DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, 228. Off fffliiTO 6e&teral na 3 bladen. j Honderd zes en fwintigsfe Jaargang 1924 Afeonncmenlsprijb bij Yooruitbetaling per 3 matm^en f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Bricven franco N.Y. Boek- en Mandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Iiedactie No. 33. Buitenland. Gemens-d nieuws VRIJDAG Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. £6 SEPTEMBER DE BURGEROORLOG IN CHINA. De militaire concentratie tegen Tsan-g Tso Lin, den dictator van Moekdcn, heeft met grooten spoed plaats. De regeering heeft thans aan het front reeds 120.000 inan sa- mengetrokken en men verwacht, dat dit aantal de volgende week tot 200.000 zal stijgen, De overbrenging van deze troepcn over enkel spoor is mogelijk geweest door de cnttrekking van vrijwel alle rijdend materieel aan de spoorwegen benoorden de Jangtse Kiang, die nog slechts in zeer beperkte mate brieven en reizigers vervoeren. Daar de led-ige treincn niet teruggevoerd worden, is een groot-Q ver- warring ontstaan aan het eindpunt van de lijn. De buitenlandsche gezanten te Peking hebJ ben aan het Chineesche dep-r'anient van bui tenlandsche zaken en aan Tsang Tso Lin een memorandum gezonden, waarin wordlt ver klaard1, dat zij, ofschoon de mogendheden vol- strdct niet voomemens zijn bij den s-trijd in China te intervenieeren, er tegen wenschen te profesteeren, dat niet-versterkte steden en dor- pen worden gebombardcerd en dat zij, v-oor net geval dat daapdoor leven of eigendom van vreemdelingen zou worden vernietigd, de au- to-riteiten, die tot een dergelijk optreden het bevel hebben gegeven, voor het gebeurde ver- antwoordelijk sitellen. De „British United Press" meldlt, dat de VTedesonderhandelingcn tusschen de bevel- hebbers der legers van Kiangsoe en van Tsjc- kiang, die elkander bij Sjanghai bestrijden, zijn afgebroken en dat thans op dat front een groote slag wordt verwacht. Het leger van Kiangsoe, dat Sjanghai be- dreigt, is vijf maal zoo sterk als dat van Tsjekiang, doch daartegenover staat, dat de regeering te Peking thans over zeer veel oor- logsmateriaal besehikt, dank zij den steun der provineies. EEN ORKAAN IN ZWITSERLAND Uit Milaan wordt gemeld, dat een hevlge orlcaan de streek van Locarno (Zwitserrland) emstig geteisterd heeft. Een aardv-erschui- ving heeft in het dorp So-mo 20 huizen ver- nield en 15 personen gedood. „STRAF~ONDERBREKING" VOOR f HITTLER. De Strafkamer van de Arrondissements- Rechtbank te Mun-chen heeft Hittler en den oberst-leunant Kriebel vanaf 1 October een onderbreking van hnn straftijd' tcegestaan be- nevens een uitstel voor de nog niet uitgezeten vier iaren vestingstraf. DE OVERSTROOMING TE '1 LENINGRAD. In een bericht van de International News Service uit Moskou wordt de schade op min- stens 10 millioen goudroebel geraamd Tot dusver zijn er 19 dooden. Het peil van de Newa was gistermorgen nog slechts drie voet boven het normale peil. DE STORM IN DE GOLF VAN BISCAYE De storm, die de laatste dagen heeft ge- woed aan de Fransche Westkus-t, heeft reeds 13 menschenlevens opgeeischt. Een boot met 6 personen, die een pleiziervaartje maakten bij Lorient, slceg om en alle zes verdwenen in de golven. Ook een visscher uit Lorient kwam in den storm om. Een visschersboot uit Bordeaux zonk niet ver van Arcachon. Zes man van de beman- ning van elf konden niet worden gered. PROF. WEIZMANN IN PALESTINA Dr. Weizmann, de leider der Zronistische organisatie, is in Palestina aangekomen na een afwezigheid van twee jaar. Hij zal daar drie