Alkmaarsche Courant De Onfzetvereeniging onrbonden. Zaterdag 20 September Be Gas- en Middenstands- tentoonstelling. Ko. S23 1924 Honderd Zes en Twlntlgsfe Jaargang, Nog nimmer hebben we een vergadering yan de Ontzetvereeniging bijgewoond, die zoo druk was bezocht als die van gister- *vcnd. De groote zaal van De Unie was vee! te klein, om de opgekomenen te kunnen bevat- ten, zopdat de kleine zaal mede in gebruik werd genomen. Wat van die grocte belangsteiling de oor- zaak was, weet men, n.l. de vraag of zou worden herrccpen het in. de vorige vergade- rhig genomen besluit, waarbij het bestuurs- voorstel tot ontbinding der vereeniging werd verworpen. De voorgeschiedenis van een en ander behoeven we niet meer op te halen, we vertrouwen dat de lezers die wel voldoende kennen uit alles wat er de laatste dagen ia deze courant over is gezegd. Onder de aanwezigen bevond zich o.tn. de heer mr. Wendelaar (met handgeklap ver- welkomd) en ook vele dames waren oogeko- men. r De v o o r z i 11 e r, de heer A. H. P. Blaauw, heette alle aanwezigen van harte welkom en memoreerde hoe in de vergadering van S Sept. de meerderheid der toen aanwezigen niet met het bestuursvcorstel mee ging, naar aanleiding waarvan het bestuur aftrad en la ter ook een groot deel van de feestcomrssie (alleen de heeren Teerink en Prins bleven over.) Het verkiezen van een nieuwe feestcommis- sie was in deze vergadering nog niet noodig, zoodat dan ook alleen de bestuursverkiezing op de agenda werd geplaatst. Verder decide de voorzitter mede, dat 13 leden hadden gevraagd ortl eerst te behande- len de vraag of het niet mogelijk is het op 8 Sept. genomen besluit te herroepen. Naar dat verzoek had spr. gemeend te moeten luisteren, vandaar dat hij dit als punt 1 op de agenda zette. Hij hoopte dat de discussies er over za- kelijk en waardig zouden worden gehouden {Applaus.) Hierna gaf spr. het woord aan de onder- teekenaars van bovengenoemd verzoek. De heer Wendelaar stond toen op en opende de besprekingen. Spr. zei, dat hij eigenlijk door den voorzitter uit zijn tent was gelokt, maar ook zonder dat zou hij het woord hebben gevraagd. Hij herinnerde dan aan de door hem en zijn ambtsvoorganger, den heer Ripping, aan de leden gezonden circulaire en noemde dit een ongewonen stap voor eerele den, dien hij nader wilde verklaren. Spr. en de heer Ripping hadden zich tot het doen van dien stap verplicht gevoeld, omdat het gaat om een voor de vereeniging uiterst belangrij- ke kwestie. Als in een of ander geval het bestuur eener vereeniging meent bij een tegen zich gericht votum verplicht te zijn om af te treden, is het de taak van de eereleden om te trachten de eenheid terug te krijgen. Spr. zou zwijgen in het onderhavige geval als plichtsverzaking hebben beschouwd. Spr. ging hierna de positie van de eere leden der Ontzetvereeniging na. Zij is we! een zeer bijzondere. De heer Ripping heeft misschien het eere- lidmaatschap verdiend, maar ten opzichte van spr. gold toch zeker alleen de kwestie, dat men hem als burgemeester als eerelid wenschte. En om deze positie meende spr. niet te mogen zwijgen, omdat het hier z.i. een zaak geldt, waarmee het heil der gemeente is gemoeid. Spr. deelde hierna mede, dat het bestuur van het begin af de kwestie met hem had be- sproken en dat spr. het in alles met de hee ren eens was en hij hen had aangespoord op den ingeslagen weg voort te gaan. Als de vergadering dan nu ook bij het besluit van 8 Sept. bleef, zou spr. zich solidair verkla ren met het bestuur en toonen, dat hij en de bestuursleden een zijn. Men moet de zaak van een breed standpunt bezien, zei spr. Voor hem is er slechts een vraag: zullen wij komen tot een eenheidsvie ring of niet? Met bijkomstige kwesties wilde spr. zich niet bezighouden. Dat