Alkmaarsche Gouranf De Roode Kruis collecte. De Kluizenaar van Far-End De strijd om de Sociale Verzekering, FEUILLETON. Vrjjdag 26 September II waarbij1 waarschijnlijk de reeds bestaande Ongevallenwet ingrijpend gewijzigd zal warden. Het d o e 1 van de Sociale Verzekeringswet- geving is, te voorzien in de leemten van die samenleving, welke blijken, doordat leden van groote groepen der bevolking onverzorgd zijn, wanneer zij door verschillendle rampen worden getroffen. De economische toes>tand van een groot deel der bevolking is onvbldoende, om dat deel zelf de noodige voorzorgen te doen nemen tegen de gevolgen van ziekte, ongeval, invaliditeit, ouderdom, overlijden, werkloos- heid. In het buitenland is men er reeds veel eerder toe-overgegaan, maatregelen te ne men, om de gevolgen van die onzekere ge- beurfenissenje voorkomen of althans te ver- zachten. Duitschland kent een Ziektewet van 1883, terwijl het jaar daarop de Ongevallen wet en in 1889 de Invaliditeits- en Ouder- domswet werd ingevoerd. In Descmarken kreeg men reeds in 1891 staatspensioen. Ook in Engeland en Frankrijk traden eenige ja ren vo6r den oorlog inval.- en ouderdoms- wetten in werking. In Nederland kregen we eerst de Ongeval lenwet (in 1901) voor industrieele bedrijven; de Invaliditeits- en Ouderdomswet trad eerst in 1919 in werking, ofschoon zij reeds in 1913 in het Staatsblad verseheen, tegelijk met de Ziektewet, welke laatste echter nog niet is ingevoerd. De arbeiders in het land- en tuinbouwbedrijf zijn verzekerd tegen onge- vallen sinds Mei 1923- Doordat de noodige maatregelen in ver schillende wetten zijn vastgesteld en die wet- ten buitendien niet tegelijkertijd zijn in wer king getreden, vertoonen alle regelingen bij elkander zulks een staalkaart van alle moge- lijke bepalingen en voorschriften, dat het ge heele samenstel ondoelmatig, noodeloos om- slachtig en dus te duur is "Hfct'publiek kijkt de uitvoerende organen ya^k met een boos oog aan, maar de fout zit in de wetgeving. Als basis voor de geheele voorziening be- hoort de Ziektewet te dienen. Dus de Ziekte wet had het eerst moeten worden ingevoerd om ge'eidelijk door de andere wetten "te wor den gevolgd. De geheele regeling kan niet eerder bevredigend zijn, voordat ook de Ziek- teverzekering in werking zal zijn getreden en het geheele gebouw van de Sociale Verze- kering daarop harmonisch zal zijn opge- bouwd. Zooals de toestand nu is, zijn meerdere on- derdeelen (en wel de voornaamsto) in de ver- schillende wetten verschillend geregeld. Ve- len die wel ingevolge de Invaliditeitswet zijn verzekerd, vallen niet onder de Ziektewet noch onder de Ongevallenwet en omgekeerd. Bij de eerstgenoemde wet heeft de premiebe- taling plaats in zegels, die voor elken ver- zekerde afzonderlijk, per week op een rente- kaart worden geplakt; bij de Ziektewet moet de premie wel per week en per verzekerde, doch niet in zegels maar in geld betaald worden, terwijl het bij de Ongevallenwet ge- schiedt wel in geld, doch i. p. v. per week per half jaar voor alle verzekerden in dienst van een werkgever door middel van een loonlijst. De twee eerste methoden (betalen per verzekerde) noemt men de individueele, de andere (voor meerdere arbeiders tegelijk) de collectieve methode. Bij de eerste wordt elke week per verzekerde een vast bedrag per loonklasse geheven, bij de laatste methode een bepaald percentage van het totaal door den werkgever in een half jaar uitbetaalde loon. Ook de uitkeeringen zijn in de verschillen- de wetten verschillend geregeld. De