weken blijven om een onderzoek in te stellen naar de jongs-te ontwikkeling van het land. Gemeld wordt, dat hij van plan :s de kwestie van een meeromvattende Joodsche or ganisatie te bespreken en tevens de kwestie van de overbrenging van de Centrale der Zio- nistische Organisatie naar Palestina. DE LABOUR-PARTI T TEGEN DE COMMUNISTEN. Het dagelijksch bestuur van de Labour Partij heeft aan de aangesloten vereenigingen en leden een verklaring doen toekomen waar in de officieele houding tegenover het herhaal- de verzoek van de Engelsche communistische partij tot opneming in de Labour Partij wordt uiteengezet. Het bestuur zal op de jaar- lijksche conferentie op 9 October een resolutie aanbevelen, waarin het verzoek tot opneming wordt afgewezen, en verklaard, dat geen lid van de communistische partij verkiesbaar zal zijn als Labour-candidaat voor het parle- ment of voor eenige plaatselijke autoriteit. PROF. SOMBART OVER DEN KLASSENSTRIJD. Uit Stuttgart wordt aan de Telg. gemeld: Op de jaarvergadering van de vereeniging voor sociale politick heeft de bekende geleerde prof. Sombart een referaat gehouden over den klassenstrijd. Hij kwam tot de conclusie, dat de revolutionnaire klassenstrijd slechts overwonnen kan worden door een terugkeer naar het geloof in God. Zijn verklaring ver- wekte in de vergadering groote opschudding. Verschillende sprekers wierpen hem voor, dat hij het wetenschappelijk standpunt had ver- laten. DE MILITAIRE CONTRoLE. De kwestie der militaie cccirtole op grond van de vredesverdragen is gister in een ge- heime zitting van den Vo-lkenbondsraad ter sprake gekomen en zal zoo mogelijk nog in den loop van deze week worden geregeld. De raad zal heden het ontwerp naar de militaire commissie terugzenden met het voorstd er bepaalde wijzigingcn in aan te brengen. Alles draait om de samenstelling van de comrnis- sies, die naar Duitschland, Oostenrij-k, Honga- rije en Bulgarije gezonden zullen worden om daar na te gaam, hoe het met den stand der bewapening gesteld is. In de besprekitigen van gister traden drie systemen op den voorgrond: 1. De controle- commissies zullen bestaan uit vertegenwoor- digers van de mogendheden die in den raad zitting bebben. 2. Alleen vertegenwoord'igers van de buurstaten van het betreffende land zullen in de commissies worden benoemd. 3 Er zullen slechts vertegenwoordigers van neutrale staten in de commissies zitting heb ben De neutrale staten zullen echter wel niet aan de militaire control-e deelnemen, terwijl de landen die geco-ntroleerd moeten worden, weigeren veregenwoordigers uit de buursta ten in de commissies toe te laten. Daarom is het waarschijnlijk dat het eerste systeem ten slotte wordt aangenomen. DE VOLKENBOND'SVERGADERING. In de Volkenbondsvergadering heeft de Oostenrijksche gedelegeerde zijn voldoening uitgesproken over de bij de saneeringsactie bereikte resultaten. San Domingo heeft om to-elating tot den Volkenbond verzocht De derde Oommissi-e der Vo'lk,cnbondsvergaL dering heeft een amendemenl van Henderson (Engeland) in zake de verplichte t-oepassing der sancties d'oor de staten aangenomen. Het voorstel van den Ncderlandschen ge delegeerde Mr. Litnhurg, in de eerste com missie tot wijziging van den term „een staat die tot den corlog" in „een staat die beroep doet op geweld", is verworpen. ENGELAND EN EGYPTE. De besprekingen tusschen Zaghtoel pacha en MacDonald d-ragen een persoonlijk ka- rakter. Gemeld wordt dat Zaghloel pacha het plan had arbitrage-voorstdlen voor de Engelsch-Egyptische gesdii-l'len. MacDonald heeft hem echter te verstaan