Mkmaarsche Courant De Kluizenaar van Far-End FEUILLETON. Honderd Zes en Twlntlgste iaargang. Maandag I October. Wezen 'de freer C. Baft® PZh.l als leden 3ja door den Raad gekozen de heeren J, Vahl en J. Sengers. Door de commandanten van de brand- weer is eon schrijven aan B. en W. gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de druk op de waterleiding te gering is om een brand van eenige afmeting (bedoela wordt hooge ge- bouwen) met succes te kunnen bestrijden. Ge- vraagd wordt om verbetering van materiaal. De Middcnstandsbond „De Hanze" ver- keert in treurigen toestand. Het leden-tal gaat achteruit en eenige hunner hebben nog nage- laten him contributie op tijd te betalen. Van een paar der „deserteurs" vernamen we, dat het bestuur van de afdeeiing z6o weinig doet dat men naar hunne meening de tamelijk hoo ge contributie wel beter kan besteden. Door den Raad dezer gemeente is, gelijk gemeld, op het verzoek van den R. K. Volks- bond tot het stichten van een arbeidsbeurs afwijzend beschikt. Naar we vernemen zullen nogmaals stappen worden gedaan om het doel te verwezenlijken. DE NOORDERMARKTBOND. In het lokaal van den heer Dekker te Heer- Hugowaard vergaderde het bondsbestuur, waarbij afwezig waren de h.h. Gootjes van Sint Maarten en N. Oudeman en C. v. Lan- gen der afd. L. T. B. Heerhugowaard Noord. Na opening der vergadering door den voorz. den heer Brugman, werden door den heer Kliffen, Seer., de notulen gelezen, welke werden goedgekeurd. Naar aanleiding dezer notulen kwam ter sprake het blijvend gebrek aan de brug naast de spoorbrug, hetwelk dringend verbetering eischt. Door den heer Ootjers zullen stappen worden gedaan, op- dat hierin wordt voorzien. Uit de ingekomen stu'kken bleekt dat de N. Marktbond het uitvoer-controle bureau is ingeschreven on- der no. 3, dat het Centr. bestuur van den Nederl. Tuinbouwraad, wellicht in samen- werking met nog andere corporaties, zal trachten billijker regeling te verkrijgen ten aanzien der rijksinkomstenbelasting. Reeds werd in dien geest meermalen geadresseerd, doch tot nog toe zonder succes. Door de ver- eeniging „De Koophandel" is medewerking gevraagd voor betere telefonische verbinding tusschen- de veilingen te Broek op Langen- dijk en Noordscharwoude. In dezen is bereids de medewerking verkregen van den Direeteur te !'"cek op Langendijk; men hoopt hierdoor o- a rechtstreeksche verbinding te verkrijgen. Van de Nederlandsche Maatsch. van Plan- ten- en Tuinbouwkunde is medewerking ont- vangen, dat 60 pet. noodig is geweest van het garantiefonds voor het gehouden congres; gevraagd wordt over de resteerende 20 van den N. M. B. te mogen beschikken voor voortgezetten connectie met het buitenland- Hiertoe wordt besloten. Door den Seer, zijn de noodige inlichtingen verstrekt aan den hr. Dorhout te Hoorn voor. de samenstelling van een gids voor het vreemdelingenverkeer. Met het oog hierop zijn ook eenige foto's ge nomen van de veiling. Besloten wordt van een dier foto's een vijftal te bestellen en te- vens nog een foto te laten nemen, welke een overzicht der geheele veiling geeft, om hier- van dan een dozijn te bestellen met het oog op propaganda voor de veiling. Besloten werd over te gaan nog een pakhuis te bou- wen, hetwelk dan verpacht zal worden aan den heer Pijper, waardoor dan een kleiner vrij kan komen voor de N. M. B. zelf. Te- vens zal worden onderhandeld over den aan- koop van een verplaatsbaar gebouwtje voor berging van bascules enz.; slaagt dezen aan- koop niet, dan zal op andere wijze hierin worden voorzien. Voor