DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 233. %M cummer Seslara! tixf 2 5Ta«en( Honderd zes en fwintigste Jaargang ATbonncmentsprijs Mj vooruitlbetaling per 3 raaanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.li. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. DONDERB YG Diredeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 2 OCTOBER Buitenland DE VOLKENBONDSVERGADERING E>e vergadering van den Volkenbond heeft gister een aanvang gemaakt met een onder- zoek en bespreking van het protocol voor een vreedzame regeling van intemationale geschillen, van welke regeling het initiatief van Herriot en MacDonald was uitgegaan. Politis (Griekenland) rapportecrde over het ontwerp-protocol voor het gedeelte, dat be- trekking heeft op verplichte arbitrage. Benes (Tsjecho-Slowakije) rapporteerde over het gedeelte betreffende veiligheid en beperking der bewapening. Na hunne toelichting oogsitten beiden een ovatie. Van de 17 ingeschreven sprekers over het Erotocol voerden gister het woord de heeren oudon (Nederland), Briand (Frankrijk) en Parmoor (Engeland). ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN HET BEZETTE GEBIED. Gistermiddag is een personemtrein uit Worms op den sneltrein naar Bazel geloopen, die ten^evolge van een defect genoodzaakt was te stoppen in den tunnel tusschen het Centraal- en het Zuiderstatiion. Het reddings- werk in den tunnel gaat met de grooiste moei- Tijkheden gepaard. Er werden acht a tien per- sonen gedood, een dozijn zwaar en circa 20 lfchter gewond. De dienst op de lijnen naar Ludwigshafen is geheel stopgezet Voor zoover tot dusver is vastgesteld', was het breken van een as de oorzaak van het op- onthoud van den D-trein in den tunnel. Vier of vijf wagons werden in elkaar geschoven. Tot nog toe zijn zes dooden, zes zwaar en eenige licht gekwetsten gevonden. Het traiect bevindt zich op het oogenblik nog in bedrijf bij de Fransche regie. 1 DE OPSTAND IN AFGHANISTAN. r De opstand in Afghanistan neemt af. De troepen van den Emir hebben een belangrtj- ken pas op de rebel len heroverd en aldus de verbinding tusschen Khost en Kaboei her- steld. HET CONGRES TEGEN DE GELOOFSVERVOLGINGEN IN BRITSCH-INDIe. Volgens een Reuter-bericht uit Delhi heb- ben de leiders der Hindoes en Mohammeda- nen Dinsdag-gedurende 12 uur gedelibereerd over een vwzccning tusschen beide geloofs- richtingen. Een subcommissie heeft resoluties opgesteld ter bevordering van verdraagzaam- heiden erbiediging van religieuze gebruiken. Een der resoluties heeft betrekking op het slachten van koeien, wat het grootste stnii- kelblok heeft gevormd voor de- verzoening tusschen de aanhangers der beide godsdien- sten. De resolutie verbiedt den Mohammeda- eien koeien te-slachten op een manier, die de gevoelens der Hindoes kan kwetsen. DE SCHEEPVAART IN HET BEZETTE GEBIED. De havens aan het Rijn-FIemekanaal en die van Duisburg zijn gister vrijgegeven. De besprekingen in de technische conferen- tie te Dusseldorf inzak-e de toestanden bij de scheepvaart zijn gesloten. OPNIEUW HONGERSNOOD IN RUSLAND. Volgens te Moskou gepubliceerde officieele statistieken van de sovjet wordt in Oekraine weder een door 3 000.000 zielen bewoond ge- bied door hongersdood geteisterd. DE BURG EROORLOG IN CHINA. De Japansche minister van buitenlandsche zaken "heeft het verzoek' van de Hooger- en Lagerhuisleden van de Koseikai-partij om in China tusschenbeidte te komen, ronduit afge- wezen. De „Daily News" vemeemt uit Shanghai, dat het