Gemeente&epoting voor 1925. f EAu D£ vXHOGN£ V DUBAPRY wat er thans met het eiland zal gebeuren. Za] Amerika er de souvereiniteit over gaan opeischen De Noorsche regeering bezit er niet meer dan de ldeine plek in het midden, waar het weerkundig station is gebouwd. Stadsnieuws In bij 1 age No. 173 zeggen B. en W. Wij bieden Uwe Vergadering hierbij ter Sjaststelling aan het ontwerp van de begroo- ting van Snkomsten en uitgaven dezer ge- meente voor den dienst van 1025, met bijla- gen en memorie van toelichting. Tot ons genoegen kon deze aanbieding thans enkele maanden vroeger geschieden dan in vorige jaren. Ten aanzien van het ontwerp merken wij het volgende op: Zooals U bij kennisneming van de stuk- ken zal blijken, is het ons wederom gelukt een sluitende begrooting samen te stellen. Dit re sultant werd ook ditmaal niet verkregen dan na verschillende overwegingen. Toen het ont werp in groote trekken tot stand was geko- tnen, bleek het, dat voor een tekort van rond f 120.000.dekking moest worden gezocht. 'Door vermindering van de begrooting voor het bedrijf van gemeentewerken en van ver schillende andere nitgaafposten der gemeen te-begroo ting vonden wij respectievelijk 15000.— en- 25000.—tofaal 40.000.- Komt de heffing van eene hoogere pensioens- bijdrage van 5 pet. van het gemeenteperso- neel waarop wij hieronder terugkomen - tot stand, dan zal d'aaruit rechtstreeks ten bate der gemeente-begrooting een ontvangst van 25000.zijn te verwachten. Ten slot-te brachten wij, ter voorziening in het overblijvende tekort, onder volgn. 463 een ontvangpost van /55000 aan wegens uit- keering uit het reservefonds voor bijzondere doeleinden. In dit laatste bedrag is15000. begrepen ails extrabijdrage voor bestratings- werken. II. De op Hoofdstuk I geraamde ont- vangsten zijn rond 141.000.lager dan in 1924. Dit verschil is in de eerste plants een gevolg van de omstandigheid, dat net saldo van de rekening over 1923, voor wat betreft den gewonen dienst, rond 35000 minder bedraagt dan dat o-ver 1922. Voorts meenen wij op volgnummer 2 niet weder te moeten uittrekken, de over vorige jaren door het Provinciaal Waterleidingbedrijf schuldig gebleven uitkeering ter zake van de exploitatie der duinwaterleiding. Wij hopen de briefwis- seling over deze vordering spoedig tot een goed einde te kunnen brengen. Het zou intus- schen niet goed zijn het aanzienlijke bedrag dat, naar wij meenen, van de provinrie over vorige jaren meet worden gevraagd, onder de gewone inkomsten te ramen, zoolang men niet weet welke van het overleg de resuitaten zullen zijn. Trok men het bedrag, dat over vo rige jaren nog te vorderen is, wel uit, dail zou, mocht ook nu geen oplossing worden verkregen of een oplossing in anderen zin dan wij ons hebben gedacht, de gemeente langs anderen weg ten behceve van den ge wonen dienst versterking van middelen moe ten zoeken. Een voorzichtig financieel beleid eischt dan ook, naar ons voorkomt, dat in de raining der middelen niet meer wordt opgeno- men dan de gewone jaarlijksche opbrengst welke aan de gemeente uit dat bedrijf ten goe- de zou m'oeten komen (zie post nr. 166.) III. Het overleg met de Commissies van georganiseerd overleg met betrekldng dot de verhooging der pensioensbijdragen is nog niet geeindigd. In afwachting van het verloop daarvan is het te verhalen bedrag aan pen- sicensbijdragen geraamd naar de thans gel dende regeling. Wordt tot verhooging der bij- drage besloten, dan zal de post voor onvoor- ziene uitgaven daaruit de noodige versterking kunnen ondergaan; zoo niet, dan zal naar andere middelen tot versterking van