DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 No, 224 Dit numinlef Uesfaat uit 2 kla'dea, Abonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruiintc. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. t.Ii. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. itedactie No. 33. MAANDA6 Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 22 SEPTEMBER wmmmmemmmm Bnitenland. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De Evening- News" verneemt uit Moek- den: Cavalerie van Tsjih-Li deed een poging om het leger van Tsjang-Tso-Lin te verrassen. Hij is daarin evenwel niet geslaagd, en leed zware verliezen. De strijdkrachten van Moek den zijn bezig met het versterken van de posi- +ies op den Oostenlijken oever van de Ta- IJng-rivier. Men verwacht dat de strijdkrach ten van Moekden binnen enkele dagen een al- 5emeenen aanval zullen ondernemen op Tsjao ang. De commandant van het Tsjih-Li-leger heeft aan Peking om versterkingen gevraagd in verband met de groote getalsterkte van de door Tsjang-Tso-Lin aangevoerde troepen. De.beide legers zijn thans elkander tot op viel mijl genaderd. Vliegtuigen van het Moek- den-leger hebben aanzienlijke schade toege- bracht aan de fegenpartij. Woe Pel Foe is voornemens den veldtocht noordwaarts voort te zetten totdat Tsjang Lin voorgoed als heerscher over Mandsjoerije is onschadelijk gemaakt. Hij verwacht Mandsjoerije in twee maanden te zullen over- winnen, waarna er het gezag der centrale re- geering zal worden hersteld. Woe Pei Foe organiseert een leger van 200.000 man en .vier eskaders vliegtuigen voor de expeditie naar Moekden. Het voorne- men der regeering is om Kanton, waar Soen Jat Sen heerscht, tot rede te brengen, wan- neer de actie tegen Moekden is afgeloopen, Uit Tientsin wordt gemeld, dat Tsjang Tso Lins artillerie Sjan-Hai-Kwan bombardeerde. DE FASCISTISCHE WANDADEN De Grootmeester der Vrijmetselaars heeft een beroep gedaan op Mussolini in verband met de vernieling van del ogers te Milaan, Bologna, Venetie en in tal van andere ste den, om ervoor te waken, dat de wetten zul len worden toegepast, zelfs als het gaat om de beseherming der vrijmetselaars. De „Tribuna" meldt uit Turijn, dat een zeer stormaehtige discussie plants heeft ge- had op het congres van de Italiaansche ad- vocaten over de oppcrtuniteit der behandeling van de kwestie der persvrijheid. De fascisti- sche advocaten verlieten de zaal, terwijl de anderen „Leve de Vrijheid!" „Leve de Grond- wet" riepen. De congressisten namen daarop een motie aan. waarin de absolute persvrijheid werd ge- eischt. DUITSCHLAND EN DE VOLKEN- i 1 BOND. Zooals men weet, is d'e Noorsche afgevaar digde op de Volkbenond'svergadering Donder- dag onverwacht naar Duitschland gereisd, waar hij besprekingen had met den rijkskan selier en eenige leden van de Duitsche regee ring. Prof. Nansen heeft den Rijkskanselier de verzekering overgebracht, dat d'e voornaam- ste delegaties er in toestemmen, dat Duitsch land, indien het tot den Volkenbond toetreedt, een permanenten zetel zal verkrijgen in den yolkenbondsraad. Bovendien had Nansen opdracht, den Rijkskanselier te verklaren, dat indien Duitschland tot den Volkenbond' toetreedt, het Ruhrgebied reeds 1 Januari 1924 ontruimd zal zijn, zooals Duitschland dat aanvankelijk te Louden geeischt heeft. Aan den anderen leant heeft Nansen er den Rijkskanselier opmerkzaam op gemaakt, dat indien Duitshland zijn verzoek om toetreding eerst na de kabinetszitting van a.s. Dinssdag 'doet, het om techmische redenen te laat zal zijn (zelfs indien de Volkenbondsvergadering tot "2 of 3 October duurt) om alle formalitei- ten der toetreding te vervullen Men heeft daarom den Rijkskanselier laten weten, dat eventueel de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond in een buitengewone verga- dering zou kunnen geschieden, die dan aan het eind van dit jaar of het begin van het Volgend jaar zou kunnen worden gehouden. Men hoopt, dat althams ook een verzoek van 3e Turksche