DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VRIJDAG Directeur: G H. KRAK- Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 3 OCTOBER No. 234. m m 2 Wa^eBf Honderd zes en fwmfigste Jaargang 1924 Abonnementsprijs bij Yooruitfoetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f 2.50 Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieve!! franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. liedactie No. 33. Buitenland de Tersche grenskwestie. Bij de Woensdagavond in het Engelsche Lagerhuis gehouden stemming over de motie van de Ulster-afgevaardigden tot verwerping in tweede lezing van het wetsvoorste'l in zake de Iersche grenseommissie, is deze mode ver- worpen met 291 tegen 124. In derde en laatste lezing Is de Iersche grcnswet aangenomen met 251 tegen 99 stemmen. De regeering zal nu het derde com- missielid aanwijzen voor Noord-Ierland. DE SPANJAARDEN IN SPAANSCH- MAROKKO. Tusschen Tetuan en Sjesjuan hebben de Marokkanen getracht de verbindingen te verbreken. Zij werden echter, volgens mede- deeling uit Madrid met zware verliezen terug- gedreven. De weg Tetuan-Sjesjuan is volko nen vr. Een bericht uit Melilla meldt, dat Sjesjuan wederom door de opstandelingen is ingesloten. De „Daily Express" meldt uit Madrid, dat een Spaansche troepenafdeeling tusschen Laroche en Sjesjuan volkcmen in de pan ge- hakt is. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De Japansche minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat Japan weliswaar ■•trikte neutraliteit ten aanzien van het con flict in China in acht zal nemen, doch dat China en de andere mogendheden moeten be- denken, dat Japan belangrijke rechten in Mantsjoerije heeft. Een Reuter-telegram meldt nog, dat de mi nister te kennen heeft gegeven, dat Japan ge- noopt lean worden zijn belangen in Mantsjoe rije te beschermen, als Tsjang Tso Lin door de troepen der centrale regeering Verslagen wcrdt. Reeds thans klagen Japanners over het optreden van roovers in Mantsjoerije we- gens het wegfrekken der troepen van Tsjang Tso Lin naar het front. De slag in de buurt van Sjanghai die reeds drie dagen duurde, is Woensdagavond plotsc- ling afgebroken zonder dat aan beide zijden positieve vorderingen ziin gemaakt. DE OPSTAND IN GEORGIE. De Georgische delegatie te Parijs publi- ceert een communique, volgens hetwelk in Georgie door de bolsjewieken 9000 personen zouden zijn terechtgesteld. Verder zouden 63 gijzelaars in spoorwegwagons om het leven gebracht zijn. De bolsjewieken hadden maat- regelen getroffen om den opstandelingen de 'vlucht over de grens naar Turkije onmoge- lijk te maken. HET BEDREIGDE MEKKA. Over den toestand in Mekka doen de meest tegenstrijdige berichten de ronde. Volgens gister ontvangen telegrammen zijn alien, die maar eenigszins konden reizen, nUar Djeddah vertrokken._ Alleen koning Hoessein en z'n omgeving zijn in Mekka achtergeble- ven met de blinden, zieken en invaliden. HET JAPANSCH AMENDEMENT j 1 OP HET PROTOCOL INZAKE i ARBITRAGE. E>e „Morning Post" (New-York) bericht, dat de Amerikaansche regeering 00k in de toe- komst de immigratie zal blijven beschouwen als een zuiver interne kwestie, en dat zij zich op het standpunt stelt, dat geen wet of ver- ordening betreffende de toelating van vreem- delingen in de Vereenigde Staten onderwor- pen zal kunnen worden aan eene revisie door eenige buitenlandsche regeering of internatio- naal tribunaial. De „DaiIy Telegraph" verneemit uit Tokio, dat de Japansche regeering nadere verklarin- gen omtrent haar houding te Geneve onnoo- dig oordeelt, maar dat zij nimmer van plan is geweest het oordeel van den Volkenbond of van