DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Noordhollandsoli Landbouvcrediet No. 223. Honderd zes en twintigste jaargang 1924 Abonneinentsprijs bij yooruitbetaling per 3 maamlen f 2.ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. rcgel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boe&- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERDAG Directeur: O H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 20 SEPTEMBER De hooding van de gemeente tegenover de afdeeling Alkmaar van den Ned. Aannemersbond. verhnnrt in hare brand- en inbraak- yrye klnizen te Alkmaar en te Hoorn. Biiitenland. ©if Mt BeSfaM tiffi '4 Maifen. smm De afdeeling' Alkmaar van den Nederland- schen Aannemersbond heeft anidermaal een adres aan den Gemeenteraad gezonden met verzoek een door haar ontworpen clausule betreffende geschillen tusschen directie of aanbesteedster en aannemer in de voor de ge meente vastgestelde voorwaarden van alge- meenen aard te willen opnemen. Wij kunnen ons voo'fs n, dat hetgeen door de ATkmaarsche .....mere beoogd •wot dit velen buitenstaanaers niet duidelijk zal zijn en waar het hier een voor Hen zeer belangrijke kwestie geldt en het adres, na kennisneming van alle-dearop betrekking heb- bende stukken ons een zeer billijk verzoek voorkomt, zullen wij in het kort hieronder de kern der thans aanhangige kwestie uiteen zetten Een veertigtal jaren geleden verkeerde een aannemer in een zeer aizonderlijke rechtspo- sitie en kon men eigenlijk wel zeggen, dat hij yolk omen vogelvrij verklaard was. Een aannemer was toen eigenlijk iemand tegen wiens kwade practijken men niet ge- noeg op zijn hoede koh zijn. Er bestonden d^n ook bepalingen waarbij alle aanspraken op betaling van boven de aannemingssom verricbte werken buitenge- woon werden boemoeilijkt en de aanbesteder lrad zich het recht voorbehouaen om in geval van geschil met den aannemer over uitleg- ging van eenige bepaling van bet bestek, zeif als hoogste rechter in eigen zaak te beslis- sen. Van twee gelijk berechtigde partijen die een contract hadden aangegaan, dat beiden verplichtingen oplegde maar ook voor beiden rechten schiep, was toen geen sprake en het Rijk zelf was de toonaangever om op de meest officieele wijze het onrecht te sandion- neeren _Na de aigemeene voorscbriften van 1876 zijn die van 1882 gevolgd betreffende de uitvoering en het onderhoud van werken on- der beheer van het Dep. van Waterstaat, Handel en Nijverheid. en ook toen bouwde men nog voort op het eenzijdig recht van den aanbesteder. En de aannemer, machte'loos tegen toepassing van kortingen, tegen ingrij- pen door den aanbesteder in zijn werk en be- ducht voor het rechter spelen door den aan besteder in eigen zaak, was, terwilL van eigen beboud, gedwongen zich te onderwer- pen, wat in den loop der jaren talrijke slacbt- offers geeischt heeft. Toen ook buiten den kring der aannemers op den onhoudbaren toestand werd gewezen werd het verlangen sterker om aan te sturen op opname eener bepaling in de bestekken waarbij geschillen tusschen aanbesteder en directie eenerzijds en den aannemer ander- zijds door arbitrage beslecht zouden worden. Eerst op 18 Jul! 1891 spraken ingenieurs en architecten in de aigemeene vergadering van Burgerlijke Ingenieurs, in een nieuw ontwerp van aigemeene voorwaarden voor het uitvoeren en onderhouden van werken zich onverholen voor arbitrage in alle ge schillen uit, welk ontwerp in de kringen der bouwkundigen hevige tegenkanting ontmoet heeft. Als gevolg der gevoerde polemleken drong het toemmalige kamerlid mr. Hartogh in de 'Kamer krachtig op herziening van de Aige meene Voorwaarden van aanbesteding aan en het gevolg is geweest, dat in 1892 einde- lijk door het Depart van Waterstaat, Han del en Nijverheid nieuwe aigemeene voor- schriften gegeven werden waarin de bepa ling opgenomen