Alkmaarsche Courant Par^sohe CaaserieSn. Scbaakrabrleb. M 9 m mH mm .MB m 1 W m 111 i Damrnbrteb. 11 a a m 1 fi~"W to Zaterdag 20 September. Alkmaarsche Huishoud- en IndnstrieschooL In en om de hooidstad. 0 1924. Honderd Zes en Twintigsfe Jaargang. ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER AS. OP DIE BLAD ABONNEEREN, ONT- VANGEN DE TOT DIEN DATUM VER- SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. 7 DE DIRECT IE. Dins (lag 23 en Woensdag 24 Septembor 24 uur Iaatste aangiften voor de Cur- sussen in Koken, Knippen, Linnen- en Costuumnaaien en de opleiding akte Nuttig Handwcrken. De Directrice, J. P. BEUMER. TOELATING VAN LEERLINGEN TOT MET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van be- langhebbenden, dat de INSCHRIJVING van LEERLINGEN voor den cursus van OPEN BAAR VERVOLGONDERWIJS, welke begin OCTOBER a s aanvangt, alsnog kan plaats hebben op MAANDAG 22 SEPTEMBER a.s., des avorads van 7 tot 8 uur, in een der lokalen van het Stadhuis. De cursus omvat de gewone vakken lager onderwijs en kan, zoo daaraan behoefte blij.kt te bestaan, worden uitgebreid met een of meer ander vakken, waaronder de Fransche, Duit- sche en Engelsche taal, Overlegging van het vaccinatiebewijs is vereischt. Alkmaar, 17 September 1924 Burgemeester cm Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. EMIGRATIE NAAR CANADA. Personen, die naar Canada zouden wen- schen te emigreeren en niet genoegzaam ge- foed zijn om de overtochtskosten te betalen, unrnen zich om inlichtingen betreffende de mogelijkheid van emigratie wenden tot de alhier bestaande plaatselijke commissie voor de emigratie, wier secretaris zitting houdt in het gebouw van den Dienst der Arbeidsbe- middeling aan de Doelenstraat, alhier, op alle werkdagen van des voorm. 10 tot 12 uur. Alkmaar 19 September 1924. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Voorzifter. A. KOELMA, Secretaris. XCVI. Van een nieuwe haven en een nieuwe kerk. Het namiddagbezoek, hetwelk op Zater- dag der vorige week door de Landsvorstinne aan de hoofdstad van Haar rijk werd ge- bracht, was zeker van groote beteekenis, om dat de Koningin op dien dag wijding gaf aan drie belangrijke gebeurtenissen. Een daarvan was een buitengewone oefening van ons brandweercorps, op het IJsclub-terrein achter het Rijksmuseum, waarbij een merk- waardige kijk werd gegeven op hetgeen de Amsterdamsche brandweer vermag te doen ik ga daar verder niet op in, omdat ieder couranten-lezer in Nederland dienaangaande de vorige week in tal van bijzonderhedeu werd ingelicht. De beide andere gebeurtenissen, waarvan Koningin Wilhelmina getuige was, n.l. het toelaten van het1 Noordzce-kanaal-water tot de geweldige put, die later, als Coenhaven dienst zal doen, en het in gebruik nemen der B'ethle- hemskerk, de nieuwe plaats voor de gods- dienstoefeningen der leden der Ned. Herv. Gemeente, verrezen aan het Zwanenplein, aan gene zijde van het I J, geven mij aanlei- ding een en ander neer te schrijven in ver- band met de geweldige uitbreiding van het Amsterdam van onzen tijd als handels- en als woonstad. Vermoedelijk zullen velen bewoners onzer provincie-plaatsen, die Amsterdam niet in alle bijzonderheden kennen en misschien zelfs sommige Amsterdammers, bijaldien zij de plattegrond der hoofdstad niet voor zich hebben die Coenhaven gezocht hebben in het oostelijk deel der stad; in dat gedeelte van .Amsterdam's watergebied, waar