eenig Hof te vragen, over de Amerikaan sche immigratiepolitiek, doch alleen van de eerlijke Amerikaansche publieke opinie. De „Tel." meldt uit London: De Australi- sche oud-premier Hughes heeft, sprekendeover de Japansche bezwaren tegen't ontwerp-pro- tocol, verklaard, dat Australie het thans ge- sloten compromis niet behoort te aamvaarden, daar het voor de hand ligt, dat Japan vastbe- sloten is, kwesties ovei' eventueele tegen de Japansche immigrate" gerichte wetten voor den Volkenbond te brengen. De premier Bruce weigerde eenige verkla- ring dienaangaande af te leggen. Hij zal la ter de meening der regeering mededeelen. DE OVERSTROOMING TE LENIN GRAD. Bij de overstrooming te Leningrad zijn in de Derjabinski-kazerne, waar de politieke po litic een huis van bewaring had ingericht, eenige tientallen gevangenen in hun cellen verdronken. Op de Wassiljefskikade lagen meer dan 2 millioen poed graan opgestapeld, bestemd voor den uitvoer naar het buiten land. Dit graan is verloren gegaan. DE VOLKE NBONDSVE RG A DE RING Bij het algemeen debait in de Volkenbonds- vergadering over het vredesprotocol hebben j-1. Woensdag de vertegenwoordigers der groote mogendheden hun goedkeuring aan net protocol gehecht. Owk de vertegenwoordigers der kleinere mo gendheden, 0. w. jhr. Loudion voor Neder- land, hebben het protocol aanvaard. Het de bat is na een naehtelijke zitting geeindigd. Het Gorr. Bur. te E)en Haag verneemt, dat, ofschoon het ontwerp in vele opzichtcn een belangrijike vooruitgang beteekent en aanbe- velmg verdient, de Nederlandsche regeering nochthans gemeend heeft, met het opg op enkele punten, zich nog de gelegenheid te moeten voorbehouden van bestudeering en overweging alvorens zich te verbinden. Het protocol waarvan de tekst aan de leden der vergadering is ter hand gesteldi draagt tot titelprotocol voor de vredelievende regeling van internationale co-nflicten. N1EUWE POLITIKE MOORDEN IN BULGARIJE. Er hebben te Sofia wederom politieke moorden plaats gehad. De Macedonier Bac- cilof is op straat doodgeschoten. De dader ontkwam. Op het station is een aanhanger van Tuperof doodgeschoten. De dader ont kwam hier eveneens. Nabij Delnik werd de communistische afgevaardigde Maximof ge- dood. DE PARLEMENTAIRE VERWIKKE- LINGEN IN BRITTANNIE. In pers en politieke kringen te Londen worden allerlei gissingen gedaan met betrek- king tot den toekomstigen loop der gebeurie- nissen in het Parlementaire leven. De regee ring zal a.s. Woensdag een motie van afkeu- ring tegen zich ingediend zien door de Conser- vatieven, op grond van de actie van den At- torney-Generaal, n.L de intrekking van de strafrechterlijke vervolging tegen den hoofd redacteur van de „Worker's Weekly", de bc- kende communistische periodiek, die opruien- de artikelen gepubliceerd had. Ook de Libe- ralen hebben hunne afkeuring ten aanzien van het optreden van den Attorney General te kennen gegeven, doch op het oogenblik is het nog niet volkomen zeker of zij het conserva- iieve votum zullen stetinen. De objectieve, nuchtere toeschouwer in het algemeen is er om verschillende redenen afkeerig van te ge- looven, dat dit evenement tot een ernstige po litieke crisis zal leiden en het verdient ver- melding. dat een der argumenten, aange- voerd voor het intrekken van bovengenoemde vervolging* was, dat het raadzaam geacht werd den communist-in casu geen „goedkoop martelaarschap" aan de hand te doen. De meeste belangstelling is gevestigd op de mogelijke verwikkeligen, van de debatten in het Lagerhuis inzake de Engelsch-Russi- sche overeenkemst. Zoowel conservatieven als liberalen al- thans Wat de leiders betreft zijn