DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Noordb@llandscli Laodbonvcrediet Uif den Alkmaarschen Raad. Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 ATbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 m aan den f 2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regal, grootere letters naar plaatsruimte. Brie veil franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.li. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERBAG 27 SEPTEMBER verhuurt in hare brand- en inbraak- vrye klnizen te Alkmaar en te Hoorn. !Ho. 229. Dif mummer EeSfaal an 3 Flatten, Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. wagmmw" wm Van Alkmaar begint de victorie en wie het niet gelooven wil hoe dapper en onversaagd onze voorouders tegen de Spanjaarden ge- streden hebben, neme eens een kijkje op de G. A. M. I. T., waar de firtna Ringers den strijd aan de Friesche Poort natuurgetrouw in chocolade uitgebeeld heeft. Hij schenke eens zijn bijzondere aandacht aan de vastberaden gelaatstrekken der wak- kere verdedigers onzer bedreigde veste en zal tot de overtuiging komen, dat de Alkmaar- ders van 1573 aan alle landgenooten ten voorbeeld gesteld konden worden. Dat is tegenwoordig trouwens nog zoo. De Alkmaarder van dezen tijd kenmerkt zich nog door bijzondere eigenschappen en de verslagen van den Alkmaarschen Raad worden in tal van intellectueele kringen nauwkeurig bestudeerd, omdat zij voortreffe- lijk opleidingsmateriaal voor reeds gekozen of toekomstige gemeenteraadsleden bevatten. Hoe zou het anders te verklaren zijn, dat namen als die van de heeren Plevier en Van Drunen in alle roode kringen onzer samenle- ving slechts met den grootsten eerbied wor den uitgesproken, dat de heeren Klaver en Govers in hun nog altijd gesepareerde land- bouw-organisaties tot de meest gezaghebben- de leden worden gerekend en dat den heer Thomsen door een buitenlandsche bioscoop- onderneming telegrafisch de regie van een groot politick fOmwerk is opgedragen. Ja dat zelfs de minister van Oorlog den burgemeester, na diens sncces bij de Ontzet- vereeniging, gevraagd heeft of hij geen 4ans zi'et de Vereeniging „Ons Leger" en den Arnti- militairistenbond na onit'binding van eerst- genoemde in een nieuwe organisatie tot ge- zamenlijke propaganda voor den Vrijwilligen Landstorm bijeen te brengen. Zooals gezegd, wij gehieten tot ver buiten de grenzen van ons kaasstadje een zekere vermaardheid en dat bewijst wel dat het bloed onzer voorouders van 1573 nog door onze aderen stroomt Natuurlijk hebben in den loop der jaren in- zichten en toestanden zich wat gewijzigd. Wij begieten onze tegenstanders niet meer met brandend pek en kokende olie, maar wij verstrikken hen in een net .van politieke rede- neeringen en genieten onze grootste triomfen als wij. hen zoo vastgepraat hebben, dat ze als een vlieg in het web spartelen. Die politieke vechtpartijen zijn van heel wat hooger gehalte dan een strijd met stormram- men en ouderwetsche kanonnen en dat er somtijds zelfs van uit Oudorp en Koedijk belangstellenden op de publieke tribune on zer raadszaal verschijnen, bewijst wel, dat de Alkmaarsche vroedschap een leerSchool voor een breeden kring van intellectueelen mag ge- noemd worden. Evenals op het tooneel heeft het publiek natuurlijk ook in de raadszaal zijn bijzondere favorieten. Zooals een tooneelstuk als het „I<rokodtl- letje" geheel door Jan Musch gedragen wordt en zonder diens medewerking eigen- lijk niets te beteekenen heeft, zoo zijn er