DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. m: Honderd zes ©n twintigste Jaargang 1924 AJjonnementsprijs l>ij vooruitfoetaling per 3 maanden f 2.fi\ per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertenticpr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruiinte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redactic No. 33. MAANDAG Directeur: G H. KRAK. doofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 6 OCTOBER Buitenland. Gemens-d nienws OBnffiMBW TSff 5 fflatten, DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Het „Journal de Geneve" deelt medfe, daft volgens het secretariaat van den bond Duitschland in December in den Volkenb-ond zail tneden. Daartoe zal 10 December te Geneve een buitengewone zitting worden ge- houden, diie slechts vior of vijf dagen zal du- ren. Uit kringen die met de Duitsche regee ring in nauw contact staan, is men de opvat- ting toegedaan, dat de door Duitschland ge- troffen voorbereidingen op genoemden da tum geheel beeindigd zullen zijn, zoodat men inderdaad op een toetreding van Duitschland in de maand December kan rekenen. Dit berjCht wordt in officieuze kringen te Geneve bevestigd, De Duitsche regeering is overhrigd, dat de groote mogendheden aecoord gaan met de cpvatting die in het Duitsche memorandum is ontwikeld en dat zij ook in haar antwoord op dit memorandum d'it zullen doen uitkomen. Volgens de „Tag" zou slechts een verlra- ging kunnen intreden, ails het in Engeland in diem tusschentijd ,tot algemeene verkiezingen mocht komen. DE ITALIAANSCHE LIBERALEN EN HET FASCISME. Zaterdag kwamen 400 gedelegeerden van de Itailaansche liberaie parti] te Livorno bij- een. Algemeen wordt groote beteekenis aan dit congres gehecht, alleen niet openlijk door de fascisten, hoewel zij het belaog toch in stilte erkennen. Op dit congres moest worden beslist of en in hoeverre de partij der fascisti- sche regeering zal blijven steunen. De indruk der voorloopige resoluties der afdeelingsver- gaderingen is, dat die steun niet cnvoorwaar- defijk zal worden vortgezet, hoewel aan den anderen kant oqk geen besliste breuk met de fascistisehe regeering zal ontsfaan. Salandra. een der leiders, heeft uit Geneve laten weten, dat hij tegen zulk een breuk is, maar zijn blad de „Giornale d'ltalia", gaat voort met uit te varen tegen de fascisten. De fascisten hunnerzijds laten zich niet lamger meer beleedigend uit over de liberalen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten opdraeht gegeven maatrege- len te nemen, die een vrijen verkoop der dag- bladen zullen waarborgen. zoodat bladen die den fascisten niet welgeyallig zijn, niet meer verhrand kunnen worden. Verder zou dezer dagen een nieuwe perswet aan den minister- raad worden voorgelegd. DE FRANSCHE SCHULD AAN AMERIKA. Uit 'Washington wordt gemeld1: In goed ingelichte kringen verklaart men dat de re geering erkent, dat Frankrijk de rente van zijn schuld niet op dezelfde wijze als Engeland kan betalen. De Vereenigde Staten behooren dan ook concessies toe te staan om den be- staanden toestand te handhaven. Deze con cessies zoudcn hestaan in de uiterst lage rente of een moratorium van langen duur. Men gelooft, dat het Congres de laatste op- lossing zal aanvaarden. EISCH VOOR ONTWAPENING. Het wereldvredescongres te Berlijn heeft met algemeene stemmen een resolutie aangc- nomen, waarin volkomen qetwapening van alle staten wortd geeisht en slechts een poli- toemacht toelaatbaa-r verklaard. De burgers van aanvallonde staten moeten niet slechts het recht, maar den plicht hebben, hun tegen het recth ingaande regeeringen gehocrzaamheid te weigeren in zake den militairen dienst. MOSKOU'S PROTESTEN INZAKE DE GEORGISCHE KWESTIE. Op last van zijn regeering heeft de Rus- sische gezant te Helsingfors, Tsjernik, den Finschen minister van buitenlandsche zaken bezocht en di?ns aandacht gevraagd voor de Georgische kwestie. Hij protesteerde tegen. de houding, welke de Finsche gedelegeerdfe te Geneve^ Enckel, als voorzitter van de zesde commissie heeft aangenomen.