Alkmaarsctie Courant zl Zaterdag October. In en om de bootdstad. Iffli 255 1924 Honderd Zes en Twintlgsfe Jaargang, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemecnieblad van Alkmaar, No. 935, is opgenomen het Besluit van den Raad dier Gemeente van 25 September 1.1., waarbij is vastgesteld eene VERORDENING TOT REGELING VAN HET OPENBAAR VERVOLG- ONDERWIJS IN DE GEMEENTE ALKMAAR. Deze Verordening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter Gem.-Secreta rie ter lezing oedergelegd, waar zij tevens in afdruk tegen betaling der kosten verkriigbaar ts gesteld. Alkmaar, 3 October 1924. Burgemeester en Wethouders voornr tnd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. H I N'D E R W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter tnzage is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van H. PIETERSE, aldaar om vergunning tot het oprichten van een plaatijzeren oven in het perceel DOELEN- STRAAT No. 14. Bezwaren tegen deze opriehting kunnen worden. ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op 17 Octobef as., des voormiddags te elf uur, en schriftelijk voor of op dien tijd. Gedurende drie dagen voor gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die .bezwaren heeft ingebracht op de Secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 3 October 1924. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. - IN EN OM DE HOOFDSTAD. XCVIII. Seizoen-kwesties. Zelfs de Jaarseizoenen schijnen In de zon- derlinge tijden, waarin wij leven, anders te „doen" dan wij in vroegere jaren gewoon waren. De jaren, waarin een zomer werkelijk zomer was en de winter de tijd, waarin men kon rekenen op zooveel weken heusch ijs en alle andere geneugten daarnevens, die ,,eens beboorlijken winters" waren, hebben over het algemeen slechts een historische beteekenis en we hooren er eigenlijk nog maar over uit den tnond van hoogbejaarden, die zulke natuur- verschijnselen beleefd hebben. De afgeloopen zomer was er een, waarover het maar het beste is te zwijgen en de Amsterdamsche ste- deling denkt er, gelijk stedelingen van elders, misschien strak nog even verontwaardigd aan terug als hij op zijn balans over 1924 aan de debet-zijde heeft neer te sohrijven de guldens, die hij uitgaf om buiten Amsterdam zijn zo mer-vacantie te genieten. En thans, nu de zomertijd weder in den kalender-wintertijd staat veranderd te worden, komt eigenlijk het zomer-jaarg^tijde zich nog even doen gevoe- Ien. Maar de Amsterdammer heeft zijn vacantie gehad en het stedelij'k winter-seizoen heeft zich reeds ingezet. Ga door Kalver- straat en Nieuwendijk en Leidsche straat; aanschouw de modepaleizen voor de Amster damsche vrouwen, met al hun pracht van winter-toilettenhun kostbare bont-uitstallir.- gen; werp een blifc in de mode-catalogi, die de winkeliers met kwistige hand aan uw ega's en dodhters zenden en ge beseft dat bet „win- fer-seizoen" begonnen is. Ook het winter-sei zoen, dat den Amsterdammer tot uitgaan noodt. Gelegenheid te over in deze stad om zich een avond bezig te houden op tooneel- gebied, op muzikaal-gebied de bioscopen vooral niet te vergeten, die aan de vocale en dramatische kunst nog steeds den meesten' af- breuk doen. Onlangs heeft de gemeenteraad de subsidie- bedragen voor het ingetreden seizoen vastge steld en in verband met de bezuinigings-ncod- zalcelijkheid to! een ronde som van drie ton teruggebracht, d.i. 87.000 minder dan voor het vorig seizoen gegolden had- De tooneel- gezelschappen krijgen daarvan samen een bedrag van 105.000 en het