ongevals- uitkeeringen zijn onafhankelijk van het feit, of er voor den verzekerden arbeider premie is betaald; de invaliditeits- en ouderdomsren- ten daarentegen hangen af van het bedrag en het aantal der betaalde premien. De on- gevalsuitkeeringen houden verband met de mate van invaliditeit van den getroffen ar beider, zoodgt uitkeering gegeven kan wor den naar bijv. 20, 30 of 50 pet. ongeschikt- heid tot werken. De invaliditeitsrente wordt alleen toegekend, indien de verzekerde voor minstens 2/3 invalide is. Ten slotte bestaat bij de genoemde wetten groot verschil in de organen, welke met de uitvoering zijn belast. De Ongevallenwet wordt uitgevoerd door de Rijksverzekerings- bank te Amsterdam, terwijl de Raden van Arbeid belast zijn met verschillende werk- zaamheden daarvoor. Buitendien kunnen dfe werkgevers zelf het risico der verzekering dragen of zich aansluiten bij een onderlinge risico-vereeniging in plaats van bij de Rijks- verzekeringsbank. De Invaliditeitswet wordt voornamelijk uitgevoerd door de Raden yan Arbeid; het beheer van de fondsen en het toekennen der renten geschiedt echter door de Rijksverzekeringsbank. De Ziektewet-Talma zou worden uitgevoerd door de Raden van Arbeid, terwijl aan bijzondere Ziekenkassen een plaats was ingeruimd. De Land- en Tuinbouwongevallenwet heeft weer een ge- heel nieuw stelsel in toepassing gebracht. Als regel is daar nl. gesfeld, dat de verzekering wordt uitgevoerd door z.g. Bedrijfsvereeni- gingen van werkgevers,- welker besturen voor de helft uit werknemers. bestaan. De werk gevers, die zich niet bij zulk een vereeniging wenschen aan te sluiten, moeten zich bij de RijiksveTzekeringsibank verzekeren; ook hier verrichten de Raden vain Arbeid een belang- rijk deel van de werkzaamheden. Het behoeft wel geen betoog, dat de boven geschetste verscheidenheid van organen en de groote verschillen in de regeling van de voornaamste onderdeelen moeten leiden_ tot versnippering van krachten, tot noodelo'ozen omslag en tot veel last voor werkgevers en verzekerde arbeiders. Er zal dus bij de her- ziening van onze Sociale Verzekeringswetge- ving zijn te streven naar vereenvoudiging, naar meerdere eenheid en doeltreffendheid. Over de wijze waarop dit te verwezenlijken is, loopen de meeningen zeer iriteen, waar- over in een volgend artikel het een en ander zal worden meaegedeeld. J. M. RUDELSHEIM. Buitenlanfl. EEN VoLKISCHE ACT IE TEN GUN- STE VAN HITLER. Naar uit Miinchen aan het Hbl. wordt ge- meld, valt er in Volkische kringen een leven- dige activiteit waar te nemen die ten doel zou hebben om energieke tegenmaatregelen voor te bereiden voor het geval Hitler niet op vrije voeten wordt gesteld of uit Beieren zal worden uitgewezen. Ingeval Hitler in- derdaad wordt vrijgelaten,. zal hij, naar ver- 'uidt. weer onmiddellijk de leiding van de Volkische beweging op zich nemen, daarin a1leen terzijde gestaan door generaal Luden- dorff. NAAR DE ONTRUIMING VAN HET RUHRGEBIED. De correspondent te Essen van het „Berl. Tag." meldt, dat sneller dan verwacht werd een begin isi gemaakt met de gedeeltelijke ontruiming van het Ruhrgebied. Reeds zijn 10.000 man Belgische en Fransehe troepen afgemarcheerd naar hun eigen garnizoenen. Men schat het totaal aantal van de troepen, Micumbeambten enz. die vcrdwijnen reeds op een 20.000 man. DE INTERNATIONALE ONTWAPE- NINGSCONFERENTIE. Te Geneve treden stroomingen op, die de onfwaponingseonferentie willen verschuiven tot een J ate ren datum. Zoo zegt men, d'at de diplomatieke voorbereidingen n:et