opstandelingenleger van Tse Kiang heldhaftigen tegenstand biedt aan de onop- houdelijke aanvallen van de Kiang-Soe-troe- pen lags het geheele front. De beslissende slag om't bezit van Shang hai heeft nu drie dagen geduu-rd, en de ver- dedi-gers, die belangrijk minder in aan-tal zijn dan de aanvallers, trekken in sommige secto- ren langzaam terug cnder spervuur van artil- lerie en vliegtuigen. De verliezen bedragen ongeveer 2000 man aan beide zijden. De bedrijvigheid in de lucht neemt toe en het afweergeschut is steeds in actie. Het gesehutsvuur van Kiang-Soe be- strijkt Wangtoe Kiating en Lioeho, terwijl de Tsekiang-soldaten hum munitie sparen en de bajonetaanvallen rustig afwachten. De strijd is het hevigst gedlirendc den nacht, wanneer handgemeen ontstaat. De stad Lo-Tien, zes mijl van Lioeho, staat in vlammen en een deel der stad is afgebrand Efe oorzaak staat tot dusver niet vast, maar meegedeeld wordt, dat het't werk is van agenten van Kiangsoe, die wandaden bedrij- ven om in Sjanghai onlusten te veroorzaken. Generaal Loe is gewaars-chuwd, dat de auto- riteiten der buitenlandsche nederzetting en het corps consulaire voorzorgsmaatregelea zul- len nemen DE TOESTAND AAN DE ALBAANSCHE GRENS. Volgens een telegram uit Belgrado Zal de Zuid-Slavische regeering een' nota zenden aan den Volkenbond, waarin zij protesteert te- gen de Albaansche aanvallen aan de grens. Zij stelt de Albaansche regeering verantwoor- delijk voor het optreden der benden. De Servische legatie te Parijs verklaart, dat het grensincident bij Vermosja uitsluitend het gevolg is van een inival der Albaneezen op Servisch gebicd. Zij cntvoerd'en twee jonge meisjes en roofden vee van den Montenegrin- schen stam Koetsji, welks mannen de plunder raars achtervolgden. Verschillende incidenten zijn voorgevallen, doch geen enkel staat in verband met de kwestie der Servisch-Albaansche grensrege- ling DE BEDRE1GING VAN MEKKA. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Wahabi's hun opmarsch hebben gestaakt, omdat zij wachten op versterkingen. Ook gaat het ge- rucht, dat er vredesonderhandeluigen zijn begonnen. Er moet rekening gehouden wor- den met invloed van het Indische Kalifaat op de Wahibi's, daar gevreesd wordt voor Brit- sche interventie ten gunste van koning Hoessein. De laatste officieele berichten melden dat Mekka voor de Wahabi's open ligt. Koning Hoessein weigert hardnekkig de Heilige Stad te verlaten. Reizigers uit Mekka bevestigen dat de toe- stand aldaar critiek is; de pelgrims vluch- ten; de politie wordt door koning Hoessein gebruikt om dienst te doen bij de overbrenging van de regeering naar Djeddah, zooaat de stad zelf zonder politiebewaking is en de anarchie steeds toeneemt. Men vreest, dat de Wahabi's op slechts enkele kilometers van Mekka verwijderd zijn. Naar Reuter meldt, heeft koning Hoessein een beroep gedaan op de Britsche regeering om hem hulp te verleenen tegen den inval der Wahabi's. De koning wijst op het gevaar uaaraan Mekka is blootgesteld, en herinnert aan de vrijwillige hulp, v,rclke zijn land tij- dens den oorlog aan de geallieerden heeft verleend. Hij drukt de hoop uit, dat Groot- Brittannie zonder dralen verdere aanvallen er Wahabi's in zijn land zal voorkomen. D koning gelooft, dat een half dozijn Britsche militaire vliegtuigen te Djeddah een voldoende afschrikking voor de invallers zal zijn. Hij heeft zelf wel twee of drie vliegtui gen met Arabische vliegers bemand, maar hij heeft gebrek aan bommen. VAN EEN