersteld en de afwikkeling van alle loopende strafvervolgingen aan Duit- sche gerech tshoven overgedragen. De Duitsche rijkspresident is van zijn vacantiereis te Berlijn teruggekeerd. De Saksische regeering heeft afgewe- zen een verzoek om gratie ten gunste van den vroegeren minister-president Zeigner, die in- dertijd wegens corruptie tot 3 jaren gevan.- genisstraf is veroordeeld. Naa uit Hannover wordt gemeld, heeft de politie tot dusverre 22 moorden van den massamoordenaar Haarmann met zekerheid geconstateerd. Volgens een fe Weenen ontvangen be- richt uit Boedapest heeft thans ook de rechter van instructie de identiteit van den nabij Boe dapest gearresteerden Forster met Schulz, den moordenaar van Erzberger, vastgesteld. Te Duisburg werden ten gevolge van het instorten van een betenmuur in een mijn- gang vijf arbeiders gedood en verscheidene anderen ernstig gewond. Volgens de „Iibre Belgique" zal de glasglazerij van Jemappe weldra het bedrijf moeten stopzetten wegens gebrek aan kolen, als gevolg van de mijnwerkersstaking in de Borinage. Volgens deb laden zullen van 1' Decem ber af de telefcontarieven in Duitschland, met gemiddeld 30 pet. worden verlaagd. De Fransche kapitein De Corvette de Prieur heeft op het meer van Annecy proe- ven genomen met een nieuw vliegtuig met een motor van 45 P.K., dat een sneiheid van 5 tot 12 K.M per uur heeft. Woensdagmorgen is te Stuttgart de ge heele redactie van de comtmunistische ,,Siid- deutsche Arbeiterzeitung". waartoe ook de Land'dagafgevaardigde Kohler, behoort, gear resteerd en het redaetiegebouw gesloten. In het Oost-Galicische petroleum gebied is een algemeene staking uitgebroken, daar de werkgevers de loonen met 30 pet. wilden ver- lagen. De enderteekening van het algemeene arbitrageverdrag tusschen Italie en Zwitser- land zal Zaterdag a.s- plaats hebben. Het voorziet in arbitrage voor alle conflicten. De Poolsche politieke politie heeft on der het personeel der staatsspoorwegen een communistische propaganda-cenfrale ontdekt en talrijke personen gearresteerd. Gemengd Nieuws. WIJZIGING IN DE BOTERWET. Vijltien margarinefabrikanten in Neder- land hebben aan den minister van binnenland1- sche zaken en iandbouw geschreven, dat zij dezer dagen samen te Amsterdam hebben yergaderd om de vraag te bespreken, die aan en andere Wereldberoemde Zangers zingen Zaterdag- en Zondagavond in eenigen hunner door de directie van den Iand bouw is voorgelegd, of het hun noodzakelijk voorkomt, de Boterwet op eenige punten te wijzigen. Hun eenparige meening is, dat een wijziging van de Boterwet op dit oogenblik als onnoodig en derhalve als ongewenscht moet worden 'beschouwd. DE EXPLOITATIE VAN DE DOMANIALE MIJN. Naar de Zuid-Limburger verneemt, is de Aken- M a astrichtsche Spoor wegm a a tsch a ppij het met den minister van financien eens ge- worden over den verderen duur van de ex- ploitatie van de Dominale Mijn. Binnen zeer korten tijd zou de indiening van een desbe- treffend wetsontwerp te verwachten zijn. AANGEHOUDEN. De rijkspclitie te Eindhoven heeft aange- houden den Duitscher J. H., oud 27 jaar, sinds 14 dagen aldaar werkzaam als land- bouwersknec'ht, wegens niet te ncemen han- deiingen met een minderjarig meisje. Hij1 is ter beschikking gesteld van den officier van justitie in Den Bosch. MAATSCHAPPELIJK WERK VAN HET LEGER DES HEILS. In de Korenbeurs te Utrecht is een ten- toonstel-ling aangericht, ten doel hebbende een zoo volledig mogeiijk beeld te geven van able schakeeringen van het maatschappelijk werd1, dat het