zal moeten blij- ken in hoeverre zii zich daar mede staande zullen kunnen houden. Uit den aard der zaak zal op tooneel-gebied belangwekkend zijn te zien den edelen wedstrijd, dien de twee voor- naamste gezelschappen op dit gebied, dat van Verkade en Verbeek in den Stadsschouwburg en dat van de Kon. Vereeniging met Dr. Royaards als leider in den Hollandschen schouwburg in de Plantage, zullen te voeren hebben. De beide leiders zijn op hun gebied mannen van beteekenis en de komende maan den zullen leeren wie hunner door datgene, wat den Amsterdammers op tooneelgebied zal worden voorgezet, den grcotsten toeloop Zal krijgen; het zal moeten blij'ken of Amster dam inderaad reeds zulk een groot-stad is geworden, dat het bestaan van twee gezel schappen van beteekenis. in aanmerking ge- nomen de in onze dagen i loge toegangsprij- zen daar mogelijk is. Dr. Royaards heeft zeker een stout stuk aangedurfd om in zijn gebouw stukken van het Grand Guignaltheatre te Parijs in al hun aangfrijpend realisme voor het voetlicht te gaan brengen. Het zal moeten blij'ken of het Amsterdamsche publiek inderdaad in derge- lijke kunst aantrekkclijk'heid zal vinden, dan wel of de groote meerderheid van het uit- gaand publiek in deze stad niet meer ge- voelen zal voor minder zenuw-schokkende uitbeeldingen op het tooneel en zich meer aangetrokken zal gevoelen voor de verpoo- zing-gevende tooneelspeelkunst. Over een subsidie, door de gemeente te geven aan de „Nederlandsche Opera", heeft de Raad zich zijn beslissing nog voorbehouden. Daar zijn er velen, die ik meen terecht van oor- deel zijn, dat het bestaan eener „Nederland- sche Opera" voor een stad als Amsterdam ze ker evenzeer gewenscht moet worden geacht als dat van een of meer goede tooneelgezel- schappen en met belangstelling moet worden tegemoet gezien het prae-advies dat door B. en W-, gehoord de adviseyrende commissi op kunsfgebied, omfrent die opera-subsidie zal worden uitgebracht. Maar niet alleen op het terrein van kunst en vermaak blijkt het intreden van het winter- seizoen. Het laat zich natuurlijkerwijze ook gelden met betrekking tot verlichting en ver- warming. Wat dit laatste betreft zal het door de gemeente genomen besluit om voor groote afnemers van gas uit haar fabrieken zeer la 'ge prijzen te berekenen, op den duur blijken van zeer groote beteekenis te zijn. Men kan dien invloed reeds zien, wanneer men eens een blik werpt op de uitstallingen dergenen, die verwarmings-tcestellen verkoopen. Zulks doende zal men kunnen opmerken, dat daar de tentoonstelling van gaskachels en gas- haarden van allerlei grootte veel grooter is, dan in vorige jaren het geval was. Van ver- schillende kanten is mij medegedeeld, dat het genomen Raadsbeslu.it ongetwijfeld het ge- bruik van gashaarden en gasfornuizen reeds belangrijk heeft bevorderd en dat op den duur aan deze verwarming de voorkeur zal worden veeeven boven die door middel van vulhaar- den en zal moeten leiden tot een scherpe con- currentie tusschen de handelaars in brand- stcffen en de gemeente als leyerancierster van het gas. Men zal zich herinneren. dat in de afgeloopen jaren de brandstoffenhandelaars verontwaardigd zijn geweest over het optre- den van het gemeentebestuur. waardoor zij zich in him bedriif benadeeld achtten, om- dat naar hun meening door het optreden van den betrokken wethouders de prijzen werden gedrukt. De burgerij heeft daarvan zeker de voordeelen ondervonden en zelfs overtuigde tegenstanders van ingrijpende maatregelen van gemeentewege op economisch gebied, mannen, die