Dw verkottdheid ¥ratg en ilantjod. mer&ert met het uur en kan ontaarden inhorstaandoening Wacht dus niet neem dadelijk Binnenland. Gemengd Nienws. OIENSTPLICH I. Beketidmaking van uitspraken inzake vrij stelling. Do BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene bennis, dat omtrent de aanvraag om vrijstelling van den dienst- plicht wegens opleiding tot een geestelijk ambt enz., betreffende de hieronder genoem.de personen de uitspraak is geschied, bij hun naam vermeld: M. J BESTEMAN, lichting 1017. Datum tot welken de vrijstelling is verleend: 15 De cember 1925. J. Th. BIEMAN, lichting 1923 Datum tot welken de vrijstelling is verleend: 26 Septem ber 1926. Tegen elke uitspraak kan binnen TIEN DAGEN na den dag dezer belcendmaking in beroep worden gekomen door: a den ingeschrevene, wien de uitspraak gedlt, of door dims wettigen vertegen- woordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door diens wettigen vertegen- woord'iger. Het verzoekschrift. daartoe aan de Ko- ningin te rich ten, meet met redenen zijn om- kleed en. worden ingediend bij den Burge- meester, ter Secretarie dezer Gemeente, afdee- ling Militaire Zaken, die voor de docwrzending zorgt. Alkmaar, 16 September 1924. - E>e Burgemeester voomoemd, ,<r' WENDELAAR. meentebedrijven te Wormerveer. De vergadering vond goed, deze candida- tuur te steunen. Wat betreft de verbouwing en uitbreiding van Heideheuvel blijft de vergadering van meening, dat men zich hiermede op een ge- vaarlijk pad begeeft. De tekorten bij „Iiet Witte Kruis" zullen steeds stijgen, naar men vreest. Wei beweerde de heer F. Cock op de vorige algemeene vergadering, dat Heideheu vel geen cent kost, maar dr. Bakker deelde niede, dat indertijd eerst 70.000.en later i nog eens 7000.aan Heideheuvel was ge- schonken, welke mededeelingen op de afge- vaardigden een eigenaardigen indruk maak- ten. Of dat bedrag van 70.000.aan Hei deheuvel geschonken, doch dat die stichting niet scheen te behoeven en dus weer terug- gaf? (onder bepaling dat de inrichting jaar- lijke 6000.„rente?" uit de algemeene kas zou ontvangen), thans voor de verbouwing zal worden gebezigd, is uit het vage voorstel van het H. B. niet op te maken. Wei trekt het de aandacht, dat bij punt 11, begrooting, voor Heideheuvel het voile be drag van 6000.— wordt geraamd. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden gekozen de heeren Reuvers en Wartenhout, tot plaatsvervanger de heer Kistemaker. Hierna volgde bestuursverkiezing. Aftre- dend zijn de heeren L. Reuvers (herkiesbaar als voorzitter), R. v.,d. Laan en C. Peetoom, beiden niet herkiesbaar. Gekozen werden nu de heeren L. Reuvers, Dr. Groenhart en Jb. Smit. Bij de rondvraag stelde de heer Groenhart voor, nogmaals een poging te doen, ook hier een Wijkverpleegster benoemd te krijgen. Dit zal worden beproefd. Voorts dankte dezelfde het bestuur voor de attentie, hem be- wezen voor zijn bemoeiingen inzake de vacan- tiekolonies. Hierna sluiting. UIT ZUID-SCHARWOUOE Woensdag werden bij den heer P. Kra- her kolf- en bi'ljarkvedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen als volgt zijn Biljarten. 24 Deelnemers. le prijs A. Kist, Zuid-Scharwoude2e pr L. Dekker, Noord- Scharwoude; 3e pr. P. Swager, Noord Schar- woude; 4e pr. J. Bekker, Oudkarspel. Kolven. 