Alkmaarsche Gourant De Kluizenaar van Far-End FEUIILETON. Honderd Zes en Twlntlgste Jaargang, Maandag 22 September De Gas- en Mitidenstands- tentoonstelling. IBS* GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR De agenda voor de op Donderdag a.s. te yolgte ^emeen^eraac'sverSadering luidt als Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingeko- men stukken. Benoeming van een leerares aan het Gymnasium (bijl. nr. 150). Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim (biji. nr. 153). Voorstel tot wijziging verordening re- geling belooningen brugwachters (biil. nr. 148.) Idem inzake advies aan Gedeputeerde Staten betreffende iaarwedderegeling, Gemeenteontvanger (bijl. nr. 149) Idem betreffende afrekening met Alk maarsche Vrijzinnige Schoolvereeni- ging (bijl. nr. 151)'. Idem tot wijziging ontwerp-verorde- ning tot heffing van rechten voor ont- smettingen (bijl. nr. 152). Idem tot toekenning suppletoir voor- schot aan de R. K. bouwvereeniging „Goed Wonen" (bijl. nr. 155.) Idem tot verhuur van een stukje grond aan d,e Tweede N.-H. Tramweg-Maat- schappij (bijl. nr. 156.) Idem betreffende Het plaatsen van 'n transformatorhuisie aan den Baansin- gel (bijl. nr. 157.) Idem tot goedkeuring van het plan van aanleg van een kade langs' de Bleekersloot (bijl. nr. 158.) Idem tot beschikbaarstelling van ge! den voor de aanschaffing van school ■banken voor de R. K. Meisjesschool B (bijl. nr. 159.) Idem tot wijziging der verordening op het openbaar vervolgonderwijs (bij nr. 160). Idem tot wijziging der bezoldiging van de directrice van het Stadszieken huis (bijl. nr. 161 Idem tot instelling der betrekking van administrateur der avondschoor voor nijverheidsonderwiis (bijl. nr. 162.) Idem tot goedkeuring van het straten plan der Maatschappij „Nooit ge dacht" aan den Kennemerstraatweg (bijl. nr. 165). Idem tot vaststelling van een v/acht geldregeling voor gemeente-ambtena ren en werklieden (bijl. nr. 167.) Idem tot opheffing van betrekkingen aan de handelsscholen en tot het ver- Ieenen van ontslag aan personeel dier scholen (bijl. nr. 154). Idem tot wijziging der verordening op het heffen van leges (bijl. nr. 170.)' Idem tot het uitvoeren van werken in werkverschaffing (bijl. nr. 168). Idem tot aankoop van grond aan den Kennemerstraatweg (bijl. nr. 171). Idem inzake "beroep. op weigering bouwvergunning (bijl. nr. 172). Vaststelling 2e suppletoir hondenbe- lasting 1924 (bijl. nr. 163.) Idem le suppl. kohier belasting ge- bouwde eigendommen enz. (bijl. nr 166). Idem le suppl. kohier schoolgelden Gymnasium (bijl. nr. 169). 4. 6. 7. 8. 9. flO. 11. t2. 13. 14. 15. 16. 117. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. Statfsniews De Gas- en Middenstandstentoonstelling, die beter de Gas-Electriciteit- en Midden- standstentoonstelling genoemd kan worden aangezien de nieuwighed'en op het gebied van de electriciteit steilig niet bij die van het gas onderdoen, werd gistermiddag ten 2 ure op het- feestterrein (Doelenveld) door den Burgemeester in tegenwoordigheid van tal van genoodigden, geopend. Onder de aanwe zigen merkten wij op: de echtgenoote van den Burgemeester, de Wethouders met hun dames, den oud-wethouder Jb. Cloeck, de raadsleden Sietsma, Mr. Kusters, Klaver, Bak, Van Drunen, den gemeente-secretaris, den voorziter en den secretaris van de Kamer va Koophandel, Mr. W. C. Bosman, Mr. J. P. Bosmpn, Mr. Cohen Stuart, den hoofd- redacteur van de Alkmaarsche Courant, de heeren Nobel en Hoogland, leden van de Ka mer van Koophandel, de Besturen van de beide Middenstandisorganisaties en vele an- deren. i