Alkmaarsche Gourant De Kluizenaarvan Far-End UW PRIJSGOURANTEN FEUILLETON. Honderd Zes en Twinflgste Jaargang, Diiisdag 30 September Uoordam G 9, Alkmaar Ko. 281 1924 Provinciaal Nienws UIT BERGEN. Het voorgoed in gebruik nemen van het nieuwe R.-K. Kerkgebouw heeft door de ka- tholieken Zondagrruddag op plechtige wijze plaats gehad. Een paar dagen te voren werd door eenige prefecten der Congregatie van de H. Familie, afd. mannen eene vergadering belegd ter be- spreking van de vraag op welke wijze aan d'e- ze plechtigheid luister zou kunnen word" -■ bijgezet. Dat die vergadering niet te verge is gehouden, bleek Zaterdagmiddag, toen w, len bezig waren om den weg, welke de proces sie zou volgen, met slingers van groen en bloemen te versieren Op werkplijk kwistige wijze werd de betrekkelijk lange weg met groen, bloemen en planten getooid. Nadat des morgens vele parochianen ter H. Tafel naderden en de Hoogmis op plechtige wijze was opgedragen, werd des middags het Allerheiligste in processie naar de nieuwe kerk overgebracht. Voorop gingen de schoo'- kinderen, gevolgd door de leden der Maria- Congregatie, de leden der H. Familie, afd. vrouwen, de koorzangers met orchest van Bergens Harmonie, daarna de leden der H. Familie, afd. mannen, vervolgens een groot aantal bruidjes, eenige Zusters van het Pen- sionaat en daarna de Priesters met het Al lerheiligste. De deelname aan de processie was zoo groot dat de voorste rijen het eindpunt reeds genaderd waren, toen de achterhoede zich nog in beweging moest zetten. Het Allerheiligste werd gedragen door dtem ZEerw. Heer^Pastoor onder een baldakijn, gedragen door yier heeren. Onder de proecessie wed door de koorzan gers onder begeleiding van het orchest ge- zongen, terwijl het refrein ,,Lauda Jeruzalem Dominum" door alien werd medegezongen De weg, dien de processie^v ol gde, Hep ge- heel over eigen terrein van de, kerk. Het Allerheiligste wer t vol gens op het prachtige altaar ter ar iding uitgesteld, ook in de kerk prijkte een a t van bloemen en planten. Tientallen bruidjes hr n zich rondoin het altaar opgesteld, di -'les onder leiding van eenige zusters van het Pensiomaat. Vanaf den preekstoel werd het H. Sacrament door den Z. E. heer Pastoor geintroniseerd. De dag werd beeindigd met een plechtig Lof, waarin de Pastoor dank bracht aan alien, die hadden bijgedragen om dit voor de paro- chie zoo heugiijk feest op zoo schitterende wijze te doen slagen. Zaterdagmorgen werd door Burgemeester en Wethouders aanbesteed het verfwerk van 16 gemeente-woningen aan den Kogendijk Ingeschreven werd als volgt: C- Hooglanil 960.—; Mooij en Kooijman /800.—J. Roozendaal 750.J. Weijers 1280. C. Meijer Sr. 930.75; W. Beukers /739.— Leegwater f 1000.J- Leijen Jr. 888.—; N. Weijers 928—en L. Zwak- man 1317. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver W. Beukers. Eveneens werd door B. en W. aanbesteed het onderhouden der gemeente-begraafplaat- sen, waarvoor werd ingeschreven als volgt: Ri Kleverlaan 400-—, C. Beukers 580. S. Min 240.—, en G. Witte 275.—. De gunning h'iervan werd 14 dagen aan- gehouden. Het Raadsbesluit d.d. 2 September 1.!. tot afschaffing van de kermis in deze ge- meente, is door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd. De uitslag van het dezer dagen gehou den huishoudelijk concours van de Schietver- eenigiiig „Diana" alhier, is als volgt: Personeele baan: le prijs-W. J. van der Steen; 2e prijs P. Oldenburg; 3e prijs P. Roozing; 4e prijs Th. J. v. d. Steen. Vrije baan. le pr. P. Roozing; 2e prijs W. J. van der Steen; 3e prijs A. v. d. Spiegel; 4e prijs P. Oldenburg. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevortden: Een vulpotlood met sigaren- aansteker, een bruine gummijas, twee grijze mantelceintuurs, een groene Fransche kinder- mu-ts. Verloren: Een oranje zijden halsdoek, een meisjescape, een donkerbruine portemonnaie, een boek, getiteld „Rachele Scarpa", een rood bruin R. K. kinderkerkboekje, een zilveren manchetknoop, een bruin portemonnaietje, een roode haarstrik, een bruine portemonnaie. UIT HO-ORN Voor een zeer belangstellend publiek trad op mej. C. A. van der Veen, leidster der voorbereidendc Mc-ntessorischool. In zijn in- leidond woord wees de voorzi tier, de heer door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 44) „Je hebt al je duiten gespendeerd aan kosf- baar purper en fijn linn-en", vervolgde Andrey tneedoogenloos. „Die japon is nooit in Old- hampton gcmaakt, daar verwed i'k een tientje om." Molly bloosde, niet een hardrocden bios zooals zoovele vrouwen, maar een zachtro- ze gloed, die haar nog onweerstaanbaarder maakte dan te voren. „Neqn", gaf zij onwil'lig toe, „ik heb deze nit London laten komen." Sara keek haar aan met groote verbazing. Geheel met haar eigen gedachten bezig, had zij niet gelet op de kostbaarheid van Molly's beelderig toiletje en keek er nu ©plettend naar. Waar ter wereld had zij het geld van- daan gehaa'ld om dat te betalen? Pas heel kort geleden had zij in de schuld gezeten en nn kwam zij voor den dag met kostbaarhe- den die haar middelen ver te boven1 gin gen', zooals ieder mensch met gewoon ver- stand kon narekenen. Sara fronste de wenkbrauwen1, maar ze be- grecp, dat zij d« zaak op dit oogenblik niet Doudard, er op, dat cleze lezing de eerste was van een serie beschouwingen, die door de leerkrachten successievelijk zullen worden ge- geven. Als onderwerp behandelde spreekster: ,,Het wezen der M ontessori-meth ode". Vooraf gaf zij een kort overzicht van den anbeid van Dr. Maria Montesoori voor deze haar eerste boek schreef. Nadat mej. van der Veen er op gewe- zen had van welk groot belang het was, dat de kinderen geregeld de voorbereidende school bezoeken, trachtte zij uiteen te zetten, wat Montessori op den leeftijd! van 36 jaar aan de kinderen wit geven, n.l. de ontwikke- ling van het innerlijk bevorderen, opdat dit hoe langer hoe meer tot arbeidzaamheid komt. Doch 't innerlijk kan zich all«en ont- wikkelen, als't kind alle vrijheidl heeft zich te oefenen, zich te leeren uitdrukken in de nieuwe voor hem nog zoo vreemde wereld. De le- racht is in't kind, maar wij moeten't cultUur leeren. Dat kan't leven al- Icen mu. Uitvoerig stond inleidS'ter stil bij de idee vrijheid. Niet losbandigheid dus, maar doen wat de kinderen zelf willen. Er is niets absoluut vrij in de heele openbaring. Alles wordt beperkt door't algemeeme, zeer omvat- tende Dr. Montessori onderscheidt twee soorten arbeid, die naar o r d e of naar eerste soort moet beschermd worden, en in die rich- ting moet het kind voile vrijheid hebben zich te ontwikkelen. De tweede soort moet zoo sterk mogelijk tegengegaan, ja liefst voorko- tnen worden. In verband daarmee werd het reeksenidee uitgelegd: de rose tot de bruine trap, en gewezen op de beteekenis van de verkeerde fantasie. Uitvoerig behandelde zij, uit jt oogpunt van kinderopvoeding, de betee kenis der 2 z.g. oerinstincten, n.l. de zucht voor levensbehoud en de drang tot instand- houding der soort. Wij opvoeders moeten hel- pen die insitincten te behccrsclicn, wat niet ge- beurt door enkel verbieden, uoch indien er sorake is -in haat of wraak. 