was, dat in vier gevallen, namelijk geschil over den aard1 van het werk, de aansprakelijkheid voor schade, het recht op betaling en de omstandigheden onafhan- ikelijk van den wil van den aannemer, een be- roep kon worden ged'aan op een Commissie van Advies tot het uitbrengen van een bin- dend advies in geschillen tusschen een directie of aanbesteder en een aannemer. Het Departement van Marine schreef bet volgend jaar zelfs de verplicbte arbitrage in alle geschillen voor, zoowel over aanneming van werk als over leverantie van materialen. Anidere departementen gingen evenwel lang zoo ver niet en dat van Binnenlandsche Zaken deelde zelfs mede dat het geen aan- leiding had gevonden een ander stelsel dan het bestaande in te voeren. In 1897 werd, na hevige bestrijding, door de Provinde Gelderland een arbitrageclau- sule voor alle geschillen in de bestekken op genomen, welk voorbeeld hetzel'fde jaar reeds door Overijssel gevolgd werd. Weldra volgden verschillende gemeenten Jit goede voorbeeld. In Arnhem nam de Raad, overeenkomstig prae-advies van B. en W. en het rapport van den Diredeur der Gemeeniewerken, in hare bestekken de bepaling van arbitrage over al le geschillen op. Amsterdam volgde reeds in 1896 nadat B. en W. hun instemming met een arbitrage- dausule hadden uiigesproken omdat h. i. daardoor gelijkheid ten aanzien van alle aannemers en leveranciers zou betradit wor den en zelfs de schijn yermeden werd1 wille- keurige of onrechtvaardige hanidelingen te willen dekken door den letterlijken inhoud der Aigemeene Voorwaarden. De Staat, als grootste werkgever, bleef evenwel achter en eerst in 1891 werd het recht tot het inroepen van een Commissie van Advies met twee gevallen vermeerderd name lijk met de verrekening van meer en minder werk en de gevolgen van schorsing.of sta king van het werk. Voor een zestal gevallen heeft de aanne mer daarna dus recht op eeir onpartijdige uitspraak bij voorkomende geschillen ge- kregen en daarbij is het tot beden toe nog gebleven De in 189b opgerichte Nederlandteche Aannemersbond heeft inmiddels geen gde- genheid verzuimd om arbitrage-bepalingen voor alle geschillen ook in de bestekken voor Rijk, Provinden, openbare besturen en ande- re lichamen ingeVoerd te krijgen. De Vereeniging van Delftsche ingenieurs de Maatsehappij tot Bevordering der Bouw- kunst en de Nederlandsche Aannemersbond hebben gezamenlijk een commissie gevormd, die in 1907 een Raad van Arbitrage in het leven riep en die een volledig ontwerp van nieuwe Aigemeene Voorwaarden ontwierp, die onder den naam Aigemeene Administra- tieve Voorsehriften ih 1915 werden vastge- steld maar tot dusverre geen verandering in de verouderde Aigemeene Voorwaarden van het Rijk gebracht bebbea In de Aigemeene A dm in is trail eve Voor sehriften zooals die door bovengenoemde drie Vereenigingen zijn ontworpen is bepaald, dat alle geschillen, ook die welke slechts door een der partijen als zoodanig worden be- schouwd, afeert en uitsluitend aan het oor- deel van een scheidsgerecht worden onder- worpen, welk scheidsgerecht als goede man- nen naar billijkheid zal oordeelen en uit den Raad van Arbitrage voor de Bouwbediijven in Nederland volgens de statuten van dien Raad wordt samengesteld. Die sdieidsmannen zijn ter zake kundig en uitverkoren door het College van Delft sche ingenieurs, de Mtp. tot bevordering der Bouwkimst en den Ned. Aannemersbond wel- ker beslissing een heel wat onpartijdiger, deskundiger en vlugger uitspraak waarborgt dan die' der leden van de Commissie van Ad vies volgens de Aigemeene Voorwaarden van 1901. De leden van dten Raad van Arbitrage, over wier werkzaamheden mr. E. J. C. Gose- ling in zijn voor het gedenkboek van den Ned. Aannemersbond geleverde zeer uitvoeri- ge studie over de geleidelijke ontwikkeiing der Bouw-Arbitrage belangrijke mededee- lingen doet, vormen