ytM, rug en lendenen Kloosterbalsem 'denes 20021$ Javansche vrouwen dat gaarne piegen to doen, wanneer zij bij elkaar zijn en waarvoor het juiste werkwoord toe- moen is. A lies ging naar wensch, totdat b. S. de beurt kreeg, om als coiffeuse op te treden. Ongemerkt haalde zij haar schaar voor den dag, hield de iange, mooie haren van haar nicdedingster vast en kni'pte, heel vlug, negen tiende van de lengte van b. TVs haren af, waardoor deze 90 pet. in schoonheid daalcle' Onmiddelliik daarna maakte b. S. zich haastig uit de voeten en heel voldaan over haar wraak ging zij zich cpsluiten in haar ka- mer. Huilende van woede begaf b. T. zich naar de woning van het desahoofd, waar zij' hem met het gebeurde in kermis stelde en ver- klaarde, zich daardoor diep beleedigd te ge- voelen en de bekel rapporteerde het geval op zijn beurt aan den assistent-wed ono En dat zooiets je moet overkomen, nu de fcobbed-hair-mode weer afgedaan schijnt te hebben. aen. De Ncderlandsche Pomologische Veree niging, hoofdafdeeling Fruitteelt der Ncder landsche Heidemaatschappij, heeft te Hcorn vergaderd. De commanditaire venncotschap Broek- huvs-Sneeuwba 1-systeem is gisteren failliet verklaard. StadsmeBws „DE ZEVEN PROVINCIeN" NAAR SHANGHAI, r Blijkens een Aneta-telegram uit Batavia, d.d. 7 September, vertrekt Hr. Ms. pantser- schip „De Zeven Provincien" naar Shanghai, ter bescherming van Ntederlamdsche belan- gen. EEN BUILER GESPRONGEN. Dinsdagmiddag is in de cooperatieve stoom- Zuivelfabnek te Windum (Fr.) de builcr met een inhoud van 2500 liter gesprongen en1 door den muiir in de botermakerij gestagen-. Zoo wel in de kaas- als in de botermakerij werd groote verwoesting aangericht, terwijl het perslokaal instortte. De kaasbakken werden verzet, vele ruiten vernield, tot de bovenkap op deze gebouwen \verd geheel verzet. Er rijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. jVermoed word't, dat d'e veiligheid bij een te tooge spanning niet heeft gewerkt De mellc ler leden dezer fabriek wordt nu door de fa- •rseken in dcci omtrek verwerkt v RECLAME OP POSTSTEMPELS. Het tort geding voor den president van de Iiaagsche rechtbank inzake de actie tegen dlen Staat over de reclame op de postsrtempels zal Maandag a.s. worden gehouden. Hjet veneenigd verkoopkantoor Beterbo- maalschappij heeft aan den directeur-generaal der posterijen gcschreven, dat zij ten behoeve van den verkoop van haar margarine weke- lij'ks duizenden circuaires per post verzond; dat haar laatste zendingen steeds werden voorzien van de reclame ten behoeve van een concurreerend merk dat zij, zooilang deze reclame op dioor haar tie verzenden of te ontvangco stukken wordt geplaatst, geen circulaires meer per posit wenscht te verzenden, en dat zij zich voorbehoudit, te bevoegder plaatse wegens bovenbedoeld feit een eiscli tot schadevergoeding in te stellen. RICHTIGE HEFFING VAN DIRECTE BELASTINGEN. Het hoofdbestuur van de Broederscha-p der Notamssen in Nederland, kennis genomen hehbende van het ontwerp van wet tot be- vordering van de richtige hefting der directe belastingen, heeft aan de Tweede Kamer gc schreven het in hooge mate te betreuren, d'at de belastingwetten zooveel ruimte laten om, in strijd met de kennel-ij-ke bedoeling dier wetter, de beta ling der belasting te ontgaan en dan ook met den minister van oordeel te zijn, dat daarin zoo spoedig mogelijk verbetering dient te komen. Dit zal echter alleen kunncn ge- schieden door een algeheele herziening onzer be!asfingwetgeving. Deze verbetering wordt geenszins gebracht door een ontwerp als het onderhavige. j r i j i ,v' DE SOLDATEN'RELLETJES TE H i