zich de mees- te handelsinrichtingen bevinden. Onbegrijpe- lijk is dit niet, omdat gedurende jaren, eeu- <ven kan men wel zeggen, het havegebied steeds aan den oostkant der stad was. Het scheepvaartgebied bevond zich in den tijd der Oost-Indische Compagnie veel verder land- waarts in dan nu het geval is en de Schrei- erstoren. thans nog staande aan de Prins Hendrikkadfe, is een overgebleven herinnering aan de pick waar het scheepvolk aan boord ging en waar de achterblijvende vrouwen, moeders, geliefden van Janmaat hun tranen schreiden bij het afscheid van den man, die in een „Oostinjevaarder" der 16e eeuw het waagstuk aandurfde Holland's vlag te gaan toonen in verre, verre landen. Later zijn, steeds aan den Oostkant- ontstaan 's lands scheepvaartwerven voor den bouw en inrich- ting der schepen van de Admiraliteit en heeft men gekregen de werven op Kattenburg, waar o.a. Czaar Peter werkte de Czaar Peter- straat op Kattenburg herinnert nog aan den Russischen vorst en1 weer later is ontstaan het Oosterdok, zijn gevormd de Stations-ei- landen en verrezen in dat gedeelte hetwelk de 'Amsterdammers van de Iaatste helft der vo rige eeuw de Riethaven noemden, de etablisse- menten der stoomvaartmaatschappii ,,Nedet- land", die naar dienst, toen het Noordzee- Kanaal voltooid was, van Nieuwediep naar Amsterdam verlegde. En sedert dien tijd is het steeds „crescendo" gegaan. Meerdere stoomvaartmaatschappijen cntstonden; Han dels-, Erts- en Java-kaden werden gebouwd; grootsche veem-pakhuizen en andere handels- gebouwen verrezen, alles in het Oosten der stad, zulks natuurlijk vooral, omdat de nieu we spoorwegverblndingen het in de hand werkten. En het westelijk water was van min der beteekenis. Niet dat de waarde van de in het westen aangelegde houthaven en petro- leumhaven, nodi die van de graansMo s al- daar, ook maar in't minst mag worden on- derschat, doch alweer, de spoorweg-situatie leende zich daar nu eenmaal niet voor haven- bouw voor de groote vaart. In de latere jaren is te dien aanzien ontzag- lijk veel veranderd. Men is met het toenemen van Amsterdam's handel en scheepvaart en met de uitbreiding van het spoorwegterrein, ook den blik naar het westen gaan richten. Wel is waar hebben de oorlogsjaren en de daarop gevolgde jaren van terugslag veel vertraging gebracht, d'och stil gezeten heeft men niet. Eerst zijn de viaducten aan weers- kanten van het Centraal Station, die beden- kelijk verzwakt schenen oudere Amster dammers herinneren zich nog zeer goed die, voor den leek angstwekkende scheuren, in het westelijk viaduct vooral, en de steeds in sclie- ver houding gekomen leeuwen, die dat via duct bij het toen bekende Zincken-cafe „kroonden" vernieuwd; toen is gekomen die technisch merkwaardige verbreeding van de spoorbanen over de viaducten in het wes ten der stad en de vergrooting van het Cen traal Station met de nieuwe perrons en schit- terende reusachtige overkapping, alles nieu we bewijzen van de beteekenis der Nederland- sche ingenieurs-bekwaamheden. En nu de eer- ste hand'eling, die leiden zal tot het in ge bruik nemen van een nieuw havengebied in het westen; het sein, een week geleden door de Koningin gegeven om het water toe te la- ten tot het havenbassin der Coenhaven. Wan- neer de vereischte uitbaggering zql hebben plaats gehad; de Kaden met al hetgeen er noodig zal zijn om de schepen naar eisch te ontvangen, zullen zijn voltooid, zal