Alkmaarsche Courant Het vervolgonderwijs. Zaterdag 27 September In en om de Sioofidstad. ProYinciaal Meitws Ho. 229 1924 Honderd Zes en Twlnflgsfe Jaargang, GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic, Langestraat en aldaar te bevragen op a-lle werkdagien tusschen 11 en 1 uur, de n ol- gendfe voorwerpen als gevonden gedepoi. 1 op 17 tot en met 24 September 1924. Ktnderschopje, damesmuits, duimstok, blau- we zak met inhoud, witte stroobced, fiefs- pomp, spionnetje, hondenhallsband met pen ning, bruine tasch, zwarte bond, diverse sleuMs en mantelbanden, ian-dwiel van een motor. Aanwezig en te bewagen bij1 de navolgen- dte ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 17 tot en met 24 September 1924. Theo Benkh-out, Statkmsstraat 53, tamime kraai; C. Pronk, Lombardsteeg 3, porte- monnaie; E. Molenaar, Overdiestraat 19, blauw jongens-bef jeG. Faber, Egelenbur- gerlaan 3, kindercape; Smit, Liefdelaan 10, sleutel met klos; Leo Buis, Schoutenstraat 10, pakje motorrepara tie-benoodigdheden Mej. Lindstra, Ramen 28, gefla-kt kindiar- schoentje; P. Oudt, Stuartstraat 91, studen- ternm-uts; Mej. Carets, Nieuwesloot, kinder- taschje met inhoud; A. Plant, Bergerweg, Poesie-albumA. Kceman, 2e Tuindiwars- straait, band van een jcngensjas; E. van Staalen, St. Josephstraat 16, fazant; A. But ter, Huigbrouwerstraat, portemonnaie met inhoudN. de Moor, Dijkgraafstraat 25, da- mes-poritemonnaie met inhoudDueroise, Paijglop, rose haarlint; J. Bakker, Rijks- straatweg 65, Heiloo, schot van een vracht- auto; T. Groot, Langestraat 32, boterhamme- zakje; A. Broekstra, Scharloo 27, zakje met boterham; Dekker, Groot-Nieuwland 29, hondje zwarit met wit; W. Bouman, Boom- kampsiraat 12, hondenpenning 95; Jul. Hazes, Geestersingel 21, schrijfetul met pot- looden; M. de I4tuw, Fnidsen 76, beige muts; Boerderij voor cafe „Rustwat" Berger weg, dekzeil met 2 kiellen; S. Brugman, Wil- demansstraat 28, c mmunidoosje, rozenlcrans en armband; G. v. d. Aakster, Hekelstraafc 5, speldje S. D. A. P.; Weel, Gr. Nieuw- land 12, portemonnaie met inhoud; A. M. van Giezen, Snaarmanslaan 27, 2 Fransche leesb'oekjesHel-mam, Visscherslaan 10, kin- dermutsBijtjes, Laat 24, zwart-bon-te kat; J. Smiers, Overdiestraat 57, sigarettenpijpje A. Kruidenberg, Koningsweg 9, glace-hand^ schoen; K. J. Vis, Visscherslaan 8, voetbal- schcen; v. Kuit, Nieuwpoortslaan 133, postduif; G. J. Spiekerman, Heul 34, pot- lood; Mej. Florijn, St. Sosephstraat 2, zil- veren ringetje met steenP. Verhoeve, Nieuw poortslaan 60, witte kipW. de Geus, Kenne- merstraatweg 65, gouden hearenrmg; Mej. Zandbergen, Kanaalkade, alpacabeursjeJ. C. de Nijs, Van Teylingenstraat 10, overjas; G. Bek, Korte St. Josephstraat 1, porte monnaie met inhoud; J. Kiewit, Leeuwen- hoekstraat 5, zakdoek; N. Quant, Noorder- toade 15, wandelstok; P. Floris, Dubbele- buurt 12, handtaschje; J. Deunk, Oude- gracht 233, schoen; M. Hemels, Qlarissen- buurt 15, portemonnaie; Kloppenburg, Roe- mer Visscherstraat, sleutel; H. Brugman, Wildemansstraat 28, rijwiel-belastingp-1aat- je; Mej. Veke, Boekelermeer 19, R.-K. Kerk- boekje; J. Oudt, Stuartstraat 91, portemon naie; R. Oosterkamp, Varnebroek 27, vulpot- lood; L. Piket, Kooltuin 29, huissleutel; Mej. Marjot, Laat 86, alpacabeursje meit inhoud; G. Witv'liet, Kinheimstraat 43, jongensonder- broek; Job. v. d. Meer, Stuartstraat 38, me- dailde aan ketting; N. de Boer, Westerlaan- ije 1, zakje met inhoud; N. v. a. Laan, Kin heimstraat 10, ceintuur; Leegwater, Nieuw- -poortsaan 97, bosch fazanthaan; J. aen Das, Bchermerwe-g 103, rol vloerzeil; H. Smoren- berg, Verl. Landstraat 16, huissleutel; G. op de Weegh, Dijk 19, portemonnaie met horlo- ge; J. van Schage, Westeriaantje, landbouw- loit, Alkmaar; G. Rens, Liefdelaan 30, auto- autoped; J. N. de Boer, v. d. Woudestraat 21, jongenspet; A. Boers, Huiswaard No. 2, portemonnaie met inhoud, gevonden te N.