Alkmaarsche Courant De Kluizenaar van Far-End FEPILLETON. Trijdag 19 September De groote Landbouwtentoon- stelling to Hoorn. Abonnementen op Tfidschriften, zoowel Binnen- als Buitenlandsche Ho. 222 I9» Honderd Zes en Twfntlgste Jaargang. De tentoonstelling werd gistcr door mooi weer begunstigd, met het gevolg, dat het aan- tal bezoekers dat van Woensdag yerre over- trof, hoewel dit aantal Woensdag reeds bo- ven verwachting was. Reeds nu staat zoo goed als vast, dat de tentoonstelling door een grooter aantal betalende bezoekers bezocht zal worden, dan door de commissie voor de ontvangsten is begroot, zoodat verwacht mag worden, dat ook financieel de tentoonstelling zal slagen. Wij verheugen ons hierover ten zeerste, aangezien het comite voor zijn wakke- re organisatie dit ten voile verdient. In de stad heeft het bloemencorso des mid- dags duizenden tot zich getrokken. Dit corso bleef echter beneden onze ver wachting. De deelname, een 5-tal versierde auto's, een versierde autobus, een autorecla- me-wagen, een versierde vliegende Hollander, een motorfiets, versierde rijwielen, een groep- pe dat de Godin Ceres voorstelde en een ver sierde landauer, was te gering, terwijl ook de uitbeelding, behoudens de landauer een paar auto's en het motorrijwieL, niet voldoende ge- noemd kon worden. Hoe een bloemencorso er wel moet uitzien, heeft men 13 Augustus in Bergen kunnen zien. Wij! begrijpen overigens volkomen, dat het weer van de laatste dagen een van de oorza- ken is, die velen van deelname aan dit num- mer deed afzien. De gister toegekende bekroningen zijn de yolgende: Afdeeling Pluimvee en Konijnea Sierduiven. Twee eerste prijzen, Th. H. van Gijzen, Alkmaar; twee tweede prijzen, Th. H. yan Gijzen, Alkmaar. Meeuwen. 2e prijs M. Hellingman. N.- Beemster. Tuimelaars. 3 eerste prijzen, Th. H. van Gijzen, Alkmaar; 2e prijs, Th. H. van Gij zen, Alkmaar. Andere niet genoemde rassen. le prijs G F. J. Herle, Amsterdam; 2e prijs G. F. J. Herle, Amsterdam. Beide voor Hagenaars (Witrok.) le prijs Th. H. van Gijzen, Alkmaar, 2e prijs Th. H yam Gijzen, Alkmaar. Beide voor idem, le, 2e en 3e prijs, Th. H yan Gijzen, Alkmaar. Aide voor Valkenetten 2 eerste prijzen C. Koeman Dz. Wognum; 1 tweede prijs C. Koe man Dz. Wognum; 2 Zeer Eerv. Verm. C Koeman, Wognum; 1 tweede prijs Th. H. van Gijzen, Alkmaar. Alle voor Romeinen Witrok. le prijs Js- Smits Jz. Soanbroek, 2e priis idem. Beide voor IJsduiven. 4 Eerste prijzen Th. H. van Gijzen, Alk maar; 3 tweede prijzen, idem: 4 derde prijzen idem. Alle voor Raadsheeren. 1 tweede prijs, Th. H. van Gijzen, Alk maar. Voor Helmduif rood' 2 tweede prijzen M. Hellingman, Beem ster. Voor Monniken. Eerste prijs, C. Koeman Dz. Wognum; 2e prijs idem. Voor Pauwstaarten (wit.) Eerste prijs M. Hellingman, Beemster, 2e prijs idem. Voor Hyacinthen. Afd. Postduiven. Blauwkras doffers, le prijs S. Dessens, Enkhuizen2e prijs C. Dikstaal, Warder; 3e prijs A. J. Snijders, Enkhuizen; Zeer eerv verm. G. van der Zel, Hoorn; Eerv. verm. P. Bosch, Enkhuizen. Blauwkras duiven. le prijs A. J. Snijders, Enkhuizen; 2e prijs G. van der Zel, Hoorn; Zeer eerv. verm. P. Bosch, Enkhuizen. Blauwe doffers. le prijs A. J. Snijders, Enkhuizen; 2e prijs M. Krimp, Schagen; Eerv. verm. M. J. van Straten, Hoorn. Blauwe duiven. 