DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 230. Honderd zes en "fwmtigste Jaargang 1924 MAANDAG Directeur: G H. KRAK, Hoofdredac'teur: Tj. N. ADEMA. 29 SEPTEMBER en Kramer sstei on 4 5Men, ATbonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regal, jrrootere letters naar plaatsruimtc. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Buitenland. DE GODSDIENSTTWISTEN IN BRITSCH-INDIe. Een conferentie, waaraan 300 gtedelegeer- den van alle godsdienstige gezinditen in En- gelsch-Indie deelnemen, is te Delhi begonnen ten einde middelen te beramen ora een eind' te maken aan de herhaalde geschillen tusschen Mohammedanen en Hindoos. De conferewtie was bijeengeroepen naar aanleid'ing van de vrijwfflige vasten van Gandhi in varband met de emstige onlusten in Kohat, Lucknow en andere plaatsen. Motilal Nehru, de leider der Hindoes, was voorzitter van de conferentie, wel'ke was ge- opend door Mahomed) Ali, den leider der Mo hammedanen. Gandhi was afwezig ten gevol- ge van zwakte, veroorzaakt door 9 dagen vas ten, maar hij heeft schriftelijk plannen ge- opperd. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Definitief is besloten, dat de premier de Iersche wet in tweede lezing morgen bij het Lagerhuis zal indienen. Dte conservatieve ltei- ders hebben nog geen beslissing genomen aanga-ande hun bonding tegenover deze wet. De Ulster Association heeft een open brief gericht tot de 'eden van het parlement, waarin wordt gezegd, dat Ulster niet tot het parlement komt als een smeekeling, doch als een, die het recht daartoe heeft, als een loyale dochter van het Britsche rijk. En wel komt Ulster om het parlement te vragen toe te zien ,dat er recht geschiede en dat de rechten van Ulster thans niet worden gesehonden. Daar- om wordfc aan de parlementsleden verzocht te stemmen tegen de grenscommissie-wet. Boven de wet van 1920 uit wordt thans een poging gedaan om aan Ulster deslen van zijn gebied te ontnemen. hetgeen in strijd wordt geacht met de grondwet en met de rechtvaardigheid. Van den anderen kant heeft McNeill, de hooge commissaris voor den Ierschen Vrij staat, aan journalisten verklaard, dat de Ier sche grenskwestie in sommige En'gelsche krin- gen mecr als een partijkwestie dan als een internaticnaal orobleem wordt beschouwd. Maar de kwestie moet worden geregdd zoo- als ieder ander intemationaal vraagstuk van diem aard. De Vrijstaat doet geen beroep op geweld, maar op rechtvaardigheid en gezond verstand. De vaststeliling van de grens moet worden opgedragen aan een onpartijdige commissie en de Vrijstaat zal zich gehed bij die uitspraak neerleggen. STEUN AAN DE ARMEENSCHE VLUCHTELINGEN. De Engelsche parlementsleden Baldwin en Asquith hebben een schrijven aan den pre mier gezonden, waarin zij er op aandringen, dat de Engelsche regeering. gehoor zal geven aan het beroep, gedaan door den Volkenbond in Maart 1924, om steun, in den vorm van een som gelds, te verleenen aan de Armeen- eche vluchtelingen DE FRANSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN. De „Vorwarts" bevatte Zaterdagochtend een interview met den Franschen minister- president Herriot, dat niet zal nalaten in Duitschland groote opschudding te veroorza- ken, daar Herriot een scherpen aanVal op Stresemann doet en tevens waarschuwt tegen de vorming van een burgerlijk blok. Herriot sprak over de binnenlandsche poli- tiek van Duitschland, waarbij hij zijne ver- bazing er over uitte, dat het Duitsche volk niet finaal brak met de leidende