er verschil van meening was, kon spr. best begrijpen. Er zullen er zijn, die met de R. K. willen meegaan, maar dat alien zoo zouden denken, is voor spr. niet aannemelijk. Spr.'s overtuiging staat onomstootelijk vast: het heil van de stad brengt mee -een een- heidsviering te zoeken. Hiermee bedoelde spr. dat alien R. K. gelegenheid moet wor den gegeven aan- het ontzetfeest deel te ne- men. Tot dusver was dat niet het geval en het is nog voor hen niet mogelijk om in mas- sa tot de Ontzetvereeniging toe te treden, a! yerheugt het ons dat enkeien over hunne be zwaren heenstapten. Stel, dat deze vergadering blijft bij het be sluit van 8 Sept., wat zal dan het gevolg zijn? vroeg spr. Men bedenke, dat over de zaak al veel is gesproken en dat we nu maar niet nog eens kunnen zeggen, dat we moeten onderhandelen. Wanneer in Mei 1.1. door de toen gehouden ledenvergadering was besloten zich te keeren tegen de plannen van het bestuur, zou dit ze ker niet daarmee zijn doorgegaan en spr. zou dan zeer zeker niet daartoe geadviseerd heb ben. Maar neen, het bestuur kreeg machti- ging voort te gaan en zond later den leden een circulaire met uitnoodiging om te kennen te geven, als men het niet met de plannen eens was. Slechts 8 bedankten toen en het bestuur had dus recht te. denken, dat de le den achter hen stonden. Als nu die leden weer zouden toonen anders te denken, zou spr. van dergelijke frontverandering heillooze gevol- gen vreezen naar alle richtingen. Van de feestviering zal dit jaar zeker dan niet veel kunnen komen, maar bovendien is het mogelijk dat een deel der leden zich zal vereefiigen met de R. K. en dan zouden wij in 't vervolg twee 8-Oct.-v:eringen krijgen, waarvoor spr. zeer vreesde, ook al omdat het al te duidelijk onderstreept dat er oneenig- neid heerscht in de stad. Waarom willen we aansturen op een een- veidsviering? De 8-Oct., waarop wij her- denken, hoe onze voorouders in bangen angst 'eefden, is een zeer belangrijke dag, voor ons niet alleen, maar voor heel Nederland. Terwijl in 1573 Alkmaar toonde te zijn de stad zooals ze moesf zijn en waar er toen van de bevolking de roep uitging, dat er niet eten verrader onder school, kon spr. zich niet begrijpen, dat men het telken jare op 8 Oct niet als een schrijnend onrecht voelt, dat het voor een deel der bevolking niet mogelijk is mee feest te vieren ter eere van het ontzet (Applaus.) Spr. had reeds jaren naar eenheidsviering gestreefd, maar stelde voorop, dat men dit niet als karakterloosheid of verdoezeling van beginsel zou noemen, want dat is het aller- minst. Met voile waardeering voor elkanders beginsel kan men op 8 Oct. de handen ineen slaan, zooals in 1573 onze voorouders ook deden. Gced, kan men zeggen, het zij zoo, laat de R.-K. dan maar bij ons komen. Dat wou ook het bestuur wel graag, maar in de gevoer- de besprekingen is duidelijk gebleken, dat er ernstige bezwaren waren van de zijde der R.K. om zonder meer toe te treden. Nu kan men zeggen, dat de ondefhandelingen niet op de juiste manier zijn gevoerd, maar men vergete niet, dat de onderhandelaars daartoe zijn aangewezen en dat zij als alle onderhan delaars naar eer en geweten hebben gedaan wat plicht was. Nu dan bleek, dat de eisch werd gesteld, dat de vereeniging wordt op- geheven, meet men ons niet vragen te zeggen welke bezwaren naar voren zijn gebracht. Bij een zoo goed gediciplineerde organisatie als die der R.