DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 226. J>it auafflw mmi tut z sra^r«iii Honderd zes en fwinflgste Jaargang 1924 Al)oniiemcutsprijs l)ij vooruitfoetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco M. Book- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. WOENSMG Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 24 SEPTEMBER Gemengd Nieuws Buitenland. Stadst?ieuws VEREENIGING VAN DE VEEARTSE- NIJKUNDIGE HOOGESCHOOL MET DE RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. De minister van onderwijs, kunsten en we- !enschappen en van binnenlandsche zaken en landbouw hebben ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen de totstandko- ming van een vereeniging van de Veeartsenij- kundige Hoogeschool met de Rijksuniversiteit te Utrecht voor te bereiden en daartoe de noodige voorstellen te ontwerpen van wetge- venden en administratieven aard, daaronder begrepen de regeling van het onderwijs, waarbij het verband, hetwelk bestaat tusscher; J^t veeartsenijkundig hooger onderwijs en de Belangen van landbcuw en veeteelt, in het oog zal moeten worden gehouden. SCHEPEN IN NOOD. Een schip, dat Maandagmiddag beoosten Yemmer aan den grond geraakt is, blijkf te zijn de Klaziena, schipper A. Wijne, van Wa- mel, op reis met een lading ijzer van Duitsch land naar Leeuwarden en Groningen. De ter assistentie uitgetrokken sleepboot Vooruit moest onverrichterzake terugkeeren. Een twaalf Lemster visschers zijn ter assistentie aan boord gebleven. Gisternacht is de visscher F. Bootsma te Lemmer binnengekomen met. de vrouw en zes kinderen en acht visschers, die gisteren ter assistentie waren achtergebleven. De schip per met vier visschers zijn nog op het schip. Het zit aan den grond, bijna, tegen een af- sluitdijk en zal hoogstwaarschijnlijk moeten worden gelicht. Schio en lading zijn verze- kerd. Maandag is te Lemmer op eigen kracht binnengekomen schinner H. Prins, van Am sterdam, met ziin schip Mercurius. Deze had tijdens stormweei; zijn boegspriet gebroken en de kluiffok verloren. Nog liggen tusschen Schokland en Lemmer vier schepen ten an ker, waarheen de sleepboot Vooruit is ver- trokken ter eventueele assistentie. MILITAIREN TE EDE. Uit Ede meldt men aan de N. R. Crt. In het garnizoen alhier is het op het oogenblik rustig, maar men vcelt, dat het er nog brceit. De militaire politie is met onge veer 75 man versterkt. Zij doet echter tot he- den geen dienst meer. Ten gemeentehuize heeft de procureur-gene- raal van het gerechfcshof te Arnhem een be- spreking gehouden met den burgemeester en den inspecteur van pelitie om bij megelijke militaire relletjes het cpenbaar verkeer te be- echermcn en voor de belangen van de burge- rij te waken. De politie is met rijkspolitie en marechaussee versterkt, en er zijn verdere maatregelen gencmen GEORGANISEERD OVERLEG ZEEMACHT. Op den 4den dezer heeft vergaderd de com missie B. van het georganiseerd overleg (on- derofficieren en manse happen) ter behande- ling van eenige voorstellen, door' de perso- neelorganisaties aanhangig gemaakt. TEGEN DE STOOMTRAM GEREDEN. Gistermiddag is de heer Sj., van Bussum, nit de Jan v. d. Heydenstraat te Hilversum met zijn motorfiets tegen de Gooische stcom- tram, die uit de richting Hilversum kwam, aangereden, met het gevolg, dat de tweede wagen van de tram ontspoorde, en d? motor fiets aanzienlijke schade kreeg. De heer Sj. kwam er wonderwel goed afhij kreeg eenige gntvellingen. DE TARIEFWET. De Nederlandsche Vereeniging van Huis- vrouwen heeft naar aanleiding van het ont- werp van wet tot