De heer K e ij s p e r deed mededeeling van een wijziging en een vergissing in het program en verklaarde voorts, dat hij' aller- door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 37) „Och meneer, ziet u het dezen keer nog eens over't hoofd. Mijm vrouw is ziek. Ze is heel erg. God weet dat't heusch waar is en ze heeft al drie dagen niets gege'en. Nou dacht ik, dat een happie gestoofd koaijn d'r jnisschien wel lijken zou." „Pffbegon Trent verachtelijk, maar Sara boog zich vioorover en keek den s trooper in het gezicht. „Welriep zij uit. „Het is Brady zwarte Brady uit Fallowdene." Al was hij nog zoo'n deugnief, het feit al leen, dat hij uit Fallowdene kwam, stemde haar hart warmer jegens hem. „Ja, juffrouw, dat is zoo", antwoordde hij, dadeiijk. „En u bent de jonge dame, die vroe- ger op Barrow Court wconde". „Kent u dezen man?" vroeg Trent haar. „Net zoo goed als u, meneer", antwoordde Brady in haar plants met een brutaal gegrin- nik. „Die heeft me op een morgen ook be- Ifcrapt, dat ik stroopte. Toen heb ik m'n geweer cp d'r afgeschoten, om d'r an't schrikken te maken", vervolgdc hij, de herinnering wieer pphalend. ,,En ze yertrpk geen spier. Je bent eersf mededeeling moest aoen'vaaeen teleur- stelling. Indien alles, aldus spr., naar wensch was gegaan, dan zou hier heden, n.l. de heer G. Cloeck voor U het woord gevoerd hebben, en zou ik op deze plaats niet hebben gestaan. HelSas is het aan den heer Cloeck door on gesteldheid niet gegeven zijn werkzaam aan deel, dat hij in ons Comite heeft gehad, te beeindigen. Thans is mij den,taak opgedragen U hier alien namens het Comite van de Gas- en Middenstandstentoonstelling, de G.A.M.I.T. een hartelijk welkom toe te roepen. Ik zeg u dank dat gij in zoo grootem getale opgekomen zij t om uw belangstelling te gaan toonen in datgene wat wij heden gaan ondernemen. In het bijzonder aan mijnheer de burgemeester een woord van dank, dat gij, ondanks gij de vorige week ongesteld waard', toch zonder voorbehoud bereid was deze ten toonstelling te openen alsof dit vanzelf spre- kend was. Wij haddten natuurlijk verwacht, dat gij met't oog op uw ongesteldheid eenig voorbehoud gemaakt zoudt hebben. Maar het was alsof gij van meening waart, dat de tentoonstelling als gij niet bezorgd zoudt zijn niet door zou gaan of dacht als de tentoon stelling doorgaat dan ben ik beter. (Gelach.) Dames en heeren, Wanneer er plannen zijn om een tentoon stelling te organiseeren, sehijnt dit in den aanvang een zeer eenvoudige taak te zijn. Is echter het definitieve besluit daartoe geno- men dan blijkt al direct- dat er meer moeilijk- heden zijn te overwinnen, dan men aanvan- kelijk had verwacht, en de medewerking van vele anderen noodig zal zijn om een goed re- sultaat te bekomen. Dames en heeren, ik meen te mogen con- stateeren, dat de tentoonstelling "dank zij de buitengewone medewerking die wij van alle zijden mochten ondervinden goed1 ge slaagd mag worden genoemd. In de eerste plaats wil ik hiervoor een woord van dank brengen aan het College van Burgemeester en Wethouders voor het welwillend afstaan van het Doelenveld en voor alle andere gunstige beschikkingen, maar in het bijzonder aan D, Mijnheer de Burgemeester, die niettegenstaande Uwe on gesteldheid, terstond bereid waart op onze uitnoodiging deze tentoonstelling te openen Dank zij de buiten verwachting groote deelname, bleek het al ras dat de verschillen de zalen van het Harmoniegebouw niet alle exposities zouden kunnen bevaten, en kwam de noodzakelijkheid naar voren, om ook het Doeleveld in een tentoonstellingsplein te