mannen in 1914, die de schend'ing van de Belgische neu- traliteit bejubeld hebben en die Noord- Frankrijk wi'lden annexeeren. Hij bedoelde hiermee waarschijnlijk den tegenwoordigen Duitschen minister van buitenlandsche za- ken, Stresemann. Zeer duidelijk is. dat hij afkeurde het tcetreden van de Duitsch-natio- nalen tot de regeering. DE MASSA-MOORDEiNAAR HA ARM ANN. De massa-moordenaar Haarmsnm is na de observatie van zijn geestvermogens te Gottin- gen weer naar deg evangenis te Hannover overgebracht. Het proces tegen hem zal waar schijnlijk in November worden gevoerd. DE MILITAIRE CONTRoLE. Het schema voor de organisatie van de Volkenbondscontrole, welke in de plaats moot, komen van die der intergealileerde militaire commissies, is zoo goed als gereed. Lid van de Volkenbondscommissie zullen zijn die tien landen, welke in den Raad vertegenwoordigd zijn, Een uitzonderkig zal echter worden ge- maakt ten opzichte van het vroegere vijande- lijke land, dat deel van den Raad zou gaan uitmaken. Uiteraard zullen de neutrale in den Raad vertegenwoordigde landen ook lid van de controlecommissie worden. Indien er in een buitengewoon gevai geen- neutraal land in den Raad zou zetelen, zal een dlergelijk land als consultatief lid van de controlecommissie worden benoemd. Hetzelfde zal gelden voor de landen welke aan de vroegere vijandelijke landen grenzen. De controle zal permanent zijn in dien zin, dat de Raad op elk oogenblik een nndter- zoek zal kunnen laten instellen. De Fransche onderhandelaars zijn van oor- deel, dat het schema, zooals het is opgesteld, aan Frankrijk en de geal'lieerden de grootste waarborgen geeft, welke ben kon verwachten. DE BURGEROORLOG IN CHINA Telegrammen uit China meldien, dat van alle kanten tr.oepen tegen Tsjang Tso Lin, den gouverneur van Mandsjoerije, geconcentreerd worden. Een aantal spionnen, o.w. eenige vrouwen, is te Sjanghai gefusilleerd. Zij waren, naar verklaard wordt ,in de buurt van het arsenaal aangetroffen. EX; Peking-troepen rukken in snelle mar- schen naar Sjanghai op. Chineesche troepen uit de provincie Tsje- kiang hebben een aanval gedaan op emplace- menten van de Standard Oil Cy; zij werd'en ontwapend door Amerikaansche matrozen die onmiddellijk aan land gingen ter be- scherming van de Amerikaansche eigendom- men en die thans de emplacementen bewaken. Het is nog niet bekend of er bij dit incident schoten zijn gevallen. DE SALARISACTIE DER AMBTE- NAREN. De Duitsche rijksminister van financien heeft een deputatie uit de ambtenaarsorgani- saties ontvangen, die hem voorstellen inzake de verhooging der salarissen kwamen doen. Hij was evenwel genoodzaakt hun met het oog op den moeilijken financieelen toestand een afwijzend antwoord te geven. EEN ALBANEESCHE INVAL IN JOEGO-SLAVIE. In den avond van den 25sten zijn Albanee- sche benden over de Servische grens getro1..- ken ten Noorden van Skoetari, alwaar zij vele dorpen plunderden. De bevolking bood tegenstand, waarop zij tenslotte terugtrok- ken, doch niet zonder eerst zich van twee vrouwen te hebben meester gemaakt, die als gijzelaars werden weggevoerd. WEDEROM REVOLUTIE IN BRAZILIe. Te New York onfvangen berichten uit Bue nos Aires melden, dat in den Braziliaanschen staat Parana wederom een revolutie is uit- gebroken. Daar hebben opstandige officieren met hun aanhang, waarvan de grootte niet bekend is, een onafhankelijken staat uitgeroe- pen, die „Brasilenia" heet. In een manifest der opstandelingen, geteekend door vier ge- neraals