't B-este is on stille morr nten, als't kind innerlijk in rust -is, met 't kind vertrouwelijk te praten. Vol- gens Montessori is't van geen nut, als we verbieden of to omen op't moment, dat een verkeerde daad wordt bedreven. Natuurlijk als't kind anderen benadeelt, treden we wel direct op. Kweek in de kinderen aan't tegen- gestelde van hun verkeerde uitingen: mede- gevoel, vriendelijkheid, beleefdheid. Doch geef zelff het voorbeeld. En heb geditld! Stoor het kind niet noodeloos in zijn arbeid, help niet als het niet wordt gevraagd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragne werd door velen gebruik gemaakt. Tot sluis- en bnigwachter aan het Kleine Oost is benoemd de heer H. Westerbaan. Met ingang van den nieuwen cursus is in het leerplan vioor de opleidingsklas voor H. B. S. en U. L. O. ook het Fransch als leervak opgenomen. De leerlingen ontvangen gedurende 4 uren per week les in deze taal, en wel onder school- tijd, zoo dat het schoolgeld niet verhoogd be- hoeft te worden, terwijl de leermlddelen door de gemeente worden verstrekt. De heer J. W. Stuurman alhier, slaagde le Leiden vc-or het candidaatsexamen Indisch recht. De hoofdpdjs van de gehouden verio- ting der Land- en Tuinbouwtentoonstelling, een brik met twee paarden volledig bespand, is gewonnen door den heer -Z. Houter te Wog- num; de 2e pr. een vette koe door den heer Balk te Hem. De heer P. Lugtig alhier slaagde voor het examen schoonschrijvcn M. O. De heer P. J. A. D. Dirkmaat, eerv. ontslagen Directeur van het Hnis van Bewa ring te Haarlem, zal benoemd worden tot adj. directeur van de Rijkswerkinrichting al hier. De vereentging „Oud Hoorn" is toege- treden als lid van de vereeniging Holland- sche Molens. In vocbereiding zijn plannen tot restauratie van den gevel van het cafe ,;De Witte Engel" en de perceelen van het Claes Stapels Hofje aan het Munnifcenveld. De afd. Hoorn van de vereeniging „Bet Witte Kruis" heeft een algemeene vergade ring gehouden onder leiding van den heer dr. De Boer. Besloten werd de candidatuur van den heer Pauw tot lid van hdb hoofdbestuur kracfatig te steunen. Bij de behandeling der agenda werd de verbcuwing en uitbreiding van „Heideheuvel" goedgekeurd. Echter zal men aandringen op het noemen der begrootingsbedragen. Ten opzichte van de opheffing van den on tsmett ingsoven te Alkmaar was men van gevoden, dat reeds thans tot stopzetting dient te worden overgegaan. De aftredende bestuursleden dr. De Boer, Jb. C. Kloppenburg en dr. Keyser werden bij acdamatie hcrkozen. Besloten werd om bij B. en W. aan te dringen op betere reiniging van de stads- urinioirs. Tevens werd gewezen op den- tegenwoordi- gen ophaaldienst van vuit; voorheen dagelijks, nit een oogpimt van bezuioigmg thans twee kon onderzoeken en zette het geval dus uit haar gedachten met het vaste voornemen dit mys'terie later op te helderen. Intusschen kon zij niet anders doen d!an bdfc resu'ltaat bewondfei-en. Molly zag er meer uit als een statige, jonge keizerin dan als een anne doktersdochter, zooals zij daar de ka- mer binnenlcwam om omlielsd en gecomplli- menteerd te worden door de Lavendel tante en een edelmoedig gcedkeurend prijsje in onfc- vangst te oemen van Melis Herrick, die haar tusschendoor schertsend plaagde. Sara kreeg een gevoel van verlichting, toen