her- schapen. Hierbij kwamen echter verschillende technische moeilijkheden naar voren, welker oplossing voor een banketbakker, kleermaker, schoenmaker of kaaskoper niet mogelijk was, maar het waren de heeren van Reijendam, die zich onmiddellijk ter beschikking van ons comite stelden. Door hen werd het gebouw ontworpen dat thans de ruimte op het Doelenveld inneemt, een gebouw zoo keurig, dat ik niet vermag dit onder woorden te brengen, en dat m.i. een lustoord dezer tentoonsteiling genoemd mag worden. Dames en heeren, mag ik U verzoeken door applaus aan te vullen, wat den heeren Van Reijendam thans in woorden te kort ge- schiedt. Van buitengewone beteekenis voor ons Co mite is geweest het besluit van de Commissie van Bijstand voor de Lichtbedrijven, met haar directeur, den heer van Deventer om aan B. en W. te adviseeren, aan deze ten toonstelling deel te nemen. Gaarne brengen wij een woord van hulde aan den- directeur voor de grootscbe opzet van deze afdeeling, maar bovenal voor de practisehe raadgevin- gen en daadwerkelijke hulp, die wij van hem en van den ingenieur van het electricteitsbe- drijf, den heer Rietema, mochten ondervin den. Wat er op de afdeeling Gas- en Electrici teit van de G.A.M.I.T. te zien zal zijn? Wel, allereerst, dat zoowel gas als electriciteit on- ontbeerlijk zijn in woning en bedrijf voor dengene, die zijn huishouden en zijn- zaken economisch besturen wil. Laten we eens gaan zien wat de stand van de Gemeentelijke Lichtbedrijven ons wil la- ten zien en uit eerbied voor den ouderdom gaan we eerst naar de afdeeling „Gas". Met welwillende medewerking van de Nederl. Banketbakkersvereeniging, afdeeling Alkmaar, is hier in werking te zien een vol ledige banketbakkerij. Het spreekt vanzelf dat alle heerlijkheden gebakken worden door middel van gcsovens, waarvan 2 systemen zijn opgestel, nl. een warmwater- en een hee- teluchtoven. Tot het bereiden van ijs en koude lucht met behulp van een gasbrander is opgesteld een zoogenaamde „Gral" koelkast, waarvan de werking al heel zindelijk, eenvoudig en goed- coop is. IJsmaken en ijzersmelten met behulp van gas zal er U vertoond worden. Met de lasch- en snijbrander „Assa" zal gedemonstreerd worden. Voor bezitters van automobie'len Is et een nwrtnge en belmopte' iaricfating te zien om de garage of de box op zeer gemakkelijke en goeakoope wijze boven het vriespunt te houden. Voor grootere centra le verwarmingen, wel- ke voorzien zijn van een ketel tot het stoken met cokes is een gasbrander te zien, welke zonder brekerij in den bestaanden ketel kan worden ingebouwd. Gaskeukenfornuizen, gaskachels, gasstrijk- ijzers, broodroosters met gas, groote bran- ders voor industrieele doeleinden enz. zullen in werking te zien zijn. De afdeeling „Electriclteit" zal eveneens verschillende toestellen voor huishoudelijk en industrieel gebruik in werking vertoonen. Het is niet goed1 mogelijk alle apparaten hier te vermelden, daarom doen wij1 een greep en vermelden het volgende een laschomvormer voor het lasschen van metalen met behulp van electriciteit; een pasmotor, te gebruiken voor verschil lende werktuigen in beweging te brengen als daar zijn karn, pomp, slijpsteen, haksel- machine enz. Verschillende boor- en slijp- machines voor de metaalbewerking, een elec- triscbe waschmachine, motor voor naaima- chine, bordenwachmachine, stofzuigers, ven tilatoren, strijkijzers, kachels, broodroosters enz. Er zullen twee manieren van etalagever- lichting vertoond worden en wel toe men om 'n goed effect van het uitgestakfe te verkrijgen niet moeten belichten en hoe wel. Een kinomatograaf