3e prijs A. Snijders, Enk huizen; Zeer eerv. verm. P. Bosch, Enkhui zen. Roodkras doffers. le prijs P. Bosch, Enk huizen; 2e prijs S. Dessens, Enkhuizen; Zeer eerv. verm. P. Bosch, Enkhuizen; Zeer eerv. verm. J. Brouwer, Hoorn; 3e prijs J- Brou- wer Hoorn; Eerv. verm. S. Dessens, Enkhui zen; Eerv. verm. idem. Roodkras duiven. le prijs H. Hemmer. jHoom. Bonte en niet genoemde doffers. le prijs !j. Lub, Enkhuizen; 2e prijs F. Offringa, iHoora; Zeer eerv. verm. M. J. van Straten, door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 35) „Ja, fadj moet natuuriijk diadelijk afbe- taald worden. Dadelijk, foegrijp je? Ik zal je die twintig pounds geven je moet er je Vader niet mee lastig vallen „0, Sara. Je bent een engel In een oogenblik waren Molly alle zorgen wan de schouders gegleden en zij keek haar iredster aan met een stralenden blik van dank- baarheid, die alle boosheid ontwapende. „Wacht eens even", vervolgde Sara op flinken toon. „Je m-oogt nooit meer van mijm- heer Kent of wien dan ook geld leenen." „0, dat zal ik niet! Heusdh dat zal ik nooit weer doen f" was Molly's gloeiende ver- zekering. „Ik ben er diep ongelukkig over geweest. OfsChoon" haar stem werd opge- wekter „Lesaer Kent werkelijk in het heele geval meer dan aardig voor me is geweest. Hij zei, dat het er niets op aan kwaoi." „Zei hij dat?" Sara sprak op een toon als- of de zaak haar niet beviel. „En hoe oud is die Lester Kent?" „Hoe oud? O", op vagen toon „vijf en dertig, veertig misschien. Ik weet het wer- kelijk niet, Hijis niet iemand, over wiens riPoorn; Eerv. verm. H. RWper, Hoorn. Bonte en niet genoemde duiven; 3e prijs J. Bijlsma, Enkhuizen. Blauwkras, jonge duiven. le prijs R. Zil- ver, Binnenwijzend; 2e prijs A. J. Snijders, Enkhuizen, 3e prijs N. Zilver, Binnenwijzend Zeer eerv. verm. A. J, Snijders, Enkhuizen. Blauwband, jonge duiven. le prijs S- Des sens, Enkhuizen; le prijs J. Lub, Enkhuizen: 2e prijs P. Bosch Enkhuizen. Kaaskeuring door den Bond van op Coo- peratieven grondslag werkende Zuivelfa brieken in Noord-Holland a. Eereprijs (Zilveren kaaspersje, aange- boden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland) Coop. Zui velfabriek „de Verwachting" te Wognum met 80Vi> punt, (maximum 100 punten.) Be- drijfsleider A. Tals-ma, Kaasmaker C. Zweet. b. Eerste prijzen de coop. Zuivelfabriek „Warder" te Warder en „Rosita" te Twisk, beide met 78 lA punt, gemiddeld aantal pun- ten 64.6. Kaaskeuring van den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken Eereprijs (Zilveren Kaaspersje als boven) Kaasfabriek „Spijkerboor" te Spijker- boor met 84 punten, Kaasmaker C. Klay. Eerste prijs Zuivelfabriek „Vita Nova" te Heerhugowaard met 78 punten, Kaasmaker A. van der Oord, gemiddeld a ante 1 punten 64.5. Beide bonden pasten hetzelfde keuringssy- steem toe door dezelfde keuringscommissie. Boterkeuring door den Bond van op Coop, grondslag werkende Zuivelfabrieken. Eerste prijs Coop. Zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer met 74 punten. 1. Fabriekskaas kleine Edammers 40 pi Eerste prijs Kaasfabriek „De Hoop" te Waal op Texel; Tweede prijs Kaasfabriek „De Eendracht" te Schagerbrug; Derde prijs Kaasfabriek „Edam" te Edam. 2. Fabriekskaas Commissie 40 plus. Eerste prijs niet toegekend; Tweede prijs Kaasfabriek „De Purmer" te Purmer; Der- de prijs Zuivelfabriek „Schellinkhout" te Schellinkhout. 