Voor do Siuisvrouw. BiotenmaKer moest er aan te pas Komen eu nu vond men een vertrek waarvan zorgvuldig alle openingen en kieren waren dichtgepleis- terd en de deuren op een na van buiten met matrassen waren bekleedin een daaron- der gelegen kamer was een groot toestel op- gesteld om gassen te ontwikkelen, waarvan een buis naar boven leidde. De politie begreep nu maar al te goed we) k een gevaarlijk individu zij nog juist bijtijds onschadelijk had weten te maken, want het werd nu duidelijk dat de pseudo-markies die bij onderzoek een handelaar in gevogelte bleek tdzijn, Simonin genaamd, den ongeluk- kigen juwelier die zich in zijn adellijk kasteel gewaagd had, eenvoudig bedwelmd zou heb ben, om hem des te gemakkelijker te kunnen uitplunderen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ MAINZ. De bij het spoorwegongeluk zwaar gewoh- de reizigers zijn naar het Fransche militaire lazaret overgebracht. In den loop van den nacfot zijn nog vier hunner overleden, zoodat tr nog 14 in leven zijn, terwijl het aantal der 'dooden thans even hoog is. De geredden zijn ien gevolge van den rook in den tunnel geheel zwart geworden. DE ROOFRIDDER VAN DINARD. Onlangs vertelden wij van de brutale po- ging van een pseudo-markies, om met be- hulp van bedwelmende gassen Parijsche ju- weliers te berooven. De politie wist zijn stre- ken nog tijdig te verijdelen, door hem een valstrik te spannen en hem te arresteeren. Bij het onderzoek zijn nog eenige vermeldens- waardige feiten aan het lidit gekomen oyer de personolij'kheid van Monsieur le Mar quis" en over zijn vroegere bedrijven, waarbij hij door de chaxmante Marquise" terdege was bijgestaan. Hij had zich n.l. een tweet all jaren geleden te Nantes gevestigd als alleen- vertegenwoord iger van een groote Ameri- kaansche automobielenfabriek „The Canadian Motors Co. Ltd., die een onmetelijken slroom van voortreffelijke Amerikaansche automo- bielen over Frankrij'k zou uitstorten. Hij pu- bliceerde een luxueus uitgevoerden catalogus en adverteerde in de kranten, dat hij, om zijn werk ingang te doen vinden, gedurende een week orders aannam tegen iets meer dan een halven prijs. Weer een vierde deel daarvan moest direct gestort worden en de rest in maandeilijksche termijnen; de levering zou dan twee maanden later plants hebben. Op „deze wijze kreeg de oplichter. die zich Gou- raud noemde, binnen enkele dagen meer dan 'n millioen francs in handen, grootendeels van koopers, die hun eers c betaling deden, maar door middel van sub-agenten die waar- iborg stortten. Want de zaak was zeer in het groot opgezet. Zoo gaf hij nog een afzonder- lijk geschriftje uit met een beschrijving in alle bijzonderheden van de Canadeesdie fabriek, waar zijn wagons gemaakt werden. Smake- lijke foto's van het bedrijf, dat natuurlijk niet bestond, versierden het. Ondanks alles vatic men eenig wantnouwen op iegen den nieuwen zakenman, maar toen men een onderzoek bij hem wilde instellen bleek hij vertrokken naar Servie zei men. Gemeng-fl nienws NIEUWE AFBRAAK. Uit een blok sedert jaar en dag onvoltooid gebleven, met rijkspremie gebouwde midden- standswoningen, aan de Voormeulenweg te Bussum, heeft iemand uit Soest karrevrachten deuran, schoorsteenmantels, enz. gehaald. Hij werd op heeterdaad betrapt en gaf voor hier- toe permissie gekregen te hebben. Thans heeft hij bekend diefstal te hebben gepleegd en ge durende een maand voor vele honderden gul dens onderdeelen en materialen te hebben weggesleept. De 18-jarige dader is ter beschikking van de justitie gesteld. DE ROOFMOORD TE CULEMBORG. De commissaris van politie te