ook heel wat raadsvergaderingen gehouden die met den heer Westerhof in de hoofdrol tot succesvolle vertooningen zijn gCworden, ter-^ wijl ze zonder de medewerking van dezen eminenten .beroepsspeler het vermelden nau- welijks waard zouden geweest zijn. Trouwens, de sociaal-democraten heeft de heer Cloeck eens gezegd zijn het zout in de politieke soep en al is het een feit, dat die soep in onze raadszaal wel eens een beetje al te zout ter tafel gebracht wordt, niemand zou op den duur toch den smakeloozen maaltijd verlangen die zonder de aanwezigheid der soc.-dem. fractie als hoofdschotel op het ge- sneentelijk menue zou prijken. Het roodp bloed kruipt nog altijd' waar het niet gaan kan en al zit Wethouder Westerhof op het gestoelte der eere een heel eind van de plaats waar jarenlang de arbeiders-afgevaar- digde te midden zijner trouwe volgelmgen heeft gezeteld, toch is de band tusschen hem en zijn geestverwanten niet verbroken en speelt voornamelijk de heer Van Drunen vo6r postilion d'amour als er over en weer nuttige wenken en practische raadgevingen moetcn verstrekt worden. Zoo deelt de fractie onafgebroken in de glorie van's heeren Westerhofs politieke tri omfen, zoo ondersteunt zij onder leiding van haar vrouwelijk mede-lid van verre diens vcrontwaardiging.met een vennetigende critiek over den levenswandel van de steun- pilaren onzer kapitalistische samenlevmg. De heer Westerhof zit aan de groene colle- ge-tafel en in de vergaderingen van Burg, en Weth. werkt hij mede aan het samenstellen van alle voorstellen, die in bijlage-vorm in handen van onze raadsleden komen. Maar eerst in openbare zitting blijkt dui- delijk, dat hij niet het onervaren roode visch- je is, dat zich zoo nu en daa verschalken laa, om in dartele speelschheid in het zoo verlok- kende kapitalistische aas te bijten. Hij proeft er wel eens van en hij ruikt er wel eens aan, maar nog nimmer heeft hij zoo doorgebeten dat hij aan den hengel van het college als een buitgemaakte prooi opgetrok- ken en aan dan voLke yertoond is kunuen wor dan. Er zijn ook voor hem nu eenmaal beginse- len die niet verloochend kunnen worden, er zijn ook richtingslijnen in zijn politiek beleid, die van tijd tot tijd een anderen kant dan dien zijner collega's uitgaan en waar zij niet steeds de axioma's zijner politieke geloofsbe- lijdenis raken, mag mem zich menigmaal af- vragen of het verschil in zienswijze tusschen den heer Westerhof en de meerderheid van het college nu werkelijk een gevolg van ver- schillende opleiding, maatschappelijken stand en politieke constructie is, dan wel of het uit- sluitend op een meer of minder logischen ge- dachtengang kan berusten. Zoo heeft de heer Westerhof in de laatste raadszitting met kracht van argumenten een wijziging in de door Burg, en Weth. voorge- stelde wachtgeldregeling verdedigd en die wijziging ten slotte door een meerderheid van den raad, uit politieke vogels van zeer diver se pluimage bestaande, als de beste erkend gezien. Dat wijst er inderdaad op, dat het niet steeds het politieke beginsel is dat de heer Westerhof aan de bestuurstafel een afzon- derlijke plaats doet innemen. Na uitvoerig overleg met de organisaties had de heer Westerhof als voorzitter der ver gaderingen, waarin het gemeenschappclij k advies tot stand kwam, dit aan Burg, en Weth aangeboden, in de hoop, dat het door het college ongewijzigd in den Raad zou ge bracht worden. Het bevatte de logisehe gedachte, dat elk wachtgeld dat een noodzakelij'k gevolg van