32 deelnemers. le prijs W Koste- lijk, Oudkarspel, 166 pun ten; 2e pr. P. Hage- naar, Zuid-Scharwoude, 163 puntcn3e pr. J. Reijne, Zuid-Scharwoude, 155 punten; 4e pr. R. Luiting, Zuid-Scharwoude, 155 punten; 5e pr. A. Klingeler, Zuid-Scharwoude, 155 punten. (Deze laatste drie hebben overge- kolfd); serieprijs P Kooij, Zuid-Scharwoude, 56 punten. Bij den heer P. de Geus werden wedstrijden gehouden in katgooien. De uitslagen hiervan zijn asl volgt: le prijs, 86, K Buur, Zuid- Scharwoude; 2e pr., 59, D. Jongbloed, Noord'-Scharwoude; 3e pr., 46, G. Mettes, Zuid-Scharwoude; 4e pr., 43, A. Mettes, Zuid-Scharwoude; 5e pr., 18, C. Groen, St. Pan-eras. Allen gociden voor diverse per' sonen. EGMOND AAN ZEE. (Sept.) Ondertrouwd Klaas Blok en Kniertje Blok. Gerrit de Groot en Grietje Groen. Getrouwd: Job Glas en Cornelia Zwart. Engel Zwart en Trijntje Blok Overleden: Klaas, z. van Jacob Zwart en Wilhelmina Dekker, 8 weken. geneele controle over het motorbusvervoeren bij het Rijk kome te berusten, zoodat hierdoor een einde komt aan de thans op zeer uiteen- loopende wijze uitgecefende controle of aan een vaak totaal gemis aan controle? heeft de minister van Waterstaat geant- woord: De gestelde vragen geven aanleiding, in herinnering te brengen, dat de inzichten en voornemens der regeering omtrent voorzie- ningen, betreffende intercommunale autobus- sen zijn uiteengezet, bij de begrootingsdebat- ten van 6 Maart 1924 (Handelingen biz. 1062, tweede kolom, laatsten regel, en biz 1063.) Aan deze voornemens is bereids ge- volg gegeven door den' algemeenen maatre- gel van bestuur, gegrond op art. 7 der wet van 23 April (St.bl. no. 67), bij Kon. besluit van 13 Juni 1924 (St.bl. no. 290) aan te vul- len met voorschriften tegen overbelasting en omtrent keuring van autobussen. Hiermede is weg geopend tot strenge, op korten termijn te herhalen keuring, onder medewerking van de commissarissen der Koningin. Een dezer autoriteiten sprak reeds de mee ning uit, dat thans, wat de openbare midde- len van vervoer betreft, een bevredigende re- geling is verkregen, en dat door scherpe en herhaalde keuring, gepaard aan werkzame controle, de gevaren voor het met autobussen reizend publiek tot normale afmetingen zijn terugebraoht. Omtrent de vraag, of nevens deze veilig- heidsmaatregel behoefte bestaat aan een ver- gunningsstelsel, en, zoo ja, of daarbij een uiteraard omslachtige en kostbare centralisa- tie onvermijdelijk zal zijn, behoort het ver- slag der Staatscommissie-Patijn in zake het vervoervraagstuk te worden afgewacht, gelijk ook reeds op biz. 8 en 9 der memorie van ant- woord betreffende hoofdstuk IX der loopende begrooting werd opgemerkt. SCHRIFTEL1JKE VRAGEN. Van den heer De Groot aan den minister van justitie: 1. Is het juist, dat in verband met de ar tikelen in De Arbeid, Het Volk en andere bla- den over den dubbelen moord te Culemborg, de subs.-officier van justitie bij de Tielsche rechtbank, mr. P. Oosting, den inspecteur van politie D. J. K. W. Overveen, te Tiel een onderzoek heeft opgedraged* naar aanleiding van. tegen den persoon van den commissaris van politie, J. Blok, te Culemborg gepubli- ceerde bezwaren? 2. Is in geval van bevestigende beant- woording van bovenstaande vraag Uwe Ex cellence het groote ancienniteitsverschil tus- schen genoemde politiefunctionarissen be- kend?, 3. Acht Uwe Excellence het in het alge- meen gewenscht, een inspecteur van politie buiten zijn gemeente te belasten met een on derzoek in een gemeente, waar een commis saris van politie is, meer in het bijzonder als diat onderzoek dien commissaris van politie zelf betreft? 