hier sterk tegen gekant, in her bijzonder tegen de arti kelen inzake de leeningskwestie. De debatteu over de ovcreenkomst zullen niet eerder dan 28 October plaais hebben en daar er in dien tijd nog heel wat kan gebeuren, zou het onver- standig zijn te veel waarde te rechten aan de vele voorspellingen, die thans reeds te dien aanzien gedaan worden. Een Reuter-bericht meldt nog het volgende: De aanhangers van de Labour-regeering bereiden zich voor op algemeene verkiezingen, we'ke het resultaat zouden kunnen zijn van een mogelijke nederlaag der regeering bij de stemming over de conservatieve motie van wantrouwen op het Russische verdrag. Vele aanhangers der regeering gelooven, dat deze verslagen zal worden bij de debatten over de motie van wantrouwen. De. verkiezingsleider der Labour-partij heeft medegedeeld, dat de partij volkomen gereed is voor een algemeene verkiezing en dat zij daarbij het verdrag met Rusland krachtig zal verdedigen. GIST ING IN PORTUGAL1. Ondanks het optreden van de regeering, schijnt de toestand in Portugal een crisis te naderen, meemt de Times. De onlangs mis- lukte opstand van de communisten heeft aan- leiding gegeven tot opgewonden meetings, werkstakingen en bomaanslagen. De direc teur van den Lissabonschen recherche-dienst liet Dinsdag 30 bommen, in verschillende deelen van de stad ontdokt, in de Taag wer- pen. In den nalionalen schouwburg werd ver- leden week een zeer rumoerige vergadering ge houden, belegd door de narionale federaitie van cooperatieve vereenigingen, waarin onder meer de cnteigening van de groot-grondbe- zitters en de nationalisatie van allerlei indus- trieen werden geeischt. Een ernstig feit is, dat moordaanslagen bijna dagdijks Voorkomen, terwijl er door- gaans geen jury is te vinden, om de daders te veroordeelen, zelfs als zij op heeterdaad worden betrapt. Enkele weken geleden werd een mcordenaar vrijgesproken, omdat hij zijn misdaad in een vlaag van woede had bedre- vgn. De algemeene gisting onder het volk is in hcofdzaak een gevolg van de duurte in ver houding tot de loonen, die wegens de afgeno- men productie, niet kunnen worden ver- hoogd. De uitvoer wordit gedrukt door de pogingen van de regeering cm de valuta te verbeteren, welker stabiliteit weer noodig is tot verbetering van den economischen "toe stand van het land. HET VEILIGHEIDSPROTOCOL VAN GENeVE. Met betrekking van het veiligheidsprotocol van Geneve meldt aan de N. R. Crt., dat, of schoon het ontwerp in vele opzichten een be langrijke vooruitgang beteekent en aanbeve- ling verdient, de regeering nochtans gemeend heeft, met het oog op enkele punten, zich nog de gelegenheid te moeten voorbehouden van bestudeering en overweging, alvorens zich te .verbinden. DE LOONEISCHEN DER DUITSCHE METAALARBEIDERS. Uit Essen wordt aan de Vorwarts geseind, dat de onderhandelingen tusschen de"Noord- Westelijke groep der mctaalindustrie en de me- taal-arbeidersbondcxi ovei- de loonregeling niet tot een resultaat hebben geleid. De ge- eischte loonsverhooging van 15 pCt. werd af- gewezen* De metaalarbeidersbonden zullen binnenkort over een houding beraadslagen. DE VERKIEZINGEN IN ZWEDEN. Voilgens de laatste berichten over de ver- kiezingen in Zweden zitten in den nieuwen Rijksdag 104 sociaal-democraten tegeni 99 in den voriigen. De communisten liepen van 7 tot 4 terug. De conservatieven en de rechtssfaande Boe- renbond wonnen ieder 2 zetels. De liberalen en vrijzmnigen liepen terug van 41 op 35 zetds. Volgens de Vorwarts" is de vorming van de regeering volkomen twijfelachting, doch het is zeker, dat de conservatieve regeering zal aftreden. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht uit Weenen is een inbraak gepleegd in het slot Schonbrunn. Uit de vertrekken van keizer Karl is voor een waarde van 16 millioen kronen ontvreemd. Een Wolff-bericht meldt, dat de Duit- sche rij'kskanselier heden de socialisten en morgen de Duitsch-nationalen voor een be- spreking over de reconstructie van het kabi net zal ontvangen. De Georgische legatie te Parijs meldt, dat de sovjet-troepen nieuwe aanvallen heb ben gedaan in de Georgische provincie Swa- nethie. Zij werden echter met groote verliezen teruggedrongen. Het bericht dat de opstand reeds sinds een tienral dagen is onderdrukt, schijnt dus enjuist. Meer geloofwaardig schijnt de mededeeling, dat de opstand op- nieuw is ontbrand. Naar uit Brussel wordt gemeld, wor den van ue Belgisohe zijde voorbereidingen getroffen ten einde de voorgenomen heffing van 26 pet. op den Duitschen invoer nog in de eerste helft van October te doen ingaan. In het expeditiebedrijf te Berlijn is sta king uitgebroken, tengevolge waarvan de sta tions opgepropt zijn met goederen. Bij voort- during van de staking zou de directie moeten overwegen het vervoer van goederen naar Berlijn stop te zetten. Te Praag is gister het Internationaal Congres voor Sociaie Politielc geopend. On der de auspicien van dit congres is ook de twaalfde gedelegeerdenvergadering der inter national vereeniging voor wettelijke arbei- dersbescherming gehouden. Volgens een bericht uit Lissabon heeft de Portugeesche regeering een commissie op- dracht gegeven, een verordening uit te wer ken voor een heffing van 26 pet. op den Duit schen invoer. De communisten hebben getracht de staking van 30.000 mijnwerkers in de Bori- nage over het geheele land te doen uitbreiden. De socialisten hopen, dat de regeering de doer de werkgevers geweigerde arbitrage verplieh- tend zal stellen. De werkloosheid in de Vereenigde Sta ten is thans grooter dan in eenige andere pe- riode sedert 1921. Alleen in de stad New York zijn momenteel 300.000 werkloozen. De regeering van den Ierschen Vrij- staat heeft aan de Duitsche firma Siemens en Schuchert opgedragen een plan te ontwer- pen tot exploitatie van de waterkracht van de Shanon, waardoor mogelljk geheel Ierland van electrisehe kracht zou kunnen worden voorzien. Oemeagd Nieuws. DE FEESTEN VAN LEIDEN's O'NTZET. Men schrijft ons uit Leiden: De feestvierjng ter gelegeniieid van de 350-jarige herdenking van Leiden's Ontzet is gisteravond, onder algemeen klokgelui aan- gevangen. Reeds vroeg in den avond heersch- te alomme in de stad eene gezellige "drukte. Duizenden en duizenden bewogen zich in de feestelijk versierde en geillumineerde straten. Vooral op de Breesitraat en de Haarlemmer- straat was het enorm druk, zoodat het groote moeite kostte door de compacte menschen- massa zich een weg te banen. Reeds vele vreemdelingen waren in Leiden aangekomen en in de koffiehuizea en aanverwante ont- spanningslokalen was het zoo druk, dat men de grootste moeite had zich daar een plaatsje te veroveren. Overall klonk muziek en gezang van hossende feestgangers, in een woord: er heerschte een uitbundige feeststemming. Om half ach't ving de gedaditenisviering aan in de Pieterskerk. Het gi'oote kerkgeoouw was overvol. Een1 zangkeor, bestaande uit ongeveer 200 dames en heeren, deel uitma- kende van versdiillcnde Leidsche zangver- eenigingen, vcerclen daar onder leiding van den heer Leo Mens en met medev/erking van mevr. Noordewier Reddingius (zang) en den heer Job. Wagenaar (orgel) verschillende zangnummers uit. Het programma dat groo- tendeels was gamengesteld uit 1 ieder en uit Valerius GedenckGlanck, werd door het koor