indirect bij het bedrijf van den brandstoffenhandel betrokken waren, hebben mij onomwonden verklaard, dat het hande- lend optreden van gemeentewege ten aanzien der brandstoffen-prijzen een goeden invloed heeft gehad met betrekkinn tot billiiker prijs- regeling voor het publiek. Het toenemend gasgebruik voor verwarmings-doeleinden zal zeker voor de handelaars reden genoec zijn om met de brandstoffen-prijzen in dit winter- seizoen danig rekening te houden. Er kan toch ook iets coeds uitgaan voor de gemeen- schao van een ..roodgetinten" gemeenteraad' Wellce invloed1 er van stadhuiswege zal uit gaan op een ander hoosrst belangrijk artike1 nor de Amsterdamsche burcerii. het meel, op dit oogenblik nog niet duidelijk. Men weet, dat de meelhandel den laatsten tijd door de betrekkelijk lage graanvoorra- den ter wereld en door den grooten aankoop van meel door DuitsCh'land in een toe- stand verkeert, die zeker aanleiding geeft de vraag onder de cogen te zien, hoe een tekcrt aan meel moet worden voorkomen en verdere stijging van het hoofdvcedingsmiddel, brood, tegen te gaan. Dat de wethouder, die voor de 1 evens mi d d el en-vo o rzien i ng heeft te waken, de heer De Miranda, deze vraag ernstig onder de oogen is gaan zien en door besprekingen met de organisaties in het bakkersbedrijf poogt de Amsterdamsche bevolking voor stij ging van meel- en dus van broodprijzen te behoeden, is zeer begrijpelijk. Daar is in deze zeker heelemaal niets nieuws onder de zon. Wanneer men de geschiedschrijver van Am sterdam opslaat, zal men telkens en telkens weer zien, dat de gemeentebesturen dezer stad zioh herhaaldelij'k ook in tijden toen er van „rood-zijn" en gemeentelijke bemoeiin- gen, zooals onze tijd die kent, nog geen spra- ke was met den graan- en meelhandel heb ben ingelaten en de bakkers van het dage lijksch brood aan allerlei keuringen onder- worpen waren. Geheel in die lijn handelt ons gemeentebestuur als het thans, en vooral nu de winter met al zijn dure en noodzakelijke winter-uitgaven voor de deur stad, pogingen doet om te voorkomen, dat de burgerij onder te hooge broodprijzen zal hebben te zuchten. Verschillende conferences tusschen bak- kers-organisaties en den wethouder zijn reeds gehouden, doch de eenstemmigheid is nog zoek, omdat er onders de bakkers zijn, die niet ongenegen zijn met de gemeente over- een te komen van haar meelvoorraden te be- trekken, waardoor het stijgen der broodprij zen zal kunnen worden voorkomen, terwiil anderen en daaronder velen, die groote zaken doen, liever vrij widen blijven om op de open markt te koopen. De bedoeling van den wet houder is natuurlijk, dat de gemeente groote hoeveelheden zal inslaan. Blijven de meelprij- zen na dien aankoop in stijgende lijn, dan zullen de bakkers, die zich verbonden hebben bij de gemeente in te koopen, goed af zijn en het brood tegen niet te hooge prijzen kunnen blijven leveren. Dalen daarentegen in den loop der volgende maanden de prijzen, dan zullen zij, althans tot zekere hoogte, het ver- lies moeten dragen, omdat zij dan bij de ge meente duurder hebben in te koopen dan op de vrije markt het geval zou wezen. De kwes- tie is. van groote beteekenis, wanneer men weet, dat volgens berekening, gesteld alle bakkers sluiten zich bij het gemeenteiijk plan aan, wekeliiks noodig zullen zijn 20.000 ba- len meel van 50 kilogram, d.i. voor een waar- de van niet minder dan 2.600,000 over dertien weken, bij aldien de meelprijs op 20 per 100 kilogram berekend wordt. De risico bestaat zeer zeker, zoowel voor de