en een proiectielan- taarn zullen hunne beelden op het doek werpen. Oo het gebied van radio-telefonie zal het mcdisrnste te zien en te hooren zijn. Hiermede is dus in grove trekken aangege- ven hetgeen op deze afdeeling te zien zal zijn. Een opwekkend woord tot bezoeken is hier zeker op zijn plaats en vergeet vooral niet, a.s. bezoeker van de G.A.M.I.T. te vragen en te onderzoeken hetgeen gij weten wilt, de stand van de Gem. Lichtbedrijven is er om U in- en voor te lichten. Dames en heeren, vervolgens past'ons een woord van dank aan den Commandant der Brandiweer. den heer Fravman met zijn man schappen, die zoo welwillend waren een re- geling te treffen dat met het oog op de vei- ligheid zich verschillende personen belange- loos disponibel stelden. En dan ten slote aan den Directeur van Gemeentewerken, den heer Margadant, die ons ook in alle opzichten terwille was. Niet onvermeld mag nog blijven, dat de aannemer van dit werk den heer Vos, met zijn arbeiders het werk niet alleen keurig hebben uitgevoerd, maar bovendien nog voor den vastgestelden tijd hiermede gereed1 wa ren, wat voor de standhouders het groote voordeel had, dat zij thans bij de opening geheel gereed konden zijn. Toen de besturen der beide Middenstands organisaties in September 1922 een winkel- week organiseerdien en ter gelegenheid hier- van door het gemeentebestuur officieel wer- den ontvangen, was het nog dat hand'el en ind'ustrie door de toenmalige tijdsomstandig* heden als het ware lamgeslagen schenen en menigeen verwachtte dat de Middenstand spoedig zou hebben afgedton. Bij die gelegenheid had ik de eer het woord te voeren eni was ik reeds wat opti mistischer gestemd en heb ik toen deci Mi<iL denstand vergeleken met een jangeling, die door een ernstige ziekte was aangetast, doch uit wiens oogen levenslust en energie tegen- straalde. En wanneer wij thans zien wat de handel drijvende en industrieele middenstand hier heeft tot stand gebracbt, dan meen ik mij indertijd met dit heeld niet te hebben vergist. Bedriegen de voorteekenen ons niet, dan is er zoo hier en daar een opleving merkbaar, al is het dan ook nog niet over de geheele linie. Dank derhalve aan onze standhouders, die zich op het standfpunt hebben gesteld: de kosten gaan voor de baten uit. Dames en heeren, ik zou echter te kort schieten indien ik bij dit woord van dank r.og niet voegde eetn wensch, omdat G. A.- M. I T. nog een andere beteekenis heeft en wel Gee ft 'Altijd Afet /ntrest Terug. Heeren standhouders, dat dit zoo voor U mogen zijn. dat het U gegeven, moge worden oudte relatien te hernieuwen en nieuwe rela- ties te verwerven, dat gij het bezoekende pu- bliek uit Alkmaar en Omstreken de overtui- ging moogt bijbrengen, dat het niet nood'za- kelijk is om hunne inkoopen in een grootere plaats als de onze te doen, omdat gij zelf, kunt aanbieden een keur collectie artikelen1 tegen ten minste dezelfde prijzen. Dat deze tentoonstelling moge medewerken tot opbloei van het zakenleven hier ter ste- de in het algemeen en voor u, heeren stand houders, in het bijzonder. Dat het zoo moge zijn. Mijnheer de burgemeester, mag ik U thans het woord verleenen om de tentoonstelling te openen. (Applaus.) f'RM m'm btirgemeeiter. Mr, Wend' elKaar hield1 hierop de vol gende toespraak. Dames en HeerenHet is met gtoot genoe- gen, dat ik voldoe aan het verzoek van- den heer Keysper, om deze G.A.M.IT. met een enkel woord te openen. Ik kan niet nalaten, daarbij terug te komen op enkele woorden, die mij bijzonder getroffen hebben in die uit- nemende rede van den heer Keijsper. Hij ver- geleek