zij ontdekte, dat juffrouw Levina en Herrick de eenige in de kamer waren. Garth Trenth was nog niet gekomen. Ondanks haar verlan- gen hem weer te zien, had zij: tech 'n onzeker gevoel, een soortb vrees hem te ontmoeten in het bijzijn van anderen en zij had -oneindig liever gewild, dat hun eerste ontmoeting na de gebeurtenissen van1 den vprigen dag er- gens anders had kunne'n plaats hebben dan juisi; op dit vroolijke lunchpartijtje bij Andrey. Maar -het trof toevallig zoo, dati zij; geheel alleen in de kamer was, toen Trent aangiet- diend' werd' dOor een keurig dienstmeisje, ter wijl de rest van het gezelschap langzamer- hand naar de* veranda getrokken was en zij was achtergebleven, blij een oogenblik alleen te zijn iom haar zelfbeheensching te herwin- nen. Zij had nooit gedacht, dat zoon aHedaag- miaaT per wetik. Vooriail de bewonens der Bte venhuizen klagen, dat hdt opgehoopte vuil stank veroorzaakt. Bij B. en W. zal op ver- betering worden^ aangednongen Hierna slutting. UIT HEERHUGOWAARD. D. T. V. I speelde Zondag tegeni Heiloo II D. T. V. verloor met 31. UIT ZUID-SCHARWOUDE. In de gehouden raadszitting waren alle leden aanwezig. Onder de ingekomen stukken was een ver- zoek van de afd. N. H. van den Bond van ge- meente-ambtenaren om het salaris van den ontvanger niet te verlagen. In verband met het genomen besluit werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Het bekende verzoek van de gezondheids- commissie inzake malariabestrijding werd voor kennisgeving aangenomen omdat reeds bepalingen in de politieverordening voorko- men. Ter tafel kwam hiema het adres van De Hanze voor invoering van de winkelshiiting op Zondag. B. en W. hadden geen prae advies omdat ze eerst de meening van den raad wenschten te hooren. De heer Zeeman sprak zich uit voor ver- plichte sluiting en zou er den 8 uur sluitings- avond aan toe willen voegen. De heer Berkhout sprak zich er voor uit en wees er op, hoe de winkeliersvereeniging daarvoor reeds een groot aantal jaren ge- ijverd heeft en wees er op, dat de sluiting vrijwullig niet tot stand zal komen. De heer Kramer sloot zich als bestuurslia bij het adres van de Hanze aan en de her Groen was van oordeel, dat de Zondag ge- wijd moet zijn aan den dienst van God De heer du Burck wees er op, dat de nood- zakelijkheid door een groote groep winke- liers niet gevoeld wordt en ook, dat er in an- dere Langendijker gemeenten afwijzend be- schikt is. Ook de heer Kroon wees op het beslnit van de winkeliersvereeniging. Ten slotte werd besloten nog geen beslis- sing in deze te nemen, doch dat B. en W. de volgende vergadering met een prae advies in zake Zondag- en avondsluiting zullen ko men. Het vervolgonderwijs zal wederom worden gegeven en voor het geven van dit onderwijs werden aangewezen de heer Fenaud en Mej. Vos van Zon. Op voorstel van B. en W. werd besloten de vergoeding daarvoor te verhoogen van 1.25 op 1.75 voor het hoofd van 1.op 1.50 voor de onderw'ijzeres. In de vacature van gemeente-ontvanger werd voorzien door de benoeming van den heer Jb. Rutsen, al hier. Op voorstel van B. en W. werd besloten om de verordening op de heffing van school geld zoodanig te wijzigen, dat deze wordt ge- heven over het belastbaar inkomen, waar- door tevens de reductie voor groote gezinner. komt te vervallen. B. en W. stelden voor om voor de schoollokalen over te gaan tot gas- verwarming en daarvoor de benoodigde ka- chels aan te koopen. Met A3 stemmen ging de raad hiermee accoord. Besloten