een keurcorps, dat, ge- cefend door de practiijik, in den loop der' ja ren zeer prinripieele beslissingen heeft ge geven waardoor in zekeren zin een vaste jurisprudentie is gevestigd. De beslissing van het college van sdieids mannen is een uitspraak waartegen geen hooger beroep is toegelaten, wat een be- langrijk voordeel geeft boven een proces voor den gewonen rechter dat tot een iaren'lange procedure kan voeren. Het Burgerlijk Wetboek bevat ten opzichte van de aannemers nog zeer verouderde bepa lingen, stelt hen zelfs aansprakelijk voor de fouten in de constructie der'door hen uitge- voerde werken hoewel deze door aanbesteder of architect ontworpen wordt en de aannemer op zware boete verplicht is de hem voorge- schreven constructie te volgen. Ook heeft in den loop der jaren de bepa ling dat de aannemer geen hooger prijs voor meerder noodzakelijk werk kan vorderen zonder schriftelijke inwil'liging van den eige- naar tot groote onbillijkheden geleid. Wie daarover meer wil weten raadplege het interessante artikel dat de heer J. N. Hendrix destijds over de rechfspositie van den aanemer voorheen en thans in het ge denkboek van den Ned. Aannemersbond heeft geschreven. Tot heden is het den aannemers niet ge- lukt in de verouderde bepalingen van het Burgerlijk Wetboek eenige verbetering te doen aanbrengen, wat mede geleid heeft tot de gedachte eventueele geschillen niet meer langs gerechtelijken weg maar door arbitra ge te doen beslechten. Dat is in het kort.de geschiedenis van het ontstaan en den geleidelijken groei der arbi- trage-gedachte in de aannmerswereld. Een ontwikkeiing, die niet kon uitblijven, omdat op den dbur het algemeen rechtsge- voel niet bevredigd wordt door bindende voorsehriften die een der bij geschillen be- trokken partijen vrijwel alle rechten in han- den geeft en de andere partij slechts op zeer beperkte voorwaarden tot opkoming voor haar belangen toelaat. Het van Rijkswege in den loop der jaren gegeven voorbeeld doet sterker dan ooit zien hoe verouderde bepalingen een uiterst taai leven hebben en hoe langzaam er menigmaal op de departementen gewerkt wordt waar het geldt dringend noodzakeliike verbeten'n- gen aan ie brengen. Geen wonder, dat de onbillijkHeid der be staande bepalingen reeds tal van gemeenten tot een zelfstandige regeling gebracht heeft. Om in hoofdzaak ons tot de gemeenten te bepalen kunnen wij melden dat in de bestek ken van gerneentewerken reeds bepalingen over arbitrage over alle geschillen zijn opge nomen in Amsterdam, Arnhem, Bergen op Zoom, Bolsward, Brielle, Delft, E>okkum, Ede, Gorinchem, 's-Gravenliage, Groningen, Haarlem, Heerenveen, Heerlen, Helder, Hel- lendoorn, 's-Hertogenbosch, Velsen-Bever- wijk, Laren-Blaricum, Lochum, Maastricht, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Roosen- daal, Rotterdam, de Rijnstreek, Sneek, Steen- wijk, Vlissingen, Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beveland. Voorwaar reeds een respectabele lijst van gemeenten, die, vertrouwende op de onpartij- digheid en ervaring der zeer hoogstaande mannen die den Raad van Arbitrage voor de bouwbedrijven in Nederland vormen, alle voorkomende geschillen aan dien Raad on- derwerpen willen om daardoor den aanne mer niet langer de speelbal zijner door het recht bsgunstigde opdrachtgevers te laten blijven. Alkmaar de stad waarvan men zoo gaarne de victorie la at uitgaan komt dit- maal achteraan, of beter gezegd, komt tot dusverre nog heelemaal niet aan. Reeds in Maart 1922 heeft de afd- Alk maar van den Ned. Aannemersbond waarvan de tegenwoordige Wethouder van Publieke Werken de heer J. Ringers toen voorzitter en eerste onderteekenaar van het adres was den Raad verzocht alle voorkomende geschillen bij voor rekening der gemeente uit te voeren werken aan het oor- deel van den Raad van Arbitrage te onder- werpen. Partijen