n.l. aan de eene zijde de Middenstand met een> kraditigen jongeling, die in blaken- de gezond'heid verkeert en van plan is, met voile energie weer aan te pakken en gaf daar- naast een beeld van den Burgemeester, die slap en uitgeteerd aan het ziekbed gekluis- terd lag. (Gelach). Toch durfde hij zeggen/dat diezelfde zieke man zidh op zijn ziekhed verbeeldde, dat die tentoonsteling van dien krachtigen jongeling niet zou doorgaan als hij niet beter was. Ik behoef niet te zeggen, dat een dergelijke ge- dachte niet bij mij opgekomen is. Hij was dichter bij de waarheid, toen hij de andere mogelijkheid vcrondcrstelde, dat ik, toen hij mij telefoneerde, om de tentoonstelling te openen, en ik te bed lag, dacht: „Als straks de tentoonstelling geopend moet worden, dan moet ik beter zijn. Dat kan nu eenmaail niet anders." Dat was inderdaad althans de wil, die mij bezielde, hoewel ik ten vole overtuigd was, dat het niet in mijn macht lag, dien wil ten ui't- voer te brengen. Er zijn bij deze tentoonsteling een1 paar punten, die bizondere aandacht vragen. In de eerste plaats wel dit: Heeft een tentoon stelling van den Middenstand de ailgemeene sympathie in deze stad Nu geloof ik, dat ik niets kwetsends zeg, wanneer ik etaan herinner, dat het niet alge meen en ten alien tijde zoo werd ingeiSen. Men heeft nog al eens gemeend en vooral in jaren die nu al ver achter ons liggen, dat die Middenstand eigenlijk maar uitgeschakeld moest worden, omdat die beter gemist kon worden in de maatschappij. Ik behoef niet te zeggen, dat ik niet op dit standpoint stay ik geloof niet, dat dit de juiste redeneering is. Het is hier echter geen debating-gezel- schap en ik geloof dan ook, niet goed te doen, die zaak hier in discussie te brengen. Laten wij de zaak van een ander gezichtspunt be- zien. Zou er op dit oogenblik in den tegen- woordigen tijd in Alkmaar wel iemand zijn die zoo weinig besef heeft voor de werkelijk- heid, de realiteit, de leyende feiten, zooals die zijn; d!at hij niet zal toegeven dat de Midden stand op het oogenblik in Alkmaar een fac- tof is, die moeilijk uitgeschakeld kan wor den? Ik geloof niet, dat ik te ver gay wan neer ik zeg, dat niemand dat zou kunnen beweren. Integendeel. in deze stad en in dezen tijd vervullt de Middenstand een rol, die van de allergrootste beteekenis is. Ieder mensch, die rekening houdt met de nuchtere praktijk, zal dat moeten erkennen en dus als verstandig gemeenteb-estuurder mceten deel nemen aan het bevorderen van dten bloei van dien voor Alkmaar onmisbaren stand. Een ander punt, dat ook wel eens even ter sprake mag komen, is dit. Ik heb werkelijk even mijn oogen moeten uitwrijven, toen ik er de eerste maal van hoorde, dat de Midden stand, die zoo boogt op het particulier ini'tia- tief, toen deze een tentoonstelling ging crga niseeren, de hulp inriep en daarbijy ik zou haast zeggen, bij den duivel te biecht kwam, van het Overheidsbedrijf. Ik had werkelijk moeite, dit aanvankelijk te gelooven. Ik had1 gedacht, dat zij zeuden zeggen: „Laat ieder- een meedoen in den ruimsten zin, maar la ten wij het Overheidsbedrijf er met alle kracht buiten houden." Na mijn aanvankelijke venvondering heb ik moeten gewennen aan het idee en heb ik gezien, dat het hun ernst was. Zij hebben doorgezet en ik heb mij afgevraagdy hoe ik dat moest verklaren en toen heb ik de oplos sing hierin meenen te moeten vindten, dat, als men die tegenstelling van dat particulier initiatief en van dat Overheidsbedrijf zoo op den spits drijft, dat men dan heeft twee instel- lingen, die scherp tegenover elkander staan, maar