3en. Snijders-Prof. Van Emden. OeesteHjke en Itehamelljke Kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Diit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, versc-haft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om gezon-a, voedend blo-ed te vorm-en. Alle leden der fa- milie kunnen dit welbekend' huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen 0.65in apotheken en drogist- zaken. -HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VAN HEUTSZ. Naar wij vernemen, zegt de N. R. Ct., is bij bet comite tot huldiging van de nagedach- tenis van VaYt Heutsz berieht ontvangen, dat van de zijde der familie van den overle- den generaal geen enkel bezwaar wordt ge maakt tegen de overbrengi-ng naar Neder- land1 van het stoffe'lijk overschot van Van Heutsz. De destijds door Van Heutsz uitge- sproken gedachte, ook na zijn dood in Zwit- serland te blijven, hebben de familieleden nodi anderen opgevat als een uitdrukkelijken wensch. In v-erband hiermede zal binnenkort het lijk van Van Heutsz worden o-vergebracht naar Amsterdam, waar het met militaire eer zal worden begraven. De voorbereidende maatregelen daartoe worden reeds getroffen. NEERLANDS VOLKSKRACHT. Het congres Neerlands Volkskracht is Za- terdagmiddag te 's-Gravenhage in dte Rid- •derzaal voortgezet met een voordracht van den heer C. K. Elout, r-edacteur van het Al- gemeen Handelsblad, te Wassenaar, over het onderwerp: Weerbaar of weerloos? Daarna was het woord aan den heer G. J. Staal, oud-gouverneur van Suriname te 's-Gravenhage, over het onderwerp: Neder- land als kolonia-le mogendheid. Na een korte pauze kwam drs. Hugo Nol- thenius, uit La.ren, aan het woord over het onderwerp: Wat Nederland voor de toon- kunst beteekent. Daarop heeft de voorziter van het A1gem. Nederl. Verbond, dr. P. J. de Kanter, het congres met een kort woord gesloten. NEDERLAND EN GRIEKENLAND. Een onzer berichtgevers, aldus de N. R. Ct. heeft van den Griekschen gezant in den Haag gehoord dat het gezantschap niet op- geheven wordt. De commissie van staatsbe- zuiniging heeft de opheffing wet overwogen, tnaar het groote belang van het gezantschap in den Haag, in verband met het Internatio nale hof van justitie enz. is van dien aard, dat besloten is het gezantschap te bestendi- gen. De gezant deelde nog mede, dat hij zijn nieuwe geloofsbrieven ontvangen heeft, en reeds een paar dagen geleden doorgezonden naar onzen minister van buitenlandsche za- Ven. FORENSENBELASTING. Dte minister van financien heeft aan Gede- puteerde Staten geschreven: Ik heb de eer u mede te deelen, dat voort- aan met betrekking tot het opleggen van aan- slagen in de gemeentelijke inkomstenbelasting aan personen, bedoeld bij art. 244a, sub 3o en 4o, der Gemeentewet, voor zoover zulks ge-- schiedt door de administratie der directe be- lastingen, de volgende regelen beh-oorep te worden in acht genomen, zulks in afwijking In zooverre van de thans bestaande regeling: De gemeentebesturen zullen telken jare, zooveel mogelijk in de eerste maand van het belastingjaar, aan den inspecteur der directe belastingen, onder wien hun gemeente ressor- teert, opgaaf verstrekken van de personen, die als werk- of woonforens in hun gemeente mc-eten worden aangeslagen. Voor iederen forens afzonderlijk wordt een opgaaf in du- plo inge^onden, verrneldende den naam van de forensaal-gemeente, naam en woonplaats van den belastingplichtige, de categorie van forensen, waartoe deze behoort, en c.q. de ge- gevens voor de bepaling van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud.' Voorts