( In zijn antwoord legde de minister er den nadruk op, dat het besluit van den Volken bond, waartoe Finland had bijgedragen, was genomen met de bedoeling in Georgie met vreedzame middelen en in overeenstem- -ming met het Volfcenrecht den vrede te hel- pen "hersiellen. De minister wees het protest af, een beroep doende op de principes van het Volkenrecht, als volk men onigegrond. AMERIKA EN DE ONTWAPENING. De democratische candldaat Davis, heeft een verklaring afgelegd over de democratische buitenlandsche politick. Hij zeide o.a.In hi^t geval dat ik president word, zal Amerika op de ontwapeningsconferentie van.1 1925 verte- genwooraigd zijn, GRENSINCIDEHT IN IRAK. Turksche trcepen, diie over de grens van Irak zijn getrokken, hebben de Britsche vliegtuigen aan geval len, die uitgezonden waren om hen te verdrijven. Een vlitegtuig is naar beneden geschoten en de twee vlie- gens zijn gevangen genomen. ENGELAND EN EGYPTE. Reuter vemeemt uit Egyptische bron, dat MacDonald aan Zaghloel Padha heeft mede- gedeeld, dat het onmogelijik is de Engelsche troepen uit Egypte terug te treldken, daar die noodig zijn voor de bescherming van het Suez-kanaal. Zaghloel stelde voor, "den Volkenbond met die bescherming te belasten, maar MacDo nald wees dit voorstel af. MacDonald stelde een Engelsch-Egyptisch vexbood voor, Zaghlccl asm dit vopj^tcl aan, maar zei, dat zulk een verbond cnmioigelijk zou zijn zoolang de Britsche troepen in Egypte blijven. Op zoo'n manier kan de conferanltie tus- schen de beide premiers nog wel eenigen tijd duren, zonder dat er van een overeemkomst sprake is. Te Berlijn is een bijeenkomst gehouden van het Egyptische nationale verdedigingscomite. De vergadering kwam tot het volgende be sluit. 1. Onafhankelijkheid van het gehcele Nijlldal. 2. Verwerping van de overeenfcomst van 1899 over den Soedan. 3. De bescher ming en vardediiging van het Suez-kanaal is uitsluitend het recht en de plicht van Egypte. Geen bijzonder rechten van Engeland op Egypte worden erkend. De vergadering deed een beroep op het Egyptische volk om Engetend te boycct en en het Egyptische geld aan- de Engelsche ban- ken te onttrckkcn. DE DUITSCHE LEENING. Naar de „Nation" uit Parijs vemeemt, zou de Duitsche leening, groot 800 millioen goud- marlc, waarvan 50 pet. in Amerika wordt on- dergebracht, de ander-e helft over de verschil- lende Europeesche landen, ongeveer als volgt worden verdeeld: Engeland 10 milli-oen pd. sterling, Frankrijk 2 millioen pd. sterling, Nederland 3 milioen pd. sterling, Zwitserland 3 millioen pd. sterling, Zweden 1 Ye millioen pd. sterling, Italie 114 millioen pd. sterling, cn Belgie 1 millioen pd. sterling. In Belgi- sche financieele kringen zou het blad bevesti- -■ing van dit bericht hebben verkregen. De Belgsehe regeering zou echter nog geen ant woord op het verzoek hebben gegeven en eerst het advies hebben ingewonnen van d'e groote banken te Brussel. Dit advies blijkt nll-es behalve gunstig te zijn. DE UITZONDERINGSTOESTAND IN ROEMENIe. De Servisthe bladen vernemen dat de Roe- meensche regeering over het geheele land den uitzonderingstoestand heeft