zouden zich dan ten voile aan die beslissing onderwerpen en de kosten der ar bitrage zouden komen voor rekening der par tij welke daarvoor door het scheidsgerecht wordt aangewezen. Alle kosten zouden, wanneer zij niet bin- nen vier weken na de uitspraak van het scheidsgerecht voldaan zijn, dadelijk in rech- ten opvorderbaar zijn, en de aannemer zou tijdens de hehandeling van het geschil de werkzaamheden voorteetten waarin bij zijn nalatigheid door de aanbesteedster de ge meente) op zijn kosten zou voorzien kunnen worden. Adressant wees er daarbij op dat deze voorgestelde besteksbepaling de meest volle- dige en meest nauwkeurige verwezenlijking inhoudt van het voor uitvoering van bouw- werken naar billijkheid zoo noodzakelijTe beginsel van arbitrage in alle geschillen en verklaarde zich tevens tot een nadere ge- dachtenwisseling over een eventueel wensche lijk geachte redactie-wijziging bereid In de Memorie van Toellchting wei*d ge zegd, dat men, afgaande op een toezegging van den vorigen Directeur der Gerneente werken, mocht aannemen, dat voortaan in de bestekken van door de Gemeente Alkmaar aan te besteden werken de aanbevolen be- steksbepalingen zouden worden opgenomen wat inderdaad uit de spoedig daarop ver- schijnende bestekken ook juist bleek te zijn. Veronderstellende dat de gewenschte arbi- trage-regeling verkregen was bracht de af deeling geen bezwaren meer in tegen de toen in behandelinig zijnde concept-verordeningen regelende en vaststellende de uit te voeren werken der gemeente Alkmaar. Eerst bij de aanbesteding van den wal- muur aan de Voormeer bleek dat de officieu- ze toezegging een emstige teleurstelling is geworden, daar de betrokken wethouders eenvoudig de door de aannemers niet ge wenschte verordening toepaste en mededeel- de dat zij geen geforuik van de gelegenheii hadden gemaakt daarover hun meening te zeggen. Daardoor was naar de belanghebber.- den meldden de aannemer weer gebonden aan een onbevredigende geschillenregeling, die hem geheel afhankelijk maakte van de willekeur eener hem al of niet goedgezinde Directie. In antwoord op het verzoekschrift hebben Burg, en Weth. in 1923 den Raad op de ver ouderde Aigemeene Voorsehriften gewezen en in de betrokken- bijlage (No. 6 van 1923) worden deze als voor de aannemers niet on-- gunstig voorgesteld. Wie met de geschiedenis van het arbitrage vraagstuk niet op de hoogte is krijgt werke- lijk uit deze bijlage den indruk, dat de aan nemers door de Aigemeene Voorsehriften een onverbeterlijke rechtspositie hebben verkre gen- v - V Evenwel wijzen Burg, en Weth. er op dat er een ministerieele commissie tot herziening van de Aigemeene Voorwaarden in het le ven is geroepen en zij achten het wenschelijk den arbeid' aer commissie af te wachten. Met andere woordem dus: de gemeente neemt er den tijd voor en wenscht dezelfde bureaucratische langzaamheid te demon- streeren, die juist ten aanzien van deze aan- gelegenheid bij het Rijk tot een voor alle be- langhebebnden zeer groote ergernis is ge worden. Evenwel werd toegegeven, dat ten aanzien van een enkel punt de zgn. „bindende be sluiten" van den N. A. B. vroeger een enkele maal in de bestekken waren opgenomen. „Indien het Rijk aldus Burg, en Weth de A. V. ten gevolge van de werkzaamheid der commissie wijzigt, zullen de gemeenten waarschijnlijk in het vervolg ook die gewij- zigde voorwaarden in haar bestekken opne men." Het feit, dat tal van gemeenten, zelfstan- dig optredende, reeds de groote onbillijkheid der bestaande bepalingen te niet deden en ar bitrage voor alle geschillen toestonden, doet uitkemen hoe de verklaring van .Burg en Weth. den uiteraard niet deskundige raadsleden een geheel onjuisten indruk heeft moeten geven. De Raad heeft zich zonaer meer met een en ander vereenigd, maar zooals te verwach- ten was blijven de van regeeringszijde