Leger des Heils onderneemt. Iedere plaats heeft haar eigen inzending en doet zien de werkwijze, welke daar wordt gevolgd. Naast hoogst eenvoudigen arbeid als papier sorteeren, houtjes kappen, ziet men. ook meu- beltjes en voorwerpen van huisdijkcn aarci, als waschrekjes, in de inrichtingen van het Leger vervaardigd, verder veel naaiwerk door vrouwen en meisjes gemaakt. Het Jongens- buis te Amersfoort heeft een mooie inzending huisvlijt, waar onder veel houtsnijwerk. De Inzending van de landbouwkolonie te Lunteren doet zien, dat het Leger ook door middel van Iandbouw en veeteelt reclassee- ringswerk verricht. Hierbij is opgesteld een pyramide van vruchten, waarboven het wapen van het Leger met de woorden: Bloed en Vuur, geheel uit appels samengesteld. Ook de zorg van het Leger voor de mis- deelden in de achterbuurten van onze gi'Ooie steden wordt aanschouwelijk voorgesteld; verder wordt een beeld gegeven van de evo- lutie, welke ook het maatschappelijk werk in den loop der jaren heeft ondergaan. Bij de voorwerpen. door Haarlem ingezon- den, valt op een tuinbank, door een jongen geheel van ijzcrdraad gemaakt. Tijdens den duur van de, tentoonstelling worden er samenkomsten gehouden, waarin vooraanstaande personen van het Leger des Heils over het maatschappelijk werk spreken. itadsuicuws HET NUT VAN VERVOLGONDERWIJS. Gisteravond hield de hr. J. J. T. Kooij voor belangstellenden in cafe ..Central" een le- zing Over „het nut van vervolgonderwijs". De avond was georganiseerd door de afdee- ling Alkmaar vanVolksonderwijs. De be- langstelling was niet uitermate groot. De voorzitter, de heer Stoutjesdijk, heette alien welkom en leidde het onderwerp in, spre- kende over het groote nut van vervolgonder wijs, ook om de kiiideren van de straat te hou- den. Hierover is men eens bijeengekomen, waar op de heer Kooij dezen avond voorstelde. Spr. is reeds lang aan't vervolgonderwijs verbondeu. In 1902, bij de oprichting, kreeg spr. de leiding over de jongensafdeeling. Spr. heeft dus ervaring. Het doel van deze vergadering is, meer be- kendheid te geven aan vervolgonderwijs en te wijze op het groote nut dat het aan de jeugd, die na den 6-j. leeftijd in loondienst gaat, be- wijst. In verschillende kringen vindt men de la- gere school geen opleiding voor 't leven. De behoefte aan meer onderwijs doet zich in dezen tijd erg gevoelen, want hoe moeilijk is het vaak voor iemand die slechts lager on- derwijs heeft genoten, m dit niet heeft bijge- houden, om b-v. het secretariaat of de admi* nistrafie van een vereeniging op zich te He- men. Belangstelling bestaat er vanuit de kinde- ren bijna niet. Er schijnt niet alleen bij de jeugd 'n zeker soort van onverschilligheid te bestaan, maar ook bij ouders en werkge vers. 't Is niet spr.'s bedoeling hiervoor een verontschuldiging te zoeken, maar men moet in aanmerking nemen, dat van overheidswege weinig gedaan is om het oude ingeroeste idee te bestrijden, dat men na den 6-jarigen leeftijd volleerd is. Na opneming in fabrieken of dergelijke voeli de jeugd er wei nig voor, weer op de sclioolbanken plaats te nemen. Weinig ernst is gemaakt zij de invoering van den leerplicht: aarzelend ging het. Bin- nenkort viert hij zijn 25-jarig jubileum en spr. zou gaarne willenluisteren of iemand! dan zal opstaan, om de regeering te huidi- gen voor de stappen, die op dezen weg ge- ALRMAARSCHE CODRANT. hiiTrniirnTinTn-rrinmimrrnr I—I IIIHOTMIM1— M Wimilll II If WinMlT—TT,rrf'rr"LTnirfftTl

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1