DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 231. Hohderd ges en twlntigste Jaargang 1924 m Brans 0astern fin 2 wastes: Abonnementsprljs lbij vooruitfoetaling per 3 maanden f 2.ft*, per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimtc. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DINSDAG Directeur: O H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 30 SEPTEMBER Buitenland. DE MILITAIRE CONTROLE. De Volkenbondsraad heeft Zaterdag- avond in een geheime zitting het plan voor de organisatie van de internationale cantrole in Duitschland en de andere landen, die aan Duitsche zijde aan den oorlog hebben deelge- nomen definitief aangenomen. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND De Duitsche minister van buiteniandsche zaken, Stresemano, heeft in een vergade ring van de Duitsche Volkspartij een rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende ver- Maarde: De Duitsche buiteniandsche politick wordt gekaraktedseerd door het tot stand komen van de Londensche overeenkomst. De onder- handelingen over de leen-ing zijn na verschll- lende moeilijkheden zoover gevorderd, dat vermoedelijk in deze week de besldssing te verwachten is. Van belang voor de on-twik- kel-ing van Duitschland is ook het buiten kracht treden van de bepaiingen van het ver- drag van Versailles, omtrent de eenzijdige meestbegunstiging tegenover Duitschland Thans is er een periode van onderhandelin- gen over handelsverdragen aangebroken. De kwestie van Duatschlands toetreding lot den Volkenbond is van zulk een beslissen- de beteeken-is, dat zij eerst na een zorgvul- dig onderzoek van den buitenlandsch-politie ken toestand definitief bestist kan worden. Voor de overwegingen van de Rijksregee- ringen komt in aanmerkdng, dat de Volken- bond belangrij'ke werkzaamheden heeft te ver- nichten, die speciale deelen van het Duitsche volk betreffeo, en dat millioenen Duitsche le- vens op bet spel staan, waarop d e Vol ken- bond invloed heeft. De strijd voor de rechten dezer Duitsche minderheden, de s'trij-d voor de rechtsverhoudingen in het Saargebied, en in meerdere mate nog de groote kwestie van de mildtadre controle, de algemeene ontwa- pening, de arbitnagekwestie zijn dingcn, die ook levensbelangen van Duitschland raken. Als Duitschland in staa't werd gesteld, zon- der zijn principdeele orienteering in de but tenlandsche politick op te geven, in den Volkenbomd mede te werken, dian zou de kwestie der toetreding geen partijkwestie zijn, maar een kwestie, die koel en nuchter van Dui'tsch s tan-dp unt uit zou moeten worden Bfgewogen. Wat de binnenlandsche politick betreft, etaat de kwestie van de reconstructie der re- geering op den voorgrond. Het feit, dat het experts-rapport- is aangeniomen, is thans de grondslag van Duitschlands buiteniandsche politick. Stellen de Duitsch-nationaien zich op deze basis, dan zou het verkeerd zijn hen van de regeering uit te sluifen. Maandagmidcag o-verbandigden de ver tegenwoordigers der Duitsche regeering in de verschillende Entente-hoofdsteden een verMaring hunner regeering in-zake de toe treding van Duiltschiland tot den Volken- bond. Over den inhoud wordt van Duitsche zijde het stilzwijgen bewaard. Ook aan de buiten iandsche regeeringen is verzoeht, de Duit sche vragen en uiteenzettingen niet bekend te maken iter vermijdlng van p-olemiek. Er wordt nogm-aals nadrufckelijk op gewe- zen, dat Duitschland geen vrageuilijst heeft opgesteid, maar sle-chts een algemeene uit- eenze'tting over de versehilllende punten, iwaarin Duitschland in een uitzonderingspo- sitie meent te