DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Noordbollandscb Landbonwcredlet Een Volksuniversiteit te Alkmaar. No. 235. team m 3 Honderd zes en fwintigste Jaargang 1924 ZATERBAG 4 OCTOBER verhunrt in hare brand- en inbraak- vrije klnizen te Alkmaar en te Hoorn. Dff Afoonnementspiijs faij ^ooudl^effilfnpf per 3 inaanden f2. fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct. p. regcl, grootere letters naar plaatsruiintc. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Merms. Coster Zoom, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itedactie No. 33. Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De dezer dagen gepubliceerde circulaire van het voorloopig comite, dat zich beijvert hier ter stede tot oprichting eener Volksuni versiteit te komen, geeft ons gelegenheid op de beteekenis en het nut van een dergelijke anderwijs-inrichting te dezer plaatse eens de algemeene aandacht te vestigen. En dan moet't ons aanstonds van het hart, dat wij het woord Volksuniversiteit niet goed gekozen vinden, omdat het o. i. niet juist weergeeft wat men zich als hoofddoel voor oogen gesteld heeft Volksuniversiteit is de Zondagsche en ge- leerd klinkonde naam voor een instelling, die eigenlijk niets meer dan een algemeene en veelzijdige ontwikkeling wil brengen. Een onderwijs, dat iedereen op vrijwel elk terrein van wetensehap en kunst gelegeciheid tot meerder ontwikkeling biedt, een ontwikke ling die den gezichtskring verruimt zonder zoo ver te gaan, dat van een bepaalde oplei- ding met daaraan verbonden examens en van regeeringszijde erkende diploma's kan worden gesproken. Van een universiteit, een opleidingsschool tot het verkrijgen van getuigschnften die eenige bevoegdheid tot het geven van onder wijs of het uitoefenen van eenig ambt, beroep of bedrijf geven, is dus geen sprake. Eerder van een leercursus voor volwasse- nen, met dit voorbehoud editer, dat het doel niet allereerst vervolgonderwijs voor min of meer van de school vervreemde oud-leerlin- gen is, maar dat het wel degelijk voor een zeer breede categorie be 1 anghebbenden de mogelijkheid opent zich te ontwikkelen op ter- reinen van wetensehap en kunst, die gewoon- lijk in bescheiden provincieplaatsen niet aan- getroffen worden of slechts voor een beperkte groep ingezetenen voor een voor velen te be- zwarende contributie toegankelijk gesteld zijn. Dat is een lange inleiding, maar zij was noodig om even preeies vast te leggen, wat er met de oprichting van een Volksuniversiteit beoogd wordt. Het mooie woord is blijkbaar uitgevonden om de lust tot deelname te prikkden en een too groot mogelij'ke categorie ingezetenen er een eer in te dcen stellen van het daar gege- ven onderwijs te profiteeren. Bezien wij dit onderwijs nader, dan blijkt dat de oprichting eener dergelijke instelling niet anders dan van ganscher harte toege- juicht kan worden. Imderdaad schept men hier de mogelijkheid t«t zeer veelzijdige volksontwikkeling, niet het minst door een lesgeld naar draagkracht ter cursisten, zoodat zelfs de allerarmsfe daarvan zal kunnen profiteeren. Reeds in tal van piaatsen, als Enschede, Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Arnhem, en zelfs in Veendam met zijn 14.000 inwoners, heeft de Volksuniversi teit nuttig werk kunnen verrichten. Het is gebleken, dat hare leergangen zoo veelzijdig zijn, dat zich als cursisten niet al leen oud-leerlingen der Lagere Scholen, maar ook der Middeibare Scholen aanmelden en voor sommige leergangto zelfs een beduidend aantal ingezetenen die Hooger Onderwijs hebben genoten. Dat bewijst hoez'eer een dergeliik: inrich- ting zich in de practijk geheel bij het maat- schappelijk leven aanpast, hoe zij niet alleen „elck wat wils" geeft, maar dit ook op een zoodanige wijze doet, dat vogels van zeer di verse pluimage op maatschappelijk en we- tenschapp^1'^ nebied daarvan kunnen nro fiteeren. Als voorbeeld hoe een goea'e en op gezonde fundamenten gebouwde Volksuniversiteit werkt, willen wij hier even nagaan wat- men in Enschede reeds tot stand wist te brengen. Daar