I BREDA. Omtrent de onregelmatigheden, die bij op- komst van herhalingsoefeningen te Breda hebben plaats gevonden, vemeemt het „Vad." nog, dat van het eerste moment af de boel reeds spaak liep. Zondagavond zijn reeds eenige naar Rotterdam gegaam om de militai- (rai van 0e lichtingen 1918, 1919, 1920 en 1921, die deel moesten nemen aan de mobilisa- tieoefeningen, welke Donderdag begonnen, te gaan ophalen. Zij moesten's Maandagsmor- gens met den eersten irein ongeveer 800 man meebrengen, maar kwamen thuis met een kor- poraal en ongeveer 1 manschappen. De rest is in den loop van den dag gekomen en Maan dagavond liepen er nog velen, beschonken, door de stad, die zich nog niet aangemeld hidden. Vrijwel alle soldaten zijn in tenten, die op het groote grasveld voor de marechaussee- kazerne zijn opgeslagen, ondergebracht. Zij liggen gewoon op stroo, onderofficieren in kribben. Het terrein was door de vele regens inderdaad vochtig. Men had reeds uitgekeken naar noodlogies in de stallen der artillerie en cavalerie, om de menschen daar onder te brengen. Dit is echter niet gebeurd. De geest van den troep was beneden pell. De meerderen hebben vrijwel niets in te bren gen, wat zeifs aanleid'ing gegeven heeft tot opstootjes, wanneer een gegradueerde een on- d'ergeschikte aanhield voor niet groeton. Tal- looze soldaten loopen met de tuniek los. Vooral het reserve- en miliitiepersoneel voelt zich als een kat in een vreemd pakhuis, om- dat de reglementen zoovele malen gewijzigd zijn, dat zij vrijwel van niets weten. Natuur- lijk ondermijnt dit het gezagl Maandagavcmd zou er om 10 uur avond- appel gehouden worden. Zeer veel infanteris- ten stoord'en zich echter dUar niet aan en kwamen thuis, wanneer het hun beliefde. De wachtcommandant heeft om twee uur nog soldaten binnangelaten. Hij had natuurlijk een rapport van meerdere kantjes, maar naar men zegt hebben de compagniecommandanten daar geen aandacht aan geschonken. KORTE BERICHTEN. Prof. H. H. Kuyper heeft Woensdagoch- tend aan de Koningin een hulde-adres en een geschenk van de Synode dei- Gerei. Kerk in Zuid-Afrika overhandigdi. Te Oude-Pekela is de vorige week een 78-jarige bedeelde van het Burg. Aimbestuur aldaar overleden. Er word boelhuis gehouden en de koopster van een partijtje stroo was zoo gelukkig daarin pl.m. 400 aan geld verbor- gen te vindien. De boerenarbeider J. Haan, die de vorige week te Zijldijik (Gr.) onder eeti beladen mest- wagen geraakte. is in het Groninger Zieken- HET GOUDEN JUBILEUM VAN DE TURNCLUB „KRACHT EN VLUG HE ID". De Alkmaarsche Turnclub „Kracht en Vlugheid" neemt zonder eenigen twijfel een belangrijke plaats in onder de Alkmaarsche vereenigingen en wanneer dan zoo'n ver haar gouden jubitleum viert, is dat inderdaad een feit van beteekenis, dat lang niet onopge- merkt voorbijgaat. En zoo was het ook gis- teravond op de bovenzaal van „de Unie", waar het bestuur officieel receptie hield ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Vereeniging. 50 jaar bestaanO't is zoo ge- makkelijk een vereeniging op te richten. Maar zoo iets een halve eeuw ondanks vele tegen- spoeden, in stand houden, dat is een kranige prestatie. Op ondubbelzinnige wijze is K. en V. gisteravond hulde gebracht. Het Brandweercorps „Kr. en VI." met den heer G. W. v. d. Veen aan het hoofd was klolc- slag zeven uur present om bij monde van den heer v. d. Veen de turnclub, waaruit het corps is ontstaan oip hartelijike wijze te com- plimenteeren, wat door de jubi'laresse zeer op prijs werd gesteld, 't geen Week uit de woor- den van dank van den heer Wijdeman. Met het oog op de avondcefening moest het corps