Alkmaarsche Courant De Kluizenaar van Far-End FEUILLETON. Donderdag 25 September VOOR SPOEDIGE AFLEVE- RING VAN ALLE HANDELS- DRUKWERK IS UWAORES Wo. 227 1924 Honderd Zes en Twinflgste Jaargang. Rechtzaken. YOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 22 September TEN UITVOERLEGGING VOORWAARDELIJKE STRAF De voorwaardelijk veroordecide N. J. schippcrsknecht, thans gedetineerd, "stond terecht met gesloten deuren. Het betreft hier de ten uitvoerlegginig van een voorwaardelijk opgelegde strai van 3 maanden gevangenisstraf. Deze straf is ten uitvoer gelegd op grond van een opnieuw ge pleegd misdrijf. MISHANDELING Voortgezet wordt de zaak contra C. T. R. te Helder, die na de uitzetting uit een danslokaal een kellner had mishandeld, welk felt is ge pleegd in den nacht van 11 op 12 Juli. De toenmaals niet verschenen tweede getuige is thans aanwezig en werd gehoord. Deze heeft echter den klap niet zien toebrengen. Voor de politie zou getuige verklaard hebben, dit wel te hebben gezien. Eisch: 20 boete of 20 dagen hecht. Von- nis: f, 10 boete of 10 dagen hecht i- VERDUISTERING De niet verschenen beklaagde C. K. te Sint Pan eras heeft zich aldaar wederrechtelijk toe- geeigend een bedrag van omstreeks 131.46. De wedtiwe van D. K., breeder van beklaag de, werd gehoord als getuige Bekl. had geld ontvangen van de gemeente Rotterdam, welk geld toekwam aan de weduwe van zijn broo der, in leven politieagent aldaar, en wien een bedrag aan geld van de gemeente werd uitge- keerd. Bekl. heeft toen 131.46 van dit geld afgehouden, onder de onware beweringJ&dat hij dit had moetcn uitgeven. Het gevolg was, dat de weduwe slechts een zeer gering be drag in handen kreeg. Het advies van het ge- nootschap strekt tot voorwaardelijke veroor deeling. Op grond dat beklaagde niet is ver schenen, werd de zaak aangehouden tot a.s. week Beklaagde zal dan worden medege- bracht i MISHANDELING. De arbeider T. L., eveneens niet verschenen, heeft op 30 Juli den 40-jarigen veehoudfer Pieter Ham mishandeld. De aanleiding was een kwestie over grondrecht. Volgens bekl. zou Ham zonder toestemmimg over het land van beklaagde hebben gereden Bekl. heeft aan de politie verklaard naar Ham te hebben gestagen, doch hem niet te hebben geraakt. Eisch en vonnis: 25 boete of 25 dagen hecht NOG EENS MISHANDELING. De niet verschenen beklaagde Jan M te Uitgeest heeft op 26 Juli aldaar den jachtop- ziener L. Schipper een zoodanigen vuistslag op het oog gegeven, dat dit lichaamsdeel be- gon te bloeden. Het gebeurdfe voor of in de na- bijheid van het cafe van Naber. De eisch hiidde: 30 boete of 30 dagen hecht Vonnis: 25 boete of 25 dagen hecht BELEEDIGING. De 42-jarige loodgieter Corn. V. te Uit geest stond terecht ter zake eenvoudige belee- diging van den 'getuige op 30 Juli aldaar. Be klaagde zeidte, dat getuige zijn dochtertje had lasbg gevallen en toen heeft beklaagde hem een „ploert" en een „smeerlap" genoemd. Deze woorden beschouwt getuige niet als be- leediging. De politierechter zeide: Als u grie- ven heeft tegen Schipper, kunt u een klacht doen, doch u mag hem niet belecdigen De officier vroeg 25 boete of 25 dagen hecht Veroordeeling 20 boete of 20 dagen hecht. RIJWIELVERDUISTERING. De beklaagde Joh. den O., niet verschenen, heeft op 19 Juli tc Enkhuizen een rijwiel ge- huurd en zich wederrechtelijk toege- eigend. Het rijwiel' was het eigendom van den rijwielhandelaar Kornalijn, slijper aldaar en bekl. heeft het voor 5 verkocht. Beklaagde is reeds eenige ma'len veroordeeld. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf Vcnnis conform dezen eisch VERNIELING. De 43-jarige arbeider Gerardus1 R. te Ber gen stond terecht ter zake vernieHng van eenige klimopplanten ten nadeele van den ge tuige A. Wokke, welk feit is gepleegd in den nacht van 1 op 2 Augustus. Bekl. zeide dat deze klimop zijn muur vernielde.'Getuige die schadevergoeding verlangde, zeide dat de klimop zich op ziin terrein bevond. Beklaagde beweerde evenwel lets dergelijks. Beklaagde heeft een schetskaart van het terrein, welke schetskaart door beklaagde aan den politie rechter werd overhandigd. De politierechter ried partijen aan, de zaak In der minne te schikken. De officier vorderde de zaak in handen te sfellen van den rechter-commissaris tot nader ond-erzoek. Aldus besloten. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont 89) „G'ced dan", zei ze luchtig, haar hand los- makend. „Ik vergeef je, en dan vertel jij me van Friar Anselmo". Zij wendde den blik naar het grijnzende, onheilspellende gezicht, dat uit den duivelskap gluurde. „Naar zijn beroepskeuze te ooideelen, voelde hij ook geen liefde voor vrouwen, cn dus moet jij het wel prettig vinden zijn geschiedends te vertellen," voegde zij er ondeugend bij. Garth's oogen schitterden even. „Ja, het was werkelijk vrouwenliefde, die Anselmo's ondergang was", zei hij. „Ondanks zijn geloften werd hij verliefd en wel op een buitengewoon miooie Spaansche dame, en om het geval nog erger te maken als dat xnogelijk is was deze dame in het bezit van een typisch jaloerschen Spaanschen echtgenoot, die, toen hij ontdekte hoe de za- ken stonden,. zijn vrouw doodde, en Anselmo ook gedood zou hebben, als deze niet naar Engeland ontvlucht was. Het schip waarop hjj voer, verging aan den voet van wat sinds dien tijd de Monnikskiip licet; numr Anselmo DIERENMISHANDELING. De beklaagde Jan K. te Helder, niet aainwe zig, moest zich verantworden ter zake meer- maien gepleegde noodelooze mishandeling van' zijn paard Deze feiten zijn geconsitateerd door den secretaris van de Dierenbescher- rning, afd. Helder, tevens ctibezoldigd ge- meente-veldwachter. Het paard, dat z.g. dam- pig is, werd voortdurend op schandelijke wij- ze met de zweep afgeranseld. Bekl. heeft bij de politie verklaard, dat het noodzatoelijk was het paard zoo te behandelen. Meerdere perso- nen hebben met verontwaardiging het paard zien mishandelen, o m. ook de koetsier Pie- terse. Beklaagde werd zelfs in de buurt tia- geroepen het woord: „dierenbeul". Eisch30 boete subs. 30 dagen hecht. Vonnis conform den eisch. MISHANDELING. Jan B. te Hoorn heeft op 5 Augustus zijn buurvrouw, Geertje Stap, mishandeld Getui- ge Stap woont op het bovenfauis en bekl. met zijn gezin beneden. Buurvrouw had zich over haar benedenburen beklaagd bij de politie, omdat zij door hen voortdurend werd geplaagd. Beklaagde is door haar buurman gestompt en tegen de zijde geschopt. Zij heeft geen geneeskundige hulp noodig gehad. Dc officier vorderde 20 bcite of 20 dagen hecht. Vomis overeenkomstig dezen eiscli WEDEROM MISHANDELING. De beklaagde Nic. K. te Grootebroek heeft op 4 Augustus den 19-jarigen boekbinder Nic. Kager misliandeld door hem een slag in het gelaat te geven. Het was een gevaariijke slag, met uitgestoken vingers Eisch: 30 boete