DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Debat Van Embden-Snijders, No. 282. m gftMnWa tmkn, Honderd zes en fwmtigste Jaargang 1924 Ihonnementsprijs bij yooruitlbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Adyertcntiepr. 25 ct. p. readgrootere letters naar plaatsruimtc. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Iiedactie No. 33. WOENSDAG 1 OCTOBER Buitenland Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Door het transport der regeeringstroepen zijn de spoorwegen zoodanig in beslag geno- men, dat er geen goederenvervoer meer plaats heeft. De handel staat geheel stil. Tusschen Peking en Tientsin vindt zelfs in het geheel geen spoorwegverkeer meer plaats. Militaire vliegtuigen van Mandsjoerije bedreigen Pe king maar. men betwijfelt of zij in staat zul- len zijn den afstand van 640 K.M. in een stuk af te leggen voor het bombardement. Woe Pei Foe van Tsjih-li vertoeft nog te Pe king waar hij nog moeilijkheden ondervindt met de financieele regeling van zijn veldtocht. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, is in de nabijheid van die stad een groote slag aan den gang. De stad is ten deele bezet en moet op verschillende punten in brand staan. Vliegtuigen van Mandsjoerije hebben in den loop van den dag bommen geworpen op Sjanhaikwan. De leden van de regeeringspartijen in Ja pan hebben besloten den minister van buiten- landsche zaken te verzoeken zijn politiek van non-interventie te wijzigen, indien de burger- oorlog in China ook overslaat naar Mongo lia en Mandsjoerije. DE BEDREIGING VAN MEKKA. De correspondent van de „Moming Post" te Cairo verklaart, dat boning Hoessein nog le Mekka verblijft, en dat de opmarsch der Wahabi's tot stilstand schijnt te zijn geko- tnen. Het gerucht, dat Mekka zou zijn gevaillen, edhijnt dus onjuist te zijn geweest. PRIESTpRS BUITEN DE POLITIEK. Het Vaticaan besloot eenigen tijd geledien, kfatb alle priesters in Italie. zich van dieelne- ming aan de politiek moesten onthouden. Kardinaal Gasparri heeft thans o-pnieuw in een schrijven van de bissch-oppen er op aan-gedrongen, dat de priesters zich hieraan zull-en houaen en ook niet in partijbladen zul- len schrijven. DE „DOOD" IN HET STADSVERKEER. De nieuwste helper van de verkeerspolitie te New-York is een enorm transparent met een griezelig doodsgeraamte er op, voorzien van waarschuwende ondersdhriften voor voetgangers, die zich in het autoverkeer wa- gen zonder dat de politic dit voor een mo ment heeft stitgezet. Zoo dreigt de dood Ik heb u, zorgelooze voetganger! Wacht een minuut, het spaart uw leven. HET PROTOCOL OVER ARBITRAGE EN VEILIGHEID. De Fransche kabinetsraad heeft besloten de cMegatie op de Volkcnbondsvergadering te Geneve telegrafisch op te dragen het protocol over arbitrage en veilgheid te teekenen. Volgens de Matin" heeft zij zich daarbij haar houding voorbehouden voor het geval een uitstel der ontwapeningsconfcrentie de toepassing van het onfworpen arbitrage- en garantiestelsel zou vertragen. DE MOSO'E L-KWE STI'E. Uit Geneve wordt bericiit, dat lord Par- moor en de Turksche afgevaardigde Fethi- bey in de vergadering van den Votkenbonds- raad zijn overeengekomen, dat er een commis- sie van drie leden dgor den Volkenbond be- noemd zal worden, om ter plaatse een on- derzoek te doen naar het Mosoel-grensge- schil. De beide partijen ga-en de plechtige verzekering, dat de verplichtingen uit het verdrag van Lausanne om den vrede te grondvesten en te handhaven, zouden wor- den geeerbiedigd en dat de status quo aan de grens zooals