ver- meldt de opgaaf de feiten, waarop, naar de meening van het gemeentebestuur, de aan- slag moet worden gegrond. Ontbreekt de ver- melding van deze feiten of is zij niet voldoen- de duidelijk, dan vraagt de inspecteur de noodige aanvulling. Is de inspecteur van oordeel, dat, naar een bekende opvatting van den minister van fi nancien, art 244a, sub 3o of 4o, der Gemeen tewet niet op de door het gemeentebestuur ge- stelde feiten van toepassing is, dan deelt hij dat bestuur mede, dat en waarom geen aan- slag zal worden opgelegd. Het gemeentebe stuur kan alsdan, desgewenscht, zijn bezwa ren tegen die mededeeling voorleggen aan den minister van financien. In twijfelachtige gevallen wordt overeenkomstig de forensen- opgaaf een aanslag opgelegd. Forensenopgaven wcrden door de adminis tratie der directe belastingen slechts opge legd1 naar aanleiding van een opgave als vo- renbedoeld. Indien den inspecteur uit loon- opgaven of andere stukken blijkt, dat een per- soon, voor wien hij geen forensenopgaaf heeft ontvangen, niettemin als forens belgs- tingplichtig is, doet hij hiervan mededeeling aan het bestuur der forcnsaalgeroeente. Voor zoover zich ncg cnafgedane foren senopgaven mochten bevinden in handen van den inspecteur over de gemeente van hoofdver- blijf of van de ontvanger, hoofd van het cen- traal bureau der directe belastingen te 's Gravenhage, zullen deze opgaven zoo spoe- dig mogelijk worden toegezonden aan den in specteur over de forensaalgemeente, ten einde verder te worden behandeld cp den voet der gewijzigde vcorschviften. Voorts deel ik u mede, dat ik opdracht heb gegevert, de reeds opgelegde forensepaansla- gen, die in striid ziin met de opvattingen, neergelegd in het I<on. besluit van 1 Septem ber 1924 (Stbl. no. 434) en nog niet onher- rcepelijk vaststaan, krachtens art. 265g der Gemeentewet te vernietigen. Voor zooveel noodig wijs ik erop, dat, indien zoowel de aangeslagene als een gemeente bezwaar tegen den aanslag hebben ingebracht, deze niet on- herroepelijk vaststaat, zoolang niet op elk dezer bezwaarschriften cnherrcepelijk is be- slist. Voordat de inspecteur zijn voorstel tot vernietiging van den directeur der directe be lastingen inzendt, deelt hij zijn voornemen, met vermelding van de gronden, waarop zijn voorstel zal steunen, mede aan het bestuur der forensaalgemeente. Dit bestuur kan dan ook ten aanzien van deze zaken binnen vier weken na de dagteekening van deze mededee ling zijn eventueele bezwaren kenbaar maken aan den minister van financien. Het is uiter- aard overbodig, den gemeentebesturen een reclametermijn toe te staan, indien de minis ter reeds heeft beslist, dat de aanslag vgrnie- tigd behoort te worden en daartoe zelfs uit drukkelijk opdracht heeft gegeven. In dit laat- ste geval wordt in de mededeeling aan het ge meentebestuur vermeld, dat de minister 'zich met de'voorgenomen vernietiging van den aanslag heeft vereenigd, en zal dadelijk na de verzending van de mededeeling het desbetref- fende voorstel aan den directeur worden voor- gelegd. Is den inspecteur bekend, dat ter zake van een vernietigenden aanslag tevens een be- zwaarschrift bij Ged. Staten aanhangig is, dan geeft hij van de vernietiging zoo spoedig mogelijk dat college kennis. Ik verzoek u het vorenstmnde mede ter kennis te brengen van de 1 meentebesturen. WILLEM MENGELBERG ONGESTELD. Tot ons leedwezen vememen wij, zegt de Telg., dat Willem Mengelberg Vrijdag onge- seld is geworden. Hij is lijdcndfe aan een acu te nieraandoening. Voorloopig zal hij geen concerten kunnen leiden. De heer