Alkmaarsche Coorant Maandag 29 September FEUILLETON Hf. 2S0 1924 Honderd Zes en Twinflgste Jaargang. daarult gestolen zijn. Bij zijn terugkomst was het verdwenen. VEROORDEELD. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den beruchten uit- breker H. W. F., koopman te Enschede, die wegens twee feiten van diefstal door de rechtbank te Almelo tot tweemaal drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Het hot heeft deze vonnissen bevestigd. Beklaagde had voorts terecht gestaan we gens poging tot doodslag op een onbezoldigd rijksveldwachter en was te dier zake door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. Het hof had onmiddellijk na de behandeling der zaak in hooger beroep het appel niet-ontvankelijk verklaard, waar- door de straf gehandhaafd blijft De beklaag de heeft tegen alle arresten cassatie aangetee- kend. Zijn medebeklaagde in een der diefstalza- ken, de Duitscher K. W. D., uit Duisburg, was door de rechtbank te Almelo tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het hof heeft dit vonnis bevestigd. AFSCHEIDSCOLLEGE PROF. A. F. HOLLEMAN. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct. Gistermiddag heeft prof. dr. A. F. Holle- man, hoogleeraar in de schei- en artsenijkun- de, in de aula der universiteit zijn afscheids- college gegeven. In een zeer belangwekkende rede gaf spr. persoonlijke herinneringen aan wat hij gedu- rende vijftig jaren op chemisch gebied heeft beleefd. HOFBERICH-L De broeder van den Prins, hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg zal; vergezeld van diens dochtertje, in het begin der vol- gende week de gast zijn van Koningin en Prins ten paleize het Loo, waarheen de Ko- mng'r heden tegen den avond, na afloop van de onthullingsplechtigheid te Tilburg, ver- tdekt om daar haar verder zomerverblijf te vestigen. Hertog Adolf .Friedrich van Mecklenburg, die sedert eenige jaren weduwnaar is van een Prinses van Reuss, zal binnenkort te Ludwiglust hertrouwen met Prinses Elisabeth von Stolberg-Rosla, de weduwe van den half- broeder van Hertog Adolf Friedrich, Hertog johan Albrecht van Mecklenburg die vroeger regent van Brunswijk was. Te Mierlo is Donderdagavond de groote boerderij van den landbouwer M. van Hugte totaal afgebrand. Eenig vee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. .NEERLANDS VOLKSKRACHT. In de Ridderzaal te 's-Gravenhage is gis termiddag het congres Neerlands Volks- kracht geopend, dat daar gisteren en van- daag gehouden wordt. Het congres is geor- ganiseerd door de afdeeling 's-Gravenhage .en Omstreken van het Algemeen Neder- landsch Verbond. De voorzitter dier afdeeling, majoor K. F. Oudendijk, sprak hierbij een openingsrede uit. Nadat een klein.gemeengd1 a capella koor, onder leiding van den heer J. P. J. Wierts, het Wilhelmus ten gehoore had gebraeht, hield de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. de Visser, een ui'tvoerige rede. Te drie uur gistermiddag hield mr. Ger- bert Scholten, te 's Gravenhage een voor- dracht over: „Nederland op het gebied der wetenschap". Hierop was het woord aan den heer Jan Wils tot het houden .van een voordracht over de waarde van de Nederlandsche bouwkunst in dezen tijd. Gisteravond 8 uur is het congres in de Ridderzaal vcortgezet, met een voordracht van J. W. J. barcn van Haersolte, directeur van het Technisch Scheepvaartkundig Mu seum te Rotterdam, over: Neerlands plaats onder de zeevarende mogendheden in het ver- leden en het l;eden. Als tweede snreker trad op de heer H. Ch. G. J. v. d. Mandere, te 's Gravenhage, die het woord voerde over: De taak van Neder- land op Internationaal Gebied. GEORGANISEERD OVERLEG. De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken is Dinsdag j.l. in spoedvergadering bijeengekomen tot be- spreking van het mislukken van -het overleg In zake de nieuwe salarisrege'ling en van de oorzaken daarvan. De commissie besloot zich tot de regeering te wenden met voorstellen tot reorganisatie