Culemborg is Dinsdagavond van zijn reis naar het bui- tenland teruggekeerd. Het parket uit Tiel verbleef Dinsdag zeer geruimen tijd te Culemborg, om een onder zoek in te stellen. Zoowel in verband met de moordgeschiede- nis als met vroeger te Culemborg gepleegde inbraken werd een 20-tal personen in verhoor jenomen. DE LUCIFERSACCIJNS IN INDIE- Het Hbl. kan mededeelen, dat het de bedoe- ling van den gouverneur-generaal is om van sigarenaansteicers een invoerrecht te heffen van 50 cent per stuk en van onderdeelen van sigarenaanstekers (vuursteentjes, e.d.) 30 cent per gram. Van zilveren en gouden siga renaanstekers zou bovendien nog het gewone recht van 12 pet. worden geheven. Deze wiiziging in het tarief zou 16 Novem ber reeds in werking treden. DE MIJNEN. De stoomtrawler IJ.M. 503 (Holland VII) keerde gisteren van de Noordzeevisscherij in de haven van IJmuiden terug met een in de netten opgehaalde mijn aan boord. Het vaar- tuig heeft in de Buitenhaven ligplaats geno- men. DE VERHOOGING VAN DEN TABAKS- ACCI INS. Het ligt in de bedoeling van den minister van Financien te bevorderen, dat nadere voorschriften omtrent de verstrekking van ze- gels worden vastgesteld, die de tusschenkomst van den ontvanger der accijnzen bij de afle- vering uitsluiteri. Daarvan kon het gevolg zijn, dat de zegels spoediger in het bezit van de aanvragers komen. terwijl het voor de fa- brikanten, wonende buiten de gemeenten waar het ontvangkantor gevestigd is, het voordeel heeft, dat zij de bestelde zegels op het postkatoor in ontvangst kunnen nemen. De aflevering der zegels zonder tusschen komst van de ontvanger maakt het noodig, het vervallen van den crediettermijn afhanke- lijk te stellen van het tijdstip van aanvang der zegels. Daarom wordt voorgesteld in art. 6 van het wetsontwerp tot verhooging van den ta- baksaccijns de in het eerste en tweede lid voorkomende woorden „aan hen zijn ver- strekt" te vervangen door „door hen zijn aangevraagd". ERNSTIGE RELLETJES. Woensdagavond is het op de kermis te N'ieuw-Schoonebeek tot ernstige relletjes ge komen. Een aantal1 dronken burgers werd door de marediaussee gesommeerd uit elkaar te gaan. De dronken personen wilden. liieraan een gevolg geven. Een martdiauosee maaxte aarop gebruik van zijn sabel, om de men- schen uit elkaar te jagen. Hij werd aangeval- len en men pntrukte hem de scheede van zijn sabel. Daarmede gingen de dronken lieden een anderen marechaussee te lijf, die zijn makker te hulp kwam. De aangevallene werd ernstig aan het hoofd en den bovenarm' ge- wond. De marechaussee moest, daar zij niet tegen de menigte op kon, van ae vuurwapens gebruik maken. Zij schoot op de menigte, waardoor cene P. in den bulk en eene S. in de knie werd getroffen. Inmiddels had de pdlitie versterking uit de omgeving ontvan- gen, waarop de menigte uit elkaar werd ge stagen. Een aantal personen is gearoeeteerd. SALARISREGELING RIJKAMBTENAREN. De reeds op 21 Augustus aangevraagde bijzondere audientie van de vertegenwoordi- gers van het Comite van Zes (A.C.O.P. en C.N.O.P.) met den minister van financien, die niet eerder kon verleend worden, o.m. wegens twee vergaderingen van de Centele commis- sie voor georganiseerd overleg en de afwe- zigheid van den minister, is gisteren' ver leend. Uitvoerig werd de wenschfelijfcheid bepleit om de voorgenomen salarisverlagingen op 1 October en 1 Januari niet te doen door gaan, zulks o.m. op grond van het ruimer vloeien der midddea en de snelle stijging van de prij- zen der voomaamste levensmiddeien. De minister antwoordde posi'tief, dat de voor genomen verlaging op 1 October ten