gegeven, dat het Engelsche standpunt over Egypte en Soe- dan niet gewijzigd1 (can worden. Aan- een zijde der Egyptische kwestie is nog niet voldoende aandacht gesch-cnken en wel aa-n het feit, dat in geen geval toegestaan lean worden-, dat in Egypte de t-oestanden terugkeeren van voor de Engeisdhe bezetting. In verband met de liggin-g van het land op den weg naar Indie mag dat niet geduld worden. Ete tegen- woordige Egyptische regeering heeft nog n-iet de b-lijken- gegeven dat zij- in staat is, den terugkeer van dien toestand te verhin- deren en daarom acht Engeland het onmo- gelij-k z-ich geheel uit Egypte terug te trekken op dit oogenblik. De reis va-n Zaghloel pacha wordt in ge heel Egypte met groote bd-angstel-ling ge- volgd. Algemeen- wordt de hoop gekcesterd, dat hij niet zonder een overeenkomst naar Egyplte zal terugkeeren. Men heeft thans ge- nceg van de voortdurende ennn: en kerheid. Zaghkd vcrtegenw-cordigt te Loo- den het gdieele Egyptische v-olk, want de eenige oppositie van beteekenis, de constituti- oneel-liberalen hebben verklaard, dat zij hem zuFen s'eunen als het tot onderhaodielingen met de Engelsche regeering kooit. Wel zul len zij uit partij-overwegin-gen waarschijn-lijk critiek op een eventueale overeenkomst uit- oefen-en, doch men verwacht dat huu opposi tie niet emstig zal zijn. ONDERHANOELINGEN MET ABEPEL-KRIM De „Star" verzekert in City-kringen bevesr tiging te hebben on-tvangen van het opzien- barende bericht, dat een Engdsch syndicaat Abd-el-Krim s-teunt, om hem in staat te stel len oorlogsmateriaal an te koopen, welk syn- dicaa-t in ruil daarvoor conoessies zal ontvan- gen, indien de Rifs in Marokk-o de overwin- ning behalen. In de City is het volgens de .,Star" bekend, dat er een maatschappij met een zeer groot kaptiaal is gevormd, die zich ten doel stel't in't Rif-gebied, dat zeer rijk is aan mineralen, concess-ies te verkrijgen, Abd- el-Krim mo-et er de voorkeur aan hebbeg ne- geven met Engelsche financiers in verhinding te treden, daar zijn gebied onmiddellijk aan het Fransche grenst en hij vreest, dat hij1, in dien hij door de Fransche finantiers zou wor den gesteund, on-der Fransche heerschappij zou komen, zo-odat zijn bevrijding van de Spaansche hem w-einig zou baten. Verder wij'st de „Star" op de eigenaardige rol, wel'ke Raisoeli heeft gespeeld, die, zoo vaak hij naar Spanje ging, geld enwapenen voor de bestrijding der opsta-ndige stammen wist te verkrijgen en die daarvan nooit ver- antwooT-ding heefk afgelegd, terwijl thans duidelij-k wordt, dat hij den Rifs tijd gelaten heeft om zich voor te bereideni. DE DUITSCHE VOLKSPARTII EISCHT UITBREIDING DER REGEERING. H-et Bestuur van de Duitsche Volkspartij heeft en resolutie aangenomen, waarin de uit- breiding van het Rijkskabinet geeischt wordt, door het opnemen van Duitsch-Nationalen in de regeering, ten einde den bin-nen-landschen toestand te consolid:eeren op een gemeenschap- pelijke basis van buitenlandsche po-litiek, Deze resolutie is den rijkska-nselier overhandigd. DE OVERSTROOMING TE PETERS BURG. Met „Foreign Office" heeft de volgende inlichtingen- on-tvangen- omtrent de over- stroomin-g te Petersburg. £en vlocdgolf uit de Opstzee is Dindag de i Newa binnengedrongen, die daardoor buiten hare oevers trad. De bureaex van de Brit- sche delegatie werden overstroomd, doch het archief kon worden gered- en geen der Brit- sche onderdanen heeft het leven verloren. De overstroomi-ng veroorzaakte groote materieele schade en men vreest dat ook tal van perso nen zijn verdronken. De geheele bevolking is