ongevraagd ontslag is\ eenerzijds rekening met den leeftijd der ontslagenen en anderzijds met het aantal hunner dienstjaren moet hou- den. Een vroeger onaannemelijk verklaard voor stel van in politiek opzicht wijlen wethouder Cloeck hield daarmede ook rekening door een vefband tusschen den duur van het wacht-. geld en het aantal dienstjaren te leggen, waardoor de oudere ontslagen ambtenaren als vanzelfsprekend meerdieren gemeentelijken steun dan hun jongere in dezelfde conditie verkeerende collega's genoten In het ontwerp-Westerhof kwam dit even- wel nog sterker tot uiting, doordat de oude- ren ten koste der jongeren meer be- voordeeld werden en waarbij dus in het bijzonder rekening gehouden werd met de omstandigheid, dat het in malaise-tijden voor oudere ambtenaren naar verhouding van leef tijd veel moeilijlcer is een nieuwen. yyejkkring te vinden dan voor jongeren. In de vergaderingen van het georg'aniseerd overleg was het advies aan Burg, en Weth. met rpedewerking van de raadsleden Sluis, Govers en Bak goedgekeurd, maar de meer derheid van het college had het nuttig geoor- deeld, de logisehe gedachtenlijn in het ont- werp te verbrekeh, door te bepalen, dat het wachtgeld ten hoogste toegekend wordt voor een tijd, gelijk aan den (jiensttijd, an voor zoover hen betreft, die op den dag van ingang den 50-jarigen leeftijd nog niet bereikt heb ben. ten hoogste voor den tijd van zes jaren. Nu zou het voor tal van op 50-jarigen of ouderen leeftijd ontslagenen mogelijk zijn om in het genot van wachtgeld den pensioenge- rechtigden leeftijd te bereiken. Maar wie op 49-jarigen of iets jongeren leeftijd ontslag kreeg, zag zich slechts een wachtgeld voor den tijd van 6 jaren toege- wezen en werd daaTdoor na die b jaai zon der meer op vergevorderden leeftijd aan den ^Hif zou schromelijk on'billijk behandeld worden ten opzichte van ziin een of twee jaar oudere collega's, en nu is het volkomen juist wat de burgemeester in zijn niet bijster krach- ticre verdediting" van *dit voorsiel opmen^e, dat het in dit stelsel uiterst moeilijk is een leeftijdsgrens te trekken, maar dan is het veei beter het stelsel geheel los te laten dan de logisehe gedachtenlijtx van het oorspronkelijke voorstel bij een zekere grens plotseling te onderbreken en te verstoren. cie zag aatigenomen, zich over den plotselin- gen afval van zijn drie mede-adviseurs ern- stig ontstcmd betoond heeft. Die onverwachte frontverandering waarvoor slechts de heer Bak nog een aanne- melijk excuus tracfltte te bepleiten is te opmerkelijker, nu de meerderheid van den Raad de door Burg, en Weth. aaogebrachtc wijzigingen ontoelaatbaar heeft geoordeeld. De heer Vogelaar, als hoofdambtenaar van den Raad van Arbeid een radtertje van de groote rekenmachine van den Steal en een verzekeringsdeskundige bij uitnemendheid, opcode het vuur tegen de in het onlwerp aan- gebrachte verslechteringen en vond daarbij niet al'leen steun bij de sociaal-democraten, maar'ook bij den R. K. Volksbonder Van Slin- gerlandt, de tfeide vrijzinnig-democraten en zelfs bij mr. Offers, die na rijp beraad! den in het oorspronkelijk ontwerp liggenden gedach- tengang de meest doeltreffende oordeelde. Met. het gevolg, dat Burg, en Weth. met 10 tegen 9 stemmen hun voorstel zagen vallen en een amendement-Vogelaar de dcor den heer Westerhof met idem van argumenten verde- digde verbetering aanbraeht. Na de vaststelling dezer wachtgeldregelicng is het ontslag van enkele leerkrachten ~der Handelssehool andermaal ter spf'ake