in den loop van't aanstaande voorjaar beemdigd kunnen zijn, terwijl er verder op wordt gewezen, dat de Internationale arbeidsconferentie 15 Juni te Geneve bijeenkomt, en dat het uit practsiche overwegingen niet gewenscht is, dat beide conferenties samenvallen. Gencemde kringen willen de ontwapeningsccofercntie liever ver- sehuiven tot den volgend-en herfst, teneinde gelegenheid te hebben de wijzigingen, die in het pact ziin aangebracht, zorgvuldig te be- studeeren- Het is nog niet zelcer, dat zij die vcor d'it uitstel zijn. succes zullen hebben en zullen winnen van de andere kringen die een spoedige ontwapeningsconferentie wenschen. HET ENGELSCH-DUITSCHE HANDELSVERDRAG. De besprekingen, welke te Berlijn begonnen zijn tusschen EngelsChe en Duitsche verte- genwoordigers ter vborbereiding van de on- derhandelicigen over een handelsverdrag, zijn afgebroken en voor onbepaalden tijd uitge- steld, daar het onmogelijk is gebleken, een ba sis voor een overeenkomst te vinden. DUITSCHLAND EN DE VOLKEN- BOND. De Duitsche Rijksregeering heeft ter be- voegder plaatse opdracht gegeven een memo randum uit te werken, dat den tien in den Volkenbondsraad vertegenwoordigde mogend- heden overhandigd zal worden. In het me morandum worden alle kwesties behandeld inzake welker opheldering Duitschland een beantwoording wenscht, voordat een eindbe- sluit wordt genomen met beti'ekking tot Duitschlands toetreden in den. Volkenbond. Een eventueel samenroepen van alle minis- ter-presidenten der landen zal eerst na ont- vangst der beantwoording overwogen wor- den. Het orgaan van dr. S+resemann „Die Zeif, noemt het besluit der regeering om in principe tot den Bond toe te tre den, een stap op den goeden weg Verder wijst het er op, tegenover de geruchten, die ook spreken van diepgaande meeningsver- schillen in dten boezem van de rijksregeering, dat in het riikskabinet een volkomen: eenSge- zindheid in de kwestie van de toetreding tot den Volkenbond bestaat. DE BURGEROORLOG IN CHINA Maar uit Moekden - wordt gemeld, hebben vliegtuigen van Tsjang-Tso-Lin bommen ge- worpen op het hoofdkwartier van het leger van Peking, dat in een hotel te Spang-Hai- Kwan is gevestigd. Er zijn. talrijke dooden. Uit Peking wordt hiervan gemeld, dat voor de vijfde maal vliegtuigen Tsjing-Wang-Tao bombardeerden zonder schade aan te richten Het artillerieduel duurt voort op het front bij Sjang-Hai-Kwan. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. De plaatsvervangende president van het Spaansche dlrectoiire heeft verklaard, dat de operaties ini Maroldoo worden voortgezet. De Ko. 228 1924 Honderd Zes en Twlntigste Jaargang. Nu weldra wederom over het geheele land de algemeene jaarlijksche Collecte van het Nederlandsche^ Roode Kruis zal worden ge- houden, is het' goed eens bekend te maken, waarvoor de in te zamelen gelden zullen wor den besteed. Dit geschiedt om zich te bekwamen voor de vredestaak, die het Roode Kruis zich na den oorlog heeft gesteld en waartoe in de aller- eerste plaats gerekend moet worden het zich in vredestijd gereed maken voor de functies, die het Roode Kruis wellicht spoedig plotse- ling kan hebben te vervullen. Hiertoe behcoii o.m. het vervoer en verplegen van zieken en gewonden't spreekt van zelf, dat't eea nood- zakelijke vereischte is, dat de Roode Kruisbri- gades, bestaande uit Transport- en Verpleeg- colonnes, ook in tijd van vrede behoorlijk go- Defend en uitgerust zijn. Om d doel te ver wezenlijken richt het Roode Kruis naast de bestaande Transportcolonnes cur ussen op tot