dien post moeten worden omgezien. IV. Ten-aanziep van de inkomstenbelas- ting 1925/26 kunnen wij nog geen voorstel- Jen dcen. De raming van vclgnummer 399 is daarom samengesteld uit een gedeelte van de opbrengst over 1924/25, zooals deze volgens de gegevens.over 1923/24 zou kunnen zijn en voorts urt een gedeelte van de be lasting over 1925/26, hetwelk bij gebrek aan gegevens. is berekend naar de laatstelijk voor j924/25 ge- schatte opbrengst. Zooals U bekend is, kan eerst in April 1925, bij het vaststellen van den vermenigvuldigingsfactor met eenige ze- kerheid beoordeeld worden of verlaging al dan niet mogelijk en raadzaam is. Bovendien moet worden afgewacht, welken invloed de wijziging zal hebben die de Regeering voor- stelt aan te brengen in de wettelijke bepalin- gen omtrent de vei-rekening tusschen Rijk en gemeenten van de door het Rijk geinde plaat- selijke inkomstenbelasting. 4 Voor wat betreft de overige belastingen komt ons aanvankelijk slechts eene herziening van de opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasiing met het oog op den stand der financien toelaatbaar voor. Wij hebben der- halve de ontvangst uit dit middel 35000 lager geraamd dan met behoud van het-be- staande tarief zou kunnen worden verwacht. Ons voorstel tot deze herziening zal U spoe dig bereiken. V. Het Burgerlijk Armbestnur vraagt bij zijne hegrooting voor 1925 een subsidie van 'f 125000.— aan, of rond 5000.— meer dan in 1923 is uitgekeerd. Waar de economi- sche omstandigheden in 1925 vermoedelijk niet ongunstiger zullen zijn dan in 1923, brachten wij het subsidie tot 112000— te- rug. Het hierdoor beschikbaar komende be drag van 13000 is mede aangewend als middel om de begrooting sluitend te maken. Over deze zaak wordt met het Burgerlijk Armbestuur overleg gepleegd. Het resultaat daarvan hopen wij tijdig te Uwer kennis te kunnen brengen. Gelijk uit de begrooting blijkt, vonden wij geen aanleiding het subsidie aan de Vereem- ging „Alcmaria V. V. V." van 1200.tot 1400.— te verhoogen. Evenmin achten wij het voor de gemeente van belang, dat de contributie aan het Neder- landsch iiistituut voor Volkshuisvesting, on der volgnummer 140 uitgetrokken op 50.-r-, te verdubbelen, weshave wij U voorstellen af- wijzend op het desbetreffend1 adres te beschilc- kea. Wel cehoorf oJ. te worden Ingewilligd een verzoek van het Hoofdbestuur der N. H. Ver- eeniging „Het Witte Kruis" om subsidie in het exploi-tatietekort van de ontsmettingsin- richting alhier over 1924. Wij namen mits- dien, in overeenstemming met Uw besluit tot het verleenen van een soortgelijk subsidie over 1923 onder de uitgaven (volgnummer 105) voor dit doel een bedrag van 380.op. Ten slotte verzoeken wij U ons te machti- gen ten laste van het electriciteitsbedrijf, zoo- wel als van het bedrijf van gemeentewerken aan het Fonds voor Normalisatie in Neder- land1 in 1925 eene bijdrage van -/ 25.uit te keeren. VI. Ten aanzien van de in de- ontwerp- begrooting aan te brengen wijzigingen, ge volg van veranderingen, welke sedert de sa- menstelling van het ontwerp hebben plaats gehad, zal U tegelijk met de Memorie van Aniwoord cp het Afdeelingsverslag eene nota van wijzigingen worden aangeboden. VII. Het door de Commissie van bij- stand voor de Financien uitgebracht ad vies is met ons antwoord daarop afzonderlijk hier onder afgedrukt. VIII. Ten aanzien van de te volgen werk- wijze verwijzen wij naar ons bij de begrooting voor 19^4 aangeboden werkprogram. Het is Uwe Vergadering bekend, dat verschillende punten daarvan reeds zijn uitgevoerd. In verband hiermede schrijft de Com. v. Fi nancien. De