ver- wachte verbeteringen nog steeds achterwege. Op 12 Augustus van de vorige maand heeft de afd. Alkmaar van den Neder. Aannemers bond den Raad er op gewezen, dat het Minis- terie van Waterstaat nog steeds traineert met het wijzigen der Aigemeene Voorsehriften, waardoor ook de beslissing van den Alkmaar- schm Raad uitgesteld blijft. Zij heeft op het onbillijke der hier ter stede nog, altijd bestaande bepalingen gewezen, me- degcdeeld, dat zij hare houding tegenover de overheid gaarne op overleg wil blijven basee- ren en verzodit de gevraagde beslissing te willen geven onafhankelijk van een beslissing om'trent wijziging der Aigemeene Voorsdiaif- ten. Op 10 September j.l. heeft de afdeeling den Raadsleden andermaal een verzoekschrift toe- gezonden waarin zij uitvoerig uiteenzet hoe- veel leed voor den aannemer uit toepassing der huidige voorsehriften kan voortvloeien en tevens laat uitkomen hoe een rechter aan het geschreven recht is gebonden wat dten aanne mer na onderteekening van het inschrijvings- biljet al dadelij'k in de ongunstigste positie plaatst. Met het oog op de gebeurtenissen uit het verleden wordt uiteengezet hoe de aannemer tegenover de gemeente alls aanbesteedster, op tal van punten redhteloos is en, om een lang- jarig proces te ontgaan, meermalen tot volko- men overgave aan een Directie is gedwon gen. Praetisch gesproken wordt het recht van dten aannemer dus denkbeeldig en faiHiet gaan een heel normale zaak genoemd'. In geen geval aldus het adres mag de conclusie worden getrokken dat bij het toeslaan van arbitrage voor alle geschillen het aantal arbitragezaken zal tcenemen. Want de practijk heeft uitgewezen dat al- lean reeds opname van een betreffende bepa ling preventief werkt en aanleidng tot „meer loyale opvattingen tegenover den aannemer" is geworden - 1 Alvorens dit artikel te besluiten willen wij er nog even op wijzen, dat bij een geschil met em aannemer een gemeente, die dloor een bin- dend advies tot betaling van een zeker bedrag was veroordeeld, wel eens geweigerd heeft daaraan te voldoen, onder mededeeling dat zij niet de bevoegdheid had hare geschillen op d:eze wijze te doen beslechten. „De Aannemer", weekblad voor de burger lijke- en de waterbouwkunde, bevat in haar nummer van 12 Augustus j.l. daarover een interessant hoofdartikel. Het gevolg van de bovengenoemde weige- ring is een rechtzaak tot in hoogste instantie geworden. Bij arrest van den Hoogen Raad van 12 Ja- nuari j.l. is uitgemaakt dat het een gemeente vrijstaat om een geschil door een blndend ad vies te laten beslechten (zonder dat hiertoe goedkeuring van Ged. Staten noodig is). Tevens heeft de Procureur-General aange- toond, dat niets een Gemeente belet, onder goedkeuring van Ged. Staten, hare geschillen door_wettelijke arbitrage te doen beslechten. Beide wijzen waarop scheidslieden een uit spraak in een geschil kunnen geven, zoowel een bindend advies als een arbitraal vonnis kunnen dus voor alle geschillen tusschen Ge meente en aannemer van toepassing verklaard worden In dit stadium van het arbifragevraagstuk is er geen reden dten Alkmaarschen aannemers nog langer hun rtechten te onthouden. Men kan zich niet van de zaak afmaken door de eenvoudige opmerking, dat die Raad van Arbitrage in zeer velc gevallen reeds den aannemer in het gelijk gesfekl heeft. Want de aannemer, die z,ich aan zijn uit- sprak ctiderwerpt, loopt het risico de kosten van het scheidsgerecht te mccten betalen en zal dus geen arbitrage aanvragen wanneer hij niet in alle opzichten van zijn recht over- tuigd is. Neemt men aan, dat de uit 45 leden samen- gestelde Raad van Arbitrage o. a. uit tal van ingenieurs en professoren bestaandte inderdaad een deskundige en onpartijdige uit spraak geeft, dan is juist het feit dat vele aan nemers tot dusver in het gelijk gesteld werden een bewijs te meer dat