voile zou worden toegepast en dat hij omtrient zijn bed'oelingen op 1 Januari a.s. nog niets kon zeggen, zoolang de verwachtingDn, die ge- kcesterd worden ten aanzien van een beteren toestand van 's lan^ds financien, geen ldten zijn geworden. Hierm'ede deed de minister dus alle geruch- ten te niet, die den laatsten tijd hieromtrent in de pers zijn verschenen, speciaal ten aan zien van het bericht in dc katholdefe pers, be- treffende het halveeren per 1 October van de voorgenomen saladsvertaging. De wijze waarop het overleg vanwege de regeering met de commissie voor georgqni- seerd overleg is gevoerd, werd uitvoerig be- sproken. De minister gaf te kemnen, dat hij van dezen, voor het pcrsoneel uiterst onbe- vredigenden gang van zaken niet op de hoogte was. Hij had geen be zwaar dat de delegatie van het Comite van Zes in het openbaar zou mededeelen, dat de ontwerpen wijzigingen van de Pensioenwet 1922 dezer dagen aan de Staten Generaal zullen worden aangebo- den en dat versdiilende voorstellen van de Centra'le Commissie ter zake in het: Antwerp zijn verwerkt. Speciaal de kwestie van het medezeggenschap in de beslissingen van den Pensioenraad bleek de voile aandacbt van den minister te hebben. DE INVOER VAN' SCHOENWERK. Met betrekking tot den invoer van lederen schcenwerk gedurende dc maand Augustus geeft het Vakbl. v. d. Schoenm. de volgende cijfers De totale invoer bedrocg 108,441 paren ter waarde van 474,000; waarvan uit Duitsch- land 56,021 paar ter waardie van f 233,000; Belgie 10,275 paar ter waarde van 31,000; Engeland 26,434 paar ter waarde van 90,000; Zwiiserland 7593 paar ter waarde van 78,000 Tsjecho Slowakije 6822 paar ter waarde van 37,000. In de eerste acht maanden van Januari tot en met Augustus heeft de invoer van lederen schcenwerk bedragen tctaal 725,536 paar ter waarde van 2,594,000; waarvan uit Duitschland 315,082 paar ter waarde van 914,000; Belgie 95,050 paar ter waarde van 279,000 Engeland 218.464 paar ter waarde van 699,000; Zwiteerland 28,464 paar ter waarde van 295,000; Tsjecho Slowakije 47,830 paar ter waarde van 308,000. De gemiddelde importprijs van het leeren schoenwerk bleef vrijwel op gelijike hoogte als in 1923. DE SECRETARIS-KWESTIE TE JUTFAAS. Naar het Utr. Dagblad mededeelt, hebben Ged. Staten van Utrecht opnieuw hun goed- keuzing cnthouden aan het raadsbesiluit der gemeente Jutfaas waarbij den secretaris der gemeente, den heer Snellen, als zoodanig ontslag werd gegeven. Dit is dus de tweede keer dat Ged. Staten weigeren een desbetref- fend raadsbesluit van Jutfaas goed te keuren. EEN STEMMEN-STAKING IN 'T KWADRAAT. In de jongste raadsvergadering te Weesp moest opnieuw gestemd worden over een voorstel van B. en W., om een extra-subsidie van 1000 te verstrekken aan de Protestant- sche bewaarschool, aangezien in de vorige zitting de sternmen hierover gestaakt hadden. Het raadslid Vader stelde voor, met het oog op de afwezigheid van twee raadsleden, de tweede stemming in een volgende zitting te houden. Toen na een diepzinnig debat, waarbij zoowel door den voorzitter als een der wethouders, ten onrechte het reglement van orde en de Gemeentewet er bij gehaald werden (Art. 50 van laatstgenoemde wet spreekt van een tweede stemming in eene volgende dus niet de volgende vergadering vergadering) ging men sternmen over het voorstel-Vader. Maarook daarover staak- ten de sternmen. „Wat nu?" riep de Weesper Vroed- schap. „Wel" antwoordde Wethouder Raadsheer met een onbewogen gezicht, „nu gaan we in een volgende vergadering op nieuw sternmen over de vraag, of over het voorstel van B. en W. in een