4. Is Uwe Excellentie overtuigd, dat een onderzoek, ingesteld op de in vraag 1 gemel- de wijze, in het algemeen dien onpartijdiger. indruk zal maken, welke er allidit de bedoe- ling van is? 5. Is in geval van orttkennende beant- woording van vraag 3 en 4 Uwe Excellence bereid te bevorderen, dat een in vorengemelde aangelegenheid eventueel noodig geoordeeld onderzoek uitsluitend van jusCtieele zijde wordt ingesteld bestaat bii frequente herhaling in de toekomsf I <Re constateerde, dat hef <Ser eeri scfterp voor- Spr. eischte, met vernieCging van het vonnis van den Leidschen kantonrechter, een boete van 30, subs. 30 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Nord Thomson, be- streed allereerst de juistheid van de dag- vaarding. Hierin wordt alleen gesproken van het geven'van radio-telegrafische seinen, ter- wijl ook ontvangtoestellen voor gedempte gol- ven seinen moeten geven om te kunnen ont vangen. Zoo'n ontvangtoestel mag men wel htbben. In de dagvaarding behoorde dit na- der omschreven te worden. Een oproepteekeu was hier niet aanwezig. Art. 3 der wet spreekt van ,,niet voor het openbaar verkeer bestemde radio-telegrafische toestellen." Van verkeer was hier geen sprake, er was geen contact over en weer. Het toestel diende slechts voor proefnemingen. Spr. wees ten slotte nog op het nut van het verrichten van proefnemingen voor amateurs. De amateurs zijn de pioniers. Zij doen de uit- vindingen, hebben voor hun arbeid geld, energie, tijd en lust. En de officieele stations profiteeren van hun werk. Hij concludeerde tot vrijspraak. DE POSTRECLAME Mr. H. Th. Gerlings schrijft in hett Week- blad v. h. Recht: „Een dezer dagen ontving ik een geweiger- den brief, waarop stond geschrevcn: „gewci- gerd wegens misbruik der enveloppe door de Posterijen" De brief was gead'iesseerd aan een Zuivelfabriek en ik kan mij levendig be- grijpen, dat een Zuivelfabriek tot een derge- lijken protestmaatregel konrt. Hoewel ik zelf absoluut geen bezwaar heb tegen' Blue Band, acht ik toch een dergelijke reclame vanwege de Posterijen ontoelaatbaar. He zit nu voor de vraag op welke wijze ik, zonder in kostbare telegrammen, advertenties en telefoonkosten te verva'llen, todi bedoelde Zuivelfabriek kan bereiken. Het wordit tijd, diat de Posteriien be- doelde reclame van de enveloppen weglaat", HET ONTWAPENINGSDEBAT. In het openbaar dfebat op 30- dezer, tus- schen den gepensionneerdten generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, en prof dr. D. van Embden, lid van de Eerste Kamer, naar aanleiding van de rede, door laastgenoemdte in April en Mei 1924 in die Kamer gehioudeo en .sedert gepu- bliceerd onder den titel .,Nationale Ontwape- ning of Volksverdelging", zal de heer van Embden in zijn betoog een 22-tal thans ge- publiceerde hoofdlijnen volgen. DE POSTCHeQUE- EN GIRODIENST. De minister van waterstaat heeft bepaald: I. Met uitzondering van art. 7, art. 8, lste lid, onder c, 6de lid, 7de lid, 2de zlnsnede, en 8ste4id, art. 11, art. 14, 3de lid, 3de zinsnede, en art. 15, 3de lid, treden de bepa- lingen van het Girobesluit 1924 (Stbl. no. 451) in werking op 1 October. II. Met uitzondering van art. 20 en met dien verstande, dat art. 23, 2de lid, ten aan zien van de bepalingen