gekomen. De niet te voorkomen oprichting eener lite- rair-economische afdeeling aan de H. B. S. heeft't aantal leerlingen der den laatslen tijd toch al kwijuiende "gemeentelijke ondei-wijs- inriehting nog bedenkelijk verkleind en de verwachting, dat een nieuwe schoolgeldregc- ling met de buitengemeenten van beduidencfen invloed op het leerlingental zou blijken is tot dusver niet verwezenlijkt .geworden. Weliswaar is de tijd tot doorwerking der nieuwe maatregelen eigenlijk te kort geweest, maar wij zijn er van overtuigdl, dat Burg, en Weth. nog niet tot den ingrijpemden maatre- gel van het ontslag van een aantal leerkrach ten zouden overgegaan zijn, als men niet be- grepen had, dat dit ontslag toch in afzienba- ren tijd zou mceten volgen.. En ook dat het in de gegeven omstandighe den voor de bctrokkcn.cn zelf allereerst wen schelijk moet genoemd worden het te geven voor het Rijk binnen enkele weken tot em beduidende verslechtering der wachtgeld- pensioenregelmg zal besluiten. Waar het ontslag van den heer Van Ame- rongen voorloopig uitgesteld is, illustreert het feit, dat zoowel mej. Van der Linden als de heer Sellemans ontslag voor den fataten da tum gevraagd hebben, het duidelijkste, dat Burg, en Weth. zich in hoofdzaa'k het belang der betrokkenen voor cogen gesteld hebben. Dat zij bij mogelijk lateren opbloei der Handelssehool weer op hun oude plaatsen zullen terugkeeren, moge een schrale tooost zijn, voldoening kan het den thans ontslage nen zeker geven, dat de wethouder van On- derwijs zich bijzonder gunstig over den door len gepresteerden arbeid heeft uitgelaten. Het is juist wat de voorzitter opmerkte, dat volo-cns artikel 5 de Raad den duur van het wachtgeld voor een bepaalden tijd kan ver- lengen, maar een dergelijke maatregel kan na tuurlijk slechts als uitzoadering en met als regel bedoeld zijn. Men roept geen verordening m het leven welker uitvoering men tegdlijkertijd door tot regel wordende uitzonderingsbepalingen on- dermijnt en er is geen enkele reden waarom men ze voortaan wel voor een 49-jangen, maar niet voor een 4&- of 47-jarigen waehtgel- der zou ontduiken. De toevoeging, dat voor op dieni leettijo ontslagmen het wachtgeld slechts voor den tijd van zes jaren zou toegekend worden zocldat zij in procentsgewijze berekenrie mt- keeringm bij jongeren zouden ten achter staan kon dan ook in veler deskundig oog "•een genade vinden en men mag er zich ten zeerste over verbazen, dat de heeren Sluis, Govers m Bak, die nota bene aan de oor spronkelijke regelin.g medegewerkt en er hun goedkeuring aan gehecht hebben, daar plot seling zoo door bekoord blekem, dat zij hun eio-en voorstellen loslieten, om zich aan de zijde van de meerderheid van het college te Geen wonder, dat de heer Westerhof, die dezelfde oorspronkelijke regeling met alge- Sm immwvz in de Staten gfw& feovm- De eindelooze debatten over het uurloon bij werkverschaffing zijn nog als wane ver- schrikkingein uit vroegere raadsvergaderin gen in ons geheugen gebleven en vwjj hopen vooral nu de heer Thomsen geen bezwaar van financieelen aard1 sehijnt te hebben voor dergelijke politieke gedachtenwisselin- gen in de toekonist zoo veel mogelijk gespaard te kunnen blijven. Dat de heer Westerhof in het vuur zijner rede uitriep, dat de Raad, wat de werkver schaffing betreft, er niet voor een bepaalde groep zit, maar vcor de gemeenschap en dus voor alle werkzoekenden, verheugt ons in het bijzonder voor de ongeorganiseerden. Zij zijn door het raadslid Wcs"erhof