spoedig vertrekken. Spoedig vulde zich daar na de zaal met tal van belangstel'lenden en of- ficieele vertegenwoordigers van vereenigin gen, terwijl de kransen en bloemstukken die werden aangedragen niet te telllen waren. Wddra werd de huldiging voortgezet en werd het eerst het woord gevoerd door den heer H. G. T. Mann van Petten, een der twee overgebleven oprichters der Vereeniging (met den heer J. de Wit Dz.) en eerelid. Spr. achtte het een voorrecht, hier de club te mogen gelulcwenschen. Ook voor hem was het een jubileum, want hij was thans 50 jaar lid van K. en V. 10 jaar weekend en 40 jaar eerelid. Met vreugde sprak de hr. Mann daar na over den ouden tijd en drukte het bestuur vooral op 't hart nimmer te wanhopen in moeilijke oogenblikken:, want die mawfct een ver bij voortduring mee. Met 'n krans feul- digde spr. de jubileerende vereeniging *st- mens oud-leden, terwijl een bedrag in contin- ten aan de club zal worden ter hand gesteld tot herstel van het vaandel. Een daverend1 ap- plaus, gevolgd door den bondsklap, Monk op na de woorden van een der pioniers der licha- melijke opvoeding. Hierna was het woord aan Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester der gemeente. Juist als hoofd der gemeente, waarvan alle ande- ren, die klaar stonden de vereen. te huldigen, deel uitmaakten, stelde spr. het op prijs na- mens geheel Alkmaar geluk te mogen wen- schen met dit gouden jubileum, een groot voorrecht voor een vereeniging. Meerdere ju- bileums hebben den laatsten tijd in Alkmaar van zich doen spreken (100-jarige Toon lainstafd.: 25 jaar de Halter) ,doch het is op zichzelf een gelukwensch waard, dat dit jubileum met zooveel enthousiasme kan wor den gevierd. Met eere heeft Kr. en Vlugheid wat de lichamelijke opvoeding aangaat, in een gevoelde behoefte voorzien. Hartelijke ge- lukwenschen gingen van spr. uit tot de heeren Mann en de Wit, die zeker met groote voldoe- ning op hun werk kunnen terugzien. Bij herhaling is er op aangedrongen, dat het gemeentebestuur meerdere zorg zou wij- den aan de lichamelijke opvoeding en het gymnastiekonderwijs. De is/Jumt ?j hef a/ge/qeert gevmapefer- overhandigde spr. den voorzitter van K. en V. een medaille, waarvan hij hoopte dat zij aan het vaandel zou worden gehecht, al is zij dan niet gewonnen op de gewone wijze, in een wedstrijd, maar in den strijd voor liehamelijke oefening. Het zij u gegeven, zei spr., om onder het devies van het Ned. Gymn. Verbond verder te werken in het be- lang van hen, die na de schooljaren de turnzalen bevolken. Namens „De Halter" bood' spr. een lau- werkrans aan, overtuigd dat het symbool daarvan werkelijkheid wordt. De heer S. Budding zei, dat hij gaarne de tank volbracht, de feleciiatie van de gym- nasti-ekvereeniging „Turnlust" over te bren gen. Spr. uitte daarbij den wensch, dat „K. en V." nog vele jaren met opgewekten geest mag werken voor de belangen der lichamelij ke opvoeding. Van de bloemenmand, die spr. de jubileerende vereeniging aanbood, hoopte hij, dat zij den band tusschen „K. en V." en „Turnlust" nog mag versterken. Afgevaardigden van de jongens- en meisjescursussen kwamen hierop binnen met bloemen voor den voorzitter, dien zij met een paar woorden, op helderen toon gesproken, feliciteerden met hot gouden ju- bi'le hunner vereeniging. Zij vergaten ook hun gymnastiekleeraar, den heer van dier Pol, directeur der vereeni ging, niet. Hem bod'en zij eveneens bloemen aan als dank voor de door hem gegeven les sen. De heer M. J. L u 11 e r o t, voorzitter van de voetbalvereeniging „A.lcmaria Victrix", memoreerde in zijn toespraak hoe zijn ver eeniging en „K. en V." aacvankelijk wel eens tegenover elkaar stonden. Thans echter is - strijd gevoeld om de gymnastiek ingang fe doen vinden," zei spr. Na lange jaren is gelukkig samenwerking met uwe vereeniging verkregen, het resultaat was de schitterende gewestelijke uitvoering, in welker regelingscommissie onze vertegen woordigers prachtig samenwerkten. Mogen wij samen nog vele jaren voortgaan met het naar voren brengen van de gymnastiek. Ten opzichte van de vereeniging „Turn- lust", die hij evenzeer dankte voor hare fell- citatie en bloemen, uitte spr. denzelfden wensch. Tegenover de voetbalvereeniging „Alcm. Victrix" erkende spr., dat het wel juist is, dat .,K. en V..' wel eens afkeerig tegenover haar heeft gestaan. Dat kwam omdat „K. en V." in de voetbalsport een concurrent had gezien van de gyiunastiek. Maar zooals het wel meer gaat, als men een concurrent goed leert kennen, was het ook hier geweest. „K. en V." leeren waardeeren, om dat zij lichaamsoefening beoogt. Wij doen al ien aan idealisme, dat ons steeds zal opvoe- ren. De gelukwensch van de korfbalvereeniging ,,K. V." deed spr. uitermate goed, omdat .daardoor het stempel wordit gedrukt op de goede verstandhouding met „K. en V." Wij hopen, dat die nog lange jaren zal bestaan. Uw vereeniging zal daar niet onder lijden en de onze zeker niet, zei spr. Vervolgens sprak de heer Wijdeman nog eenige woorden van dank aan den heer de Vries te Weltevreden, wien „K. en V." nooit zal vergeten. Een schrijven met dankbetui- ging zal hem gezonden worden. Een aangename taak rust nog op mij, zei spr., n.l. er aan te herinneren dat de heer Mann vandaag jubileert. Flij toch is heden 50 jaar lid onzer vereeniging, 10 jaar wer- kend en 40 jaar eere-lid. Dit laatste werd hij, toen hij naar Petten geroepen werd, om er te worden begraven, zooals hij het had uit- georukt. Spr. herinnerde cr aan met welk een grooten eerbied steeds de naam van den heer Mann genoemd werd als een voorvechter en baan- breker voor de gymnastiek en hij noemde het een v>;ti da ad dat de heer Mann er toe heeft meegewerkt, de vereeniging „K. en V." op te richten, die nu sinds 50 jaren zooveel mo- gelijk aan de jeugd lichamelijke opvoeding geeft. Dat de heer Mann nog in staat is te doen wat hij doet en dat men hem veel min der jaren zou geven dan hij telt, is zeker te danken aan de beoefening van de gymnastiek. Spr. hoopte dat de heer Mann nog vele jaren het oudste eerelid' van „K. en V." mag zijn. Door hem een lauwerkrans te overhandi- gen, wilde spr. hem huldigen namens de Heht Gij pijn in verdrijft de pijn dat gelukkig anders en we. ken zij samen In c*oor 116111 mee opgerichte vereeniging. (Da j,1—j - - 1 verend applaus.) Ten slotte richtte de heer Wijdeman nog het woord tot de afgevaardigden van de meisjes- en jongenscursusscn. Hij hoopte dat de tegenwoordige leden van deze cursussen het 60-jarig bestaan van ,,K. en V." ter van de korfbalvereeniging I ?P^ey€kt zullen vieren als nu het 50-jarig Vlugheid", die, naar spr. herin- l^bjle wordt h.erdacht, maar dat zij dan goe- dten strijd voor de lichaamsoefening van de jeugd. Spr. hoopte dat men in de bloemen, die hij1 aanbood, 'n klcin bewijs zou zien van de groote sympathie, die „A. V." koestert voor „K. en V." De heer L. Sweerts bracht de geluk wenschen over van Kracht en Vlugheia are, naar spr nerde, een vijftal jaren gdeden gerecrureerd werd uit de gymnastiekvereeniging van dien naam. Als bewijs van de hooge achtrng voor die vereeniging bood spr. een bloemenmand aan. De rij der sprekers was hiermee besl'oten. Een paar vereenigingen („Alcmaria V. V. V. en ..Bilderdijk") hadden alleen een