3. Fabriekskaas Middelbare 40 plus; 1 inzending niet bekroond. 4. Boerenkaas kleine Edammers 40 plus. Eerste prijs H. Pereboom Jz. te Wijdenes; Tweede prijs E. Koster Czn. te Hauwert; Derde prijs J. Helder Jbzn. te Berkhout. 5. Boerenkaas commissie 40 plus. Eerste prijs G. N. Vis te Beemster; Twee de prijs J. Buis Dz. te Zwaag; Derde prijs E. Koster Czn. te Hauwert. Boerenkaas middelbare 40 plus; 1 in zending niet bekroond. BEKRONINGEN RUNDVEE. Geregistreerd Vee Fokgroepen. Hokkeliogen van erkende afkomst, afstam mend van een stier. 3e prijs. Groep 3. (5 hokkelingen). Vader: Ceres 2" NR 5493 S. „Efhenia 7", eig. Gebrs. Commandeur, Ooster-Blokker. „Mina 2", eig. Gebrs. Commandeur, Ooster Blokker. „Trjjntje 7", eig. Gebrs. Commandieur, Ooster-Blokker. „Koosje 2", eig. Gebrs, Commandeur, Oos ter-Blokker. „Geertje 7", eig S. Slot, Westwoud. Reserve. Christina 2", eig. Gebrs. Commandeur, Ooster-Blokker. le prijs. Groep 4. (5 hokkelingen). Vader: „Hans 8 NR 4365 S. „Jacoba 2", eig. N. Ruijter, Hauwert. „Antje 15", eig. N. Ruijter, Hauwert. „Geertje 30", eig. Gebrs. Ruijter, Ooster- Blokker. „Geertje 28", eig Gebrs. Ruijter, Ooster- Blokker. „Prinses 13", eig. Gebrs. Ruijter, Ooster- Blokker. Reserve. „Geerije 29", eig. Gebrs. Ruijter, Ooster- Blokker. Reserve. „Emma 10", eig. J. Ruijter, Beemster. Groep 7. (5 hokkelingen). Vader: „Constantijn 19 NR4883S. „Letje 20", eig. Jb. Jimmink Hz, Barsin- gerhorn. „Jimmink Klaasje", eig. Jb. Jimfhink Hz Barsingerhorn. »>Annta 12", eig. Jb. Jimmink Hz., Barsin gerhorn. „Leentje 5", eig. Jb. Jimmink Hz., Barsin- gerhotn. „IJpma 4", eig. Ib. Jitnmkuk HzBarsin gerhorn, Reserve. „IJpma 5", eig. Jb Jimmink Hz., Barsln- gerhom. Eer.v. verm Groep 5. (5 hokkelingen). Vader: „Jel!e" NR 5702 S. „Jelle's Sophie 14", eig. D. Laan, Berkhout »Jane 11 van Jelle", eig. D. Laan, Berk- lout. „Grietje 7 van Jelle", eig. D. Laan, Berk- .eeftijd je veel den:kt." „In ieder geval is hij oud genoeg em te we- ten, dat hij je geen geld moet leenen om er bridge mee te spelen verklaarde Sara. Ik wilde, dat je dat spelen voorgoed wou laten, Molly." ,,0, dat zou ik niet kunnen". Ze sprak op vleienden toon. „Wij spelen maar voor heel kleine bedragen. Maar het is zoo dot, Sara. En weet je, dit oord is zoo saai, dat je je dood zoudt kniezen, als je niet iets doet. Maar ik zal me heusch niet meer in sChulden sicken heusch niet." Molly was even aanhalig als een jong poes- e en nu de druk van haar schuld aan Lester Kent was weggenomen, verviel zij weer in haar gewone, zorgelooze manier van laat- maar-waaien. Vol vertrouwen legde zij haar wang tegen die van Sara. „Je bent een lieve snoes, Sally, mijn schat", zei ze. „Ik ben zoo blij, dat je bij" ons geko- men bent. Nu ka-n iik naar de tea van de Herrieks gaan zonder dat die twintig pounds me voortdurend achter in mijn brein knagen. Ik denk" - met een Mik op de klo-k „dat het tijd is eim onze feesitgewadien te gaan aantrekken. De Lavendeltante zei, diat ze ons om vier uur wach-tte." Een half uur later versoheen Molly weer. Zij zag er ongelooflijk lief uit in.1 een japon- netje van heel goedikoope stof, dat ,,'in elkaar gefrunnikt was door het dorpsnaaistertje. Blijkbaar