volgende verga dering opnieuw gestemd zal worden." „Zoo maakt U de zaak belachelijk", meende Wethouder Dr. Knaap, waarop zijn collega Raadsheer vriendelijk vroeg: „Noemr U mij eens iets, dat in deze vergadering niet belachelijk is". DOOR EEN KONINGSTljGER VERSCHEURD. De „Ind.:?Ct." van 26 Aug. meldt: De desalieden van Soebang begaven zich naar het bosch bij Tjikare om honing te zoe- ken. Plotseling werd een hunner besprongen door een koningstijger, die een der menschen bij de keel greep en met hem wegsprong, hem meevoerend zooals een kat een muis meeneemt. De andere twee inlanders hieven 'n luid geschreeuw aan en alarmeerde de be- volking. - v y - V Aan de jacht, welke volgde en waarbij het bosch doorzocht werd namen ook twee ge- wapende Europeanen deel. Spoedig vond men het half *erscheurde lichaam van het half verscheurde lichaam van het ongelukki- ge slachtoffer. Het lijk werd weggedragen, de menschen verwijderden zich, alleen de Europeesche jagers bl^Jjen achter, verscholen in een boom. Toen de tijger na geruimen tijd1 terugfceerde, zoekend naar zijn prooi, viel hij, getroffen door twee karabijnkogels. Het dier was zoo groot, dat acht menschen hem moesten wegdragen. Mr. P. RINK. Mr. P. Rink, lid der Eertste Kamer, oud- minister van binnenlandlsche zaken, oud-lid der Tweede Kamer, heeft gisteren den dag herdachf, waarop hij zestig jaren geleden ge- promoveerd is tot meester in de rechten. Daar mr. Rink zich door uitistedlgheid aan huldebetoon onttrokken Iteeft, bleef dit aeh- terwege. Editor zijn hem van veto zijden te- legrammen en brieven van gelukwensch ge- zonden. ONDANKBAAR. Een fabrieksarbeider te Boedapest, wiens dochtertje bij een geziene Hollandsche fami- lie in een dorp nabij Utrecht eenige maanden opgenomen was, heeft bij de weldoeners van zijn kind chantage trachten te plegen. Hij schreef, fiadat zijn kind uit Holland was teruggekeerd, aan de pleegouders een brief, waarin het heette, dat de pleegvader met het kind ontuchtige handelingen had ge pleegd, waardoor het kind ernstig ziek in een ziekenhuis te Boedapest lag. Het kind zou kreupel blijven en de vader was reeds mate- rieel gerui'neerd door de ziekte van het meisje, door den pleegvader veroorzaakt. Hij was geneigd, zoo heette het verder, een schandaal te vermijden. De Hollandsche pleegouders waren hun onschuld bewust, doch schrokken toch niet weinig van deze ongehoorde ondankbare daad, waarvan zij het doel al te goed door- zagen. Zij deelden het geval aan het Hol landsche gezantschap te Boedapest mede. Dit wendde zich tot de Hongaarsche Kinder- schutzliga, die onmiddellijk bij de politie aangifte deed. De vader van het kind werd aan een ver hoor onderworpen. De Liga liet het kind door een arts onder- zoeken, die vaststelde, dat van de bewering van den vader geen woord waar was. De Li ga stelde van dit resultaat ook de Holland sche pleegouders in kennis, teneinde hen ge- rust te stellen. De rechtbank zal dit geval van chantage in behandeling nemen. DE FUSIE VAN DE BONDEN VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. De laatste dagen is in sommige bladen ver- meld, dat voor de fusie van den nationalen bond van handels- en kantoorbedienden Mer- curius met de Algemeenen bond, waardoor niet-confessioneele tot een blik vereenigd zou- den worden, ernstige belemmeringen zijn ont- staan. Inderdaad heeft een kleine minderheid drie leden uit het bondsbestuur van Mercurius, dat 22 leden telt, een agitatie te gen deze fusie op touw gezet, waaraan ook eenige oud-bestuurders hun medewerking ver- leenen. Thans is uit de vooraanstaande bonds- en afdeelingsbestuurders