Mengelberg wordt thuis verpleegd. Zijn toestand was gis- teravond te zeven uur onveranderd. Het abcnnementsconcert van Zondag zal worden gedirigeerd door Os?ip Gabrilowiisch. Voor de verdere vervanging van den heer Mengelberg heeft het bestuur van het Con- certgebouw aanstonds maa iegelen genomen, die zoo spoedig mogelijk zullen- worden- be kend gemaakt. Omtrent den toestand van den heer Willem Mengelberg vernemen wij- nader, zegt het blad, dat de patient in observatie is genomen in de Ziekenverpleging op de Prinsengracht, waar hij behanaeld wordt door Dr. Delpral. Vermoedelijk is de ongesteldheid1 een gevolg van gevatte lco-ude op reis. Het ziektegeval is p-ijnlijk, maar naar men ons mededeelde, zijn de pijnen niet duldeloos. IS HET NIET JAMMERLIJK?- i n onderwijzer aan- de volkss-cholcn te Wc> zel heeft, naar de ,,N. Rott. Crt." meedeelt, waargenomen, dat in zijn klasse met 36 kin- deren, jongtens1 en meisjes van 7 jaar, er slechts een n-iet rookie en 10 geen sterk^n drank gebruikte. HET GEDENKTEEKEN VOOR Mr. Dr. KETWICH VERSCHUUR. Naar wij vernemen heeft het Comite voor de oprichting van een gedenkioeken op het graf vanw ij-Ien den burgemeester van Groningen, rar. dr. van Ketwich Verschuur, uit de iiige- komen ontwerpen een keuze gedaan en vrijwT eenstemmig goedgekeurd' het ontwerp van den bccldho^wer J. H. Vogel te S-choten. Indien mogelijk, wordt het gedenkteeken onthuld op den sterfdag, 19 April. DE WORSTELENDE RAADSLEDEN" VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Dordrecht sprak vrij en ontslceg van alle rechtsvervolgirvg de Zwijn- drechtsche raadsledten Stalk en Les, beklaagcl van wederspannigheid tegen de politic. De eisch was resp. f 100 boete subsidiair een maand hccht., en 60 boete subs. 20 dagen hecht. Wij herinneren er aan, zegt de T5lg., dat deze raadsleden on-langs hadd-en deelgeno- men -aan- een worsteling tijdens een rumoerige zitting in de raadzaal, waaruit zij toen door den veldwachter op last van den burgemees ter waren venvijderd. HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Hiercnder la-ten wa volgen een-ige aan- de Crt. on-tleen-de bijzonderheden en bepalingen uit het dezer -dagen aan de vakbonden toege zonden „c-ntwerp-bes'luit tot Vaststelling van regelen ten aanzien van de bezoldigin-g van burgerlijke riiteambtenaren." Het is der regeering aldus luidt de toe- lichting om meerdere redenen noodzake lijk voorgeko-m-en het vigeerend Bezoldigings- bes-luit Burgerlijke Rjjksambtenaren op ver- schillend-e pun-ten prih-cipieel te herzi-en. In hoofdzaak komt die herzienimg op het navolgende neer: Het lste lid van het nieuwe a-rtikel 1 be- dcelt l o. aan de departementen d-e noo-dzakelijfce vrijiheid van beweging op het gc-bied van de vaststeling der salanssen terug te geven, zonder dat de weg wordt gieopendi tot con- currenti-e tusschen verschillende takken van siaatsdien-st (vaststellin-g van sala-ri-snor-men voor ambtenaren, die een jaarwed-ce genieten, en verwijzing naar de '-loon-regeling der rijks- werklieden) 2o. gelijke waai'deering van overltcnkomsti- gen arbeid verr-ichtende categorieen- van Rij-ksambtenaren en een bchoorlijke vei*zor- ging van do. belangen van 's Rijks achatkist te waarbor-gen o.a. door hij de vaststellin-g d-e-r salarissen de medewerking te eischen van den minister van Financien ierwij-1 daaren- boven voor de hand ligt, dat het Cen-traal Bureau van voorbereiding voor ambtenaren- zaken vooraf dien-t te worden gehoord. De wijziging, aangebra-cht in het tweede lid van het geldende artikel, fc-coogt de ver- mindering voor jeug'-'ige