ingezet met het ,,Wilt heden nu treden" en „0, Nederlandt, let op Uw Saeck", beide van Valerius. Hiema braeht dte heer Wage naar op het orgel een door hem gecomponeer- de fantasie over Oud - Nederlandsche Wijzen ten gehoore, waarnaar het koor uitroerde: Cajnon" van Cornelis Schuijt en „Last nu met Magt" van Sweelinck. Mevr. Noordewier vertolkie vervolgens op ontroierende wijze het „Almachtig God", gevolgd door „A! uw boos aanslagen", beide van Valerius, waarna Prof. Dr. P. J. Blok een ged&chtenisrede uitsprak. Mevrouw Noordewier zong vervolgens nog eenige liederen van Valerius, terwijl het koor de liederen van Leo Mens vevtolkte, Joh. Wagenaar nog eenige liederen uit op het orgl en een fantasie over: „Dankt, dankt nu alien God", begeleid doer trompetten en ba- zuinen en ten slotte drie coupletten van het Wiiihelmus, door mevr. Noordewier en het slot-couplet door alle aanwezigen. Te 9 uur's avondc, terwijl de kerkelijke herdenking nog in vol! en gang was, werd een aanvang gemaakt met de aangekondigde groote taptoe, waaraan 6 muziekcorpsen, op- geluisterd door flambouwlicht en Bengaalsch. vuur d'eelnamen. De ops/telling had plaats op de Korenbeursbmg, waarna "ieder corps een afzonderlijfce route door de stad volgde, uiter- aard' omstuv/d door een groote hossende menschensohaar. Den geheelen avond was er verder feest op het Schuttersveld, 't welk als feesterrein was ingericht en waarin velerlei kermisvermake- lijkheden aanwezig waren, zooals draaimo- lens, luchtschommels, ladhtenten, enz., enz. Nader wortd ons gemeld: Zelden is het bij de viering van het 3 Octo- berfeest in Leiden zoo druk geweest als he den. Van alle kanten zijn drommeci vreemde lingen de Sleutelstad biruien gestroomd. Op de spoorwegen waren tal van extra-treinen ingelegd en ook de electri.9che treinen deden dienst op het traject Leiden-den Haag. Ook de verschillende tramlijnen en autobussen brachten tal van bezoekers van buiten aan. Men kan zich dus ten naastenbij een denk- beeld voraien omtrent de enorme menschen- massa, welke zicli heden in Leiden bevindt. In de stad gelijkt het dus ongeveer een ou- derwetsche kermisdrukte. Er heerscht dus bin- ncn Leiden weer eene ouderwetsche feeststem ming, waardoor de viering van Leiden's ont zet zich steeds heeft gekenmerkt. De officieele feestviering begon in den vroe- gen morgen met het leggen van een krans op het standbeeld van v. d. Werff namens de N'a- mens de Nationale Vereeniging „Volksweer; baarheid, de Christelijke Vereeniging „Wil- lem van Oranje", de Padvinders-Vereeniging, enz., met een toepassdijk feestwoord dOor jhr. E. van Bose uit 's-Gravenhage Hierna had in het Van der Werff-park de uitvoering plaats van koraalmuziek, (met me- dewerking. van de harmonic van bet Stedelij'k Muziekcorps. Om 8 uur's voormiddags ving in de St,adswaag de uitreiking plaats van de feestgave van- haring, wittebrood, koffie cni ta- balc aan ongeveer 3000 minder door de for- tuin begunstigde stadgenccten. Omstreeks 10 minuten na 8 uur stoOmdc de koninklijke trein de Leidsche veste binnen, waarin het Koninklijke Echtpaar had ovef- nacht. In de vestibule van het stationsge- bouw had de officieele verwelkoming plaats van H. M. de Koningin en Prins Hendrik door den burgemeester van Leiden, jhr. mr. dr. de Gijselaar. Toen de Koningin en d'e Prins het stations- gebouw verlieten om zich in de koninklijke rijiuigen te begeven, stonden op het stations- plein twee eerewaehten gereed, een te paard, bestaande uit Leidsche burgers onder leiding van den heer Ch. van Spall, welke het Vor- stelijk Echtpaar gedurende den geheelen rij- toer door de stad zou vergezellen, en de