regeering binnengekomen zal zijn. Daar in November in de Vereenigde Staten de presidentsverkiezingen plaats hebben, kan men dan ook zekerheid hebben, welke hou- ding de regeering te Washington tegenover den Volkenbond zal aannetnen. Men hoort te Geneve de meening uifepre- ken, zegt de Crt., dat het uitstel van de toe treding van Duitschland tot December of Ja nuari het voordeel zal hebben, dat alsd'an de militaire controle geetodiigd zal zijn. Te Geneve doet in Duitsche kringen hard- nekkig het gerucht de ronde, dat Duitschland zich begin volgende week candidaat zal stel- len voor het lidmaatschap van den Volken bond. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Na een onderbreking van negen dagen, zette de Volkenbondsvergadering Zaterdag in een voltallige zitting de beraadslagingen voort. De motie inzake Georgie werd naar de zes- de commissie verwezen. Het voorstel van Litauen werd op voorstel van de Litausche delegatie zelf van de agen da afgevoerd. Het voorstel van China, om over de ver- deeling der niet-permanente zetels in den Volkenbondsraad een bespreking te hebben, werd op de agenda van de volgende zitting geplaatst. Het voorstel van de Nederlandsche delega tie om in het reglement een bepaling op te nemen, dat de besluiten der commissies bij eenvoudige meerderheid van stemmen zouden worden genomen, werd, op voorstel van de Eerste Commissie zelf, verworpen. Men wil de commissies in hare vrijheid niet belemme- ren, zoodat het blijft bij den ouden toestand, dat iedere commissie de besluiten neemt op de wijze, welke zij zelf verkiest. Daarna kwam aan de orde het rapport van Scialoja, die namens de Eerste Commissie sprak over den rechtskundigen bijstand aan onvermogenden. Een voorstel werd aangenomen, om een onderzoek in te stellen, hoe de toestand op dit gebied in de verschillende landen is. Ook aan de niet-leden van den Volkenbond zal worden verzocht, of zij zich willen aansluiten bij een internationale conventie, welke deze aange- legenheid regelt, zoowel voor de onderdanen van den betrokken staat zelf, alsook voor de vreemdelingen. De grondslag van een dergelijke regeling meet echter de conventie van 1905 zijn. Het besluit van de Vijfde Commissie, in zake de bijeenkomst van een tweetal opium- conferenties in November a.s., werd door de Volkenbondsvergadering bekrachtigd. De Chineesche afgevaardigde verzekerde, dat de Chineesche regeering al het mogelijke doet, om de opiumprcductie te verminderen en den onwettigen handel daarin te verbie- den. Het voorstel van de Cubaansche regeering om samenwerking in het leven te roepen tus- schen de besturen van alle groote steden der wereld, werd aangenomen. De Volkenbondsvergadering ging daarop tot hedenmorgen halfelf uiteen. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Uit Tanger wordt gemeld: Abd-el-Krim heeft de staatshoofden bij-eengeroepen, om de kwestie van vredesonderhandelingen met Spanje te bespreken. Verder wordt nog med'egedeekl, dat die Rif- bewoners aan Spanje vorogestdd zouden hebben, de steden in het grensgebied te mo- gen behouden, en een volksstemming te doen plaats vindeti wat Tetoean betreft. Het directoire heeft een besliste tegen- spraak gepubliceerd1 in zake bet bericht over voorgestelde vredesonderhandelingen tus- schen de Spanjaarden en Abd-el-Krim. Met Abd-el-Krim, zoo wordt verklaard, worden geen onderhandelingen gewenscht noch is er zelfs over gedacht dieze aan te vangen. Het eenig doel der regeering is alle krac'hten aan te wenden om de opstandige stammen te ver- slaan. DE MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIe. In de Borinage valt een lichte wexkhervat- ting vast te stellen. Het aantal stakers is thans tot 28.969 gedaald. De staking begint te verloopen. De noodzakelijke onderhouds- werken worden thans algemeen uitgevoerd. Het bestuur van den- mijnwerkersbond geeft den werkgevers in overweging, het werk te laten hervatten op dezelfde voorwaarden als voor de staking. DE AMNESTIE IN HET BEZETTE GEBIED. De