van het Girobesluit 1923 (St.bl. no. 139) buiten werking gesteld met ingang van den hierboven onder I be- dcelden datum. II. a. De thans loopende tijdelijke sluiting van het centrale postgirokantoor te 's-Gra- venhage zal geleidelijk worden opgeheven. b. Voor die geleidelijke opheffing worden de postrekeningen verdeeld in de volgende groepen lste groep de nummers 1 t/m SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Op vragen van den heer Ter Hall betref fende het invoeren van een rijksregeling van het autobusverkeer, in het belang van de vei ligheid van het publiek. 1. Is de minister, naar aanleiding van de hem ongetwijfeld niet onbekende veelvuldige ernstige ongevallen met motoromnibussen voor algemeen vervoer, waardoor veel mec- schenlevens geeischt worden, niet van oordeel dat ten spoedigste een Rijksregeling in het leven dient te worden gercepen, waarbij ;n het belang van de veiligheid van het publiek strenge bepalingen en voorschriften worden uitgevaardigd op het gebied van keuring da" soliditeit van de bussen en derzelver ondpr- deelen, bekwaamheid van de chauffeurs, voor- zorgsmaatregelen der ondernemers van de motorbusdiensten betreffende de veiligheid van de passagiers, strikt verbod van rooken of zach met een brandende pijp of sigaar be- vinden in de bussen door passagiers zoowe! als dpor het wagenpersoneel, bepalingen van het maximum aantal passagiers naar belang van grootte en draagvermogen der bussen, enz.? 2. Acht de minister het voor alles niet noodig, een zoodanige wijziging te bevorde ren van de wet op de openbare middelen van vervoer, volgens welker artikel 1 het mogelijk schijnt, dat niemands vergunning slechts kan worden verleend van Rijkswege en de al- EEN RADIO-KWESTIE. Dezer dagen is voor de rechtbank in Den Haag behandeld de zaak tegen den 18-jari gen H. J. J., zonder beroep, te Leiden. Deze jongeman stond terecht ter zake dat hij in de laatste week van December 1923 in het per- ceel Rijnsburgerweg 35 te Leiden, waar hij woonde, heeft aangelegd, gehad en heeft ge- brulkt een niet voor het openbaar verkeer bestemde radiotelegraaf en -telefoon en daarmee radio-telegrafische en radio-telefo- nische seinen heeft afgegeven en uitgezon- den, zonder daartoe machtiging te hebben verkregen van den minister van waterstaat, dus wegens overtreding van de Telegraaf- en Telefoonwet. De kantonrechter te Leiden had geen straf opgelegd. Beklaagde bekende seinen te hebben uitge- zonden met een toestel ter opwekking van hoogfrequente wisselstroomen. De heer W., electro-technisch ambtenaar, als deskundige gehoord, zeide, dat aan het toestel 2 lampen mankeerden, en dat ook de verbinding met de antenne niet was aange- bracht; zooals het toestel gevonden werd, was het geen radio-telegraaf, doch men zou het zoo kunnen noemen, daar het evenzeer bestemd was om seinen af te geven. Bekl. werkte echter beneden de 150 meter, zoodat de officieele stations, die met een minimum golflengte van .300 M. werken, niet gestoord konden worden. Het was de bedoeling van beklaagde geweest, proefnemingen te doen en met kleine golflengten een ver afgelegen station te bereiken. Bekl. had in dit geval Ca nada bereikt, wat nog nooit gelukt was met zoo'n kleine golflengte. Getuige J. Corver, journalist te 's-Graven- hage, verklaarde, dat alle officieele stations met veel grootere golflengte werken, en dat het vrijwel uitgesloten