hemming van het tanef van invoerrechten een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij zegt te voorzien, dat aannemen van dit wetsontwerp tot een verhooging van prijzen zal leiden bij allerlei artikelen, die dagelijksche levensbehoeften zijn. Een verhooging der levenskosten, zij is het allerergste voor hen, die van een vast inko- men mceten leven en niet in staat zijn de op- gelegde fasten op hun beurt op anderen af te wentelen; zij worden niet alleen getroffen door de prijsstijging van levensbehoeften, die zij moeten kcopen, maar zij worden op veel breeder gebied bezwaard, daar zij alle rriaa'i- schappelijke diensten welke zij behoeven door het duurder worden van het leven ook duur moeten betalen. Diensten, die zij eenigszins kunnen ontberen zijn zij godwongen te ver- mijden. Voorbijgaande aan vele andere bezwaren van technischen- en internationaal-econo- mischen aard, aldus het adres, welke hot niet op onzen weg ligt hier aan te roeren, acht onze vereeniging het boven aangevcerde van zooveel gewicht, dat zij tegenover u de hoop uitspreekt, dat dit wetsontwerp niet door u zal worden aangencmen, daar het het hui- selijk leven in groote moeilijkhoden zal bren- gen en meer zal bijdragen tot voortgaande ontwrichting der maatschappij dan tot her- stel er van. Dr. C. LELY 70 JAAR. Gister vierde dr. C. Lely, oud-minister en oud-lid van Eerste en Tweede Kamer, zijn zt- ven'tigsten verjaardag. Van vele zijden heeft hij, ter gelegenheid van dezen dag blijken van bel'angstelling ont- vangen, schriftelijke en telegrafische geluk- wenschen, waarvan sommige vergezeld waren van bloemstukken. O, m. ontviag de heer Lely gelukyfcnschen van den cud-minister-president Cont van der Linden, van wiens kabinet hij in de jaren 19131918 deel heeft uitgemaakt; van de Vereeniging van Ingenieurs bij de Zuiderzee- werken, zcomede van curatoren van het Ned. Lyceum. Gistermiddag zou ten huize van den heer Lely een receptie gehouden worden. EEN SCHIPBREUK. Maandagmiddag is in den storm op de Zuiderzee, ongeveer 10 K.M. ten Westen van Urk een schip vergaan, waarbij twee kinderen zijn verdronken. De Twee Gebroeders, schip per L. van der Kolk, van Amsterdam, is tij dens den plotseling opgekomen storm omge- slagen en gezonken. De schipper en zijn vrouw en drie kinderen konden zich in een roeiboot redden. Een zesjarig jongetje en een meisje van 4 jaar, die beiden in de roef wa ren, konden niet meer aan boord worden ge- haald en verdronken. Oe schipper en zijn vrouw en de drie kinderen zijn later door schipper Elzinga uit* Zwartsluis opgepikt en aldaar binnengebracht. VALSCH R1JWIELPLAATJE. Na een uitgebreid onderzoek heeft een com mies der directe belastingen, in samenwer- king met de politie te Soesterberg, in het Vliegkamp aldaar een militair aangehouden, die gebruik maakte van een valsch rijwielbe- lastingmerk, met het doel dit als echt en on- vervalscht te gebruiken. Na een langdurig verhoor bekende de man het belastingmerk te hebben vervaardigd in de Rijkswerkplaats der Luchtvaartafdeeling aldaar, bij weiKe afdeeling hij werkzaam was. Hij is ter be- schikking gesteld van den commandant der Luchtvaartafdeeling. ON'S BELANG. Te Utrecht is gisteren een zeer druk bezoch- te buitengewone algemeene vergadering van de onderofficieren-vereeniging Ons Belang gehouden Na een inleiding van den voorzitter, den heer W. Wijk, werd onder daverenden bijval de volgende motie aangenomen: de vergadering, enz., bijeen ter bespreking van de bovenmatige verslechteringen, welke in den laatsten tijd in de materieele posiiie der