het gebruik der bas cules zal 10 ct. per spoorwagen worden ge- rekend, wat, naar men vermoedt, bij de han- delaars wel geen bezwaar zal vinden. Een zeer uitvoerig debat werd gevoerd over den onderhandschen verkoop van pootaardappe- len, welke dit jaar zich niet heeft bepaald tot goedgekeurde alleen en waarbij zich gevallen hebben voorgedaan, dat niet alleen de vei ling, doch ook het betaalkantoor werd uitge- schakeld. Hoewel algemeen werd erkend, dat in elk geval uitwassen moeten worden bestre- den, kwamen verschillende zienswijzen naar voren, zoodat te verwachten is, dat hierover nog wel eens van gedachten zal worden ge- wisseld. Door den veilingleider werd er met nadruk op gewezen, dat de besturen der aan- gesloten vereenigingen er steeds naar dienen te trachten de leden er van te overtuigen, dat zooveel mogelijk alles Veilen een gemeen- schappelijk belang is. Voorts werd door den Veilingleider mede- deeling gedaan omtrent het plan tot voortge- zette reclame voor onze kool in Engeland. Men verwacht, dat voor deze propaganda door de betrokken vereenigingen het gevraag- de bedrag zal worden bijgedragen. De omzet over de maand Aug. bel'iep 245824,19, het vorige jaar 331043,27, over September 174951.75, het vorig^jaar 141259,34. Nog wordt opgemerkt, dat aan de schoeiing- palen der laadplaats vele ringen ontbreken. wat ter kennis van de spoorwegmaatschappij zal worden gebracht. Mede wordt nog het Voor hot plaatsen van advertenties in andere bladen is uw adres: Jt.V. Boek- en Handelsdrukkerjj v.h. Herms. Cos ter Zoon, Voor. dam C9, Alkmaar bezwaar geopperd, dat men bij de uiensortee- ring soms met kleine restantjes blijft zitten, wat het best opgeheven kan worden door de ze bij elkaar te voegen. Met het oog op het openhouden der ringvaart zal worden gecor- respondeerd met belanghebbende corporaties, terwijl binnenkort een vergadering van den Vierbond zal worden uitgeschreven in ver- band met genomen besluiten ter algemeene vergadering. Hierna sluiting. Oemengd Nienws. INGESLOTEN. Donderdag is in het Huis van Bewaring te Maastricht ingesloten de mijnwerker W. H. van.Bleyerheide, verdacht van heling van gel- den, afkomstig van den postdiefstal van f 37.000 te Kerkrade. Zijn broeders G. en. H H., die in Aken waren aangehouden, ook ver dacht van heling, zijn weder op vrije voeben gesteld. Een Indian-motorrijwiel, aan den verdachte toebehoorende, is in besilag geno men. BOTSING. Tegen 12 uur zijn Donderdagavond twee jongelieden van 22 jaar, Tienstra en Hendrik» sen, beiden wonende te Leiden, op een motor* fiets in voile vaart tegen een afsluitingsbar- riere aan de Wilhelminabrug gereden, die daar met het oog op het verkeer op 3 Octo1- ber was aaogebracht. In hoogst ernstigen toestand zijn zij naar het St. Elisabethsgast-: huis te Leiden vervoerd. WEER EEN MIJN. De stoomtreiler „Holland VII IJ. M. SOS" is te IJmuiden binnengekomen met een mijn aan boord, welke tijden^de visscherij in de netten was opgehaald. Door marinepersoneel is de mijn gedemonteerd. HET BEVERWIJKSCHE TUINHUISJE. Het historische tuinhuisje van Betje Wolff en Aagje Deken, dat sedert jaren een plaats vond in den voormaligen pastorietuin van de oude St. Agatha-kerk, verkeerde sinds lang in een staat van schromelijke verwaarloozing en verval Thams heeft het Rijk ingegrepen en wordt met financieelen steun der regeering het huisje gerestaureerd, waardoor bet huisje, waarin de beide vriendinnen dikwijls vertoef- den, bewaard blijft. DE LEVERING' VAN EEN BONTMAN- TEL VOOR EEN VRIENDIN VAN EEN GEINTERNEERD