afgekondigd. De geheele pers zou onder strenge censuur staan. DE SPANjAARDEN IN MAROKKO. Volgens een bericht uit Pariis zal Primo de Rivera, na aan den koning en het directoire te Madrid verslag over de jongste gebeurtenis- sen in Marokko te hebben uitgebraCht, met Abd-el-Krim persocnlifk over den toekomsti- gen vorm van het protectoraat onderhande- len. Het heeft er alien schijm van dat Spanje aan de eisehen der opstandelingen iets zal te- gemcet komen, wat eenige dagen geleden nog ontkend werd. DE MACEDONISCHE KWESTIE. De „Moming Post" verneemt uit Belgrado, dat de toestand aan de Zuid-Servische grens ernstig wordt, en dat nieuwe strooptochten der Macedonische revolutionaire organisatie worden verwacht. De pers in Belgrado zegt. dat de Macedoni sche organisatie in hand-en is van d'e militaire partij, die een hernieuwing van de acte in Ma cedonia vraagt. Tegenmaatregelen zijn door de regeering voorbereid HET AFTREDEN VAN DEN KONING VAN HEDZJAS. Gelijk gemeld, is koning Hoessein afge- treden. Hij heeft dus eindtelijk teegegeven ter wille van den vrede onder die verschillende Axabische stammen. Als eenig middel om den strijd in de heilige sited Mekka te voorkomen, was sinds geruimen tijd Hoessein's abdicatie genoemd. De vcrst hij is thans in die ze- ventig wilde daar echter niet van hooren, totdat zijn vijandfen, de Wahabieten, steeds dichter Mekka nade-rd-en en elk oogenblik tot den aanval op de stad konden overgaan, Nu de strijd om het bezit der stad dan ernstig werd, heeft Hoessein tot den moeilijken stap moeten overgaan en heeft hij de- kroon uit handen gegeven, waarop hij en als koning en als kalief dubbel trotsch gi-nig. Terwijl die onmiddelijfce aanleidStig toot het heemgaan van den vcrst cngetwijfeld de door dte V/aha-bieten ondemom-en en met sucees be- kroonden veldtoch-t tegen Mekka is, zijn er ook nog andere oorzaken, die tot het be sluit van Hoessein hebben bijgedmgen. Groot was de ontevredenheid der bevotkimg over Hoessein's bes'tunr, vooraJl1 tee te schrij- ven aan de belastingpolatiek van den- thans afgetreden heerscher die o. a. een zware be- lasting had ingesteld op debegrafenissen. Dit optreden heeft de vroegere piopulariteit van Hoessein een gevoeligen knak gegeven. Zelfs de aureool van het kalifaat heeft het ouce prestige niet kunnen herstellen. Men kan thans verwachten, dat de oor- logsfakkel, die in de llanden aan de Roodd Zee werd gezwaaid, binnen niet te fengen tijd zal u-itdOoven, daar het moilef voor dten strijd door Hoessein's abdicatie geen reden van bestaan meer heeft. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat 25 afdee- lingen bereden Wahabieten oprukken naar Transjordanie, waar emi-r Abdoellah, de tweede zoon van koning Hoessein, regeert. De inwoners van de boofdstad Aruma bereidfen zich voor de stad te verlaten. Het Hedzjas- agentschap te Cairo heeft be- ricth ontvangen uit Mekka, dat koning Hoes sein officieel afstand heeft gedaan van den troon en dat het volk van den Hedzias zijn zoon emir Ali tot wettig koning heeft uitge- roepen. Emir Ali Heeft in de aankondiging van zijn troonsbestijging uitdruikkelijk medegedeeld, dat hij alleen het konigschap over Hedzias aauvaardf zoodat dus de kwestie van het Ka lifaat, dat door zijn vader eveneens was be- kleed, geheel buiten beschouwing blijft. Officieel wordt bevestigd, dat de Wahabie ten de grens van de heilige zone rondom Mek ka bereikt hebben. FRAUDE BIJ DE WEENSCHE POST- SPAARBANK. Bij de Weensche Postspaarbank is een reusachtig bedrog ontdekt. Tot nu toe onbe- kende personen hebben rekeningen op een val- schen