was er geen andere gedachte „adi- ter in haar brein" dan die aan het geaoegen houf. „Sophie 15 van Jelle", eig. D Laan, Berk hout. „Maartje 8 van Jelle", eig. D. Laan, Berk hout. Eerv verm. Groep 6. (5 hokkelingen). Vader: „Gerard van Meine NR5701 S. ,,Betje 15", eig. J. H Kdhoe, Beemster, „Dora 3", eig. J. H. Kohme, Beemster^ „Cato 6", eig. J. H. Kohne, Beemster. „Maartje 6", eig. J. H. Kohne, Beemster. „Lijsje 12", eig. J. H. Kohne, Beemster Reserve. „Blaauw 7", eig. E Dz. Govers, Alkmaar. 5 Melkvaarzen1 van erkende afkomst, af- stammend van een stier. i le prijs. Groep 9 (5 melkvaarzen). S Vader: „Hans 8" NR4365S. „Ensius 12", eig. C..Stapel Pz., den Houf, HoogkaTspel. „Prinses 12", eig. Gebrs 'Ruijter, Ooster- Blokker. „Tntus 16", eig. Gebrs. Ruijter, Ooster- Blokker. „Prinses 6", eig. N. Ruijter, Ooster-Blok ker „Klazina 5", eig. N. Ruijter, Hauwert. Reserve. i1 „Bertha 5", eig. Gebrs. Ruijter, Ooster- Blokker. Reserve. „Tessel 23", eig. G Blokker, Opperdoes. Reserve. „Christina 4", eig. N. Ruijter, Hauwert. De uniformiteit van deze diercti was goed, voldoende ontwikkeld. ,.Tessel 23" was iets af wijkend. De uiers good (ZLc veryolg in het hoofdblad.) Gemengd Nienws ALGEM. NEDERL. MOLENAARS- BOND. Woensdag heeft de Alg. Nederil. Mole- naarsbond te Deventer zijn najaarsvergade- ring geihouden, onder leiding van zijn vice- voorzitter, den heer C. Rezelman, uit Wielin- gerwaard. Deze hield namens den voorzitter, den heer J. Das Dz., te Utrecht, die verhin- derd was de vergadening bij te wonen, een in- leiding ter besprek ng van het enderwerp: Reorganisatie van den Hollandschen molen en den molenaarsstand, Hij wees daaibiji op die beweging, die in den laatsten tijd gaande is om den bestaanden windnielen te verbeteren. De vereeniging De Hollandsche Moilen heeft zich met den btfhd in verbinding gesteld en zal in onderling overleg een- prijsvraag uit- schrijven. (Hiervan is in dit blad reeds mel ding gemaakt.) De vice-voorzitter meent, dat ook vanwege het Institute van Ingenieurs te Delft een prijsvraag word! uitgeschreven, welke voor een groot deel over dezelfde be- ginselen loopt als die van de vereeniging de Hollandsche Molen. Het dagel. bestuur van den bond besloot, een bijdrage te schenken aan de vereeniging de Hollandsche Molen, om in de kosteii van de prijsvraag eenigszins tegemoet te Icomen. Over de reorganisatie van den molenaars stand zeide spr., dat deze in hoofdzaak ge- richt moet zijn op wetenschappelijke c-ntwik- keling, propaganda en persvoorlichting. De mclenaar moet overtuigd zijn van de noodza- kelijkheid van organisatie. Bij de discussie over deze inleiding wees d; heer J. W. E. Schrijver, uit Nijbroek, op de klachten in de pers over het verminken van de molens, welfc verminken lot sehade van het aanzien van het landschap lcidt. Zelden of nooit wordt, zoo zeide hij, hierbij gewezen op de oorzaak van de verminkingde motor is trouwer knecht, dan de wind, die onzeker en gevaarlijk is. Niemand gaat de verminking van den molen meer aan het hart dan den mclenaar zelf, die evenwel een zeker boven een onzeker bedrijf moet kiezen. Voor den windwatermolen geldt ougeveer hetzelfde. De windmolen wordt in zijn bedrijf belemmerd door arbeidswetten en veiligheidsvoorschrif- ten, door allerlei