is, dat deze stations gestoord zouden worden door het toestel van beklaagde. Getuige Tappenbek uit Noordwijk, noem de het toestel een samengesteld toestel tot onderzoek van het gedrag van hoog-frequen- te wisselstroomen. De president zeide, dat een der doeleinden van dit toestel dan toch was het geven van seinen, daar alleen hiermee de effectiviteit kon worden gecontroleerd. De officier zeide, dat gebleken is uit de ge tuigenverklaringen dat de technische bena- ming van het toestel niet vast staat. Spr. zou de benaqiing van radio-telegraaf bezigen Het feit, waaraan beklaagde schuldig staat, is strafbaar gesteld bij art. 20 der Telegraaf- en Telefoonwet. Het groote succes, dat bekl. ongetwijfeld gehad heeft, neemt deze inbreuk op een wettelijk voorschrift niet weg. Wat zou het gevolg zijn,'als ieder een seintoestel kon hebben om daarmee het ruim onveilig te ma ken? De Staat heeft op de open ruimte be- slag gelegd. AJs er nu een anarchistische be' weging in de luchtruimte ontstaat, komt er van het luchtverkeer niets terecht. Is dus de daad van beklaagde op wetenschappelijk ge bied loffelijk te noemen, het feit is strafrech- telijk ernstig met het oog op het geyaar, dat 2de 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de lOde llde 12de 10,000 20,000 30,000 40,000 50,000 60,000 70,000 80,000 90,000 100,000 9,999; 19,999: 29,999; 39,999; 49,999; 59,999: 69,999; 79,999: 89,999; 99,999; 109,999; 110,000 en hooger. c. Met ingang van 1 October wordt de postcheque- en girodienst weer open gesteld voor zooveel betreft de postrekeningen, be- hoorende tot de lste groep. d. De tijdstippen, met ingang van welke de di-enst voor de postrekeningen, behoorende tot de 2de tot en met de 12de groep, weer,zal worden opengesteld, zullen door den direc- teur-generaal der posterijen en telegrafie na der worden bepaald en bekendgemaakt. (Stct.) MISGESPRONGEN. Toen de 13-jarige Th. van der H. uit Heemstede op de Zandvoortsche laan onder Zandvoort op een zandkar wou springen, sprong hij in plaats van op de treeplank, te gen de treeplank. Hierdoor is hij achterover gevallen en hij kwam zoo ongelukkig neer. dat hij dadelijk overleed. Een wiel ging nog over zijn been en heen. POSTDUIVEN EN PAPEGAAIEN. Een onzer regimenten infanterie had een dezer dagen een belangrijke oefening, waar bij de postduiven een gewichtige rol speel- den. Na afloop van de oefeningen gaf de kapitein een uiteenzetting over het gebruik van postduiven en het nut van dit pluimvee voor overbrengen van berichten in oorlogs- tijd. AandachCg gehoor van kader en man schappen. Na afloop vraagt een der minderen met een onschuldig gezicht: „Kapitein, zouwe ze nou geen kruising kenne krijgen van post duiven en papegaaien, dan kenne die beeste mondelinge berichten overbrenge" Het vijfde Binnenscheepvaartcongres is te Utrecht gehouden. Gesproken is o a. over wenschelijkheid en de mogelijkheid van uniformiteit in de Nederlandsche reglemen- ten betreffende het verkeer te water. Omtrent den moord te Hoeven wordt na der gemeld: De 63-jarige C. de Rooy is Woensdagvoor' middag door zijn schoonzoon D. geheeten, bij wien hij inwoonde, na een twist vermoord. De familie woont ongeveer 20 minuten van het dorp op een boerderij, en eerst Donder- dag is het tnisdrijf bekend geworden. Dc corzaak van den .twist is niet bekend. De da- der is door de polihe gearresteerd. EEN TAAI