gemobiliseerd om de straten weer in orde te brengen. Alle openbare werken, waterleiding, gas en eiectriciteit, hebben schade geleden In een groot deel van de stacl staat het verkeer geheel stil. De toevoer van levensmiddeien is echter verzekerd. De berichten volgens welke er c-nlusten zouden zijn voorgevallen, zijn geheel uit de lucht gegrepen. De besprekingen tusschen Ramsay MacDo nald en Zagboel Pacha, zijn gistermorgen in Downin-gstreet begonnen. Zij droegen een min of meer onofficieel karakter. De twe-ede bijeenkomst zal waarschijnlijk heden worden gehouden. Het officieele comunique over de besprekin gen plaats hadden, die ten doel hebben de misverstan-den, die zich in den laatsten tijd tusschen de beide regeeringen hebben voorge- daan en de beide regeeringen hebben gedaan op te helderen. Uit Cairo wordt gemeldt, dat Gaghoel pa cha slechts vier dagen te London zal blijven Hij gaat Zondag a.s. naar Parijs en zal 1 October van Marseille naar Egypte scheep gaan. TOCH INTERVENTIE IN CHINA? Volgens een te Berlijn ontvangen bericht hebben de groote mogendheden- tot interven- tie besloten in den Chineeschen burgerstrijd. DE RUSSISCHE INVAL. De Roemensche ministers, die naar Bessa- rabie waren gezonden om een onderzoek in te stellen naar dm bolsjewistischen inval, zijn naar Bsekares-t temggekeerd en hebben ver- slag uitgeb-racht Het geh-eele district Anker- man was door bolsjewistisehe ben-den bezet. Zij hadden daar een bolsjewistisehe republiek uitgeroepen. De indr.ngcrs bescho-ten ten slot te de Roemeensche gendarmerie, die door Duitsche kolonistem was versterkt. Er werden Roemeensche trdepen naar het bezett-e gebied- gezonden en deze slaagden er in, honderd indringers gevangen te nemen. Later kwam het tot een geregeld gevecht, waarbij ongeveer tweehenderd man werden gedood. Aan de zijde van de Roemeensche af- deeling werden 1 onderofficier en vier solda- ten gedood en 15 soldaten gew-ond. Op het oogenblik zijn alle bolsjewiki van Roemeensch gebied verd-reven. De bolsjewistisehe aanval begon 12 September, maar op 20 September waren de Roemeensche troepen weer geheel meester van den toestand. Uit particuliere bron vemeemt de Bocka.-rcs- ter correspondent van de „Prager Prcssc" nog, dat de overval met een bolsjewistisch plan samenhangt, krach-tens hetwelk aan die Pool- sche en de Bessarabische grens anarchistische o-pstanden geprovo-ceerd moesten worden-, om die voor propa-gandistische d-odeiniden te ge- bruiken. Ondei- de band'ieten werden vijf offi- cieren van het Ro-ode Leger g-ei'dentificeerd. De wapenen zijn van .het modemste type. Er wordt op gewezen, dat de Duitsche en B-ul- gaarsche bevolking van het overvallen gebied veel hebben bijged-ragen to-t het overwelidigen der bandieten, waarvoor de regeering onder- scheidingen zal verleenen. DE ENGELSCH-DUITSCHE ONDERHANDELING EN. Uit Berlijn wordt -bericht, dat het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken verklaart dat er zeer goede vooruitzi-chten bestaan- op een goed resultaat in de Engelsch-Duitsche orideih andel ingen In Londen verwacht men, volgens de Tel., dat reeds volgende week de besprekingen zul len worden hervat In oficieele kringen wordt erkend, dat zi-ch inderdaad een verschil van meening heeft gcopenbaard- inzake de comces- sies- die F.ngeland w-ens-cht te verkrijgen.. Naar de „Star" meldt, verlan-gt Engeland vrijstei- ling van besch-ermende reehiten voor bepaalde Engelsche goederen. Men gelooft evenwel dat ook te dien aanzlen een voor beide landen aannemelijke oplossing zal worden- gevonden- DUITSCHLAND EN