der commissie, die in de toekomst dergelijke confticten zouden kunnen voorkomen. TERAARDEBESTELLING Mr. VISSER VAN IJZENDOORN Onder zeer groote belangstelling is gister op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aairde besteld het stoffeliik overschot van prof, mr. A. C. Visser van IJzendoorn, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, oud-lid der Tweede Kamer en oud-hoogleeraar van de Rijksuniversit te Leiden. De stoet werd voorafgegaan door boden van de Staten van Zuid-Holland. Aan de groeve deelde de zoon van den overledene mede, dat Voor het plaatsen van advertenties in andare bladen is uw adres: N. V. Beek- en Handelsdrukkerij v.h. Ilerms. Cos ter Zoon, Voor. dam C9, Alkmaar Gemeng-d nieuws WAAROM PASTOOR NIET PREEKTE. Toen Zondag oi^er de hoogmis de pastoor .van Vorden op den preekstoel stond, meldt de „Msb.", en het Evangelie voorlas, kwam ploise'ing een eekhoorn de kerk binnenschie- ten In zijn verbo nvereerdheid klom het dier tegen de murea en altaargordijnen en zelfs tegen eenige aanwezigen op Na de situatie overschouwd te hebben, meende de pastoor dat zijn predikatie het tegenover de toeren van den kleinen acrobaat in de belangstelling der geloovigen zou moeten afleggen en ver- liet derhalve den preekstoel Of de pluim- staart daarmede zijn doel bereikt achtte, valt moeilijk te zeggen, maar zoodra het Credo werd ingezet, staakte de eekhoorn zijn ver- tooningen en koos de vrije ruimte. EEN ONGELUK DAT NOG GOED AFLIEP. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur, zoo vertelt de O. H. Crt., wilde de conducteur P. D., 43 jaar, wonende te Heenptede, in de bocht AnthoniestraatHeerenvest op de in de richting Amsterdam in gang zijnde tram springen. De sprong mislukte en de conduc teur bleef aan de leuning van de tram han- gen. Deze halve meter lang zijnde leuning der kort geleden in dienst gestelde nieuwe wagens bezweek, met het gevolg, dat de con ducteur zijn steun kwijt zijnde op den steenen •walkant van den Singel viel en hevig ver- wond aan het hoofd in den I leer el tuimelde. De wagenvoerdier van de tram had ir het hegin nog niets gemerkt en reed door, coch door het verschrikte geroep der passagiers opmerkzaam gemaakt, stopte hij direct. Intusschen hebben vebsehillende ooggetui- gfen alles in het werk gesteld om den conduc teur op het droge te brengen, wat evenwel door de aldaar aanwezig zijnde modder met «:enige moeilijkheden gepaard ging, doch be- trekkelijk nog spoedig gelukte. De conduc teur werd hierna eerst eenigszins afgewas- schen en met de hiervoor terugkeerende tram naar het Gasthuis vervoerd waar de hevig bloedende hoofdiwonde werd verbonden. Naar het blad verneemt is uit de tasch va n den conducteur nog eenig geld in het wa ter verloren gegaan. HET ONTWAPENINGSDEBAT. Voor den debatavond tusschen generaal Snijders en prof, van Embden zijn voor de Zaa.l van den Dierentuin te 's-Gravenhage geen kaarten meer beschikbaar. Ten einde tegemoet te komen aan de zeer vele aanvragen, die nog dagelijks binnenko- men, heeft de directie van den Dierentuin in overleg met het bestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond zich gewend tot The Bell Telephone Manufacturing Cy (Western Electric Cy) en deze verzocht de mogelijkheid te overwegen door middel van geluidverster- kers het gesprokene ook hoorbaar te maken in den tuin van het Genootschap. The Bell Telephone Manufacturing Cy (Western Electric Cy), die ook de geluidver- sterkings-installatie heeft aangebracht in het Stadion te Amsterdam ter gelegenheid van het Eucharistisch congres, waardoor het mogelijk werd, dat Kardinaal van Rossum zich verstaanbaar maakte voor een menigte van 30.000 menschen, heeft dit verzoek aan- genomen en zal zorg drageni, dat het debar tusschen generaal Snijders en prof, van Emb den in alle hoekeh van het z.g. muziekterrein van het Kon. Zodl. Botanisch Genootschap duidelijk verstaanbaar is. Bovendien zu'Hen voor zoover noodig ook In de zaal