Amster dam beschikken over 1500 meer kadelengte voor zeeschepen en 700 meter voor binnen- schepen en tegen dat het zoo ver is, mag ge- hoopt worden, dat de wereld-toestanden zich weder aanmerkelijk verbeterd zullen hebben en de toenemende bloei van Amsterdam's han del deze nieuwe haven ten voile zal kunnen wettigen. Naar oosf, naar west, naar alle hemel- streken is de uitbreiding der stad aan Amstel en IJ in de Iaatste halve eeuw op merkwaar dige wijze voortgegaan. Noordwaarts, aan de overzijde van het IJ, waar in de latere ja ren een geheel nieuw stadskwartier is verre zen, met allerlei instellingen van handel en nijverheid, wat met zich heeft gebracht een steeds toenemend verkeer van voertuigen en passagiers over de wateren, waarover de pon- ten elk jaar meer ontoereikend worden. Een kwarteeuw geleden had men van de Ruyter- kade voor „Zincken" de kettingboot, die als gemeen te-o ve rh a a 1 dienst deed, later kwam er een tweede bij. Feitelijk was het verkeer toen niet veel beduidend 's zomers waren de ponten bij mooi weer vol van degenen, die verpoozing gingen zoeken in het toen daar bekende Tolhuis van den heer Mol, waar on- der het geboomte jong en oud Amsterdam ge- noot en waar men soms zijn wandelingen uit- strekte ook buiten dien Toihuistuin, in de z.g. Vogelwijk. Het scheenof die kant van het IJ nooit een toekomst zou hebben van beteekenis; er waren er, die toen lachten over het denk- beeld, om daar de nijverheidsstad van Am sterdam te doen verrijzen. ,,'t Kon immers nooit wat worden zoolang men op overhaal- ponten was aangewezen, en een brug, wel, die zou daar immers te eeuwigen dage on- mogelijk zijn vanwege het verzet der groote scheepvaart; de zeeschepen moesten steeds oostwaarts op naar de handelskaden". Zeker, de meeste schepen moeten nog steeds oostwaarts op; de ponten varen nog, en hun aantal is toegenomen op verschillende plaat- sen; de geneugten van Mol's Tolhuis be staan niet meer, maar het verkeer over het IJ is reusachtig gestegen, omdat zich, den pes- simisten ten spijt, belangrijke nijverheidsoi- dernemingen gevestigd hebben aan genen kant van het water. De brug is er nog niet; de „overhaaldienst" der gemeente eischt schat- ten gelds en de stedelijke kas komt er duizen- den en duizenden de ontwerp-begrooting voor 1925 spreekt van 779.000 op te kort en de vraag hoe de oververbinding radicaal verbeterd moet worden is nog steeds aan de orde. Er zijn er die meenen, dat die geheele overhaal-dienst vrij behoort te wezen; was er en brug, er zou toch zeker geen sterveling over denken, alsdan van voertuigen en voet- gangers bruggegeld te vorderen maar van die vrijheid zal wel niets komen, zoolang elke cent voor de gemeentekas van beteekenis is. Een tunnel dan inderdaad een onmogelijk- heid schijnt het niet meer te zijn, de plannen liggen er#ten stadhuize voor, doch tusschen plannen hebben en plannen uitvoeren, ligt vermoedelijk nog een groote „ruimte". Toch, niettegenstaande de altijd nog onvol- maakte verbinding tusschen het eigenlijk Am sterdam aan dezen kant en de Amsterdam sche „oude" en onlangs geannexeerde ge- bieden benoorden het I J, is de Vogelwijk ver anderd in een nieuw stadsgedeelte en het is daar, dat de Ned. Herv. Kerk is verrezen, die in tegenwoordigheid van de Koningin en Haar Gemaal de vorige week is ingewijd. De behoefte aan een kerkgebouw daar ter plaat- se bewijst reeds genoeg van hoe groote be teekenis