is de instelling nu in haar vierde le- vensjaar. In zijn laatste lesprogramma ge- tuigt het bestuur in een voorwoord, dat de Volksuniversiteit daar ter stede ontwikkeling, verrijking van dan menschelijken geest en, zoo mogelijk, verheffing van gemoed en ge- voel wil brengen. Daarom aldus het bestuur is het ge- bied. dat zij bestrijken moet, onbeperkt, daar alles wat tusschen hemel en aarde is, tot dat doel kan medewerken. Aan die Volksuniversiteit worden dit jaar vervolg-taalcurussen in Engelsch en Duitsch gegeven, algebra en meetkunde worden voor bepaalde vakken onderwezen en als een nieuwe leergang is daar een ontwikkelings- cursus ingevoerd. Er is een cursus in electriciteit, een over „De beteekenis van de nieuwe religie voor de komst van een nieuwe samenleving" en een over „De Geschiedenis der mystieke genoot- schappen". Er is een leergang in muziek, een iin gra- phiek en een in zuigelingenverzorging Het textielvak wordt er onderwezen en er zijn leergangen in scheikunde, bouwkunst, warenkennis en aardrijikskunde. Er is een cursus over „Het financiewezen van de onderneming", een landbouweursus. een leergang in geschiedenis en in Engelschc letterkunde. Als losse voordrachten staan op het pro- gramma een rede met lichtbeelden van den heer Visser over de Karakoroem-expeditie. een rede van prof. Veraart over ..Vak- en bedijfs- organisatie", een letterkundige voordracht van Henri Dekking, een film-avond door den heer D. J. van de Ven, ear lezing over de Danskunst door den heer Werumeus Buning, cn een voordracht van den heer Portielje over „Wilde dieren in Artis en in de Wildemis". Dit alles zegt het bestuur na vermelding van het lesrooster kumnen wij voor dit sei- zoen weer aanbieden. Het verwacht daarte- genover, dat velen zich nog boven de mini- mum-contributie als lid zullen opgeven, dat velen aan de cursussen zullen deelnemen en niet alleen zullen luisteren, maar ook vragen stellen en a »n tee ken in gen zullen maken. Dan kan het gehoorde thuis bestudeerd worden en met gepaste lectuur worden aange- vuld, zoodat het doel der Volksuniversiteit volkomen bereikt zal kunnen worden. Het ligt ook hier ter stede in de bedoeling als minimum-contributie een bedrag van on- geveer 1 per seizoen te vragen, waardoor vrijwel ieder in de gelegenheid gesteld wordt van de te geven voordrachten te profiteeren. Voor de cursussen waarvoor men zoo veel mogelijk op de medewerking van doeen- ten in onze gemeente, maar ook, voor bijzon- dere leergangen, op die nit andere gemeenten rekent moet natuurlijk iets meer betaald worden. In Enschede is dit zoo geregeld, dat het lesgeld voor een cursus van 5 of meer avon- den f 1.50, 3, 5 of 10 en van 4 of min der avonden 1, 2, 3.50 of6 bedraagt Voor iederen deelnemer wordt afzonderlijk vastgesteld wat hij zal kunnen bijdragen, zoodat betaling naar draagkracht zal inge voerd worden en het college-geld over het algemeem zoo laag is, dat ook het deelnemen aan die cursussen voor niemand een bezwaar zal kunnen zijn. Het ligt in de bedoeling ook ,hier ter stede drie soorten cursussen te geven.. De A-cursussen zijn toegankelijk voor hen, die alleen Lager Onderwijs hebben genoten of in ontwikkeling zich met dezen gelijk achten. De B-cursussen zijn bedoeld voor hen, die middelbaar of hcoger onderwijs hebben ge noten of zich met dezen in ontwikkeling ge lijk achten. De A-B-cursussen zijn voor bade groepen bestemd en het bestuur zal nahiurlijlc steeds bereid zijn de cursisten bij de keuze zoovee! moeelijk behulozaam te zijn Als leden der instelling zullen zich niet al leen afzonderlijke ingezetenen maar ook hier ter stede bestaande organisaties kunnen op geven, die daarmede allereerst tconen de Volksuniversiteit hun moreelen steun te wil len verleenen. Wel zal het winterseizoen na alle voorbe- reidingen een heel eind gevorderd zijn, maar het eomite hoopt toch zooveel helangstelling en steun te zullen vinden, dat reeds in Januari met verschilende leergangen een begin kan worden gemaakt Natuurlijk beschikt de op te richten instel ling niet over een eigen