eere- wacht van het Leidsche Studentencorps en de Studentenvereeniging voor vrijwillige oefe- ning in den wapenhandel „Pro Patria", welke laatste vereeniging de militaire eerbewijzen braeht. Bij het verlaten van hiet Stationsplein! speel- de het Leidsche Politie-Muziakgezelsehap de Koningih-Wilhelmina-Marsch, getoonzet door den directeur, den heer H. Bolderdijk. Hierop nam de Koninklijke Stoet, begeleid door de Eerewaeht te paard, langs verschillen de stadswijken den tocht naar het Waagge- bouw, ter bijwoning van de uitdeeling van haring en wittebrood, welke inmiddels in vol- len gang was. Hierbij waren aanwezig het geheele bestuur der 3 October-Vereeniging en had de officieele ontvangst plaats vanwege deze vereeniging en heettC de voorzitter, de heer W. van der Laan, d'e Koninklijke be- zoekster en Haar Doorluchtige. Getnaal van harte welkooi, en betuigde d'ank dat H. M. en de Prins gevolg hadden gegeven aan de uit- noodi'ging, dezen 350sten gedenkdag bij te wonem. H. M. beantwoordd'e deze toespraak met eene vriendokjke dankbetuiging. Te ongeveer 9 uur had van af het Waag- hoofd een opfeting plaats van eenige duizen den duiven, als herinnering aan de groote rol welke deze dieren bij het beleg van Leiden h'adden vervuld. Te ongeveer 9'A. uur had aan de Waag de feestelij'ke intocht plaats van den beroemden weesjongen met den hutspot-pot, welke de Spanjaarden bij het opbreken van het beleg hadden achtergelaten. De weesjongen kwarn ditmaal niet alleen, doch van de Lamme- sehans, waar de stoet van begeleidimg zich had opgesteld. Terwijl Hare Majesteit zich in het Waag- gebouw ophield, werd Haar door de firma Levy te Leiden een historisch zijden doek aangeboden, voorstellende een aantal oude gebouwen uit de Sleutelstad. Om kwart voor tien veilieten de Koninklij ke Gasten het Waaggebouw en begaven zich te voet naar de Pieterskei"k. In de hall van de kerk werd de Koningin begroet door de leden van de gemeente-com- missie en de heeren ds. Goedhard en dr. Locher, resp. praeses en criba van den ker- keraad. Bij de binnenkomst van de Landsvrouwe zong de gc-meecie Gezang 3 :1. en nadat Hare Majesteit Haar plaats had ingenomen, werd door ds. Riemens voorgelezen Psalm 124. Het kerkkoor, onder leiding van den heer Smink, zong daarop een oud lied uit Valerius, „Gedenck-Clanck", betrekking heb- bende op den inquisitietijd. I Na een voorgebed door den predikant, werd door de gemeente vervolgens gezongen Psalm 9 1, 2 en 3, de traditioneele psalm, die in 1574 bij het binnentreden van het volk in de Pieterskerk, ook is gezongen. Ds. Rie mens ving daarop zijn preek aan naar aan- leiding van Psalm 146 9 (de Heer, die den Verdrukte recht doet, die den Hongerjge brood' geeft; de Heer maakt de Gevangenen los)'. Na de predikatie van Ds. Riemers, werd door het koor een oud lied uit de 15e eeuw gezongen (Den Hoogen God1 alleen, zij: de eer). Ds. Riemens ging vervolgens voor in een dankgebed, waarna de gemeente gezang 171 II zong. 1 Na het uitspreken, zong, terwijl de konin klijke gasten het kerkgebouw verlieten, de gemeente spontaan het Wilhelmus. De Koningin1 besteeg het rijtuig, dat in de Pieterskerkstraat was voorgereden. Een groote menigte stond langs den weg geschaard en juichte bij het voorbijrijden van den Koninklijken stoet Hare Maesteit geest- driftig toe. Voor het ziekenhuis (Hospital Valon) werd een oogenblik halt gehouden, om een der verpleegsters in de gelegenheid te stellen Hare Majesteit een ruiker aan te biedn. Daarop werd verder gereden naar de Douzabrug, waar de leerlingen van de Ver eeniging van Bewaarschoolhouderessen wa ren opgesteld en Hare Majesteit toezongen. Even