die in dat verdrag is voor zien, bewaard zal blijven, zoolang de beslis- sing van den Vo-lkenbondsraad, die beide partijen beloven te aanvaarden, nog hangende is. DE NIEUWE INVALLEN IN MONTENEGRO. De nieuwe ongeregeldheden langs de grens tusschen Montenegro en Albanie hebben te Belgrade bedudv'heid gewekt. Zoowel de Montenegrijnsche als de Albanefeche benden doen invallen in cen gebied, waar het ver- scheidene maanden rust-ig was. De Albaneesche gezant heeft te Belgrado krachtig geprotesteerd, terwijl de Joegosla- vische autoriteiten instruciies ontvangen heb ben, dat de Albaneesche strooptoohten onder de aandacht moeten worden gebracht van Fan Noli. Nadere telegrammen meldlen, d!at de Alba- aeesche troepen zich vooi-bereiden naar Pod- goritza, een Montenegrijnsche grensstad, op te nikken. Zoowel Al'banie als Joegoslavie hebben geprotesteerd bij den Volkenbond. Beiden beschuldigen elfcaar verantwoorde- lijk te zijn voor de incidenten. Nadat de Joegoslavische ministerraad was bijeengekomen. werd beken-d gemaakt, dat alle »oorzorgsmaatregelen getroffen zullen wor- ien om verdene Albaneesche invallen te ver- hinderen. DE BETALING DER SCHADEVER- GOEDING. Volgens de Berlijnsche bladen is het be- drag van 83 millioen goudmark, dat Duitschland ingevolge de overeenkomst van Londen over de maand September aan scha- devergoeding heeft te betalen, niet alleen stipt voldaan, maar zelfs overschreden, zoo- dat er een aanzienlijk overschot was. De eerste termijnbetaling over October, ten be- drage van 14 millioen, is reeds gister ter be- schtkking gesteld. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Er is een formule voor overeenstemming gevonden, die aanvaard is door de Japan- sche delegatie ter Volkenbondsvergadering. De door de Japanners gevraagde schrapping van artikel 6 zal niet geschieden, maar de bewoordingen er van zullen worden ver- zacht. Het openbaar debat over het protocol zal vandaag beginnen. DE MOORD OP ERZBERGER. Naar't Boedapester blad „Az Est" meldt, heeft de Senaat na langdurige debatten be sloten, de uitlevering van den moordenaar van Erzberger, Schulz, niet aan te bevelen. De beslissing ligt thans bij den Hongaarschen minister van Justitie. Daar echter het O. M. zich op aanwijzing van den minister van Justitie tegen uitlevering verklaarde, kan nu wel aangenomen worden, dat de minister in zijn definitieve beslissing de uitlevering zal weigeren. DIEFSTAL VAN SCHILDERIJEN. Naar het Wolff-bureau uit Diisseldorf seint, is aldaar in de „Stadtische Kunsthalle een groote diefstal gepleegd, waarbij acht kostbare schilderijen uit de lijsten werden ge- sneden. Er zijn bekende stukken van Bocklin, Max Liebermann, Gautier en anderen onder de ontvreemde. EEN JACHT VERMIST. Het jacht „Seadrift" met den eigenaar So- merville, een bekend millionair uit Los Ange- los aan boord, benevens een aantal gasten en bemanning, heeft op 8 Aug. Cowes verlaten voor een kruistocht op den Atlantischen Oce- aan. Sedert is van het jacht niets meer ver- nomen, zoodat men vreest voor een ongeluk. Allen schepen is verzocht uit te kijken naar eenig spoor van het vaartuig. EEN DAPPERE MECANICIEN. Toen er iets haperde aan de vliegmachine, die van Londen naar Parijs vloog, klom de mecanicien op den vleugel, toen de machine met voile snelheid 1000 voet boven den grond vloog. In zijn voile lengte lag hij 45 minuten op den vleugel en hield de uiteinden van een gebroken buis bij. elkander, totdat op het vliegterrein te Lympne geland kon wor den. VERGOEDING VOOR LUSITANIA- SLACHTOFFERS. De