dat men alle dingen niet op z'n scherpst behoeft te stelleny wanneer men re kening houdt met de feiten. Wanneer men de zaak onbevooroordeeld onder de oogen ziet, dan moet men eerlijk zijnde, toegeven, dat die tegenstellingen van particulier initiatief en oyerheidsbedrijf in Alkmaar op het oogenblik niet zoo scherp te trekken zijn, dat zij over en weer elkander noodig hebben, dat zij1 elkan- ders verdienste zien en zich in gebreken voe- len. Op die manier ontstaat de juiste waar- deering voor elkanders arbeid en op deze wij ze begrijp ik, dat hier ieder op eigen gebied kan meewerken tot heil, geluk en voorspoed van deze stad. Aan dit algemeene' principe zou ik deze gedachte wilen verbinden, dat dit hier in Alkmaar niet alleen mogelijk is geweest door den nuchteren bezadigden zin der winkeliers, maar aan dfen anderen kant door de groote tact en de verdienste van onzen directeur van de Gasfabriek, die inderdaad den weg heeft voor geen kleinitje vervaard, juffrouw", zei hij met cnverholen bewondering. Sara keek den man weifelnd aan. „Ik wist niet dat je hier Wconde", zei ze. „Monkshaven is mijn geboortepilaats, ziet u. Maar ik dacht, dat de lucht hier niet al te best vcor me was", met een grijne „toen ben ik naar Fallowdene verkast, waar me grootmoeder woont. En toen ben ik weer hier getomen om met Bessie Windrake te trou- wen, die is altijd trouw bij me gebleven. Maar ik was niet van plan om weer aan't stroopen te gaan. Ik en Bess wouen fatsoenlijk gaan leven. 't Kwam omdat zij ziek was en ik zon der werk." .,Laat hem maar gaan", zei Sara overre- dend tot Trent. Maar hij schudde het hoofd. „Dat kan ik niet doen", antwoordde hij be- slist. „Dat 's niks voor hem, juffrouw", viel Brady in. Hij is niet een man om zachtmoe- dig te wezen, meneer Trent." Trent's wenkbrauwen trokken dreigendl te- zamen. „Je maakt de zaak niet beter door brutaal te zijn, Brady", zei hij scherp. „Schiet nu maar op', en hij liet Brady's arm los, „maar je zult hier wel meer van hooren." Brady schoot als 'een! pijl uit den' boog de1 duistermis in, waarschijnlijk bij zichzelf grinnikend, omdat zijn vervolger hem de twee konijmen, die hij gesfnoopt had, niet had afgenomen ,en Sara, zich y/eer tot Trent wea- dend, hernieuwde haar pleidood voor lank- moedigheid. Maar Trent bleef hard als een steen. „\Vaarom zou hij zijn straf niet onder- gaan net als ieder ander?" vroeg hij. „Wel, als het waar is, dat zijn vrouw ziek is en hij, geen werk heeft „En die feiten neemt u aan als een ver- ontschuldiging voor oneerlijkheid vroeg Trent droogjes. „Ik geloof van wel", stemde zij; toe. Hij haalde de schouder op. „Zooals negen-tiende van uw sexe, is u Ke- vig Tory in theorie en rasecht socialist in de praktijk bromde hij. „Niu, ik ben er nog niet zoo zeker van, of dat niet een heel goeide basis is om op voort te werken", gaf zij terug. Toen zij: bij het nek van Sunnyside stkraden, deed zij nog een poging om de zaak voor den boosdoener te verzachiten, maar'bij het Edit, dat door de open deur naar buiten stroom.de, zag zij, dat Trent's gelaat nog onwrifcbaar was. „Vraag mij iets anders", zei hij. „Ik zou alles willen doen om u genoegen te geven, be- halve" zijn stem werd plotseling hard „behalve den loop van het recht te verstoren. Iedter mensch moet de straf voor zijn eigen zonde dragen." „Dat is een hard1 geloof', wierp Sara te gen. „I Iard^" Hij haalde die schouders pp. „Misschien is het dat. Maar" op grimmi- gen toon „het is het eenige geloof, waar- aan ik vasithoud. Goeden nacht" en hij stak plotseling de hand uit. „Het spiit me dat ik niet kan