gebouw en het zal nog wel heel wat jaren duren eer men het zoover zal kunnen brengen. Maar de gemeente zal desnoods ook door financieelen steun ongetwijfeld willen medewerken de algemeene. volksontwikkeling te bevorderen en d.e Vereeniging door het af- staan van geschikte leslokalen zooveel mo gelijk medewerking verleenen. Hopelijk zal door leden en cursisten een bedrag bij elkaar gebracht kunnen worden dat gemeentelijken steun van eenige beteeke nis niet noodzakelijk maakt. Wij mogen niet nalaten hier op te merken hoe een Volksuniversiteit en een Openbare Leeszaal elkander kunnen aanvullen. Het in de cursussen gesproken woord kan door geschikte lectuur in elke studierichting verduidelijkt en aangevuld worden en zoo samenwerkende kunnen beide instellingen in belanorijke mate tot de algemeene volksont wikkeling bijdragen. Juist doordat ook de Openbare Leeszaal voor ieder toegankelijk is en de bibliotheek voor een zeer geringe contributie populair- wetenschappelijke werken op vrijwel elk ge- bied ter beschikkin? stelt, zal Alkmaar door oprichting eener Volksuniversiteit in alle op- zichten gelegenheid tot het op hooger peil brengen der volksontwikkeling bieden. Het feit dat van onze openbare boekerij ook door zeer velen uit de buitengemeenten ge- bruik wordt gemaakt en gemeentebesturen deze instelling door een bescheiden subsidie steunen, geeft grond tot de onderstelling, dat de toezending der circulaire tot oprichting eener Volksuniversiteit ook talrijke gemeente besturen in onze omgeving tot moreelen en wellicht financieelen steun zal bewegen. Aan het hoofd van de op te richten Volks universiteit zullen een Bestuur en een Raad van Toezicht staan en het is het streven der voorloopige commissie die tot dusver nog slechts uit enkele leden bestaat en o.a. nog geen geschikt katholiek-medelid heeft kunnen vinden om zoowel het Bestuur als de Raad van Toezicht uit ingezetenen uit alle kringen onzer samenleving en van elk geloof en po- litieke overtuiging samen te stellen. Vandaar dan ook dat de commissie, die het voornemen heeft de instelling strikt neutraal te doen zijn, haar circulaire aan particuhe- ren en Vereenigipgen uit de eehee'e b"wenj en van alle gezindten heeft doen toekomen. Het verblijdend verschijnsel, dat de katho- lieken hier ter stede aan het tot tweedracht leidend separisme een einde willen maken en juist in de Ontzetvereeniging waar geloof en geschiedenis sterk op den voorgrond tre- den voor eenheid en samenwerking gepleit hebben, doet verwachten, dat ook thans het beoogde doel der algemeene volksontwikke ling niet langer op bezwaren van geloofsver- schil en onvereenigbaarheid zal moeten stui- ten. Het zal het comite zeker voldoening geven, dat het reeds talrijke blijken van sympathie met zijn streven heeft mogen ontvangen, niet alleen van Vereenigingen hier ter ste de, maar ook van bekende personen en orga nisaties uit andere piaatsen die door een be- richt uit de dagbladen van het voornemen tot oprichting eener Volksuniversiteit hebben kennis genomen. In de op 15 October te houden besprekings- avond zal daarvan door den voorzitter van het comite, den heer J. Westerhof, nader me- dedeeling worden gedaan. Daar zal de wethouder van Onderwijs doel en streven der commissie nader uiteenzetten en wij verwachten, dat de belangstelling dien avond zoo groot zal zijn, dat reeds dan tot definitieve oprichting eener Volksuniversiteit hier ter stede kan worden overgegaan. Veelzijdige volksontwikkeling is een stre ven, dat inderdaad aller steun verdient en wij zullen, naar ons vermogen, daar ten alien tijde gaarne aan blijven medewerken. Buitenland DE BURGEROORLOG IN CHINA. In Sjanghai gaat het geruoht dat Tsjang- Tso-Lin vredesonderhandeling zou voorstel- len, men beschouwt dit echter als propaganda van Kiang-soe zijde. Volgens de, Daily Mail" wordt officieel gemeld, dat Tsjang-Tso-Lin, Tsjienping heeft lngenomen* hij heeft 12 veldkanonnen. 