werd om hiervoor een leening aan te gaan van 1300 gulden. Besloten werd met de uitvoering van het besluit tot verbreeding van de kromme brug te wachten, totdat ook de voorstellen te dezer zake van de banne bekend zijn. Daarna slui ting der vergadering. UIT OUDKAR5PEL. In de gehouden vergadering van de inge- landen van den Kerk- en Dergmeerpolder, welke door ruim 40 personen bczocht was," is met meerderheid1 van stemmen besloten om geen Amerikaapsche windmotor te plaatsen, zooals door de ingelanden van de Dergmeer verzocht wbs. De geest van de vergadering was een- zoo- dan ige, dat men zich niet tegen een verbeterde bemaling verzette, doch de tegenstemmers waren van oordeel dat motorische kracht meer aan te bevelen was, omdat dan ook bij stil weer gemakn kan worden. De zaak is voor veid'er onderzoelc in han- den van het 'bestuur gesteld. Ook dezen zomer hebben de schoolldn- deren zich weer bezig gehouden met het ver- zorgen van een kamerplantje, hun door de kweekerij „E>e Dahlia" verstrekt. De tentoonstelling daarvan, zoowel in deze als de andere Langedijker gemeenten, zal Woensdag a.s. plaats hebben. Als leden van de jury zijn d'ezelfde perso nen van het vorig iaar aangezocht. UIT SCHERMERHORN. De Vischvereengiing „De Karper" hield Zon- dagmorgen den aaugekondigden hengelwed- strijd op karper in den Eilandspoldter. Het aantal deelnemers was niet groot hoewel het weer zeer goed was. Ook ditmaal werd er niet veel gevangen. Alleen de heer F. Moer- beek gelukte het een maat-karper te vangen; aan hem is dan ook de prijs toegekend. Vrij dag zijn de prijzen dOor het 'bestuur sche emotie als puce zenuwactitiglieid kon be- staan naast de gewddighekli van dte liefde zelf, maar gedurende deo eindeloozen tijd dat Garth de kamer doorliep naar haar t e, kreeg zij het onzinnige gevoel van liefst weg te vluchten, en met groote moeiite dwong zij zichzelf te blijven staan. Een oogenblik later gaf hij; haar de hand en maakte een of andere kalme opmerking over zijn late komst. Zijn manier van doen was kalm onverschillig, geen spoor van iets meer dan gewone beleefdheid lag erin. E>e koele, nietszeggende toon van zijn stem maakte op Sara's gespannen gemoed een indruk als wanneer een onverschillige vinger de snaren van een viool tokkelt en al leen een snerpend geluid te voonschijn brengt. Zij wist nauwelijks wat zij hem antwoord- de. Zij wist alleen- maar met een- plotseldnge, overweldigende zekeriheid, dat de Garth, die nu naast h-aar stond een geheel amder man was, die niets had van den man, die haar in zijn amen had genomen op het Duivelska-p- eiland. De minnaar was weg; alleen de ken- nis overgebleven. Zij stamelde een paar ontsamenbangende woorden- bij wijze van- a-ntwoord, en ver- giste zij zich, of kwam er een oogenblik slechts een blik van begrij-pen, bijna scheen het van ber.uw, in zijn oogen, om dadelij'k weer vervangen te worden- door die sombere, bittere ^yerschilligheid, die er gewppalij-k in van „Floralia", toegezegd aan die kinderen- wier ballon het verst zou neerkomen, uitge-. reiki De eerste prijs werd uitgereikt aan Cor Groenewoudt Kramer, de 2e prijs aan Geer- tje de Vries, de 3e pr. aan Nel Jonk en de 4e prijs aan Piet Plevier. UIT EGMOND AAN ZEE. Vrijdagavond vergaderdte de plaa-tselijke afdeefing der vereeniging „Het Witte Kruis" in de zaal van de heer Jonker. De voorzitter, de heer Eijma, heette de aanwezigen welkom en sprak er zijn voldoe- nintg over uit, dat zulk een flunk aantal le den, ook