of 30 dagen hecht. Von nis: 25 bbete of 25 dagen hecht. NOG EENS MISHANDELING. De beklaagde Petrus L., landbouwer te Bo- vencarspel, heeft in den nacht van 3 op 4 Au gustus te Grootebroek den arbeider Klaas Oudt mishandeld. Dit feit is gepleegd op den openbaren weg. Beklaagde provoceerde getui ge herhaaldelijk om met hem te vechten en gaf getuige een' hevigen slag op het hoofd. Eisch tegen beklaagde, die bekend staat als eon opschepper, 50 {roete of 50 dagen hecht Vonnis conform dezen eisch. MISHANDELING. De spoorwegarbeider W. J. H. te Boven- carspel stond terecht wegens mishandeling van een 8-jang jongetje. een kind van de ai- aaar wonende familie Spek. De jengen liep1 door de bloemen in den tuin van beklaagde, ondanks de waarschuwingen, hem door be klaagde tcegeroepen. Beklaagde zette het kind na en heeft het geschopt, zoodatt het moeilijk hep en verschillende blauwe plekko had. Eisch20 boete of 20 di^geri hecht Von nis 10 boete of 10 dagen hecht. MISHANDELING DOOR EEN STIEFZOON. De met verschenen beklaagde IJpe B. te Schoorldam heeft op een niet te achterhalen datum zijn bejaarden stiefvader K. Blankman, die hem kwam wekken. mishatideld. Deze heeft daarvan klacht gedaan, doch schijnt het gebeurde thans als van weinig" beteekenis te a eh ten. Hij heeft den laatsten tijd1 geen redlen meer tot klagcn over zijo stiefzoon. De officier vorderde 5 boe^e o* 5 "da^ea hecht Vonnis 1 boete of 1 dag hecht Hierna sluiting. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 19 September i Ji f„K'' P' B- G- H - D P., A S., J- K., J. G. J. K.„en J. F. te Alkmaar, S. S. te Heerhugowaard, A. B. H. te Ursem, W. S. te Oudorp, S. G. v. d. R te Bergen, B. K. cn C. S. te Castricum, K. L te St. Pancras, A. B. te N'ieuwe Niedorp, W. A. te Heerhugo waard, A. L. en J. de K. te Akersloot, A de R. te Heiloo, P. de J. te Harencarspel, G M te Schoorl, P O., M. B. on G. H. te Oterleek, H. A. O te Noordscharwoude, overtreding Rijwielwet, de le, 5e, 6e, 7e, 8e, 9e lOe, lie, 12e 14e, 15e, 16e, 17e, 18e, 19, 21e, 24e, 26e en 27e ledter 4 boete of 4 dagen hecht., de 2e, 3e, 13e, 22e en 23e ieder 3 boete of 2 dagen hecht., de 4e 2.50- boete of 2 dagen hecht., de 20e teruggave aan de ouders, zon der toepassing van eenige straf, de 25e 2 bcete of I week tuchtschool. T. W. te Haarlemmerliede, loopen over ver- boden grond, 8 boete of 4 dagen heclit. J B te Alkmaar, overtredteiig BevoHdngs- wet, 5 boete of 3 dagen hecht J. Z. te Egmond aan Zee, overtreding Wa- penwet. 1 boete of 1 dag hecht. J. K. Hz. te Egmond aan Zee, overtreding Vogelwet, 6 en 12 boete of 3 en 6 dagen hecht. J. R. te Allonaar, P. B. te Oudorp, overtre ding VeiligheidSwet, 2 X 35 boete of 2 X 10 dagen hecht. F. X. M. B. B., P. v. D, N. J. R. K. G. C. S en J- A. te Alkmaar, P. H. te Egmond aan Zee, A. R. te Bergen, W. S. te Oudorp, L. de B. te Velsen, overtreding Motorwet, de le 7e 8e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 2e 6 boete of 3 dagen hecht., de 3e f 3 boete of 3 dagen hecht., de 4e 5 boete of 3 dagen hechtde 5 en 6e ieder 4 en- 8 boete of 2 en 4 dagen hechtde 9e 4 en 12 bode of 4 en 8 dagen hecht., de lOe 8 boete of 4 dh- zelf slaagde er in naar de kust te zwernmen en bracht de rest van zijn leven in Monksha- ven door, boete d-cende voor de fouten van zijn vroeger leven." „Hij koos een heerlijk oord voor zijn boet- vaardig leven", zei Sara, terwijl haar oogen