bakkers als voor de gemeente en de Raad zal natuurlijk hebben te beslissen of hij de gemeente wagen wil aan een verlies, dat in eenige duizenden zal kunnen loopen bij da- lende markt. Daartegenover staat echter, dat sterk stijgende broodprijzen tot groote moei- lijkheden en onaangenaamheden zullen kun nen leiden en gezien datgene, wat we te Am sterdam hebben beleefd toen de aardappel- prijzen tot abnormale hoogte geklommen wa ren, mag men aannemen, dat het gemeente bestuur liever het risico zal willen loopen op meelvoorraden te verliezen en dat de burgerij zul'ks ook liever zal zien dan daerelijks te moeten betalen voor duur brood. Tegen ge meentelijke subsidies om goede kunstinstellin- gen in stand te houden kan geen bezwaar be staan de mensch, en zeker niet de Amster dammer kan leven van brood alleen, maar toch blijft brood tegen voor ieder dragelijke prijzen hoofdvereischte en daarvoor mag de stedelij'ke schatkist bij het naderend winter- seizoen zoo noodig wel eenige risico op zich nemen. SINI SANA. Provinclaal Nienws UIT HEEMKSKERK. Onder presidium van den burgemeester kwam de gemeenteraad Woensdagmiddag 2 uur voltallig biieen. Ingekomen stukken: Missieve van Ged. Staten inhoudende eenige administratieve wenken in verband met de overname der woningen aan de Streng waarbij nog de mededeeling gedaan werd dat het rijk als laatste uifkeering 3000 voor deze huizen zal bij dragen. In verband met eene te Heemskerkerduin on langs plaats gehad hebbende brand1 in eene hooimijt stelden B. en W. voor aan de spuit- gasten voor betoonde diensten het eerste uur 0.75 en de volgende met 0.50 te honoree- ren waarmede de raad accoord ging. Aangaande subsidieering van het Bever- wijksche ziekenhuis hadden B. en W. voor- gesteld op een desbetreffend verzoek van jaarlijksch 1000 bij te dragen afwijzend te beschikken. Een voorstel van den heer de Wilde om de gevraagde subsidie alsnog te verleenen werd met overgroote meerdertheid van stemmen verworpen en derhalve dat van B. en W. aangenomen. In de plaats van den heer Gal- lee, die bedankt heeft als lid van de commis- sie tot wering van schoolverzuim, werd be- noemd de heer Jorna. Inzake subsidieering aan den autobuson- dernemer deelde de voorzitter mede, dat deze geldelijke bijdrage maar bij wijze van proef genomen was, dat deze proeftijd verstreken was en dat de resultaten allesbehalve schit- terend te noemen waren. Gemiddeld moest de gemeente 28 per week bijpassen. Voorge- steld werd om nogmaals een proeftijd aan te gaan maar inplaats van 6 diensten heen en terug op Beverwijk nu met 4 diensten te volstaan, wat dan niet zoo in de papieren loopt. Volgens den voorzitter werkte de con- trole met het kaartjessysteem uitstekend. De heer Beenjes beweerde dat er dikwerf geen kaartjes uitgereikt werden wat de voor zitter ontkende. Toen echter Dr. v. d. Bergh en nog andere leden het gesprokene van den heer Beentjes ondersteunden begon de voorzitter nu toch ook te gelooven dat hij door de busonderne- mer om den tuin geleid is geworden. Eenpa- rig was de raad van oordeel geen nieuwe verbintenissen meer aan te gaan en daar de bijdrage nog betaald moet worden een en an- der den autobusondernemer eens ernstig on der de oogen te brengen. De heer P. Klaassen bracht rapport uit inzake het nazien der gemeentebegrooting. Aangaande een post groot 150 voor sala- ris van den correspondent der Arbeidsbemid- deling was men het al spoedig eens dezen post ongedaan te makcn en zich van deze cor respondent te ontdoen. Toch zal men op ad- vies van den heer