veel dames, waren opgekomen. In de plaats van den heer K. de Graaff, die niet herkiesbaar was, werd als bestuurslid gekozen de heer C. Plui-mgraaff. De puntsgewijze behandeling van den be- schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring der Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis", te Amsterdam, leverde geen stof voor bijzondere mededeelingen. Tot af- gevaard'igde werd gekozen de heer K. de Graaff, aan wien vrij mandaat verleend werd. Bij de rondvraag bracht de heer J. v. d. Plas den toesta-nd van het gebouw der ver eeniging ter sprake. Het bleek, dat daafin verbetering gebracht wordt. Aan den heer A. Zwaan werden door den voorzitter der afdee- ling „Wijkverpleging", den heer' Maas, na- dere irdichtingen daaromtrent verstrekt. De heer Jonker bracht een woord van hul- de aan den heer v. Hall, die zijn ijver voor het verkrijgen van een wijkverpleging op Egmond aan Zee eindelijk met goedcn uit slag bekroond mocht zieri. De heer J. v. d. Plas trachtte de afdeelin-g te bewegen een cursus te openen in eerste hulp bij on-gelukken, inzonderheid de behan deling van drenkelingen. H-et was hem ge- bleken, dat bij een door hem bijgewoond ge val eer van mis- dan van behandeling ge- sproken kon worden. Hoewel men voor dit plan wel ooren had, bleek dit meer op den weg te liggen van ,,Het Groene Kruis" of een zich daarvoor afzon- derlij-k vormende club. Met een woord van dank voor de aange- name wijze, waarop de besprekingen gevoerd wa-ren werd de vergadering gesloten. In aansluiting' op de besprekingen op de vers'pdenn0' v?'1 r 33n- leiding der dreigende verhooging der opcen- ten op de Rijksinkomstenbelasting tot 100 pet. is het niet ondienstig een en ander mede te deelen van hetgeen een bezoek ten gemeen- tehuize daaromtrent leerde. Het valt niet te on-tkennen, dat de gemeentebedrijven een sehadepost vomen, doch uit de rekening volgde nog niet, dat dit een b'edrag van 17000 zou zijn. Als verlies op de gasfa- briek stond geboekt 'n bedra-g van 3931,13, op de waterleiding f 537,46 en op het gem.- electr. bedrijf 37.88, te zamen 4506,47. Wel'von den we onder de uitgaven posten voor de gemeentebedrijven van respectievelijk 10705,50, 5887 en 5437,50 voor rente en aflossingen, doch die bedragen waren ook onder de inkomens uit de bedrijven in de ge- meenterekening opgenomen. Bovendien genoot de gemeente nog uitkeerin-gen door die; bedrij ven gedaan voor pensioen, belasting enz. van resp. f 1548.76, 424,49 en 234,73. Van deze n-iet onbelangrijke bedragen ka-n dus niet gezegd worden/dat zij in de gemeen- terekenin-g wegg^werkt zijn. Mogelijk dat en- •kele kleinere -posten begrepen- kunnen zijn in de uitgave voor straten en pleinen, wegen en voetpaden of lantaarns en straatverlichting, doch deze posten zijn door den gemeenteraad zelve bij suppletoire begrooting verhoogd van resp. '2200, 1000 en- 1500 tot 4919.25 5556,38 en 3074,40, zooda-t belangstel- 1 en den daaromtrent kunnen in-gelicht zijn. Het is trouwens moeilijk aan te nemen, dat die verhoogin-gen nu juist geheel in betrek- king staan tot de bedrijven. Mocht echter ter vergadering de gedach- te opgekomen zijn, dat de belastingverhoo- ging zoo iets zou zijn als een groote schoon- maak, die de gemeente in een keer uit de misere zou helpen, dan moet met leedweZen opgemerkt worden dat de teekenen wijzen op een blijvenden druk. Als oorzaken werden o.a-. genoem-d: de nieuwe toepassing van den aftrek voor nood- zakelijk 1 evenson-derho-ud, het