ZEPPELIN EN EEN BEKLAAGDE. Za ter dag passeerde de R. 3 op zijn laat- sten proeftccht, Potsdam. Zaterdag was er een redhtbank in Potsdam, welke zitting hield. En op het oogenblik, dat het luchf- schip bcven het gerechtsgebouw ronfcte, zat in het beklaagdenhankjie een zondaar die misschien zijn buu-rman had uitgescholden. Rechters zijn ook menschen en dus onder meer nieuwsgierig. En zoo stonden o-peens de president, de rechters miisgaders de geheele aankleve van een rechtbank, de deurwaarders en de politie-agenten incluis, alien in ge- spannen aandacht voor de ratnen, de oogen ongeveer 85 p-Ct. boven den horizon' gericht. De beklaagde was ook een mensch, be- minde zijn persoonlijike vrijheid, had blijkbaar al meer een Zeppelin gezien en wandelde den anderen kant op naar buiten. De politie kijkt nog, nu naar den on't- vluchte. ONTVOERD OP BEVEL VAN ZIJN VROUW. Te Rome heeft een zeer ongewtoon echtelijk incident plaats gehad. Een welgestdd Ro- mein, signer Paolo Elena werd op een avond door een vie-rtal bandieten opgelicbt, die hem slechts loslieten tegen de belofte, dat hij bin- nen drie dagen 20.000 lire zou deponeeren bij een bepaald cafe. Hij waarschuwde even- wel de politie die het huis op den afgespro- ken nacht omsingelde en' er tot groote verba- zing van- signo-r Paolo Elena met de ontvoer- ders ook zijn echtgenoote aantrof, die op deze c-rigineele wijze haar huishou-dgeld meende te kun-nen vermeerderen. OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH- INDIE. Uit Simla en Lahore zijn berichten ont vangen over ernstige overstroomingen in het Noorden van Britsch-Indie, veroorzaakt door den abnormalen regenval. De Ganges en twee andere rivieren traden buiten hun oevers. De spoorweg werd op verschillende plaatseu doorbroken. Groote deelen van den spoorweg spoelden weg. Op een punt geschiedde een dcorbraak tijdens het passeeren van een trein, die van de baan werd geschoven waarbij de lccomotief omkantelde. Persoonlijke ongeluk- ken kwamen niet voor. Simla werd van het spoorwegverkeer afge- sneden. De telefonische en telegrafische ver- bindingen werden op verschillende plaatsen verbroicen. KORTSLUITING IN EEN TELEFOON- CENTRALE. In de telefooncentrale van Bordeaux zijn verscheidene personen door den electrischen stroom gedood. Men schrijft het ongeluk toe aan kortsluiting. Ingenieurs stellen een on- derzoek in. De verbindingen van Bordeaux met het Zuidwesten en de intemationale verbinding naar Madrid, zijn verbroken. ERNSTIGE OVERSTROOMING IN DE VEREENIGDE STATEN. Vele kustplaatsen der centrale en zuidelijke Staten van Noord-Amerika zijn geteisterd door een hevigen stom, gepaard gaande met een zwaren regenval, die tot ernstige over stroomingen leidde. Meer dan een dozijn per sonen zijn omgekomen. In het Oosten van Pennsylvania, waar alle rivieren buiten haar oevers traden, verdronken voor zoover bekend een andere plaats spoelde een deel van de spoorbaan weg, waarbij de locomotief van eer. trein, met machinist en stoker er op, door den geweldigen vloed van de hooge spoorbaan werd geslagen. Te Richmond (Virginia) moesten aan den oever alle werkplaatsen, magazijnen en woonhuizen worden ontruimd, daar de plaat- selijke rivier zoo hoog gestegen was. De storm deed de rivieren vervaarlijk zwellen. Het wa ter in de haven van Baltimore steeg tot een sinds jaren ongekende hoogte. Ook in de plattelandsdistricten rondom Washington richtte de regenval belangrijke verwoestingen aan. Een kleine rivier nabij Oneida (New- York), welke normaal 50 voet breed is, ver- breedde zich tot een halven mijl en over- stroomde het bewoonde gedeelte van het na- burige dal. Nabij Utica moesten op den hoofdweg talrijke auto's aan hun lot worden overgelaten, en de inzittenden moesten haas- tig een veilig heenkomen zoeken. Hoog water wordt ook gemeld uit het bo vendal van de Mohawk-rivier. Te New York had de wind een snelheid van 95 mijl per uur De storm was zoo hevig, dat de groote White Star-boot de „01ympic" de eerste poging om de haven binnen te loopen moest opgeven. Bij het achteruitvaren wierp de boot zooveel mod- der op, dat men aanvankelijk voor een stran ding vreesae, doch een poos later kon de boot de pier bereiken. Dinsdagmorgen vroeg werd in het Noorden van Nieuw Engeland een lichte aardbeving waargenomen, die vermoedelijk in het dal van de St. Laurens haar centrum had. De schok werd in verschillende deelen van den staat Maine gevoeld, voornamelijk aan de Cana- deesche grens; in eenige plaatsen werden de inwoners uit hun slaap gewekt. Ter zelfder tijd werd in de fucht een electrisich verschijn- sel waargenomen, dat de geleerden niet kun- een verklaren. Te Portland (Maine) zag men een schitterende flikkering aan het uitspansel, hetgeen de plaatselijke sterrekundigen niet aan een meteoor toeschrijven. KORTE BERICHTEN. De Italiaansche vlieger Locatelli, die zijn voorgenomen vlucht Pisa—New York niet kon volvoeren, is heden te Rome aange- komen en werd door een talrijke menigte, voor een groot deel uit fascisten bestaande, harte- lij-k verwelkomd. De bekende pxof- Einstein is voome- mens een leerstoel te aanvaarden aan de uni- versiteit te Jeruzalem. Het Grieksche kabinet is afgetreden. Men rekent er op, dat de onderhande- lingen van den Rijkskanselier met de Duitsch- nationalen en met de leiders van de andere partijen de gehede week zullen duren. In de volgende week zullen dan de verschillende fracties haar houding vaststellen. Volgens een telegram uit Parijs heeft de opstand tegen het Sovjet-regiiem in Georgie wederom hier en daar den kop opgestoken. In Duitschland wordt di't jaar van den oogst slechts de halve opbrengst van dien van verleden jaar verwacht. Groote aanvoer van buitenlandsch graan zou alleen het we der invoeren van broodkaarten kunnen ver- hinderen!. In de Canadeesche provincie Quebec werden door overstroomingen groote ver woestingen aangericht. Het stadje Bale St. Paul, in het graafschap Charlevoix, werd ern- stig bedreigd', en kan alleen gered wordlen als de vloed binnen 24 uur afneemt. Reeds zijn honderden huizen ontruimd De spoorwegver- bind'ingen zijn verbroken. De Londensche „Star" onthult, d'at Abd-el-Kdm, de leider der Mooren in het Rif-gebied', vruchteloos getracht heeft in: En geland door bemiddeling van een Schotschen agent Engelsche vliegtuigen te koopen voor zijn opstand tegen Span-ie. ilaflsBiewws PROV. BOND VAN ZIEKENFONDSEN IN NOORD HOLLAND. De Prov. Bond van ziekenfondsen in Noord-Holland hield gister in het cafe Swit- zer een buitengewone openbare vergadering waar de heer T. D. Gaastra voorzitter van ons Nederlandsch verbond het onderwerp „Actie tegen het voor-ontwerp Ziekte- en On- gevallenwet" behandelde. De heer Z e e m a n Stompetoren verheug- de zich over de groote opkomst en zag daarin het streven om actie te willen voeren voor eigen zelfstandigheid. De vergadering was uitsluitend belegd1 om actie te voeren tegen het voor-ontwerp. Speciaal heette spr. de heer Gaastra uit den Haag en de pers welkom. De