BEESTJE. Een melkkoe van den land'bouwer A. v. B te Schijndel werd ongeveer een jaar geleden ziekelijic en bleef sindsdien voortsukkelende toestaod van het dier was echter niet zoo erg om veeartsenijkundige hulp in te roepen. Een maand geleden ongeveer kreeg de koe echter een'gezwel onder den buik. De dieren arts dr, Bloem uit Veghel werd gera,adplcegd, werp moest hebben ingeslikt. Het gezwel werd met zalf bewerkt en dezer dagen kwam de punt van een mes te voorschijn. Opnieuw werd dr. Bloem geroepen, die met veel moeite uit het gezwel een broodmes van 24 N c.M. lengte baalde, waarvan het ongeveer 3 centi meter breede lemmet geheel verroest was, terwijl het heft geheel gaaf was gebleken. De koe verkeert thans weer in blakenden toestaad en geeft de normale melkgift DE LANGZAME GROEI VAN WOOR- DENBOEKEN. Het eerste deel van de Dictionuaire van de Academie frangaise zal weldra voltooid zijn, zegt het Fransche weekblad ,,1'Opinion". Er is zes-en-veertig jaar aan gewerkt en dit zal, naar het blad meent, wellicht sommigen ver- wonderen, maar dan mag men toch wel be- denken, dat de Academie niet het record van langzaam werken houdt. Het groote woorden- boek van de Duitsche taal in 1838 door Grimm begonnen, is nog lang niet voltooid en het Groot Nederlandsch Woordenboek van De Vries en te Winkel in 1850 begonnen, vormt na vier-en-zeventig jaar, nog slechts twee derden van het heele werk. Het Zweed- sche woordenboek vordert nog langz'amer. Het eerste deel verscheen in 1893 en er moel thans nog zoowat vijf-zesden van het volledi- ge werk worden verricht. Alleen de Engelsche Oxford-distionnaire, begonnen in 1859 op aansporing .van aarts- bisschop Trench, is thans voltooid. Het tiende en laatste deel is er van verschenen. MOORD TE HOEVEN. Men seinde uit Breda aan de N. R. Ct.' Bij een huiselijke twist te Hoeven is giste- ren een 60-jarige man vermoord. Nadere bij- zonderheden kon de politie vooralsnog niet geven, daar het onderzoek nog in vollen gang is. MANOEUVRES. Uit Venlo wordt gemeld: E>e manoeuvres hadden gister een gc d verloop. De gevechten liadden plaats tusschen Grubbenvorst en Horst. H. M. de Koningin woonde de manoeu vres per auto bij en inspeclerde op deze wijze na afloop de troepen. .Tijdens de manoeuvres vlogen 23 vliegtuigen over het gevech'tster- rein De stafmuziek uit Breda was aanwezig. Tegen 6 uur keerden de troepen weer terug. DE GEVREESD'E VLEKZIEKTE. In de gemeente Uden en in d'en.omtrek er van zijn honderden varkens gestorven aan de gevreesde vlekziekte. Vele veehouders hebben eveneens deze ziekte opgedaan, daar zij bij het afslachten van zieke varkens zich zelve hebben besmet door wondjes aan de harden. EEN PSEUDO-BELASTING- AMBTENAAR. De commissaris van politic te Deventer brengt ter kennis van het p-ubliek, dat bij hem aangifte is gedaan, dat op 14 September iemand zich op cien weg DeventerHaaksber- gen als commies van de belastingen heeft uit- gegeven en wielrijders aangehouden, die niet in "het bezit waren van een rijwielplaaije Onder bedreiging van anders de fiets in be- slag te zullen nemen, liet hij de wielrijders 3 bstalen. Waar het alleen aan de ontvan- gers der belasting vergund is cm met bekeur- den een transact'.e te sluilen, wordt vermoed, dat men hier met een op'lichter te doen heeft. In verband hiermede verzoekt de commissaris ieder, wien een dergelijk geval >s overkomen zich bij hem mondeling of schriftelijk te me1- den. DE DEBAT-AVOND PROF. VAN EMBDEN EN GENERAAL SNIJDERS. Belangstellenden voor den debat-avond tus schen prof. v. Embden en gen. Snijders, welke debat-avond, georganisecrd door den Vrijz.