DE VOLKEN BOND. Het memorandum nopens Duitschland's toetreding tot den Volkcnbondl, dat de Duit sche vertegenwoordigers in't buitenland aan de betrokken regeeringen zullen overhandi- gen, is in de gister gehouden kabinetszitting geogekeurd en zal thans om-gaand aa-n de genoemde vertegenwoordigers worden toe- gezonden. KORTE BERICHTEN. De Turksche regeering h-eeft een nieuw memorandum inzake de Mosoel-kwestie bij den Volkenbondsraad ingediend. Daari-n wordt no-gmaals o-p h-et houden van een voiksstemming aangedrongen- en- voorg-es-teld om het district tijdens de plebiciet-voorberei- dingen door een- neutrale mogendh-eid te doen bezetten. Volgens berichten uit Angora zijn ten gevolge van de aardbeving 10.000 mensch-en zonder dak. De regeering heeft beslot-en een bed-rag van 350.000 Turksche pon-den voor eerste bulp voor d-e noodlijd-enden terbe- schikkin-g te stellen. De Duitsche o-rganisaiies van- spoorweg- arbeiders hebben besloten, de bestaande loon- conitracten op te zeggen en nieuwe loon- eischen te stellen. Een nader bericht u-i-t Wa-rschau zegt, dat de samenwering, waarvan- sprake was, is gebleken te zijn ee-n organisatie, die ten d-cel heeft di-enstplichtigen voor d-en mi-ldtai- ren d'ienst tev rijwaren. Met fasdsme zou de zaak niet te maken hebben. De koning van koningin van Belgie zijn uit Brussei vertTokken voor een i-ncognito-be- zoek aan Engelan-d. Zij zul'len daar eenige dagen vertoeven en o.a. de tentoonstelting te W-embley bezichtigen. De president van de Duitsche rijksi- bank, dr. Schachit, is te London- aangekomen voor -het voeren van besprekingen in ver-ba-nd met die Duitsche herstelleening. In Weenen zijn de vertegen-woordiger van het Berlijnsche blad „Die Welt am Abend" en een Hongaarsch communistisch journalist gearresteerd. De red'en waarom is niet bekend. De Brunswijksche Landdag heeft het voorstel verworpen om tot een vergelijk te ko men tusschen den Brunswijkschen staat en het vrceger regeerende hei-togelijke huis. De griep wo-edt op het oogenblik onder de delegaties van den Volkenbondsvergade ring te Geneve. Volgens de bladen heeft de Fransche minister van Kolonien een controleur-gene- raal naar Guadeloupe gezonden om de al- daar beerschende onlusteq te onderzoeken. De Amerikaansche president Coolidge heeft een officierencommissie benoemd welke belast is met het uitwerken van een rapport over de sterkte aan strijdvaardige groote stoomschepen, onderzeebooten en vliegtuigen van alle -landen, dat als basis zal dienen voor de nieuwe begxooti-ng. Morgen komt te Milaan het Internatio- naal Verkeerscongres bijeen, dat zal pleit'en voor opheffing van het passensyst-eem en al dergelijke formaliteiten in het mtemationale reizigersverkeer. Op het ei-'land Wight is een radio-station gebouwd cm de schepen bij nevelachtig weer den weg te wijzen. De Canadeesche regeering heeft de autoriteiten aan de Pacifickusten opdracht gegeven alle wapen- en ammunitietranspor ten naar China te verhinderen. De Duitsche regeering heeft toeze.g- ging gedaan hun, die bona fide hun geld in oorlogsleen-ingen belegd hadden en het daar door verloren-, tegemoet te zullen komen. In een vergadering van de Siowaaksche Volkspartij te Presburg kwam het tot hand- tastdijkhed-en tusschen de. leden d-ezer partij en pclitieke tegenstahders. Er werden 26 per sonen- gewond. Bij een pogihg dynamiet in een gezon- ken schip t-e Ruessningen te brengen. ontplof- te deze te vrc-eg. De duiker werd letterlijk in stukken gescheurd. De B-elgische sooia-listische oud-minis-* ter Wauters heeft den sta-ken-den mijnwer- kers