wel eens te veel door het roode hrilleglas der vak- organisatie bck'eken en wij hebben in menig artifcel moeten verdedigen, dat zij als werk- loozen evenzcer steun van ovcrheidswege als alle andere malaise-slach toffers verdienen. De'heer Kusters bepleitte, met heS oog op een toekomstige gron-dige verbetering der op het sportterrein staande bouwwerken, de uit- liehting van punt 14 uit het lijstje der voor- genomen werkzaainhcden. Waar onder dit punt slechts van het lichten van een buffet wordt gesproken schijnen Burg, en Weth. van dat uitlichten reeds een bijzonder voorgevcel gehad te hebben. Datl de heer Leesberg niet meer succes had met zijn voorstel om het bouwrijp maken van een terrein bij de Uitenboschstraat voorloo pig uit het lijstje der voorgenjomen werk- zaamheden te schrappen, zal in hoofdzaak wel aan zijn cngelukkige woordenkeus zijn te wijten. Hij verzekerde den heer Westerhof meerma- i len klaren wijn to zullen schenken en het is duidelijk, dat een. overtuigd afschaffer als onze wethouder van Sociale Aangelegenheden daarcver in geen geval nader wenschte te I diebatteeren. Intussehen gaat het voorstel op dit punt om 3dvi.es naar de commissie voor het grondbe- 1 drijf, evenwel alleen uit nicuwsgierigheid om te zien of die er een deugddijk argument te gen kan vinden. I Veel kans cp waardeering van de uit- spraak dezer commissie is er dus niet, wat trouwens geen wonder is daar de heer Govers die uitspraak al gepubliceerd heeft nog voor de commissie over dit punt heeft kunnen ver- gaderen. Laten wij voor ditmaal besluiten met de mededeeling, dat de gemeenite van de te Am sterdam gevesti-gde Nederiandsche Bouw- maatschappij voor de som van 83000 een helamgrijk stuk grond tusschen Kennemer- straatweg en Blcekersloot gekocht heeft. Het feit, dat de directeur van het Grond- bedrijf op een geheimzinnige dienstreis de onderhandelingen voorbereid heeft, zoowel als de omstandigheid, dat die Raad den voor- gpstelden aankoop in geheime zitting. langdu- rig heeft besprcken, wettigen het vermoeden, dat aankoop en bebouwing van dit terrein tegen St. Nicolaas tot bijzondere verrassin- gen zullen leiden Wellicht zal hier dndeliik de Stadsgehoor- zaal verrijzen die het tot dusver nog nimmer venter dan tot een. papieren plan heeft kunnen brengen. Of anders een permanente G. A. M. 1. T., waarbij van gemeentewege aan el'ken 500sten fcezoeker een bianco aanslag-biijet der stede lijke belasting gepresetoeerd wordt. De groote todbop naar een dergelijke on derneming zou ongetwijfeld nog tot een bij zonder voordeeltje voor onze gemeentelij-ke schatkist kunnen leiden. Onzen wethouder van financien wordt dit denkbeeld bdeefd in ernstige overweging ge geven. Buitenland. Ons voornemen te dezer plaatse een kradh- Te propaganda voor het thans door den Raad geregelde vervolgonderwijs te maken, behoeft geen uitvoering, nu het hbcfd van (ten cursus zelf in dit nummer onzer courant een ultvoerige uitcenzetting van het nut van. onderwijs heeft gegeven. .Wij- wflen er hier nog slechts op wijzen, dat er voor het vervolgonderwijs der bijzon dere scholen heel wat meer bdangstelling dan voor dat der openbare blijkt te bestaao en waar dit zeker niet aan de kwaliteit van het onderwijs ligt blijft slechts te constatee- ren dat dte belangstelling van oud-leerlingen der gemeentescholon alles beha'lve groot is. Laten de aankomende knechtjes en diensf- meisjes, die avond aan avond de straten en de laagste rangen onzer bioscopen vullen, eens bedenken