onderofficieren zijn aangebracht, con- stateert: dat de salarissen van de onderoffi cieren laatstelijk, na grondig onderzoek in de commissien Idenburg en Van Oorschot, zijn vastgesteld cvereenkomstig de behoeften en van de salarissen van het overige rijksper- soneel, rekening houdende met de indexcij- fers van het eerste half jaar 1919; dat sedert dien de levensstandaard nog geen 10 pet. is gedaald: dat echfer de salarissen der onder officieren na dat tijdstip (naast andere ver slechteringen in de materieele positie) reeds zijn verlaagd achtereenvolgens met 5 pet., SU pot. en 5 pet. ongehuwden 10 pet.), gemiddeld ruim 20 pet; dat daardoor de militairen en hun gezinnen nu reeds in ernstig financieele moeilijkheden kwamen te verkeeren; dat schier dagelijks de prijzen der levensbehoeften stii- gen, waardoor de verhouding tusschen inkom- sten en uitgaven steeds verslechtert en de ko- mende winter dan ook met grooten zorg wordt tegemoet geziendat is bepaald dat in- gaande 1 October a.s. de salarissen der ge- huwden wederom met 5 pet. zullen worden verminderd; dat al de vorenbedoelde verla- gingen werden ingevoerd met het oog op een tekort in de schatkist; dat de staatsinkomsten voor het loopende komende jaar echter zeer belangrijk hooger zijn dan waarop deze zijn geraamd; dat de schatkist nu wel in voldoen- de mate is voorzien en verlaging der belas tingen wordt overwogen, doch dat thans de ambtenaren en in het' bijzonder de onderof ficieren een belangrijk tekort hebben; dat dus redelijkerwijze verdere verlagingen niet meer mcgen worden toegepast; besluit der regee- ring te verzoeken, de voorgenomen verlaging der salarissen van de gehuwde militairen en de kostwinrters op 1 October a.s. niet te doen doorgaan en voor die der ongehuwden een eenkomstige beshssing te nemen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Te Naarden is Zondagmorgen een^ autonw biel, waarin zich zeven personen bevonden, over den kop geslagen door een defect aan de vooras. Twee inzittendbn werden zwaah gewond en meesten dadelijk per auto naar Amster dam worden gebracht. Een derde gekwetste werd een boerderij binnengedragen en latter naar Amsterdam vervoerd. MOORD OP DE KERMIS. Zaterdagnacht is te Stadskanaal de 18-ja- rige Albert van der Laan, arbeider te Mussel- kanaal op het kermisterrein in de Brugstraat aldaar doodgestoken. De vermoedelijke dader H. S., uit Musselkanaal is gearresteerd. DE UITVOERING VAN HET PLAN- DAWES. Naar vernomen wordt zullen alle organ!- saties, gevormd met het doel het plan-Dawes volledig toe te passen, gereed zijn om voor of op 6 October, den datum vastgesteld bij de overeenkomst van Londen te functionneeren. Op dien datum moeten de nieuwe Rijksbank en de maatschappij, die in de toekomst de Duitsche spoorwegen zal beheeren, gereed zijn om in werking te treden en moeten de certificaten, de industrieele en spoorweg-obli- gaties vertegenwoordigend, overhandigd worden aan de daarvoor benoemde „trustees" De datums van vertrek naar Duitschland van de yerschillende commissarissen, wier taak het zal zijn toezicht te houden op de werking van het plan, zijn reeds vastgesteld op het eind dezer week. De heer Mac Fadvean, de controle-com- missaris voor die Duitsche inkomsten, welke door de Duitsche regeering zijn in pand ge- geven als waarborg voor de schadevergoe- dingsbetalingen, heeft schikkingen getroffen om naar Berlijn tenig te keeren, om zijn diensten daar tegen eind September in te stel- len. T£gen dien datum zullen de vijf adjunct commissarissen, die cnderscheidenlijk bel asl zullen