ambtenaren onaf- hankelijk te maken van de aanvangswedde, aan het ambt verbonden. Wordt hlerdcor voor sommige categorien het bed-rag der verm-in- dering verhoog-d, door het op-nemen van een •nieuwe tweede alinea wcrdt de verm-indering beperkt tot 100 voor de jeugdige ambtena ren, die niet kunnen bwonen bij het gtezin (van ouders, grootoudcrs, pleegoude-rs e.d.), waartoe zij behooren. Vergelijking-van de cude met de nieuwe regeling doct zien dat: lo. vrc-eger een bepaald loon word gega- randeerd terwijl thans slechts op een con crete weddc, een aflocpen-de, immers o.a. door periodieke verhoogingen in te verd-ienen, bij- slag wordt gegeven 2e. vroeger geen leef-tijdsgrens was ge6te;ld vcor gehuwd-en, terwijl de nieuwe regeling de aanspraak eerst teat ingaan na het 23ste levensjaar en bij het volbrengen van een bepaai-d-en dien-sttijd; 3e. overigens de grens der salarissen, waartoe het loon kan worden o-pgevoeird, van 1600 tot 2000 is verhoogd. Het spreekt vanzelf, dat bij benoeming of fcevordering tot een betrekking, gerang- schikt in een anderen rang of een andene klasse, deze toelage opn-icuw moet worden berekend. Vcor het jaar 1925 is het percentage van den kinderbijslag van 2'A op 3 g-ebracht. EEN KNAAPJE ERNSTIG GEWOND. Zondagmorgen is in den speeltuin v-a-n die Speeltuinvereenigin-g Het Weleri-ngkwaraer" een ernstig cngeluk gebeurd. Een aantal deelnemers aan den cursus -voor spelilei-der was in dan tui-n aan het oif-enen, terwijil bo- ven-dien een aantal -leden van het A. G. V. gymnastischa c-efenen deed. Ondanks her- haald-e waarschuwingen maakten toch enkek gym-nasten van discus en speer gebruik. On- gelukkigerwijze werd echler, bij een van dez-e verbc-den worp-en, het elfjange knaapje De Biee door ecu sp-cer in het hcofd getroffen. Een cogenblik bleef het knaapje rcerloos s-taan, teen zakte hij irieen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het Binn-engasthuis vervoerd. Zijn tc-estand was gisteravond rede- lij-k w-eil. Het ventje was met een van de gymnasten meegekomen om naar hen te kij-ken. ALGEM. NEDERL. VAKVERBOND. Het Algem. Vakverbomd heeft Vrijdag te Amsterdam een buiten-gewone verga-dering ge- houden ter tchand.iing van het vraagstuk van het medezeggenschap, de regeerings- maat-regelen aan dc hand van de Tro-onrede en de Millioenen-nota ten aanzien van de sociale wctgeving en de positie van het over- heidspersoneel. Inge-kcm-en was een brief van het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereeni-gin- gen, meedeelend;, dat de brief van het A.N.V. d-d. 20 Sep'temher inzake een eventueele fusie, een punt van bespreking heeft uitgemaakt in de verga-dering van hoordbesturen der bij het N.V.V. aangesloten organisaties. Naar aan leiding daarvan schrijft hot verbonds'oestuur van het N.V.V. aan dat van het A.N.V. het volgend-e *Onze hoofdbesturen hebben met -een-ige be- vreemding kennis genomen van de, door u gesttelde vragen, in verband met het feit, dat het indertijd uw verbond is gew-ees-t, dat de destijds ontworpen fusi-e-voorstellen heeft verw-orpen. Indien di-t niet was gebeurd, zou de jatnerlijke erdeeld-heid in d-e Ntederl'and- sche va-kbeweging heel wat minder zijn ge- weest dan nu het geval is. Het verbon-dshe- stuur van het N.V.V. heeft echter n-adien zijn pogingen voortgezet, om tc-fc groo-tere eenheid In de vakbeweging te geraken, en met het Verbond; van hcofdaxbei.eers-arganisatie fu- sie-besprekingen geopend In onz-e heden geli-cuden vergaderin-g, aV -dus de brief vender, hebben onze hoofdbestu ren het Verbondsbestuur gema-circigd, met h-et bestuur van hot Verbpnd van hoofdarbei- ders in verdere cn-derhandeling te treden op d-e basis van bet hierondcr volgende voor- waarden. Eenzelfde mach-tigi-ng werd aan- het verhon-ds-b-csluur van het N.V.V. verleend ten aanzien van het Aigem. Nederl. V'akver- ben-d. De voorwaard-en iuiden als vol-gtEr word-t gest-icht een Al-ge-m. Verbond- van don Ar- hei-d, Nederl. Verbond van Vakvereenigin- gen. Dit verbond omvat drie grcep-eerin-gen, n.