Commissie van bijstand voor de Finan cien bericht U, dat zij het ontwerp der ge- meentebegrooting voor 1925 met bijlagen in hare vergadering van 19 en 26 Augustus j 1. heeft onderzocht. In verband met de eenstem- mig vastgestelde werkwijze heeft het onder- zoek zieh in hoofdzaak langs de hoofdlijnen bewogeh. Aan deze omstandigheid ontleenen de leden de vrijheid om bij de verdere behan- deling, zoowel in de afd'eelingen als in ooen- betrekking tot sommige posten nader ken- bare zitting desgewenscht hun zienswijze met baar te maken. Overigens mag uit de omstan digheid, dat in dit rapport kortheidshalve teT kens van de Commissie wordt gesproken, niet worden afgeleid, dat alle leden met het uit te brengen advies hebben ingestemd. In het algemeen genomen kan de Commis sie zich met het ontwerp wel vereenigen. Zij meent evenwel ten aanzien van de volgende punten Uwe aandacht te moeten vragen. Hoofdstuk II. De Commissie vindt het juist, dat Uw College voor 1925 ook de z.g. improductieve bedrijven met een bijdrage in de algemeene bestuurskost^n wil belasten. De vraag rijst hterbij evenwel, of dit voldoende is, en of het in het belang van een nauwkeur;- ge kostenverdeeling volgens het systeem van de begrooting geen aanbeveling verdient de bestuurskosteu ook voor een evenredig deel op de overige hoofdstukken der begrooting om te slaan. Zoo Ieenen zich b.v. de salarissen van het personeel der 3e secretarie-afdeeling zeer goed voor eene verdeeling op de onder- wijsparagrafen. De Commissie verzoekt U mitsdien dit denkbeeld in overweging to nemen en het, in- geval U ermee instemt, bij de begrooting voor 1926 toe te passen. Hoofdstuk IV. De Commissie heeft geen bewondering voor het hier geldende stelse! van subsidieering van vereenigingen en in- stellingen. Zij meent, dat het niet goed is er sleclis een maatstaf op na te bouden, n.l. de belangstelling van derden, uitgedrukt in de contributien. Zoo geniet b.v. een vereeniging als Alcmaria V. V. V. aan wier lidmaat- schap genot is verbonden, naar denzelfden regel steun als vereenigingen met een liefda- dig doel. Zonder dadelijk in staat te zijn eene betere regeling uit te d'enken meent de Com missie U toch te moeten verzoeken eene her ziening van het geldende stelsel ter hand te nemen. Hoofdstuk V. Het heeft de aandacht der Commissie getrokken, dat men elders succes- sievelijk de Huureommissies opheft. Zij wenscht U te vragen, of U in dat feit geen aanleiding kunt vinden U omtrent de besten- diging van de Huurcommissie in deze ge meente nader te beraden. Hoofdstuk VIII par. 2. Waar het geruchi gaat, dat de Regeering de tegen 1 October a.s. aangekondigde verlaging van 5 pet. niet op de jaarwedden van Rijksambtenaren, leeraren en onderwijzers zal toepassen, zou de Commissie het op prijs stellen, indien Uw College zich te bevoegder plaatse van de juistheid van dat gerucht wilde vergewissen. Blijkt dit juist te zijn, dan zullen de ramin- gen ten aanzien van de jaarwedden in Hoofd stuk VIII herzien moeten worden. Kosten van het instandhouden van school- gebouwen, enz. Voor het onderhoud van elke lagere school is zon-der nadere specificatie 700.— uitge- ttokivpn tegen 600.