20 machinegeweren en groote munitievoorraden veroverd en zel zijn opmarsch naar het Zui- den voort. Hetzelfde blad vemeemt uit Tokio, dat het Japansche ministerie van Buitenland- sche Zaken aan Tsjang-Tso-Lin, in geval van een nederlaag, zal weigeren den Zuid- Mandsjoerijschen Spoorweg te gebruiken voor het vervoer van zijn troepen, aangezien ver- slagen troepen spoedig ontaarden in roover- benden. De Pddg-regeering protesteert tegen den verkoop van 20 Fransche vliegmachines aan Tsjang-Tso-Lin en heeft aan Japan verzocht deze vliegtuigen aan te houden bij aankomst te Dairen. Hevige gevechten werden gemeld nit de omgeving van Chanhaiwan, 200 mijL ten Oosten van Peking, tusschen de legers van dbn militairen gouvemeur van Mandsjoerije, Chang Tso" Lin en van generaal Woe Pei Foe, den heerscher te Peking. Uit Moekdien wordt gemeld, dat volgens een offieiede medfedeeling het tweede en derde leger van Chang Tso Lin de stad Chicnping hebben genomen. 150 man van de troepen van Woe Pei Foe zouden zijn gedood, dui- zend gewond en eenige honderd en gevangen genomen. Twaalf kanionnen, 20 machinege weren en een groote hoevedheid munitie zou den door Chang Tso Lin buit zijn gemaakt. Volgens hetzelfde telegram uit Moekden zouden de troepen van Woe Pei Fee extra soldij eischen, daar zij anders zullen weige ren te vechten. DUITSCHLAND EN DE VOL KEN- BOND. Het in nauwe betrekking tot den minister van Buitenlandsche Zaken staand blad „Ces- ko Slovo", geeft in een blijkbaar gei'nspireerd artikel den' inhoud weer van een memoran dum dat Duitschland aan de in den raad van den Vclkenbond vertegenwoordigde mo- gendheden heeft gezonden. Duitschland vraagt naar de meening dezer mogendheden over de opneming van Duitschland in den raad. over een vertegenwoordiging in het secretariaat-generaal en in de andere institu tes Ook wordt gesproken van de verplichtingen van Duitschland volgens art. 16 van het pact. De Duitsche opvatting is. dat deze paragraaf geen betrekking kan hebben op Duitschland, omdat dit land zich in een toestand van ont- vapening bevindt. Het wenscht daarom zijn verplichtingen, zcoals die der neuffaliteit, ge- formuleerd te zien. In zake de koloniale kwes- tie eischt en belopft het medewerking aan alle mandaataangelegenheden. Ook spreekt Duitschland van de noodzakelijkheid van een universaliteit van den Volkenbond, d. w z. de noodzakelijkheid om de andere nog buiten den Bond staande staten daarin op te nemen, zoo als Rusland en Amerika. Het Fransche antwoord op het Duitsche memorandum, betreffende Duitschlands toe- lating tot den Volkenbond, zal eerst worden cpgesteld na overleg tusschen de kabinetten van Parijs en Londen. Herriot heeft destijds te Geneve gepreciseerd, dat Frankrijk in het geheel niet tegen het prineipe der toelating is, doch slechts werlangt, dat het Duitsche rijk, overeenkomstig de bepalingen van het Pact, effectieve waarborgen zal geven voor zijn ernstigen wil, de internationale verplich tingen betreffende de toepassing van het Da- wes-plan en de controle op zijn ontwapening na te komen. Op deze voorwaarden zal Duitschland kunnen worden toegelaten, maar zou dan niet kunnen terugkomen op de kwestie van de aansprakelijkheid voor den corlog, waaromtrent het Verdrag van Ver sailles voldoende zekerheid heeft. De Russische volkscommissaris van bui tenlandsche zaken Tsjitsjefrin heeft den diplo- matieken medewerker van de „B. Z. a. M." een schrijven gezcaden. waarin hij met een bercep op het verdrag van Rapallo Duitsch land aanraadt niet tot den Volkenbond toe te treden. In zijn eigen belang zal Duitschland onge twijfeld verstandig doen door aan den Rus- sischen raad geen gevolg te geven. DE SPANJAARDEN IN JVIAROKKO. Op denzelfden dag dat Sjesjuan werd ont- zet, hebben in het gebied van Beni Aros Mcorsc'he volksstammen een verbitterden aanval gedaan op de drie Spaansche colotr- nes, hetgeen leidde tot den bitterstai strijd van den geheelen oorlog met zware verliezen aan beide zijden. De Mooren beweren, dat zij in dit geveeht hebben overwonnen cn dat zij groote hoeveelheden wapens en amipunitie veroverden. Zij moeten het belangrijke kamp Sok el Khamis volkomen gei'soleerd hebben. Deze beweringen zijn nog niet bevestigd, maar men tneent, dat dit niet kan Vorden be- twijfeld, dat het ontzet van Sjesjuan gevolgd is door belangrijke Spaansche verliezen in Beni Aros. Verder wordt gemeld, dat de be- middelaars in het hoofdkwartier van Abd el Krim de mogelijkheid bespreken om zich met Spanje te verstaan. (In ons no. van gisteren maakten wij al melding van een Spaansche nederlaag, ter- wijl ook werd bericht, dat Sjesjuan reeds weer door de opstandelingen werd ingeslo- ten.) DE POLITIEKE TOESTAND IN ENGF.