hoe veel beter zij. hun tijd kun nen besteden door zich kosteloos de kennis bij te brengen die voor hun later leven onontbeer- lijk mag genoemd worden. Het voorstel tot uitvoering van verschil- lende nader aangegeven werken in werkver schaffing heeft over het algemeen een gunstig onthaal gevondfen. Zelfs over het) uurloon werd nauwelijk9 ge- discussieerd en wij zijn den Raad van harte dankbaar dat hij met 10 tegen 9 stemmen een amendement- Leesberg verworpen heeft, waarbij de vaststelling van dat loon in alien gevalle met 1 Januari weer ter sorake zou moeten komen. HET PROTOCOL VAN DEN VOLKEN- BOND. De Raad heeft gister in geheime zitting het ontwerp besproken waarin geregeld wordt het onderzoek in de vroegere vijandelijke lan- den. Na eenige schommelingen is het eenheids- front ten opzichte van het protocol, ook in de volledipe zitting beider commissies, bereikt; alleen dreigt op het laatste oogenblik Japan roet in het eten te gooien. In de juridische commissie diende Adatci een amendement m, welks verklaring hier te ingewikkeld zou zijn, maar waar achter het emigratie-probleem stak. Tegen het amendement bestonden voor al principieel juridische bezwaren, zooals o.a. Limburg (Nederland) duidelijk aantoonde. Loucheur en Rolin dienden een tegemoetko- mend amendement in, dat Adatci niet wilde aanvaarden. Uitermate geprikkeld over den tegenstand, trok hij plotseling zijn eigen amendement in, onder het dreigement dat de Japansche delegatie zich thans haar houdmg ten opzichte van het protocol ten voile voor- behoudt. Met veel moeite is tenslotte Adatci overreed om met Groom, Loucheur en Hurst alsnog te overleggen om een verzoenende for- mule te vinden. De Assemblee van den Volkenbond nam officieel kennis van het aanbod van het In- stituut voor Privaatrecht, dat zal worden geconstitueerd als het instituut voor interna- tionale intellecueele samenwerking te Parijs. Italie heeft een millioen lire ter beschikking van den Volkenbond gesteld. KORTE BERICHTEN. De provinciate gouverneurs in Japan hebben er op gewezen, dat de bladen, die portretten bevatten van leden der keizerlijke f am i lie, met wat meer respect moeten worden beschouwd en door het publiek maar niet als gewone kranten moeten worden behandeld. Die gouverneurs hebben zeker niet veel te doen, als zij nog tijd hebben cm zich te be- moeien met zulke soort majesteitsschennis als die zij nu bestrijden wil len. De Engelsche politicus Churchill heeft in een rede op samenwerking tusschen libera- len en conservatieven aangedrcngen en mede- gedeeld, dat de conservatieven geen tariefwet in hun verkiezingsprogram zullen opnemen Per rondsohrijven heeft het Fransche ministerie van binnenlandsche zaken het recht erkend van de ambtenaren, om zich in vakver- eenigingen te organiseeren. De Moskousche „Izwestia" veroordeelt de mogelijke toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. Het blad had liever gezien, dat de Duitsche republiek cle politiek volgde, die begon met het met Rusland te Rapallo ge- sloten verdrag in plaats dat het zich aanslooi bij „de coalitie van de imperialistische vijan- den". Stadsriienws HET RAADSVERSLAG. Enkele storende fouten in ons raadsverslag van gister behoeven wijziging. In het tweede blad, 3e kolom, 4e alinea staat o.m.