DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Laniouwtentoonstelling, No. 227. Da mama® B&taat ui< 2 Hasen, HoMerd zes en fwlntigste Jaairaaiig 1924 Hbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Kedactic No. 33. Buitenland. Stadsnieaws DONDERDAG Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 25 SEPTEMBER DE VOLKENBONDSVERGADERING. Er is in Geneve verschil van opvatting over de vraag wie in hot protocol over arbitrage, dat aan den Wlkenbondsraad is aangebo- den door de desbetreffende commissie, als aanvailler wordt beschouwd. Thans is door de Fransche delegatie een nadere definitio van het begrip „aanvaller" voorgesteld, welke met algemeene stemmen is goedgekcurd. De vcflgende formuie zal nu in art. 4 van het protocol worden ingelascht: „A'anvaller is elke staat, die zijn toevlucht neemt tot den oorlog en daarbij de verplich- tingen schendt van het Pact of van dit Proto col. Hiermee wordt gelijk gesteld scheming van het tsaituut van een ontwapende zone. Bij vijandelijkheden wordt (behoudens een tegengestelde beslissing van den Raad, met algemeene stemmen genomen) als aanvaller beschouwdlo. de staat, die geweigerd heeft zich te onderwerpen aan de procedure voor een vreedzame regeling, voorzien in de aril. 1315 van het Pact en aangevuld door het Protocol, of die weigert zich neer te leggen, hetzij bij een rechtetlijke of scheidsrechterlij ke beslissing, hetzij bij een eenstemmig advies van den Raad, of die zich verzet heeft tegen een eenstemmig accoord van den Raad met be trek king tot een rechterlijke of scheidsreeh- terlijke beslising, waarbij de Raad erkende, diat het geschil tuschen de oorlogvoerenden ging over een kwestie, welke het imtemationaal recht overiaat aan de uitsluitende competen- tie van een van beide staten 2o. elke staat, die een van de voorloopige yoorzieningen schendt, welke door den Raad zijn voofgesdhreven tijdens de periode van procedure, en welke in het volgende artikel zijn vastgdegd. Als de Volkenbcndsraad, afgezien van de veronderstdl'i n gen in de lste en 2de para- graaf, niet binnen zeer korten tijd heeft vast- gesteld wie aanvaller is, zal hij verplicM zijn, den oorlogvoerenden een wapenstilstand voor ite sdirijven, waarvan hit de voorwaarden bij meerderheid van tweederden zal vaststellen en voor welks doorvoering hij zal waken. Iedere oorlogvoerende, die den wapenstil stand weigert of de voorwaarden schendt, zal als aanvaller worden beschouwd. De Raad zal dan den aangesloten sitaten berieh- ten, dat zij onverwijld de sancties moeten toepassen, die voorzien zijn tegen den aan valler." ERNSTIGE TOESTAND IN BULGARIJE. De. Figaro." vemeemt uit Konstantinopel 'De bladen melden, dat geheel Bulgarije in staat-van beleg is verklaard. Elke politieke overtreding zal met den dood gestraft wor den. Dagelijks hebben bloedige botsingen plaats tusschen voor- en tegenstanders van de autonomic van Macedonie. Volgens de „Corriere del.la Sera" luidt een tot dusverre onbevestigd bericht uit Belgrade, dat koning Boris van Bulgarije bij den in- gang van zijn paleis te Rita aoor aanhan- gers van den eenige weken geleden vermoor- den Macedoni'schen leider Atanasof Wassi- ■Ideff, doodgeschoten is. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De protestbetoogingen in Ulster, georgani- seerd tegen de voorgenomen wettelijke door voering van de nieuwe grensregeling tusschen Noord- en Zuid-Ierland zijn aangevangen te Enniskillen in het graafschap Fermanagh, welk graafschap tot het gebied van Noord- Ierland behoort, maar' door de grenswijzi- ging een deel van den Vrijstaat zal worden. Deze betcoging was een weerspiegeling van de campagne, kort voor het uitbreken van den oorlog in Ulster tegen Home Rule gevoerd. De vergadering nam met algemeene stem- men een resolutie aan, die de gehechtheid van de royalisten van Fermanagh aan de Engel- sche kroon en de constitute te kcnnen geeft, en verklaart dat zij er zich met alle hun ten dienste staande middellen tegen zullen ver- zetten van onder de Union jack te worden verdreven. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Primo de Rivera treedt in Marokko krach- tig op. Hij heeft opnieuw een legeraanvoer- dter ontslagen en verder een expeditieleger georganiseerd van 40000 man, die gehard zijn tegen 't klimaat. Dit leger begon Dins- dag den opmarsch naar Sjesjuan, terwijl 't onderweg zal trachten Buharrax te ontzetten en in contact te komen met den Moorenlei- der Raisoeli. Het leger kreeg opdracht, ten koste van alles stand te houden en de kam- pen alleen op te slaan in het veroverd gebied. Voorts zijn er vliegtuigen vooruitgezondcn, die proclamaties aan de Moorsche bevolking hebben uitgestrooid. Daarin wordt gezegd, dat de Spanjaarden er niet aan denken Ma rokko te verlaten. Zij zijn integendeel beslo- ten, een krachtige verdedigingslinie te vesti- geri tusschen de stammen, die aan den sul- 'an zijn onderworpen en de rebellen. Het ma nifest is vooral gericht tegen de stammen van de Rit. Het directoire kan wel wat zeggen, het moet ook maar kunnen. Zoo erg gemakkdijk zal het niet gaan om de opstandige stammen toifc onderwerping te hrengen, dat hebben de Spaansche legioenen wel al ondervonden. De sterkte der thans in Marokko aanwezi- ge Spaansqhe strijdkrachten bedraagt reeds 120.000 man. WAT ZAL IN MAROKKO GEBEUREN? De Parijsche correspondent van de „Star" eeint aan zijn blad een sensatione*' bericht, volgens hetwelk Abd-el-Krim, de leider van de Rifs, sedert maanden gefinancieerd wordt door een Fransch-Britsch syndicaat, waaraan hij groote concessies in Marokko heeft be- loofd, voor het geval dat hij de overwinning behaalt. Abd-el-Krim zou pogingen willen doen om de schepen, die de Spaansche troe- pen approviandeeren te torpedeeren en hij zou een staat in het naburige Oosten bereid hebben gevonden om voor hem bestellingen te doen bij een groote firma in Noord-Enge- land, die twee oude Engelsche onderzeeers zou leveren. Een te Londen in een hotel ver- blijf houdende Schot, een oud-militair die vloeiend Arabisch. spreekt, zou er zelfs in ge- slaagd zijn Britsche officieran en manschap- pen voor het leger van Abd-el-Krim te wer- ven en in Engeland machinegeweren te koo- pen. De correspondent zegt, dat de bedoeling van zijn onthuliing is, te beletten, dat Abd-el- Krim aldus van Britsche zijde zal worden ge- steund. Inmiddels zal nog moeten blijken wat er van dit fantastisch klinkende verhaal waar is, aldus verneemt het Hbld., welks Londensche correspondent het bericht meedeelt. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De „British United Press" meldt Sjanghai, dat vredesonderhandelingen zijn geopend tusschen de commandanten der beide legers, die om Sjanghai strijden. De militaire ""ou- verneur van Tsjekiang zou voornemens zijn de troepen van Nanking, die deel uitmaken van het leger van Kiangsoe, toe te staan zon- der strijd Sjanghai binnen te rukken. Met het oog hierop worden de maatregelen ter bescherming van de vreemdelingen te Sjang hai uitgebreid, daar men de bezetting van Sjanghai door een leger van 20.000 man niet zonder gevaar acht. Inmiddels maakt de bevelhebber der troe pen van Kiangsoe zich gereed tot een nieuw offensief voor het geval, dat de onderhande- lingen op niets zouden uitloopen. De spoorweg tusschen Sjanghai en Hang- tsjoe is afgesneden, doordat men een brug in de lucht heeft l'aten vliegen. De Amerikaansche, Engelsche en Japan- sche autoriteiten hebben openlijk verkiaard, geenszins van plan te zijn in den1 burger- oorlog in China tusschenbeide te komen. Deze verklaring wordt door de vreemddingen in China toegejuicht, want iedere gewelddadige tusschenkomst, anders dan voor bescherming van leven en bezittingen der vreemdelingen in China, zou erger dan nutteloos zijn, en alleen er toe leiden, dat alle Chineesche par- tijen Zich tegen de vreemdelingen gingen ver- eenigen, meent de Times. Men slaat in China de houding der vreemde mogendheden aandachitiig gade, en iedere neiging, die zij vfertoonen om tusschen beide te komen, zal door de Chineesche poli- tici en bureaucraten, tegen wier onbevoegd- heid en corruptie meer en meer verzet rijst, worden aangegrepen om d'e Chineezen tegen de vreemdelingen op te zetten. DE AAN HET VATICAAN TOEVER- TROUWDE KOSTBAARHEDEN. Volgens een bericht uit Rome heeft het Va- ticaan bekend gemaakt, dat de juweelen en kostbaarheden, die gedurende den oorlog ter bewaring en beveiliging daarheen zijn gezon- den, moeten worden teruggehaald, daar zij anders voor liefdadige doeleinden zullen wor den verkocht. Men schat de waarde op ver- scheidene millioenen lires. RUSSISCHE INVAL IN BESSARABIE. Een telegram uit Boekarest meldt, dat bolsjewistische soldaten met machinegeweren onder commando van roode officieren in uni form invailen hebben gedaan in Bessarabi- sche dorpen. De Roemeensche troepen zijn den toestand neester geworden Zij doodden drie honderd man en namen oen aantal Russen gevangen die in het bezit waren van talrijke papieren. Deze inval is, als het bericht juist is, onge- twijfeld een zeer ernstig feit. daar men moet aannemen, dat hij geschiedde door- geregelde troepen en dus vooraf bepaald is, door de Rus- sische regeering, die, rooals men weet, zich nooit heeft kurnen schikken in het beslui1 der gea'iieerden, die Bessarabie aan Roemenie toewezen. DE ITALIAANSCHE STAATSBEDRIJ- VEN IN PARTICULIER BEHEER. Zooals bekend is de regeering voornemen3 alle middelen van verkeer aan particuliere ondememin gen over te doen Dat is reeds ge- schied met den radiodienst. Thans is de tele- foon aan de beurt. Er worden evenwel strenge voorwaarden gesteld. Zoo moeten waarbor- gen worden gegeven voor de uitbreiding van het net, voor bescherming van de nationale industrie, voor de verlaging der tarieven en een goede behandeling van het personeel, dat onder de overdracht niet mag lijden. Het ka- pitaal moet geheel Italiaansch zijn. Het land wordt in vijf zones verdeeid, die ieder een concessie vonnen. Op die wijze wil de regee ring een monopolie voorkomen. LANDAANWINNING IN DENEMARKEN. Een CQmmissie, die sedert 1918 werkzaam is geweest aan een1 plan voor de herwinnlng van 19000 morgen land uit de Rodbyfjord aan de Zuidwestkusf van het eiland Lolland, is thans met haar werk gereed gekomen. Zij heeft in heit plan opgenomen het bouwen van een pompstation en het aanleggen van een afvoer'kanaal, waarvan de kosten 850000 kronen zullen bedragen. Reeds vroeger zijn pogingen in het werk gesteld om het land droog te leggen, het eerst 75 jaar