naam geopend en door medeplichtigen bij de postspaarbank hun rekening door het toevoegen van nullen aan de getallen doen verhoogen. Naar tot dusverre is vastgesteld bedraagt het geleden verlies 700 millioen kronen. De politie stelt ijverig een onderzoek in. DE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH- INDIe De overstroomingen in het Noorden van Bri-tsch-Indie breiden zich door helt stijgen van de rivieren Zuidwaarts uit. De Jumna- rivier is op sommige punfen hij Delhi gewel- dig breed gewordin. Het water bereikte de w alien van de stad. Meer dan 100 plaatsen zijn overstroomd. De spoorweg is ernstig be- schadigd en op zes plaatsen do or broken op de lijn Delhi-Ghaziabad. Er bestaat vrees voor de veiligheid van de Jumna-brug te Dehli, daar hot water needs tot over de brug spoelt. De Ramganga-rivicr staat nog steeds ver buiten haar oevers. Berichten blijven aankomen omtrent den emst van de overstrooming in het Z. O. van den Pundsjab vooral in het Rohtak-district, waar dringend om pontons werd verzocht voor het redden van de door het water inge- sloten dorpelingen. Nabij Delhi zakt het wa ter. De vloed steeg hooger dan sinds menschen- heugenis voorkwam. De Wcstclijke kanaal- werken van de Joemna werden emstig be- schadigd. De spoorwegverbinding tusschen Simla en Kalka is hersteldi. INBESLAGNAME VAN EEN BRITSCHE SMOKKELTRAWLER. De Ameri-kaansche kustwachten hebben Vrijdagavond op 14 mijl afstand van de kust van New Jersey, beslag geliagd op den Britschen trawler „Fred. B.", die 5400 kis- ten met stenken drank aan boord had. De equipage bestond uit 16 man en 2 vrouwdijke koks. Deze inbesl agneming wordt van zeer groot belamg geacht, om-d'at zij volgens de fe derate drankwetambtenaren het bewijs levext van een wijdvertakte samenzwering van Ameriikaansche, Canadeesche en Britsche dranksmokkelaarsvan wie sommigen tot zeer aanzienlijke kringen behooren, en die ten doel had sterken. drank ter waarde van 1.0130.000 in Amerika te smokkelen. Be- weerd wordt, dat ook een Canadeesche bank er bij betrokken is. De inbeslagneming gieechieddle na maan den lang onderzoek, waarbij drankwetamhie- naren, zich voord'o-end als rijke burgers van Pennsylvania, het vertrouwen wisten te win- nen van degenen, die den trawler haddien uit- gerust. De boot kwam vededen Maandlag van Hali fax (Nieuw-Schotland) tegenover New Jersey aan en werd tolt binnen een uur stoomen van de Amerikaansche kust gelokt, maar wegens het sledhte weer kon er pas Vrijdlagavond be slag op worden gelegU. De attorney van het federate bof kondigdie aan, dat hij tegen de leden van de smokkel- benae de maximmn-straf van 2 jaar gevan- genisstraf plus een boete van 10.000 zou eisehen. KORTE BERICHTEN. Volgens berichten uit Moskou hebben de autoriteiten in dte laatste zeven maanden meer dan 50.000 ongeoorloofde branderijen ont dekt, welke gemiddeld een ton rogge ver- stookten voor de wodka-productie. Er is een branderij op de 750 inwoners. Naari Reuter meldt, wenscht MacDo nald zoo spoedig mogelijk nieuwe verkiezin gen, zoodat wellicht reedis Woensdag over de cuitbinding van het parlement zal- worden be slist De Duitsche Volkspartij verlangt van het Centrum en de democraten dlat deze zich niet tegen opneming der Duitsch-Natiooalen in de regeering zullen verzetten. In het tegenover- gestelde geval dreigt de Volkspartij met ui-t- treding uit de coalitie. In den loop van den eersten dag van het Congres voor Sociale Politick is de ontwerp- resolutie betreffende den 8-urendag met 271 tegen 21 stemmen aangenomen-. De Duitsche rijksminisfcr van