dwaalden naar de baai in de vsrfe, waar het grappige kleine stadje schalderachtig tegea de helling aan lag. „Ja", antwoordde Garth langzaam, „het is geen kwaad oort om boete te doen.... maar het zou toch een beter oord. zijn om lief te hebben en gelukkig te zijn," Sombene zwaarmoedigheid klonk in deze woorden en Sara, die dit hoorde, zei op vrien- delijken toon „Ik hoop..., dat je dat nog eens zult on- dervinden." „Ik?" Hij lachte, een harden lach. „Neen! Die giften der goden zijn niet voor zulken als ik. De schiillen zijn mijn deel. Als dat niet zoo was" zijn stem werd dieper en kreeg plctseling een dringenden klank, waarbij het Sara wonderlijk te moede werd „als dat niet zoo was Ondanks hemzelf strekten zijn armen zich naar haar uit, maar met een gesmoordten uitroep wendde hij zich af en sprong haastig overeind. „Laten we teruggaan", zei hij kort en Sara', die door zijn iiefiigheid verschrikt was, stond gen hecht A. J. V., H. de FT., J. R„ J. G., J. V. en P. E. D. te Alkmaar, J R te Ursem, L. N. te Amsterdam, dronkenschap, de le 6 boete of 3 dagen hecht., de 2e 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e, 4e, 5e en 8e ieder 2 boete of 1 dag hecht., dc 6c en 7e ieder 10 dagen hecht. C. S, J. B., P. K, H. R„ C. H S en J- V. te Alkmaar, Th. S. te Warmenhuizen, P. M. te Egmond aan den Hoef, J. S te Pur- merend, P v. O. te 's-Gravenhage, J. M. K. te Amsterdam, S. G. de G. te Beverwijk, W. J. C. te Haarlemmerliede, P. V. en P. J. M. te Heerhugowaard, G. P. te Doetinchem, G. B. te Medemblik, H. B. P v. O. te Nleu- wer-Amstel, overtreding Politieverordening, de le, 5e, 13e, 14e en 15e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 2e, 8e en lOe ieder 6 boete of 6 dagen hecht., de 3e I boete of 1 dag hecht., de 4e 2 boete of 2 dagen hechtde 6e 5 boete of 3 dagen hecht., de 7 en 9e ieder 3 boete of 3 dagm hecht., de lie en 16e ieder 10 boete of 5 dagen hecht., de 12e, 17e en 18e ieder 8 boete of 4 dagen hecht. Gemeiurd nieuws EEN POPULAIR TEKSTBOEKJE. De heer J. Veldkamp, Brederodesfraat 7 te Amsterdam zendt ons een tekstbeekje van den zangbundel: „Kun je nog zingen, zing dan mee", waarvan zoo juist het 300ste duizend- tal is verschenen. In alle scholen in dm lande worden thans de liedjes uit dit goedkoope tekstboekje ge- zengen. HET CHRIST. VOLKSDAGBLAD DE AMSTERDAMMER. De vierde kamer der rechtbank te Amster dam heeft op 1.7 Mei 1.1. C. I., gewezen direc- teur van de N. V. tot Expl. van de Amster- dammer, Christ. Volksdagblad, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld ter zake van een voortgezette verduistering, vier verduisteringen en het tweemaal gebruik ma ken van een valsch geschrift. Van de mede ten laste gelegde oplichting was de bekl. vrijgesproken. Van het vonnis was de veroordeelde in hooger beroep gekomen, waarna ook het O. M. dat 2 jaar en 6 maanden had geeischt, had geappelleerd. Gister is deze zaak door het Gerechtshof in behandeling genomen. Gedagvaard waren 21 getuigen van wie 3 a decharge. Eenige getuigen werden gehoordL Hierna werd de behandeling vain de zaak geschorst tot Dond'erdag a.si EEN NIEUW ARBEIDSVELD VOOR VLIEGTUIGEN. Met behulp van een vliegmacJiine zijm in het Noord-Oostel ijk deel van de provincie Quebec de 20.000 vierkante mijlen bosch- grond geinventariseerd. De geweldige arbeid werd in twee maanden voltooid, terwijil het jarteo geduurd zou hebben alvorans hetzelfde