— in 1924. De Commis sie geeft U in overweging te willen onderzoe- ken of deze raming juist is en in hoever deze som zou kunnen worden verlaagd. Kosten van het openbaar onderwijs per leerling par. 7 en 9. De stijging van de ingevolge ariikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan de bijzon dere scliolen uit te keeren kostenvprgoeding per leerling wekte het vermoeden, dat de ex- ploitatiekosten van de openbare scholen aan den hoogen kant zijn. De Commissie zou daarom gaarne zieii, dat Uw College in ver schillende gemeenten ecus informeerde, hoe groot daar de gemiddelde kosten per kind zijn, opdat de onze daar a an getoest kunnen worden. Hoofdstuk IX par. J. Armwezen. De Commissie nam kennis van de verla ging welke Uw College op het subsidie aan het Burgerlijk Armbesiuur wil tepassen. Of- schoon ook naar haar oordeel de toeneming van het .subsidie niet onbeperkt kan doorgaan, is zij toch huiverig den voorgestelden maat- regel goed te keuren zonder dat blijkt, hoe het Armbesiuur zelf over die verlaging denkt. Wanneer echter een verlaagd subsidie wordt toegestaan, dient men zekerheid te hebben. dat dit niet suppletoir zal worden overschre- den. De Commissie adivseert U daarom aan het Armbestuur te berichten, dat de stand van de gemeente-financien inkrimping van het subsidie tot 112.000— noodzakelijk maakt, en daarbij tevens mededeeling te vra gen van de maatregelen, die genoemd Be- stuur naar aanleiding van deze verlaging za! moeten nemen. Hoofdstuk XI. Renten en aflossingen van aan ondernemingen geleende gelden.- Blijkegs de toelichtjpg pp. dezen post is 6 pet. rente berekend van een aan de N. V. Stadstram geleend kapitaal van 45.000 De Commissie herinnert er U echter aan, dat de suppletoire aanvraag van de N.V. oni 5000.—, tot nu toe niet is toegestaan. Ze geeft U daarom in overweging de omschrij- ving in de toelichting te verbeteren en den pest met 300.— te verlagen. Hoofdstuk XIII. 50—95 opcenten op de personeele belasiing. Ten aanzien van de voorgestelde verla ging van de opbrengst van dezen post heeft de Commissie geen advies kunnen samen- srtellen. Begrooting Sportpark. De Commissie is van meenlng, dat dfe van het Sportpark ten behoeve van het grondbe- drijf gevorderde huur van 4400.te hoog is. Zij meent, dat bij de bepaling van de huur met de tegenwoord'ige waarde van den grond rekening moet worden gehouden. Doet men dit, dan is het door de Commissie van bij stand voor het grondbedrijf voorgestelde be drag van /3000.— voldoende. Zij adviseert U derhalve, die huur alsnog op f 3000.vast te stellen. Onvoorzien. Deze post is uitgetrokken op 7725.27, welk bedrag te laag is. Volgens de toelichting is het echter Uwe bedoeling dit cijfer te verhoogen met de ontvangst, welke eventueel uit de heffing van- een hoogere bij drage van 5 pet. voor pensioen van het go- meentepersoneel zal voortvloeien. De hierover gehouden bespreldhg heeft niet de vaststelling van een advies ten gevol- ge kunnen hebben. -• Naar aanleiding van bovenstaand advies van de Commissie van bijstand voor de Fi nancien deelen B. en W. het volgende mede: Hoofdstuk II. Bij de samenstelling van het ontwerp van de gemeentebegrooting voor 1926 zullen wij nagaan, in hoever het aanbe veling verdient, de algemeene bestuurskosten over de verschillende hoofdstukken te verdee- len. Hoofdstuk IV. De tegen woordige wijze van subsidieering behoeft niet tot gevolg te hebben, dat er slechts een maatstaf wordt aangelegd. Integendeel. Het lijkt ons denk- baar, dat de verhouding van de contributies tot de gemeentelijke bijdrage bij de eene ver eeniging een geheel andere is dan bij de an dere. Een bepaalde verhouding, hoe dan ook geregeld, dient er niettemin naar ons voor komt tusschen de opbrengst der contributien en het gemeentelijk subsidie te bestaan, op dat het particuliere initiatief op de gewensch- te wijze worde geprikkeld. Wij zullen ons gaarne er toe zetten, een regeling samen te stellen, waarin het verhoudingscijfer voor el ke vereeniging of categoric van vereenigin