enkele geluidversterkers worden aangebracht, voo-rnamelijk ten behoeve van de Rotonde. NEDERLAND EN GR'IEKENLAND. Uit Athene wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De commissie voor staatsbezuiniging ver- langt van het ministerie van buitenlandsche zaken opheffing van het Grieksche gezant- schap in Den Haag en van het tegen het advies van de Berlijnsche legatie ingestelde Grieksche consulaat te Rotterdam. HET ALG. NED. VAKyERBOND. Het Alg. Nederl. Vakverbond is gisteren te Amsterdam zijn jaarlijksche algemeene vei'igadering begonnen. De voorzitter, de heer Dekker, heeft in zijn openingsrede een overzicht van den toe- stand van het verbond gegeven. 6500 GESTOLEN. Een brood- en banketbakker van den Goud- «icherijweg te Rotterdam had gisteren ver- schillende groote betalingen moeten doen, en had daartoe een aanzienlijk bedrag in huis gehaald, meldt de „Msb." Toen hij de voor- naamste zaken vereffend had, zette hij in den namiddag het ijzeren geldkistje met het overschot, ongeveer 6500 aan bankpapier, in het kantoortje neer. In het tijdsverloop dat hij zich even verwijderde, moet het kistje VRIJSTELLING VAN DEN DIENST- PLICHT WEGENS KOSTWINNER- SCHAP EN PERSOONLIJKE ONMIS- BAARHEID, LICHTING 1925. E>e Burgemecster van Alkmaar deelt hun, die ingeschreven zijn voor de lichting 1925 en aan wien geen vrijstdling is verleend! wegens broederdienst, het bekleeden van een geeste- lijk of godsdienstig-menschlievend1 ambt of opldd'ing tot zoodanig ambt, verdrag of aanwezigheid van een bijzonder geval en die voor vrijstelling wegens kostwinnerschap of persoonlijke onmisbaarheid in aanmerking wenschen te komen, mede dat zij zich in de maand October a.s. moeten vervoegen ter ge- meente-secretarie, afdeeling Militaire Zaken, welke afdeeiing geopend is iederen werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Ontstaat het recht op vrijstelling na 16 October, dan geschiedt de aanvraag binnen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in wer- kelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levensopderhoud aan andere per- sonen ontbreken of zouden komen te ontbre ken. Onder deze personen wordten uitsluitend begrepen a. de echtgenoote van den ingeschrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rech- te linie; c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad; d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de inge- schreyene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt aanvankelijk een- of meer malen voor een be- paalden duur verleend. Is de vrijstelling reeds voor een gezamenlijken duur van tern minste vier jaren verleend en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daarna te nemen beslissing nog aanwezig, dan wordt de vrii- stelling voorgoed verleend. Zoolang de vrij stelling nog niet voorgoed verleend is, kan z'ij worden ingetrokken, als blijkt, dat de grond voor de vrijstdling niet meer bestaat. Vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaar heid wordt verleend aan hem wiens aanwezig heid noodzakelijk is voor de instandhouding der middelen van bestaan van personen, als hiervoor met betrekking tot kostwinners onder de letters ae zijn vermdd. Ook deze vrij stelling wordt aanvankelijk een of meer ma len voor een bepaalden datum verleend en verder zooals hierboven is vermeld. Alkmaar, 25 Sept. 1924. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. WYBENGA-LEEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van be- langhebbenden, dat bestuur ders-collatoren van bovengenoemd I een voomemens zijn over te gaan tot het begeven van een studiebeure. Nakomelingen uit de familie van de stichte- res, die naar de beurs wenschen te dingen, zullen zich onder overlegging van een ge- boorte-acte en niet opgaaf van genoten on derwijs voor 15 OCTOBER a.s. schrifteJijlc moeten aanmelden bij den heer Dr. C. J. Nie* meijer te Bolsward. Zij dienen dan den leef- tijd van 12 jaar te hebben bereikt. De