verkeeren. Uitdrukkelijk wordt in het memorandum gezegd, dat Duitschland bereid is om toela- Iting tot den Volkenbond te verzoeken, zoo- dra deze moeilijke kwesties opgehelderd zijn. j DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Volgens bprichten uit Spanje concentreert icie Spaansche vloot zich voor Algeciras, ten- einde een offensief tegen Alhusemas, het hoofdkwartier van Abd-El-Krim, in te leiden. Tegelijkertijd zal een aanval van landings- iroepen en vliegtuigen geschieden. De Spaasche colonnes, die op Sesjuan aan- rukken, komen thans binnen schotafstand van haar doel en tenzij de vijand heftiger weerstand biedt dan hij betoond heeft sedert de nederlaag van de Riff-stammen bij Beni Hozmar, zal Sesjuan waarschijnlijk in de eerstvolgende dagen bevrijd worden. Markies De Estella kondigde aan, dat het directoire in Marokko zal blijven, tot er geen schot meer wordt gehoord en de nieuwe poli- tiek volkomen bevestigd is. Hij waarschuwde de Mooren, dat de Spanjaarden geen ooren- blik zullen verflauwen en dat versterkingen waarbij artiilerie en vliegtuigen, van Spanje in groote hoeveelheid aangevoerd worden. E>e correspondentie aan de vorige eerste ministers is geopend. Twee van de correspon- denten van Maura, den conservatieven eersten minister, zijn gearresteerd. Kort geleden is de zoon van een anderen conservatieven pre mier gevangen genomen voor een artikel ge- publiceerd in een Cubaansch dagblad. Twee Spaansche correspondenten van Zuid-Ameri- kaansche bladen zijn eveneens gearresteerd. Volgens een officieele Spaansche mededfee- ling zijn de Spanjaarden tot dicht voor Tetuan en verwacht men spoedig de overgave der rebel en. DE STRIJD OM MEKKA. De poging, door de troepen uit den Hed- zjas onlangs ondernomen om Taif, dat door de Wahabi's bezeat was, te heroveren, schijnt thans wel geheel en al mislukt te zijn. Op het oogenblik rukken de Wahabi's ten- minste niet verder op naar Meklca, al vluch:, naar gemeld wordt, de bevolking bij honder- den uit die stad. Uit Djeddah wordt bericht, dat er een col- lectieve nota tot de Wahabi's is gericht door de vertegenwoordigers van Groot-Brittan- nie, Nederland, Frankrijk, Italie en Perzie. Deze hebben zich n.l. tot de leiders der Wa- hibi-strijdkrachten gewend met de mededee ling, dat op hen d'e verantwoording zal neer- komen voor ieder nadeel, dat aan de perso- nen of de goederen van de onderdanen hunner landen wordt betrokken. DE OPERATIES TEGEN GEORGIe. De gedelegeerden van de nationale regee ring van Georgie hebben aan den Volken bondsraad een nota gericht, waarin ten be- hoeve van Georgie toepassing wordt ge- vraagd van art. 17 van het Volkenbondspact, hetwelk voorziet in een interventie van den Raad in geval van een conflict tusschen twee staten, die geen lid zijn van den Volken bond. De gedelegeerden leggen er den na- druk op, dat het hier inderdaad gaat om een oorlog tusschen twee staten. „REACTIONNAIRE" ACTIE IN ARABISTAN. Het Sovjet-Agentschap Rosta meldt uit Te herr dat de Perzische premier Razakhan in de Medjfes een rede hield over een reaction- naire actie van den Sjeik van Arabistan Yhesel, in het zuidelijk gebied, waar zich de Engelsche naptha-exploitaties bevinden. De premier vermoedde dat Groot-Brittannie ach- ter de actie staat. De Perzische regeering acht zich derhalve vrij om deze actie te onder- drukken met haar ei'gen krach'ten De Medjlen noemde eenstemming de actie van den Sjeik een directen opstand en droeg daarom den- ministerraad op alie dringende maatregeleri- te nemen om de actie te onder- drukken. Verschillende afgevaardigden verklaarden, dat de