worden met de inkomsten voortsprui- fende uit de douanerechten, tabak, alcohol, suiker en bier, benoemd zijn. HERRIOT AAN DEN DOOD ONT- SNAPT. Op hetzelfde oogenblik, dat de Fransche premier, Herriot gister den ministerraad te Rambouillet verliet, heeft zich een vrouw, die ten prooi scheen aan hevige opwinding, aan- gemeld aan den politiepost van het kasteel. Zij liet uit haar saamgeknepen hand een re volver vallen, welke geladen bleek met vijf kogels. Het wapen werd dadelijk in beslag genomen. Bij dp ondervraging heeft de onbekende verklaard, dat zij naar Rambouillet was ge- gaan met hetp lan, den premier te dooden, gaan met het plan, den premier te dooden, moed toe had gemist. Men kon geen bijzon- derheden vernemen over de motieven var. haar handelwijze. Omtrent den mislukten aanslag wordt na- der gemeld; dat de vrouw, die zich madame Bigot-Pern jean noemt, geboren in 1870 en te Parijs als zaakwaameemster werkzaam. Aan de politie verklaarde zij in haar parti- culiere belangen benadeeld te zijn. Verder deelde zij mede, dat haar echtgenoot, van wien zij thans gescheiden is, haar in 1912 had aangespoord Briand te dooden. Daar- van had zij echter niet willen weten, doch thans had zij Herriot willen neerschieten, om- dat hij de politiek van Malvy. en Caillaux had gesteund. Toen zij Herriot, dien zij tijdens zijn reis naar Lyon had trachten te naderen, zag pas- seeren, maakte hij op haar zulk een vriende- lijken indruk, dat zij de daad niet ten uitvoer kon brengen. DE SOVJETS EN HET WRANGEL- ETLAND. Met betrekking tot het hijschen van de roode vlag op het Wrangel-eiiland, wordt uit Moskou bericht, dat Curzon verleden jaar on- rechtmatig het elland voor Brcoc-Brittannie heeft opgeeischt en dat het eiland tot dusver onvcoi'waardelijk als Russlsch territpir was erkend. De Ru9sische delegatie heeft gednrendd de Engelsch-Russische conferentie het Russasch eigendomsredit op het eiland gehamdhaafd. DE BURGEROORLOG IN CHINA Volgens een bericht uit Tokio hebben twee divisies van het Mandsjoerijsch'e leger (het leger van Tsjang-Tso-Iin) na een slag die 11 uur duurde, verscheidene Chineesche regi- menten verslagen en een grooten buit ge maakt. DE STRIJD IN GEORGIe. Het Parijsche gezantschap van Georgie deelt het volgende bericht mede, dat ontvan- gen is van het Georgische front: De strijd duurt in geheel Georgie voort. In de provincies Zwanethie, Mingrel'ie en Abka- zie hebben groote gevechten plants. De op- standelingem, die zich uit Koetais hadden te- ruggetrokken, hebben zich vereenigd met de opstandelingen in Beneden-Zwanethie en- Ka- kathie. De guerilla duurt voort. Verscheidiene divisies Russische troepen treden op tegen de opstandelingen. DUITSCHLAND EN DE VOLKEN- BOND. Gister heeft de groote kaibinefsraad ondier voorzitterschap van president Ebert, waarin over het all of niet toetreden van Duitschland tot den Volkenbond zou worden besloten, plaats gehad. In een officieel communique wordt m'ede- gedeeld, dat er eenstemmigheid heerscht ten aanzien van de wenschelijkheid, om zoo spoedig mogelijik lid van den Volkenbond te worden. Voor men echter een desbetreffend verzeek naar Geneve zendt, zal de regeering door bemiddeling van het departement van BuLenlandsche Zalcen bij de verschillende in den Volkenbond vertegenwoordigde mogend- hedenl aten informeeren, of de voo-rwaardan1, waaraan Duitschland zijn tcetreden heeft af- hankelijk gemaakt, vervuld zijn - m.a.w. de Duitsche regeering verklaart zich in prin- cipe bercid, tot den Volkenbond toe te tre den, maar will zich eersli zekerheid versehaf- fen, dat