bloemhulde gezonden. Voorts waren nog bloemstukken binnertgekomen van mevr. Holsmuller en den heer D, J. de Vries te Weltevreden. De zaal leek wel een bloementum even die turnsters en turners zullen zijn. Nadat hierop ververschingen waren rond- gediend, werd het officieele gedeelte van den avond besloten met het maken van een foto van alle aanwezigen. De heer W ij d e m a n, voorzitter van de cu aci p luLbil'eerende vereeniging, richtte het woord tijdsomstandighe- I aanwezigen en speciaal tot de vorige den hebben echter alle overheidscolleges ge- sPrekers. om voor al de ontvangen bewijzen dwongen vele wenschen terug te dringen. En zoo moest ook het Gemeentbestuur van Alk maar, dat zoo gaarne meerdere lokaliteiten voor het gymnastiekonderwijs wilde inrichten, haar plannen opschorten. Nu echter uit de Troonrede en de millioe- nennota iets gunstiger klanken tot ons komen, zou spr. deze gelegenheid willeu aangrijpen te zeggen, dat nu misschien de tijd zal ko men, dat het Gemeentebestuur in staat zal zijn eindelijk aan hare plannen uitvoering te geven. In't bijzonder herdacht spreker daar na hoe de reorganisatie van de Alkm brandweer is uitgegaan van Kr. en VI. Spr. eindigde met een hartelijken gelukwensch, te- vens de hoop uitsprekende, dat het bestuur er in zou mogen slagen de Ver. te brengen tot steeds grooter bloei. (Luid applaus). Namens het Ned. Gymn. Verbond werd daarna het woord gevoerd door den heer Plume r, die den prettigen band onder de turners eerst memoreerde. Kracht en Vlugheid is steeds een groote steun geweest van het Verbond. Op gewestelijke uitvoeringen en turndagen kon steeds op de medewerking van K. en V. wor den gerekend. Het Hoofdtestuur leefde dit jubileum mee en met een hartelijken geluk wensch overhandigde spr. de medaille van het N. G. V. aan den voorzitter. De heer v. Ekeren kwam daarna a'ls be- stuurslid van het Gewest Noord-Holland de jubilaresse gelukwenschen namens de Noord- hollandsche turners en turnsters. Hij feliciteerde bovendien de ver. met be- stuursmannen als de heeren Wijdeman en Jung, die de zaak van de lichamelijke opvoe ding steeds op zoo bijzondere wijze hadden gediend. De volgende spreker was de heer G. Men- sink, die het woord voerde namens den Alkmaarschen Turnkring en de zusterver- eeniging „De Halter". Hij bracht hulde aan hetgeen „Kr. en VI." tijdens haar bestaan heeft gepresteerd. Spr., die zelf al een goeie 20 jaar meeloopt in de gymnastiek, begreep dat het zeer veel moeite heeft gekost om te doen wat door „K. en V." is gedaan. Toen in Sept. 1874 deze vereeniging werd opgericht, was de overtuiging van hoe onschatbare waarde de gymnastiek is, nog slechts bij weinigen doorged'rongen. Langzaam kwam de kentering en thans zal niemand meer het nut van gymnastiek bestrijden, ieder erkent dat zij ontwikkeling van het lichaam brengt en verhooging van het wecrstan dsvermogen Spr. kwam dan tot de samenwerking van „K. en V." met de andere gymnastiekvereeni- gingera en betoogde dat daarbij vele moeilijk- heden waren overwonnen en dat alle hande- lingen gericht waren op de innerlijke ver- huis aan de beten.ron^gen Tjp!