Sjeik d-e Engelsche agenten steunde, die zich tot den Volkenbond hebben gewend met het verzoek om Arabistan onafhankelijk te verklaren. Het Perzische volk zal ecbter op zijti hoede zijn en beletten dat de imperialisten de zui- delijke p-rovincie van Perzie in de wacht slee- pen. HET VREEMDELINGENVERKEER IN HONGARIJE. Een nieuwe regeeringsverordening bevat groote faciliteiten voor het vreemdelingenver- keer in Hongarij-e. De vreemdelingen- behoe- ven zich niet meer perso-onlijk bij de politie aan te melden-. Het invu'llen van een. eenvou- dig formulier is vo-ldoende vo-o-r een o-pont- houd van twee maanden, dat automatisch tot een half jaar verlengd k-an worden. Eerst na afloop van dez-en tijd moeten de vreemelingen melden, of zij in Hone;arije willen blijven om een permanen-te inwiliiging te verlcrijgen. OPSTOOTJES TE BOEKAREST. Na afloop van een vergadering ter gele- genheid van het 60-jarig bestaan der Interna tionale hielden de socialisten een betooging in de stad. Er ontsitonden botsingcn met de politie, die eenige personen arresteerde. DE DUITSCHE REPUBLIKEINSCHE BOND. Het bestuur van den Duitschen Repubii- keinschen Bond- heeft Zondag te Frankfort a d. M. vergaderd. Er werd1 een niotie aangeno men, waarin de cntbinding van den Rijksdag werd geeischt. teneinde te komen tol de vor- ming van „een vrij, onafhankelijk, doelbe- wust republikei-nsch b-lok". EEN GEVECHT TUSSCHEN BURGERS EN POLITIE. Zondagavon-d ontsiond bij de ontruiming van een plein te Stuttgart, waar een- feestelijk- heid had plaats gehad, een bo-tsing tusschen de politie en het publiek. Er werd met steenen naar de agenten geworpen, zoodat zij van de bla-nke sabel gebruik m-oesten maicen. Drie politiebeambten en acht burgers iiepen le- vens-gevaarlijke verwondingen op. DE NATIONALISTISCHE BEWEGING IN DUITSCHLAND. Bij beschikkrag van den minister van bin nenlandsche zaken is ingevolge de wet ter be- scherming der republiek d'e bond ,,Oberland" met all-e onder-organisaties voor Pruisen ont- bo-nden en verboden en wordt zijn vermo-gen in beslag genomen. HITLER NOG NIET VRIJ GELATEN. Er bestaat een ernstige verdenkir.g, dat Hit ler c.s. betrokken zijn bij de aangelegenheid der wegens het lidmaaisehap van verboden organisaties gearresteerde personen. Het O M. bij het „Oberlandesgeri-cht" te Miin- chen heeft derhalve voorgesiteld de veroordeel- den gevangen te houden of althan-s de bes'ds- sing omtrent hun vrijlating uit te stellen, tot- d'at de zaak is opgehelderd EEN PROCES TEGEN MINISTERS,. De rechtbank te Riga heeft vonnis gewezen in het politieke minister-proees, welk proces zes dagen heeft geduurd. Het kabinet Nidra was beschuldigd in 1919 met behulp van Duitsche troepen, die destijds een deel van Letlan-d hadden bezet, een staatsgreep te heb ben gedaan en de regeering Ulmanis, die door de constituante was aang-ewezen, te hebben omver geworpen. Het kabinet Nidra hielp de Duitsche troepen bij de bezetting van geheel Letland De ex-premier Nidra werd n-u tot 3 jaren ves-tingstraf, de ex-minister van oorlog Wakin tot 2 jaar vestingstraf veroordeeld. OVERDRACHT VAN GIBRALTAR AAN SPANJE? De bijzondcre convspondent v-an de „Chi- cago Tribune" in Marokko, die Primo de Rivera voor zijn vertrek gednterviewd heeft, verneemd, dat verm-cedelijk na het einde van den Marokkaanschen veldtocht tusschen Spanj-e en Engeland de uitwisseling van Gi braltar en Ceuta ter sprake zal komen. DE FRANSCHEN IN MAROKKO AANOEVALLEN. Naar de bladen melden hebben 400 Rif- kabylen een Franschen post bij Djebel Agtil aangevalllen, De aanval werd echter afgesla- gen en zij leden