en vijf kolonels, wordt verklaard, dat de nieuwe staat het zuidelijk deel van Matto Grosso en den staat Parana omvat. De opstandelingen hebben den regeerings- troepen van Parana een nederlaag toege- bracht; deze laatsten zijn in zuidelijke rich- ting teruggetrokken. Naar geloofd wordt, zal het eenigen tijd duren, voor de opstand on- derdrukt is. DE MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIE. De leiders van de stakende mijnwerkers in de Borinage zijn bereid arbitrage te aanvaav den, doch de patroons staan er thans weiger- achtig tegenover, daar de pogingen, die door de paritaire commissie indertijd werden ge daan om het conflict bij te leggen, zijn mis- Iukt. De minister van Arbeid, Tchoffen, heeft echter de nationale paritaire mijn-commissie begin volgende week bijeengeroepen ten ein de het arbitrage-voorstel te onderzoeken. DRANKVERBOD VOOR DE PHILIPPIJNEN. Ook de Philippijnen die tot Amerika behooren zullen thans de zegeningen van het drankverbod ondervinden. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft aan de con suls instructies verstrekt, de inklaring te wei- geren aan scnepen met drank, ter onteche- ping op de Philippijnen aan boord. Of nu ook is verboden, dat een vreemd schip met dirank aan boord, die niet voor de eilanden bestemd is, een haven op de Philip pijnen binnenloopt, is niet zeker, maar onder de regels die de toelating van vreemde sche- pen met drank aan boofd in haven van het Amerikaansche vasteland beheerschen, schijnt het wel, dat een vreemd schip dat drank, als „deel van de scheepslading", aan boord heefte niet P'hillipijnsche havens zal mogen aandoen. Dit kan ernstig inconvenient opleveren voor schepen, onder vreemde vlag op die Stille Zuidzee varende. DE BEDREIGING VAN MEKKA. Naar het schijnt verleenen de stammen wei- nig steun aan de groepen van Hedsjas. Mekka is dientengevolge zwak verdedigd. HET COMMUNISTENPROCES TE LEPZK3. In het proces voor het Staatsgerechtshof te Ixipzig tegen de Wurtembergsehe communis- ten eischt het O. M. de veroordeeling van alle beklaagden tot straffen van ten hoogste vier jaar gevangenisstraf onder aftrek der voor- loopige hechtenis. VERPLAATSING VAN EEN RUSSISCH PROPAGANDACENTRUM. Het „Wiener Journal" meld't, dat te Berlijn de voomaamste Sovjetzeildelimgen in Europa vergaderd hebben en besloten het propaganr dacentrum voor de verbolsjewieking van dten Balkan te verplaatsen naar Triest of Saloniki, omdat de toenemende activiteit van de over- heid te Weenen hun daar den grond te heet onder de voeten maakt DE VOLKENBONDSVERGADERING. In Volkenbondskringen heerscht ernstige ontstemming over de door Duitschland ge- stelde voorwaarden voor de toetreding tot den Bond. In de Volkenbondsvergadering heeft Benesj rapport uitgebracht over het protocol in zake arbitrage, veiligheid en ontwapening en een resolutie ingediend strekkende tot aanvaar- ding van het protocol en deelneming aan de in t. ontwapeningsconferentie. Het Japansche ges^hil met de meerderheid van de eerste commissie der Volkenbondsver gadering dreigt een gevaar te worden voor het geheele ontwerp-protocol, zegt de Te! Den geheelen Zondag hadden, buiten de be- sprekingen der eerste commissie over het rap port van Politis, welke in den laten avond nog niet geeindigd waren, particuliere besprekin- gen plaats tusschen de Japansche gedele- geerden Adagoi en Isji en Briand, Loucheur, Hurst en Scialoja. Deze particuliere besprekingen haddeni ten doel het Japansche standpunt en dat der