-K. moet men begrijpen, dat ziji zon der voorwaarden niet zouden toetredon tot onze vereeniging. Spr. ondersohreef ten voile, dat het voor de R.K. principled is uitgeslo- ten dat zij zonder dat met ons meevieren het ontzet, omdat zij in de Nederlanders uit den 80-jarigen oorlog opstandelingen tegen het wettige gezag zagen. Spr. wist niet hoe de geschiedenis in de R.K. scholen gedoceerc wordt, maar gelooide toch wel dat zij zich ook verheugen over die feiten uit den 80-jari gen oorlog, die reden tot verheugenis geven aan het heele volk. Zij erkennen ook, dat toen de staat der Nederlanden werd geboren en zij hebben daarna veel liefde opgevat voor ons Vorstenhuis. Het is in onze stad meermalen gebleken dat er verschilpunten onder de bevolking be- staan. Slechts twee maal werd die ter zijde gesteld (bij de aan-wezigheid der Koningin hier ter stede.) Laten wij voortaan zorgen, dat 8 October ons alien vereenigd vindt, dat wij toonen alien Alkmaarders te zijn. Spr. hoopte dat de vergadering zich in de een of de an- dere rich ting zeer pesitief zou uitspreken, welke richting hij wenschte, zou men wel hebben begrepen. (Applaus.) Ds. B a a r meende, dat de houding van den burgemeester niet de juiste is. Deze had als eerelid volgens spr. niet achter het be stuur moeten staan, maar achter de meer derheid der leden, die tegen ontbinding der vereeniging was. Spr. wees er op, dat de vergadering, waarin dat besluit viel, een vol- komen wettige was. Werd nu dat besluit weer herroepen, kon men dan later nog eens weer een vergadering bijeenroepen om de bekende kwestie te bespreken? Zouden we dan niet een soort Krebbesteeg-zaak krijgen? (Applaus.) Spr. zou sterk voor een eenheidsviering zijn en in het algemeen voor eenheid in de stad. Maar waar is hier eenheid? De R.-K. drijven in alles het seperatisme door, op hunne scholen (sterke protesten), op vereenigings- gebied, en in alles. Zij mogen niet in aanra- king komen met andersdenkenden. Spr. ei- teerde ten bewij-ze hiervan een door de R.-K. geestelijkheid goedgekeurd boekje en haalde uit het R.-K. propagandaboekje „De klare waarheid" een en ander aan, waarin prins Willem I een uitgeweken vreemdeling en zijn moordenaar een man genoemd werd, die vol- komen terecht den vogelvrij-verklaarde doodde. De roomschen staan onder geestelijke voogdij spr. wilde .hiermee niets kwaads zeggen. Hij zou niets liever wenschen, dan- dat zij in grooten getale tot de Ontzet vereeniging toetraden. Er is echter geen enke- le bepaiing in het reglement, die dat belet, maar als men met bepaalde voorwaarden en bezwaren komt, die wij ook nog eens niet kennen, zou spr. hot een capituleeren voor Rome noemen, als de vereeniging werd ont- bo-nden op eisch der R.-K. (Applaus.) De Voorzitter kwam op tegen de woorden van ds. Baar, voorzeover die den naam van spr.'s voorgangcr, den beer F. H. Ringers Sr. als tegenstander van het be- stuursvoorstel had genoemd. Diens zoons en anderen hadden spr. verzekerd, dat ook de heer Ringers naar eenheid zou gestreefd hebben. Mr. d e Groot was verwonderd dat de eereleden waren opgetreden zooals zij de den. Ook spr: was overtuigd, dat die handel- wijze onorganisatorisch en niet juist was. De toelichting die de burgemeester had ge- gegeven op het voorstel tot terugkomen op het besluit van 8 September, was duidelijk en men kon het aan de orde stellen, maar de wijze, waarop het is naar vorcn gebracht, leek spr. wat ruw. Het bestuur had nu een paar flinke paarden voor zijn wagen gespannen en zou de zaak nog eens opnieuw behandelen, na zich op de vorige vergadering wat on- machtig te hebben gevoeld. Spr. wilde niet op de vergadering van Mei terugkomen, waarvan de voorzitter destijds zelf had gezegd1, dat het beter was geweest als de convocatie anders had geluid, maar spr. geloofde, dat het bestuur na het toen geval- len besluit verplicht was geweest de leden op te roepen tot het bespreken van het ont- bindingsbesluit. Men deed dit echter niet en stelde de vereeniging in de jongste verga dering voor het reeds genomen besluit tot ontbinding. Dat keurde spr af. De toen ge bleken oppositie was echter geen georganiseer- de oppositie. Als de burgemeester memoreert dat slechts 8 leden bedankten, moet hij daar ook de 28 bijtellen, die opschorting van het besluit vroegen. Bovendien waren' er velen, die nog eens wilden afwaehten. Spr. stelde vast, dat1 op dit oogenblik nog niet de grieven van de R.