zwa-re verliezen. Ook van ander-e grensplaaitsen in het Fransche gebied worden schermutsel-ingen gemeld. EEN NIEUWE KOMEET. Dr. Kluma-k van het Weensche Uranium observatorium, meldt de on-tdekking van een nieuwe komeet. De positie van de komeet werd gisternacht te 4 u. 44 -aangegeven als 139 gr. rechte klimming en 30 gr. 52' Noor- delijke declinatie. Het uiterlijk van de komeet is een bleeke nevelachtige massa zonder cen- traal dichtheidspun-t. De helderheid wordt op 7 geschat EEN ZONDERLING GEVAI.. De Londensche pers maakt melding van het volgende fantastische bericht, d-at aan Brazi liaansch-e bladen is ontleend: De gezant- schapsraad Steward van de Briteche legatie te Rio de Janeiro von-d onlangs bij het ope nen der officieele correspondentie onder de aangekomen brieven zijn eigen ontslag. Tot zijn verwond-erimg werd hij den volgenden dag door den gezant te dineeren gevraagd, zonder dat er met een enkel woord over zijn ontslag werd gesproken. Een dag later werd de heer Steward door een ambtenaar van het consula-at, een Braziliaan, en door een In disch dokter, bijgestaan door zes Braziliaan- sche politieagen-'ten, met geweld naar een in richtin-g overgebraeht, waar hij werd opge- sloten, daar men hem krankzinnig verklaarde. Vrienden van den heer Steward1 slaagden er echter in, onder overlegging van een attest van twee psychiaters zijn vrijlating te verkrij- gen. De heer Steward vertrok naar Louden, waar hij bij het Foreign Office een aan-kiacht heeft ingediend DE VOLKENBONDSVERGADERING. In de heden gehouden bijeenkomst van de Volkenbondsvergadering werd namens de zes- de commissie rapport uitgebracht over de to- treding van de republiek San Domingo als 55ste lid. Tot de toelating werd eenparig be sloten. Verder kwam ter spra!:e de begrooting van den Volkenbond van het internationaal arbeidsbureau en van het per-manente inter nationaal hof. De gezamenlijke uitgaven wor den op 22 millioen goudfrancs geraamd. Naar de voorzitter Motta in de vergadering meedeelde, kon hij den datum voor de vol gende vergadering nog niet vastsftellen, daar de rapporten van de eerste en derde commissie over het protocol nog niet gereed waren. De moeilijkheden met Japan over de uit- sluiting van arbitragemogelijkheid bij ge- schillen, die naar de meening van het inter- nationale gerechtshof vragen van uitsiuitend intern recht der eene par-tij zijn, werden oolc gister nog niet uit den weg geruimd. Men beschouwde echter den toestand gisteravond wel wat optimistischer. Een bespreking tusschen leden van 'den volkenbondsraad, tot wie ook graaf Ishii'be- hoorde, dro-eg een zeer vriendschappelijk ka- rakter en leidde tot een algemeene overeen- stemmin-g over de preciese omschrijving der Japansche wenschen. Daarna hebben Lou- cheur (Frankrijk), sir Cecil Hurst (Eng.) en Sirialoja (Italie) een bespreking gehouden, waarbij deze drie gedelegeerden der Europee- sche mogendheden het volkomen eens zijn ge- worden over de opl-ossing, die zij morgen aan de subcomm-issie hopen voor te stellen^ indien ook de Japanners zich daarmede kunnen ver- eenigen. Het staat nu vast, dat de volkenbondsver gadering eerst in de tweede helft der week gal kunnen gesloten worden, maar iedereen ziet gelukkig in, dat dit uitstel slechts bijzaak is tegenover't groote belang, dat deze laat- ste moeilijkheid bevredigend geregeld wordt. niet slechts met het oog op het verkrijgen van Japan's ratificatie, doch- ook, omdat de opge- worpen vraag inderdaad van zeer groot be lang voor de geheele wereld is. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat aan het front a-ldaar thans een veldslag is begonnen, heviger dan ooit in China werd geleverd. Bei- de partijen gebruiken veel artiilerie en vlieg tuigen van waaruit bom-men worden gewor pen. De troepen van Tsjekiang zouden vor- deringen hebben gemaakt; die van Kiangsoe doen een aanval op Lioeho en beschieten de forten van Woes-oeng. Het stoomschip ..Empress of Aus-h-alia" van de China Paci fic, dat te Woesceng lag, is haastig sti'oom- opwaarts gebracht, uit vrees voor een aan val van de oorlogsschepen, die Lioeho be schieten. KORTE BER'ICHTEN. De Fransche genera al Mangin heeft een bezoek gebracht aan den Turkschen premier Ismet Pacha te Angora. De wederzijdsch-e verzekeringen van vriendschap tusschen beid-e landen werden uitgewisseld. O-p verzoek van de Grieksche regeering zend-t Groot-Brittannie een admiraal naar Griekenland, om de Grieteche vloot-organi- sa-tie te bestudeeren cn advies uit te brengen over d-e construciie der oorlogsschepen. Het Journal der Volkenbondsvergadering te Geneve a^ekH, cfet Nederland voor het nieuwe gebouw van het Internationale Ar beidsbureau een schilderij van Ferdinand Bol ten geschemke heeft aangeboden. De Belgische regeering heeft in principe tot de heffing van 26 pet. op den Duitschen invoer besloten. Naar gemeld' wortd is Venizcl - Lon don aangekomen. Uit Athene is aan de Volkenbondscom- missie voor Intellectueele Samenwerking een pro-test gericht tegen het plan tot het slechte der tnuren van het oude Byzantium. Clemenceau, de oud-premier van Frank rijk, bijgenaamd de Tijger, vierde Zaterdag in zijn rustige woning aan de zeekust te La- tranche zijn 83sten verjaardag. Een detachement Engelsche troepen is als veiligheidsmaatregel van Karthoem naar Malaka-1 gezonden. Malakal is een belangrijk irri-gatie-cenitrum. 't Schijnt nog la-ng niet rus- tig te zijn in den Soedan. In zij-n antwoord op een verzoek om loonsverhooging van vertegenwoordigers der vakcentrales van rijkspersoneel heeft de Duitsche minister van financien geantwoord, dat in een tijd, waarin de Rijksregeering op ieder gebied naar prijsverlaging streeft, een verhooging der ambtenaarssalarissen lij-n- recht in strijd zou zijn met dit streven. In het pro-ces tegen de Wuitemburgsche communisten werden d-e tien beklaagden ver oordeeld tot gevangenisstraffen, loopende tot 3%: jaar Prin-s Wilh-elm van Zweden heeft een nieuw to-on-eelstuk geschreven, dat in een the ater te Stockholm dit seizoen gespeeld zal worden. Te Mannheim heeft Zond'ag de onthul- ling plaats gehad van Wet monument voor den socialist Frank, die in den o-oriog gesneu- veld is. Verschillende redevoeringen werden gehouden Gfemens-d nieiiws DIEFSTAL VAN PATRONEN. In d-e buurtschap Hierd-en, nabij Harder- wijk, waar ongeveer 600 grenadiers waren ingekwartierd, zijn Wo-ensdagavond 1000 scherpe patronen ontvreemd uit een tot rust- kamer in-gericht gedeelte van een boerderij. Tot du-sver is van de da-der(s) geen spoor bekend gewoixlen. JEUGDIG MOORDENAAR. Te Winschoten is g-evank-elijk binnen ge bracht de 16-jarige H. S., uit Mus-selkanaal, die Zondagna-cht d-en 17-jarigen Van -der Laan te Buinermond d-oodstak. Het pa-rket is met dokt-er Mieremeth, van Groningen, naar B-uinermond gewees-t; alwaar een sectie op het lijk werd verricht. DE STUDENTENRELLETJES TE LEIDEN. Naar aanl-eiding van de studentenrelletjes die vlak voor de zomervacantie plaats hebben gehad voor de societeit „Minerva", is thans door het Collegium van het Leidsch Studen- ten Corps en door de Commissie van Orde er. Vertegenwoordiging van de societeit Minerva een verklaring gepubliceerd, waariu wordt betreurd dat deze