P. de Vries de noodige voorzichtigheid in acht nemen en deze post voorloopig nog in memorie houden. Verder passeerden nog verschillende pos- ten de rever maar na lange discussies, soms over zaken die de sop de kool bij lange na niet waard waren werd deze begrooting, evenals die van het G. E. B. en het Burger- lijk Armbestuur met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Wentink trachtte nog de bijdrage aan de R. K. bewaarschool geheel te laten vervallen waarbij zijn voorstel geen meerder heid vond. Wel deelde de voorzitter mede dat in't vervolg de 600 bijdrage voor het Pa- tronaatsvervolgonderwijs ingevolge een voor stel van B. en W. was ingetrokkcn wat door Dr. v. d. Bergh ten zeerste betreurt werd. In hoofdzaak werd dit voorstel gedaan uit hoof- de dat de gemeente reeds 36000 per jaar aan 't onderwijs afdraagt en men het hier nu eens bij laten moet. De rondvraag leverde weinig stof tot be- spreking op waarom de openbare zitting te ongeveer 5 uur werd opgeheven. UIT SPANBROEK. Bij beschikking van den Minister van Oor- log, is aan den dienstplichtige P. Wever, uit deze gemeente, met ingang van 1 November a.s., vrijstelling van den dienstplicht ver- leend. UIT BERGEN. De afdeeling Bergen van „het Witte Kniis" vergaderde gisteravond in „de RustcndC Ja- ger"-. De voorzitter, de heer B. Gorter, heette het 20-tal aanwezigen welkom. Spr. deelde me- dte, dat niet eerder vergaderd had kunnen worden en aangezien Vrijdag de algemeene vergadering wordt gehouden, had het bestuur daarvoor als afgevaardigden dr. Dekker en den heer Stavinga opgegeven, behoudens goedkeuring der vergadering, welke goed'keu- ring zondfer hoofdelij'ke stemming werd ver- leend De voorzitter deelde mede, dat het bestuur met de afdeeling Alkmaar van meening was, dat het van het Hoofdbestuur niet juist was gezien om de herdenkingsvergadering van het 50-jarig bestaan te Hilversum en de tentoon stelling te Alkmaar te houden. Met Alkmaar zal voor het houden van beiden in een plaats worden gestemd1. Besloten werd den afgevaardigden te ver- zoeken deze zienswijze kenbaar te maken. Voor het waa-rborgfonds werd 10 uitge- trokken. Mevr. Bastert werd als bestuurslid herfco- zen. De voorzitter deelde mede, dat een paar hoofdbestuursledfen bij hum bezoek aan Ber gen hun groote voldoening over het wijkge- bouw hadden. uitgesproken en tevens een dis- trictsformatie ter sprake hadden gebracht. Hierop was onder voorzitterschap van dr. Pameijer te Alkmaar een vergadering van een 8-tal afdeelingen gevolgd, waar een reglement werd goedgekeurd, waarin bepaaild wordt, dat de districtsformatie beoogt door samen- werking de belangen van het Witte Kruis en van de afdeelingen in het bijzonder te behar- tigen. De toetreding van de afdeeling tot het dis trict werd goedgekeurd. Besloten werd 100 toegezonden Ioten van Waalwijk terug te zenden. Dr. Dekker deelde mede, dat door de afdee ling 4 kinderen ter verpleging aan zee waren uitgezonden, met zeer gunstige resultaten. Leden, die zwakke kinderen kennen, die voor deze uitzending in aanmerking komen, kunnen dezen opgeven. Voor uitzending in de groote vacantie is vroegtijdige opgave nood- zakelijk Hierna volgde wederom een uitvoerige be- spreking over de wenschelijkheid van het stichten van een badhuis in Bergen. De voorzitter zegde ten slote toe, dat het bestuur zal overwege wederom het adres te verzencfen dat Bet vorig jaar cfoor den raad werd afgewezen uit financieele overwegin- geni De heer Tjaden oordteelde de hoopen vurl- nis, die men in de bosschen biji de huizen