-l. d-e g-roep handarbciders, de groep over- heid-spersoneel en de groep hoofdaibeiders. Deze 3 groepen hebben een bestuur van resp. 9, 5 en 3 leden. Iedcr dezer groepen heeft voorts een eigen bezoldigden secretaris, die a-mbtsha-lve. lid is van het d-ag. bestuur van het verbond. Het dag. bestuur bestaat naast de 3 secre- tarissen uit een algemeenen voorzi-tter, een algemeenen secretaris en een penningmees- ter-2den secretaris. De laats-te drie zijn ambtshalve lid van het bestuur der groep, waartoe zij krachtens hun vro-egere werk- zaamh-eid behooren. Een der 3 groepssecreta- rissen vervult ambtshalve de functie van 2en voorzitter van tot Verbond. Het Verbondsbestuur bestaat uit een corn- binatie van grcepsbesturen. De bestuursraad' bestaat uit tot Verbondsbestuur en de gede- legcerden d'er bonden naar den volgenden maatstaf1 lid voor bonden met minder dan 3-000 leden, 2 leden voor bonden met 3000 7500 leden, 3 led-en voor bonden met 7500- 12,500 leden-, 4 leden voor bonden met 12.5001—20.000 leden en 5 leden voor bon den met me-e-r dan- 20,000 led-en. Ten opzichte van de samenwerking met de partij heeft iedere groep het recbt te beslui- ten, zich bij en be-paa'de actie -aan deze oa- menwerkim-g te onttrekken. Deze brief is gasteld in han-d-en van het algemeen bestuur. De secretaris van- het Verbon-d, de heer F. C. v. Ingen Schenau, -heeft daarna inigeleid het onderwerp: de regeeringsmaatregelen ten aanzien van de sociale wetgeving. In de middagvergadering heeft die vooi-zitter, de heer J. Delcker, in-gel-eid het vraagstuk van de medezeggenschap. De algemeene verga-dering te Amsterdam van het Algemeen Nederlandsch Vakvei-bond heeft in huishoudelijke zitting o. m. dte ver- sterking van de weerstandskas behandeld. Na bespreking werd een desbetr-effend voorstel 'ter afdoeniing in handen ges-teld van een co mite, dat voor Januari a.s. een besluit zal hebben' te nem'en. Het voorstel van het bestuur om enkele wijzigingen in het reglem-enit voor de weer standskas aan te brengen, is aangeflomen eon wachttijd is vastg-es-teld, waarbinnen een in strijd verkeerende organisatie niet voor uitkeering uit de weerstandskas in aanmer- king kan komen. Het bestuur kreeg machti- ging, alleen in bijzond-er gevall-en van deze bepaling af te wijken. De begrooting van 1925 is goedgekeurd. Daarna zijn bespreMngen gehoucren over dev fusieonderhandelingen tusschen A. N. V. en N. V. V. Algemeen was men van meening, dat men zal moeten afwachten het amtwoord van het N V. V. op den brief van het A. h". V. H-et optreden- van de dagelijksch-e ldding ,i deze zaak is met algemeene stemmen goed gekeurd. Van tot antwoord' va-n het N. V. V. zal het afhangen, of dit zal worden behan deld in een vergadering van het bond-sbestuur of in een buitengewoon congres. In de avondvergadering zijn in het dage- Iijksch bestuur herkozen de heeren J. Dekker, voorzitter, en D. van Rtoe en A. Kooiman Gekozen is al-s bestuurslid de heer C. Sor- mani. Naar aanleiding van een rapport van de commissie inzake meer eenheid in het zieken- fond'swezen in ons land vestigdte zuster Ver- wey Mejan de aan-dacht