het verleenen van Eerste Hulp bij Onge- lukken en geeft steun aan vereenigingen, die werken op het gebied van hygiene en zieken- zorg, of wel zich ten doel stellen hulp te ver leenen bij rampen en ongelukken of hunne le den bekwamen in het verplegen van zieken en het redden van drenkelingen. Waar- zulke nuttige vereenigingen niet bestaan; .bevordert het Roode Kruis de tot standkoming ervan of wel richt het zelf zulke instellingen op. Hier- bij staat op den voorgrond, dat het Roode Kruis nimmer zich dringt in de plaats van de op dit gebied reeds bestaande organisa- ties, m. a. w. het Roode Kruis doet dergelijke vereenigingen geen concurrence aan, wat ook van andere zijde wel eens mocht zijn beweerd. Zoo heeft het Roode Kruis uit de ingeza- melde gelden belangrijke sommen geschonken aan het Witte-, Groene- en Geel-Witte Kruis; heeft Park- en Bootherstellingsoorden (d. inrichtingen in de open lucht in parken of op booten, waar nog niet geheel herstelden 'na- verzorging genieten ten einde zich weder aan het gewone leven te kunnen aanpassen) opge- richt; het Roode Kruis steunt de oprichtins; van Ziekenhuizen op plaatsen, waar daaraan behoefte blijkt te bestaan. Verder verleent he1. Roode Kruis steun bij het aanschaffen van kunstmiddelen aan behceftigen, die anders, omdat zij niet bij eene organisatie zijn aange- sloten, op de publieke weldadigheid zouden zijn aangewezen; stelt gelden beschikbaar tot het aanschaffen van ziekenauto's en plaatst op belangrijke stations ziekenwagens voor het vervoer van invaliede reizigers. Wat nu Alkmaar en zijn naaste omgeving betxeft, zij hier vermeld, dat het Roode Kruis naast de bestaande transportcolonne een cursus geeft tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, waaraan ook door een aantal politieagenten wordt deelgenomen. Voorts heeft het Roode Kruis een werkzaam aandeel gehad bij het oprichten van de reddingsbri- gade; heeft als eerste bijdrage in de kosten gelden beschikbaar gesteld, wanneer de ex- ploitatie van een centraal ziekenhuis aan het Roode Kruis mocht worden foevertrouwd en heeft een daadwerkolijk aandeel genomen in de bestrijding van de malaria door dc bevol- Icing zelve. Wat het Roode Kruis eindalijk heeft gedaan hij het leenigen van den nood bij groote rampen als de aardbeving- in Japan en de hongersneod in Rusliand, Oostenrij'k, Hon- garije en Duitschland mag bekend worden verondersteld. Verder wordt ten deze verwezen naar de alom gepubliceerde en in de courant van gis- ter bijgevoegde circulaire van het Roode Kruis, gettteld: „Ik ben het Roode Kruis". Waar de taak van het Roode Kruis eene zoo veelzijdige is en het van zelf spreekt, dat hiervoor zeer veel geld noodig is, wordt een ieder opgewekt de collecte, die morgen, Zater- dag, zal worden gehouden, te steunen. i j De Kring-Commissaris, Mr. A. M. LEDEBOER. (Nadruk verboden). i I. Er zijn wel weinig zaken, die veel belang- stelling trekken en toch zulk een geringe .waardeering genieten als de Sociale Verzeke- ringswetten. De oorzaken daarvan zijn velerlei: de in- stinctmatige tegenzin van velen t. o. v. over- heidsbemoeiing, de schrik voor paperasserie, •het eerst moeten betalen, voordat er „getrok- ken" kan worden, maar vooral het „onbe- kend maakt onbemind". Het groote nut van deze wetten voor de yolkskracht maakt het gewenscht, betero be- grippen daaromtrent te verspreiden, temeernu de regeering bezig is de invoering van een nieuwe wet (Ziektewet) voor te bereiden, door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 41) t Zij keek nog eens naar de kust en nu scheen het haar totaal onmogelijk Garth die paging te laten doen. „Neen, neen! Je kunt rniet gaan!" riep zij ui't. „Zou't je niet zenuwachtig maken hier al leen te zijn?" vroeg hij weifelend. Zij1 stampte mat haar voet op den grand. „Neen! Natuurlijk niet! Dat is het niet. 