resultaat bereikt zou zijn volgens het oude systeem. De rijkdom van de provincie aan tiinmerhout heeft de stoutste verwachfingen overtreffen. DE BIE9BOSCH. f Naar aan de Telegr. wordt gemeld't, zijn er plannen in voorbereiding omte geraken tot spoedige indijking van een gedeelte van den Biesbosch, ter grootte van 900 H.A. Men is voornemens, het werk, geheel uit grond- werk bestaande, als werkverschaffing uit te voeren. Met de regeering hebben reeds be- sprekingen over tioekenning van subsidie plaats gehad. NEDELANDSCH LANDHUISHOUD- KUNDIG CONGRES. Maandagavond om half negen zijn de con- gresleden van het Nederlandsch Landhuis- houdkundig Congres met hunne dames ten gemeentehuize door het gemeentebestuur van Maastricht ontvangen. De burgemeester, mr. L. B. J. van Oppen, zeide in zijn welkomst- rede dat het Nederlandsch lancfhuiskundig congres een niet geringe beteekenis heeft, daar steeds voor-den-landbouw-belangrijke onderwerpen worden behandeld. Hij hoopte dat Maastricht een aangenamen indruk zal achterlaten. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de September-aflevering van het tijd- schrift dier Vereeniging valt onze aandaohi in de eerste plaats op een artikel: „Waar blijft van elke 10 inkomstenbelasting 2.80?" De inhoud van dit artikel is reeds onder de aandacht van onze landgenooten gebracht met behulp van de pers en door middel van een afzonderlijk geschriftje. Het blijkt uit de gegevens, in dit artikel voorkomende, dat van ied'ers inkomstenbelas- ting in de laatste jaren meer dan 28 pet. moet worden besteed tegen werkloosheid en tegen armoede, terwijl nog buiten beschou- wing blijft particuliere en kerkelijke steun. In deze bijdrage wordt er op gewezen, dat door het koopen van Nederlandsch fabrikaat kan worden medegewerkt dit zeer bedenkelijk percentage te verlagen. Het bevat voorts een opwekking om lid te worden van de Vereeni- gehoorzaam op en zoo begonnen zij den te- rugweg. Het was veel kouder geworden. De zon stond laag aan den hemel en de bedriegelijke warmte van den middag had plaats gemaakt voor een killen damp. Half onbewust en voe- lend, dat de tijd sneller was voorbijgegaan, dan zij vennocd had, verhaastte Sara haar stap en Garth liep zwijgend met groote pas- sen naast haar. Nu kwam de kleine houten aanlegplaats weer in het zacht. Het zag er daar kaal en vcrlaten uit, de golven sloegen aan beide zijden tegen de zwarte,. geteerde planken aan. Sara staarde er naar met onge- loovige oogen-, toen uitte zij een kreet van ver- slagenheid. „De boot! Zie eens! De boot is wegP „Weg!" Garth's oogen zochten de lan- dingsplaats en dwaalde vandaar over de grij- ze zee voor hen. Verduiveldriep hij met groote kracht. „De boot is weggedreven Een- bruin vlekje, dat als bezeten op en neer danste in de verte en al verder en verder de zee indreef met het getij, was ate wat er van de „Betsy Anna" te zien was. Sara lachte cnwillekeurig. „Achtergebleven op een vedaten eiland!" riep zij uit. „Hoe grappig!" „Grappig!" Trent keek haar ongerust aan. Dat zou het zijn wamneer het elf uur in T gfng „NederfaifcIscR Fabrikaaf. Van de serie artikelen ,J)e Vrouw in "de Nederlandsche Nijverheid" wordt ditmaal besproken het onderwerp Beroepskeuze en vakopleiding." p „De Nederlandsche handel met het buiten- land in de eerste helft van 1924" geeft een helder en uitvoerig beeld omtrent den Neder- landschen export in genoemd