doen, wat u voor Jim Brady vraagt." Voor Sara kon antwoorden, was hij at met groote stappen het pad op en een seconde later was hij verdwenen in de duisternis. HOOFDSTUK XI. T wee op een eiland. Sara's overtuiging dat Garth Trent niet ge- makkelijk van een eenmaal genomen beslis- sing af te brengen was, werd door de zaak met Brady weer druideiijfc bevestigd. Niettegenstaande het feit dat hetl verh'aal van zijn vrouw's ziekte volkomen waar bleek, hield Trent vol, dat hij zijn Straf moest heb ben en al wat Sara kon doen bij wijze van verzadhting was Brady te belbven, dat zij elk bedrag, dat hem opgelegd zou kunnen wordbn, zou betalen. Maar Brady was niet optimistisch ge stemd. „Ze zulten me wel geen keus laten tus- schen bocte of gevangenisstrafjuffrouw", zei hij. „Ik ben al ite dikwijls voor de heeren moeten komen" grianekend „maar as u nu en dan eens een oogie op Bessie wou houen, terwijl dat ik in de nop zit zou u me heel veel plezier doen." "weten fe vlnden, zfdi fe on'fflpuaen op 3at terrein, waarop hij de winkeliers schade had kunnen doen en die zich integendeel zoo be- woog, dat ook de Middenstand krachtig met de gemeente samenwerkte. Als ik dus, aan de aanvankelijk oprijzende bezwaren en twijfel aan den opzet van deze tentoonstel- ling lucht heb gegegven, dan rest mij niet anders dan te constateeren, dat al die bezwa ren op een gelukkige manier zijn ondervan- gen en dit natuurlijk in de allereerste plaats dankt aan het comite van d'eze tentoonstel ling. Dat de beide Middenstandsvereenigin- gen in deze stad elkander op dit terrein gevom- den hebben, zal niemand verwonderen, die eenigszins op de hoogte is van de actie' van beide vereenigingen. Ik zou na de zeer belangrijke vergadering van gisteravond, waarin op geheel ander ge bied1 een soortgeflijke eenheid1 is verkregen, hier met voldoening willen constateeren, dat ook op dit gebied die eenheid mogelijk is ge- bleken en de deelneming mogelijk heeft ge maakt met handhaving van eigen principe. Het vereenigingsleven heeft hier werkelijk iets mogen presteeren. Ik meen, dat dit van groot belang voor de stad1 is en ik hoop, dat di t voorbeeld, door den Middenstand gegeven en dat gisteravond op een gelukkige manier, door anderen is gevolgd, op allerlei gebied tot heil van onze stad1 zal worden voortgezet. De commissie heeft niet alleeni gehandeM in de lijn van de traditie van de Midden- standsvereenigingen maar ook krachtens eigen overtuiging. Ik vind het eenvoudig, dat namens belanghebbenden en alien, hier te- genwoordig en namens hen, die de tentoon stelling zullen bezoeken, uit mijn mond een woord van dank gericht wordt tot het Comite voor het bewonderenswaardige, dat hier is verkregen. Mijn woord van dank gaat in de allereerste plaats naar den heer Cloeck, die, naar mij bekemd1 is, zoo'lang hem dit mogelijk was, de ziel was van deze tentoonstelling. Aan dit woord van dank aan den heer Cloeck verbind ik eveneens den wensch, dat hij spoedig hersteld zal zijn en zijn plaats in den Alkmaarsehen Middenstand zal kun nen hernemen. Het doet mij genoegeny dat de plaats, die de heer Cloeck moest open laten, door den heer Keysper werd ingenomen, om dat ik daarin een bewijs zie van de h artel ijke ongedwong<jn samenwierkiing van de Midden- standsvereenigingen. Waar de eene voorzitter was gevallen, daar zette de andere de taak voort. Voor de woorden, waarmecle de heer Keijs per mij in het bizonder heeft toegesprokeny breng ik hem een woord van groote erkente- lijkheid. Ook ik wil hieraan toevoegen een woord1 van groote waardeering voor hetgeen de heeren Van