- Scharwoude. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politic. 'Engen zuPen onderwijs ontvangen en lezen, Nederlandsche taal, rekenen, aardrijkskunde, geschiedenis en staatsinrichting, natuurkun- dfe en gezondheidsleer, de meisjes bovendien in de nuttige handwerken, terwijl voor zoover daaraan behoefte blijkt te bestaSn, het onder wijs nog kan worden uiigebreid met Fransch, Engelsch, Duitsch, teekenen, wiskunde en handenarbeid. Op deze wijze kan het onder wijs dan meer aan die verschil'lende behoeften voldoen. Juist voor hen, die geen bepaald vakonderwijs verlangen, doch niettemin eeni- ge kennis van vreemde talen of wiskunde op prijs stellen, die wat aanleg hebben voor tee kenen, die gaarne wat willen doen aan han denarbeid (kartonwerk en dergelijke) wil het vervolgon'derwijs daartoe dte ge'legenh 'd openen. Wat ons verder in de verordening een zeer groot voordeel toeschijnt, is, dat aan onze jongens en meisjes door middel van het vervolgonderwijs goede lectuur kan worden verschaft. Men hoopt er in te slagen, en wij hebben^ niet de minste reden daaraan te twij- felen, met het Bestuur der openbare Teeszaal en boekerii -n overeenkomst te treffen, waar- door een -ntal boeken voor de leerlingen van het vervolgonderwijs b'eschilcbaar wordt gesteld. Er is niets dat het verstand zoo kan ont- wikkelen en het hart zoo kan veredelen, als het lezen van een goed boek of een goed ge- redigeerd tljdschrift! Ten slotte vermelden wij nog, dat de Teer- Tingen na den tweejarigen cursus met vrucht te hebben doorloopen een door Burgemeester en Wethouders geteekend getuigschrift ont vangen, terwijl bovendien belooningen en eereblij'ken ku-nnen worden uitgereikt. Zoo wil het gemeentebestuur er naar stre- ven de opvoeding van de rijpere jeugd, die op den dag reeds in loondienst is, doch door den gelukkig beperkten arbeidsduur lijd ge- noeg over heeft om zich te ontwikkelen en te ontsoannen, te bevorderen. Of dat doel zal word'en bereikt, hangt af van de belangstelling, de waard'eering, die Hit loffdijk streven bij de burgerij zal ondervin- den. Als die belangstelling en waardeering er is dan zal het niet meer voorkomen, dat de Commissie van Toezicht on het lager on derwijs de ontstellende mededeeling doet in haar jaaiwerslag, dat ongeveer 300 jongens en meisjes van 1216 iaar geen verder on derwijs meer genieten, dan zal het vervolg onderwijs, niet als nu slechts 20, maar hon derd en meer leerlingen tellen, en dan eerst zal het volkomen de plaats innemen, die het naast het overige avondonderwijs behoort in te nemen! De cursus vangt Maandag 6 October aan in de lokalen der 3e Gemeenteschool aan d'en Koningsweg, de gelegenheid om zich aan- te melden staat nog steeds open. De heer J. J. T. Kooij, hoofd van den cur sus voor Vervolgonderwijs, verzoekt ons op- oame van het volgende: De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van Donderdag j.l. vastgest-eld een nieuwe verordening op het Openbaar Vervolgonder wijs. Wij achten het van belang daarop met een snkel woord nog eens de aandacht te vesti- gen, omdat het hier een talc van onderwijs betreft, die zeer zeker meer belangstelling .waard is, dan men er in die laatste jaren wel voor heeft getoond. En waar onze regeering thans de zorg voor dit onderwijs geheel en al overlaat aan de gemeenten de verplieh- ting om het te doen geven is bij de laatste Jierziening der wet op het Lager Onderwijs vervallen verdient het te worden toege- juicht, dat de Alkmaarsche gemeenteraad zooveel hij kan, den bloei van dit onderwijs wil bevorderen. De vaststelling van deze verordening, waarin door den wethouder van