geleden, daarna heeft een Engelsche firma tusschen 1860 en 1870 het werk ten uitvoer willen brengen, wat haar echter niet gelukt is. EEN HULP-LEENING VOOR RECONSTRUCTIEWERK. De Volkenbcndsconunissie te Geneve heeft machtiging verleend tot het uitschrijven van een leening van 10 millioen ppnd voor het reconstructiewerk in verband met het toe- stroomen van millioenen Chxistenea in Grie- kenland als gevolg van den jongstem oorlog met Turkije Het geld zal bestemd worden voor het bou wen van huizen voor vluchtelingen en voor het uitvoeren van groote werken als drainee- ringswerken, welke noodzakdijk zijn in ver band met het reconstructieschema. De bla den melden dat de Bank of England reeds 2 millioen geleend heeft door bemiddeling van den Volkenbcnd aan de Grieksche regeering op rekening van de a.s. leening. Alle activa van de Grieksche regeering zullen gebruikt worden als garantie voor de leening, welke beheerd zal worden door de reeonstructie- commissie van den Volkenibcod. DE GROOTE LEENING AAN DUITSCHLAND. Vemomen wordt, dat voorbereidendc maatregelen worden getroffen voor het plaat- sen van dat gedeelte van de leening van 40 millioen pond sterling aan Duitschlamd! onder het Dawes-plan, dat geplaatst meet worden op de Britsche markt. De inschrijving zal geopend1 worden op 15 October tegen d'en koers van 95 pet., de rente zal 714 pet. bedragen. De Vereenigde Staten zullen 20 millioen pond opnemen, d.w.z. de helft van de leening en op deze basis zal het Britsche aandeel niet minder bedragen dan 10 millioen en niet meer dan 15 millioen pond! sterling. ONLUSTEN OP GUADELOUPE. Naar uit Parijs bericht wordt, zijn op Guar deloupe nieuwe onlusten uitgebroken. Bij de gevangenis, waarin de vroegere afgevaardig- de Boisneuf was opgesloten, ontplofte een bomop den gouverneur werden vcrscheidene schoten gelost HET DAWES-PLAN EN DE INVLOED OP DE BRITSCHE INDUSTRIE. De Britsche Eerste Minister MacDonald ontving gister een dieputatie van meer dan 40 vertegenwoordigers van de Lancashire ka- toenbelangen, die hem hun standpunt uiteen- zetten met betrekking tot den waarschijnlijk schadelijken invloed op den Britschen ex- porthandel in katoenen goederen, welke het gevolg zal zijn van een overeenkomst inzake speciale douane-faciliteiten in Duitschland Voor textielproducten van Elzas-Lotharingen jingeval van een Duitsch-Fransch verdrag. De nadruk werd gelegd op de langdurige depressie waaronder de Britsche katoen-in- dustrie reedis geleden heeft en er werd bij dten premier op aamgedrongen alle middelen aan te wend en, teneinde te verzekeren dat de In dustrie niet verder gehandicapt wordt De premier verzekerde de deputatie dat de katoenindustrre volledig op de boogte zal worden gehouden en dat bij haar advies zal worden ingewonnen inzake deze kwestie. De premier heetf erin toegestemd de vol gende week een deputatie van mijnwerkerslei- ders te cntvangen, die hem willen raadplegen over de uitwerking welke het Dawes-plan zal hebben op de Britsche industrieen. POOLSCHE FASCISTEN? De overheid te Warschau heeft een mili taire samenzwering ontddkt aan het hoofd waarvan de multimillionnair Fuchs staat. Ze- ventig personen zijn gearresteerd en onge- veer 400 officieren uit het leger ontslagen. Een aantal hooge officieren zijn in de zaak betrokken.. DE ERNSTIGE TOESTAND IN BULGARIJE. De berichten, die zeggen, dat koning Boris vermoord is, worden uit Sofia officieel tegen- gesproken. VERNIETIGING VAN DE DUITSCHE MOBILISATIELIJSTEN. Naar aanleiding van den eisch