deze wijk van de hoofdstad gewor- den is. De verschillende wijken, die allengs buiten de vroegere singels van Amsterdam ontstaan zijn, hebben door de namen, die men er aan de straten en pleinen gaf, alien een algemeene benaming gekregen wij hebben, om er maar een paar te noemen, een Archi- pel-buurt, een Transvaal-buurt, een schilder- buurt, een staatslieden-buurt, enz. enz., en al die buurten hebben eigenlijk alien hun eigen- aardjg „cachet", ik zal er in een mijner vol- gende causerieen eens wat meer van vertel- len. Voor ditmaal alleen, dat men zeer te- recht de straten in dien ouden Vogelwijk naar vogels genoemd heeft men heeft er een Zwanenplein, een Ganzeweg, een Mee- zenweg, een Havikstraat enz. en het is wel eigenaardig, dat feitelijk alleen dit stadsdee! van het nieuwste Amsterdam straatnamen heeft gekregen, die geheel in overeenstem- ming zijn met den ouden naam, waarpnder deze terreinen bij de Amsterdammers steeds bekend waren geweest de Vogelwijk is Vo gelwijk gebleven, zij- het dan ook in gansch andere gedaante dan voor jaren her. De „vo- gels", die er nu „genesteld" zijn, moeten nog steeds over het water varen, willen zij aan dezear kant kunnen komen; wanneer zij dien zullen kunnen bereiken onder den IJ-bo- dem door is vooralsnog nog een groot vraag- teeken. SINI SANA. HET GEHEIMZINNIGE PARELSNDER. (Nadi-uk vurboden). Parijs, 14 September. Pariji9 heeft weer eens een parel-cotlier-ge- schiedenis. Maar deze overtreft alle andere, en wel omdat de waarde van het verdwenen (ik zeg niet: gestoleu) sieraad alle records slaat en ook wijl de wijze van verdwijnen buitengewoon mysterious is. De politie, die zich met het opsporen bezighoudt, doe-t well even geheimzinnig; gaat zelfs zoover 0m1 den naam van het slaohtcffer: Savell, te veran- deren in miss Edith Smith uit New-York. Het verdwenen snoer heeft dan ook altijd vol- gens Mrs. Savelleen waarde van vijf milL hoen francs. Mrs. Savell was eenige weken geleden in Parijs gearriveend en had haar imtrek geno- men in een pension bij de place de l'Etoile, waar ze 200 frs. per dag voor haar katner be- taalde. Bepaald rustig en geregeld was het leven der Amerikaansche niet. Zc frequen- teerde al die plaatsen en gelegenheden waar de „haute noce" zich vertoont, en soms ver- scheen ze gedhrende twee dagen niet in haar pension. Mrs. Savell had de goede gewoonte om al haar bijoux 's nachts onder haar hcofdkus- sen te bergen, dus ook het bewucte collier. Alleen eenvoudige menschen kunnen zich de luxe veroorloven niet op steenen te slapen. Op den bewusten dag was zij vroeg thuisge- komen. Den wlgenden morgen had zij zich gebaad, en toen ze naar haar-juvveelen zocht ontdekte ze dat het bostbare halssnoer was verdwenen. De deuren waren gesloten; het personeel staat boven verdenking... en meneer de commissaris moet nu maar uitzoeken. De commissaris twijfelt of er wel van dief- sial sprake is. Ja, bij moet zelfs eraan twijfe- len of er ooit een collier van vijf millioen frs. aan Mrs. Savell heeft toebehoord. Een col lier van die waarde kan slechts aan 'n milli- ardair toehehooren, maar in het adresboek van de milliardairs noch in een of andere „Bottin Mondain" kontt de naam van de schoone New-Yorksche voor. Ten tweede zou bij alle juweliers het bejstaan van zoo'n kost- baar sieraad bekend zijn. Men weet precies waar zich de zeldzame steenen en paarlen bevinden. Maar geen had er ooit van dit col