onderwijs is verwerkt het resultaat der besprekingen, die door hem werden gehouden met de hoofden der openbare lagere scholen, vertegenwoordi- gers der bijzondere scholen, en de hoofden der openbare en bijzondere vervolgcursussen, kan reeds aanstonds het hare er toe bij d'ra- gen, om aan dit onderwijs, voor de school- vrije jeugd van zoo ontzettend groot belang, een ruimere plaats te geven, dan bet tot dus- ver had. In de eerste plaats toch is hef een groote verbetering te noemen, dat de cursus met twee maanden is verlengd en voortaan duren zal van September tot Mei. Niet all een is het daardoor mogelij k een wat uitvoeriger leerplan af te werken in de twee leerjaren, doch de kortere rusttijd, zal zeker ook de aaneensluiting van het onder wijs in de beide leerjaren bevorderen. Voorts wijzen we op de uitbreiding van het aantal vakken van onderwijs. Alle leer- XCVII. Lastige vraagstukken. 't Is gegaan, zooals ik wel gedacht had, dat het gaan moest. De getrouwe lezers van mijn beschouwingen uit deze stad herinneren zich, dat ik in het einde der vorige maand, melding makende van het rapport der wiin- keliersvereenigingen. hier ter stede, die d:aa-r- in ernstige bezwaren op-perden tegen de sinds 1 Januari j.l. geldende toegestane dispensa- tie op de verordening op de winkelslui-ting, de voorspel'ling waagde, dat de gemeenteraad daarover spoedig nog een en ander zo-u heb ben te zeggen. Welnu, zoo is't uitgekomen. De winkeliiers- vereenigingen hadden er zich tegen gekant dat die nieuwe regeliing, vclgens dewelke de burgemeester de vrijheid had verkregen aan neringdoenden, die het, met name voor het van de hand zetten van eet- en dirinkwaren, aliereerst van den avond-verkoop moesten hebben, tO'estemmiing te geven na het offici- eele sluitingsuur „open te zijn", aanleiding gaf tot onhil'iijkheden. En natuurllijk, toen dat adres in den Raad kwain, was zulks voor de dames en beeren een pracht-'onderwerp om eenige uren lustig te redekavelen. Ik zal al die verkondigde wijsbeid van ,voor- en tegen- stemmers der dispensatie bier niet herhalen, maar al da-delijk zeggen, dat de Commissie voor de Strafverordeningen ten slotte werd uitgenoodigd het gewraaktc artikel 11 der verordening ook toevaliig dat het dit nummer droeg! in den vroegeren vorm te berstellen en die Oom-niissie beefb bereids aan die uitncodiging van de meerderhoiid van den Raad voldaan en voor gesteld de dispensatie^ verleening met ingang van 1 Januari e.k. we der ongedaan te maken; een groote teleur- stelling voor degenen, die door de nieuwe bepaling begimstigd waron-, maar door het gebeurde is voor de zooveelste maa! bewezen, dat het ncg zoo eenvo-udig niet is wetten en verordeningen te maken, die dfe vrijheid van het individu aan banden leggen. Zoo prach- tig kan men het niet bedenken of ze doen d'en een of ander schade. De geheele verordening op de winkelslui- ting k-omt ongetwijfeld ten goede aan het win- kelpersoncel, maar schaadt die winkeliers, welke het juist van avondverkoop mo.eten hebben. De dispensatie, die vcor hen was „uitgevonden", was eChter onbil'lijk tegenover hun concurrenten. die's avonds na acht uur niet meer moehten verkoopen en het slot is geworden het bovengenoemde besluit te- rugkeer tot de bepalingen, welke voor 1 Ja nuari 1924 hadden gegolden, zulks ook al omdat de begunstigden althans velen hun- ner hun nieuw verkregen recht mishrui'k- ten en het begrip eet- en drinkwaren buiten- gewoon ruim opvatten, waarmede zij hun eigen zaak en die van- anderen reeds hinnen en'kele maanden hopeloos bedorven hebben. Het wil mij toesdhijnen, dat de burgemeester het bij slot van- rekening niet anders dan aangenaam zal vind'en, dat de Raad hem dit dispensatie-recht weder ontnomen heeft en hij zich daardoor heelemaal