- LAND. Volgens den parlementairen medewerker van Reuter is een belangrijke wijziging in den politieken toestand gekomen doordat de 1 ibe rale partij amendementen heeft opgesteld op de conservatieve motie van wantrouwen, waardoor in plaats van tot een afkeurend vo turn zou worden besloten tot de benoeming van een commissie, die een onderzoek zou moeten uitbrengen over de omstandigheden, die geleid hebben. tot de intrekking van de vervolging tegen de „Worker's Weekly" Men gelooft, dat de regeering het amende- ment zal aanvaarden als een geschikten weg om uit een mceilijke positie te geraken. Een weigering der Labour Party om het amende- ment te aanvaarden, zou haar blootstellen aan de beschuldiging, dat zij een onderzoek wil vermijden naar de omstandigheden, die verband houden met de intrekking van de ver volging tegen de „Wcrker's Weekly". De vrees voor een onmiddellijke algemee ne verkiezing, welke de geesten der politici in de laatste 24 uur opwond, is vervaagd en bijna verdwenen, toen de bewooringen van het liberale amendement bekend werden. DE BEDREIGING VAN MEKKA. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat volgens de jongste berichten uit Djeddah al- daar 15000 vluchtelingen uit Mekka zijn aangekomen. De burgerlijke regeering te Mekka functionneert niet meer. Schier alle notabelen en aNoriteiten zijn naar Egypte, Indie of elders vei'trokken. Men gelooft, dat de algemeene toestand in de Hedjas ongewijzigd is. De Wahabieten hebben nog geen aanval gedaan op Mekka. De algemeene meening schijnt te zijn, dat, iti- dien Hoessein aftrad, de voornaamste bron voor moeilijkheden weggenomen zou zijn. Een telegram uit Cairo d.d. gister meldt, dat de koning dit reeds heeft ingezien en af- stand heeft gedaan van den troon. Het is geen langdurige regeering geweest voor hem. ONDER DE AARDE BEDOLVEN. Volgens bericht uit Quebeck is de bekende houthandelaar Sir William Price die vroeger parlementslid was voor Quebec, bij Kenoga- mi door een aardstorting bedolven terwijl hij met 2 zijner ingenieurs bezig was de schade op te nemen die door een gfondverschuiving op kleine schaal eenige dagen te voren was veroorzaakt. Het gelukte den beide ingenieurs zich een uitweg te banen door den lossen grond doch Price zelf bleef onder het puin bedolven. Een groot aantal arbeiders is aan het werk gezet teneinde te trachten hem ah- nog te redden. EEN NIEUWE OVERVAI. AAN DE POOLSCHE GRENS. Uit Brest-Litowsk wordt gemeld, dat het stadje Koezangrodek in het district Loeni nietz door een groote bende is overvallen. De Poolsche militaire autoriteiten hebben ecu vervolging op touw gezet. Bijzonderheden ontbreken. DE; VOLKSBONDSRAABl De Volkenbondsraad heeft zich belast met de voorbereidende maatregelen voor de ont- wapeningsconferentie. De eerste speciale bij- eenkdmst van den raad zal medio November plaats vinden. Naar aanleiding van het feit, dat China geen niet-permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond heeft gekregen, heeft de Chi- neesche delegatie een communique gepubli- ceerd, waarin zij o.a. zegt, dat deze misken- ning of veronachtzaming van de wettelijke rechten van Azie den Volkenbond schade zou kunnen doen. Het communique voegt er aan toe, dat de Chineesche delegatie verklaart dat het haar onmogelijk is nu reeds te zeggen of haar land al dan niet uit den Bond zal treden. HET SPOORWEGONGELUK IN RUSLAND. Volgens een Exchange-bericht is een spoor wegongeluk, dat eenige dagen geleden in Rusland op de lijn MoskouVasenenk, plaats had, te wijten aan