- Dem. Bond, Dinsdagavond a.s. in den' Die- rentuin te 's-Gravenhage plaats heeft, worden, blijkens een in dit nummer geplaatste advertentie, in de schouwburg ..Het Gulden Vlies", dank zij den draadloozen omroep van de Ned. Seintoestellenfabr.de Hilversum, in de gelegenheid gesteld, de beide sprekers over de Nationale Ontwapening hun stellin- gen te hooren ontwikkelen. De belangstelling voor dit debat is bijzon der groot en steliig zullen duiz" 'en in den iande op deze moderne wijze de sprekers volgen. POLITIEAGENT AANGEHOUDEN. Te 's-Gravenhage is aangehouden een agent van politie, omdat hij zich aan niet nadter te noemen handelingen tegen over meisjes en vrouwen in het Haagsche Bosch, ook tijdens het verrichten van zijn dienst, zou hebben schuldig gemaakt De aangehoudene zal ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld worden en is in het Huis van Bewaring opgesloten TRAGISCH. Een vrouw, die aan toevallen lecd, d'roeg een kindje naar de R.-K. pastorie te Raatle, of het te laten doopen. De vrouw kwam te vallen en door dlen'val is het kindje overle den, ERNSTIG ONGEVAL. Te Vlaardingen waren eenige werklieden bezig een juk overeind te zetten, hetwelk bij het ertsrijden wordt gebruikt. Onder hen be vond zich de 31-jarige Huibrecht van der Have. Toen het juk ongeveer tot schouder- hoogte van den grond was gelicht, kantelde het en sloeg over naar de zijde, waar Van der Have stond. Deze kreeg den zwaren paal op het hoofd. Hij kwam hierdoor to vallen, en het juk viel op hem. Nad'at hij bevrijd was, heeft hij nog ongeveer 10 minuten geleefd en is, zceuler tot bewustzija te zijn gekomen, overleden. Hij was gehuwd en had zes kinde- reo. DE TREKSCHUIT VERDWIJNT. Tot voor enkel dagen was er warempel nog een streek in ons land, waar de voorvaderlij-ke trekschuit in eere gehouden werd In het plaatsje 's-Heerenbroek, ressorteeren de onder de Ned. Herv. Gemeente te Masten- broek, was het tot voor kort gewoonte, diat ouden van diagen zich 'sZondags per trek schuit naar het kerkgebouw in Mastenbroek begaven. De kerkeraad heeft iro, volgens de Ned., de trekschuit buiten gebruik gesteld 'Zij zal wor den vervangen door een overdekten wagen waarmede de ouden van dagen en de gebrek- kigen van 's-Heerenbroek in het vervolg naar Mastenbroek zullen worden vervoerd. De txeksphtyt heeft ook hier. afgedaan, ijj WEINIG ARMLASTIGEN IN AMERIKA. Het Amerikaansche Bureau voor de Bevol- kingstatistiek meldt dat op 1 Januari van dit jaar 78.000 armlastigen in Amerika waren-, op een totaal bevolking van meer dan 110 millioen zielen. Dit is een vermindering van 6000 armlastigen vergeleken met 1910, toen de bevolking slechts 92 millioen zielen telde. EEN POLITIEKE FILM. Een bioscoop-ondememing in Odlessa ex- ploiteert een film, welke is getiteld: „E>e Britsch-Russische onderhandelingen". De film speelt in Engeland; verschillende tooneelen stellen het deparement van butienlandsche zaken, het kabinet van Mac Donald in Dow- ningstreet, de redactiebureaux der Londensche bladen en de troonzaal in het Buckingham- paleis voor. RENTMEESTER-CURATOR. 