der interge- allieerde controle-commissie, dat alle bij de civiele overheid aanwezige oorkonden en in- schrijvingslijsten, die eventueel een recrutee- ring en mobilisatie-maatregelen vergemakke- lijken kunnen, vemietigd zullen worden, heeft de Pruisische minister van binnenlandsche za- ken een verordening afgekcodigd, waarbij1 be- volen wordt dat alle lijsten die op d'e mobi- lisatie betrekking hebben moeten vemietigd worden OVERSTROOMING IN LENINGRAD. Dinsdagmiddag is Leningrad dbor een ge- welddge overstrooming geteisterd. De Newa, die door de aanhoudende regens zeer hoog stond, overstroomde de binnenstad1. Het tram- verkeer staat stil, op vele punten is het ver keer voor voetgangers onmogelijk. Het tele- foon- en electriciteitsbed'rijf ligt stil. ZAGHLOEL PACHA TE LONDEN AANGEKOMEN. Zaghloel Pacha is uit Parijs te Londen aangekomen. Hij werd vergezeld door den Egyptischen minister van Buitenlandsclie Zaken, den minister voor het Vehkeerswezen, verschillende auitOriteiten en secretarissen. De Britsche premier zal hem heden in Bowningstreet ontmoeten. Het ondehoud zal naar verwacht wordt tete a tete gevoerd wor den en zal plaats hebben om de verschiikn- de geschil punten uit den weg te rui men. KORTE" BERICHTEN. Canada's „laatste" spoorwegstation, 15 mijlen ten Z.-W. van de groote prairies van Alberta, heeft den naam Wembley gekregen, ter herinnering aan de groote Engelsche ten- toonstelling. Acht schippers van stoomtreilers, uit Wales zijn beboet met 100 pond sterling, wegens vissohen in de territoriale wateren van den Ierschen vrijstaat. Ierland laat zich gel den, zijn nieuwe positie hoog houdend. De definitieve veikiezing voor de helft der leden van het Deensche Landsthing heeft het volgende resultaat opgeleverd; liberalen 32, conservatieven 12, radicalen 8, sorialis- ten 24. De socialisten wonnen twee zetels, 1 op de liberalen en 1 op de conservatieven. In Spanje is men van plan een driedui- zend kilometer langen weg aan te leggen voor vrachtautomobielen, beginnende bij Barce lona en gaande langs alle belangrijke plaat- sen des lands. Uit Sjajahanpoer (Britsch-Indie) wordt gemeld, dat bij een godsdiensttwist tusschen Hindoes en Mohammedanen 3 personen zijn gedood en 43 gewond. Te oordeelen naar de tot nu toe Bekende resultaten van de verkiezingen voor de Twee- de Kamer van den Zweedschen Rijksdag, hebben de sociaal-democratcn en de conserva tieven vooruitgang te- boeken, ten koste van de liberalen. Het Warschausche genootschap voor de studie van Mandsjcerije heeft den Pool- schen ingenieur Crchowsky, te Charbin. be- noemd tot leider van een expeditie om Mon- golie uit wetenschappelijk en economisch oog- punt te doorvorschen. De Duitsche Rijksraad voor economi- sche aangelegenheden heeft een commissie van acht leden benoemd ter opstelling van een program voor de regeering bij de op han- den zijnde onderhandelingen over handels- verdragen1. Men meldt, dat te Antwerpen is gearres teerd de Nederlandsche colporteur N., en dat de Belgische regeering de in beslagneming heeft gelast van het boek Nieuwe Geschiede- nis, door J. Giesen, waarin behandeld wordt de geschiedenis van het antimilitairisme in Nederlaud. Te Visvliet is de molen van den molen- polder Oude Ley geheel afgebrand. De mo len was heet geloopen. Verzekering dekt de schade. Als verdacht van misdrijf tegen de ze- den overtreding art. 242 W. v. S. is gisteren te Venlo de kermisreiziger H. D. uit Middelburg aangehoudten en ter beschikking gesteld van den off