-K. aan de verga dering bekend zijn en behield zich het recht voor om uit te maken of hij geree:htigd is dat offer van ontbinding der vereeniging te bren- gen. (Applaus.) Spr. was niet bevreesd voor een roomsche ontzetvereeniging, de annuo der R.-K. zal niet zoo groot zijn. In een persoonlijk' onderhoud met den heer Speet had1 deze enkele bezwaren tegen de Ontzetvereeniging genoemd en erkend, dat hij zijn boekje in roomschen geest had geschrcYen, Spr. meende als protestant, dat de Ontzet vereeniging toch niet behoeft te buigen voor de roomsche geestelijkheid. Spr. meende, dat, waar blijkbaar ook In den jongsten tijd vanwege de oude Ontzetvereeni ging ook wel dingen zijn gebeurd1, die het dien R.-K. onmogelijk maken bij ons te komen, verschillende dingen wel onder den mantel der liefde kunnen worden verborgen. De bezwa ren, die bestaan, mag de vergadering weten. „Die heb ik gezegd", zei de burge meester. „Neen", zei mr. d e G r o o t. (Instemming uit de vergadering) „U hebt gezegd er nog eens op terug te zullen komen." De burgemeester verwonderde zich er over, dat naar den bekenden weg wordt gevraagd, waar spr. had gezegd1, dat de heer Speet in het laatste nommer van het N. H. D. een excerpt gaf van zijn boekje. Spreker ging dit stukje hierop na en zei, dat de R.-K. kunnen meegaan met de herdenking van de vestiging van den staat en de huldiging der Oranje's. Mr. de Groot erkonde, dat de burge meester daar over had gesproken, maar dat is het rechte niet. Als wij Protestanten ons ge- voelen uit de feestviering moeten weglaten, krijgt die een ander karakter en daar kan spr. niet aan meedoen. Spr. wilde de hem genoemde bezwaren- Wel meedeelen, maar achtte het beter dat het be stuur dit deed, te meer omdat een vooraatn- staande R.-K. had gezegd „waarom zegt het bestuur die niet?" De voorzitter: Wat u zult willen zeggen, is voor mij ook n-ieuw (Verwonde- ring). Spr wees verontwaardigd af, dlat hij de vereeniging niet volkomen juist alles zou hebben mergedeeld wat hij van de R.-K. be zwaren wist. Spr. las in bet boekje van den heer Speet dte bezwaren en was volkomen gerechtigd te zeggen: lees dat b-oekje en ge weet alles. Spr. had van het begin af g-epoogd tot een eenheidsviering te geraken en er achter te ko men wat de R.-K. belet mee te doen. In 1923, toen het riddertournooi in elkaar werd gezet, had spr. niet de R.-K, groep willen uitbeel- den, als de roomschen niet meededen. Maar twee R.-K- kwamen zelf bij hem en het gevolg was, dat de uitbeelding geschiedde, op voor- waarde van spr., dat de R -K. voortginigen met te streven naar een eenheidsviering. Op volgende conferenties na het vers-chijnen van meergenoemd boekje werd de harde eisch gesteld van opheffing der Ontzetvereeniging. Spr. meende dat dit offer mocht worden ge bracht, als wij maar hidden het vaandel en de viering op de plaats waar de mannen zijn ge- sneuveld. Daarin werd toegestemd1 door de R.-K. en toen heeft spr. de vergadering van 13 Mei bijeengeroepen met als agendapunt: reor- ganisatie der vereeniging. Het ware beter geweest te spreken van ontbinding, dat stem de spr. toe, zooals hij toen -ook gezegd1 had. Die vergadering van Mei had beslaten op den ingeslagen weg voort te gaan en daarop vo-lgde de vergadering van 8 September, waarvoor de ontbinding op de agenda werd geplaatst. Spr. keurde af, dat voor 28 Aug. niemand had1 gezegd, dat men op den verkeerden weg was. Op dezen datum werd1 pas het bekende bezwaar geopperd. De vergadering van September gaf spr. niet de zekerheid1, dat het toen gevallen besluit de echte meerderheid der vereeniging had. Spr had toen to-ch gemeend te moeten heengaan, onaangenaam gestemd dat niemand het voor het bestuur had opgenomen. Voor'een gezamenlijke feestviering met de R.