ENGELSCH OFFI- CIER IN DEN HAAG. Voor den Hoogen Raad is gepleit in d* zaak van de executeuren van de nalatenschap van een indertijd in Den Haag ge'interneer- den, sedert oveneden zeer gefortuneerden En- gelschen officier, die van een bonthandelaar- ster te's Gravenhage in een tijdvak van ruim anderhalf jaar ten behoeve van een vriendin voor een bedrag van ruim 168.000 bont en kleederen had gekocht. Toen de firma geen betaling ontving, wendde zij zich tot den En- gelschen rechter, doch die weigerde de ache, omdat de overeenkomst een ongeoorloofde, immers onzedelijke oorzaak had. Daarop dagvaardde de firma de execu teuren voor den Nederlandschen rechter en vroeg zij de betaling van een bedrhg van 48.000 voor een geleverden bontmantel, maar de rechtbank en het gerechtshof te 'a Gravenhage verklaarden haar niet-ontvanke- lijk, omdat zij zich vrijwillig aan de juris- dictie van den Engelschen rechter had1 onder- worpen en zich dus bij diens oordeel moest neerleggen. Mr. Nijpels, voor de eischeres optredend, ontwikkelde tegen 's hofs uitspraak het hier na te noemen cassatiemiddel, hetwelk door mr. Bakker als advocaat der gedaagden uit- voerig werd bestreden. waarna de stukken in handen werden gesteld van dten advocaat generaal mr. Tak. Diens genomen conclusie besluit tot verwerping van het beroep, met veroordeeling van de eischeresse in de kosten op de behandeling van deze zaak in cassatie gevallen. BRIEVENBESTELLERS. Ongeveer 250 brievenbestellers in uniform, ffo. 236 1924. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar is opgenomen: le. hun besluit van 30 September 1.1. tot intrekking van hun besluit, den 30 Sep tember 1922 in Gemeenteblad N. 818 afgekondigd, inzake levering van gas Voor industrieele doeleinden (Gem.blad 934); 2e. het besluit van den Raad dier Gemeente van 25 September 1.1. tot vaststelling eener verordening tot wijziging der Ver- ordening tot regeling der belooningen van de brugwachters (Gem.blad N. 936). Deze besluiten zijn heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente-secre- tarie ter lezing nedergelegd en aldaar tegen betaling der kosten in afdruk verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 3 October 1924. Burgemeester en Wethouders voornoem, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. ProYinciaal tfiew UIT BROEK OP LANGENDIJK. Na afloop der gehouden schietoefeningen *en den Bijz. Vrijw. Landstorm, had alhier de jaarlijksche wedstrijd pla; Door 30 per- sonen werd hieraan deelgenomen met den volgenden uitslag der prijswinnaarsT. Oot jers 89, P. de Hartigh Kz. 88, P. de Hartigh Jz. 85, J. Stins 84, G. Biersteker 83, A. Glas Pz. 83, S. Dirkmaat 81, C. Kruk 78, J. Blom 78, D. Dirkmaat 76, P. Kamp 76, K. Tim- merman 76 punten. Dinsdag 30 Sept. werd de verband-wed- strijd gehouden voor hen die in den Plaatse- lijken wedstrijd 71 en meer punten hadden ge- i schoten. Hieraan werd door 17 personen deelgenomen. Na afloop van dezen zeer ge- animeerden wedstrijd had de prijsuitdeeling plaats door den heer Oolders, pronagandist van den Bijz. Vrijw. Landstorm, verband Alkmaar. Deze richtte eenige welgekozen woorden tot de prijswinnaars, de overige le den en den plaatselijken leider. Hij betreurde het echter dat de plaatselijke commissie zoo weinig hunne belangstelling aan deze zoo hoogst nuttige instelling gaven. Tevens hoopte spreker dat gezien de resultaten van de schietoefeningen en wedstrijden de afdeeiing steeds in groei mocht toenemen, en vooral de jonge soldaten na afloop van hun eerste oefening zich bij den Vrijw. Landstorm zouden voegen. Donderdag zou een paartje zich alhiet in den echt laten vereenigfti, maar op bijna het laatste moment kwam men tot inkeer, en achtte men het beter maar niet in het huwe- lijksbootje te stappen. Gemaakte bestellingea moesten dus worden geannuleerd, doch de post bezorgde toch maar de felicitatiekaartjes op dien datum. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Dotiderdagavond vond bij den heer Kramer een vergadering plaats, waar ter sprake ge bracht werd het verkrijgen van een sport- speelterrein in onze gemeente. Het is de eerste weg om ons tot de ge meente te wenden om een veilige speelplaats voor de kinderen, of b.v. om een N. V. te stichten, aldus zette de voorzier, de heer du Burck, uiteen. Een en ander zal wel moeilijkheden ople- veren, maar wij moeten toch den moed niet opgeven. Om ons tot de gemeente te wenden lijkt mij het beste toe. Het zou mogeijilk zijn dat de gemeente een terrein aankocht van .1 H.A. groot, midden in de gemeente, voor een bedrag van 6000. Door het water in land te veranderen zou er een #000 bij ko men, zoodat het 10.0001 zou worden. Als de gemeente een leening zou willen sluiten van 10.000, zou er b.v. jaarlijks 850 aan rente en aflossing betaakl worden. De heer Jb. Kramer Jbz. geloofde, dat de heer du Burck in zijn berekening te laag was. Spr. geloofde niet, dat voor dien prijs land gekocht kan worden. Op 200 per snees mag zeker gerekend worden. De heer S. de Boer Kz. zeide, dat men hierover niet te licht moest denken. Toen het IVs jaar geleden met het autobussenverkeer op den weg drukker werd, kwam de vraag naar voren om te komen tot een speelplaats voor de kinderen. Later kwam men ook met een sportterrein naar voren. Zuidscharwoude is nu eenmaal ongunstig om land te krijgen, waarom spr. zich afvroeg of het niet beter was dat men het terrein van den heer K. de Boer in de Koog voor een billijken prijs zou huren. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 48) „Vergeef mij riep hij dadelijk. „Ik had geen recht je oat te vragen." „Ja, dat had je wei"r antwoordde zij op yasten toon, „je hebt mij immers gevraagd je yrouw te worden." „Och, je hebt de vraag al beantwoord en het maakt boegenaamd gieen verschil. Ik 'heb je noodig. Ik zal nemen wat je mij kunt geven, Sara. Misscbien zul je me eene, later, ook liefde kunnen geven." Zij schudde het hoofd. ,,Reken daar niet op, Tim1. Vriendschap, be- grijpen, kameraadschap, dingen, die tenslotte Seel veel kunnen beieekenen tusschen een man en een vrouw dat alles kan ik je geven. En wanneer je denkt, dat dat de moaite waard is, zal ilk met je trouwen. Maar ik heb !je met lief." „Dat zal je later vel doen ik geloof vast, dat liefde besmettelijk is", verldaarde hij met zijn vroolijk, opgewekt vertrouwen, dar een van zijn meest aaqtrekkelijke eigen- #chappen was. Sara glimlachte even weemoedig. »fc km dat bet waar ma", ze. „Maar Spr. fieeft een begrooting gemaakt ea komt dan tot de volgende gegevens: 1 HA is te klein. Wil het terrein aan zijn eischen voldoen dan moet het IV2 H.A. groot zijn. Met het land, de draineering, de omschutting en de brug zal een en ander op 13000 a 14000 komen. De jaarlijksche opbrengst aan contri- buitie, entree, enz., zal ongeveer WO zijn, de onkosten 1000, zoodat er een tekort is te bezien van 350. Spr. deelde nog een en ander mede van de voetbalvereeniging te St. Pancras, o. m. hoe deze enthousiaste vereeni- ging met financieele moeilijkheden te kampen heeft. Daarbij komt dat hier heelemaal geen enthousiasme aanwezig