een comite voor een- heid in de kantoorbedienden-vakbeweging ge- vormd, dat zich voorloopig tot taak stelt deze agitatie te niet te doen Voorzitter van het co mite is de heer G. J. v. d. Lihden te Leiden; Secretaris de heer M. Storm, secretaris van den neutralen Bestuurdersbond, Amsterdam. NEDERLAND EN HONGARIJE. Nederlandsche pleegouders van Hongaar sche kinderen worden op de mogelijkheid op- merkzaam gemaakt alle voor hen belangrijke mededeelingen over Hongaarsche aangelS' genheden geregeld te ontvangen. Ook aan- vragen om inlichtingen op dit gebied kunnen aan het hieronder aangegeven adres te Bu dapest gericht worden. Het officieel orgaan van het Hongaarsch- Nederlandsch Genootschap te Budapest en der Nederlandsch-Hongaars>che Vereeniging te's Gravenhage verschijnt maandelijks in de Nederlandsche taal onder den naam: „Hongaarsch-Hollandsche Revuemet de Hongaarsche bijlage „Magyar-Holland Szemle". Abonnementsprijs met bijlage 2.40 per jaar, zonder bijlage 1.40, te zeti- den aan Mr. G. H. A. Grosheide Jr, Singel 303, Amsterdam. Door bemiddeling van bovengenoemd Ge nootschap heeft de Hongaarsch-Hollandsche Bank te Budapest, Ulloit-ut 4 lokaliteiten ter beschikking gesteld, waar brieven ten behoeve van Hongaarsche kinderen vertaald en ook alle gewenschte inlichtingen over Hongaar sche aangelegenheden aangewonnen kunnen worden. Betrouwbare informaties over perso nen en zaken worden vlug, nauwkeurig en uitvoerig gegeven. Uit het Augustus-nummer der Hongaarsch- Hollandsche Revue" blijkt hoezeer bovenge- noemde vereenigingen werkzaam zijn ter be- vordering der wederzijdsdhe betrekkingen tusschen Nederiand en Hongarije. Wij ont- leenen hieraan het volgende: Herhaaldelijk werden zoowel in Nederiand als in Hongarije lezingen gehouden, welke meerdere kennis over beide landen en volken verbreidden. De vertaling van letterkundige produkten beider landtn werd bevorderd om deze over en weer bekend te maken. Een Nederlandsche Reis- gids voor Budapest werd uitgegeven, welke aan boyenstaand adres verkrijgbaar is, al- waar ook Nederlandsche reizigers in ieder op- zicht voortgeholpen worden. Ook zal binnen- kort een film het licht zien, waarin op zinne- beeldige wijze de Nederlandsch-Hongaarsche Kinderactie wordt vertoond en aankomst en vertrek van kindertreinen, het bezoek van 300 Nederlandsche pleegouders aan Budapest en vele afbeeldingen dezer sohoone stad, alsook Hongaarsche landschappen en kleedingen op genomen zijn. Voor meerdere bijzonderheden omtrent de werkzaamheid der genoemde Vereenigingen verwijzen wij naar het Augustus-nummer aer Hongaarsch-Hollandsche Revue. DE OOSTER STOOMTRAM MAAT- SCHAPPIJ. f Men schrijit aan de N. R. Crt.: De Ooster Stoomtram is druk bezig de diensten op hare lijnen Uirecht-Zeist en Amersfoort-Amhem te verbeteren. Het traject Utrecht-Zeist zal binmen niet te langen tijd voor het grootste gedeelte van dubbel spoor voorzien zijrn de korte trajecten, waar men zich met enkel spoor moet blijven behelpen, zullen dan, waar noodig, van electrische lichtsignalen worden voorzien, zoodat een dienst met korte tusschenpoozen mogelijk wordt. In de gemeente de Billt heeft men den benoodigden grond reeds gekocht, de rails worden dan buiten de boomen gelegd, direct na het dorp de Bilt. De gevaarlijke bochten worden, waar zulks mogelijk is, weggenomen. Ook onder de gemeente Zeist wil men de rails op enkele piaateen achter de boomen leggen, de desbetreffende onderhandelingen hebben echter nog niet tot een tastbaar resultaat ge- leid. In de Slotlaan te Zeist komt ook dubbel- spoor, waardoor het tijdroovende