^ Hwm te* S JESj van sympathie en waardeering te danken. Als u wist, zei spr., wat er op het oogenblik in ons omgaat, zoudt ge u kunnen voorstellen hoe moeilijk het valt naar waarde te danken. Het is een groote gunst, om als voorzitter na 40 jaren gestreden te hebben voor d'e gymnas tiek, de complimenten in ontvangst te mo- gen nemen, het geeft kracht om te blijven strijden in en voor de vereeniging, waar wij zooveel genoegen hebben ondervond'en. Spr.'s dank ging allereerst uit naar den heer Wendelaar, dae naast zijn vele beslom- meringen als burgemeester nog tijd1 had ge vonden om een der oudste vereenigingen der stad toe te spreken. Dit zou nooit worden vergeten, zei spr., evenmin als de woorden, die de burgemeester sprak bij die officieele ontvangst ten Stadhuize, dezen zomer ter ge legenheid van de gewestelijke uitvoering. Zij hebben velen de oogen geopend1 voor het schoone en idealisme in de gymnastiek en heb ben doen zien hoe schooc het is een organi- satie te hebben als wij. Tot den heer Mann zei spr. te begrijpen met welk een enthousiasme deze 50 jaar ge- leden meewerkte aan de oprichting van „K. en V." „Wij desespereeren niet", zei spr., die ver volgens ontkende de juistheid van het ge- zegde, dat „K. en V." niet meer zou bloeien. Het is alleen d'e heerenafdeeling, die te klein is. Zij kan nog best een aantal leden' hebben, maar de adspiranten- zoowel als de dames- klassen hebben een flink ledienitaL Het door den heer Mann toegezegde cadeau doet zien, dat „K. en V.", hoewel ouder ge- worden, toch nog niet vergeten is. Den heer Plumer dankte spr. er voor, dat deze zelf was gekomen om de felicitatie uit te spreken. „K. en V." steeds strijdend onder het devies van het Ned. Gymn. Verbond, zou met zijn opgericht, als dit verbond niet had bestaan en in de eerste jaren steeds had ge- holpen. Spr. herinnerde zich nog heel goed hoe hij als jong gymnast op een uitvoering te Hilversum vol bewondering had gezien hoe de toen nog tengere Plumer worstelde met groote kerels en dezen neerlegde. Zoo ver had spr. bet nooit kunnen brengen. Spr. verzocht hem den dank voor de mooie medailles en den gelukwensch aan het be stuur van het N. G. V. over te brengen. Dankbaar was spr. ook voor de goede wen schen, door den heer van Ekeren op zoo pret- tige, aangename wijze naar voren: gebracht, namens het Gewest N.-Holland. Spr. hoop te dat de heer v. E. nog vele jaren dat Ge west mag vertegenwocrrdigem De woorden, door den heer Mensiak ge sproken, vond spr. z66 mooi, dat hij bijna geen amtwoord er op kon vinden. Zij VERSLAG VAN DEN PROEF- EN SCHOOLTUIN „KENNEMERLAND" TE ALKMAAR OVER HET JAAP 1923. Het jaar 1923 was, wat de weersgesteld- heid betreft, voor den tuinbouw buitengewoon ongunstig. Het grootste deel van den zomer kenmerkte zich door bijzonder koud weer, wat de mislukking van verschillende culturen tot gevo'lg had. En toen het eindelijk, in de eerste helft van Juli, warm begon te worden, was de hitte al spoedig zoo ondragelijk, dat deze als ze lang geduurd had - nog meer schade zou hebben gedaan dan de vooraf- gaande kou. Zooals van zelf spreekt, heeft de proeftuin de nadeelige gevolgen van een en ander ruim- schoots ondervonden, vooral wat het koude weer betreft, aangezien de grond, die tot heden bij ons in gebruik was, daar zijn lage ligging en groote vochtigheid van nature slecht bestand is tegen koude weersgesteld- heid. Verschillende proeven zijn hierdoor dan cok geheel of gedeeltelijk mis'lukt. Dit betreft vooral de gewassen, die veel warmte noodig hebben, zooalsb.v. stam- en stokboonen. ze, .zljn slecht gegroeid, dat het groote moeitijkheden heeft opgeleverd, om de in vo-' rrge jaren aangekweekte selecties te behouden. Het was n.l. haast niet mogelijk rijpe zaden te wmnen en het staat ntog te bezien, of het van deze artikelen gewonnen zaaizaad wel voldoende kiemkracht hebben zal. byn ander arti'kel, dat bijzonder zwaar ge- n-offen is door het koude weer, is de aardbei Zooals overal elders, was de bladontwikke- ling prachtig en de bloei rijk, doch voor de vorming van vruchten was de temperatuur blijkbaar te laag, aangezien de