belemmer-ingen, die den mo len den wind uit de zeilen nemen (beplantin- gen, die bij den molen worden aangebra-cht) enz. Spr. bepleitte samenwerking van den Mo- lenaarsbond met de vereeniging de Holland sche Molen om den molen voor het land schap te behouden en om Nederiand te doen blijven het land van de molens. Daarbij is noodig, aid us spreker, dat de regeering de molenaars helpt, aldns, dat den molenaars niet onnoodig voorschriften worden opgelegd, die het hun onmogelijk m-aken, de molens in hun oorspronkelijken vorm te behouden. Het bedrijf moet ongetwijfeld worden gereorgani- seerd, maar dat behoeft niet te gaan ten keste van den molen zelf. Spr. herinnerde er ook nog aan, dat op de Veluwe vele mdlens, gedreven door waterkracht, verdwijnen. De waaraemende voorzitter zeide, dat in de grootere bedrijven de windmolen het eerst verdwijnt en plaats maakt voor motorkracht, die grootere productie waarborgt en voor- deeliger bedrijfsresu'ltaten. De veiligheids- voorschriften zijn omvangrijker bij windmo- lens dan bij motorkrachtwerktuigen. Voor van dien middlag. Het was maar een' Klein gezelschpp, wanlt die kamers van Rozenhof waren niet groot. Er waren alleen Sara en Molly, mevrouw Maynard en tot Sara's verbazing, Garth Trent. Toen zij de kamer binnenkwam, draaidte hij zich bedaard om van het venster, waar hij. had sitaan kijken naar den mooieii tuin van de Herrieks. „Mijn'heer Trent", kwam- juffrouw Lavinia aandribbelen, „laat mij u even voorstellen aan jufrouw Tennant." De vriendelijke fletsblauwe oogen van de Lavendeltante straalden hem weiwillend te gen. Zij was zoo heel blij, dat „die arane een- zame jongem van Far End" er eindelijk toe gebraicht was om de eenzame rotsen van die Monniks Klip te verlaten, maar daar zij ge- woon een doodsan-gst had bij het vooruitzicht hem alleen te moeten bezig houden en Andrey Maynard1 druk aan het praten was met Miles was zij maar al te dankbaar hem aan Sara's bevoegde handen te kunnen toe- vertrouwen. „Wij hebben elkaar al eerder on'tmoet, jte- fronw Lavinia", zei Trent, en over haar hoofd been kekeu de hchtbraine oogen met een jongensaehtige pret in die van Sara „Juffrouw Tennant was zoo vriendelijk mij een bezoek te brengen op Far End." „0, dat wist ik niet." De kleine juffrouw Lavinia staarde verbaasd van den eenen gast naar de andere. „Sara> je hebt niij nooit yer- fkfeBnere BrifrijVdn- kah 3e wlndifhotetf zSjh plaats behouden. De windwatermolens zijn gedoemd te verdwijnen, omdat faun work, het bemalen van polders, goedkooper wordt vcr- rkht met behulp van motorkracht (elecfcrische bemaling). De boudssecrefaris, de heer "AmbrosiuS, uit Rotterdam, betreurde de faier vemomen pessi- mistische uitingen omtrent het behoud van de windmolens en riep de voile medewerking van de molenaars, in voor het in wezen houden van het windmolenfaedrijf. Van bestuurszijde werd nog gezegd, dat men veel verwacht van de zijae der burge- meesters van gemeenten, waar molens drei- gen te verdwijnen. Ziji kunnen door snelle kennisgeving daarvan veel kwaad voorkomen. Molenaars, die de windfcracht vervangen willen door motcrkradit, dienen daartoe ad- yiezen te vragen De heer J. A. Wansink, uit Holten, zeide, dat de windkracht voor menlg molenbedrijf nog nuttig en voordcelig is te