is. De heer du Burck zeide, dat de uiteenzet- ting van den heer de Boer een goede leiddraad was. Spr. geloofde dat het't beste zou zijn als de gemeente het terrein exploiteerde. De heer P 7eeman zeide, dat er hier gem drang is voor zoo iets. Van den Raad zullen we geen steu: -rijgen, dr-r het zeer waar- schijnlijk verv —en wordi. De woningbouw vond inderti' n ingan^ rn dit staat toch hooger dan sport. De katholieken zullen geen deel aan dezen opzet nemen, zoodat de weg om zich tot de gemeente te wenden niet be- wandeld kan worden. De kinderspeelplaats had niet verward moeten worden met sport. Spr. is dan ook vodr vast houden aan de kinderspeelplaats. Na eenige discussie, waarbij geen nieuwe gezichtspunten naar voren kwamen, besloot de verga^-r'nnr poeineen aan te wenden om hier een kinderspeelplaats te krijgen. De Ou- dercommissie werd verzocht met nadere plan- nen naar voren te komen Hierna sluiting. UIT AKERSLOOT. De weg van hier naar Alkmaar althar.s de Kanaaldijk, zal wanneer er een flin'ke bries stond, door het fietsrijdende publiek. al wat verwenschit: zijn wegens de onvoldoende be- schu'tting. Hierin schijot verandering te ko men, want binmen korten tijd zal een aan- vang gemaakt worden met het planten van houtgewas langs de Westzijd'e van den dij'k vanaf het Schouw vocrrioopig tot de voorma- lige boerdcrij van Hol'enberg. De heer Kaat te Zaandijk, d:i"acteur van het Kerkelijk Zangkoor alhier, heeft wegens verandering van betrek'king naar elders zijn cntslag ingediend. VAN TEXEL. De Coop. Bcerenleenban'k alhier had in haar laatste boekjaar een omzet van 1.669.000. Aan spaargekfcn werd ontvangen 773.272,58 en aan terugbetaalde voor- schotten 182.706,58. De ontvangen rente van voorschotten bedroeg 45126,35 en die van in loopende rekeningen 14615,07. Aan spaargelden werd terugbetaald 749.320,76 in voorschot werd gegeven 207,250. De op de reserve gcbrachte winst bedhoeg 2557. De balans gecft een eindcijfer van 1,455.684,54, waaronder een winstsaldo van 4369,87. Tot lid van den Raad van Toezicht werd gekozen de heer G. Witte Pz., in plaats van den heer H. Haaknian, die niet meer in aan- merking wenschte te komen, terwijl tot lid van het1 Bestuar herkozen werd1 de heer Jac. Kikkert Nz. De rentevoet werd vasfcgesteld voor spaar gelden op 4 pCt. en voor een jaar vast op 4.75 pCt..Voor voorschoitten moet een rente betaald worden van 5 pCt. Heit aantal ledcn der bank is gekomen op 625. UIT ENKHUIZEN. De classis Eiikhuizen heeft na peremptoir examen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten in de Geref. kerken den cand. W. Seinen, beroepen pred. bij de Geref. Kerk te Opperdoes. Tot tijdelijk leeraar in de aardijkskunde aan de H. B. S. alhier is benoemd de heer L. Bouma te Wormerveer. UIT OOSTHUIZEN. Woensdag herdadht de heer Jb. Sjeukes Jr. alhier hst felt, dat hij 25 jaar geleden als organist in dienst trad bij de Nederl. Herv. Kerk hier ter plaatse. Het spreekt wel vanzelf, dat dit feit niet ongemei'kt voorbij zou gaan voor den jubila- ris. Des avonds werd hem en zijne echtgeniootie door het fanfarecorps „Andante" een serenade gebracht dat tal van belangstellenden op de been bracht. De eere-voorzitter van dit corps, burgemeester Kaaskooper en de voorzitter, de heer Joli. Beer^, spraken den jubilaris toe, terwijl eveneens het kerkbestuur ten zijnen huize hem kwam feleciteeren, dat hem een souvenir aanbood als herinnering aan dezen dag. De jubilaris mocht verschillende bloem- stukken on tvangen en zal den 1st en October 1924 hem en zijne familie nog jaren