'Maar zie je dan niet, dat het onzin is te den- ken, dat je tegen den stroom op naar de kust kunt zwemmen. Je zoudt het nooit kun nen. Je zoudt kramp kunnen krijgen O! Er kan van allerlei gebeuren! Je zultt niet gaan!" Zij greep hem onstuimig bij den arm, haar oogen wijd open van angst. Maar hij was koppig. Kijk eens", zei hij, wijzend op een fl'au- we^ nevel, die de atmosfeei- fce^on te vertroe- belen. „Zie je, dat de mist aan 't cpkomen is? Qver eea poos zulien we er midclwx ia zijtea en dan zou er heelemaal geen leans zijn over te zweinmen. Ik moet dadelijk gaan." „Maar dat maakt het gevaar juist nog grooter", redeneerde zij in wanhoop. „De mist kan gauwer opkomen dan je denfct en dan zou je heelemaal de richting kwijt kunnen raken." ,,Dat moet ik wagen", anhvoordde hij grimmig. „Begrijp je niet, dat het onmogelijk is ^onmogelijk voor ons om hier te blijven „Neen, dat zie ik niet in", hield zij hard- nekkig vol. „Het is zoo'n afschuwelijk waag- stuk niet waard. De een of'ander zal wel eens naar ons komen zoeken." „Wel eens, zou kunnen beteekenen morgen- ochtend" zei 'hij droog „en dat zou juist twaalf uur te laat zijn. Het is de kans •vijftig maal waard." „Dat is het niet!" riep zij hartstochtelijk uit. „Denk je dat ik een haar geef om klete- praatjes van een paar hatelijke oude juffrou- wen „Niet op het oogenbllik, misschien, maar later zou je dat toch wel. Wat de menschen van iema-nd denken, wat ze van iemand zeg- gen, kan het verschil uitmakan tusschen hemel en hel." Hij sprak met moeiie, alsof/een vree- selijke herinnering zijn woorden tegenhield1. „En zou je denken, dat ik het gevoel zou kunnen verdragen dat ik ik den menschen gen geigtenhcid had gegeven om oyer jou te kletsen? Ik zou hun tongen liever eerst af- snijdenvoegde hij er woest aan. toe. Hij trok zijn jas ui+, en begon, zittend op een rotsblok, zijnschoenen uit te doen, ter wijl Sara hem zwijgend met groote, sombere oogen stond aan te staren. Nu stond hij op, b'lootshoofds en ntet bloote voeten. Onder het magere, verbrande gdaat leek zijn hals wit als die van een vrouw, ter wijl het dunne zijden overhemd de krachtige schouders sterk deed uitkomen. Zijn doordrin- gende oogen staarden rechtuit over dan- af- sitand, dien hij moest afleggen. Een straal van de ondergaande zon rustte op hctn als een glorie om- hem been van standvastigheid en heldhaftige zekerheid. Een kreet kwam van Sara's lippen. „Garth! Garth!" ontwillekeurig noemde zij hem bij zijn voornaam. „Je moet niet gaanJe moet niet gaan." Hij draaide zich om en teen hij, haar Meeke, onltdane geflaat zag, kwam er plOtseling een licht in zijn oogen in dien bHik lag onge- loovigheid, maar tegelijk een onncemelijk verlangen. Met twee passen was hij naast haar en had haar bij de schouders gegrepen. „0 SaraGod in den heme!.gejaagd, heesch en onbeheerscl t stootte hij: de woorden er uit „geef je dan om me." Een oogeublik aai'zcWe hij en scheen zich vijand Kecft geriingen fegensland, daar hi] verzwakt is. Intusschen vorderen de operaties langzaam, wegens de groote terrein-moeilijk- heden. Tachtig gewapende rebellen trekken Dins- dag het Tangergebied1 binnen, en verwekten daanna groote sensatie. Het schijut, dlat zes inwonere van een. dorp in