wachten komt te vervallen. Het ovememen der voor- tuintjes gaat editor slecnts in een matig tem po. Wat de lijn Amersfoort-Arnhem betreft, zoo zijn thans de trajeden Amersfoort-Sta- tion-Driebergen en Arnhem-Rhenen geelec- trificeerd. A.s. Maandag wordt ook het tra ject Station Driebergen-Rijsenberg met elec trische traotie bereden. Het wachten is nu op de Rijkstelefoon, die palen en draden in Doom moet verwijderen. E>e locaaldiensten naar en van station Drie- bergen worden met den winterdienst opgehe- vener komt nu een geregelde half-uur dienst Amersfoort-Zeist-D6om. De nieuwe motor- wagens hebben vier motoren elk van 60 P.K.; door een bij zonder geperfectioneerd veeren- stelsel wordt een zeer rustige loop verkregen. Vermelding verdient voorts, dat sinds enke le dagen de om haar natuurschoon bekende streek bij het Huis ter Aa ook met de Ooster stoomtram bereikbaar is- Om het half uur rij den de trams nu van Amhem naar Rhenen over Oosterbeek-Hoog en via Doorwerth-Oos- terbeek Laag. De nieuwe lijn, weike bij den Kievitsdal in Eleelsum begint, is met haar hellingen van 1 3 een soort berglijn. Met de electrische ttraetie ievert het beklimmen van dergelijke vrij steile hellingen echter geen be- zwaren op. KORTE BERICHTEN. De magazijnbediende P. S. is gistrrna- mid'dag op f feemraadsplein te Rotterdam door een motorwagen van de tram aangere- den. Hij is met ernstige inwendige kneuzingen ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. In de senaats'kamer van de Rijksuniver- siteit te Groningen is gistermiddag hfet eere- doctoraat van de uniiversiteit te Bonn uitge- reikt aan den heer J. M. N. Kapteyn, die a.s. Zaterdag aan de eersigenoemde uniiversiteit het amht van hoogleeraar in de Hoog-Duit- sche taal en letterkunde zail aanvaarden. Het vers'lag van de posterijen, telegrafie en telefonie over 1923 is verschenen. De post- en de telefoondienst gaven een voordeelig, de telegraafdienst een nadeelig saldo. Het na- deelig saldo van de drie diensten samen, in 1922 nog ruim 7 millioen, is in 1923 ge- slonken tot ruim 8 ton. Voor de afdeeling Delft van den Vrij- heidsbond heeft Woensdagavond prof. B. D. Eerdmans, van Leiden, gesproken over: Ons staatkundig verval. Bechtza^en. NALAT1GE OUDERS. De man en de vrouw, die hun pasgeboiren kind te vondeling hadden gelegd, door het op een stoel in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam 'achter te laten, en die op her1-' haalde aanmaning door het personcel van het gasthuis weigerde het kind mee te nemen, werden door de Vierde Kamer der .Rechtbank deder vercordeeld tot 3 'aar gevangenisstraf, wegens het te vondeling leggen van een kind beneden den leeftijd van 7 jaar en het te ver- iaten met het oogmerk om zich er van te ontdoen. Het O.M. had zoowel' tegen den vader als tegen de moeder 6 .j-aar gevangenisstraf geeischi LANDVERRAAD, De rechtbank te Rotterdam heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen den 43- jarigen J. H. M. R., koopman aldaar, gebo- ren te Geldrop, die op den 18en September te- recht had gestaan in een zitting met gesloten deuren beklaagd van landverraad. Aan be- klaagde was ten laste gelegd, dat hij in Augustus 1923, in Nederiand, althans Ne- derlander zijnde, te Brussel, althans buiten het rijk in Europa, opzettelijk: a. het voorschrift voor de opkomst met spoed, b. een in boekvorm uitgegeven, toen gel- dend militair voorschrift, n.l. het mobilisatie- voorschrift; dit alles zijnde bescheiden omtrent zaken, waarvan hij wist, dat geheimhouding door het belang van den staat werd geboden, zou hebben openbaar gemaakt, althans aan den Belgischen