lier gehoord. Ten derde beweerde Mrs. Sa- sell nog voor enkele millioenen aan andere bijoux te bezitten, terwijl de beele cbllectie welke de „dieven" hebben achiergeiaten hoog- stens op enkele tuinduizenden francs wordt geschat. En waarom, zoo vraagt men zich af, hebben deze hoogst handige dieven alleen het parelsnoer gestolen en niet de overige sieraden? Indien er ooit in een zaak van overdrij- ving sprake is, dan zeker wel in deze. Een Amerikaansch journalist heeft zelfs aan zijn blad geseind, dat het collier een waarde van vijf millioen... dollars heeft. Het personeel van het pension verklaart nimrner Mrs. Sa vell met een collier getooid te hebben gezien. De Amerikaansche vrienden van het slacht- offer legden een dergelijke vciklaring af. Mrs. Margarethe Savell is de dochter van een gevluchten /Hongaarschen officier: Alex ander von Braun en Edowan Moskovict uit Syrakuse. Ze trouwde met den Amerikaan Savell, omtrent wiens persoon of hoedanig- heid1 niets bekend is. Ze verklaarde naar Europa te zijn gekomen om, na een verblijf van zes maanden hier, te kunnen seheiden van haar ecMgenoot... maar de Amerikaan sche legatie maakt in een communique aan de pers bekend, dat dat maar een praatje is. Allemaal tegenstrijdige berichten. En het vreemdste is nog, dat Mrs. Savell, die eerst beweerde dat ze er zeker van was het sieraad enddr haar hoofdkussen te hebben verbor- gen, thans de mogelijkheid openilaat het te hebben verloren in de taxi die haar den vo- rigen avond naar huis had' gebracht. Heel een leger journalisten zoowel van de Fransche als de buitenlandsche pers, is erop uit getrokken om meer te weten te komen over deze geheimzinnige geschiedenis. Overal krijgt ge echter ten antwioord1, dat men niets weet of.... niets mag zeggen. De dame heeft zoo hoog opgegeven van haar connecties en relaties met allerlei vooraanstaande perso nen in allerlei kringen, dat men liever geen ruchtbaarheid aan de zaak wil geven. Weer eigenaardig is het, dat de Amerikaansche, in strijd met de politie-verordening... vergeten had zich als vreemdelinge aan te melden. De inspecteurs, met de opsporing van het col lier belast, hebben zich dan ook onder de bedrijven door ermede belast om haar voor deze nalatigheid een Mein proces-verbaaltje op te maken. Misschien zullen de milliarden en de invloedrijfce kenndssen haar over deze moeilijikheid been helper. De Amerikaansche zdf blijft natuurlijk onzichtbaar. Ze is zelfs uit het pension gefrokken en heeft elders haar intrek genomen om door geen nieuwsgierige kranten-menschen te worden lastiggevallen. Wel heeft ze aan den commissaris toestem- ming gegeven om ruchtbaarheid aan de zaak te geven, doch... dat versterkt slechhs in de meening dat er nooit een collier van1 vijf mil lioen in haar bezit is geweest. Het zich een1 pard-collier laten ontstden1 is een rage geworden in Parijs. Geen actrice van naam, geen beroepsscboonheid of dame ,sur le retour", die zich niet eens een paarlen- halssnoer liet ontfutselen. Een paar dagen hcort men dan over niets anders spreken, ver- schijnen portretten van het slachtoffer in alle ochtend- en avond-edities, en daarop gaat het heele zaakje de doofpot in, verneemt men niet meer of het sieraad teruggevonden is, ofwel dat de recherche er achter gekomen is dat de geschiedenis op een mystificatie be- rustte. Waar dergelijke mystificaties ongestraft blijven en een even kostelooze als kostelijk