lijst van hen-oepen uitwijzingen, welke voor de Franeche zone 654 namen telt, is aan de Duitsche delegatie van de conferen'tie te Coblenz overhandigd. Binnenkort zullen verdere verzachtende maatregelen door de Rijnland-commissie wor den getroffen. ZICH ZELF TOT KEIZER UITGE- ROEPEN Grootvorst Cvrillus, neef van dlen vennoor- den tsaar, die zich twee jaar geleden tot be- waker van den vacanten Russischen. troon proclameerde, heeft een proclamaitie getee- kend, waarin hij zichzelf tot keizer van geheel Rusland uitroept. Hij heeft dien sfap gedaan op advies van invloedrijke Russen, die van meening zijn, dat de keizerlijke kroon, hoewel op buitenland'sch grondgebied, het 'Centrum zal worden, waar- omheen de Russische patriotten zich zullen verzamelen. NA DE SEPARATISTISCHE HEER- SCHAPPIJ. Te Hochheim a.d. Main had de separatis- tische stadscommandant, Blosch, met ver- scheidene handlangers, tijdens de separatis- tische heerschappij de kamer van het stad- huis opengebroken en voorwerpen van waar- de en linnegoed tot een gezamenlijke waarde van ongeveer 1 millioen mark gestolen. De groote schepenenrechtbank te Wiesba den heeft Blosch thans tot 1 jaar gevange nisstraf veroordeeld, terwijl de straffen der andere beklaagden varieerden van 4 tot 11 maanden. Amnestie kon in dit geval niet verleend worden, daar het een gewone misdaad betrof. MUSSOLINI WIL VRIJHANDEL. De Italiaansche gedelegeerde in de tweede commissie (Econiomische aangelegenheden) van den Volkenbond heeft aangekondtigd, dat zijn regeering enderwijld een internationale economische conferentie zal bijeenroepen ten einde aTte beletselen voor in- en uitvoer uit den weg ter uimen, en de productte te regelen. DE DUITSCHE STORTINGEN. Duitschland begint de voordeelen van het Dawes-rapport thans aan den lijve te voelen, zegt de Tel. Nadat de Duitsche regeering reeds twee betalingen van 20 millioen goud- mark aan den controleur-generaal voor de reparatiebetalingen heeft gedaan, had het Zaterdag niet die verplichting, de derde tien- daagsche betaling van 20 millioen goud- mark te doen. Deze betaling zal volgens de Recovery Act voorloopig geschieden uit de inkomsten van de regie. Of Duitschland tot einde September nog betalingen moet ver- richten hangt er van af, of de ontvangsten van de regie zoo hoog zijn, dat zij het in het Londensche pact voorziene verdrag van 83 millioen goudmark bereiken. Als gevolg van de Parijsche besprekin gen, die onder voorzitterschap van Owen Young met de commissarissen van het Da- wes-comite en van de C. v. H. zijn gevoerd, is verder te Berlijn een overeenkomst getrof fen aan de hand waarvan van 1 October af de prijs voor reparatiekolen vastgesteld zal worden. Zooals bekend, ^joest Duitschland tot nu toe aan de geallieerden steenkool le- veren, zander dat het vooruit wist, welke prijs daarvoor op zijn reparatie-rekening zou worden geboekt. Zaterdag heeft Rufus Da wes als vertegenwoordiger van den contro leur-generaal voor de reparatiebetalingen, aan de Duitsche regeering 2 millioen dollar voor de eerste steenkootleveringen betaald. Verder heeft hij uit de middelen, die hem uit het reparatie-conto ter beschikkinig staan, aan de regie 1.7,50.000 mark benevens 250000 francs voor regie-onkosten betaald. Volgens de meening van Rufus Dawes is door deze betaling het bewijs geleverd, dat de reparatie-overeenkomst goed werkt. De gel den, die hij voor de kolenleveringen heeft afgedragen, zijn uitbetaald aan het kolen- syndicaat te Essen. KORTE BERICHTEN. Gemdd wordt, dat de sovjet-regeermg 1000 landbouwp'aardeii en 100.000 stuks vee in West-Canada heeft aangekocht, waarvan 2200 stuks reeds zijn verscheept. Vanuit Enigeland zijn zes levende pa- trijzen naar Nieuw'-Zeeland gezonden. Men hoopt, dat deze vogeils zich zullen venneerde- ren, zoodat in 'it! vervolg ook de patrijs in Nieuw-Zeeland zal voor'komen. Vroegere po- gingen daartoe zijn steeds mislukt, doordat de dieren op weg naar bun nieuwe vaderland stierven. Het aantal slachtoffers