niet verongelijkt zal voekn. Het moet vo-or hem en degenen, die hem voor de toepassing van het artikel hadden voor te licbten, steeds een groote mceilijkheid zijn geweest met juistheid te be- oordeelen of het toewijzen eener dispensatie wel billijk was jegens den aanvrager en meer nog: jegens de concurrenten in diens buurt, en de beslissing, in welken geest dan ook, zal wel steeds cntevredenheid tegen den burge meester hebben vexwekt van een kant, want de burgemeester en vooral die eener groote ge- meente als Amsterdam die het door eene beslissing, van welken aard dan ook, iedereen naar dea zin kan maken, zal zeker nooit ge vonden ikunnen worden. Van de week nog, toen 3c fangs „Ibopgra- ven" en hooge zandhoopen; door modder- pcelen te danken aan onze verkwikkende September-buien; over glibberige plan-ken, den voetganger ten gerieve, over de opge- graven straat gelegd, mijn weg ,ovcr den Dam zocht, hoordte ik een- paar mopperaars beweren, „dalt zoo'n toestand toch een schan- daal was en diat de burgemeester zoo iets niet mocht permitteeren. 't Was al te bar!" De goede burgervadler had dus Wlijkbaar dien chaos cm het Paleis ook al op zn rekening! Een aangename „wandeling" in die buurt is het thans zeker niet, nu er allies over hoop ligt, maar t kan blijkbaar niet anders, wil men de verkeerswegen in het hart der stad eindelijk krijgen in een toestand, die hoogst gewensch-t is. Het ongelukkige is echtcr, oat er nog zoovelen zijn, die onder dergelijke omstandi-gheden niet mede werken om het el- kander zoo gemakkelijk mogelijk ite maken. De Amsterd-ammer op den openbaren weg de goede uitzonderingen natuurlijk buiten be- schouwing gelaten is geen aangenaam menschmeent al te veel, dat hij recht op de straat heeft en de andertn maar voor hem moeten wij'kem, en gezien het feiit, dat duizen- den „hifs" en ook dikwerf het- zelfde denken, geeft dit vanzelf aanled-ding tot alilerlei onaangenaamheden. Er is heel wat toe noodig geweest om de Amsterd-ammers te leeren beseffen, dat het voor een geregeld verkeer in onze nauwe hoofdstralten der oude stad, in een ieders bdlan-g was rechts te hou- dendat besef is er langzamerhand, dank ook aan de vingerwijzingen der politic, in geko- men, maar daarmede zijn wij er nog tang niet. Nog steeds zijn er tal van liefhebbende moeders, die het ncodza-kelijk vinden hun tel- gen in kinderwa-gens mede te nemen als zij de respectieve mama's de win-kels gaan bekij-ken en daar, tot genot van andere voet- gangers, met die wagens op de smalle trot- tcirs rij-den of stilstaan. Waag het niet, er ie-ts van te zeggen, 't zou u in dsn regei door woord of blik van de ibeileedigde mama slech-t vergaan. Daarnevens zij n de tal l ooze wiel rijders in deze stad danig bezig een overlasi te wor den. Daar, waar de wegen thans voor straat- verbetering open li-ggen, pogen zij zich met hun voertuig aan de hand herhaaldelijk langs de voetganigers te dringen, zidi niet storende a-an het ongerief dat zij hun medemensch daarmede bezorgen, en daar, waar de nieuwe breede asphaltwegen reeds gereed zijn, mfeenen veler hunner, dat die gladde verkeers wegen aliereerst voor hen- dienen om te jak- keren - de voetganger, die de straat .over will, moet maar zien hoe hij er zondtr kleer- scheuren komt. Alls eerbicd voor het meest populaire voertuig van het Nederland onzer dagen, dhch ik voorzie toch, dat den -burge meester, als hoofd der pcMe, binnen niet on- afzienbaren tijd in den Raad gevraagd zal warden wat hij denkt te doen om het steeds toenemend rijwielen-gevaar te beteugelen-ook wanneer een algemeen verbod za-1 noodig worden geachlt, dat wielrijders, liefst met groote man-den of anderszin-s, thans nog dOor nauwe stegen m-ogen rijden, welke nog niet voor dergelij'k verk-eer ges-loten