staat in handen zou hebben ge- speeld. Hij had deze bescheiden aan een Belg, zich noemende Meyvis; in bruilcleen afge- staan, althans inlichtingen er aan ontleend, aan dezen Meyvis verschaft, met de stilzwij- gende bedoeling, althans met de wetenschap of het inzicht, dat Meyvis ze zou publiceeren, of in het bezit van de buitenlandsche mogend- heid zou stellen. Subsidiair werd aan R. ten laste gelegd' po- ging tot landverraad, of het opzettelijk ver- schaffen van gelegen'heid en middelen tot het openbaar maken van de bedoelde beschei den (medeplichtigheid.) De rechtbank achtte het primair ten last? gelegde bewezen en veroordeelde beklaagde tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De eisch was 4 jaar gevange nisstraf. Beklaagde heer ruim 10 maanden in voorloopige hechtenis doorgebracht. Ingez«ndeH stuMteft (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- iie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) WelEdele heer Redacteur! Gelieve s. v. p. onderstaande regelen in Uw veelgelezen blad' te willen opnemen, waarvoor bij voorbaat hartelijk dankzeggen- de. Naar aanleiding van de laatste raadsver gadering te Heiloo, waar zich de heer Van de Vail heeft geergerd aan de uitdrukking in het verzoekschrift van den ondergeteekende aan den raad (n.l. dat andersdenkenden den spot drijven met de pelgrims) zou ijc het vol gende willen opmerken. v v. Het is geenszins mijne bedoeling geweesf iemand te ergeren of te kwetsen met deze zinsnede, dodh ik gaf deze om te betvijzen, daitl men door het Bisschcppelijk Comitii, als men een vriendelijk verzoekschrift richt ter bevor- dering van de bedevaartsplaats, six:eds wordt afgewezen of z.g. met een kluitje -in. het riet gestuurd en men dep olitiek er bo\a;n uit kan halen. Hier volgt de uitdrukking van o ndergetee- kende in het verzoek aan den Raad, ter ver- duidelijking voor de lezers: „en zich trachtte te verschuilen (het Comi te) achter het gezegde voor het stochtend we- zen der pelgrims moet deze groote: poort ge sloten blijven, maar waarom wore Ik dan door het Gomite een zeer sohoone en (Ilichte haag omgehakt en vervangen door het imooie har- monicagaas, waardoor een ieder vanaf den publieken weg alles kan gadeslaati en be- spotten". Nogmaals ik had niet gemeai.d iemand door bovenstaande te grieven en vraag dan ook bij deze excuus. Ik wilde aau toonen dat nu door het Comite de gelegenheid gemaakt is om van af den weg allies te zian en te be- spotten. Nu wa t de heer Sengers zeide: wdat de heer Brand het Comite de wetten voor wil schrij- cen". Ik zou den heer Sengers graag wijzer willen hebben, want deze heer weet evengoed als ondergeteekende, dat, wil men wetten voor kunnen sohrijven of stellen, men op klinkende namen en titels moet kunnen wijzen en niet te vergeten den geldbuidel. Een kleine zakenman als ondergeteekende kan alleen maar verzoeken bij zit lke heeren, die in het Comite zitting hebben,, zijn de tij- den veranderd en storen heeren architecten, geestelijken en industrieelen zich aan iemand, die bovenstaande titels en namen enz. niet bezit? U, mijnheer de Redacteur, nogmaals vrien delijk dankzeggende voor de verlasnde plaats- ruimte, Hoogachtend, TH. B. BRAND, (Kapel) HEILOO- Andere bladCn, die het raadsvei'slag hebben' opgenomen, worden beleefd vera:ocht boven staande over te nemen. CENTRALE ONDERLENGE. Aan de heeren Werkgevers in Nederiand Van eenigen onzer leden vernetnen wij, dat eene Verzekeringsmstelling er geen bezwaar in heeft gezien, de werkgevers in Nederiand! te verontrusten door ON JUIST E mededee lingen inzake de komende Ziektewet