-K. bij het beeld zou spr. steedls strijden en desnoods gaarne vallen. (Applaus). Mr. deGroot ontkende dat de bezwaren der R.-K. in het boekje des heeren Speet zijn genoemd. De voorzi er Jawd." Mr. deGroot deelde nu mee, wtat hem als bezwaren waren genoemd: rotjes en voetzoe- kers gooien speciaal bij roomschen in huis, bellen waren uit de deuren der roomschen; ge- trokken, en de kinderen durfd'en niet buiten, uit vrees voor molestaties. (Protest uit de ver gadering, dat het tactiek van mr. dte Groot was om lang te spreken, opdat geen, ander aan het woord kon komen, waarop mr. de Groot antwoordde, dat hij juist van de be- stuurstafel tot tweemaal toe langdurig werd in de rede gevallen). Mr deGroot wilde alleen het gevraagde offer brengen, als de bezwaren volledig er kend worden door het bestuur. De v o o r z i 11 e r Al de bezwaren staan in het bpe-kje, behalve dat van de kindteren. De heer J. Ringers herinnerde aan het besluit van het bestuur der Ontzetvereeniging van voor ongeveer 15 jaar, toen het ontbin ding voorsteldte. Er kwam toen een 7-tal leden op, dat meende, dat de feestviering niet ge schiedde zooals hetbehoorde, n.l. 's avonds in een lokaal en niet op straat. Het bestuur trad toen af en een nieuw werd gekozen, dat de feestviering op straat bracht. Er kwam toen een spreker bij het beeld en al de volgende ja ren is dat zoo gebleven. Maar steeds is het bezwaar gevoeld, dat met heel Alkmaar het feest mee vierde. Spr. herinnerde dat een voor- aanstaand' R.-K. aan de geestelijkheid had ge vraagd of zij mee mochten doen, maar een weigerend antwo-ord- kreeg. „Nu niet en nooit", werd gezegd. En als er nu van ons voor de gezamenlijke feestviering een offer gevraagd wordt, moet toch zeker ook door de R.K wel een groot offer gebracht zijn, Daarom gaf spr. de vergadering in overwe- gin-g zich niet op het formeele standpunt te stellen van „dit is te zwaar en dat is te zwaar", maar alleen te bedenken, dat thans de eenige kans is om te komen tot de eenheids viering. Als het nu niet gebeurt, dan zal het nooit zoover komen. De heer W. W o 1 z a k had er spijt van, ver- leden week niet als voorstander van het be- stuursvoorstel te hebben gesproken. Spr. ging na wat er hedtenavond gezegd is: de voorzitter heeft een soort herhalingsonderwijs gegeven en verder was dte zaak in- handten ge vallen van een dominee en een advocaat, die spreekt voor hem wiens beurs het meest ge- spekt is. (Heftig protest en geroep: „schoftig", „er uit", „dat hoort hier niet", enz. De voor zitter hamerde en riep den heer Wolzak tot dte ordb.) Deze ging vervotgens na hoe de Ontzetver eeniging, uit dten; pruikentijd (gelach), vroeger feest vierde. Zij- is alleen door het w-erk van dr. Wicherink en den heer Ringers geword'en sat zij is, zoodat de R.-K. er afgunstig op T werderi. Slibf cfjvrifl?! sprTlT^e vebetetirgjng op te heffen, als men daardoor kan komen tot eenheid. Als het besluit van de laatste ver gadering blijft, komt de Ontzetvereeniging in handen van de EVangelische Unie (Geroep: „Er uit", groot lawaai. De voorzitten riep spreker nogmaals tot dte orde.) Onder voortdurend protest zeide die heer Wo-lzak nog te hopen, dat het bestuursvoor- stel met groote meerderheid van stemmen zou worden aangenomen. Men moest een voor- beeld nemen aan Leiden, waar de hede bur- gerij het ontzet telken1 jare herdenkt. E>e heer Clay wilde pogen niet de menschen van boven af bij de feestviering te brengen, maar van onder af en wees er op, dat in Leiden