gebruiken en groote personeelsb-esparing kan geven, mits de molens zoo practisch mogelijk worden in- gericht. Groote bedrijven zalien aangewezen zijn op andere dan windkracht. Windwater molens zullen evenwel zeker verdwijnen bij de technische bedrijf son t w ikkel i n gHet feit, dat bij gebruik van een practische molenin- richting (aanwending van elevators, enz.) minder personeel voor het maien noodig is, geeft hoop op behoud van den verbeterden windmolen, mits de molenaars hun mede werking aan die verbetering niet onthouden. De personeel-besparing behcerscht het vraag- stuk van het behoud der windmolens. De heer Boonstran, directeur van het Sta tion voor Maatderij en Bakkerij te Wagenin- gen, deelde mee, (dab geneemd station ad- viezen verstrekt tot verbetering van de mo lens op de goedkoopste en meest dtsicundige manier, met behoud, zou mogelijk, van het uiterlijk van den mo-len. De bezoeker van de vergadering maakten daama een excursie naar den graanhandel van den heer G. Kapelle te Deventer en naar de tarwe-bloemfabriek van de firma Ncury Van der Lande te Deventer. Daarop volgde een maaltijd. KONINGIN WILHELMINA JUBILEUM-STICHTING. Bij gelegenheid van het 5-jarige regeericigs- jubileum van Hare Majesteit de Koningin zijn door de ingezetenen van NederlandSch-Indie gelden bijeengebracht voor een aan Hare Ma jesteit aan te bieden huldeblijk. Door Hare Majesteit is ten aanzien van die gelden beslist dat zij zouden worden anagewend in het be- lang van een stichting, die de renten van het kapitaal zal best-eden ten bate van het genees- kund'ig wetenschappelij-k onderzo-ek van volks- ziekten en van de bestrijding daarvan. Ten einde aan den uitgesproken wensch van Hare Majesteit uitveering te geven, is bij notarieele a-cte van 29 Maart 1924 een stich ting in het leven geroepen- onder den naam van Koningin Wilhelmina Jubileum-Stichting, waarvoor door den gouverneur-generaal een bestuur werd benoemd. Onder voorzitterschap van den heer W. Frijling, vice-pres. van den Raad van Neder- landsch-Indie, heeft eenigen tijd geledcm de eerste bestuursvergadering van deze stichting plaats gehad. Hiermede is zij op 13 Juni 1924 haar arbeid begonnen. Op deze eerste bestuursvergadering werden de plannen, moeilijkheden en werkzamheden besprokon, die het doel der Stichting moeten verwezenlij- ken. Het kapitaal der Stichting, besfaande uit een bedrag van ongeve-er 460.000, moet on- aangetast blijven, zoodat alleen de rente, on- geveer 25.000 'sjaars bedragende, voo'r de mastrevin-g van gemeld doel aangewend kan worden. Het bestuur is van meening, dat dit bedrag niet voldoende is om wetenschappelij- ke onderzoekingen van volksziekten of de be strijding daarvan zelfsta-ndig ter hand te ne men, zoodat het zijn werkzaamheid zal moeten bepalen tot het steunen van onderzoekers en van licham-en, die hetzelfde doel n-astreven, en tot het bevorderen van dergelijke onderzoekin- gen. Afgewacht zal dus worden, of bepaalde cn- derzoekers of lichamen steun verlangen en daartoe aanvragen indienen. De aanvragen zullen voor het uitbrengen van prae-advies allereerst in han-den gesteld worden van een ter vergadering ingestelde deskundige commissie van rapporteurs. Het adres van den secrctaris luidt: dr. A. J. F. Oudendal, Kramat 95, Weltevreden. NEDERLANDSCHE