zijn. Dat dit rijwiel-gevaar te Amsterdam heusch niet denk- beeldig is, kan men leeren uit de statistiek van verkeers-ongevallen op den openbaren weg to Amsterdam over het tweede kwartaal van het loopende jaar. Het is een sta-tistiekje ik -heb het, terwijl ik deze schrijf, naast mij 1'iggen dat te denken- geeft en waaruit ik enkele aanhalin- gen wil doen. Ik lees o.a.dat in genoemd kwartaal bij ongevallen betrokken waren 793 fi-etsen, d;. i. 37.2 pet. van het totaal aan tal cngelukken, tegen 566 of 34 pet. van het totaal in het tweede kwartaal 1923. Voor per- sonen-auto's wa-ren die cijfers respectievellijk 390 of 18,2 pet. en 295 of 17,7 pOt.; vcor vracht-auto's 249 of 11,7 pOt. en 160 of 9,6 pCt.; voor tram 136 of 6,4 pCt. en 122 of 7,3 pCt.voor handwagens 115 of 5,4 pet. en 95 of 5,7 pet. men ziet, een stijging langs elke ,,1'ijn", doch het grootst met be- trekking tot de fietsen. In het totaal kreeg de polilie kennis van 1122 verkeers-ongevallen, tegen 922 in het tweede kwartaal 1923, en van die 1122 waren er 155 van meer ernsti- gen aard, waaronder 12 den dood en 80 ernstig letsel tengevolge hadden. Genoeg cijfers, maar de opmerkingen, die daarbij gegeven worden, zijn niet minder be- langrijk: „Een belangrijlce stijging, zoo wel ab- soluut als relatief, vertoont het aantal fiet sen, welker bestuurders steeds het grootste aandeel van de veroorzakers en (of) slacht- offers der verkeersongevallen uit maken. (Deze en volgende cursi-veeringen zijn van mij.)" Elders lees ik„Wel is het aantal verkeers- ongevallen in de zomermaanden (er zijn dan meer fietsen en auto's op den weg) steeds grooter dan in den winter, maar ditmaal is het bifzonder grcof'. En nog een citaat: „Een aanwijzing omtrent den invloed van de nieuwe wegbedekking der lange verkeerswe gen op de toeneming der ongetlukken- geeft vergelijking van het aantal ongevallen op wegen, welke in hett afgeloo-pen- kwartaal van die wegbedekking vcorzien waren, maar in de overeenkomstige periode van verleden jaar, nog niet, of slechts gedeeltelijk; voor de Nlassau-kade (welke zich uitstrekt van de I faarlemmerpoort tot bij het Leidsche Plein), die volgens het overzicht slechts voor verge lijking in aanmerking konlb, toonen de gege- vens aan, dat de nieuwe bestrating geen gun- stigen invloed op het aantal ongevallen heeft, daargelaten of daartoe ook andere omstan- digheden hebben medegewertk. Mn ziet uit dit allies du-idelijk genoeg, dat) in het stedelijk verkeer vooral met betrdeking tot de veiligheid van den- voetganger en van den fietsrijder zelf het fietsen-gebruik allengs een factor zal worden, waarover nog genoeg te zeggen zal komen. Op onze groo- tendeels nog veel te smalle en slecht-gepla- veide 1-andelijke veriseerswegeu, moge de auto in zijn verschil lends vormen en de motarfiets een gevaar geworden' zijn voor voetgangers en wielrijders, in de groote stad is ook het rij- wiel een gevaar geworden en ziet men dat het glad en geruischloos maken der straiten "kosfert, otlf^ehilng vanTfiifeeg vclSi' SCf^SfvW^ RaaMufs spoedde om een' gedeelte der leden voetganger, die ze heeft over te steken naar de trottoirs, die in de oudle straten veel te nauw zijn geworden. Het trottoir-vraagstuk is feitelijk een nog moeilij-ker op te idssen pro- bleem dan de verbetering der rij-verkeerswe- een. Dit laatste mogp reeds schatten gelds breeding zou in de iniidioenen loopen en ge steld zelfs, dat die voor -het grijpen lagen wat nog niet het geval is, althans niet te Amsterdam dikwerf oh mogelijk blij-ken. De Raad van Amsterdam zal in de toe- komst misschieni in een toekomst, die zoo ver af niet li-gt nog wel voor -andere fizz les" komen- te staan, dan die eener winikelslui- ting, welke alle winkeliers bevredigen kan. SINI SANA. UIT