in de Borinage voorgesteld, de regee ring om arbitrage te verzoeken. De Duitsche archeloog prof. Dorpfeld is van Jena naar Kl-ei-n-Azie gereisd, om op de plaats van het oude Troje opgravingen te doen voomamelijk naar de graven van Patrocius en Achilles. Het besluit der Du-itsche regeering om niet tot valori'sa-tie d-er oorlogsleeningen- over te gaan, heeft een catastrofale koersdaiing in -deze fondsen aan d-e Berlijnsche beurs in het leven geroepen. Uit Calcutta wordt gemeld dat de pest zich in de provincie Heicieabad- sterk uit- breidt. In d-e afgelo-open week zijn 400 nieu we geval len geconstateerd. KERKBRAND. Sinds halftien gistermorgen staat het mo- numentale oude kerkgebouw met toren te Burgh in brand. Reeds is de toren bezweken. (Klaarblijkelijk, voegt de N. R. Ct. aan de ze mededeeling toe, is hiermee bedoeld het Ned. Herv. -kerkgebo-uw, dat dateert uit de tweede helft van de 17de eeuw. De kerk was gebouwd als Grieksch kruis met lagere zijar- men en westtoren en hierlangs opgetrokken westgevel. Zij bezit nog een preekstoel en heerenbank met wapen uit den tijd van haren bouw en er bevinden zich twee grafmonumen- ten in voor leden van de familie de Huybert en gedenksteenen.-De kerk was versierd met een oud glasraam met de wapens van de Sta ten van Zeeland en de Steden, waarschijnlijk uit 1676 en later, in 1792 bijgewerkt. De klok is in 1759 gegoten door Michael Ever- hard en Pieter van Belsen te Middelburg, met vier wapens van Hoom. Wat er van dit alles behouden is of verloren gaat moet nog blijken). Uit Burgh, op Schouwen, wordt nader ge meld: Even voor halftien gistermorgen vertoon- den zich enkele rookwolkjes boven het dak der Ned. Herv. kerk alhier, en om halftien stond de kerk in voile vlam. Ook de toren raakte in brand. De ijlings toegesnelde brandweer van Burgh en Haamstede stond machteloos te genover de ontzettende vuurzee, die door den aanwakkerenden wind nog toenam. Kerk en toren zijn geheel uitgebrand. Van de prachti- ge kerk, welker 250-jarig bestaan in Novem ber a.s. zou herdacht worden, het sieraad der gemeente en wegens haar interieur een at- tractie voor vreemdelingen, zijn alleen de naakte muren over. Het archief, enkele oude bijbels, de koperen luchter en het kerkzilver, behalve het zilvereu doopbekken, konden gered wordep. Het ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER A.S. OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VER- SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. kunstig gebrandschilderde raaffl, de fraai be- sneden ambachtsheerenbank en de gebeeld- houwde preekstoel zijn door het vuur vernie tigd. De marmeren gedenkteekens zullen zeer beschadigd blijken. Ongeveer 1 uur was men den brand mees ter. Kerk en toren waren verzekerd. Van andere zijde wordt aan de N. R. Cf. gemeld Omstreeks 10 uur stortte het dak van de kerk in, en kort daarop viel de spits van den toren naar beneden. Ook de klokken uit den toren zijn naar beneden gestort. Het uurwerk is blijven stilstaan op 7 minuten over tienen. De oorzaak van den brand is zeer waar schijnlijk te wijten aan eenige loodgieters, die 's morgens nog in het kerkgebouw werkzaam zijn geweest. - De gisteren afgebrande kerk te Burgh is van 16711674 gebouwd ter plaatse, waar vroeger een oude kerk stond, die eenige jaren vroeger grootendeels met den toren was inge- stort. S-tichter van deze nieuwe kerk was Pieter dc Huybert, raadpensionaris van Zeeland, toentertijd ambachtsheer van Burgh. Ze was gebouwd in den vorm van een Grieksch kruis met lagere zijarmen. Inwendig had zij een