van een be- drijfs-ongeval bij de mijn Schlewig" te Dort mund bedraagt elf. D? dooden zullen in een gemeenschappelijk graf worden ter aarde be- steld. Tijdens een 200 mijl-race op de baan te Broockland (Engeland) is, toen de bestuur- der Ware met groote snelheid door een bocht reed, een band van zijn auto gesprongen, met het gevolg, dat de wagen door de balusstrade vloog. Ware werd ernstig gewond. Bij een ongeval te Gallarate (Italie) zijn drie vliegeniers gedood en een ernstig gewond. In een mijn te Newhartley in Noord Humberland zijn gisteren drie man bij het be- kleeden een een- schacht d'oor het hrelcen> van het lifttouw in de diepte gestort. Zij veronge- lukten alle drie. Te Konstantinopel loopt het gerucht, dat er in het Arnemeensche district Wan on- lusten zouden zijn uitgebroken. Twee regi- menten, die te Kars in garnizoen lagen, zou den naar genoemd gebied gezonden zijn. Ten gevolge van een aardschok, waar- door een' rotsbldk in een1 dtop bij johaninra- burg viel, zijn 1 Europeaan en 30 inboorlin- gen licht gewond. Zes inboorlingen werden levend begraven. Bij de Waterloobridge te Londten heeft een botsing plaats gehad1 tusschen twee auto- bussen en een taxi. Dertien passagiers zijn gewond, waarvan er acht in het ziekenhuis zijn opgenomen. De Italiaansche vlieger Locatelli, die, zooals men weet, in New-York niet veilig meer was, is weer op weg naar Italie. Hij werd1 door politic begeleid tot op de boot. Door ontploffing van een helsche ma chine zijn in een alileenstaand huis te Basse terre (Guadelope) 4 personcn gedood' en 3 ge wond. Verscbeidene personen zijn gearres- teerd, o. a. de vro-eger afgevaardigde Bois- neuf De Turksche minister van buitenland- sche zaken heeft een nota aan d'en Britschen diplomatieken vertegenwoordiger gezemden over de beweerde beweging van Britsche troepen aan de grens tusschen Turkije en Irak. Op voorstel van den minister van bin- nenla'ndsche zaken heeft de Italiansche kabi- netsraad besloten de sterkte van het corps ca- rabinieri van 55.000 man op 60.000 te bren gen en het corps speciale politie van 10.000 man op 12.000. Gemeng-d cieuws GROOTE BETOOGINGEN VOOR DEN VREDE. De door d'e S. D. A. P. en N. V. V. gister- middag in den Haag gehouden meeting op het Duinterrein aan den Niebperweg, was, naar de Crt. meldt, zeer druk bezocht. Naast duizenden Hagenaars, waren uit Delft, Lei den en kleinere plaatsen uit den omtrek, tal- rijke scharen naar het terrein getogen, dat door de honderden vaandels, banieren en doe- ken een feestelijken indruk maakte. Als sprekers traden op mej. Alida de Jong, Hoofdbestuurders van den Bond in de Klee- dingindustrie, en de heeren F. M. Wibaut, lid der Eerste Kamer en Joh. Brautigam, lid der Tweede Kamer. De heer Wibaut wees er in zijn rede op, hoe 6 maanden geleden in de internationale politiek nog groote yerwarring heerschte, hoe er nog geen sprake van was, dat de Roerbe- zetting zou worden opgeheven en dat voor de grootste machthebbers de Volkenbond niet in de grootste achting bleek te bestaan. Zes maanden later is de Volkenbond te Geneve onder de belangstelling der geheele mensch- heid bijeengekomen. Nog is de internationale ontwapening er niet, doch wanneer de teeke- nen niet bedriyegem, zei spr., dan zal er een regeling komeh, die de oorlog door verplichte arbitrage vrijwel omogelijk zal maken. Ontzaglijke moeilijkheden zijn nog te over- winnen voor een dergelijke regeling is tot stand gekomen, maar in ieder geval ts het een stap in de richting der ontwapening. Spr. schetste vervolgens hoe MacDonald en Her- riot door hun optreden dit hebben mogelijk gemaakt en stelde daartegenover het optre den van ons land nu weer bij de Troonrede. Te midden van het ontzaglijk gebeuren te Geneve, kodigde de Nederlandsche regeerig de Vlootwet aan. Zij doet precies het tegen- overgestelde van den vredesidee te versterken Met veel poehah komt ons kleine landje met zijn Vlootwet aan, waarover spr. scherpe cri- tiek deed hooren. Het volk, aldus spr. moet