begif- tigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De soHicitanten zullen zich hebben te onderwerpen aan een vgrgelijkend! examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. r~ j Alkmaar 27 September 1924. Burgemeester en Wethoud'ers vobrrioemd, WENDELAAR, Burgeme^ter. rA. KOELMA, Secretaris. onder Wilczek, waarvan de toen opgerichte huizen ook nog bestaan, In 1921 heeft Noorwegen een meteorologisch station op het eiland gevestigd In 1916 nam de Noorsche zeehondenjagei' Chr. Riiiid het eilandl in bezit. De Noorsche regeering stelde hiervan Zweden, Denemar- ken, Engeland, Nederland, Belgie, Frankrijk Duitschland en de V. S. op de hoogte. Maar er waren anderen, die Riiiid zijii rechten betwistten. Thans heeft hij zijn rech- ten op het eiland1 verkocht aan een Amerikaan voor 150.000 kronen. Men vraagt zich af en was er volkomen onverschillig voor. Zij hebben er plezier in'", zei ze meestal vroolijk „en het nindort mij niets. Wanoeer mijnheer Trent en ik hier weggingen, zou M-onkshaven- geen stokpaardje meer hebben om over te converseeren tenzij ze uitmaak- ten, zooals ze waaxschijh'ijk ook wdl zouden doen, dat we er samen vandoor waren ge gaan Zijzelf stond ver boven de klcinzieligheid van het uiterlijfc of de kleeding van een an dere vrouw te benij'den en zij was een en ail bewondering voor Molly's verschijning, ter- Wijl zij hen het huis binnenvoerde. Molly, het is te mooi'om waar te zijn", verklaarde zij, stilstaand in de hall om het jonge meisje te bekijken, dat er bekoodijk uitzag met haar geborduurd mousseline ja- ponnetje en breedgeralide hoed. Groote goud- bruine bloemten op den hoed- en een ceintuur van dezelfde bruinige tint, deden de buiten- gewone kleur van haar oogen nog meer uit- komen" die waren in de sehaduw bruiin1 alii een blad in den herfst, maar in het zonlicht goud als amber het effect van het geheel was yam een buitengewone bekoring. (Wordt vcrvolgd). tengang reikte niet verder. I>ez&n morgen was zij doodongelukkig omdat de liaarspelden, die Sara den vorigen dag gekocht had, een klein beetje verschilden van die zij gewoonlijk gebruikte. Sara legde haar uit, dat dit de eenige wa rm die zij krijgen kon. „Bij Bloxham, bedoel je. O, ja, natuurlijk, daar hebben ze ook geen andere.Misschien als je in een anderen winkel geprobeerd bad Mevrouw Selwyn zweeg even, om deze veronderstelling goed te laten doordringen toen voegdd zij er poeslief biji: „Maar natuur- lij'k ik kon toch ook niet verwachten, dat je je heelen morgen zou doorbremgen met winkel in, winkel uit naar mijn speciale haarspelden te vragen, he?" Sara, die meer dan een ur aan die bezig- heid had besteed, voelde hed goed het ver- wijt, dat' in deze woorden lag opgesloten. Maar ze deed of ze het niet merkte. Zooals iedereen die mevrouw Selwyn van naderbij leerde kmnen, had zij1 geileerd het' feit aan te nemen, dat mevrouw Selwyn werkelijk ge- loofde, dat zij haar gehede levm lang met bewonderenswaardig geduld het volkomen gcbrek aan consideratie voor haar peisoon door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 43) Wat dat betreft, behoefde zij echiter geen vrees te hebben. Dr. Selwyn had nauwelijks tijd em kop koffie en em sueetje brood naar binnen te werken voor hij wegrende naar em patient, die dringend om hem had laten vra- gm, terwijl Molly geheel in beslag genomen schem door den infaoud van een brief, on- miskenbaar door een m:annehand geschreven, dim de morgenpost voor haar gebraeht had. Wat mevrouw Selwyn betreft, die was altijd veel te veel bezig met de symptomen te be- spieden van een of andere nieuwe kvvaal, die ze meende ontdlekt te hebben, om gevoelig te zijn voor em verandering in dfe gemoedsge- siteldbeid van haar omgeving. "Haar eigen gewaarwordingm of zij het te warm had, of niet warm genoeg, of haar nieuwe tablet- Jen haar hielpen of dait1 zij niet zoo goed ge- alapm had als gewoonlijk haar gedach- ■fc.i£bfc<

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5