te doen. Men vermeldt namelijk: lo. Dezelfde orga- nisatie, die het risico der Ongevallen-verze- kering draagt, zal ook het risico der Ziekte-' verzekering voor hare rekening moeten ne men. 2o. Door zich thans aan een andere Maatschappij te binden, loopt een werkgever de kans, dat hij bij het in werking tredCn der gewijzigde Wet dubbel verzekendl is en dub* bel betalen moet. Geen van deze beide beweringen is waar. De Minister van Arbeid, Handel en Nij- verheid zegt in de Nota van Toelichting bi| het Voorontwerp: „De Ziekte- en Omgevalf lenverzekering worden in zoovexre tot £en verzekering samengevat, dat dezelfde risico* drager het risico draagt van beide verzeke* ringen. Hieruit zou alleen een oppervlakkig en een- zijdig beoordeelaar de conclusie kunnen trek- ken, in bovengenoemde bewering (lo) vert vat. De werkelijkheid is echter, dat iedere vereeniging, dus ook de Centrale Onder tin- ge", die aan zekere eischen, o.a. inzake waar- borgen en totaal verzekerd loon, voldoet, de Ziekte- en Ongeval ien-verzekering zal mogep dragen. De werkgever is dus volkomen vrif in zijn keuze en is niet verplicht deze geza- menlijke verzekering bij zijn ongevallenverze- keraar te brengen. v Wat 2o betreft, artikel 252 van het Wet- boek van Koophandel maakt een tweede ver- zekefing op hetzelfde risico nietig. Ten over- vloede zegt het ontwerp-Wet in artikel 19_3s „Overeenkomsten, gesloten vo6r het tijdstip, waarop de Wet in werking treedt, zullen voorzooveel de uitkeering van zi'ektegeld be treft, ten verzoeke van de meest gereede par-, tij, ontbonden kunen worden verklaard". f En ten slotte zal door later vast te stellen overgangsmaatregelen, ook geheel voorko-, men worden, dat dubbel<e verzekering moge-, lijk wordt, zooafs ons van bevoegde zijde wordt verzekerd. DUBBELE verzekering en DUBBEEBj betaling zijn dus uitgesMen. [j; Het spreekt vanzelf, dat de Centrate Cta-; derlinge zal handelem zooals de Wet dit zali, bepalen en daarom neemt ziji nu reeds de'i clausule in hare verzekeringscomtracten op^ dat de overeenkomst op verlangen van den5 verzekercle zal worden ontbonden, zoodra de-i: ze door wettelijke verplichting dubbel ver zekerd zou zijn. Wij vertrouwen, dat U zich niet door_ be doelde scheeve voorstellingen en onjaiste mededeelingen zult laten beinvloeden. Hoogachten, DE CENTRALE ONDERLINGE; Namens den Raad van Beheer:; Dr. E. J. BUNING. 1 Prof. Dr. 'J. A. VERAART. i APPELEN EN WAT U ER VAN MAKEN KUNT. Appelentijd! Een gezellig gevoel. Je denkt aan prachtige bellefleuren, aan lekker sappig fruit, aan herfsttinten, bruinroode blaren en een frissche, kruiige lucht. Maar de huisvrouw denkt ook vooruit: aan de zorgen voor den winter, als groenten en vruchten schaarscher zijn, en zij toch haar man en de kinderen lekkere hapjes wil geven. Voor haar is de appelentijd er een van spa- ren. Zij koopt er nu groote hoeveelheden van in, om straks, als ijs en sneeuw den grond bedekken, haar huisgenooten te trakteeren op vbn allerlei, dat met appelen bereid kan worden. Het opb'ergen op zichzelf is reeds een ding van belang, vooral wanneer zij niet zoo bar veel ruimte ter beschikking heeft. In dat op- zicht waren onze ouders en grootouders wet heel wat beter afdie hadden een aparten ap- pelzolder met rekken of ramen, waarop ae vruchten luchtig en verspreid konden liggen. Ook is het veel waard, wanneer Moeder de Vrouw haar vruchtenbergplaats af kan slui- ten, want als dat frissche, geurige ooft zoo maar voor het grijpen ligt, wordt de verlei- ding den kinderen wel eens wat al te machtig

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 11