kan waarnemen, zeer onhygienisch Spr. had met verwondering geconstateerd, d'at de vuil- nisxnan dit vuil, wanneer hem dit verzocht wordt, niet medeneemt en zou gaarne zien, dat het Witte Kruis in het belang van de hy giene adie voerde voor een betere vuilopha- ling. De voorzitter was van meening, dat deze opmerking ten gemeentehuize thuis behoorde en sloot hierna met een woord van dank voor de opkomst de vergadering. UIT HEERHUGOWAARD. In een daartoe uitgeschreven vergadering werd aan't comite ter viering van Koningin- nedag door den penningmeester den heer A. Langereis, de rekening voorgelegd, welke be- reids door een tweetal comiteleden was na- gezien en met haar bescheiden vergeleken. Met -genoegen werd vernomen, dat de reke ning van het gehouden kinderfeest sloot met een batig saldo groot 7.93, terwijl ook die van de andere vermakelijkheden een klein ba tig saldo overliet n.l. van 5.58. Hoewel met de beschikbare middelen gewoekerd is moe ten worden, geeft het voldoening, dat geen tekort geconstateerd is. Met het oog op de zeer kcrte vcorbereiding mag gezegd worden. dat het feest uitnemend is geslaagd. Besloten werd het volgend jaar wat eerder met de voorbereiding aan te vangen. Den secretaris werd opgedragen een dank- betuiging te zenden aan den Raad voor de verleende subsidie en het gebruik van het sportterrein. aan het onderwijzend personeel en de verschillende corporaties voor de zoo- zeer gewaardeerde medewerking. Voorts v/erd besloten tot een doelmatiger indeeling van het feestterrein, terwijl aan den burge meester een officieele uitnoodiging' gezonden zal worden voor aanvaarding van het eere- voorzitterschap van het comite. UIT HOOGKARSPEL'. Met ingang van 1 dezer is aan D. Brand'er Tzn., te Hoogkarspel, op zijn verzoek, eervol ontslag yerleend als lid van de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinter- school te Schagen, onder dankbetuiging voor de in deze functie door hem bewezen diensten en is, met ingang van dienzelfden datum, als zoodanig benoemd P. Stapel alhier. UIT HOORN. Voor het tijdvak van 1 October j.l. tot 1 October 1925 is wederom benoemd tot lee- raar aan de Rij kstu i nbouwwin terscheol1 te Hoorn de heer A. Sc'herpenisse, aldaar. UIT PETTEN. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur, de heer J. A. de Vries van hier, UIT SCHERMERHORN. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie heeft Zondagavond de prijsuit- reiking plaats aan de winnaars in de Onder- linge wedstrijden welke Zondagmorgen op het terrein van den heer J. H. Schreuder zul len1 worden gehouden. Ook voor de danslusti- gen is er weer te genieten. Naar wij vernemen zal Zondagmiddag ook nog een demonstratie in het touwtrekken worden gegeven. UIT BAKKUM. Bij de Ned. Herv. Kerk is aangenomen het beroep naar de gemeente der provinciale zie- kenhuizen te Santpoort en te Bakkum door ds. H. J. Visser te Rilland Bath; UIT HEILOO. Door den architect, den heer C. Ooms, te Alkmaar, is aanbesteedi het bouwen van een landhuis voor den heer J. L. Groot te Krom- menie. Ingeschreven is ails volgt J. Breeuwer, Wormervfeer, f 10038; J. Mooij, Krommenie, 8435 Duinmeijer, Alkmaar, 8315; P. A. Holtes, Heiloo, 8220; J. Ruis, eHiloo, 7800. L. E. T. T. A.s. Maandag komt op de jaarvcrgadering de reorganisatie van de L. E. T. T. aan de orde. Wordt het voorstel van een 6-tal leden aangenomen, dan zal voortaan de tentoonstelling in de Buurt wor den gehouden. Een deel van het bestuur is daar tegen. Het financieele resultaat zal ook wel een woord je meespreken. UIT