tijdvak en de schrijVer komt tot het besluif, dat de Neder landsche handel met het buitenland1 in dat half jaar een eenigszins gunstiger beeld ver- toomt dan in dezelfde tijdvakken van 1922 en 1923. In de bijdrage „De Ncderlandsclie Marga rine industrie" wordt een hddere uiteenzet- ting gegeven van de groote belangrijkheid van dezen tak van Nederiandsclie nijverheid. Tenslotte zij nog vermeld van de officieele rubrieken: de opgave van die fabrikanten, welke gerechtigd zijn het merk V. N. F. te vceren, als bewijs dat deze artikelen van Ne derlandsch fabrikaat 'zijn; de rubriek „Ar- beidsbemiddeling", besfemd vcor diegenen, die zich niet tot arbeidsbeurzen kunnen wenden; de Exportrubriek, waarin zijn op- gencmen een groot aantal buitenlandsche handelaren, verspreid ovct de geheele wereld, welke in verbinding wenschen te komen met Nederlandsche experteerende fabrikamen. ONEERLIJK BESTUURSLID. Voor de Almelosche Rechtbank stond Dinsdag terecht Cornelis van Os, vroeger bestuurslid van de afd. Almelo van den R.K. Textielarbeidersbond St. Lambertus, be- sc.huldigd van verduistering van gelden, wel ke hij moest afdragen aan het hoofdbestuur van den Bond. Bekl. is ten laste gelegd verduisterinir van 135.77, afkomstig van de Almelosche jeugdafdeeling van den Bond. In totaal heeft bekl. ongeveer 600 verduisterd. Gedu- rende de meest kritieke dagen van de staking in de textielindustrie verdween bekl. en men vreesde toen, dat hem een ongeluk overko- men was. Heden bekende hij de verduistering ge pleegd te hebben. De ambtenaar van het O. M., mr. Blolc, vorderde zijn veroordeeling tot 4 maanden gevangenisstraf. Bekl. vroeg een voorwaardelijke veroor deeling. DE HEROPENING VAN DE POSTCHeQUE- EN GIRODIENST. In Staatsblad no. 451 is afgekondigd het besluit van den 16den September 1924, tot uitvoering van art. 22 van de Postwet (Stbl. no. 543 van 1919), zooals dat nader is vast- gesteld bij de wet van 17 Febr. 1921 (Stbl. no. 66 (Postcheque en Girodienst). Daarbij is o. m. bepaald, dat ieder, die een postrekening te zijnen name wenscht te zien geopend, hiervan kennis moet geven aan het posikantoor binnen welks kring hij woont. Voorts is bepaald, dat de rekeninghouder over het saldo-tegoed op zijn postrekening kan beschikken door middel van a. cheques, niet hooger dan vijf duizend gulden, bij het daarop door den rekeninghou der aan te geven kantoor betaalbaar aan toonder of aan den in de cheque aangewezen persoon b. girobiljetten; c. postcredietbrieven, niet hooger dan zes duizend gulden, en d. ander papier, al of niet aan toonder betaalbaar, als door den minister met inacht- neming van de in dit besluit gegeven voor- schriften zal worden bepaald. Uitbetaling in -geld kan worden uitgesteld tot den vierden dag na vertoon van het stuk, waarop betaling wordt gevraagd. Van afgifte van een cheque geeft de reke ninghouder door middel van een formulier terstond of vooral kennis aan het girokan- toor. Het tegoed van zijn rekening wordt na ontvangst van dit formulier met het bedrag van de cheque verminderd. Als waarborgsom is voor elke rekening, met uitzondering van die geopend ten behoe- ve van 's Rijks dienst, verschuldigd een be drag van 5, hetwelk bij opheffing van de rekening wordt terugbetaald. Als recht is verschuldigd: voor elke stor ting in geid 5 cent voor elke 500 gulden of gedeelte van 500 gulden; voor elke uitbeta ling: een vast recht van 