HEILOO. De Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield Donderdagavond een lc- dcinvergadering in „De Rustend'e Jager". Slechts 10 leden waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer D- Eilerts de Haan, pre- sideerde. - Mededeeling. De heer T. Brouwer decide mede, dat voor de, ijslevering een accoord is gemaakt met den heer J. Renses, alhier. Men behoeft dus niet om ijs naar Alkmaar. Ingekomen stukken Een schrijven van "den krieig Uitgeest dat de Kring, waar men be- sloot zich af te scheiden, is opgeheven. Er was een batig sald'o van 88 75, aan onze afdeeling is daarvan afgedragen 14.79. Ingekomen was een verzoelc van de afd. Alkmaar om toetredicig tot den kring Alk maar. Besloten werd niet toe te tred'en, omdat men hier voora-lsnog geen nut er in ziet. Van B. en W. van Heiloo was destijds een mededeeling ingekomen dat de provincie voor de uitzending van tuberculeuse patieaten wil bijdragen mits' er medewerking van de ge- meente komt. De vraag was nu of hier een bedrag voor op de begro-oting mo-est worden geplaatst. De voorzitter decide m-ed'e hoe "die regeling gaat en- stcld'e voor, aan B. en W. te berich- ten, dat de afdeeling dit op h-oogen prijs stelt Aldus beslo-ten. Bespreking 66ste vergadering op- 3 October te Amsterdam. Bij de verkiezing van leden voor het hoofdbes-tuur, waarbij de heeren Dib- bits en Ledeboer bij enkele cand'idaatsteliing waren gekozen, uitte de heer van Gemeren de wenschelijkheid qjji ook voortaan de afdeeling de gelegenheid te geven candidaten- te stellen. Nu staat men voor een vo-lcfongen feit. De voorzitter antwoordde, dat men nooit die noodzakelijkheid had ingezien. Blijkt het, dat bij verkiezing, waar de aftredende niet herkiesbaar is, dat er candidaten gesteld moeten worden, dan komen ze wel uit andere plaatsen, zoo nu ook weer met de heeren 0 Bos uit Wormerveer en J. Paul uit Hoorn. Spr. had geen bezwaar om dit op dfe voor- jaarsvergadering te bespreken. Aldus beslo ten. De heer Smits meende dat het beter was de fentoonstelling en jaarvergadtering beide in Alkmaar waren. Spr. zag het groote belang van de feestelijkhedem niet in. Voor Alkmaar, dat het middeipunt van de provincie is. is de gelegenheid veel gunstiger als voor Hilver- sum. Zoowel bestuur als vergadering vereen-igde zich met deze zienswijze. Besloten werd dat de afgevaardigde hiervoor zal stemmen. De talrijke voorstellen van Schoten werden besproken De afgevaardigde kreeg hieiin vrij mandaa-t. Besloten werd dat de afdeeling voor 50 zal deelnemen in het Waarborgfonds van de in 1925 te houden tentoonstelling, welke te- gelijk wordt gehouden met het 50-jarig jubi- leum van het Witte Kruis. Het Hoofdbestuur vroeg toestemming om, zoo noodig, den omtsmettingsoven te Hilver- sum op te heffen. Niemand was hiertegen. Besloten werd de begrooting niet te behan- delen. De voorzitter decide echter mede, dat de afdracht van de afdeelingen aan de Alge- meene Kas 6990 bedraagt, welk bedrag de sluitpost van de begrooting is. Dit is over 100 afdeelingen nogal een groot bedrag. Men meende ook dit maar aan den te benoemen afgevaardigde te moeten overladen Benoeming afgevaardigde. Gekozen werden als afgevaardigde en plaatsvervanger de hee ren J. Akkerman en D. J. Ruijter. Nog kwam ter sprake, naar aanleiding van Let verslag van don afgevaardigde in dfe vo rige vergadering, het weinig overrichtelijke van de cijfers van den penningmeester. De beer v. d. Klauw drong er op aan, dat, nu de penningmeestef bij- enkele candldaatstel- ling is herkozen, dit voor den afgevaardigde een bevattelijk beeld geeft wat er verhandeld wordt. -Deze materie werd aan den afgevaardigdfe opgedragen Bij de rondvraag vroeg "de heer M. van Steeg of het niet gewenscht is adhaesie te be- tuigen aan het