relletjes hebben plaats ge had. Er wordt de aan-dacht op gevestigd, dat, waar ook de schuld- mocht liggen, dergelijke voorvallen niet nalaten een onaangenamen indruk naar b-uiten te maken, terwijl het een schadelijk-en invloed heeft op veler apprecia- tie van het L. S. C. Het Collegium en de Commissie verwach ten, dat van de zijde der corpsleden- geen aan- leiding tot moeilijkheden zal gegeven worden. Naar vernomen wordt is deze kwestie nog steeds-bij de Justitie in ondterzoek. OP DE LAT. Een cafehouder in de Kerkstraat te Hilver- sum, wien het blijkbaar de keel uithangt al. maar „o-p de lat" te moeten schrijven, zonder eenig uitzicht op beta-ling, heeft een eigenaar- di-g middel uitgevonden om pressie te oefen-en op de nalatige nathalzen. In zijn uitstalkast hangt n.l. thans een lijst, waarop hij zijn vorderingen op met n-aa-m en adres aangeduide debiteuren te koop a-anbiedt. D-e lijst mag zich wel in zekere mate vail belangstelli-ng verheugen. B E'ZOL DI GING'SB E SLUIT. Het Nederl. CoiTespondentiebureau te 's-Gravenhage deelt mee: Naar aanleiding van de publicaties van het on-twerp van een nieuw bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksamhtenaren, welke dezer dagen in de dagbiaden zijn verschenen deelt men van zeer bevoegde zijde mede, dat deze publicaties zeer voorbarig zijn. Im-mers heeft omtrent deze aangelegenheid vies uitgebracht. de Raad van State tot dusver nog geen acT- De bedoeide publicaties worden dan ook be- schouwd als h-et gevolg van een o'n-beschel- denheid, hetzij van een ambtenaar of wel van de zijde van een der perscneelsorganisaties, aan welke het concept vertrou-welijk ter ken- n-isneming was toegezonden. VLUCHTELING GEARRESTEERD. Een man, die, onder verdenking van rij- vvieldiefstal in Juni was gearresteerd en aan't bureau Singel werd vastgehouden, zag kans aan zijn bewakers te ontsna-ppen. Dezer dagen is hij weer gevon-den in d° na- bij'heid van zijn wonig, waar hij zich een dag of veertien bleek te hebben opgehouden. Het merkwaardige was, dat de man eerst a-bso- luut niet m-eer-was herkend. De vrij-heid had hem zoo goed gedaan, dat hij veel dikker was geworden en geheel van uiterlijk was verhn- d-erd. Hij is gisteren ter beschikking van de jus titie gesteld. i GUNSTIGE UITSLAG VERWACHT. 1 Zooals men weet, zegt de Crt. werd kort voor de Volkenbondsvergadering door de Belgische bladen medegedeeld, da-t minister Hymans van plan was, de besprekin-gen met onzen minister van Buiteniandsche Zaken, jhr. Van Karnebeek bij de gel-egenheid die zich tijdens beider verblijf te Geneve gema-k- kelijk en ongezocht zou voord-oen, te hervat- ten. Die besprekingen, zooals men ook weet, gingen des-tijdis over de herzienmg van de Tractaten van 1839 en van de daaruit voort- gevloeide latere regelin-gen. Daar jhr. Van Kamebaak herhaaldelijk -te keninen ge-geveit heeft, dat Nederland niet ken treden in be- paalde eisch-en die Belgie had gesteld, voora-1- niet in die, welke betrckking had-den op de souvereiniteit over de Wieli-n-gen (men- herin- nei-e zich liet gevleugdde woord: Wielingen - ScheldeZeelandNederland) en over de gemeenschappelijke verdediging van Lim- burg, zou men uit d-en wensch van minister Hymans mogen afieiden, dat Belgie de alge meene overeenstemming thans n-iet meer op die punten za-1 d-oen afstuiten. Dat is iets, waarover ieder, die een biij- vende en bij hernieuwd tractaat vastgelegd? verh-oudi-ng tusschen d-e beid-e gcede buur- staten als een dringende noodzakelijkheid be- schcuwt, zich ten zcers e meet verheugen. Het zou voorbarig zijn, uit liet feit, dat er een onderhoud