het in brand gera ken van petroleum-wagens, die aan den pas- sagierstrein waren gehecht. De geheele trein werd vernield. Van de 200 passagiers werden er slechts 27 gered. BELGIe'S HERSTEL De Vereeniging van de Buitenlandsche Pers in Belgie heeft heden een lunch gege ven ter eere van den minister van Siaat Van devijvere, den leider der Katholieke Partij en nog kcrt geleden lid der Belgische regeering. In zijn tafelrede wees Vandevijvere op het herStelwerk, dat was verricht, waarmee Bel gie evenwel niet volkomen wezenlijk hersteld was, want al het werk was op crediet verricht. De Belgische schatkist en het particuliere ka- pitaal moeten ^en financieelen last dragen. En het is er ve'rre van, dat het plan-Dawes, hoewei het op het cogenblik de eenig-mogelij- ke oplossing is en loyaal moet worden uitge- voerd, ons het volledig herstel biedt, dat ons zoo plechtig was beloofd uit naam van Frankrijk, Engeland, Italic en Japan. Nu Belgie zelf eert groot deel van het her stel zal moeten betalen, heeft het recht te re- kenen op de financieele medewerking van zijn geallieerden, in de eerste plaats van Enge land. Men moet begrijpen, dat Belgie voor zijn econc'misch Jjerstel credicten noodig heeft, welker betaling in ieder opzicht verze- kerd is. De minister van economische aangelegen- heden Moeyersoen. die ook de lunch bijwoon- de, heeft belangrijke cijfeis gegeven over dm opbouw: Van de 1175 verwoeste openbare gebouwen zijn er 1040 gehee! hersteld en 135 in aan- bouw; 350 van de 355 scholen zijn herbouwri. Van de 100.000 ver^/oeste woningen zijn 33 073 door den Staat en 60.000 door parti- culier initiatief opgebouwd. 1967 K.M. weg is hersteld. Van de 1.310.000 dossiers over oorlogsver- goedingen zijn er 865.000 afgehandeld of 66 pet. Dat waren de belangrijkste, die be trekking hadden op het herstel van landbouw, handel en nijverheid. In 239.100 van de. 256.000 dossiers voor persoonlijke schadever- goeding is een bcslissing gevallen- Moeyer soen verklaarde, dat nog slechts hun moreel en financieel herstel moest worden geregeld. KORTE BERICHTEN. De Raad van den Volkenbond besloot de conferentie van ambassadeurs te verzoeken de vaststelling der grens van Albanie spoe- dg te voltooien, in elk geval voor het begin van den winter. Het bericht, dat de oogst in Duitschland hoogstens de belft van een normalen oogst zou zijn, .wordt officieel tegengesproken. De opbrengst zou ten hoogste een vijfde minder zijn, terwijl de hooioogst veel hooger is dan andere jaren. Er is in het buitenland reeds graan aangekocht, aan wederinvoering van de broodkaart wordt nog niet gedacht. 0 em en gel Nienws. HET SPOORWEGPERSONEEL EN DE DUURTE". Omtrent de bijeenkomst van de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de vertegen- wcordigers der personeelorganisaties wordt nader gemeld, dat het lid der d'irectie de heer Van Manen bij de nondYraag het verzoek van St. Raphael en den P. C. B. om tegemoct- keming in de duurte van de tevensmiddelen ter sprake heeft gebracht. De directie zcide, dat de toestand in het speorwegbedrijf financieel wel iets beter wordt. De onfvangsten stijgen en de uitga- ven dalen, doch de regeering stelt den abso- luten eisch, dat het bedrijf zic'h in 1925 cfokken moet. Daarbij learnt nog, dat tal van onderhcudswerken sedert den oorlog zijn uit- gesteld en thans dringend voorziieniing eischen, terwijl de tarieven nog stbeds ongeveer hon derd proeent boven die van voor den oorlog zijn. Bij een gunstiger exploitatie zal dan cok tariefsverlaging overwogen moeten wor den. Het verzoek van gencemde bonden achtte de directie een wellicht taciischen zet tegen- over de andere bonden, doch in hooge mate c n ver a nt wcordel i jk, omdat daardoor onder het perscneel verwachtingen worden opge- wek't, welke niet verwezenlijkt kunnen worden. De directie zal dit ender de aandacht van het personeel brengen. De heer I^cllemcns, van St. Raphael, pro- tcsteerde tegen de bewering, dat het verzoek ALKMAARSGHE CODRANT. wmrn i Safeloketten

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1