gen is vastgelegd. Hoofdstuk V. Voor eenigen tijd hebben wij reeds aan de Huurcommissie het verzoek ge- richt om mede te deelen, of naar haar oor deel de Commissie met ingang van 1 Januari 1925 zou kunnen worden opgeheven. Het hierop ontvangen antwoord zullen wij te Uwer kennis brengen. Tijdens de schriftelijke of mondelinge bebandcling der begrooting zullen wij gelegenheid hebben U met onze meening terzake in kennis te stellen. Hoofdstuk VIII. Het is ons niet bekend, dat in het voomem§n der Regeering, om met 1 October.a.s. opnieuw 5 pet. te korten op de jaarwedden van leeraren en onderwijzers, verandering is gekemen. Voor 1925 zijn die jaarwedden derhalve met 10 pet. verminderd. Met het oog op de omstandigheid, dat eerie herziening van het bezoldigingsbesluit in voorbereiding is, welke vermoedelijk den lsten Januari 1925 in wer- king treedt, achten wij het instellen van een enderzoek naar de juistheid van het hi het advies bedoelde gerucht van weinig belang. Kosfe'n van het instandhouden van school- gebouwen enz. De raming van 7 700.voor gewoori on derhoud is niet te specificeeren. Het bedrag strekt ter bekostiging van de vele werken en werkjes. die gedurende het jaar noodig blijken te zijn. Ditmaal is 100 meer uitgetrok ken, omdat teikens blijkt, dat 600.niet vpldoende is. Nadere gegevens hieromtrent zullen wij voor U ter inzage leggen. Kosten van het openbaar onderwijs per leerling, par. 7 en 9. Of het vermoeden van de Commissie juist is, kunnen wij zonder onderzeek dienaan- gaande niet beoordeelen. Wij zullen echter uit verschillende gemeenten gegevens vragen en deze tijdig te Uwer kennis brengen. Hoofdstuk IX. pari 1 Armwezen. Gelijk wij reeds in den aanbiedingsbrief bij de begrooting hebben gezegd, wordt met be- trekking tot het subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur overleg tusschen ons en die in- steiling gepleegd- Hoofdstuk XI. Renten en aflossingen van aan ondernemingen geleende gelden. Wij zullen de gemaakte vergissing bij de Nota van wijziging herstellen. Begrooting Sportpark De meerderheid van ons College meent, dat de huur van het Sportpark moet worden beschouwd in samen- hang met de verpTichtingen, die het bezit van den grotjd aan het Grondbedrijf oplegt en welke dit bedrijf geacht moet worden ten behoeve van het Sportpark op zich te hebben genomen. In verband hiermede is de huuT- prijs van 7 4400— gehandhaafd. Onvoorzien. Wij stellen ons voor den post voor onvoorziene uitgaven bij de eerlang in te dienen nota van wijziging nader te rege- len. ProYitieiaal Nieww-s T. B. C.-VRIJ VEE. Moge in de menschenwereld al het moge- lijke worden gedaan om de vreeselijke tuber- culose te bestrijden, een mooie steun hiervoor is zeker wel de krachtdadige wijze waarop in verschillende streken van ons land en speciaal in Noord-Holland de bestrijding dezer ziekte onder het rundvee wordt aangepakt. Een der grootste moei'lijkheden hierbij is steeds de aanvulling van den koppel met nieuwe exem- plaren. Aankoop op de markt is buitengewoon riskant, zoo niet hoogst gevaarlijk; boerde- rijen afloopen waar de bestrijding: eveneens plaats vindt zeer tijdroovend en kostbaar. derhalve practisoh onuitvoerbaar. Vandaar dan ook, dat een veiling van T. B. C.-vrij vee zooals deze blijkens een in dit nummer voor- komende advertentie op 22 October door de Vereeniging „De Eersteling" te Stompetoren zal worden gehouden, zeer is toe te juichen. Op deze wijze brengt men der gelijk vee onder een ieders bereik en werkt men mdirect dfe t.b.c.