Duitschland inderdaad gelijkgerech- iigd Val zijn en een zetel in den raad van' den Volkenbond zal krijgeti. De meeste bladen drukten vanavond dit communique zonder eenig commentaar af. Het lijdt geen twijfel, dat deze beslissing van den kabinetsraad in alle kringen, behalve natuurlijk in de rechlt- sche en communistisehe, met instemming zal worden begroet. Het is dan ook ongetwijfeld een schred? op dera goeden weg. Slechts half voldaan schijnt mrai in scdaal-democratische kringen te zijn. De „Vorwarts" zet tenmdnste vanavond boven het communique het op- schrift: „Halve besluiten". Daprentegcn beschouwt men in democratische en1 in cen- trumkringen de beslcriten van het kabinet alls een stap in de goede richting. Dr. Nansen, de Noorsche afgevaardlgde ter Volkepboncsvergacicrinc, is van zijn be- zoek aan den Duitschen rijkskanselier terug- gekeerd te Geneve. Met verluidt, dat Nansen de toezegging heeft gekregen, dat Duitsch land tot den Volkenbond zal tcetreden, indien Frankrijk verklaart, dat het geen bezwaar heeft tegn het verleenen van ten pennanen- ten zetel in den Volkenbcndsraad. Nansen heeft den iuhoud van zijn bespre- kingen met Marx tdegrafisch aan MacDo- naild miedegedeeld en dezen verzocht, zijn in- vloed op de Fransche regeering te willen aan- wenden. De toelating van Duitschland tot den Vol kenbond zal hoogstwaarschijnlijk niet meer in deze vergadering van den Volkenbond behan- deld worden, maar in een spedale winiterzlt- ting. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Het officieele Spaansche communique er- kent den kritieken tcestand van den Spaan- schtn post Moha,rrem aan den weg van Te- loean naar Sjesjoean. VOORZORGEN VOOR GOUDVERVOER IN NEW-VORK. Gistern werd de goudvoorraad van de New-Yorksche Federal Reserve Bank van het oude bankgebouw naar het nieuwe cverge- bracht. Er was voor een waarde van 3 milli ard dollar aan ongemunt goud en het trans port was het kostbaarste dat ooit door de; straten van New-York werd vervoerd. De po litie had krachtige vcorzorgsinaatregelen ge nomen. Het gcud werd door 37 gepantsede automobielen verhuisd, terwijl aan weerszij- den van den weg, evenals op de daken van verschillende gebcuwen, machinegeweren ston- den. Voorts warefl 300 politieagenten voor de bewaking aangewezen. Het voetgangers- verkeer in de straten werd gesltremd. Onder die omstandigheden hield het geboefte de handen thuis. En het goud bereikte de nieuwe kelders zonder cngeval. KORTE BERICHTEN. De smeltrein van Triest reed in Stiiermar- ken ten gevolge van een verkeerden wissel- stand op een rangeerenden trein. Eenige wa- gens ontspoorden. Vijf personen werden ge wond De minister-president van Thiiringen heeft medegededd, dat hij zijn ambt neerlegt, daar hij, als jood, niet die medewerking van zijn collega's ontvangt, waarop hij krachtens zijn fimctie, meent recht te hebben. Volgens een bericht uit New-York is aan boord van het petroleumschip „Ivor", dat zich dicht bij Philadelphia bevond, brand uit- gebroken. De bemanning mcest het schip ver- laten, hetwelk na hevige ontploffingen in de diepte verdween. MANNENKOOR „ORPHEUS". Men verzoekt ons opnuame van het vol gende: Het werk Landerkennung (koor met Bari- tonsolo, orkest en orgel) hetwelk volgende week o.m. door „Orpheus" in de Groote kerk zal worden uitgevoerd, is geschreven door Bjornstjerne Bjornson en op muziek gezet door Edward Grieg. Bjornson schildert in dit werk de hoofdfiguur Olaf Trijgvason, een der leiders der Noormannen. Hoewel ruw van aard was hij een groot figuur waarin het hoogere leven (later Christendom) reeds begon door te schemeren. Olaf Trijgvason was een achterkleinzoon van Koning Harold, hij ondernam vele strooptochten naar Engeland, Ierland en Frankrijk. De vroegste geschiedenis van Noorwegen is geheel legendarisch, eerst omstreeks 900 met Harold I, Harfag en zijn zoons, krijgt zij een vaster vorm. Nu treden drie hoofdmo- menten naar voren, de zeetochten der Noor mannen, waardoor zij in aanraking kwamen met het overig Europa, ook IJsland en Greenland bevolkten en vandaar in de lie eeuw de kusfen van het tegenwoordig Nieuw- Schotland ontdekten, vervolgens de invoering van het Christendom, eindelijk de vernieti- ging der oude stamhoofden van het land, waarmede Harold begon en wier oorlogen aan de oudste en zelfs nog aan de latere ge schiedenis een wild karakter geven, dat ook nog na de invoering van het Christendom de oorlogen om de kroon kenmerkte. Olaf de Heilige voltooide de bekeering van het land en onderwierp de kleine stamhoof den, die tot dusver in het land geheerscht hadden. Hij verbood ook de rooftochten langs tie kusten, werd verslagen in't jaar 1030 te gen Knoet, de Groote Koning van Denemar- ken bij Rontheim en sneuvelde. Noormannen of Nordmannen noemde men de zeeroovers uit Scandinavie, die van de 8e tot de lie eeuw de zuidelijk gelegen landen, vooral Schotland, Ierland, Engeland en de Frankische rijken met hun invallen teisterden. Tot diep in het land drongen zij vaak door, de rivieren opvarend, en legden dan kampen en bergplaatsen voor den door hen gemaak- ten buit aan, zooals op de oevers van de Maas te Hasloo aan de Schelde op het eiland Walcheren 837, terwijl zij aan de Sei ne Rouaan 845, aan de Dijle bij Leuven 846, innamen. Ongeveer tezelfder tijd maakten zij zich meester van het n. o. van Schotland en Ierland en begonnen zij hun veroveringen in Engeland, waar zij onder Rognar, Lod- brok en diens zonen de vroegere Koninkrij- ken Nortnumbrie en East-Anglie veroverden. Een bijna voortdurende oorlog van de daar gevestj^de Noormannen en de Angelsaksers was hiervan het gevolg. De tochten der Noormannen werden ver- oorzaakt door de betrekkelijke overbevolking van de door de natuur armelijk bedeelde lan den hunner inwoning, de staatkundige twis- ten en oorlogen en het streven van enkele op- perhoofden om hun gezag over anderen uit te breiden. Zij hadden een oorlogzuchtigen aard en een afkeer van geregelden arbeid. Kwamen zij in een land aan, dan maakten zij zich terstond van paarden, wagens en alle vervoermiddelen welke zij vonden, mees ter, om met en door deze snel ver het land door te dringen. Zij waren uitmuntend gewa- pend en geoefend en stonden onder strenge tucht. Op een krijgsvaart kozen zij uit hun midden altijd een opperhoofd, dat gedurende dien tijd steeds de leiding had, was de tocht echter afgeloopen, dan verviel zijn opperge-/ zag en was hij verder de gelijke van de an deren. I In hun nederzettingen en veroveringen brachten zij hun gezinnen eerst dan, als zij eerstgenoemde genoeg bevestigd en duur- zaam achtten. Hoewel het werkje niet groot genoemd mag worden gaat er een voortdurende bekoring van uit, vooral waar Trijgvason (Baritonsq- lo) zingt bij zijn terugkeer: „Tiefste Griinde hier ich finde, „Tempels scheulle trotz der Holte! „Geister beben, Herzen gliihnen, „Nur vorm Hochstem hier wir knielen. „Moge fest mein Glaube Stehen. „Steigen wil des Gletschers Hohen, „Kuhn der Geist das All ergrundet „Voll vom Ihm, Der alles bindet" DE G. A. M. I. T. Ook gistermiddag was de toeloop op 3e G. A. M. I. T. bevredigend. De werkbedrijven