Duitsch-Amerikaansche gemengde commissie voor oorlogsvorderingen heeft, naar wij in de „New York Times" lezen, tot dusver 62 eischen tot schadevergoeding voor verliezen in leven of eigendom tengevolge van de torpedeering der „Lusitania", inge- willigd, waarbij de Duitsche regeering zich bereid heeft verklaard om deze aanspraken met een totaal van ongeveer 1.100.000 dollar af te doen. Nog 100 andere eischen zijn han gende en zullen weldra worden toegewezen. PARTIJSTRIJD IN HET LAGERHUIS. In het Engelsche Lagerhuis is het tot hef- tige uitingen van partijstrijd gekomen door de vragen der oppositie tot en Attorney-Ge neral met betrekking tot het laten varen van de beschuldiging van opruiing tegen Camp bell, den waarnemenden hoofdredacteur van „Workers Weekley", die een artikel had ge- publiceerd waarin hij aandrong or) de vor- ming van soldatenraden. Toen de Attorney- General de mogelijkheid opperde, dat hij niet langer geschikt was in functie te blijven, wa- ren er luide conservatieve en liberate toejui- chingen. Nadat MacDonald tusschenbeide was gekomen, besloot men de kwestie de vol- gende week te bespreken. Baldwin zinspeelde er op, dat hij misschien een motie van wan- trouwen tegen de regeering zal voorstellen. KORTE BERICHTEN. Daar alle ontwapeningskwesties, voor zoo- ver zij op de marine betrekking hebben, zijn opgeloSt, zal de intergeailieerde marine-con- trole-commissie ingevolge besluit der Ambas- sadeursconferentie met ingang van gister zou worden ontbonden. Het aantal verbannen ambtenaren en particulieren is voor het Fransche bezette gebied in Duitschland tot op 55 verminderd. Het aantal dergenen, die nog niet in hun functie zijn hersteld, bedraagt op het oogen- blik nog 125 en zal nog verder worden ver- laagd. Mac-Donald heeft in het Lagerhuis de behandeling in tweede lezing van het wets- ontwerp tot instelling van de grenscommis- sie voor Ierland ingeleid. De regeering te Angora heeft de her- opening van de Duitsche school te Konstanti- nopel toegestaan. De Duitsche delegatie voor de onder- handelingen over het handelsverdrag met Frankrijk is te Parijs aangekojmen. De con ference zal heden worden geopend. Voor een Egyptische rechtbank hebben negen communisten terechtgestaan, besdrul- digd' van opruiing waardoor industrieele foe- roering is ontstaan. De voomaamste beklaag- de, een advocaat, verscheen in nachtgewaad. Hij was's nachts in zijn woning gearresteend, toen hij ondanks zijin borgstelling trachtte te ontvluchten. Toen Zaterdag de gnootste Zeppelin zijn laaiisten proeftocht boven Potsdam deed, was er juist een rechtszitting. De red) ters en alle ambtenaren en beambten kelcen er naar en van die gelegenheid maakte een beklaaigde gebruik om naar buiten te gaan. Hij is nog niet teruggekomen. De Engelsche minister van Arbeid1 Shaw zegt in een brochure van de Labour Party over de industrieele onrust, zeer bin- nenkort een commissie van onderzoek te zul len instellen voor elk arbeidsconflict, dat het publiek ongerief zou kunnen venoorzaken. Als op zoo'n man ter door arbitrage de ge- schillen konden worden opgelost, zou er zeker zeer veel gewonnen zijn. Na Frankrijk, Engeland en Belgie over- weegt thans ook Italie het heffen van een recht van 26 pCt., op den invoer uit Duitsch land. De Kamer van koophandel te Miinchen geeft de Duitsche regeering in ovenveging om de onderhamdelingen over een handels verdrag met Framkrijk af te broken, om zoo- dioende te komten tot intrekking der heffing. Het gerechfshof heeft den moordenaar van den metropoliet der Orthodoxe