vergadering was een uitvloeisel van die op 23 Augustus te Amhem, welke vergade ring in het teeken stond van wat gedaan moest worden tegen het ontwerp-ziektewet. Daar werd besloten bondsvergaderingen te houden en aldaar gelijkluidende mo ties aan- genomen te krijgen. Gisteravond zou een gelijke vergadering te Amsterdam worden gehouden. Applaus. De heer Gaastra wees er op, dat de sinds lange jaren gevoerde strijd een belang- looze was geweest om de regeling in handen te brengen van de belanghebbende en niet in die van bedrijfsorganisaties. Spr. bracht de oprichting van de kassen, den strijd er voor en den invloed op den volks t wil in herinnering. Voor 60 jaar was er niet 8 personen. Te Hazelton in den zelfden staat het sociale gevoel van tegenwoordig en kwa- liepen 18 anthracietmijnen onder water. In men kassen tot stand die zooveel bereikten en tot dit oogenblik een groot stuk sociaal belang hebben verricht, dat bet niet aangaat ze zondermeer te laten verdwijnen. Spr. herinnerde aan het verlcop van de ongevallenwet in. 1901. In 1910 werd het cntwerp-Talma inge- diend, spoedig daarop aangenomen, maar het wacht nog steeds op invoering. Ministers Aaiberse en de Visser namenhet initiatief om de particuliere kassen in de ziek- tewet een belangrijke taak aan het particulier initiatief te laten. Wij kwamen bij minister Aaiberse om de vrije ziektekassen een taak te laten. Ons aan- tal was te klein, zoodat hij niets voor ons doen kon. Wij stichtten het Ned. Verbond van ziekte kassen en wij deelden hem mede, dat wij jaar- lijks 30 tot 40 millicen loon verzekerden en kregen van hem de schriftelijke verzekering, dat aan de vrije kassen een belangrijke plaats zou worden gelaten. De Hooge Raad van Arbeid werd echter ingesteld en in de commissie van 11 ontmoet- ten de oud-minister Posthuma en de secreta- ris van het N. V. V. en de heer Cupers elkander. Het was in de dagen van de hoogcon- junctuur en overeen werd gekomen, dat voor 80 pet. een ziekteuitkeering van 26, weken zou worden gegeven. Door onze actie werd het duidelijk, dat het platteland er bekaaid zou zijn afgekomen. Het plan geraakte van de baan en een nieuw plan, het plan Groeneveld, dat toch ook be- oogde de particuliere kassen uit te schake- len, kwam naar voren en kon toch ook geen instemming vinden. Thans staan v/ij voor het plan van minis-, ter Aaiberse en dat is van een geheel andere strekking dan zijn toezegging deed hopen. Ook hij ruimt geen plaats in voor de ziekte kassen. Aan alle v»rmen kan men geen recht doen wedervaren. Spr. las hetgeen de minis ter zegt, die meent, dat de sterke organisa- tievorm voor de zwakke organisatie moet gaan. Onze organisafekassen zijn volgens den minister dus te zwak tegen de te voi-men be- drijfsorgamsatnes. Dit laatste instituuf is ech ter geheel nieuw. Spr. gaf dit nader aan. Men krijgt dan de selectie, de werken worden onderdeeien van een machine. De zwakkeren worden gewoon uitgescha- keld, terwijl bij ons de zieke werker de zieke kameraad is. Ieder die bij ons kan aantoo- nen, bij ziekte loon te derven, kan zich bij ons verzekeren. De werking van de vrije ziektekassen werd door spr. hierna besproken. De minister had juist verzuimd een onder- zoek in den Haag in te stellen, anders had hij daar kunnen vernemen, dat er een kas is van arbeiders en daarmede gelijkgestelden, die 4 millioen loon per jaar verwerken. Met dezen stap \»an den minister is mtn 'n stap achteruit. Men weet van de bedrijfsvereenigingen nog niets. Wat