-bestrijding flink m de hand. Bij voorbaat wenschen wij „de Eefstelipg met haar sireven een goed succes. si UIT HEER-HUGOWAARD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer M Dekkers, thans commies bij de belastingen ter standplaats Spekholzerheide, slaagde dezer dagen te's Gravenhage voor het examer. commies-verificateur. De heer Dekkers heeft dit gehed door zelfstudie weten te bereiken In den loop der volgende week zal de tuinbouwwinter cursus, 2e winterhalfjaar worden geopend; de lessen zullen weer wor den gpgeven door de heeren Renaud en Band. UIT WIERINGERWAARD. Van wege de fokvereeniging alhier zal de gewone najaarskeuring dit jaar worden ge houden op Dinsdag 14 October. De rubriek „Groepen" de laatste 2 jaar gesteld op 3 koeien, 1 pink en 1 kalf, wordt nu vrijgelaten. Alzoo vijf volbloed runderen van een eige- naar-fokker. UIT ST. PANCRAS. Naar wij vernemen hebben 15 leerlingen zich voor vervolg-onderwijs opgogeven, ter- wijl tot 1 October nog wel gelegenheid voor inschrijving gegeven zal worden. UIT KOEDIJK. (Zuideinde.) In het gedeelte Koedijk (Zuideinde) doen zie! enkele gevallen van roodvonk voor, even- fel I van emstigen aard. UIT HOORN. ereeniging „Ontwikkeling" heeft haar aig _ene vergadering gehouden in „De Doelen" onder leiding van den heer G Dorhout. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental door de opriciiting van het Comite van Chr. Wlnterlezingen eenigermate is gedaald. De rekening wees aan in ontvangsfen 7 1124.565; uitgaven 792S.875, zoodat er een batig saldo was groot 7 195.69. De re kening werd1 goedgekeurd. Tot bestuurslid werd herkozen de heer S. H. Boot, tot leden der financieele commissie dte heeren Bakker en Volger. De spreekbeurten werden" geregeld. Door het bestuur werd de aankoop van een filmtoestel overwogen. UIT ANNA PAULOWNA. Uifslag der verkooping te Anna Paulowna op 26 Sept. ten overscan van notaris Vrij- burg. Twee huismanswnmgen met schuren, wei- en bouwland samen groot 33.41.60 H.A., eigendom van het weduwen en weezen fonds van Europeesche burgerlijke amtenaren in Ned.-Ind'ie te's Gravenhage. Kooper d§ heer K. Kant te Schagerbrug voor 7 38.660. UIT ENKHUIZEN. Ds. J. Vreugdenhil te Borssel heeft bedankt voor liet beroep bij de Geref. Gemeenite alhier. UIT HOORN. De heer J. Best alhier slaagde te Den Haag voor het examen Wiskunde L. Q UIT BARSINGERHORN. Tot hoofd'inigeland van. het Hcemraadschap der Strijkmolens van het wa-terschap „de Schager Kogge" is gekozen dfe heer C. Bak ker alhier. UIT DE Z1JPE. Het drietal voor secretaris-penningmeester van den Zijpe- en Hazepolder bestaat uit de heeren: 1. G. van der Sluis, St. Maartens- brug; 2. P. Stain, Koedijk, 3. J«. J. Bleek, Schagerbrug. UIT WINKED E>e boerenplaats „Wiinkelmade" In den Groetpolder alhier, grbot 9.78.97 H.A., eigen dom van de Nederl. Spaarkas te Amsterdam, is in de verkooping te Schagen ten overstaan van notaris Vrijburg opgehouden op f 28960. TIJDSCHRIFTEN De Wereldpost heeft op haar omslag een foto van het wakkere drietal dat op 1 Octo ber a.s. den vliegtocht van Amsterdam naar Batavia zal ondernemen. Het blad bevat o.a. een serie fraaie por- tretten van de tooneelspeelster Marie Van Westerhoven. De sport-afdeeling staat ditmaal in het bijzonder in het teeken der ballon- en vlieg- tuigsport. Marktlberichten BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling, 27 Sept. 16300 stuks Bloemkool le soort 7 16.607 24.10, 2e soort 7 4.10—7 12.60 p. 100 at., 17350 K.C. Wortelen 7 1.30—7 1.50, 67000 K G. Roode kool le soort 7 3.20—7 4.70, 33200 K.G. Gele kool le soort 7 3.107 5.40, 279000 K.G. Witte kool le soort 7 1—7 1.30, 24500 K.Ga Uien: Uien 7 4.107 4.70, Drielingen 7 