plan tot bouw van een alge meen ziekenhuis te Alkmaar. De heer van Gemeren vond; dat men aan een bianco liefd'esverklaring weinig had, als men bijv. 200 kon- geven, was het iets an ders. De voorzitter e. a. oorcteeldfen de sfichting van een ziekenhuis van groot belang, doch de vraag was of het Witte Kruis daarvoor wel het aangewezen lichaam is. De eerste had! be zwaar zijn meening hierover op deze verga dering te uiten- De heer van Gemeren vroeg naar het resul taat van de malariabestrijding, speciaal hier ter plaatse. De voorzitter las de circulaire voor de ge heele provincie voor. _Dr. Hcekstra, lid Van de plaatselijke com missie, deelde mede, dat men dezen herfst zou beginnen. De heer Smits zeide in dit verband, dat op een plaats hier oude varkenshokken zijn op- geruimd en er een nieuwe schuur is gezet, vlak bij een bakkerij, en daar bij wordt ook dfe mest opgeslagen. Spr. heeft zich verwon- derd dat daarvoor toestemming is gegeven. Dit zijn z. i. kweelcplaatsen voor malaria De voorzitter meende, dat het op den weg van de commissie" en der Gezcndheidscommis- sie ligt om dit geval te beoordeelen. Daarna sluiting. UIT BERGEN.' Na aanschaffing van de ford-moforb'rand- spuit bestond het voomemen bij den Burge meester de vrijwillige brand wees onverwachts te alarmeeren, ten einde te kunnen zien hoe- veel tijd noodig is aleer water kan worden gegeven. Woensdag had de proef plaats. Om 6 uur n-m. werd brand gesignaleerd op het terrein der gemeente-reiniging. Tusschen het oogenbljk dat de berichtgeyer zioh van het, van het brandweercorps te waarschuwen en het oogenblik dat de motorspuit watec gaf, vebliep niet meer dan 12 minuten, hetgeen'eec schifterend resultaat mag heeten. Intusschen is aan het brandweercorps aan- gezegd 'diat geen branden meer gefingeerd zu-llen worden. Het nieuwe R. K. kerkgebouw zal, naar wij vernemen, Zondagmiddag a.s. voor goed in gebruik worden genomen. UIT HOORN. Door den heer Dr. A. H. van "den Berg alhier is op de te Den Haag gehouden Inter nationale postzegelten-toonstelling met een in* zending vreemde postzegels een eerste prijs behaald. Door ele firma Peetoom en Hilterman te Hoorn werd op de Landbouwtentoonstel- ling te Alkmaar de collectie eersten en twee- den prijswinnende varkens ('n 15-tal dieren) voor export naar Duitschland aangekocht. UIT HEER-HUGOWAARD. Uitstekend is hier geslaagd- dfe herdenkin^ van het 50-jairig bestaan van „Burgerplicht", thans Vrij. Dem. kiesvei"eeniging. De tamelijk ruime kolf-baan- van den heer Rus was geheel geyuld1, zoodat de voorzitter, de -heer P. Kos-telijk, het welkonx mocht tce- roepen aan ongetwijfeld meer dan 300 be- langstellenden. Gold die welko-mstgroet al ien, meer speciaal werd geheeten mej, C. S. Groot (Marijke) die als spreekster zou op- treden; voorts de heeren Jac. Met en K. Mo lenaar, bfeiden uit Alkmaar, respectievelijk als -oud secretaris en als oud-voorzitter, de heeren C. d Boer uit Bergen en J. Akkerman uit Heiloo, heiden als oud-penningmeester van Burgerplieht, alsmede den heer S. Brugman als oud-secrfebaris en oud-voorzitter, die de herdenkingsrede zou uitspreken. Mede wer den welkom geheeten de corporaties „H. H. G. O." en „0. O.", die ter afwisseli-ng voor muziek zoudfen zorgen en ,,'Harmonie", wfelke een tooneelstukje ten beste zou geven. Nada-t eerst een paar nummers muziek wa ren gegeven door „H. U. G. O.", verkreeg de heer Brugman het woord, die in een rede van een stevig half uur, begon met dfe stic'hting van „Burgerplich-t", om daarna de revue te lailfen passeeren allerlei uit haar levon en streven en werken, waarbij zeer vele pers-o- nen uit't verleden, doch verscheidene ook nog uit het land der levenden, op het tapijt kwa- men en werden herdacht. Op deze rede vclgden een paar