de Tanger-zone zich onlangs bij dfe rebellen hadden aange- slofen en de Spaansche autoriiteiten daartegen geprotesteerd hebben bij den bacha van Tan gier. Vreezende, dat er maatregelen' tegen het dorp genomen zouden worden, dat dicht bij de grens van het Anjera-gebied ligt, trok daarop de genoemde bende van 80 opstande- lingen over de grens en bezet'te er een-ige hui- zen. De Internationale politiemacht te Tan- ger is er in gezelschap van den sjerif van' Wazan, een invloedrijken Nborschen prins, op uit getrokken en heeft een positie ingeno- men op eenigen afs'tand van' de rebellen, met het doel met hen te onderhandeflen. De permanente neutraliteit van de Tanger- zone is verzekerd bij een conventie, wel'ke in December 1923. door Groot-Brittaonie, Frankrijk en Spanje geteekend word. DE STRIJD OM MEKKA. Het blad „Mokati'am" te Cairo bericht, dat dte strijdkrachten van Hedjas oprukken en Taif geheel hebben ingeSloten, waarbij' zij de Wahabi-invallers van hun basis afsneaen. Zooals men weet hebben de Wababi's (de op- stardelingen) verleden week de stad Tai'f in- gencmen, cp betrekkelijk geringen afstand van de heilige stad Mekka. NIEUWE SOVJET-REPUBLIEKEN. Naar het Russ. Tel. Ag. meldt, wordt in sovjettisch Gentraal-Azie een and-re ten-ito- riale indeeling geschapen. In overeenstem- ming met de verdeeling der nationaliteiten zullen binnen de republieke Turkestan, Bo- chara en Choresma twee nieuwe republieken, Turkmenistan en Ocsbekistan worden ge- vcrmd. Het Vijfde Al-Boechadische Radencongres, de z.g. Kceroelrai, besloot de VolksrcpuWiek Bcchara om te zelten in een nieuwe socialis- tische rademrepubliek Bochara. die zich zal aansluiten bij de Unie van Sovjet-republie- ken. De in Bochara wonende Oesbeken zul len burgers van Oesbekistan, de Turkmenen burgers van Turkmenistan worden. OVERSTROMINGEN IN PROVENCE. Ten gevolge van een hevigen storm is in de Provence een spoorbrug weggeslagen. Een tccomotief viel in een ravijn. De stoker en een militair, die op de machine meereed, ver- brandden, terwijl de machinist waarschijnlijk door het water is meegesleurd. In het departement Vaucluse staan de ve1- den onder water, verscheideoe bruggen zijn ingestort, terwijl vele boomen zijn ontworteld en m o lens afgebrand Het spcorwegverkeer tusschen Marseille en Lyon ondervindt belangrijk storing en kan langs omwegen plaats hebben. EEN ONGELUKKIGE MOEDER. Om de liefde van haar man terug te win nen heeft een Javaansche vrouw een reeds begraven kinderlijkje op het dessakerkhof opgegraven en gestolen. De Sin Po vertelt de volgende bijzonder- heden: De kampong Kwidjan, in het Pekalongan- sche, woonde een vrouw, die reeds langen tijd verdrietig was, omdat haar man niets meer om haar gaf. Een doekoen gaf haar toen den raad, om net te doen, alsof zij in blijde ver- wachting was. En ja, toen zij dat haar man bekende, bleek deze meer notitie van haar te nemen, al was het niet meer als in de witte- broodsweken. Maar als men in blijde verwachting is, moet ook de tijd komen, dat die verwachting in vervulling gaat. Geen nood, de doekoen, een dessa-verlos- kundige zooals anderen, maar nog een beet- je slimmer, had pas een vrouw in de kam pong Tirto geholpen: het kind was levealoos ter wereld gekomen en direct begraven. Er werd niet getalmd. Nog denzelfden nacht werd het graf je door beiden opengegraven en het lijkje meegenomen naar huis. Daar werd alles in gereedheid gebracht, om den man te doen gelooven, dat een bevalling had plaats gehad, dat zijn vrouw hem een kind geschonken had, zij 