5.40—7 6.70, Nep 7 6.20—7 7.10, 4500 K.G. Bieten 7 3.20-7 3.90, 6575 K.G. Aardapptlen: Schoolmeesters 7 4.70, Due of York 7 2.407 5.10, Drielingen 7 1 90, Kleine 7 1-507 1.60 per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 27 Sept. 10100 K.G. Aardappelen: Schotsche Mui- zen 7 8.70, Duken 7 5—7 5.10, Schoolmees ters 7 4.7(7—7 5.20, 40 K.G. Spercieboonen 7 28.40—7 28.90, 7100 K.G. Uien: Grove Uien 7 3.60, Uien 7 2.407 4.50, Drielin gen 7 5.607 6.40, Gele Nep 7 6.10-^7 7.10, 6000 K.G. Peen 7 1.20—7 1.40, 900 K.G. Kroten 7 3.50, 40500 K.G. Roode kool f 3.20 tot 7 4.60, 87800 K.G. Witte kool 7 1.10 7 1.30, 22000 K.G. Gele kool 7 3.20—7 5.10 alles per 100 K.G., 1200 bos Boswortelen 7 3.707 4.80 per 100 bos., 1225 stuks Bloemkool 7 15.2Q^7 20.70, 2e soort 7 2 7 5.40 per 100 stuks. Sport DRAVERIJEN KENNEMER SPORTCLUB. De K. S. tnof het imderdaad1 bijzonder met bat weer bij haar gisteren gehouden herfst- draverijien. Heerlijk was het op het sportter- rein met het koesteronde zonnetje. Een uitge- ziochte dag voor die paardensport. De inge- sdireven paarden kwamen prachtig op en de verschilende draverijen hadden een vlot en prettig, diifcwijls heel spanuemd verloop. De publieke beliangsteling had men, gezien het fraaie weer, nog grooter verwacht. In het open in gsnummer (4e fclas draverijkwamen alle 7 ingeschneven paarden op. Niagara, of- sohoon pas een keer geloopen hebben, genoot ."fertronwfeo, doch lid; ^r4 faeschaamd. Na If vallen van It sebet ken G. Ensing dfe hengst maar niet op gang krijgen. Eerst na een halve baan, toen alle voorsprong inge- boet en zelis aci iters'and was* verkregen, kwam Niagara in den draf en deed toen verder heel aardig werk. Maar de handicap was nu te groot om zelis bij de prijswinners te komen. Mignon wisselde eerst Max Medium af, maar spoedig kwamen Nap en Koosje W. opzetten. Vooral de laatste deed heel goed werk en won dian ook welverdiend. Mignon wist zich tweedfe te plaatsen, terwijl Nap zich met het derde geld nicest vergenoe- gen. Ook in de tweedfe course was G. Ensing niet gelukkig bij den' start. Norton B. was niet direct op gang en dat kon hij bij zoo'n zware handicap niet hebben. 130 M. is een heel stuk om in te loopen en zoo groot was toch zeker dfe afstard tusschen Norton en't paard voor hem gewordien. Moedig trok hij er ech ter op af en werkelijk hij wist dte hcofdgroep te bereiken. Maar Marines was uitstekend op dreef en gaf ditmaal zijn mooie kans niet weg. Wdverdiend behaalde J. Witteveen met zijn paard den eersfen prijs, gevoigd door Minnetouka en Norton B. Tj. Witteveen wild? voor zijn breeder niet on- derdoen en behaalde met zijn paard Wahn- fried in de eerste klas heat heel mooi de over- eerste was voor Minnetonka. Deze vijfjarige winning, door de 2e en 3e heat te winnen. De •rrie gaf in alle drie heats, na pas een course to hobben geloopen, goed pariij. Jam- ilier dat zij den tweedep prijs door sprimgen over de streep verspeelde. Koning B. kwam nu voor den prijs in aanmerk'ing. Walm- fried liep in de tweede en derde heat, op een paar fouten na, uitstekend en was ook in de eerste heat met overleg gereden. In de Kortebaandraverij ditmaal felts min der paarden dan gewconlij'k. 13 deelnemers.. Van deze. 13 toondie Catrien R zich do beste door haar serife en de finale mooi te winnen. Kunstler en Leo wonnen de 2e en 3e serie, terwijl de vaerde serie overgereden moest worden, omdat schijnbaar geen der drie deelnemers na de eerste rit, genadte kon vinden in de oogen der jury. Eigen aardig dat dit overrijden vroeger nooit voorkwam. Nu twee courses achter elkaar, Maggy Henrij wou de vierde serife. Catrien R werd' eem in de finale, terwijl Maggy Henry eveneens van J. Schoon, dien tweeden prijs won. Dit paard werd in de finale gereden door J. Oosterwijk, terwijl J. Witteveen zelf achter Kunstler was gebleven, De gedetailleerde uitslag der verschi'tten- de draverijen volgt hieronder. I. Septemberprijs. Prijzendraverij 4e blasse. Afsfand 2200 M. Ingeschreven 7 paanden, die alle opkwamen. 