Ruijs en zijn me- geering aan het verstand brengen, dat de Vloot niet gebouwd meet worden. Een regee ring, die niet anders kan in deze groote tijden, zoo besloot spr., dan met een vlootwet aan te komen, dient met schade en schande te wor den weggejaagd. (Langdurige toejuichin- gen). Nadat eenige zangnummers ten gehoore waren gebracht, werd den optocht gefor- meerd, voorafgegaan en begeleid door bere-. den poiltie. De stoet, waarin een zestal muziekcorpsen, had een formidabele lengte, het voorbijtrekken duurde bijna een uur. Aan de door de S. D. A. P. en N. V. V. ge- organiseerde \,demonstratie tegen oorlog en militarisme" hebben te Amsterdam ruim 20.000 personen deelgenomen. Zoodctende is zij geworden tot een indrukwekkende uiting van den wil van breede scharen der bevolking van de provincie Noord-Holland, dat er een einde moet komen aan de bewapening en het oorlogvoeren, dat er een oplossing dient ge- vonden te worden in den zin van het streven van den Volkenbond. In dezen geest spraken dan ook degenen, die op* hc-t IJsclubterrein van drie spreekgestoelten af het woord voer- den: de heeren A. B. Kleerekoper, Tweeds Kamerlid, E. Kupers, secretaris van het N. V. V. en mevr. C. Pothuis-Smit, Eerste Ka merlid. Reeds in de ochtenduren trokken van de stations en de steigers en van vakvereeni- gingsgebouwen in de stad stoeten met ba nieren en muziekkorpsen naar het IJsclubter rein, waar de regeling in handen was van de heeren S. J. Pothuis van den A. B. B. en Hoogland van de Federatie Amsterdam van de S. D. A. P. Om half twee ving de meeting aan. Daarna werd een straat-demonstratie ge houden. Bijna een uur duurde het voorbij trekken van den stoet vanaf het IJsclub-ter- rein. Aan het hoofd van den kleurrijken stoet liepen de wethouders Polak en Miranda me- de. Tal van muziekkorpsen speelden de so- cialistisehe liederen. Honderden vaandels, banieren en propaganda-doeken werden mee- gevoerd. De handels- en kantoorbediendem hadden van deze demonstratie gebruik gemaakt om door middel van een dicht wit bosch d'undoe- ken-met-opschriften hun eisch van den 8-uren dag opnieuw te propageeren. Speciaal den vredie gewijd was een groep van de soc. dem. vrouwenelubs. Zij droeg een doek mee met de waarschuwing „Redt uw kinderen." Vrouwen met roode kappen op l^et hoofd1 schreden er achter en meiskens met witte vanen en groene slingers vormden een eerewacht rondom de godin van den Vrede. „Er is maar een vaderland: de ge heele aarde", getuigde nog weer een ander dundoek-opschrift. Achter in den stoet liepen de in breeden kring populaire A. J. C.-ers mee, de leden van d'e jeugdorganisatie. Langs den geheeilen weg trek de demon stratie op d'en zomiigen Zendagnamiddag veel belangstelling en't was reeds 6 uur toen de laatste groepen op het Amstelveld aankwa- men. Natuurlijk leverde Amsterdam het grootst'e contingent betoogers, maar ook de Zaanstreek, Haarlem, 't Gooi en de overige steeken van Noord-Holland waren ruim ver- tegenwoordigd. In de vroege avonduren keerden de deelnemers aan de vredesd'emon- stratie weer meest per trein en boot naar hun haardsteden in de provincie terug. 'Uit tal van and'ere plaatsen komen bei-ich- ten van1 zeer geslaagde betoogingen. De deelneming aan de ontwapeningsd'ag te Rotterdam is buitengewoon groot geweest. Ook van buiten waren een groot aantal be- tloogers naar Rotterdam gekomen. Op de Veemarkt werd de stoet geformeerd, doch het aamgewezen terrein bleek te beperkt om de groote menschenmassa ruimte te ge- ven, zoodat alien op ellkaar gehoopt stonden. Precies 2 uur stelde de s'f'cet zich in 'beweging en met ontplooidte vaandels en banieren der diverse vakvencenigingen' werd' naar het Schuttersveld gemarcheei-d. De stoet, waarin circa 20.000 betoogers meeliepen was bijna ieen uur lang. Ruim 2 uur na het vertrek op de Veemarkt, kwam men op het Schuttersveld, waar de heer Yoor het plaatsen va.i advertenties in andere bladeu is uw adrcs: X.V. Boek- en Handelsdrukkeru v.h. Herms. Cos ter Zoon, Voor- dam