kerk Georges, de ardiimandriet Smaragd Latys- zenko, tot 12 jaar zware kerkerstraf veroor- deeld. Een tichte aarcfechok is gevoeld te Kon- stantinopel en op de Marmora-eilanden. De besprekingen van MacDonald en den Egyptischen prem.er Zaghloel-pasja over de toekomst van Egypte en Seedan zijn Maan- dagavond voortgezet. Zaghloel dtrukte zijn voldoening uit over zijn tweede onderhoud met den Britschen premier. Morgen wordt te Praag het Internatio- naal Oongres voor Sociale Politiek geopend, d'aifc in tal van opzichten van beteekenis kan worden. In de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage is gisterayond het openbare debat gevoerd tusschen gep. generaal C J. Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht en prof. dr. D. van Embden, lid van de Eerste Kamer, naar aanleiding van de rede, door laatstgenoemde in April en Mei 1924 in die Kamer gehouden en sedert gepubliceerd onder den tit-el Nationale Ont- wapening of Volksverdelging. Reeds te 7 uur nam de toeloop naar de Dierentuinzaal een aanvang. Behalve de groote zaal was weldra ook de rotonde ge- lieel met toehoord-ers gevuld. Op het podium had rechts het hoofdbestuur van Ons Leger en links het hoofdbestuur van den Vrijzinnig- Democratischen Bond plaats genomen. Voorts was op het podium een loge gereser- veerd voor politie-autoriteiten, o.w. zich de hoofdtommissaris de heer van 't Sant be- vond. Te kwart voor acht betrad generaal Snij ders het podium, een kwartier later gevolgd door prof, van Embden. De laatsfe werd met applaus begroet, dat door den voorzitter der vergadering, mr. Werker, voorzitter van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond, aanstonds energiek werd onder- drukt. In de zaal bevondeni zich onder het publiek tal van rechercheurs. Onder degenen, die de voorste rijen bezetten, bevonden zich de le den der Tweede Kamer Van der Voort van Zijp, Deckers, Ketelaar, Albarda en Snoeck Henkemaus; het lid der Eerste Kamer, de heer Westerdijk; het oud-lid der Tweede Ka mer, de heer Teenstra; dr. Aletta Jacobs; gep. generaal-majoor Hoogenboom; het lid van (ten Haagschen gemeenteraad, mr. Jo- sephus Jitta; prof, van Itallie en het lid van den Rotterdamschen gemeenteraad, mr. S. J. L. van Aalten. Voorts werden onder de toe- hoorders onderscheidene officieren in poli tiek opgemerktslechts een enkele had zich in uniform gestoken. Te ruim adit uur opende de voorzitter de vergadering. Spr. constateerde, dat deze avond door vden in den lande met groote be- langstelling was tegemoet gezien en hij bracht dan ook nog even de aanleiding tot het debat in herinnering. Vervolgens deelde hij mede, dat generaal Snijders afstand had gedaan van zijn recht om bij loting uit te maken, wie de eerste spreker zou zijn. Hij was bereid toe te staan, dat prof, van Embden het eerst het woord zou voeren, mits deze tijdig de hoofd- lijnen van zijn betoog zou aangeven. Dit is geschied in den vorrn der gepubliceerde stel- lingen. De indeeilng van den avond' is als volgt geregeld: eerst spreekt prof, van Emb den gedurende 50 minuten; daarna generaal Snijders 50 minuten. Vervolgens wordt een korfe pauze gehouden, waarna de debaters elk 25 minuten voor re- en duplfek krijgen. De vergadering zal dan te elf uur geeindigd kunnen zijn. Ten einde het debat zoo veel mo- gelijk tot zijn recht te doen komen wordt ver zocht zich te onthouden van elk teeken van goed- of afkeuring. Moge dan deze avond lciden tot versterking van uw alter inzicht, a-1- dus besloot hij. Na dit openingswoord trad prof. Van Emb den naar