bij de herdenking brood en ha- ring wordt uitgedeeld. Doe dit hier ook, zei spr. en ge krijgt de menschen. Ds. De Pree was blij dat deze verga dering zoo goed was bezocht, omdat hij na de jongste vergadering hoorde de woorden: „wat moeten we nu?" We moeten alien goed beseffen, dat het gaat om het voortbestaan der Ontzetvereeniging, zei spr. Wij staan thans aan de scherven. Ds. Baar heeft ge zegd: waarom dit offer? en hij wees dan op het separatisme bij de R. K., maar spr. zei, dat men hen daarin vrijheid moet laten. Waarom willen de R. K. nu met ons mee het 8-Oct.-feest vieren? Spr. ging na, hoe in den 80-jarigen oorlog naar vor'en kwam het nationalisme en de godsdienst, en als de R. K. met ons willen meevieren Alkmaar's Ontzet, gedenken zij daarmee het nationale beginsel. Als er sprake zal zijn van unificatie moeten wij het religieuse element uit onze feestviering uitschakelen, we kunnen dat af- zonderlijk gedenken. Het nationale gedenken. wij in het Victoriepark, .maar er is ook nog de Groote kerk, waar het religieuse kan worden gevierd. Bij de herdenking van nationale dagen moet men niet een deel dter bevolking uitslui- ten en de verschillen niet toespitsen, maar de punten voor vereeniging zoeken. Spr. uitte zijn blijdschap er over, dat het nog mogelijk is tot eenheidsviering te komen. Met het oog op den naderenden 8 Oct. riep spr. de vergadering op, om te beseffen, dat het niet aanvaarden van de toegestoken hand tot het op de flesch gaan van de Onzetvereeni- ging zou leiden. De heer M. Z w a a n kwam op tegen de beleediging, door den heer Wolzak geuit aan zijn ad res met zijn woorden over de Evange- lische Unie. Spr. was niet anti-papist, maar voor de eenheidsviering. De Ontzetvereen. is geen protestantsche vereeniging. Spr. wil de wel een offer brengen, maar de andere partij moet ook een offer willen brengen. Spr. keurde af, dat na toetreding eenige R. K. aan het bestuur zouden worden „toegevoegd", zij moesten z.i. worden verkozen. Jegenover mr. de Groot zeide spr., dat ook hij als jongen op 8 October met rotjes en voetzoekers had gegooid, maar nooit was het geweest een gevolg van anti-katholicisme. Als de liefde voor het vaderland bij de R. K. zoo groot is, dat zij willen toetreden, laat ze dan zonder meer dat doen. (Applaus.) Mr. d e Groot vroeg het woord voor een persoonlijk feit en sprak dan zijne afkeu- ring uit over de manier waarop de heer Wol zak een bepaalden stand had aangevallen, n.l., dien der advocaten. Wat hij daarover zei is unfair. Gelukkig geeft hij zelve blijk dien stand niet te kennen, zei spr. Wij staan met groote waardeering tegen over onze tegen- standers. „Dat heb ik ondervonden", stemde de voorzitter toe. Ds. Baar ging de rede van ds. de Pree na en zei, dat deze in spr.'s studeerkamer had gezegd, dat het nationale en godsdienstige element in de viering van het ontzet niet te scheiden waren- De heer Speet kwam volgens spr. niet tot de conclusie dat het feest een nationaal feest was. Spr. betoogde dat voor Rome geen an der land bestaat dan het land van ginds over de bergen. (Groote ontstemm-ing en ernstige protesten, waardoor zeer veel van wat de spreker nog meer zei voor ons onverstaanbaar .was.) De heer Wendelaar betuigde tegen- over mr. de Groot en ds. Baar er zijne ver- wondering over, dat zijne handeling onorga nisatorisch zou zijn. Spr. erkende graag de souvertiniteit van de vergadering, maar wilde ook voor zi^h het recht om er een eigen opinie op na te houden. Mr. de Groot heeft aangedrongen op het noemen van de motieven van de R. K- Spr. had die, welke mr. de Groot noemde, ook wel eens gehoord, maar achtte de andere, door hem (spr.) genoemd, van meer belang. Daar kan men verschil lend over denken en spr. meende, dat hij en mr. de Groot