meerderheid van dte commissie met elkander te verzoenen. Loucheur en Scialoja steun- dien dte Japansche eischen. VerschilTende for- mules werden voorgesteld, maar geen enkele vond algemeene instemming. Daardoor kon ook het rapport over dte arbitrage niet defini- tief worden geredigeerd, De voorzitter Motta verklaardte daarom, dat het niet mogelijk zal zijn reeds heden het protocol aan die voltallige vergadering voor te leggen. De debatten kunnen niet voor Dinsdag beginnen, zoodat dte vergadering op het vroegst Woensdagavond gesloten kan worden. De Volkenbondsraad blijft daarom nog tot het einde van de week bijeen, teneinde ver- schillendte belangrijke kwesties af te doen, zooals dte voorbereid'ing van de ontwapening- conferentie en het Mosoel-conflict. Bij het debat over de motie die aan de voltallige vergadering in zake arbitrage en ontwapening wordt voorgelegd, deed de Ne- derlandsche gedelegeerde Limburg het voor- stel, dat als voor 1 Mei 1925 niet een vol- doend aantal staten het protocol heeft gera- tificeerd, dte ontwapeningsconferentie zal worden verdaagd tot een later datum, die dan door den raad wordt vastgesteld. Het voorstel dat werd gesteund door Politie, werd aangenomen, zoodat het protocol in dien zjn wordt gewijzigd. Het Japansche conflict is gisteravond laat nog meer venscherpt. Aan het slot van een zittiog der eerste commissie, welke meer dan aeht uren geduurd had, en waarin het rap port inzake verwijzing naar een scheidsge- recht van even+ueele geschillen behandeld werd, verklaarde de Japansche gedelegeerde, dat het tot zijn leedwezen niet gelukt was een oplossing te vinden. Loucheur stelde ten slot- te voor, het Japansche voorstel naar 'de sub- commissie te verwijzen. Adatsji verklaarde zich hiermede accoord, in de hoop, dat zijn voorstel door de sub-commissie zou worden aangenomen. Het tijdstip, waarop de eerste commissie wederom bijeen zal komen, is nog niet vastgesteld. In elk geval zal het protocol niet voor Dinsdag aan de vergadtering wor den voorgelegd. KORTE BERICHTEN. Het aantal Duitsche werkloozen, die ondensteuning krijgen, is in September iets verminderd en van 588.000 op 577.000 ge- daald. In een te Derby gehouden redtevoering heeft MacDonald ten overstaan van een paar duizend menschen zijn politick verdedigd. De rede werd draadloos door de heele stad ver- spreid. In Kraggajewats is een gedenkteegen opgericht voor de 44 Tsjecho-Slowaken, die in 1918 op grond van een vonnis van den Oostenrijk-Hcngaarschen krijgsraad zijn doodgeschoten. De centrumfractie heeft in den Pruisi- schen Landdag een interpellatie ingediend, waarin de eisch wordt gesteld, dat de regee ring maatregtelen zal nemen tegen de steeds talrijker wordendte tramongelukken te Ber lijn. Uit Warschau wordt volgens een draad loos N. T. A.-bericht gemeld, dat 33 bandie- ten zijn aangehouden, die betrokken waren bij den aanval op een trein bij Loeniniets, Donderdag gepleegd. Een radiogram uit Berlijn meldt, dat Tsjitsjerin tot Polen 'n nieuwe nota heeft ge richt naar aanleiding van het optreden der ongeregelde benden aan de Poolsch-Russi- sche grens. Uit Moskou wordt door het Rosta- agentschap nadrukkelijk tegengesproken, dat de boerenonlusten in Besserabie onlangs te wijten waren aan bolsjewistische interventie Het gerechtshof te Boedapest heeft be sloten, dat voldaan moet worden aan't Duit sche verzoek tot uitlevering van Heinrich Schuilz, zich noemende Forster, die verdacht wordt van medeschu'ldig te zijn aan den moord