Reijendam hier tot stand heb ben gebracht. Ieder onzer is een oogenblik verwonderd geweest, te zien, hoe het Doelen veld totaal is veranderd1 en te aanschouwen, welk een genoegelijk, gezellag milieu hier is verrezen. Dat zij in het succes van deze ten toonsteling groote voldoening voor hun ar beid vinden! Dames en Heeren, ik ben gekomen aan het einde van wat ik te zeggen had. Ik wil dit samenvatten in deze enkele korte woorden, dat ik meen, dat inderd'aad deze tentoonstelling voor Alkmaar en voor een groot gebied in de omgeving van het grootste belang is en van groot gewicht. Ik hoop en vertrouw, dat een druk bezoek deze tentoonstelling ten deel zal vallen en ik sluit met den wensch, dat deze tentoonstelling in alle opzichten een voldoe ning moge zijn voor Alkmaar's Middenstand Met deze woorden verklaar ik deze tentoon stelling voor geopend. (Applaus). De Jaz-band-muziek, onder leiding van den heer Crefeld, speelde hierop de voor de ten toonstelling door den heer Maas vervaardigde G.A.M.I.T.-marsch, welke marsch er eene bleek te zijn van een uitstekend iythme, zoo- dat deze het zeker zal doen. Hierna werd den bezoekers door de firma Keg thee aangeboden, waarna de tentoonstel ling in oogenschouw werd genomen. Wij zullen onze lezers eens bij de verschil- lende stands rondlcidcn en aangezien wij ons op het Doelenveld bevonden maar aanvangen bij die van de Kamer van Koophandel en Fabrieken In Hollands Noorderkwartierdie aanwezig is met een inzending koloniale producten welke bereidwillg werden afgestaan door de Koninklijke Vereeniging Koloniaal Instituut afdeeling Handdsmuseum te Am sterdam. Zij geven daarmede o. a. een aardig over- zmh van enkele der voornaamste uitvoerartike- len. Voor hen die nooit anders zagen dan1 het artikel gereed voor de markt, is hier een goe- de gelegenheid1 om kennis te nemen van den aard van het oorspronkelijke uitvoerproduct. Liet toont ons b.v. koffie in bolsters en; in hoornschil, een stamstukje van den rubber- boom om het tappen te demonstreerencacao- vruchten, kapok en katoenvruchten «n touwve- zels. Bovendien een volledige collectie der voornaamste specerijeo. In dezelfde stand1 wordt door de Kamer ook aandracht ge- vraagd voor de Kon. Luchtvaart-Maatsehap- pij, door eenige pakkende gravures Het is ze ker goed gezien van de K. V. V. om op deze Zijn voorspelling kwam met pijnlijke juist- heid uit. Keus werd hem niet gelaten en re- durende den korten tijd, dat de gevanio-enis- deuren aehter hem gesloten bleven, zorgde Sara voor zijnl zieke vrouw en won daarmre de nooit verflauwende dankbaarlieid en liefde van Zwarten Brady's hart, dat zoo'n eigen- aardig mengelmoes van kwaad1 en goed1 her- bergde. Toen hij weer in vrijheid was, bracht zij na veel praten en overfrden dien eigenaar van net Cliff Hotel het eenige hotel van eenig belang waarop Monkshaven aanspraak kon maken ertoe, dat Lij, Brady in dienst nam als „duvelstoejager." Hoe ze het gedaan creeg,, was onbegrijpelijfc, maar her was een feit, dat zij Wet Maarspeelde en misschien was Jane Crab wel het dichtst bij de waarheid toen zij kort en bondig verklaarde: Juffrouw Ten- nant heeft iets over zich, waardoor de steenen sphinxen door de woestijnen zonder galop- peeren, wanneer ze dat wou." Maar de sphinx van Far End was blijk naar van nog harder substantie dan zijn vrouwdijk prototype, want hij wi'ldte met hard- nekkige koppigheid geen centimeter vooruit- liewegien laat staan galoppeeren in de richting, die Sara als wenschelijfc had aange- gcven. (Wordt vervolgd.y [i. z.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5