verder op bij het Gymnasium in de Douzastraat brachten de leerlingen van de muziekschool der Maatschappij voor Toon- kunst, onder leiding van mej. Harry van der Harst aan de Koningin een zanghulde. Bij het planisoem stegen de Koningin en de Prins uit, om de plechtigheid van dte ont- hulling van het monument bij te wonen. Dit monument is op historische pick,-waar eens de oude walmuur stond, opgericht ter eere aan de beroemde mannen van Leiden's Ont zet. Prof. Dr. P. J. Blok, hoogleeraar te Lei den, hield voor de onthulling een rede. Hare Majesteit begaf zich daarop naar het monument, om het te onthullen. Toen de ze plechtigheid1 was geeindigd, droeg Prof. Blok het monument aan de gemeente Leiden over, namens welke de burgemeester, met een toepasselijk woord het gedenkteeken in dank aanvaardde. De Koningin hechtte aan het monument een fraaie krans. De plechtigheid, welke werd opgeluisterd door de Christelijke Zangvereeniging „L.E.D.A.G.O.H." en het muziekgezelschap „Orpheus", was ten einde, nadat door het bestuur der 3-October-Ver- eeniging een krans aan bet gedenkteeken was bevestigd. De Koningin besteeg weer Haar rijtuig tot het maken van een rijtoer naar het Stadhuis. In de straten, waardoor zij reed, werd Hare Majesteit hartelijk door het publiek begroet. Omstreeks kwart over twaalf arriveerde de Koninklijke stoet in de Breestraat voor het Stadhuis. Daar werd de Koningin door den Raad de gemeente ontvangen. Op het hordes aangekomen, bood mevrouw De Gijselaar, de echtgenoote van den burge meester aan de hooge gast een fraai bouquet aan de Koningin de wethouders voor. Daarop aan de Koningin de wethouder voor. Daarop 'begaf het hcoge gezelschap zich naar de ver- gaderkamer van Burgemeester en Wethou ders, waar zich reeds de raadsledten bevon d'en. De Burgemeester stelde daar aan Hare Majesteit de raadsleden voor; ditzelfde deed de wethoudter, de heer A. L. Reimeifnger ten opzichte van den Prins. De Burgemeester, zich tot Hare Majesteit richtende, hield een uitvoerige toespraak. Nadat de Koningin deze rede met een kcxrte toespraak had beantwoord, werden door de dochters van een zestal raadsleden verver- schingeni aan het Hcoge gezelschap aange boden. Hare Majesteit orulerhiefel zich tijdens de ontvangst met verschillende raadsleden. De Koninklijike Bezoekers verlieten om een uur hot Stadhuis en begaven zich naar het station; alwaar in dta KoninMijten Hoftnan de lunch werd gebruafct. Op weg naar het station werd bij do „Gijselaars-Bunk", dOor de Christelijke zangvereeniging „Ex Animo'' een lied, getiteld „Bede vcor het Vaderlaod*- ten gehoore gebracht. a Na de lunch ving de Koninklijke Faimrlie omstreeks half drie een rijtoer aan met be* stemming naar het cpen-lucliispel. Op tet terrein aan den Zoterwoudschen Satngel irahf de van Disselbrug werd dit apenluchtepel ge geven. Bij aankomst van Hare Majcriei? werd op de Koninklijke tribune de Korrirrklijk* Standaard gelieschen, wel'ke aan hot Beshnn der 3-October-vft'eenigj-hg voor deze gelegen heid was aangeboden, dioor het borduur-ate lier van de firma Dondoer. De Koningin werd daar ontvangen ctoot den voorzitter van de 3-Octoba--Verecuhring, den heer- Van der Laan, die Hare Majesteit naar Hlaren zetel ;btge$eidde. De Pra® were? door den stmetatis dan hem Spaargaren be geleid. Beide beeren garea den Kcmmklijker Bezoekers een toefkMrng bij het spel. dat de „Vrede van RS^wi^r" -roorefedde. Het beteg en het ontzet van Leiden Ttfuldes zich noch histt7irisciinoch technisrii vow zulk ccn opcnluchtspcl. Daarom achttr men de „Vrcde uan Rijswijk" vanzeij aan- ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1