muziek- nummers van het hier welbekende zoo lang zamerhand welbeminde clubje „0. O. waarna mej. Groot optrad als Marijke en ruim een uur alter oar in beslag nam. Spe ciaal werden door haar de vrouwen, nu ook naast de staatslwrgers, staatsburgeressen ge worden, krachtig opgewekt mee te gaan te- ven, mee te gaan strijden, mee tie gaan ar- beiden ter oplosing i-an zoovele Mangrijte vraagstukken, vraagstukken, waarvan ze aan-toondte, dat die ten zeerste de belangen der vrouw raken. De Wouwen moeten de goedwilknde ma-nnen in dezen krachtig ter zijde staan. Na dfe rede was men genaderd tot de pauze, welke door bestuursleden werd benut om aan- giften voor het lidmaatschap in ontvangst te nemen. Resultaat 34 nieuwe leden, waaronder 21 d-ames, terwijl als vemakelijkheid1 het Rad van Avontuur werd gedlraaid. Na de pauze gaf „Harmonie" het toege- zegde tooneelstukje, dat uitstekend werd op- gevoerd, zooda't! dan ook bij het dalen van het doek een krachtig applaus opsteeg. Daar na nog m-uziek van „0.0." en „H. U. G. O." en -het programma was afgewerkt. Laat was het gew-ordfen en dfe voorzitter haastte zich dan ook, hartelijk diank te zeg gen alien, die hadden m-eegewerkt tot het welslagen van dezen avond. daaraan toevoe- gende eeretens aan de gasten, doch voorts ook aan alien voor de betooncle belangstel ling bij het gouden jubitcum van ..Burger- plicht." 'T' UIT DIRKSHORN. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Harenkarspel van „Het Witte Kruis", ten huize van den heer D. Bruin, onder leiding van den voorzitter, den heer L, Reuvers. Verschillende ingekomen stukken werden behandeld. De kwestie met de afd. N.-Niedorp aan- gaande de behandeling van den patient Doo- deman, werd door den secretaris recht gezet. De heer Doodeman, geen onvermogende; heeft in 1921 als lid onzer afdeeling bedankt. In 1923 had men ten zijnen huize de wijk- verpleegster van N. Niedorp noodig, welke kosteloos hare diensten verleenen zou, waar- om men de Zuster een cadeau vereerde. De afd. N. Niedorp presenteerde echter de afdeeling de rekening, welke door deze niet kon worden gehonoreerd, aangezien geen overleg was gepleegd. Een dezer dagen ontvangen schrijven van de afd. N. Niedorp, in antwoord op een mis sive van het bestuur, werd, om zijn eigenaar* digen vorm, voor kennisgeving aangenomen. Een missive van' den heer van 't Hof ft Wieringen zal door den voorzitter worden beantwoord. De circulaire aangaande de Malariabe strijding werd voor kennisgeving aangeno men, daar de Gemeente deze belangrijke zaak reeds ter hand neemt. Van het hoofdbestuur is ontvangen een cir culaire betreffende den Nachttelefoondiensr, ten einde steeds ten behoeve van ernstige pa- tienten contact te kunnen krijgen met de ge- neesheeren der ziekenhuizen. Dr. Groenhart deelde aangaande deze zaak mede, dat de heer J. Smit, kantoorhouder al hier, ten alien tijde bereid is, het kantoor Schagen op te bellen, wanneer daarmede ver- binding kan worden verkregen, zoodat hier- mede de zaak voldoende is geregeld. Met de afd. Alkmaar is de vergadering van oordeel, dat de officieele herdenking van het 50-jarig bestaan en de daaraan verbonden tentoonstelling in dezelfde plaats dienen plaats te hebben, in tegenstelling met het H. B., dat de Algemeene Vergadering te Hilversum en de Tentoonstelling te Alkmaar wenscht te houden. Hiermede is de vergadering reeds begon- nen met de behandeling van den beschrij- vingsbrief voor de algemeene vergadering te Amsterdam op 3 October a.s. Bij punt 7, verkiezing leden van Het hoofd bestuur, beval de voorzitter, in verband met de mededeelingen van dr. Bakker uit Broek in Waterland, ten zeerste aan de candidatrmr van. den J^r G,J^a^niiiistiateur der Ge-

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 9