eigenlijk over de heele zaak gelijk oordeelen. Spr. memoreerde, hoe de heer Ringers Sr., die altijd zeer veel voor de Ontzetvereeniging deed, dezen avond was genoemd en stelde de vraag hoe die tegenover de huid-ige kwestie zou hebben gestaan. Met hierop een ant- woord te geven, haalde spr. een herinnering aan uit hetgeen voorviel op de receptie na spr.'s installatie als burgemeester. Toen had de heer Ringers al gezegd, dat er iets ont- brak aan de viering van het ontzet, n.l. de samenwerking van alle ingezetenen en toen had spr. gezegd de bondgenoot van den heer Ringers te zullen zijn bij1 diens pogen om tot die samenwerking te komen. Spr. meende nu, door te -doen zooals hij h^d ge daan, zijn toen gegeven woord in te lossen. (Applaus.) De voorzitter bracht nu in stem ming het voorstel tot herroeping van de in de vorige vergadering verworpen motie en verduidelijkte na een opmerking van den burgemeester, dat het ging over de vraag of de vereeniging zou worden ontbonden en een nieuwe zou worden opgericht. De heer mr de Groot vroeg of de door hem genoemde bezwaren der R.K. door het bestuur worden erkend;. Als dit geschiedt, zou spr. voor het opheffen kunnen stemmen. De voorzitter hield vol dat die bezwa ren ia het boekje van den heer Speet staan, hij kende ze alle, behalve dat van molestatie van de kinderen. Ds d e P r e e was blij, dat mi-, de Groot de kwestie zoo zu-iver stelde. De heer Nachbar had spr. die bezwaren ook al genoemd na dte laatste vergaderino- en het jammer gevonden, dat dte door mi", de Groot genoemde bezwa- fen toen niet door het bestuur waren ge noemd. - j': De heer E. van Her L aati wildte nog zijn st-em igptiveerco wjMg VQgtsieinnjsi, r ho'ewtel ffij In de vdlrfge vergaderfng tegen stemde), maar de voorzitter meende, dit niet te kunnen toelaten, omdat de discussies veel te uitgebreid zouden worden, als ieder gelegenheid kreeg zijn stem te motiveeren. Hierop werd tot stemming overgegaan, waarbij velen hun „voor" of „tegen" demon- stratief lieten hooren. Eten was er, die eerst „tegen" riep en onmiddellijk daarop ondler hilariteit „voor" stemde, een ander was „sterk voor". De uitslag was, dat 182 perso- nen v6<5r de ontbinding stemdlen en 79 er te gen, terwijl eten bianco stemde. E)eze uitslag werd met bravo-geroep en handgeklap bS- groet, Ds d e P r e e vroeg nog hef woordl om zijn collega Baar van antwoord te kunhen dienen. Hoewel aanvankelijk door de verga dering (die na de stemming begon te verloo- pen) overstemd met afwijzend geroep, had hij toch nog gelegenheid om te zeggen, dat't juist was, dat hij tegenover ds. Baar betoogde dlat het nationale en godsdienstige element on- afscheidelijk bij de viering van het ontzet aan elkaar waren verbondten. Maar en hier kwam het op aan- zoo dacht spr. er voor zich over. Het bleef niettemin altijd mogelijk met de R.-K. samen het nationale der feestvie ring te gedenken en het religieuse afzonder- lijk. Spr was niet, zooals reeds beweerd1 werd', omgekapt, maar stond nog op hetzelfde stand punt als altijd. De vergadterinp crd intusschen steeds ru- moeriger en begon meer en meer te verloo- pen, toen de v o o ri e r punt 2 der agen da. dte bestuursverki: aan dte orde stelde. De heer D i t m a rloogde, dat dte Ont zetvereeniging zoo jui-1 was ontbonden. Spr. vond het nu een eisch van rcchtvaardigheid en fo-iUijkheid, dat de R.-K. mcewcrkteo aan de verkiezing van een bestuur voor de nieuwe vereeniging. Dtevoorzitte: .uwoorddte hierop, dat de heeren met wie cnderhandeld is, personen uit hun bring als bestuursleden zullen, aan- wiizen. (Protesten hiertegen) De heer Wendelaar zette hierop den toestand van het oogenblik uiteen. In dte cir culaire van het bestuur in Augustus is ge zegd, dat de vereeniging alleen; ontbondeni wordt .als de R.