„De heer Westerhof oordeelde de argumentatie van den voorzitter raak". Voor dit laatste woord leze men „zwak". Voorts komt in de 4e kolom, 4e alinea voor: „Hij gaat echter vrij uit." (De heer Wester hof spreekt hier over den heer Bak). Men wijzige dit inHij gaat echter niet vrij uit. KERKCONCERT „ORPHEUS." Wij willen de trouwe bezoekers der „Or- pheus"-concerten er even op attent maken dat er wegens de restauratie der kerk niet zoo- veel plaatsruimte is als voorheen. Daar er reeds veel plaatskaarten verkocht zijn, is vroegtijdig komen wel gewenscht. De kerkdeuren gaan open om 7 uur. "Na afloop vertrekken treinen, trams en autobussen in verschillende richtingen. NEDERLANDSCHE' VEREENIG1NG VAN HUISVROUWEN. Gisteren bezochten een aantal leden der afd. Alkmaar der Nederlan.dsche Vereeniging van Huisvrouweil de Alkmaai"sche stoomwasch- en strijkinrichting aan den Westenveg De directeur en mevrouw Rovers leidden het belangstellende gezelschap. rond door de ruime, frissche lokaliteiten. Menige vraag werd zaakkund-ig beantwoord, terwijl de in het bedrijf werkzame vakmenschen waar- onder met 24 dienstjaren in deze inrichting steeds bereid waren uitleg te geven. Ook hier is een warm woord van dank voor de'vriendblijke bereidwilligheid om de afdeeling te ontvangen, zeer zeker op zijn plaats. CINEMA AMERICA1N: Kapitein Blackbird, het hoofdnummer van het nieuwe programma is een zeer goede Goldwijn-film; die ons verplaatst naar e6n der Stille Zuidzee-eilanden. Te verwonderen behoeft het niet, dat een fraaie reeks natuut- opnamen de film reeds een eigenaardige be- koring geven. En dan de geschiedenis is spannend en de uitbeelding voortreffelijk. „Blackbird" is als zeekapitein al jaren zwervend'om zijn vrouw en oudste dochter te- rug te vinden. Eindelijk, door een toeval, koint hij op het eiland, waar een gewetenloos individu ze naar toe heeft gebracht. En dan wordt het natuurlijk van strijd. en overwin- ning. House Peters is ultstekend in de titelrol. Pauline Starke is zeer mooi als de doChter, die op het eiland wordt teruggevonden. De in Amerika gevierde, maar hier nog weinig be- kende acteur van Spaansche origine, Antonio Moreno, is een zeer sympathieke verschijning. Men had hem gaarne iets grooter rol ge- gund. George Siegmann is weer eens de man van de minder mooie rol, maar hij vervuli zijn taak als filmspeler goed. De strijd en oorlogstafreelen der inboorlingen, die zoo vlug zijn met hun bootjes, zijn zeer belang- wekkend. Een fraaie natuuropname en twee komi- sche nummers voltooien dit goede program ma. Het hoofdnummer wordt meermalen door uitstekende Hawaian-muziCk begeleid. ALKMAARSCLI BIOSCOOP-THEATER. Als de naam Squibs op een biseooppro- gramma prijkt, is het succes der betreffende film reeds verzekerd. „Squibs op de huwelijksreis" heet het eene hoofdnummer in A. B. T. Betty Balfour is daarin weer uitstekend op dreef, zij krijgt als gewoonlijk braaf de laehers op haar nand Men stelle zich het gegeven voor: Een pas getrouwd paar (Squibs en Charly Lee) zul len op de huwelijksreis gaan en ze stellen zich daar toch zooveel van voor. En hoe wreed worden ze teleurgesteld. Zij blijft bij toeval achter op het station in Calais, hij stoomt regelrecht door naar Parijs Later komt zij in Parijs en dan is hij inmiddels weer in den trein gestapt en arriveert weer te Calais En zoo gaat het voort, ongeluk op ongeluk, zoodat de heele huwelijksreis in het water valt inclusief hun zoete bespiegelingen over zalige wittebroodsweken. Het grillige toeval brengt gelukkig het jonge paar na veel avonturen weer bij elkaarde liefde, die ze bindt, is dan sterker dan ooit. AL&MAARSCHE COORANT. - -4' r ~A Safeloketten

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1