't ook een doodgeboren. Intusschen was in Tirto alles in rep en roer wegens het opengegraven grafje. De politie speurde en kwam ook in Kwidjan, waar zij hoorde dat een vrouw er een dood kindje ter wereld had gebracht. De politie kwam eens informeeren en vond het lijkje bij de ongelukkige vrouw, en de heele dwaze ensceneering bovendien. Men stelde een nader ooderzoek in en ontdekte het hartverscheurend bedrog. Het eind was, dat de vrouw niet alleen de liefde van haar man weer verbeurde, maar thans ook nog haar vrij'heid1 Stakkerd! I Het doekoen-wezen, dat tot de daad aan- zette en suces voorspiegelde aan de onweten- de, verdient de voile maat, voegt het „Soer.- Hbl." hieraan toe. I in bedwang te houden, teen nam hij haar in zijn armen en leuste haar wild op oogen, lip- pen en hals. „Iiefste!.... O, liefste Zij hoorde hoe hij de afgebroken woorcren stameflde, terwijl zij willoos in zijn armen lag; toen voelde zij, dat hij haar van zich af zette, zacht maar beslist en zij stood al leen, even wankelend. Een lange siddering voer door haar lichaam. „Garth Zij wist niet, of dat woord haar werkelijk over de lippen kwam of dalt het alleen de Icreet was van1 haar heele ziel, zoo dringend, zoo alles-overheerschend, dat het een werke- lijke klank scheen. Er wlgde geen antwoord. Hij was weg en door den lichten nevel kon zij zien hoe hij door de grijze golven met krachtige slagen zijn doel tegeinoet ging. Zij bleef onbewegelijk staan, haar oogen volgden hem onafgewend. Hij zwom gemak- kelijk met een stevigen slag, die hem snel voor uit deed schieten. Een' zudhlt van ver- lichting ontsnapte aan haar lippen. Hij was tenminste een kranig zwiemmer, dat was in ieder geval in zijn voordeel. Toen mat zij met haar bilk den verderen afstand tot aan de kust en helt scheen haar alsof epni ^dejtepzg gog yoac hfgi II1 N. V. Boek- en Handelsdru^kerij Villi HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, Alkmaar, ATbonnementen op Tijdschriften, zoowel Binnen- als Buitenlandsdie KORTE BE RICHTEN. De Generate Raad van het Britsebe Vakvereenigings-Congres i^eeft een speriate delegatie bienoemd welke een bezoek aan Rusland zal brengen om de industrieele, so ciale en politieke toestanden' aldaar te be- studeeren. Uit Ithaka in den staat New-York wordt gemeld dat het een professor aan de universiteit aldaar gelukt is suiker samen te stellen langs chemischen weg met behulp van ultra-violette stralen. De te New-York aangekomen Groen- land-onderzoeker Mac Mellon heeft ver klaard dat op Greenland de grootste kolen velden der wereld liggen. Volgens de bidden" bestaan er planoen om aan de Berlijnsche beurs spoedig weer de noteering voor buitenlandsdie goudmunten op te nemen. j Gemengd Nteuws. DE MOND- EN KLAUWZEER- EPIDEMIE. In den Haartemmcrmeerpolder zijh' in de laatste weken slechts een 5-tal nieuwe geval- kn van mond- en klauwzeer geconstateexd. Op circa 40 bcerderijen is de ziekte genezen verklaard. HANDTEEKENINGEN VOOR KATHO- LIEKE SCHpLEN TE ARNHEM. Het R.K. schoolbestuur St. Willibrord1 te Arnhem heeft onlangs bij; het gemecntebe- stuur een verzoek ingedieiid tot het verstrek- ken van gelden uit de gemeentekas ingevo!-> ge de L. O. wet 1920 voor het stichten van twee R.-K. scholen voor gewoon lager onder- wijs. Hierbij werden lijsten jyevoegd met h'ancf- teekeningen van ouders die voor hun kinderen onderwijs verlangden op een R.