icier van justitie te Roer- mond. Men meldt uit Brussel, dat een Belgisch ambtenaar van de douane, die met 250.000 frank dienstgeld uit Aken was gevlucht, in Nederland is gearresteerd, naar de grens ge- bracht en aan de Belgische overheid over- geleverd. Bij mevrouw de wed. S. te Blerick is ingebroken. Er zijn gestolen een diamanten hanger, een gouden horloge, twee gouden armbanden, een gouden ketting en een gou den dasspeld. De 31-jarige gehuwde H. van der Have uit Vlaardmgen is op het terrein van de Vul- caan-maatschappij met het hoofd onder een z.g. juk geraakt; hij was onmiddellijk dood. Volgens een bericht uit Quito vinden tusschen de revolutionnairen en de regee- ringstroepen in Ecuador voortdurend verbit- terde gevechten plaats. Uit New-York wordt gemeld dat Maan- dag de Amerikaan Paul Anospide in den Mexicaanschen staat Sonora door rebellen vermoord is. De Amerikaansche gezant la Mexico heeft opdracht gekregen zich met de ze zaak op de hoogte te stellen. De militaire vliegenier Speesen is met zijn toestel nabij Beverloo (Belgie) neerge- stort. Speesen werd gedood, zijn hulp-pilooi van Straeten werd gewond. Volgens de Londensche „Daily Mail" zou Engeland aaii Duitschland aangeboden hebben bij de a.s. besprekingen over een handelsverdrag' de schadevergoedingsheffing van 26 pCt. in te wisselen tegen de clausule van de meest begunstigde natie. Uit New-York wordt gemeld dat het Staatsdepartement besloten heeft 518 houten schepen die door het Ministerie van Handel tijdens den oorlog gebouwd waren en die reeds langen tijd wegens den slechten staat waarin zij verkeerden buiten gebruik lagen, met petroleum te doen verbranden. - Uit Londen wordt gemeld dat een der grootste kolenfirma's van New-Castle beslo ten heeft het bedrijf stop te zetten. Door de hooge loonen in Engeland is een rendeerend bedrijf onmogelijk. Duizenden arbeiders zijn hierdoor werkloos geworden. Volgens bericht uit Athene heeft een bende van 20 man bij Phitippopel een trein geplunderd, waarin zij vermoedden dat de Bulgaarsche minister-president reisde. De staking op Covent Garden, Londens grcentenmarkt, kan als verloopen worden be schouwd. De mijnarbeiders in Poolsch Silezie eischen een loonsverhooging van 15 pet., die de werkgevers weigeren. Men kwam niet tot overeenstemming. Volgens de „Times" is Mac Donald voornemens met Sovjet-Rusland nieuwe be- spreki igeo op nieuwe grondslagen te openen. Concours hippique en ringsleJlen. Langs den geheelen Bergerhout en zelfs aan de overzijde van de Singelgracht bevon- den zich honderden belangstellenden voor de paardensport. Zelfs de later vinnig neerval- lende regen vermocht het aantal kijklustigeu niet noemenswaard te verminderen. Wij staan niet alleen in de meeuing, 'dat de Bergerhout zich uitstekend voor dit doel leent. In den loop van dit verslag blijkt trou- wens dat meerderen hierover van het zelfde gevoelen zijn. De weg was uitstekend. Er werd over het algemeen veel moois te zien gegeven op het gebied van rijden: fraaie paarden en idem stijl en gang. Ook over de deelname was niet te klagen! voor het concours hippique hadden zich 12 mededingers aangemeld en voor het ringste- ken 14. Na afloop vereenigde men zich in ,,'t GuL den Vlies", alwaar de prijsuitreiking plaati had. Hierbij werd het woord gevoerd door den heer Jacobse, die als volgt sprak: r Namens de feestcommissie heet ik u alien hartelijk welkom. In de eerste plaats het Be- stuur van de Holl. Mij. van Landbouw, dat wederom de leiding van de