op Erzberger. De Grieksche staatSbeambten, die lang gelteden reeds op salarisverhooging aandron- g-en, hebben nu, ongeduldig geworden, een ultimatum gesteld met bedreiging met alge meene staking. Het resultant was, dat hun eisch terstond werd ingewilligd. De Volkenbondsvergadtering heeft haar goedkeuring gehecht aan het Geneefsche be- sluit betreffende de rechten der kindereo Zij noodigt de staten, die lid van den Bond zijn, uit, bedoelde beginselen toe te passen bij het werk voor de beseherming der kinderen. Volgens het oorspronkelijke plan zou de finandeele controle van Oostenrijk ophouden op 31 December 1924, doch thans is besloten dat de controle zal voortduren totdat de Raad van meening is, „dat de financieele sta*biliteit verzekerd is." De dlerde commissie van de Volkenbonds vergadering heeft besloten, dat op de komende intemationalte ontwapeningsconferentie ook de ontwapening ter zee zal worden bespoken. In het Rijnland zijn, op de vaak lange tramtrajeeten, eetwagens ingevoerd, waarin tot groot gemak, vopral van handelsreizigers en werklieden, warme maaltijden verkrijgbaar zijn, aldus de „Daily News". Te Acerra (Italie) is de pastoor De Mat- teis, terwijl hij de mis celebrecrde, door twee geweerschoten in het hart gedood. Een Wolff-bericht uit Konigehutte meldt, dat op alle materialen, paarden en automobie- len van de „Laurahutte" door de overheid1 al- daar wegens belastingvordterin'gen beslag is gelegd. Na onderhamdelingen, welke vier maan- den hebben geduurd1, is er tusschen Australie en, Canada en handelsverdrag gesloten, waar bij beide Dominions elkaar gunsfcige voor waarden voor den wederzijdschen import toe- staan. De initergeallieerde Rijnlandcommassie heeft de verordening ingetrokken waarbij verschillende Duitsche bladen ten geta'le van 15 werd'en verboden Reuter meldt, dat dezer dagen een Duit sche delegatie te Londen zal aankomem om te onderhandelen over de uitgifte der Duitsche leening overeenkomstig het plan-Dawes. Binnenland. PRiOVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Prov. Electriciteitsbednjf. Verschenen is de begrooting van het P. E. B. voor 1925, bestaande uit drie onderdeelea De begrooting van „bateit en lasten der ex- ploitatie" wijst een eindcijfer aan van- 4.066.700i, met een voordeelig saldo van 247.100; die van „verlies en winsil' sluit met een eindcijfer van 487.100 en die van „buitengewone inkomsten en uitgaven" met een bedrag van 779.000. De stroominkoop wordlt geraamd op /1.918.100; de stroomverkoop op /3.667.000, de uitbreidingswerken op 479.000 en het voorschot aan de P. E. G. E. M. ten be- hoeve van haar uitbreiding-swerken on 300.000. Prof. Waterleiding b edriif De balans van het P. W. B. wees op 31 December j.l. een eindcijfer aan van 11.145.936.48K de verlies- en winstreke- ning 1923 een cijfer van 596.330.91 Yi en de exploitatierekening 935.104.1614, De begrooting van het P. W. B. voor 1925 heeft in totaal aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van 3.576.000. Bij de ontvang sten vinden ,we 1.130.000 voor waterver- koop, 800.000 als voorschot voor kasgeld en 121.000 als verliessaldo. Bij de uitgaven zijn voor watenvinning 180.000, interest kapitaal f 68.000, terug- gaye kasgeld 800.000 en voor uitbrei dingswerken 1.291.000. Bij de uitbreidingswerken zijn f 125.000 voor uitbreidiing der filtercapaciteit en ter- reinleidingen te Bergen, 400.000 voor de watervodrziening in West-Friesland en 16/000 voor de installatie bij Wijk aan Zee. Aan het