vruchtop- brengst niet veel grooter was dan een tiende deel van normale jaren. Ook de vruchtboomen hebben, hoewel de appden matig bloeiden, zoo goed als niets opgeleverd, daar de vruchtzetting vermoe- dehjk ook door het koude weer achtcrwcee bleef. Verder heeft de proeftuin schade ondervor: den van de opheffing der Rijkstiiinbcuvw terschool. Deze opheffing was n.l. voor de gemeente Alkmaar aanleiding, om aan het terrein een andere bestemming te geven zoo- dat wij dit tegen 1 Januari 1924 moesten ver- Iaten. Dit is van grooten invloed geweest op het aankweeken van jonge groentenplanten, die wij gewoon zijn in September te zaaien en in bakken te overwinteren. ,«&e?a'ls het V0"S'e jaar bestond ook in 1923 het personeel in een tuinbaas en 2 vaste werklieden. Toen ons echter in Octo ber de huur van het voor proeftuin gebruikte terrem door do g'emcen'te Alkmaar werd op- gezegd en ons nog geen geschikt nieuw ter rein kon worden aangeboden, durfde het bestuur de verantwoordelijkheid niet op zich te nemen dit -personeel te handihaven. Daarom werden de diensten van den tuinbaas opge- zegd met ingang van 1 Januari 1924 en van de vaste werklieden met ingang van 1 De cember 1923. De bemesting bestond in hoofd'zaak, evenals de vonge jaren, in kunstmest, waarvan de volgende soorten en hoeveelheden werden aangeschaft: 1500 KG. Superphosphaat 14 r;Ct "r" 'KaHW 40 not i ^1 650 KG. Qhilisalpeter 15 pCt. 44 Karren paardenmest. Deze laatste dienden voor verwarming van de bakken, die met mCloenen en komkommers werden beteeld. Vervolgens wordt de verdeeling van het terrein besproken. Evenals in de beide vorige jaren, werden ook weder in 1923 geselecteerde vroege aard- appelen-geteeld, teneinde de leden van ziek- tevrij pootgoed te voorzien. Waar echter ge- bleken was, dat voor de Engelsche, meeren- deels witvleezige, benevens voor de oude Hollandsche soorten geen belangstelling be stond, bleef in 1923 de tedt beperkt tot de bekende Sciic tsche muis. Daarom werden de nakomelingen van enkele vroeger geselecteer de stammen uitgeplant bij de heer M. Cou- wenhoven te Oterlee'k en Kl. Stam Viz. te Kocdijk en wel bij den eerste ongeveer 1 1/4, en bij den laatste ruim 14 H. A. Van de witvleezige Engelsche soorten wer den slechts eenige in 1922 uitgekozen stam men aangeplant, teneinde daarvan in het ver- volg kleinere ziektevrije partijtjes beschikbaar te houden. Wat de ontwikkeling van het gewas be treft, werd die niet alleen door het korte voor- jaar vertraagd doch tevens schadelijk bein- vloed door de vele nachtvorsten, die nog heel laat in het seizoen invielen. Waar het loof in zeer geringe mate door de vorst werd ge- troffen, kreeg het in sommige gevallen een eigenaardig gevlekt uiterlijk, wat wel eenigs- zins aan tepbont deed denken.' Daaraan meenen wij o.a. ook te moeten toeschrijven, dat de aardappelen, die voor de veldkeuring wa ren aangegeven, te Koedijk geen goedkeu- ring konden verwerven, terwijl die te Oter- leek, welke ten deele van dezelfde herkomst waren, in de hoogste klasse wcraen goedge- keurd. Van deze laatste werden de poters voor de leden werd 9600 K.G. aangeschaft, terwijl goed voor eigen gebruik gewonnen. Door de leden werd 9600 KG. aangeschaft, terwenl het eigen pootgoed 1000 K.G. bedroeg. Verder werd een hoeveelheid van 10.000 K.G. verkocht aan de vereeniging „West- land ten behoeve barer leden, terwijl de rest grootendeels door den verbouwer voor diens eigen culturen behouden werd. Dat de leden van den proeftuin geen groo- iere hoeveelheden hebben aangeschaft mee- nen wij te moeten wijten aan de omstandig- heid, dat de vroege aardappelteelt in de