1 De rechtbank te Arnhem heeft den rent- meester van het Kroondomein te Nijmegen, die als verdacht van verduistering in zijn hoedanigheid van curator is gearresteerd, in staat van faillissement verklaard. De instru-ctie in de verdtiisteringszaak duurt nog voort. KORTE BERICHTEN. In de voortgezette algemeene vergade ring van „Patrimonium" was het woord aan mr S. de Vries, oud-minister van financien te s-Gravenhage, om zijn rede te houden over: „Het belang van kapitaalvdfcning". Het Nederlandsch Syndicalistisch Vak- verbond heeft aan de Tweede Kamer geschre vcn dat het zcer emstige bezwaren heeft te gen de door de regeering voorgestelde herzie- ning vr.n de Tr.r:-fv-et'. De R.-K. Bond van Spoor- en Tram- wegpersoneel St. Raphael heeft een adres gericht aan de directie der Nederlandsche spoorwegen, naar aanleiding van de door de directie voorgestelde samenstelling en werk- wijze van den personeelraad. De Grieksche regeering heeft het met Nederland gesloten verdrag van handel en scheepvaart opgezegd- Naar Het Volk meldt, heeft de soc.- dem. Kamerfractie besloten, ter voortzetting van de anti-oorlogsactie, een in itiatief-voor stel tot- ontwapening in te dienen. B. en W. van Amsterdam hebben den raad aanneboden een cntwerp van een adres aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp tot wijzi- oing van de Gemeentewet met betrekking tot de plaatselijke belastingen. (Ceeu di«n*taanl9iedi»9«a.) HET ADRES voor .orgeregeld meubilair en tweede handsch meutelen, kinderwagens, vouwwagens, bec'den, ledikanten, is bij P. VENNIK, Koningsv/eg 30 tegenover de Lombardsteeg. DEUTZ GASMOTOR 2 P.K. prima, in werking te zien en 1 stuk 3/4 P.K. Moeten weg. J. GROOT, Machimehandel, Kool- tui-n C 21. TE KOOP in prima staat zijnde VUL- KACHEL met tegelplaat. Adres H. J. JONKER, Rochdalestr. 38. TE KOOP EEN VERSIERING voor reclamewagen, voorstel lende een Oranjehuis. Geschikt voor bloemencorso bij J. BOOD, vrachtrijder, HeilooAlkmaar. TE KOOP een goed onderhouden KACHEL tev-ens kl. en gr. sigarenkisten. DU CROCQ, Payglop. I TE KOOP een gfoen geemailleerde VULKAOHEL met plaatje en pijp en een nieuwe GRAMOPHOON met 20 n-rs. ZEGLIS 7. I Wegens enorm succes van deze week nog een week groote uitverkoop van alle voorra- dig zijnde, zoo goed als nieuwe en gebruikt® Meubelen, Kachels, Fomuizen, Bedden, Lampen, Kaehelplaien, Kolenbakken enz. bij J. L. SOSTMAN Jr., Laat 72. TE KOOP PATHeFOON, platenkast met 48 Nrs. voor spotprijs. i Adres KWEERENPAD 8. Een zoo goed als nieuw ORGEL TE KOOP. Te bevragen FNIDSEN C 103. TE KOOP een zoo goed als nieuwe GOD INK ACHE L, iederen diag te bezichti- gen behalve Zondag. Adres bureau van dit blad. Wegens plaatsgebrek TE KOOP E'EN WIEG, EEN KINDERWAGEN en twee prima HEERENRIJWIELEN tegen elk aannemelijk bod. DRUIVENLAAN 24. GEGOTEN GODJN-FORNUIS TE KOOP, in prima- staat. STATIONSWEG 132. TE KOOP zoo goed als nieuw 1 prnchf KINDERWAGEN f 50, 1 LORRIE f 5, 1 WIEG compleet met mand 15, 1 Fiets- rek, Gebr-ui'kte D. en H. fietsen Adres: J. HILLE, Ritsevoort. TE KOOP groote VULKACHEL ge schikt voor cafe met tegelplaat en een per son ns ijzeren Ledikant, twee Gravure's in lijst en een Vleeschmolec OUDEGRACHT 180. TE KOOP een goed onderhouden KIN< DERWAGEN. Adres Visschersaan 16. TE KOOP 2 a 300 P A A RDE ND E KK E N HALZEN bij JAC. y. d MEER* Dijk 26, o 1 ft f J2 tnoW inrrAcliVf Hpf orPTWP'l AWijsiroop "7 a a Vt*r

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 10