deze arbitrage oiunis- baar moet genoemd1 worden Zonder haar toch zouckn de betrokken aan nemers vrijwel rechteloos de dupe van ge schillen zijn geworden. waarbij zij, na onpar tijdige uitspraak, volkomen in hun recht zijn' gebleken. Onze tijd is er niet meer een waarin ook maar eenig onrecht bestendigd kan worden, Ook de aannemer heeft recht op een onpar tijdige uitspraak bij voorkomende geschillen, waarbij het menigmaal om zulke groote be- dragen gaat, dat de aannemer, wanneer hij. tot toegevem gedwongen wordt, den strijd om het bestaan niet langer kan volhouden. Alkmaar volge thans het voorbeeld van zoovele andere gemeenten en geve het bewijs, dat zij met verouderde en het rechtsgevoe! niet bevredigende vooischriften wil breken, opdat de aannemers hier ter stede zich niet langer over een opzetfelijke en hoogst onbil lijke achtersfelling kunnen beklagen. Met den heer Ringers als Wethouder van Publieke Werken, zal het destijds door hem zelf als eerste onderteekenaar ingezonden ver zoekschrift zeker niet Jang meer op een gun- stige beschikking behoeven te wachten. MACDONALD VAN VACANTIE TERUG. Ramsay MacDonald's vacantie is heden teneinde gekomen en hij is per auto uit zijn gebcorteplaats Lossiemouth naar Londen vertrokken. Deze reis zal vier dagen in be- slag ncmen en hij zal dus Zondag te Lon den arriveeren. Op 25 September a.s. zal hij' een bespreking hebben met den Egyptischen premier Zagloel Pascha, die een bezcek aan Londen ibrengt in verband met besprekingen over de huidige Egyptische moeiilijkheden. Op 30 September zal het Parlement In buitengewone zitting bijeenkomen ter hehan deling van de Irish Boundary Bill, tenzij, middelerwijl nieuwe- middelen gevonden mochten zijn om de grenskwestie te regelen. Indien het echter noodzakelijk mocht blijken deze wet te behandelen, neemt men aan, dat zij binnen een week of tien dagen door alle commissien zal zijn onderzocht. Het ontwerp zal waarschijnlijk tegenstand ontmoeten van de zijde d'er Conservatieven. doch in regee- ringskringen twijfelt men niet aan haar aan neming. Op 28 Oct. zal eindelijk de gewone herfsf- zitting van het Parlement aanvangen. Het Engelsch-Russisch verdrag zal dan o.a. in hehandeling komen. DE DOOD VAN PR INS HOHENLOHE— WALDENBURG. Omtrent den dood van prins Georg Frfe- drich Hohenlohe Waldenburg wordt uit Bote- dapest nog gemeld, dat deze zich als jacht- gast gevond op het slot van graaf Hedervary te Hedetvar. Maandagavond, na afloop van de jacht, wilde de prins met den sneltrein naar Weenen terugkeercn en vertrok met de automobiel van zijn gastheer naar het stati on Moson. In de nabijheid van het Isabellen- Meierhof sloeg de auto tegen een boom1, kan- telde en vloog in brand. De prins werd uit den wagen geslingend en kwam vier meter verder op den straatweg terecht, waar men hm later met een schedel'breuk en een1 her- senschudding dood terugvond. De chauffeur kwam eveneens buiten den auto terecht. Hij viel in een sloot, zoodat hij ongedeeid bleef. De oorzaak van het ongeluk was een breuk in de rechter voorste wielveer, waardoor de stuurinrichting weigerde. DE GROOTSTE REDDINGSBOOT DER WERELD. De Britsche draadlooze dictist meldt, dat Wcensdag op de Mersey de grootste red- dingsboot der wereld zal worden tewater ge- laten. Zij vomit het jongste en krachtigste type motorreddingsboot dat gebouwd1 wordl door de Royal National Lifeboat Institution en is de eerste van haar vloot van meer dan veertig motorreddingsbooten, die alleen af- hangt van inotorkracht. Zij heeft twee moto- rcn van 80 P enLKaonefnz ren van 80 P.K. in een afzonderlijke water dichte machinekamer, twee kajuiten, waarin den schipbreukelingen warm eten en drinken kan worden verstrekt, terwiil er in het ge- ALRMAARSCHE CODRANT. I i Safeloketten Do U J. I. T. is open

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1