-K. in voldoend aantal toetre den. Er moet nu iets zijn, opdat de 8-Octo- ber-viering dit jaar kan doorgaan. Alvorens nu over te gaan tot verkiezing van een nieuw bestuur. zou spr. willen vragenZiet het huidig bestuur nog reden tot aftreding? 7.oo niet spr. zag ook gen redten daai"voor d'an stelde hij voor dat het in zijn geheel zou aanblijven. Met applaus werd dit voorstel goedge keurd. De voorzitter dteeldte hierop mede, 'dat het bestuur zou aanblijven. (Hoera-geroep). De voorzitter verzocht hierna de te- genstemmers om niet dte vereeniging te verla- ten, dat kon altijd nog, en sloot toen tegen ruim elf uur de vergadering. De gas- en middenstandstentoonsteHing, verkort de G.A.M.I.T. genoemd1, belooft er een te worden die een levende getuigenis zal zijn van de ondernemingsdurf van onzen Alkmaarschen Middenstand. Op de opening, die hedenmiddag, na het afdrukken van dit blad door den burgemees ter zal geschieden, komen wij in ens nummer van Maandag terug, waarin wij tevens de yerschillende stands-zullen bespreken. Voor heden willen wij Slechts vblstaan met onzen algemeenen indruk te geven en deze is, dat we meer te zien kregen, dan wij hadden venvacht. Toch was onze vetwachting tengevolge van de reeds gemaakte reclame zeker niet laag gesteld. Onze middenstanders "toonen op deze ten toonstelling mannen te zijn, die wat kunnen ondememen en over groote scheppingsgave te beschikken. j De G. A. M. I. T. wordt iets wat in 'Alk maar nodi nicht dagewesen 1st. Dank zij de leiding van onzen eminenten di- recteur van de gemeentelijke lichtbedrijven zal men in de societeitszaal van: de Harmonie een expositie aanschouwen van gasaparaten die de bezichtiging door alien1 verdient. Men ziet daar zelfs een vclledige banketbakkerij in werking en kan zich daar bovendien met een schrijvend filmapparaat kostelijk amuseeren. De aankleeding van dit lokaal is op zich'! zelf reeds iets bijzonders. De directeur van onze lichtbtedrijven Ibe- wljst hier, dat hij naast de kwaliteiten van1 uitnemend technisch Udder, ook de niet te versmadenj talenten van den koopman Ibe- zit, die door een smaakvolle redame de aan- dacht op zijn waren weet te vestigen. In de groote zaal van de Harmonie en in de foyer, alsmede op het tooneel zijn ver schillende stands van onze winkdiers onder- gebracht, die van hun vindingrijkheid getui- gen. Wij komen ook hierop nader terug. Vanuit de Harmonie berdkt men een' gro® te, keurig verlichte ruimte met in Let midden 'n grooten dansvloer en er om been; in aardige kleuren versierde stands, waarin men zelfs auto's en machines voor het vervaardigen van papierenzakken geexposeerd vindt. Men heeft hier begrepen1, dat het zijn nut kan hebben om het nuttige aan het aange- name te verbinden. I Qngetwijfeld kan men hier de volgende week gezdlige avonden verwaohten. Ondanks er gis:enniddag nog veel in orde moest worden gebracht, was onze indruk toch reeds deze, dat het jammer is, dlat dit alles slechts voor een week voor elkander wordt gebracht. Wij konden haast ni'ef begrijpen hoe het nog mogelijk was allies voor hedenmiddag in orde te brengen, maar de voormannen ver- zekerden ons, dat dlaaraan niets zou mao1- keeren ook ail1 moest er den geheelen nacht worden doorgewerkt. Hondo rden handen waren dan1 ook ijverig voor dit doel in de weer en ofschoon vooi een nuchter buitenstaandcr alles dooreen krioelde, kwam men bij een nadere beschouw- ing al fepoedig tot1 de conclusie, dat een ieder volkomen wist hetgeen hij had te doen. Het gehetele tooneel wordt door de choco- ladefabriek van de firma Ringers in beslag genomen. Hetgeen men daar in den vorm van chocolade te zien krijgt, stemt zeker ?er- wondering, maar ook hicrover zeggen wfe 1 V

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5