REGEERINGS- CREDIETEN AAN HET BUITENLAND. Een pas verschenen financieel overzicht van de Amsterdamsche Bank geeft een specificatie van de door den Ntederlandschen staat aan het buitenland verstrekte credieten en gaat hierbij uit van den stand op 18 Augustus j.l toen zij totaal 220.277.692 bedroegen. Duitechland: a) koersmiddelencrediet 'f 1.393.076 teld, dat jij en dr. Selwyn een bezoek hadden gebracht bij mijtnheer Trent." Sara lachte hartelijk. „Lieve Lavendeltante, dat hebben we ook met geda-an. Gesn van ons beiden zou mijn- heer Trent hebben willen beleedigen door zoo iets conventioneels te doen". De groote oogen keken de bruine u-i'tdagend aan. „Ik werd oyervallen d'oor een onweersbui op de Mon niks klip en mijnheer Trent heeft mij, zeer tegen zijn zijn, dat weet ik zeker", dit met een ondeugenden laeh „een schuitplaats aangeboden". „Nu, dat was vriendelijk van hem. Ik dfenk, dat Sara u wel heel dankbaar geweest zal zijnEn het vriendelijk oude gezicht zag glimilacbend naar Trent's don-ker, bitter ge zicht op, zoo eenvoudig en oprecht, dat voor een oogenWi'k iets van de bittere uitdrukking scheen te verdwijnen. Zelfs niet een beslist menschenhater als de kluizenaar van Far End zou de Lavendeltante hebben kunnen weerstaan, wier vriendelijke, kalme gi"a(tie en hoffdijkheid pasten bij den ouden tijd en wet- dadig aandeden in de herrieachtige dagen van deze twietigsfe eeuw. Zij ging naar de tafel en liet Trent en Sara achter bij het venster. „U heeft dus uw afkeer voor bezoeken over- wonnen", zei Sara een beetje zenuwachtig. „Ik verwachtte niet u hier te ontmocten. Zijn blik hield den haren vast. ,0 weusclite het zelf", iuihvoorddc liij ern- N.V, Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. GOSTER ZOON, Voordam G 9, - Alkmaar, is HET ADRES voor b) revolvingcrcdiet 122.799.040 c) interneeringskosten 1.468.000 Bdgie: interneeringskosten 400.038.900 Frankrijk: herstelkosten 24.500.000 Oostenrijk: a) reliefcrediet4.082.000 b) graancrediet - v 12.700.000 Polen: relief- on kleedingcrediet 12.296.676 Verschillende landen: iteemeeringskosten 1.000.000 Totaal 220.277.692 DE RIJKSMID'DELEN. De rijksmiddeten hebben in Augustus 5.46 millioen meer opgebracht dan een jaar geleden, ongerekend de bate uit de rij- wielbclasfing van 4.59 millioen. Verras- sende stijgingen gaven dividend- en tantie- mebelasting f 4'A millioen), de registratie- rechte-n (bijna 2 millioen) en het bier (3/i millioen). Daartegenover waren devoor- naamste d'alingen bij de inkomstenhelasting 1 milloen), striker J4 millioen), gedistil- leerd I'A milioen) en successie (4 ton). Voor de eerste acht maandxn is het toaal nu ca. 6 A ton hooger dan verleden jaar (on gerekend de rijwielbelasting), terwijl de ra nting met 18.4 millioen is overtroffen. DE TROMP. Gemeld is, dat het pantserschi-p ,,Tromp" met spoed voor een uitreis werd gereed ge maakt en dat zijn vertrek zou zijn bepaald op a.s. Zaterdag. Dit hield verband1, naar de N.R. Crt. thans uit Den Helder vemeemt, met de onlusten in Mekka. Naar aanleiding,evenwel van de geruststellende berichten daaromtrenf zal aan het zeer voorloopige voornemen, de Tromp naar Djeddah te zenden, geen gevolg worden gegeven. INLIJVING. Belial ve voor de reeds vermel de w a pens, zal in het