SCHAGEN. In het 3e kw. 1924 werden o.m. op de Schager markt aangevoerd: 169 paarden, 171 stieren, 325 magere gelde koeien,972 vette koeien, 308 melk- en kalfkoeien, 42 pin- ken, 364 nuchtere kalveren, 4069 vette scha- pen, 700 magere, 3624 lammeren, 260 ma gere varkens, 896 vette varkens, 1690 biggen. Op de eierenmarkt werden op de eerste weken bij ma 40.000 aangevoerd. Op de eierenveiling in 7 weken ruim 175.000. Van de 39 leerlingen voor den Handels- cursus alhier komen er 23 uit Schagen, 5 uit Zijpe, 5 uit St. Maarten, 2 uit Harenkarspel, 2 uit Anna Paulowna en 2 uit Barsinger- honn. Tot de Teekenschool voor Ambachtsleer* Jingen alhier werden 48 leerlingen toegela- ten, naar de gemeente: 18 uit Schagen, 8 uit Zijpe, 4 uit Oudc-Niedorp, 4 uit St. Maarten, 4 uit Wieringerwaard, 3 uit Harenkarspel, 3 uit Anna Paulowna, 1 uit Heerhugowaard, 2 uit Callantsoog en 1 uit Petten. Aan de Landbouw-huishoudschool alhier werden met ingang van 1 October van de le naar de 2e klas bevorderdA. Roozen, Zijpe; Gr. Kant, Sciutgerbrug; M. Keijzer, Schager- brug; N. 't Hart, Burgerbrug; A. Blaauboer, Schagen!; D. Geerlings, SchagenGr. Jim- mink, Schagen; J. Waaiboer, Anna Paulow na; N. Spaans, Dirkshom; P. Mosterd, Bar- singerhorn. Van de 2e tot de 3e biasA. Hoogschagen, Schagen; N. Lap, .Schagen; A. Grootes, Schagen; J. v. d. Haagen, Schagen; C. Ko men; G. Ged, Schagen; G. Wit Barsinger- hornM. Grim, L. Bakker, Schagen; J. Stuij, Winkel; N. Viseer, Groetpo'derL. Butter, Nieuwe Niedorp; A. Klerk, St. Maarten. Van de 3e mar de 4e klasE. Grootes, Schagen; A. Boonitjes, Schagen; G. Mole- naar, Schagen!; T. Strijker, Wieringerwaard M. Los, Wieringerwaard; N. Waaiboer, Grcetpolder; E. Hcoij, Winkel; Gr. Velh- mn, LutjewinkdJ. Over, Wheyie, M. N.V. BOEK- EN HANDELSORUKKERiJ vosrh. HERMS, COSTER EN ZOON. ZIET UWE DRUKWEBKEN NA ONZE ZETMACHINES STEL- LEN ONS IN STAAT U VLUG TE BEDIENEN n M II VI ll VOORDAM C 9. ALKMAAR. Spaans, Barsingerhonn'; A. Smit, Barsinger- horn; IJ. Eriks, Barsingerhorn; M. Bas, St. Maarten M. de Geus, St. Maarten. Stadsnieuws OVER DE THEOSOFISCHE BEWEGING Een kleine groep van belangstellenden was gisteravond vereenigd in de kleine zaal van De Unie, waar voor de Blavatskyloge Alkmaar optrad de heer G. de Boer, van Zaandam, met het onderwerp „Theosofie, de theosofische beweging en de theosofische vereeniging." Wegens ongesteldheid1 van den voorzitter der loge, presideerde de heer Van Maanen, Na een kort openingswoord waarbij hij zijn leedwezen uitsprak over afwezigheid van den heer Petrus, gaf spr. het woord aan den heer de Boer, die begon met te zeggen, dat de drie deelen van zijn onderwerp door leeken meermalen door elkaar worden gehaald, die dan de meening verkondigen, dat de theoso- fen een bepaalde richting zijn toegedaan, iets wat spr. beslist ontkende. Een theosoof toch is een zoeker naar theosofie, d. i. God- delijke wijsheid. Daarom reeds is het onuno- gelijk, dat de theosofie een bepaalde richting zou verkondigen immers goddelijke wijsheid is in alles te vinden, in het planten- en d'ieren- rijk, in de kunst en natuurlijk ook in den mensch. Men kan dus theosoof zijn, welke po- litieke of godsdienstige richting men ook aan- hangt. Het komt er vooral maar op aan, dat wij niet aan den vorm blijven hangen. De menschen bestrijden elkaar toch zoo vaak", al leen al om den vorm, waarin hun overtuiging gehuld is. Wie gelooft in carma en relncarnatie, aan de wet van oorzaak en gevolg, kan theosoof genoemd worden, al/is dit juist geen voor- waarde daarvoor. Het