van de firma Ringers, Lansen, Dijkstra, Hek- ket, alsmede de banketbakkerij trokken wel het meest de aandacht. Ook de banketoak- kerswedstrijd waarvan de bekroningen be- kend waren gekomen, mocht zich in een druk bezoek verheugen. Dank zij het heerlijke zonnetje kon de Jazz-band-muziek zich weer in de tent op het plankier laten hooren, en eenige bezoekers waagden zelfs een dansje. In de Societeitszaal werden de verschillende geprojecteerde teekenfilms, waaronder eetf aardige ter propageering van gasgebruik, bewonderd. Een vakman van de gemeente-1 iehttxxfrij- ven demonstreerde hier met een gasapparaat, het lasschen van Tood en ijzer en het snijden van ijzeren platen. Dit apparaat is een nieuwe vinding, met zuurstof en gas bereikt men hier wat tot dusverre nog alleen met acetyleengas mogelijk was en waarvoor, om dit te kunnen doen, een vrij hooge uitgaaf gedaan moest worden. Het nieuwe apparaat vordert in ver houding tot het oudere, dat weliswaar wai vlugger werkt, een geringe uitgave. Voor kleine bedrijven, waar het lasschen en snijden' van het ijzer niet dagelijks voorkomt, is het thans mogelijk, met behulp van dit instru ment in eigen werkplaats dezen arbeid te ver- richten. In korten tijd zagen wij de viam een ijze ren plaat van 10 m.M. dikte doorsnijden'. Het is zelfs mogelijk, dit met platen van 2J4' c.M. dikte te doen. Gelukkig voor de bezft- ters van brandkasten is bij de bediening van het instrument een zuurstofcylinder noodig die pl.m. 200 K.G. weegt, zoodat het inbre- kers nog niet mogelijk is, met de ingredientea in 'een taschje op karwei te gaan. Verschillende vaklieden gaven ons hun vol- doening over dit werktuig te kennen. Aan de leiding van onze lichtbedrijven ons compliment voor dev lugge wijze, waarop zij deze vinding, die nog maar voor kort in ons land is ingevoerd, ook op. de G. A. M. I. T. wist te demonstreeren. i Het bezoek was gisteravond weer enorm. Onophoudelijk verdrongen zich in dichte mas- sa de menschen om de verschillende stands. Van dansen kon in het begin wegens den stroomenden regen weinig komen. Doch „St Caecilia" was daar om met 'n concert de goe de stemming erin te houden. De muzikanten slaagden daarin uitstekend. Al hun nummers vermochten een' dankbaar applaus te ver- wekken. De jazz-band, bestaande uit de heeren W. J. Crefeld (viool) Joh. Gerritsen (piano), Joh. Sewing (fagottist) en J. S. Slier (slag- werker) maakte zich verdienstelijk bij het prijsdansen, waarover straks meer. In de societeitszaal, waar, zooals bekend, de afdeeling gas en electriciteit is onderge- bracht werden gistermiddag en -avond ver schillende bak-demonstraties gehouden, die veel belangstelling trokken. Vele heeren bakkers hadden interesse voor het broobakken door den heer Klaver alhier in de Senking heetwater-oven met gasverwar- ming. I De Senking' Heetwater Gasovens worden in verschillende grootten geleverd. In de klein- ste afmetingen zijn ze geschikt voor banket- bakkerijen, in de grootere maten voor brood- bakkerijen en voor gemengde bedrijven. Ver- zekerd wordt dat de Senking' heetwater-gas- oven de eenige gasbroodoven is, waarin aan een stuk door gebakken kan worden en waar bij vloer en kniin van het laatste schot even mooi zijn als die van het eerste schot. De fabrikanten kunnen reeds wijzen op een levering waar, nadat 10 baaltjes bloem tot brood verbakken zijn, nog c.a. 250 pond snijkoek in den oven wordt gebakken, zonder verder gasverbruik. Een andere bakdemonstratie was die met ALKMAARSCHE COURANT. HERK£»RtHI

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1