financien, Luther, is uit Londen te Berlijn teruggekeerd. Hij verh'ekt deze week weder naar Londen ter onderteekening van de leeningswerenkomst. De oud-pesident van dten Oranje-Vrij- staat en oud-staatssecretaris van Transvaal, dr. F. W. Reitz, vierde gister zijn 80sten ver- jaard'ag. In Rangoon is de Boeddhistische p-ries- ter O llama, de leider der Indische onafhanke- lijkheidsbeweging, wegens samenzwering te gen de veiligheid" van den staat, gevangen ge nomen. De centrale der mijnwerkers van de Bo- rinage heeft een resolutie aangenomen, waar in protest wordt aangeteekend tegen de hou ding der werkgevers, eir waarin de Algemeene Belgische Syndicate Commissie wordt ver zocht zich met' de mijnwerkers solidair te ver- lclaren. In een electi'ische centrale bij Ryssel is een muis, die langs een kabel was opgeldom- inen in een schakelkast, in aanraking gekomen met de contactpunten. Een zware lcortsluiting ontstend', de muis verbrandde en met haar de transformator die honderdduizend gulden kost. De arbeiders in de Belgische glasnijver- heid hebben een loonsverhooging gevraagd van 10 pet. op de tarieven voor het blazen of 3,45 pet. van het netto loon. De patroons heb ben besloten om, gezien den huidigen crisis- toestand van de glasnijverheid, geen verhoo- ging toe te staan. Nabij Rimini (Oostkust Italie) is een vis- schersbark omgeslagen, waardoor vier perso nen zijn verdronken. De grondlegger van de Russische phy- siologische school, de bekende geleerde Iwan Petrowitsj Pa-wlof, heeft zijn 75sten verjaar- dag gevierd, ter eere waarvan de universiteit te Leningrad hem heeft gehuldigd. Pawlof heeft den Nobdprijs verw-orven wegens zijn onderzoekingen op het gebied der physiologi- sche reflexen. Te Weenen bereidt men den bouw van een groote arena voor, een reusachtig theater voor openluchtvoorstellingen, dat in den zo- mer van 1925 reeds in gebruik zou worden genomen. De berichten over emstige ziekte van Maxim Gorki worden ontkend door een jour nalist te Napels, die hern in zijn won-ing te So-rento bezocht en hem in goede gezondheid aantrof, druk aan letterkundigen arbeid. De staking in het porselein-district van Karlsruhe heeft zich tot een grooter aantal fabrieken uitgebreid, welke tezamen 8000 ar beiders in dienst hebben1. SALARISACTIE RIJKSPERSONEEL. Het comite van zes heeft Zaterdag, naar het Volk meldt, aan minister Ruys de Bee renbrouck een nota gezonden, waarin de toe stand van het rijkspersoneel uitvoerig wordt uiteengezet en waarin om een onderhoud wordt gevraagd. Het comite komt Maandag weer bijeen, teneinde maatregelen te beramen in verband met den door het resultaat van de audientie bij minister Colijn geschapen toe stand. De hoofdbesturen van den Cen-tr. Nederl. Ambtenaarsbond en den Centr. Bond van P. T. T. personeel zijn, aldus het blad, bijeen geweest ter bespreking van het Rotterdam- sche voorval. Aan den minister van waterstaat is om een spcedeischend onderhoud verzocht. Te- vens is besloten, in de vier groote steden op zeer korten termijn huishoudelijke vergade- ringen te beleggen, waarin de situatie en de actie zullen worden besproken. MOORDAANSLAG. Van den moordaanslag die, Zater'dagna- middag in de Delistraat te Rotterdam op den 43-jarigen Chineeschen logementhouder Tsjang Tsjing is gepleegd, is de dader de 24-jarige Chinees Wang Tsjing, een trem- mer. Hij loste naar de N. R. Ct. meldt drie schoten op den logementhouder, die bij het -tweede schot op de straat viel. Op den geval- len man loste hij toen nog een dei'de schot uit zijn revolver. Niettemin heeft de loge menthouder maar een verwonding