voren, verwelkomd met applaus, dat echter door een krachtig „sst"-geroep en een driftig „stilte" van den voorzitter weldra werd onderdrukt. Hierop ving prof. Van Emb den zijn rede aan. Door een drietal megafo- nen werd zijn stemgeluid zoodanig versterkt, dat het door de geheele zaal, alsook in de ro tonde verstaanbaar was. Prof, van Embden; zeide dat generaal Snij ders en hij beiden de onafhankelijkheid voor Nederland bewaard wenschen te zien en daarvoor offers willen brengen, maar zij ver- schillen over de vraa-g of het offer der gewa- pende verdediging nog doeltreffend is. Spr. wees op zijn twintigtal gepubliceerde stellingen waarvan vele al vold'oende zijn om tot oniwapening te besluiten. Vervolgens wees hij er op, dat een nieuwe oorlog hoofdzakelijk m-et chemische middelen en bacillen zal gevoerd .word-en en dan zal er geen onderscheid meer gemaakt worden tusschen soldaten en burgers. De moderne landsverdediging wordt een stelsel van we- derzijdsch terroris-me op de meest afschuwe- lijk-e schaal. Spr. ging na welke uihverking dte gassen op den mensch hebben en wees er op, dat er bij den gasoorlog geen sprake meer van dap- perlieid zal kunnen zijn. De militaire leiders zullen slechts een groote uitroeiing besturen van al wat leeft. Algemeen begint men het afschuwelijke daarvan in te zien en te Geneve zoekt de Volkenbond een uitweg. De intemationale oniwapening laat op zich wachten maar wij mogen niets meer wagen. Slechts ongewapend heeft ons land bij een nieuwen oorlog kans aan de vernieti- ging te ontkomen. De heer Dresselhuijs o.a. heeft betoogd, dat de gasverschrikking nog niet ondervon- d-en is maar zij, die ons land willen blijven bewapenen, willen een proef met den volgen- den oorlog nemen. Spr. deelde mede zijn mededeelingen inza- ke de vernietiging door gas van verschillen de deskundigen in het buitenland en uit een groot aantal wetenschap-pelijke werken te hebben. De ontwapeningscom-missie uit den Vol kenbond bracht heel wat gehei-me gegevens aan het licht. De publicatie daarvan is slechts vertraagd doordat ook in den Volken bond de militairisten tegenwerkten. Maar de Vrijz.-Dem. h-etben thans alles in's Lands vergaderzaal bekend gemaakt. Spr. citeerde de meening van bekende des kundigen over de uitwerking der vernieti- gingsgassen, niet alleen van professoren maar ook van militaire deskundigen en de laalsten zoeken tevergeefs naar een afweer- middel tegen het uiimoorden van geheele steden. Prof. v. Embden ging het onmogelijke van afdoende bestrijding na en meende dat de nuttelooze pogingen daartoe tot een wedioop in bewapening zullen leiden. Onze deskund-ige autoriteiten bewaren over dit alles een nietsz-eggen-d stilzwijg-en. Onze regeering tracht inmiddels de ma noeuvres tot kijksp-el in te richten en heeft de parades weer ingevoerd. Wanneer de heer Snijders zich van alle door spr. genoemde moeilijkheden met niets- zeggende wo-orden afmaalct, zal het duidelijk zijn, d!at ook hij erkent dat ons land1 volstrekt onverdedigbaar is geworden en erkent, dat ook een poging tot landsverdediging vplks- vernietiging moet worden. Oefent nu zooals beweerd wordt onze krijgstoerusting een prevenlieve working uit? Hoeveel kost een minimum aan weerkracht, hoe voorko-mt men dat deze offers dadelijk w-eer nutteloos worden door nieuwe uitvin- dingen en hoe waarborgt men ons, dat niet de militaire leiders in het buitenland onze weermacht beneden het minimum zullen ach ten? Indien Nederland zoo schreef gene raal Snijders zich weerlioos maakt, zal Belgie het moreele recht