lidmaatschap van de theosofische vereeniging is nog geen bewijs, dat men theosoof is, al heeft zoo iemand wel meer kans het te worden. De ware zoeker naar theosofie (goddelijke wijsheid) is theo soof. Uit de theosofische beweging is veel kennis gekomen van menschen, die zich toelegden op het ware theosoof-zijn, die dieper door- drongen in de gcddielijke wijsheid. Zij kregen daardoor kennis van veel, wat tot zoolang voor haar verborgen was en dankbaar, dat hun leven daardoor rijker werd, deelden zi] daarvan mede aan anderen ,niet met de be doeling om dit als een bepaald geloof op te dringen, maar alleen om het door hen ver- kregen licht te deelen met die anderen. De zen zijn natuurlijk volkomen vrij in het aan nemen ervan. Een ding, wat 2ij leyrden wilde spr. noe men en dan wees hij er op, dat de mensch is een ontwikkelend wezen en door leven na dit leven kan stijgen in vorm. Het gebod „Weest voimaakt, gelijk Uw Vader volmaakt is," zou niet zijn gegeven, als het niet be- reikbaar was. Wat wij van elkaar zien, is slechts een zeer klein deel van wat die mensch is. Doch aan het gevoelsleven, het verstandsleven en aan datgene, dat plotseling verheldert wat tot zoolang duister voor ons was, en meer ande re dingen, alle te noemen onder den naam m- tui'tie. Dat werkt binnenin ons. Wat wij van elkaar zien, is slechts het stoffelijk omhulsel. Door in onszelf in te keeren, bedenkend wat Chxistus zei„Het Koninkrijk Gods i3 binnenin u", kunnen wiji den innerlijken mensch beter leeren lcennen. In elk volgend1 leven kan dait ontwikkeld worden. Als de mensch dus is een ontwikelend we zen, dan is het logisch, dat de menscheni staan, op een punt van verschillende ontwikkeling, en' dan kunnen wij ons indenken, dat er men schen zijn die als mensch volmaakt zijn. Zon kan men zich voorstellen, dat Christus vol maakt was, Hij', die 2000 jaar dien gods- dienst gaf, al is deze thans ook niet meer zoo als Hij dien gaf. Maar toch vinden nog dui zenden erin wat zij zoeken, er moet dus eeti kracht achter liggen. Noodig is nu, dat die godsdienst weer wordt, wat hij i9 geweest. Dat Jezus dien zoo gaf, geeft ons toch wel recht om te zeggen, dat Hij volmaakt was. Maar waar is dan ook, dat tusschen Hem en den laagsten wilde een zekere trap bestaat, 1 waarlangs de mensChheid gaat tot zij het hoogste standpuint heeft bereikt. Evenzeer moet er dan ook een middel be staan om langs die trap op te stijgen. Dat kan de mensch door zijn innerlijk wezen te verbe- teren. Er bestaat wat men gewoon is te noemen de Groote Witte Loge of de Groote Witte Broederschap, die bestaat uit hen, die de vol- makiing als mensch hebben bereikt. Zij bchoc- ven niet te rei'nearneeren, maar doen het vrij- willig, omdat zij niet in het groote geluk wil len ingaan voor de andere menschen dat ge luk ook hebben. Uit het Christendom is verdwenen de weg, die leidt naar't hoogste, innertijke leven. Ve len kunnen niet aannemen, dat men daartoe komt door meditatie, d. w. z. door in onzen innerlijken mensch door te dringen. Daardoor kan men komen tot het goden-zijn, gelijk Christus zelf zei. Daarop komt het aan en dan kunnen wij dat in anderen opwekken en ko men tot de Witte Loge, de volmaakten. Zij is het kanaal, vanwaar alle goddelijke wijsheid tot ons komt. Door die volmaakten is het dat de theosofische beweging is ontstaaei. De Groote Witte Loge is slechts te herken- nen door hen, die de waarheid zijn toegewijd, die zichzelf willen vinden. .Van de Witte Loge uit vinden wij stand-

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5