reclame opleveren voor de vrouw, die han- dig gebruik ervan te maken weet, zou men zich kunnen afvragen of de schoone Ameri kaansche, toen ze van deze „mode" hoorde, niet de handjes in elkaar gestagen heeft, „4iow nice" gemompeld en besiotcn heeft om ook op haar beurt het drama eens te ensce- neeren. Wanneer men een flinke bocte zou eischen van ieder die zonder grond de politie mobiliseert zooals iemand die noodeloos de brandweer alarrneert beboet1 wordt dan zouden er zeker heel wat minder parel- coltiers verdwijnen. Mrs. Savell, gesteld dat ze werfalijk milli- ardairsche is, heeft geen behoefte aan recla me. Milliardairs-vrouwen 'afficheeren zich over het algemeen genoeg door het simpele feft dat ze aan het Koofd van zulK cdni fc¥- tuin staan. Doch wat een magnifieke reclame voor het pension (ad 200 frs. per dag),, waar Mrs. Savell „bestolen" is. Heeft de maitre- cFhotel niet, met een schamper glimiachje, tegen de verzamelde journalisten verklaard „Ach, mijne heeren, wij zien hier zooveel colliers, dat we geen acht hebben gestagen op het kettinkje van Mrs. Savell." Ik mag niet insinueeren, maar als het blijkt en alles wijst erop dat die hcele ge schiedenis fantaisie tot moeder en reclauie- zucht tot vader had, dan zou 't aanbeveling verdienen dat pension mede aansprakelijk te stellen voor de noodelooze emotie. Een huis waar een collier van vijf millioen onopge- mcrki blijft, dat is niet een adres waar fat- soenlijke mensdhen hun intrek kunnen nemen. Zoo'n huis mcest de oolitie maar liever slui- ten LEO FAUST. Eindspel no. 26. Zwart: N. N. e4 Pc3 f4 ef4 Pg3. Pf3 abedefgh Wit: Niemzowitsch. Wit aan zet en geeft in weinig zetten mat! Baginnen met 1 Ta7. Ka7. 't Eindspel is moeielijk. Men wordt ver- zocht hierop eens etra zijn krachten te be- proeven. Weener partjj. Gespeeld in D. D. (d. w. z. „Discendo Discimus") te 's-Gravenhage tusschen Wit: R. J. Loman. Zw.: I. W. te Kolste. e5. Pf6. d5! 't Beste antwooro. Pe4. Dreigt 5Dh4f 6 g3 7. Pf3 Dh5. Pc6. Waarom niet liever 5 Le7 om schaak te geven op h4? Zwart kan dan rocheeren. Lb5 Lg4 heeft weinig beteekenis nu Pc6 gepend is en Wit rocheeren kan. 0—0 af) dwingt tot afruil op c6. Lc6 bc6: Del. Dit belet 9 d4 en na 9 Lf3. 10. Tf3 Lc5. 11. Khl is nu ook Pf2f onmogelijk. Lf3: t Pc3: Lc5t 0—0. I De7. Lg5! Nu moet de Dame van 'die diago- naal af. De6. Lf6! g 6. Dg5. Om Dh6 en Dg7 te kunnen spe- len. Tfe8. Om door Lf8 de Dame van h6 te verjagen. Th3 Lf8. Tafl Tb8? Zwart is volmaakt mach- teloos. Th7fH Kh7 gedwongen anders volgt mat. Tf4 Lg7. Th4f. I<h8. Lg7Na I<g7 volgi mat. f5. Lf-6.Zwart geeft op. Hij loopt mat Opl. Eindspel 25. 1. Tfel Lc2: Tf7: Kf7: Te7! Ke7: Dg7f Ke8. Dg8f Ke7. Lh4f Kd7. Df7 mat. 1. 2. 3. 4. 5. 9. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 14. 15. 16. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 22. 23. Tf3 dc3: Khl1 Dg3 2. 3. 4. 5. 6. 7. wm: m wm b c d e f g h De schaakclub V. V. V. alhier is op Maan- dag 15 Sept. j.l. zijn tweeden wedstrijd om den zilveren beker begonnen. Wie de win- naar van't vorig jaar is, is nog niet bekend. Er zijn 14 dteelnemers. In een der partijen ontstond de bovenstaande stelling. Zwart speellde 1 Pf3Met de dreiging Pd2 om de witte Dame te winnen. 't Voordeel is dat't witte paard verloren gaat. Maar zwart had in 3 zetten mat kunnen aankondigen. Hoe?, Probleem No. 20 van C. Schlechter. Bottger. T Wit: Ka6 Dal Pb5 La3 pi dO e2 en f4. Zwart: Kd5 pi d7 en f5. u r uf I 1. Dg7 2. Dg8 (f7), (Ui 1.2. Dd4+ r j f 1. 