hebben onze neutra liteit te schenden. Spr. aclitte het verderfe lijk, de de generaal Belgie, dat beloofd heeft ons gro-ndigebied te zullen eerbiedigen, hier den weg van het vodje papier opdringt. In Belgie zal men zich dan op d-ezen Ne- derlandschen schrijver kunnen beroepen. Het is in het buitenland slechts de vraag of een gewapend Nederland feit-elijk macht uitoef-ent ja dan neen. Een preven-tieve macht zou ons bij feitelijke aanwen-ding zelf vemie- tigen. Men beweert, dat onze oniwapening af- schrikwekk-en-d en gerusfstellend werkt, maar de groote oorlogsfabrieken zijn geen fabrie- ken van kalmeerend-e middelen. Alle volken meenen te goeder trouw, dat zij zich slechts tot verdediging wapenen, maar het groote gevaar is dat alle moderne wapen-s ook off-en-sief gebruikt kunnen wor den en dat Nederland bij een nieuwen oorlog zich kan in-beelden, dat het zich redden kan door aan het algemeene offensief deel te ne men. Moderne bewapening trekt het .oorlogs- gevaar in huis. Generaal Snijders heeft ons i-n zijn Juni-brochure nu reeds op het hart ge- drukt op den woor-dbreuk van andere lan-den te rekenen, en ook aan de overzijde der grens is achterdocht nu een vaderlandsche plicht genoemd en wij zullen- door onze bewapening d!en preventieven aanval over ons land breri- gen. Spreker herinierdte aan den voor Denemar- ken noodlottigan preventieven oorlog tus schen dat land en Engeland in 1807. En in dezen tijd zullen wij door bewapening meer dan vrceger een preventieven aanval tot ons trekken. Zocd-ra maar eenig valsch gerucht overwaait pakt men ons aan. Bij het kunstmatig produceeren van steeds grootere onveiligheid mceten we ten slotte alleree-rst vierkant omkeeren op het pad van verderf. Slechts bij een ontwapend volk valt niets meer te wantrouwen, niets meer te vreeen en niets mker onschadelijlk te maken. Een ontwapend volk bouwt op vertrouwen en bereidt op die wijze een- betere wereldorde voor. Spr. ging na hoe wij automatisch de bond- genooten van Duitschland en Rusland zou den worden a-ls de daartegen vijandige En tente ons gebied- schond. Onze kuststrook en steden zouden gebombarcteerd worden en Indie zou voor ons verloren gaan. TI JDS AANWIJZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis dat in den nacht van 4 OP 5 OCTOBER A.S. TE 3 UUR IN DEN VOORMIDDAO, DE STADS-KLOKKEN eeN UUR ZUL LEN WORDEN TERUGGEZET. Burgemeester en Weihouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. - Verliest onze groep, dan zijn wij de uitge- stootenen der wereld, wint zij dan halen wij de bolsjewiki als dierbare bondgenooten in. Niemand minder dan prof. Struycken heeft erkend, dat het niet partijkiezen de voorkeur verdient en dat dit trouwens ook van ons ver- waclit wordt. Maar als zij dit nu eens niet verwachten? Dan zal ons beroep om ons toch te vertrouwen geen geloof vinden en de een zal den ander voor willen zijn om ons als gevaarlijke vijand te vernietigen. Indien wij als ontwapend volk toch *ens het terrein van cc-ii slagv-eld worden, dan kan onze b-evolking ook door de stikgas- foltering bezocht worden. Maar met bewape ning is de kans als pariij in den oorlog te worden getrokken grooter dan wanneer wij ons land ontwapenen. En in het laatste geval zal niet het geheele land met stikgassen be zocht worden omdat onze wee'rstand niet ge broken behoeft te worden. Toont dan door de daad der ontwapening dat ge vertrouwen schenkende, ook vertrou wen wenscht te ontvangen. Gelooft in het betere van den mensch want alleen op een grondslag van vertrouwen zal intemationale