derven van de oorlogswinstuitkeering en de verplichtingen, die de Staat aan de gemeente heeft opgelegd ten behoeve van het ond-erwiis. Wat het eerste aangaat, tot nu toe werden in een gezin de inkomsten vdn -elk kind bene- den 21 jaar op-gestel-d bij het inkomen van het hoofd des gezins, terwijl er eenmaal 500 voor levensonderhoud werd afgetrok- ken. Thans wordt ieder lid van het gezin af- zonderlijk aan-geslagen en op elken- aanslag de aftrek toegepast. Daar zeevarende jongens van een jaar of zestien- al wel zooveel ver- dienen, dat zij boven den aftrek komen, scheelt dat de gemeente pl'.m. 100.-000, belastbaar inkomen, d. w. z. tegen 6 pet. een mindere inkomst van pl.m. 6000. De oor logswinstuitkeering van pl-m. 6000, blijft ook uit, zoodat hierdoor reed's 12000 door belastimgverhooging moet gevonden worden. Gelukkig kwamen Andrey en de andere gasten onder vroolijk gel-a-ch binnen en hiel- pen haar over dit moeilijke oogenblik been-. Garth wieindde zidh itot zijn gastvrouw met een veron-tschuldigi-ng over zijn late komst; hij had een klein defect aan zijn auto gehad. Gedurende de lunch praatte Sara werktiri- gelijk, als een automaat, waarin iemand een cent werp-t, a-ntweordend, wanneer haar een vraag gesiteld werd. Zij was totaal in ver- warring over het vreemde van Garth's ge- d-rag. Watlneer hun ontmioeting had pl-aats ge had- onder de oogen van het overige gezel- schap,, zou het haar begrijpelijk gewecst zijn, want hij was de laatste om ooi-t met zijn ge- voelens te koop te loopen. Maar zij war-en dat oogenblik geheel alleen geweest en toch had hij in woord- noch bl-ik ook m-aar iets van- hun nieuwe verhou-d-ing laten doorsche- meren. Hij had ha-ar begroet aisof zij niet meer oppervlakkige kennissen waren ais of het gebeurde van den vorigen dag uit zijn geest weggevaagd was. Het was onbegrijpe- lijk. Sara bad1 bijna- het gevoel alsof iemand haar een slag gegeven had, en zij had al haar moed en zdfbeheersching noodig o-m deel te nemen aen belt algemeene gesprek zan der zich te verraden. Zij- was dantoaar eindeljik h# bpgejtt-. N V. Boek- en Handelsdrnkkerjj v.h. HERMs. COSTER ZOON LAAT QNS BRuKSEN Bovendien de gemeente verplicht bijdra- gen te bete voor het onderwijs aan de Zee- vaartscholen (b.v. Amsterdam of Delfzijl), de inrichtingen voor nijverheidsonderwijs (Amsterdam, Egm. visscherijschool, am- bachtsschool te Alkmaar), H. B. S. en Gym nasia en wat dies meer zij. Aan-gezien bovengenoem-de factoren van blijvende aard zijn, bes-taat er weinig hoop, dat de toekomst verlichting brengen zal. Niettemin zal men ten gemeentehuize al het mogelijke doen en gaame aan ieder, die in het algemeen belang zich op de hoogte stel len wil, de gewenschte inlichtingen verschaf- fen. Een aanbod om de gasfabriek over te ne men is aan de gemeente niet gedaan. Wel wilde dte provincie de waterleiding aankoo- pen, doch daartoe is men nog niet durven overgaan. Dat is trouwens een kwestie, die wel rijpelijk overwogen moet worden. UIT HEILOO. Aan "de afdeeling Heiloo van de Neder- lands-che' Vereeniging „Het Witte Kruis" is voor de tuberculosebestrijdlng over 1924 een subsidie verleend cn wel van het Rij-k 568 cn van de Provincie 56.50. Naar wij vernemen heeft het bestuur van-de Landarbeidersstichting afwijzend be- schikt op een verzoek van twee ingezetenen uit Limmen, die hier een aanvraa-g om een plaatsje hebben gedaan. De afwijzing is gegrond op het feit, dat de personen hier nog geen woo-nplaats hebben. UIT LIMMEN. I