-K. school. Het is echter gebleken, dat verschillende dezer handteekeningen ni'et zijn gezet door de betrokkenen, terwijl deze hiertoe ook geen toe- stemming hebben verfeend. Bovendien heb ben verscheidene ouders 'hun handteekenin gen op deze lijsten gezet, zonder dat zij wis- ten waarvoor deze precies dien den. Het gemeentebestuur stelt thans naar dit ernstig geval een onderzoek in. Hangende dit onderzoek stellen B. en W. reeds voor om geen medewerking voor stichting van de bei de aangevraagde scholen te verleenen, omdat er aanleiding bestaat tot ernstigen twijfel of wel elke dier scholen voor ten minste 80 leer- linoen gestemd is. B'innenkort zullen B. en W. den raa'd te de zer zake nadere mededeelingen doen. DE GESMOKKELDE MACHINEGE- WEREN. Men zal zich herinneren wat voor eenige weken werd gemeld over het Nederlandsch# zeevrachtbootje „Helder", dat omstreeks Mei gecharterd geweest zou zijn, om van Rot terdam uit Engelsche machinegeweren naar Rusland te brengen. In de Maasstad werd het vaartuigje in voortdurende strenge observa- tie gehouden, doch niets verdachts werd ge- vonden. Het schip koos den 14den Mei zee met cnbekende bestemming. Uit een relaas van den machinist kwam men naderhand te weten, dat buiten de territoriale wateren uit een motorbootje 50 machinegeweren' werden overgenomen. Begin Juli wist Scotland Yard de Hand te leggen op een partij machinegeweren, welke in kisten verpaict, en aangegeven als „machi- nerien", en als „stalen gietstukken'.', gereed la- gen ter verscheping met een Nederlandsch schip, vermoedelijk het s.s. „Heldei-", naar Le ningrad. Nloch de reederij, noch degenen, die de kisten hadden aangebracht, bleken op de hcogte van den werkeiijken inhoud der kisten. In verband met deze zaalc hadden^ naar de Tel. meldt, eenige arrestaties plaats en zoo stonden dezer dlagen mr. James Herbert Att- field en zijn zoon capt. Cecil AttfiehJ te Lon- den terecht, na ongeveer twee maandfe in voorarrest te hebben doorgebracht. De vader werd thans tegen een borgtocht, welke gedu- rende de behandeliog werd teruggebrachf van 10.000 tot f 2.000 vrijgelaten. De zoon even wel wordt nog vastgehouden. Het eigenaardige in deze zaak is, dat, toen de zaak voor den eersten keer voorkwam eenige dagen na de arrestatie van vader en zoon de aanklaoht tegen beiden werd inge- trokken. Hun vreugde was evenwel van kor- ten' duur, want kort daarop werden zij weder om aangehoudCn en overgebracht naar "de Brixton Prison (gevangenis.) lag. En al dien tijd was bij elken slag die sterke, geweldige stroom tegen hem, vechtend1 tegen het krachtige, gespierde lichaam, dait hem wide weerstaan. Zij wrong de handen id doodisangst. Waar- om had zij hern laten gaan? Wat kon het schelen of de menschen kletsten wat was een bezoedelde naam oni er een menschen- leven tegenover te stellen? O, ze was krank- zinnig geweeslfc dat zij hem had1 laten gaan. De mist werd dichter. Hoe zij zich ook in- spande, zij kon net langer het donkere hoofd boven ihet water zien e-n de beweging van zijn armen, als groote witte dorschvlegels in het vale licht, en de gedaehte kwam bij haar op, dat als uitpultting hern overviel of de snelle stroom hem naar beneden triok, zij: het zelfs niet weten zou! Een wee gevoel van onmacht kwam over haar. Zij kon niet anders doen dan wachten hulpeloos wachten tot op zijn terugkomst of eindtelooze uren van eenzaamheid haar zou den vertellen, dat hij den strijd tegen de grijze watermassa had gewonnen of verlorea Een wanhopige snik ontsnapte aan haar keel. „0 God! Laat hem weer bij mij terugko- men. Laat hem tgrugkomen JWordt veryolgd.) Is HET ADRES voor

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 9