5 cent en een even- redig recht van 15—100 pro mille van de uit te betalen som. Voor uitbetalingen ten laste van postreke- ningen, geopend ten behoeve van 's Rijks dienst, is geen recht verschuldigd. Overschrijvingen van de eene postrekening op de andere geschieden kosteloos. De rekeninghouders ontvangen kosteloos bericht van de boeking wegens tegoed- en afschrijvingen, met vermelding van het be- rekende saldo-tegoed. Verzoeken om opheffing van postrekenin- gen worden onder overlegging van de bij den rekeninghouder nog voorhanden ongebruikte formulieren als bedoeld in artikel 8 onder 7 schriftelijk gericht tot den directeur, die over zoodanig verzoek binnen 14 dagen na de in- diening beslist. den morgan was. Maar het is laat op den dag. Het zal al gauw donker worden." Hij zweeg even, en vroeg toen snel: „Weet een van alien op Synnvside, waar je vanmiddag bent?" _„Neen. De deleter en Molly waren beiden uit met de lunchen je weet, dat we vam- morgen pas dit uitstapje afgesprokan hebben. Ik heb hen niet meer gezien na dien tijd. Waarom vraag je dat?" „Omdat, wanneer ze het wisten, ze op zoek naar ons zouden gaan, waneer we niet over een uur of zoo terugwaren. Maar wanneer ze niet weten, waar je bent, hebben we veel kans hier den nacht te moeten doorbrengen." De ernst van het geval, dat haar eerst niet meer dan een grappige tegenspoed had toe- geschenen, werd Sara nu plotseling duidelijk. „0! Zwaar haalde zij adem. „Wat ter wereld zullen we doen?" „Doen?" Garth sprak op griinmigen toon, „Wel, jij moet op de een of andere manier van het eiland afgebracht worden. Wanneer we dat niet doen, dan ga je bij: de heele stad over dfe tong." „Zou iemand ons vanaf de kust h'ooren, als wij schreeuwden opperde zij. Hij schudde het hoofd. „Neen. Het geluid zou bif dezen wind juist de andere richting uitgaan. „Wat kunnen we dan doen." m N.Y. BOEK. EN HAXDEUS- DRUKKERIJ v/h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOOR- DAM C 9, ALKMAAR Uitbetalingen op postcredietbrieven, welke voor de dagteekening van dit besluit zijn uit- gegeven, mogen per keer niet meer bedragen dan 500. Bij inlevering van deze postcre dietbrieven vindt geen terugboeking plaats van evenredig recht. DE HOLLANDSCHE MOLEN. Door de Vereeniging tot behoud van Mo. lens in Nederland is een prijsvraag uitge schreven met het doel ontwerpen te verkrijgen tot het verbeteren van den Oud-Hollandschen windmolen, waardoor hij aan de mededinging van moderne krachtwerktuigen het hoofd zal kunnen bieden zonder aan schoonheid te ver- liezen. Zij dankt haar ontstaan aan het streven, zoowel om den molen als schoonheids-ele- ment in het landschap, dorps- of stadsge- zicht te behouden, als om het windmolenbe- drijf als zoodanig met de eischen des tijds te doen meegaan. De verbeteringen kunnen zoowffl uit- als inwendig worden aangebracht. Aan prijzen wordt een bedrag van 1200 beschikbaar gesteld. De eerste prijs zal hoogstens f 500 bedra gen. De jury heeft het recht om, wanneer geen volledige bekroning kan worden toegekend de beschikbare gelden geheel of gedeeltelijk toe te kennen aan die inzenders, welke naar haar meening daarvoor in aanmerking ko men. Inzendingen, die geheel of gedeeltelijk voor een bekroning in aanmerking komen, worden eigendom van de Vereeniging „De Holland- sche Molen", terwijl de inzender zich het recht voorbehoudt, in overleg met de Ver eeniging voornoemd, zijn