voorheen kosteloos vrijwillig ge schiedde wordt evenals met de raden van ar beid juist ambtelijk. De bedrijfsvereeniging doet niets voor de met arbeiders gelijkgestelden. Bij de bedrijfs- verzekering is de werklooze arbeider bij ziek te na 4 weken rechteloos. Bij ons is. dat niet het geval. Wij verleenen bij werkloosheid steeds een gevraagd uitstel en betalen ook bij den werklooze als hij ziek wordt, uit. De collectieve verzekering oordeelt de minister goedkooper als de individueele en heeft daarbij als voorbeeld' de ongevallen wet genomen, maar deze is nu eenmaal spe ciaal gemaakt voor de industrie. Spr. betoogde, dat de minister er met zijn collectieve verzekering niet zal komen. Een arbeider gaat bovendien weinig in dienst van den werkgever voor ziekte naar huis. Wij geven dan ook uitkeering aan den arbeider, als die maar kan aantoonen, dat hij ziek is geworden. Dat wij niet zoo onbo- teekenend zijn als de minister vermoed lee- ren de volgende cijfers. De Prov. Bonden met 457 aangesloten bon- den tellen 80.00b leden. Uit het ingestelde onderzoek bleelc dat 317 kassen die reeds gegevens verstrekten boekten een ontvangst aan contributie van 741.444.601/1 en een uitgaaf van 646.153.16^. Gmgerekend in jaarloon is dit een bedrag van 70 millioen gulden. Moeten deze kassen nu maar zoo zonder meer verjaagd worden van 't tooneel en in handen gelegd van een organisatie waarvan men in deze nog niets weet. Spr. gaf hierop de volgende conclusies van zijn bezwaren, die waren neergelegd in de motie aangenomen in de vergadering van 23 Augustus 1924; dat de voorbereiding van het voorontwerp- Ziekte- en Ongevallenwet dus uiterst wille- keurig is geschied, dat het gekozen systeem verwerpelijk is voor de verzekerden en buitensporig duur voor de risicodragers dat samenkoppeling van ongevallen- en ziekteverzekering o-noverkomelijke bezwaren meebrengt en deswege niet moet worden aanvaard, dat bij een collectieve ziekteverzekering tal van arbeiders buiten de verzekering zullen vail en, dat de uitsluiting van de bestaande zieken- kassen onbillijk en onrechtvaardig, en boven dien ten nadeele der ziekteverzekeriner zal zijn. Alles moet worden aangewend om den mi nister te ov-ertuigen, dat hij terug moet komen op zijn plan van 1924. (Applaus.) De heer Visser gaf nog een aanvulling op de rede van den heer Gaastra, door ver schillende citaten te geven van gezagheb- benden op het gebied van de sociale bewe- ging. Ook de berekeningen van de R. K. Werk- geversvereeniging werd door spr. naar voren gebracht. j Met klem betoogde spr. de noodzakeiijk- heid om met kracht te protesteeren tegen de aanneining van het tegenwoordige ontwerp ziektewet, de aanneming van de straks te stellen motie aanbevelende. (Applaus.) Na de beantwoording van verschillende vragen werd ten slotte een gelijkluidende mo tie als in Arnhem aangenomen gesteld. Deze motie bevat de conclusie bovenge- noernd en een uitspraak dat de vergadering van oordeel is dat alleen en uitsluitend de ziekteverzekering en haar uitvoering in-han den van de arbeiders en daannede maat- schappelijk gelijkgestelden moet komen, en dat hiertoe invoering der Ziektewet-Talma aangevuld en gewijzigd in dien zin als door Minisler Aaiberse d.d. Juni 1920 voorge- steld, noodzakeiijk is. 1 Deze motie werd met algemeene stemmen, onder applaus, aangenomen. i Devoorzit te r sprak hierover zijn vreugde uit en uitte den wensch, dat de aan neming zal medewerken het voortbestaan van de kassen te verzekeren. i De heer