Zaterdagmiddag half 3 uur kwam de raad in voltallige zitting bijeen. De voorzitter deed med-edeeling om-trent de beharding van het schoolplei-n bij de R. K. school. De begrooting was plm. 700 er is voor f 450 aan werk uitgevierd, zoodat het niet geheel is afgewerkt. De voorzitter d-eed daarvan- nadere mede deelingen. Ingekomen stukken: o.a. een schrijven van de Waren wet dat er te v-eel w%s berekend; er zal een bed-fag van 116.06 worden ge- restitueerd. Vastsielling gemeente-rekening over 1923. De comrnissie tot nazien van genoemde re kening maakte eenige opmerkingen. De begrooting werd vastgesteld als volgt: gewone dienst ui-tgaven en ontvang- sten 63842.343^, sal-do 212.19%, buiten- gewone ontvangsten f 1500-0, uitgaven 225-00, totaal inkomsten 79104.54, uitga ven 86342.34 34nadeelig saldo 7237.8034. Rekening van het Burgerlijk Armbest-unr: ontvan-gs-ten f 5558.38, uitgaven 4299.94, saldot 258.44, tevens was afgelost het na deelig saldo van den vorigen dienst. Regeling jaarwedde gemeente-ontvanger. De voorzitter las de bekende regeling voor zooals Ged. Staten die zich voorstellen en het adres van Nederhors-t den Berg die de 30 pet. ineens wil verlagen. De voorzitter stelde, namens B. en W., voor om zich met den wensch van Ged. Sta ten te vereen-igen, deze regeling wijkt zeer weinig af van het voorstel wat de Raad1 aarn Ged. Staten had kenbaar gemaakt omtrent de regeling elke de Raad op 13 Juli had aan genomen en wat niet was goedgekeurd. Bij dit verzoek was een circulaire van den Bond van Gemeenteambtenaren, die betoogd-e dat de ontvanger, speciaal op de kleine plaat sen, niet veel minder werk heeft en, dat door, de hef'fing forensenbelas-ting weer meer werk- in het uitz-icht is gesteld. N-adat het adres van N-ederhorst den Berg en van den- Bond van gemeenteambten-areni voor kennisgeving was aangenomen, ver- eenigde dte raad zich met het voorstel- van B. en W. Voofdraeh't college van zett-ers. De voordra-cht van B. en W. luidt: 1. 'J.j Valkerin-g Tzn. (aftredendi)2. J. Nuijensi Mz.; 1. Jac. Adrichem, 2. N. Kuys. j De voorgedragene werden met algemeene stemmen gekozen. Voorstel verlenging ontrui'minigstermijnl blik van vertrekken aanbrak en het gezel- schap zich op het bordes verzamelde om af- scheid te nemen en elk zijns weegs te gaan. en we gaan picniccen op Duivelskap- eiland". Audrey's hooge, heldere stem; die tegen Molly babbelde, die op de haar el-gen manier een half d-ozij-n plannen voor de eerste dagen oyerwoog, d-rong tot Sara door, die op de ondtersife trede stond te wachten, ongeduldig om weg te komen. Als getro-kken door een onzichtbare magneet, onrmoetten h-aar oogen d'i<* van Garth en het bloed vloog haar naar de wangen. Zijn blik was raadselachtig. Het volgende oogenblik boog hij zich voorover en sprak met een- zacbte stem, di-e alleen h-aar oor over- dekte: ,,VervI-oeld:e plaats, waar ik m-ijn eenige kleine stu-kje hemel 'heb leeren kenn-enToen, na een oogenblik zwijgen, voegde hij er op vasten toon aan toe: „Maar een zwart sch-aap heeft niets in den hemel te maken.: Dat moet aan de deur geweerd worden en dat is recht ook! Daarom za-1 ik nooit vra- gen- om binnengelaten te worden. Hij keek haar een oogenblik vast in de oogen, en wendde toen kalm den blik af. En Sara begreep dat hij met die paar woorden a-lles had herroepen loodiertcnd- alles wat hij gevraagd had, alles wat hij ge geven had den dag te voren. (Wordt veryolgdju

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5