op het belang van wij-kverpleging voor den kleinen midden- stand. Zij stelde een motie voor, uitsprekende voldoening over het feit, dat in het ontwerp- rapport bij dte hulpveiieening van de zieken- fondsen wijlcverpJ-cging is opgan-omm, en de wenschelijkheid, dat wijkverpleging in de wet ziekenverzorging worde opgenomen. Deze motie is aangen-omen. Op voo-rstel van den voorzitter heeft daama het congres het rapport in handen van hot al gem,een- bestuur gesteld. Provmciaal Nienws UIT ZUIDSCHARWOUDE. De raad kwam Donderdagavond in verga- dering bijeein. Van het hoofd dter school, dten heer J Re- nauc!, was een s-chrijven ingekomen, dat hij zijn ben-oeming in de commissie tot wering van scholverzu-im heeft aangenomen. Een verzoek van- de afd-. Langendijk van het Centraal Genootschap tot uitzending naar Kinderhersteilingsoorden om een subsidie te mogen ontvangen van 60, zal bij de be grooting 1-925 behandeld worden. De begro-o-ting 1924 is door G-ed. Staten go-edgekeurd. i H Van de Gezondheidscommissie een verzoek om subsidie, daar geen s-ubsitjie meer door het rijk wo-rdt verstrekt voor de muggenver- delging. Voor kennisgeving aangenomen-. De instrumental voor muggenverdelg-ing blijven ter beschikking, Van de R.-K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" om een bepaling uit'te vaardigen om tot Zondagssluiting der winkeis te komen, be- halve de Zondlagen voor St. Nicolaas. Tevens om geen tabak, ge-bak enz. in cafe's te verkoo- pen. De heer 'Zeeman herinnerde den Raad er aan, dat hij de eerste wa^ die dit piunit in be spreking braeht en- dat dit niet het gevolg was van de Zondagswet welke onlangs bij landarb-eid werd toegepast. SprTis moreel voor Zondagssluiting en voornamelij-k omdat ieder mensch Zondagsrust toekomt Spr. is er niet van overtuigd, dat de persocn-lij-ke vrij heid aan banden gelegd wordt, want als dc een sl-uit, kan d-e ander ook sluiten. Spr. is er dan ook voor dit adres te -steunen. De heer Berkhout zeide, dat de winkcliers- vereenigin-g zich neg-en jaren geleden reeds voor Zondagssluiting uitsprak en dat de na- middagsluiting tamelijk algemeen werd. De sluiting werd later n-iet gehandha-afd door nieuwe winkeliers- en verlicp diaardoor. Spr. herinnerde nog aan de onlangs gehouden ver gadering der Winkeliersvereeaiging en de be- siuiten daar genomen. Na al die jaren erva- ring in deze is spr, voor een gemeen-ielijke v-crordening eei hoopt hij dat de Raad dit adres zal aannemen. De heeren Kramer en Groen kend-en mee- rendeels met den vorigen spreker meegaan. en waren dan ook voor Zondagssluiting. De heer du. Burck d'acht dat hij wel alleen in deze zou staan. Spr. herinnerde aan het gezegde van een onzer paedagogen-, dat een wettelijke dwang ziin maatsch-appelijk welzijn vin-dt in de noodzakeijilkheid. Volgens spr. is d-e noodzakelijkeheid hTer n-iet aanwezig. Uit het o-ogpunt van religie is spr. voor Zondag- sluiting, maar als hij Zondags van hier de menschen ziet gaan naar voetbalmatches, dan blijft er van Zondagsheiliging niet veel over. Spr. heeft weinig stemmen voor Zondagsslui ting gehoord en vond geen aanleiding om Wettelijk in te grijpen. Het feit dat-de Langen dijk uit vier gemeentoa besta-a-t, Oud-karspel h-et heeft verworpen en te Noord-Scharwoude de kans ook niet bijzonder groot is, zullen de winkeliers hier bij sluiting nadeel ondervin- den. Na eenige discussies, waarbij- dezelfdte spre- kei*s weder aan het woord lewamen-, werd goedgevon-den dat B. en W. hierover prae- advies zullen geven. Op voorstel van den heer Zeeman en orider s'eon d dbor den heer