2. og2± v-yv,1 1.2. Pc7±. 1 Mk.1 kK Op 't eerste gezicht schijnen meer velden van den langen diagonaal een plaats voor de Dame te bieden. De Iaatste variant be wijst bet tegendeel: voor de bezetting vac f7 is hier Dg7 noodig. Een aardige tempt' 2 zet. Natuurlijk, waar alleen Koningszet- ten kunnen verwacht worcten, kan van een dreiging geen sprake zijn. Ter oplossing: Wit: I<e4 Dg4 Tc8 Pd5. 1 No. 21. Zwart: Kd6 pi g5 (2-zet. S. Loyd) Oplossingen van Nrs. 20 en 21 voor Woensdag 1 Oct. a.s. 1 Aan de Dammers! A. Met dank voor de ontvangen oplossingen van probleem No. 825, dat zeer moeilijk was, hetgeen de bekende problemist en oplosser J. Noome Mz. uit Purmerend gaarne toegaf. Stand-: Zwart: 9 scltijven op 1, 3, 10, 14, 20, 25, 27, 31, 32 en dam op 4. Wit: 12 schijven op 11, 13, 16/1'9, 23, 34, 35, 38, 42, 47 Oplossing: 1. 11—7 1. 1:21 2. 16—11! 2. 32:43 3. 13— 8 3. 4 6 4. 23—18!! 4. 3:23 of 14:12 5. 19 :17 of 8 :28 (4 sch.) 5. 6:30 6. 35 4 Het kleine eindspel is altijd gewonnen. Speeli zw. 25—30 en 3034, dan slaat wit eerst 4 31 en speelt daarna 31—22, bezet ruit 50 en brengt schijf 47 op. Goede oplossicigen ontvingen wij van de heeren: W. Blokdijk, C Betlem, G. J. C. De- nijs. P. Dekker, D. Gerling, G. j. v. d. Ploeg, A. List, alien te Alkmaar, J. Noome Mz. Purmerend. De heer G. Pors te Dordrecht speelde in den volgenden stand: a b e d e f Wti geeft in 2 zetten mat. Oplossing probleem No, 16 van F. B, H. Zwart 12 schijven op 3, 6, 7, 9/14, 18, 24, 25. Wit: 12 schijven op 27, 28, 31, 33, 34, 36, 38, 41/44, 48. 2721 en toen zijn tegenstander 1116 liet volgen, was hij verloren door 3329 (24 22) 42—37(16 27) 34—30 (25 34) 43—39 (34 32) 37 19 (14 :23) en 31 15!! COMBINATIE. Een origineele Turksche slag van den heer Kleute is zeker de moeite van het naspelen altijd waard. Wm Wm. Wm I 0A S «j®i Zwart: 12 schijven op 1, 4, 6/9, 14, 19, 20, 23, 24, 36 en dam 00 13. j Wit: 13 schijven"op 17, 22, 25, 27, 32/35,' 38, 41, 44, 45, 47. i Door 2721 wordt eerst de dam van 13 naar 16 gebracht, daarna komt de zwarte schijf 24 op 35 door 3530. J: Nu geeft wit zwart een tweeddn dam door 4742. Vervolgens komt 32—28 De zwarte dam slaat 3 schijven naar 29 en de witte' schijf 33 slaat er vier naar 11. Dam 47 slaat naar 22, waarna 17 10, 25 3 eo, 3 26 de zaak besluiten. - Ter oplossing voor deze week PROBLEEM No. 826 van P. LEYGUES, Rouaan. Zwart: 15 schijven op 1, 6, 7, 8, 10, 13, 18, 19, 20, 23, 24, 29, 30, 34, 36. Wit: 13 schijven op 16, 17, 27, 28, 31, 32, 33, 37, 38, 42, 45, 47, 48. Een fraaie 10 zetten diepe ontleding brengt hier de overwinning aan wit. Oplossingen voor ol op 24 September, Bu reau van dit Blad. Gemengd nieuws DE NIEUW-MALTHUSIAANSCHE BOND. De R.-K. Artsenvereeniging heeft onlangs medegedeeld, dat de goedkeuring van de sta- tuten van den Nieuw-Malthusiaanschen Bend niet zal worden hernieuwd Naar wnj vernemen, zegt de N. Rott. Crt., is in deze nog geen bcsluit genomen. Opge- merkt zij intusschen, dat het hier eigenlijk niet gaat am een hemieuwing, aangezien de Bond den tijd tot aanvx*aag daarvoor heeft laten verstrijken. De Bond verkeert dus in het geval van een pas opgericht lichaam, dat voor het eerst de koninldijke goedkeuring op de statuten vraag r HO. 223 l&ZZuA 6. 7. 8. 4////S/S/ '"AF?"- 77777/A W//////Z, k

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 13