laat ste jaren met voordeelig geweest is en hier door de animo is verminderd om kosten te besteden aan de aanschaffing van nieuw poot goed. 1 In dit verslagjaar waren bij de vereeniging ingeschreven als lid: 89 personen, 13 vereeni gingen, 2 donateurs en gaven 12 gemeenten een subsidie. Evetials in de verslagen over de vorio-e ren wgrd vecmeld, zou.eene meerdere bliang- stelling werwacht mogen worden in de ver eeniging die zich toch ten doel stelt em het tumbquwbedrijf te bevorderen. De vereeni- ging geeft aan hare leden een minder direct voordeel, zooals b.v. veilingsvereenigingen, maar draagt toch zeker bij door, het nemen van proeven en de verbetering van cultuurge- wassen den welstand der tuinbouwers te ver- hoogen. Daarom mag wel dank gebracht wor den aan de leden, die de vereeniging trouw bieven en door hun lidmaatschap blijk gaven dat zij vertrouwen hebben, dat door weten- schappelijk werk de bloei van de tuinbouw wcrdt bevorderd. Mo ge al de leden inzien dat door -bekendmaking van het doel van den P. ccj tuin zoowel in hunne pluatselijke ver eeniging als bij hunne kennissen, zij zelf werkzaam kunnen zijn tot bevcrdering van hun eigen belang zoowel als dat der buiten- staaders. Dit jaar werden als geselecteerde aardap- pds alleen geteeld de Schotsche muis, waar van 9600 K.G. door de leden werd afgeno- men, en de vereeniging zelf 1000 Kilo hield om in het volgende jaar uit te zetten. Geduienae het jaar werden 2 algemeene vergaderingen en 8 bestu ursvero-aaerin2"en gehouden. Dcor de herkiezing van de aftre- dende bestursleden de heeren M. Sikkes en Jb. Zwetsman onderging het bestuur peene verandenng. a In het vorig jaarverslag werd reeds gewe- zen op de geringe belangstelling, die de Rijks- tumb'G u w wm tersch ool in deze streek onder- vona en werd reeds de vrees, uitgesproken dat de kans zou bestaakn dat deze school werd opgeheven. Deze vrees werd bewaarheid en de rejecting ging over tot opheffing. Deze opheifing zal wel voortgesproten zijn uit de heerschende richting tot bezuiniging, die niet naiiet ook veel op land- en tuinbouW2*ebied te besnoeien, maar was zeker voorkomen, indien deze streek door toezending" van meerdere leerhngen blijk had gegeven grootere belang stelling in tuinbouwonderwijs te stellen. Ami dit geval mogen de tuinbouwers een voor- ijeeld nemen, en zich inspannen dat ook meer- der belangstelling in den Proeftuin deze tenrnmste in stand blijift. Doordat de school werd opgeheven en het omliggend terrein door de gemeente Alkmaar bestemd werd voor bouwterrein, moest de vereeniging uitzien naar een ander terrein geschikt voor tuingrond. Na onderzoek van eenige gronden werd be sloten het door de gemeente Alkmaar aange- wezen terrein aan den Helderschen weg als proeftuin te huren. Om tot dit besluit te ko men had het bestuur eenige keeren een onder- houd met het college van Burgemeester en Wethouders, waarin dit college steeds haire bereidwilligheid toonde om onze vereeniging te steunen. De vereeniging gaat door deze veranderfag van terrein een nieuwe periode te gemicet, laat ons hopen dat dit een gunstige moge zijn en leiden zal tot vooruitgang van haar- zelf en hierdoor tot bloei van. de tuinbouw. De inkomsten en Wanneer ^ge tot dus- ■verre nog geen- proef j genomen hebt-met „Sabina"-Tt|ee of ..Sabina'-Koffie. dan I raden wij"* U aart-Uw 'winkelier eens^naaylit I merkde vrageit Oe zult It •'in elk^opzicht tevreden I zijn over Uwetproef-' i nemjng. fkmQ Blijf daarmee toch niet loopen. Akker"s V Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk A tot bedarenbrengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6