1. Koosje W. 2240 M. van T. Vos te Bern- ningbroek, rijder eigenaar. Tijd 3.423/5 (1.40.) 2. Mignon 2165 M. van D. de Bo«ar te Sdhermerhorm, rijder eigenaar, tijd 3-541/, (1.44.) 3 .Nap 2240* M. van A. J. Anema te Lid- lum, rijdter B. ten Hagen tijd 3.474/5 (1.41®.)' Niet geplaatst: Nioo C. 2150 M. (inge- houden) Niagara 2150 M., Max Medium 2165 M. en Leo 2200 M. II. Nijehburgprijs. Handicapd'raverij 2e en 3e klase. Afstand 2200 M. Jngesdireven 11 paarden. Met opgekomen Karla 2220 M. Kenneth 2280 M., Maria V 2300 ML, Kap- tein de Bruane 2320 M. 1. Marines 2220 M. van J. Witteveen te Albmaar, rijder eigenaar, tijd 3.374/5 (1.38.) 2. Minnetonka 2240 M. van J. Kruithof te Voorburg, rijder J. Kruithof Jr., tijd 3.39s/. (1.38.) 3. Norton B. 2350 van Stal Bes, rijider G. Ensing, tijd 3.4U/b (1.34.) Niet geplaatst: Kitty Romond 2200 M, Maggy Henry 2200 M., Konora 2220 M. en Karel de Groote 2240 M. III. Heilooerprijs. Heatdraverij handicap le klasse. Afstand 1600 M. Ingeschreven acht paarden. Niet opgekomen Kunstler en Revenant beide 1600 M. le heat. F 1. Minnetonka 1600 M. in 2.381/s (1.39). 2e Maria V, 1650 M., in 2.382/B; 3e Wahm fried, 1630 M., in 2.40; 4e Koning B, 1630 M., in 2.424/b; 5e Quimperle, 1680 M., in 2.432/b 6e Lord Aubrey, 1650 M., in 2.46s/6. Gedistaneeerd Lord Aubrey. 2e heat. 1. Wahnfried, 1630 M., in 2.364/5 (1.35s), 2e Minnetonka, 1600 M., in 2.372/B; 3e Quimperle, 1680 M., in 2.384/5; 4e Koning B, 1630 M., in 2.404/6; 5e Marie V, 1650 M.. in 2.424/b- 3e en beslidsende heat. 1. Wahnfried, 1630 M., van Tj. Witte veen te Schoorl, rijder eigenaar, tijd 2.39 2. Koning B, 1630 M., van F. Lebret te Oegstgeest, rijder J. P. Hulsebosch, tijd 2.40. Niet geplaatst: Marie V en Quimperle. Ge- distkwalificeerd wegens springen door de finish Minnetonka tweede aankomende. IV. Kortbaanprijs. Handicapdraverij kor- te baan. Max. 800 M. Ingeschreven 18 paarden. Niet opgekomen Floris V, 700 M.; Kaptein dte Bruane, 760 M.; Karla, 730 M.; Long Ago, 775 M. en Putzelinde, 780 M. Geloopen werden vier series, een van 4 en drie van 3 paarden. le serie: Emigre, 800 M.; Catrien R, 750 M.; Lord B, 680 M.; Meteor, 740 M. 1. Catrien R. 2e serie: Kunstler, 735 M.Ruse cf Amour, 715 M. en Max. Medium, 700 M. 1. Kunstler. 3e serie: Lord Aubrey, 760 M.; Leo, 670 M. en Kyles, 735 M. 1. Leo. 4e serie: Maggy Henry, 740 M., Nap, 745 M. en Koosje .W. 715 M. 1. Maggy Henry (na over rijden). Finale: Deelnemers Catrien R, 750 M; Kustler, 735 M.; Leo, 670 M. en Maggy Henry, 740 M. 1. Catrien R., 750 M., van J. M. Schoon te Medemblik, rijder J. v. Leeuwen. 2. Maggy Henry, 740 M., van 'J. M Schoon te Medemblik, rijder J. Oosterwijk. 3. Leo, 670 M., van H. de Vries te Wijk aan Duin, rijder S. de Vries. 4. Kunstler, 735 M. van J. Koning te Wieringerwaard, rijder J. Witteveen. Ongeveer half vijf waren de draverijen ge eindigd. De sluitingsmeeting ?al plaats heb ben op 12 October. Men verzoekt ons er op te willen wijzen hoe verkeerd het is dat de van het sportpark komende menigte grootendeels links houdt. Ongelukken kunnen daardoor op den druk- kep straatweg onmogeljik. uitbiijvea. 1 SANDERS Xl2 t

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6