ontwapening mog-elijk worden. Wanneer Nederland besluit tot nationale ontwapening zullen wij de heerschappij van het vertrouwen, het recht en de solidariteit bereikt-hebben. Dan zullen wij en vaderland en menscfi- heid gediend hebben. (Langdurig applaus). Generaal Snijders herinmerd allereeret aan de aanleiding tot dit openbaar de-bat en zeide gaarne de gelegenheid 'te hebben aangegre- pen zijn vernietigend-e criti-ek op de propa ganda van prof. Van Embden in deze verga- ring te kunnen verduidelijken. De ontwapenings- en wecrlocsheidspropa- ganda dreigen in ons land een strooming te doen ontstaan welke noodlottig voor ons va derland zou kunnen worden. Prof. Van Embden heeft in schrille kleuren den gas oorlog geschilderd maar was niet aliijd den geheel en oorlog wreed, gruwelijk en onmen- sehelijk? Andere wapens zijn niet humaner. wai spreker met eenige irefter.de voorbeelden il- Iustreerde. Integendeel is de gas aanslag minder wreed dan die met andere moderne wapens zooals die reeds voor 1914 gebruikt werden. Het is wetenschap-pelijk vastgesteld, dat de kans op gasvergiftiging van den soldaat kleiner is dan op verwonding door andere. wapens, de ver'plegingsdu-ur is korter en de kans op totale genezixng grootei*. Men is evenwel geneigd den gasoorlog te overdrijv'en en het is een feit, dat de gasaan- vallen in den jongsten oorlog een weerzin- wekkend-er indruk maakten, voornamelijk doordat de eerste Duitsche gasaanvallen de geallieerden volkomen onvoorbereid en zon der een afweermiddel troffen. De afweermiddelen zijn thans volkomen bevredigend hc-ewel het chemische wapen een normaal oorlogswapen is geworden dat nim- mer meer uit de oorlogsteclmiek verdwijnen zal. Spr. gelooft niet dat men nieuwe gassen ontdekken en gebruiken zal die den "tegen- stander_ onvoorbereid en onafwendbaar zul len treffen. Spr. b-eroept zich voor zijn mede deelingen eveneens op deskundige uitspraken van verschillende geleerden. Nu meent men en men verkondigt het maar al te graag, dat de toepassing van den chemischen en bacteriologischen oorlog in verband met -den luchtoorlog tot het terrori- seeren van de burg-erbevolking zal leiden. Spr. bestreed nadrakkelijk het'denkbeeld. dat men door gasaanvoer geheele steden in kor- ten tijd kvenloos zou kunnen- maken. Voor het uitroeien van een stad als Londen zouden niet minder dan 38 millioen ICG. gasbom- men noodig ziin, die door 19000 vliegtuigen zouden moeten worden uftgeworpen. Prof. Van Embden heeft in zijn brochure het aantal Fransche vliegtuigen reedis 3000 genoemd, maar spr. vemam van den ter za- ke kun-di-gen kapitein Maas, dat Frankrijk ten hoogste beschikte over 250 a 300 zwart bomba-rdementsvliegtuigen, die het gestelde doel lang niet zouden kunnen bereiken. Wat Nederland betreft, dit z»u in: een- oor log met een groote mogendheid alle gelegen heid vinden d-oor intemationale bennddelin-g tot vreedzame oplossing van het geschi! te geraken. Wij zouden slechts in een oorlog met an dere stateo meegesteept kunnen worden maar dati zou geen der oorlogyoerenden ons zijT! geheele htchtvlocrt ktrrmen toezenden. Dat zou een groote strategische font zijn. Volgens kapitein Maas is onze luchtaf- weer voor 15 millioen afdoende te maken en de middelen tot Itrdhterfweer zijsi vele en ve le rlei. Generaal Snijders neemde (ten badteri5i»- oorlog vervolgens een product van den oor- logslaster. Hij is nhtrmer toegepast en in uitvo-ering zoo goed als onmogefii»; Hii zou bovemjien evenveel gevaar vo#r dffas- ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1