opgeloo- pen, waarbij de kogel aan de eene zijde bene den de wang het hoofd is binnengedrongen en- het aan de andere zijde in den hals heeft verlaten. De dader werd' spoedig gegrepen en het wapen, waarin zich drie ledige hulzen bevonden, is in beslaggenomen. De dader Wang Tsjing heeft, toen dte po litie hem in verhoor nam. verklaard, dat hij met den logementhouder twist gekregen heeft over f 450 geleend geld en dat hij toen- geschoten heeft omdat de logementhouder leugens vertelde. De logementhouder Tsjang Tsjing, die gis teravond in het ziekenhuis waar hij verpleegd wordt, gehoord is, zegt, dat Wang Tsjing hem uit den weg heeft willen ruimen omdat hij weet, dat het hem (Tsjang Tsjing) be- kend is, dat hij voortvlucht-ig is uit Hong kong, waar de Engelsche politie een prijs van 2000 dollar op zijn aanhouding gesteld heeft, wegens het plegen van herhaalde be- roovingen. Na zijn vlucht is Wang Tsjing als kolentremmer gaan varen. De toestand van den logementhouder is gisterenavond in het ziekenhuis bedenkelijk verergerd. SAMENWERKING VAN GEPENSION- NEERDEN MILITAIREN. Op uitnoodiging van den Algemeenen Mi litairen Pensioenbond zijn op Vrijdag j.l. te Utrecht verschillende bonden en vereenigin- gen van oud-gepensionneerden van land- macht, kolonien en zeemacht bijeen geko men, ten einde te bespreken, of samenwerking der verschillende bonden bij de actie voor verbetering der pensioenen van hen, die val- len buiten' de thans bestaande pensioenwetten mogelijk zou zijn. Een der aanwezige bonden (de Bond Pen sioenactie van minder marinepersoneel) ver- klaarde aan deze samenwerking niet mee te willen doen. De overige bonden besloten tot de voorgestelde samenwerking over te gaan Als gevolg van dit besluit zal uit de hoofd besturen van den Algemeenen Militairen Pensioenbond, den Kon. Nederl. Bond van oud-onderofficieren, de Vereeniging van ge- pensionneerde marine-onderofficieren den Bond van reservisten der landmacht en den Eersten Nederl. Bond van oud-onderoffieren een comite van actie worden gevormd, waar- aan de leiding zal worden gegeven bij de te voeren actie voor pensioenverbetering. Besloten werd de actie onmiddellijk aan te vangen en deze op te voeren tot zoo groot mogelijke intensiviteit. Aan het einde der vergadering werd ge- eonstateerd, dat door dit besluit tot samen werking is bereikt, dat gezamenlijk* optreden van ongeveer 90 pet. tiler militair-gepension- neerden in Nederland voortaan mogelijk zal zijn. SALARISVERL AGING. Donderdag heeft een delegatie uit de vol gende centrales: Centrale van hoogere Rijks- am-btenaren, Permanent comite van christ. organisaties van personeel in Publieken dienst, R. K. Centrale van burgerlijk Over- heidspersoneel en de Centrale van vereenh gingen van personeel in 's Rijksdienst een bezoek gebracht aan den minister van finan- cie ter bespreking van de salarisverlagingen voor de rijksambtenaren. Den minister werd gewezen op de stijgen- de prijzen van de levensmiddelen en op de omstandigheid, dat de ambtenaren in ver band hiermede aandrang uitoefenen op de besturen om stapepn te doen, dat de salaris verlagingen niet in haar vol len omvang wor den doorgezet. Van de langdurige bespreking, waarbij van de zijde der organisaties gewezen werd op den minder ongunstigen toestand dien ae staatsfinancien vertoonen, was het resultaat, dat de minister tot zijn leedwezen geen ver- lichting voor 1 October kon toezeggen, en nog on beslist is, of met 1 Januari eenige ver- lichting verwacht kan worden. De minister deed nog enkele mededeelin- gen over technische wijzigingen tot