feestviering in handen van ons bestuur heeft gelegd. Wij zijn het hoofdbestuur daarvoor dankhaar, want wij zouden niet graag een dag als van daag missen. Aanvankelijk was het niet ons plan een ccncourshippique en ringsteken te houden. Ik zeg de deelnemers hieraan dank, in 't bijzonder, omdat zij 't slechte weer hebben getrotseerd. Verder onze dank aan het dagelijksch be stuur van onze gemeente, dat den Berger hout beschikbaar stelde. Wij waren zelf eenigszins bang, dat wij het concours hippi que buiten de stad zouden moeten houden, 't was niet onmogelijk geweest, dat het sport- park de plaats zou moeten zijn. Daarom heb ben wij ons tot B. en W. gewend met het ver- zcek den Bergerhout beschikbaar te stellen, hetgeen is toegestaan. Wanneer hier een referendum gehouden werd over de vraag, waar voortaan de fees- ten te houden: in den Bergerhout of elders, dan zou zeker de Bergerhout worden geko- zen (eenig applaus). Wij hopen, dat de ge meente in het vervolg met dezen wensch re kening zal willen houden. Ik dank de jury-leden, die zoo onpartijdig en zoo juist mogelijk de prijzen heeft toege- kend. Verder aan de deelnemers een woord van hulde voor de moeite die zij zich getroost hebben, om datgene te bereiken, dat hun is ten deel gevallen. Eveneens een woord van dank aan de Alkmaarsche muzikanten en ten- slotte aan diegenen, die op de lijsten hebben geteekend: de burgers van Alkmaar. (Ap plaus.) Spr. overhandigde hierop de prijzen. De uitslag volgt hieronder. Concours-hippiq ue le prijs: Gebr. Hoed te AfKmaar, met Otto, 2e prijs T. Kostelijk, Ncordscharwoude met Claudius; 3e prijs P. Wonder, Heer Hugo- waard met Nelly. Eervolle verm. J. J. Stroomer, Oudorp met Queen III. Eere-prijs (buiten mededinglng) G. Schoorl, Harenkarspel met Adjudant Ca« penor. Ringsteken: le prijs P. Stam, Berkhout; 2e prijs F. J. Groot, Starnmeer (na loting met Stam), 3e prijs W. Buuren, Alkmaar. Wanneer wij ook van de belangste!lin» voor het vuurwerk iets willen vertellen, kan het niet anders of wij moeten in herhalingen treden: groot, enorm, overweldigend, reus- achtig, enz. enz., een serie bijvoeglijke naam- woorden, die toch nog geen volledig beeld geeft van de eigenlljke drukte. Langs de geheele Handelskade stonden, als haringen in den ton, de toeschouwers, een compacte massa vormend. Aan de Overzijde dito. Dan een massa schepen en scheepjes, die. overladen waren. Het aantal personen te schatten was niet mogelijk. Werkte dus het bezoek al mede tot slaging, niet minder deed dit het weer. Ruim 9 uur kondigden twee signaalbom- men het begin van het vuurwerk aan. Het was er een, ja, eigenlijk als leder vuurwerk, maar toch van een zeldzame fraai- heid. De koninklijke kunstvuurwerk-fabrieE der fa. J. N. Schuurmans te Leeuwarden kan trotsch op haar werk zijn. Natuurlijk beginnen wij niet aan een stuks- gewijze bespreking van het uit 27 nummera bestaande programma, doch constateeren al leen, dat het eene nummer nog meer verraste dan het andere- Men stelle zich voor: een diep-blauwe be- sterde hemel, fel daartegen afstekend het hel- le licht, zich weerspiegelend in en beschijnend het spiegelgladde door geen windje bewogen vlak van het Kanaalwater, waarop bootjes rustig dreven, fantastisch beschenen door den witten gloed van Bengaalsche potten! Een schilderijtje van zeldzame schoonheid en in- nige bekoring! Waarlijk dit vuurwerk was een succes eh verdiende meer dan ten voile de belangste! ling, die het trok, ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1