verslag van het P. W. B. over het bPekjaar 1923 ontleenen wij, dat dte gang van het bedrijf alleszins bevredigend mocht heeten in genoemd jaar. De aansluitbeweging in de vo6r en tijdens 1923 aangesloten gemeenteh mag over het algemeen bevredigend worden genoemd. Op het einde van het verslagjaar bedroeg het aansluitingspercentage in de oudte, reeds door de vorige eigenaresse geexploiteerde ge- bieden gemidideld rond 92 pet., in dte door het P. W. N. nieuw aangesloten gebieden ge- middeld rond' 50 pet. en over het geheele ver- zorgingsgebied gemiddeld rond 74 pet., het geen voorwaar een gunstige uitkomst mag worden genoemd. In den loop van 1923 traden tot het P. W. N. toe de gemeenten Ankeveen, Koedijk, Me- demblik, Wieringerwaard, Petten, Egmond a.d.Hoef en Zwaag, terwijl twee gemeenten uit het voormalige concessiegebied, n.l. Zaan- dam en Westzaan, vrijwillig de verplichting tot aansluiting in hun Bouwverordening op- namen. Op het einde van het verslagjaar was de toestand als volgt: Noordholland tel.t 129 gemeenten, waarvan op de eilanden 6 ge meenten. Hiervan zorgen voor zichzelve: geheel 17, gedeeltelijk 2 en kan 1 voor zichzelve zorgen. Het verzorgingsgebied van het P. W. N. kan zich dus uitsirekken over geheel 101 en gedeeltelijk 2 gemeenten. Hiervan zijn op 31 December 1923 aange sloten of komen eerlang in aanmerking ge heel 62 en gedeeltelijk 2. In den loop van het afgeloopen jaar wer den weder belangrijke werken tot stand ge- bracht, waarmede een bedrag van 2.486.770.95 geffloeid was. De aanschaf- fing van nieuwe inventarisgoederen vorderde een uitgave van 26.865.47. Het voordeelig saldo der exploitatiereke ning bedraagt f 596.330.9134 ten laste der verlies- en winstrekening werd gebrach.tvoor rente en afschrijvingen 592.202.59, zoodat het saldo is 4.128.32 H Uit dit voorschot is een bedrag van 3900 toegevoegd aan de reserve voor de ver- nieuwing 'van de ten behoeve van openbare diensten geplaatste brandkranen, terwijl het saldo 228.3214 op nieuwe rekening is over gebracht. De opbrengst wegens waterverkoop be droeg in totaal 907.488.51 of 164.268.80 meer dan over het jaar 1922. De belans geeft een eindcijfer van 11.145.936.48 H Gemengd Nienws. EEN ALGEMEEN VERBOND VAN DEN ARBEID. In een hoofdbesturenvergadering van het N.V. V. is uitvoerig besproken de mogelijk- heid om te komen tot een fusie van het ver- bond' van Hoofdarbeiders in de modteme vak- beweging. Naar „Het Volk" bericht heeft het N. V. V. zich voor het volgende verklaard Er zal worden gesticht een Algemeen Ver- bond van den Arbeid, dat in drie groepen is onderverdteeld en wel ina. een groep, die de handarbeider, b. een groep, die het overheids- personeel en c. een groep, die de hoofdarbei- des omvat. Het „Verbond van den Arbeid" zal naar buiten optreden als een eenheid1. Wanneer echter ten opzichte van dte samenwerking der vakbeweginig met dte S. D. A. Pwaarin ove- rigens geen verandering zal wordm gebracht, in dte een of andtere bijzondere actie een der groepen een afwijkende meening heeft dan zal het deze groep vrij staan, zich aan die actie en dte samenwerking ervoor te onttrekken. Wanneer b.v. de groep der Hoofdarbeiders, door het zuiver socialistisch karakter van de een of andtei'e actie of dtemonstratie niet wenscht in te laten, is de groep gerechtigd te verklaren: wij doen in dezen niet mee Het Verbomdsbestuur van het N. .V. V. kreeg de opdracht het Verbond van Hoofdar beiders met deze voorstellen en de aanneming ervan door de