verbete ring van de salarissen yan enkele groepen en zegde onder bevestiging van een mededee- ling in een vorig onderhoud toe, dat de re geering bij verbetering van de staatsfinan cien verbetering van de ambtenaren-salaris- sen zou overwegen. f De minister beschouwde "de voorgesteldte regeling als een maatregel van tijdelijken aard. Nogmaals bracht de delegatie hef verzoek, de beperking van de salarisverlagitrg, welke volgens het ontwerp-Bezoldigingsbesluit 15 pet. niet mag overschrijden1, te bepalen op 10 pet., onder's ministers aandacht. HET ONTWAPENIN'GSDEBAT. M. (mr. H. P. Marchant) schrijft in De Vrijz.-Dem.: i De pers heeft, door het rumoer, de slot- woorden van den president niet juist ver- staan. Hij heeft herinnerd wat hij bij de ope ning had gezegd, dat voor dezen avond groote belangstelling was verwacht, en dat men over die belangstelling tevreden kon zijn. Had hij gezegd, dat de vergadering al le reden had om over haar houding tevreden te zijn, dan zou hij zeker van slechten smaak zijn te beschuldigen; maar dat heeft hij na- tuurlijk niet gezegd. Ook hem werd door het rumoerige deel van de vergadering het spTe- ken van een kort slotwoord belet. „Het Volk" wijst aan, wie voor het gebeurde verantwoor- delijk zijn, door met voldoenig te gewagen van de „daverend gezongen Internationale", die den voorzitter onverstaanbaar maakte. TEGEN DEN OORLOG. In een Donderdag te Leeuwarden gehou den vergadering is opgericht een vereeniging van Christenen tot bestrijding van den oor- log. Zij acht oorl-og in iederen vorm zonde. De grondslag der vereeniging is die der Evan gel ische Alliantie. Haar secretaris isde heer L. van der Ploeg te Leeuwarden. DE POSTCHeQUE- EN GIRODIENST. Nu de heropening van den postcheque- en girodienst eenige dagen oud is, hebben wij, zegt dte Crt., bij den directeur van dten dienst, den heer Lazondfer, geinformeerd naar de re- sultaten. De directeur bleek zeer tevreden over het verloop en besloot Woensdag 8 Octo ber den dienst voor de 10.000 volgende reke, ninghouders te heropen-en en dus Van 10.000 op 20.000 te brengen en Maandag 13 Octo ber opnieuw 10.000 rekeninghouders in den dienst te betrekkco, dus van 20.000 op 30.000. De offideele kennisgeving zal hedenavond in de Staatscourant verschijnen. In uitzicht wordt gesteld om Maandag 20 October bo- yendien 20.000 rekeninghouders er bij1 te voe- gen, maar dit staat nog niet vast. Gezien het discrediet, waarin de dienst heeft gestaaa biji het publiek, is den directeur het verloop der cerste d'agen zeer meegevallen. Gisteren bij- vcorbeeld waren er 2500 geboekte posten en werd er voor een bedrag van circa 500.000 gestort. Er komen veel aanvragen om nieuwe rekeningen binnen. Het blad heeft ook te Amsterdam geinfor meerd naar de werking van den. giro-dienst en vernomen, dat het hier nog niet druk was, wat ons ook bleek bij een bezoek aan het gi- rokantoor. Van deze lokeiten is nog slechts een voor het publiek opengesteld. De volgende week worden de tweede tienduizend nummers in gebruik genomen. EEN DOOPSTOET TE WATER. Toen de landbouwer V., uit Reeuwijik, rich met paard en wagen, waarin^ personen wa ren gezeten, naa-r Den Tempel be^af ore daar een jonggeborene ten doop te houden, schrikte nabij de Christelijke school het paard voor een op dten weg staanden emmer met kalk. Het maakte een zijsprong en ging met wagen en al te water. Gelukkig is men er ter- stond in geslaagd de inzittendten te bevrijden, die er zonder letsel afkwamen. Alleen het kindje had eenig letsel. ALRMAARSCHE COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1