heeft plaats gehad, de con- clusie te trekken, dat tusschen de bcide staa-ts- lieden thans reeas algeheele overeenstemming is bereikt. Maar vnnneer men in het oog houdt dat van b-eia-e zij-den ten zeerste naar ee-n bevx'edigende oplossi-ng wordt verlangd. gelijk ook tusschen buursteten niet wel an-* ders denkbaar is, en cliat beven-dien de cnt- werp-tractaten sedert eenige jaren gereed liggen, dan schijnt de hoop, dat een gun- sti-g-e uits-lag der hervatt-2 feprekin-gen mag werden tegemoet gezien, zeke-r ge-enszins on gegren-d. EEN INCIDENT Gisiermiddag deed zich te Delft bij den aanvang van d-en weds-trijd Concordia D.H.C. een klein incident voor. De tce'.oop was op zeker oogenblik zoo groot, dat het bruggetje, waarover m-en tcegan-g krijgt tot den lsten rang -onder den zwaren last be- zv/eek. Gevolg was, dat een aan'at personen, w.o. en-kele dames, in een m-c-ddersloot te- lecht kwa-men. TE WATER GEVALLEN. Te Zaandam is Z-aterdagmiddag nabij de buurtschap Haaklersb-roek een autcbus uit Beverwijk, waarin 13 kcrfbalspders waren gezeten, hij het keeren aclitenxit te water ge- reden. D-e inzi:ter,d-en en de chauffeur kwa- men met den schii-k vrij. PREMIE-LEENINGEN Voor den Hoogen Raad is gisteren behan- deld het cassatie-beroep, ingesteld door H. N. L. Hoevenaar, directeur van de premle- leeningen uitgevende naamlooze vennoot- scha-p Utile, tegen een vcmni-s der Rotterdam-, sche Rechtbank, waarbij hij wegens overtre- ding van de Loterijwet is veroordeeld tot 3 maanden hechtenis. Als raadsman van den requirant trad op mr. H. P. Marchant, die eenige cassatie-mid- delen toelichtte. DE AMBTENARENSAL ARISSEN. Volgens een bericht in Het Centrum zou het in het voornemen der regeering liggen om in de eers-te helft van 1925 opnieuw'eene herziening der ambtenar-ensalariss-en te ever- wegen, indien en voor zoover de verbetering in de opbrengst der Rijksmiddelen, welke is ingetreden, van blijvenden aard za! blijken te zijn. Inmiddels zou het nog niet volkomen zeker zijn, dat per 1 October a-.s. de voile 10 pet. korting voor de gehuwden zal worden g-ehe- ven, Verder was aanvankelijk bepaald, dat de maximumverlaging voor gehuwden en kostwinners op 1 Ja-nuari 1925 krachtens het nieuwe salarisbesluit ten hoogste 15 pet. zox» bedragtn. Ook hieromtrent zou, volgens het biad, nog geen volstrekt zekerheid bestaan. De mogelijkheid zou niet uitgesloten behoe- ven te worden- geacht, dat de toestand der rijksfinancien alsdan zoodanig zou zijn, dat op dat tijdstip met eene maximum-verlaging van 10 pet. zou kunnen worden volstaan. De Haagsche verslaggever van Het Volk meldt deswege aan zijn biad: Ons is gebleken, dat men zich omtrent het lovenstaande geen al te groot illusies moet maken. De zaak is volgens hem thans deze: De centrale commissie voor georganiseerfl overleg heeft der regeering verzoeht om per 1 October voor gehuwden en ongehuwdeir kostwinners niet 5, doch slechts 234 pet. van het salaris af te trekken, zoodat de total® vermindering 7'A pet. en n-iet 10 pet. zal be- dra-gen. Van zeer goed ingelichte zijde wordt ons medegedeeld, aldus het bericht, dat in- derdaad deze tegemoetko-ming ernstig door de regeering wordt overwogen. Er zijn- echter technische moeilijkheden aan vertonden. De sa-lariskorting geldt n.l. ook voor die groepen van ambtenaren, wier salarissen bij de Wet geregeld zijn. (De algemeene regeling Js vastgesteld bij Kon. Besluit). Met ongedaan maker, hiervan- zou slechts mogelijlc zijn door een nieuw wetsvoorstel, tenzij bedoeide categorieen, waartoe o.a. de ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1