Gaastra wekte op in elke plaats door de ziekenkassen openbare verga- deringen te beleggen om de bezwaren en de gevaren.die dreigen naar voren te brengen en vooral degenen die weg zijn geloopen weer op hun plaats terug te brengen. (Ap plaus.) Hierna bleef men nog eenige oogenblikken bijeen voor het bespreken van interne aange- legenheden. i BLOEMENCORSO 8 OCTOBERViERING. Blijkens een in dit nummer geplaatste advertentie belooft het blcemencorso een suc- ces te worden. Er worden fraaie prijzen be- schikbaar gesteld, o,a. voor de mooiste deel- nanien in iedere groep en mede voor het scboonste geheel. Men raadplege de advertentie. „DE MOLLEBOONEN". Men schrijft ons: ,,'t Zel ain aibals mooie aovend worden", zee 't bestuur van „De Molleboonen" in 'n sirklere aan de leden, en zco is't guster west cok. Maor't was ook niks gevaorlijk of stoer om dat te veurspellen, want meneer Spitzen (Geert Teis) kwam toch, en dat zegt alles Dei man de veurman in de Gronneger bewegen is al langzaomerhaand zoo be kend worden ook onder de menschen uut aan- dere pervinsies, dat d'r gusteraovend boeten de ongeveer honderd leden nog 'n stok of wat van dei luu zaitten. Dei kwammen dus allennig omdat Spitzen 't was, waor ze weF es wat van leesd harren in de Gronnegei taol. En daorom mag je't wel gek nuimen, dat nait ale leden kwammen, dei horn din toch nog zoo veuls te beter verstaon kennen. Maor dat nemt nait weg, dat de zaol van. De Unie toch nog vol was, dou meneer Krak as veurzitter dizze eerste vergacderen in dit winterhaalfjaor opende. De rusttied van 't zummer har aan zien Gronnensch gain kwapd daon, want dat open' van -de vergaoderen 'gong weer net as aaltied. En dou kwam meneer Spitzen aan *t woord Hai begunde mit te zeggen, dat de tied veurbie is, dat't Gronnensch niks meer as 'n straottaol euumd wordt. De verschil lende stokken, dei al in dei taol drokt binnen, hebben wel al zain laoten, dat je d'r alles mit zeggen kennen. Hai gaf daor't bewies ook van, dou hai 'n hail nust mooie stokkies veurleesde, korde verhaoltjes of verssies. Daor was hail veul moois bie, waor slim om lacht is. Maor aan- ders was't ook hail stil onder't veurlezcra, de menschen keken nareg as aine even zien stoule verschoof of as de deure opendaon wuir deur 'n laotkomer 't Was ja zoo mooi, dat je alles heuren wollen. In de pauze twei keer kon je namder wel vertellen hou mooi je't vonden harren bie koffie mit kouke, echte Gronneger lcouke. In dei tied 't was ieder bod maor 'n klain zetjc was 't in de zaol net 'n iemekorf. D'r is vast gain aine west, dei't gain aibals mooie aovend von en dei nait komen binnen, zel't wel muien dat ze zoo'n aovend as dizze mist hebben. Meneer Spitzen, wie binn' 't hailendal mit de veurzitter ains, dei om elf uur bie't sloe- ten joe daankte veur wat je geven hebben en zee, dat hai joe nog graog hier es weer ii. Alkmaor terog zain wol. Tot weerzains, heur! Ain opmaarken wil 'k nog maoken en dat is dizzewaorom komen zoo veul menschen over tied? Dat nait ieder om haalf acht d'r wezen ken, wil 'k leuven, maor daorom konden d'r om dei tied toch wel al de mainsten wezen, ducht mie. Din ken d'r op tied begund wor den, veural veur de boetenluu was dat mooier. HET WITTE KRUIS. Gisteravond had in cafe Central de alge meene ledenvergadering plaats, waarvoor de opkomst zeer gering was: buiten het bestuur slechts 3 leden. De voorzitter, Dr. H. J. Pamei>'et- heette ALRMAARSCHE CODRANT. KHBB8

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1