Berkhout, zullen B. en W. even-c-ens prae-advies.geven over een even tueele 8-uur-sluiting in de week. Het vervo'lgonderwijs. B. en W. stelden voor, dit weder te la ten doorgaan en1 gezien d-e beteren ejonomischen toestand, de salari- eering te brengen op 1.50 voor het gewoon onderwijzend personee! en op 1.75 voor het hoofd. Dit was het v-orige jaar 1 en 1.25. Het minimum aantal leerl-ingein meet weder 10 zijn. De heer du Burck sprak er zijn genoegen over uit dat B en W. met dteze voorstellen kwamen. Spr. betreurde tot, dat er zoo weinig gebruik van gemaakt wordt, waarom spr. gaarn-e zag dat B. en W. hierover een circulaireter opwekking aan de ingezetenen dedten to-e-konien. Het onderwijs zou spr. gaar- ne widen geven tot een leeftijd van 18 jaar. Verder speet het spr. dat er weer ond'erscheid is grtnaakt met de salarieering. Een voorstel van den heer Zeeman om de salarieering op f 1.75 en 2 -te stellen-, kreeg geen' stem, evenmin als h-et voorstel van den heer du Burck om den leeftijd op 18 jaar te stellen. Het voorstel van B. en W. om de salariee ring op 1,50 en 1,75 te stellen', werd aan genomen met de stemmen van de heeren Berk hout, -du Burck en Zeeman tegen. Tot hoofd van het vervolgonderwijs werd benoemd de heer Renand. Mej. van Zon werd met 5 stemmen vo6r aangewezen als andere leerkracht Mej. Nierop verkreeg 2 stemmen. Voor de functie van gemeente-pozichter hadden B. en W. de volgende voordracht op- gemaakt: 1. J. Rutsen, Zuidscharwoude; 2. T. Oosterlee, Noordscharwoude. De heer Rutsen werd met algemeene stem- men benoemd. De heffing voor het lager, onderwijs, B. en 7 uur bekendmaking der stellingen. Opening der zaal half 7. Plaatsbespreking 10—12 en 2 Schenwbnrg „Het Gnlden Ylies". W. stelden voor, te heffen van het belastbaar inkomen. Een en ander is gewijzigd- volgens dte Onderwijswet. Voordien werd geheven van het zuiver inkomen', verminderd met de gezinsreductie. Dit laatste vervalt nu. Hierop volgde eenige discussie over ail of niet mogen aftrekken van de gezinsreduetie, Daar een en ander bij kon. besluit is vastge- legd, zal dit volgens den voorzitter niet ge daan mogen worden- De nieuwe regeling br-engt mede, dat de min-dere inkomens ook minder belast worden. Het voorstel van B. en W. om dte lokalett der openbare lagere school met gaskachels te vefwarmen, gaf nog heel wat stof tot spo ken. De kost-en zijn geraamd op /1300, af te lossen in 10 jaar. Het gasverbruik zal jaar-, lij-ks op 360 komen Het vorige jaar kostte een en ander met gewone kaehels f 650.77. Door sommigen- werddn bezwaren naar vo- ren gebra-cht in verband met andere gemeen- ten, waar de gaskachels niet voldeden am- deren beweei'den het tegenovergestelde. De heer Berkhout was er voor om de gas- kachel, welke reeds eerder in een der lokalen gebruikt werd1, eerst nog eens drie maandeti te probeeren en dan bij gunstige resultaten tot de aanschaffwg over te gaan. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte aangen-omen met de stemmen van de heeren Berkhout, du Burck en Gro-en tegen. In plants van nieuwe gewone kaehels zullen dus gas kachels aangeschaft worden. Bij de rondvraag vroeg dte heer du Burck nog naar de verbreeding van de Kt'ommebrug. De voorzitter antwoordde,' dat het wachten is en- het Bannebestuur. Hierna Sluiting. UIT WARMENHUIZEN. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij- dagmiddag om drie uur. Afwezig wegena zi-ekte de heer P. Slot. i De n-otul-en werden goedgekeurd. Naar aanleiding der ingekomen stukken werd o.a. het volgende b-eslo-ten: De malari'ahestrijding zal van gemeentewe- ge worden ter hand genomen in de a.s. wto terperiode. j Het voo-ritgezet 1. o. zal, evenaU het vorig jaar, worden gehouden bij voldoende d-eel- name. Aan B. en W. werd machtiging^ verl-eend om 3 gaskachels voor het raadhuis aan te koopen. Goedg-evonden werd dat van het winstsal- do '23 van het gasbcdciji groot 3564.8! een bedrag van 24 00 in het r-eservefonds wordt ges-tort en 11.64.81 aan de gemeente. Besloten w-erd in verband met den gas- prijsverlaging in 1925 met 2 cent, geen re- ductie op h-et gas meer te geven en als over- gangsmaatregel over de laatste drie maan-den van 1924 d-e reduclieregeling te stellen als volgt: 140 M3 gasverbruik betaald 14 ct., 411-0-0. M3 13 ct. boven 100 M3 12 ct. per M3, muntgas-fneter 1 ct. meer. Een adres van verschillende g-enieent-eamb- tenaren, waarin verzcc'it wordt geen pensi- o-ensbijdra-gen meer te heffen, zal wordfen be- handeld bij de begrooting 1925. Het verslag van den schoo('arts over 1923 werd na voorlezing onder -dank aan mej. J. Gutker voor de hulp voor het verstrekken van schoolpantoffels en aan- zuster Fransen voor assistentie van den dokter, voo-r kennisgeving aangenomen. Goed-gek-eurd is de gemeenterekening '22. Aangebo'den werd d-e gemeenterekening 1923, gewone inkomsten f 115913.36, gewo ne uitgaven 100.839.64, batig slot 15073.72, buitengewone inkomsten- 8724.30, buiten-gewone uitgaven 2724.30, ba-tig slot 6000. Gasbedrijf 75877.5914, inkqpis-ten en uitgaven, winstsai-do 3564.81. De raadisleden, bui-ten B. en W., zullen de rekening on-derzoeken. De voorzitter achtte den aftrek bij cumu latie van de betrekking van secretaris-ontvan- ger eene onbilliike regeling en achtte verder een jaarwedde van 900 voor den ontvanger geenszins te hoog, terwijl de werkzaam-heden- door de nieuwe rekening-voo-rschriften en schoolgeidinning niet zijn verminderd. De heer Swan kan zich er heel goedl mede vereeni-gen daar ook de leven-sstandaard aid- is verminderd. I Algemeen werd goed-gevonden om Gedep. Staten te adviseeren het salaris niet te ver-' meerderen. 1 Overeenkomstig het voo-rstel w-erd be sjo-ten. De heer Swan handbaafde nog steeds zijn siandpunt, dat hij d-e schei-din-g van jon- gens en meisjes niet gewenscht achtte. De vorige maal en in de commissie van Gedep. Staten was nog al vrij st-erk d-en in-druk ge legd op het godsdienston-derwijs, dat dat be- ter tot zijn recht kwam, doch beschouwde dit als een zuiver kerkelijkc aangelegenheid. Deze kosten behooren door de k-erk te worden ge- 'dragen. Ook de heer Gutker was tegen het toestaan en werd na eenige -discussie met 4 tegen 2 stemmen, de heeren Swan en Gutker, besloten gel den voor den bouw beschikbaar te stell en. VI. Overeenkomstig het voorstel werd be sloten. VII. De begrooting 1925 werd aangeboden. in ontvangst en uitgaaf van 102.845.43, post onvoorziiem op 7337.0514, plaatselijke inkoms-tenbelasting op 5-000subsidie Bur- gerlijk Armbestuur op 1000 even-eens be grooting gasbedrijf op 70924.90 in ont vangst en uitgaaf met een ga-sprijs van 12 ct. Een raadscommi'ssie wer-d benoemd tot onderzoek. RondVraag. De hee-r Molenaa-r vroeg meer toezicht bij den spoorovergang, verschillende jongens springen op de treeplan-ken van de tram, wat zeer gevaarlij'k is. De voorzitter deed toezegging. De heer Swan wees er op dat die maximum- snelheid nog niet in acht wordt genomen en achtte meer toeziehit en stronger maatregelen gewenscht. De voorzitter zal h-et nogmaals onder de aandacht van de politic brengen. De vergadering werd -daarna gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2