C9, Alkmaar j 'J A. A. Liibrs, voorzitter van den R. B. B. het cpeningswoord sprak. Vervolgens voerdten het woord mevr. Suze Groeneweg en de heeren P. Moltmaker en J. H. Schaper. Ten slotte bracht de Stem des Vo'lks eenige li'ederen ten gehoore. ProTinciaal Nienws UIT HE1LOO. In het Brimogebouw had Zondagftvond de eerste Ouderavond plaats. Door den directeur, kapelaan van Kessel, werd een rede gehouden over de opvoeding der jeugd. Het begin der opvoeding is meer van de moeder, doch later is dit meer de taak der beide ouders in overleg en medewerking met onderwijzers en geesteiijkheid. De latere tijd, de tijd waarop de meisjes en jongens de school hebben verlatcn, is die waarin veel zorg voor de opvoeding wordt vereischt. Geen jongens en vooral geen meisjes van 1517 jaar op de straat in de avenduren, men moet het hun zoo gezellig mogelijk ma ken in huis, hun afwisseling geven. Hoe dat lean gebeuren, zette spr. uitvoerig uiteen De taak der ouders moet samensmelten met die van de geesteiijkheid om van de jongens de- gelijke maflffen te maken. De avonduren kun nen worden benut, zooals dit liier met de schoolvrije jeugd gebeurt. De opvoeding der meisjes is meer in den huiselijken kring op haar plaats, hoewel ook hier, voor de vorming van de maaischappij, overleg met de geesteiijkheid gewenscht is. De zoo opgevoede kinderen kunnen vrou wen en mannen worden voor God, Kerk en Maatschappij. Zij zullen een onvergankelijke kroon voor de ouders zijn. (Applaus). Na eenige muzdeknumers werd door de patronaatsjongens opgevoerd: „Wie ben Ik?", blijspel in 3 bedrijven. De Ouderavond, waarop veel ouders tegen- woordig waren, heeft er stellig toe bijgedira- gen om den band tusschen ouelers en opvoe- ders nauwer aan te halen. De R.K. Drankbestriidersvereeniging (afd. vrouwen) zal binnen enkele dagen haar ideaal, een eigen vandel te bezitten, verwezen- lijkt zien. A.s. Woensdag zal de inwijding in het pa- tronaat plaats hebben, welke door pastcor Van Meeuwen zal geschieden. Door den heer W. v. d. Vail zijn aan B. en W. vragen gesteld omtrent het verpachten van ten ten en kramerijen op de kermis. Voor- stellen zullen worden gedlaan om in de toe- komst rekening te bouden met de wenschen van den Bond van Kermisva'kgenooten. Had er met genoemden Bond overleg plaats gehad. dan had men mogelijk kunnen be- werkstelligen, dat er dit jaar een stoomca-' roussel was gewees't, wat nu d'oor het weg- blijven van den hbogsten inschrijver niet is gebeurd. 1 M U^ii'- Op de raadsagenda staat: „Stichtihg van een Arbeidsbeurs". Naar we vernemen, adviseeren B en W. afwijzend. Zijo wij' goed ingelicht, dan zal de meerderheid van den Raad het advies van B. en W. volgen, 'daar men het nut hiervan niet inziet. Door de afd'. Heiloo van den L. T. B. zijn pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een tweejarigen tuinbouweur- sus. Deze pogingen zijn met succes bekroond. De cursus, welke door d'en heer W. Tamis, hoofd van de R. K. Jongensschool. wordt ge- geven, is aangevangen met 27 leerlingen. Door den heer G. Vrijburg is in een der laatste raadsvergaderingen (geheime zitting; voorgesteld om te komen tot de instelling van een Boomplantdag door de schoolkindereiT. Nadieci hebben de heeren Vrijburg en v. d. Vail zich verstaan met de onderwijzers, die hier wel voor waren te vinden De heer v. d. Vail heeft nu een voorstel aah B. en W. gedaan en om een subsidie van 250 gevraagd van de gemeente. B. en W. staan sympathiek tegeitover dit doel, doch adviseeren tot een lager bedrag. Naar wij vememen heeft "het voorstel groote kanis aangenomen it wordten. Gebeurt dit. dan zullen de kinderen onder deskundige leid'ing een boom plan-ten, terwijl ze na afloop zullen worden onthaald. UIT HEEMSKERK. Aan het Heemskerkerduin is Vrijdagavonfl hoogstwaarschijnlijk als een gevolg van het spelen met lucifers door kinderen een hooi- mijt yap A, Z. gedeeltelijk uitgebrand, i1JA ALRMAARSCHE COURANT. 1/

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1