vinding(en) te doen octrooieeren, onder nader met de Ver eeniging vast te stellen voorwaarden. De antwoorden worden uiterlijk 1 April 1925 ingewaclit aan het secretariaat van de Vereeniging ..De Hollandsche Molen", Hee- rengracht 260/266 te Amsterdam. DE TOESTAND TE MAASTRICHT. Te Maastricht, waar de soldaten voor de manoeuvres waren ondergebracht in tenten, op het terrein van de nieuwe kazernes, is Maandag door de hevige regens het terrein zoo drassig geworden, dat het stroo in de tenten nat was en de soldaten weigerden daarin te slapen. Ze werden eenjgszins op- roerig, zoodat ten slotte nog laat in den avond de manschappen verhuisd zijn naar de Kruisheerenkerk en enkele andere gebouwen. RECLAME IN POSTSTEMPELS. Voor den president van de Haagsche recht bank is gister in kort geding behandeld di actie tegen den staat inzake de Blue Band- reclame in poststempels. Mr. de Hartog, die optrad namens de Hob stede te Bussum, achtte de handeling on- rechtmatig en in strijd met het eigendoms- recht. Mr. Nijpels, als advocaat van de Ver eeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygie- ne, noemde de reclame een inbreuk op de rechtsorde en verdedigde de bevoegdheid van den president. De landadvocaat, mr. Telders, bestreed d!e bevoegdheid en deed een beroep op de opvat- tingen yan het internationaal postverkeer. Bovendien is het maken van reclame in post stempels gesanctioneerd door artikel 9bis der Posterijenbegrooting 1923. Uitspraak 29 dezer 11 uur. UITBREIDING VRIJWILLIGE OUDERDOMSVERZEKERING. Het hoofdbestuur van den Centralen Ne- derl. Ambtenaarsbond deelt mede, dat het met minister Aalberse heeft gecorrespondeerd over een mogelijke uitbreiding van de vrijwil- lige ouderdomsverzekering en over de tegen- woordige belooning van agenten dier verze- kering, welke belooning de organisatie aan den lagen kant acht. Dit hoofdbestuur heeft nu dezer dagen van den minister vernomen, dat het, wat de uit breiding van de vrijwillige ouderdomsverze kering betreft, in's ministers voornemen ligt, te bevorderen, dat ook verzekeringen met recht op restitutie van betaalde premien, bij overlijden van den verzekerde voor den dag van ingang der ouderdomsrente zullen ktin- G aandeweg verioonde de angst van Trent's gelaat zich ook op het hare. De mogeldjkheid, dat zij gedwongen zouden kunnen zijn dien nacht op het Duivelskap-eiland door te bren- gen was nu niet juist een vooruitzicht, <Jaf men onverschillig onder de oogien kon zien. Sara maakte zich geen illusies van de barm- hartighdd van het oordeel, dat men in tie stad zou vellen over een- dergeflijk voorval, hoe ongewild het ook was. Ongelukkig is volbo^ men onschuld, maar een paver wapen om een schandaal mjee te bestrijden. „Er is maar een ding te doen-", zei: Garth eindelijk, na vruchtcloos het water te hebben afgetuurd of er niet een vissehersboot te zien was. „Ik mo-eit naar de kust zwemmen, en dan terugroeien en je komen halen." „Naar de kust zwemmen Sara matMnct ontzetting den afstand tuschen het eiland en de kust. „Dat kun je met g"een' mogelijk- heid. Het is veel te vcr." „NOg geen mijl." „Maar je heb-t het getij tegen", drong zij aan. De stroom was gevaaritijk snel tusschen Set vasteland en het eiland en meer dan een krachtig zwemmer, dat wist Sara, had' het leven verloren in den- strijd ertegen. 'i iWardt vervolmdA L.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5