doorloopend zonge- welf met rozetten en steekkappen, houten be- kleeding om den ingang (Ionisch, laatst der 17e eeuw). Het hierbij behoorende fronton met wagen was afgenomen en in de kerk gc- plaatst. Op de dakhoeken waren drie pijuap pels geplaatst. De toren had een geleiding en daarboven een achtkant met open koepel en aclitkant spitsje. De groote klok in den toren was in 1759 gegoten door Michael Everhard en Pieter van Belsen te Middelburg. Zij droeg de wa pens van den toenmaligen ambachtsheer Ni- colaas van Hoorn, burgemeester en raad der stad Vli^ingen. In de kerk was een grafmonument voor Pieter de Huybert (1697) en voor J. de Huy bert en Johanna (1701), beide door J. Blom- mendael. Voorts een muurtafel voor Anna Maria Velters, gehuwd met mr. Anthony de, Huybert (1670); een dergeiijk monument voor David de Huybert, met groot wapen (1719); graftafel voor Barbara Theodora van Willigen, met groot wapen {1719), het laatste echter geschonden. In een der muren stond een geschilderd glasraam (laatst 17de eeuw) met de wapens van de Staten van Zeeland en de steden. De heerenbank met wapen was van 1674. DE 31e ROTTERDAMSCHE PREjVlIELEENING. Gistermorgen heeft de rechtbank te Rot terdam behandeld het uitgestelde verzet van den 41-jarigen W. H. B. tegen het vonnis der Rofterdamsche rechtbank van 17 Juni j.l waarbij B. bij verstek was veroordeeld tot vier maanden hechtenis wegens het houden van een andere loterij dan een zoodanige waartoe de Loterijwet van 1905 toestemming verleent. Het O. M., waargenomen door mr. S. E. J. M. van Lier had 6 maanden hechte nis geeischt. De bedoelde wetsovertreding betreft de 31e Rotterdamsche premieleening, door B. in Januari 1923 persoonlijk uitgegeven tot een bedrag van 9 millioen gulden in obligaties van 10 met premies tot een bedrag van 2.272.500. Oorspronkelijk, en wel op 16 Oct. 1923, heeft bekl. voor genoemde overtreding terecnt gestaan voor het Rotterdamsche kantonge- recht. Het O. M. eischte toen 6 maanden hechtenis, doch de kantonrechter had B. van alle rechtsvervolging ontslagen. Het O. M. was in appel gekomen, waarna de zaak 3 Ju ni. j.l. voor de rechtbank diende. Na veroor- deeling op 17 Juni kwam B. in verzet. Deze verzetzaak diende 3 Juli j.l,., en werd op verzoek van den toen verschenen B. idtge- steld. Het O. M. eischte bevestiging van Het ver- stek-vonnis alleen voor de kwalificatie in dat vonnis „wegens het houden" zou het willen lezen „wegens het aanleggen". De verdediger, mr. Bourlier, concludeerd? tot vrijspraak. ERNSTIGE AANRIJDINO. Op den weg Zevenbergen-Moerdijk' Is Woensdagmiddag omstreeks 4 uur de auto van den heer Bl. uit Den Haag, waarin met hem ook zijn echtgenoote en de chauffeur wa ren gezeten, door een hem achterop komen- den auto, die in woeste vaart over den weg reed, en hem in de bocht voor de woning van den landbouwer C. trachtte te passeeren, aan- gereden, met het gevolg, dat de auto van den heer Bl. den hoogen dijk afvloog en stuitte tegen het hek voor het erf van genoemden landbouwer. Een 15 c.M. dikke muur werd hierbij geheel ontwricht en het voonste ge- deelte van de auto werd totaal verbrijzeld. De chauffeur en de heer Bl. bleven onge- deerd, doch mevr. B. was emstig aan beide beenen verwond. De auto, welke danarijding veroorzaakt had, waarin vier jagers zaten, reed door zon der te stoppen, niettegenstaande zij volgens ooggetuigen ongetwijfeld het ongeluk hebben zien gebeuren. De politie is er echter in ge- slaagd 's avonds deze heeren nabii Rotter dam aan te houden. ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1