tijdvak van 1 tot 6 October a.s. een inlijving van dienstplichtigen der lichting 1924 plaats hebben voor: de compagnieen hospitaalsoldaten (ziekenverplegers en zie- kendragers)de 3e en 4e schoolcompagnie van het regiment kust-artillerie; ,de bereden artillerie (beredenen der le, 2e en 3e artille- rie-brigade en van het korps rijdende artille rie); de compagnie intendancetroepen; de luchtvaartafdeeling; en het wapen der cava- lerie. BEG ROOTING EN. Aangeboden zijn de begrooting van bin- nenlandsche zaken en landbcuw voor 1925 en de begrooting van financien voor 1925, als- mede de begrooting van posterijen, telegrafie en telefoni voor 1925. Vevrwacht wordt, dat de exploifatie der P. en T. over dit jaar winst zal opleveren. BOBBED HAIR. Het blad „Het Noorden" schrijft: Het g-ebeurde kort geleden in de desa B. in het Tegalsche. Reeds sedert eenige wekn had zekere bok Sinem er de lucht van gekregen, dat haar man zijn buurvrouw, bok Tiah, een jonge weduwe, die er niet onaardig uitzag, het hof maakte en vrij d'ikwijls buiten haar medewe- ten bij deze een bezoek bracht. Dagen 1-ang kon b. S. heel weinig elen en slapen, steeds overpeinzende, op welke ma nier zij haar mededingster zou kunnen aflee- ren bezoeken van haar man te ontvangen, zonder haar te mishandlelfen of ongeluklds- te ma kon. Eindelijk, toen zij op een avond zich ter ruste wilde begeven, kreeg ze een goeden in- val. Den volgenden morgen ging b. S., gewa- pend met een scherpe schaar, die zij in haar baadje had verborgen, quasie vriendschappe- lijk naar de woning van haar buurvrouw, waar zij deze thans aantrof. Niets kwaads vermoedende o-ntving b T. haar heel vriendelijk en presenteerdb haar een sirah-pruim en een kopje thee. Nia een poos over koetjes en kalfjes gepraat te hebben, werd overengekomen om elkaars kapsel te or- Een plotseling rood kleurde de warme bleekheid van haar gdaat. „Hadt u gedacht dot ik u uitnoodigde mij- hier te ontmoeten antwoordde zij, zijn wioor- den opzetlelijk verkeerd uitleggend. Zij schudde spijtig het hoofd. „Dan heeft u mij! verkeerd1 begrepen. Ik zo-u nooit zoo'n inspan- ning van uw beleefdheid gevergd hebben." Zijn oogen schitterden. „Weet u wel", zei hij kalm, „dat ik veel lust zou hebben u door elkaar te schuddien?''- Daar ben ik blij om", antwoordde zij harielijk. „Dat is een verrukkelijk gevoel. U heeft me datzelfde gevoel gegeven' dien dag toen ik met u reisde. Dus nu zijn we quitte. „Zoud|t u niet a'lsublieft willen pro- beeren dien dag in don trein te vergeten?" zei hij snel. „Ifc heb me gedragen als een loot -perd. Ik vrees, dat ik geen enkele geldiige verontschuld'iging kan aanvoeren, behalve, dat ik herinnerd was geworden aan iets, dat long geleden gbeurde en ik wou graag al leen zijn." „Om in de eenzaamheid1 van de herinne ring te gendeten?" liet Sara zteh ontvallen. Zij was nog wat gejaagd en praatte maar op goed' geluk af, zonder veel te denken bij wat zij zeide. Een uitdrukking van biitere ironie gleed over zijn gezicht. „Dat niet preries", zei hij kortaf en Sara begreep, dat zij op de een of andere mander weer in haar onn adenketidheid een cade wonde had aangeraakt. Toen zij weer sprak, had hjaar stem een gelieel anderen klank. /Wopdt yyiyolgicQi

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5