vergadering van hcofdbesturen op dte hoogte te brengen. Ten opzichte van den door het A. N. V. aan het N. V. V. geriehte schrijven inzake de mo- gelijkheid van fusie tusschen deze beide licha- men zal het Verbondsbestuur een beslissing nemeni ANTI-TABAKSACCIJNSBEWEGING. Op de anti-tabaksaccijnsbeweging, die Dinsdag te 's Gravenhage gehouden wordt zullen de volgende conclusies gesteld wor den: 1. De door den minister van financien •thans t enaanzien der Tabakswet toegepaste taktiek, dwingt alle belanghebbenden, nu en in de toekomst, tot krachtige vereeniging hunner economische belangen, aangezien ge- bleken is wat eendrachtig opkomen voor die belangen beteekent om Neerlands Volks- kracht te verhoogen. I 2. Bedoelde wijziging in het voornemen van dten minister, worde voorloopig dankbaar aanvaard, ondter deze reserve, dat zij, als brengenden splitsing in het gemeenschappe- lijk beleid van de betrokken groepen, een eigenaardige taktiek verraadt. 3. Die taktiek brengt de eene groep ver- scherpt nadteel en doet de andtere bestaand nadeel behouden met het vooropgezette doel in schijn dte behartiging doer belangen van de sigarenindustrie, waar inderdaad uitwer-_ kend vorenbed'oelde splitsing. 4. Op deze gronden behoort het- verzet on i verzwakt te wordten voortgezet door alle groepen en door de detaillisten in het vak in het bijzonder, dakr, indien de regeering op meermalen aangegeven gronden,, de heffing anders regelt, namelijk bij die bron, de on- dulbare bedrijfsinmenging en het banderol- lestelsel kunnen worden afgeschaft PALING GESTOLEN. In een week tijds zijn ten nadeele* van twee vischhandelaren aan de Zaan 900 pond pa ling uit karen gestclen, n.l. van de firma S. Oenen te Zaandijk 500 en ten nadeele van de firma gebroeders Dil te Koog aan dte Zaan 400 pond. DE INDIJKING VAN DEN BIESBOSCH. 1 Naar de Dor dr. Ct. verneemt, zijn de pfan- nen tot indijking van) een gedteelte van den Biesbosch thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het te stichten waterschap, dat volgens het oorspronkelijke plan van Augustus 1921 pl,m. 881 H.A. groot zou worden, n.l. But- tengronden 751 H.A. en dte Haeia- en Zuid- Buitenpolder 129 H.A., wordt thans begroot op ruim 900 H.A. DE GEDEN'KDAG VAN LEIDEN's ONTZET. Vanwege dte afd'eeling Leiden dter hervorm- de (geref.) staatspartij is Zaterdagavond in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal ter gelegenheid van dten 350sten verjaardag van Leiden's Ontzet een herdenkingssamenkomst gehouden. De zaal en ook die galerij waren geheel gevuld. Als sprekers traden op ds. A. C. G. den Hertog, hervormd precikant te Rotterdam, die zou spreken over Leidten uit lijden verlost, ds. K. H. E. Gravemeyer, her- vormd predikant te 's-Gravenhage, die tot ondterwerp had gekozen: Nooit kan het- ge- •loof te veel verwachten. -PARTICULIER DETECTIVE. De commissaris van politie te Eindhoven heeft te Weert een gehuwd man uit Gronin- gen laten aan'houden, die zijn vrouw had verlaten en zich te Eindhoven en Weert als particulier detective uitgaf. Hij heeft op deze wijze eenige ingezetenen van Eindhovn en Weert opgelicht. G. J. C. A. POP. t Naar het Haagsche Aneta-kantoor uit Meran verneemt, is -aldaar over'ieden de bee G. J. C. A. Pop, oud-hoofd van den post- telegraaf- en teiefoondienst in Ned.-Indie, te voren directeur-generaal der posterijen e.. telegrafie hier te lande en oud-hoofdofficiei van het Nederlandsche leger ALKMAARSCHE COERANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1