als een mooie herinnering bijblijven. Ondertrouwd Marinus Twigt, wees ernstig, Tim, alsjeblieft „Hoe kan ik dat zijn?" viel hij vxt<)bli]k in de rede. „Wanneer de vrouw, die ik lief- heb, mij zegt, dat ze met mij irouwen zal, denk je dan, dat ik een lang gezicht kan trekken?" Hij nam haar in de airmen en kuste haar met al de onstuimigheid van zijn twee-en- twintig jaren. Bij de aanraking van zijin warme hp'pen werden de hare wit. Een oogen- blik, toen zij in zijn armen rustte, doorboorde haar die hei'innering aan die andere armen, die haar als in een sdiroef van staal omkneld hadden gehouden en aan wilde, hartstochte- lijke kussen, in vergelijking waarmee Tim's liefkoozingem half-schuw, half-eerbiedig wa ren als hdder water naast gloeienden, rooden wijn. Met een ruk maakte zij zich uit zijn om- helzing los. Zou ze dan nooit vergeten zou zij altijd moeten herinneren, vergelij'ken? O, mocht God haar dan bijstaan. „Neen", zei ze lcaim. Je hoeft geen lang gezicht te zeitten. Maar maar het huwelijk is een ernstig ding, Tim, al® je 't wel be- schouwt." ,,Lieveling" hij sprak nu plotseling op vriende'lijk-ern&tigen toon „je moet mij niet1 verkeerd' begrijipen. Huwelijk met jou is het meest ernstige en wonderlijke en zalige ding, dat ooit een man zou kunnen ten deel val- len. Wanneer jij mijn vrouw bent, zal ik er God elken dag van mijn leven voor danken. AMe woolijkhetid en grapjes en nonsens zijn oud 25 jaar en Meintje Vet, ou3 18 jaar, beiden wonende alhier, HET VRIJE WANDELBOSCH VAN DE N.V. „NIJENBURGH", HET OPTREDEN VAN ONZE POLITIE EN DE HEILOOeR KERMIS. Onze correspondent schrijift: De afgeloopen zomer telde niet veel dagen om naar buiten te gaan en dit zal wel de re- den zijn geweest, dat, dank zij den vrijen Za- terdagmiddag, het wandeien in „ons" bosch, ik bedoel het bosch van de familie van Fo- reest, Zaterdagmiddag nog al groot was. Het mooie najaarsweder lokte tot zulk een uit- sitapje. Naar Alkmaar gaande pa1 fiets, zag ik achter de Rondeau een 3tal wandelaars staam, die druk gesticuleerend mij aanhielden en mededeelden, dat zij zoo juist een proces-ver- baal hadden opgeloopen voor het loopen bui ten de paden van het landgoed van de N. V. „Nijenburgh". Men kon daar niet over uit. Naar men mij mededeelde, was men bekeurd terwijl men Hep op het gedcelte wandelweg tusschen den Westerweg en de spoorbaan achter de Ron deau, dat op de wandelkaart, voor enkele maanden door de Ver. „Heiloo Vooruit" uit- gegeven, als zoodanig voorkomt. Volgens hunne mededeeling was ook een tweetal paartjes bekeurd', die daar in het gras Iagen te genieten van het mooie weer en de rustige om- geving. Ook werd mij verteld, dat Vrijdag processen-verbaal waren opgemaakt. Men was weinig gesticht over het optreden van onze politic. Zooals men weet, geniet men in „ons" bosch tientallen jaren een ongekende vrijheid, welke zich helaas heeft geuit in vernieling en bandeloosheid Het is wel bekend hoe men de goeden niet te na gesproken de vrijheid om te wandeien heeft misbruikt. Dit zal wel de reden zijn dat de meerge- noemde N.V. Maatschappij „N'ijenburgh" er dezen zomer toe is overgegaan om borden te plaatsen met het verbod om buiten de paden te loopen. Dit verbod bestond wel reeds eer- der, doch er werd weimig de hand aan gehou den. Voor zoover'mij bekend. werd er nooit proces-verbaal opgemaakt. Het is wel duidelijk, dat onze rijks- en ge- meente-politie, die altijd humaan en tactvol optreedt, wel in haar recht staat met het op- maken van proces-verbaal, doch het was den bekeurden en ook mi} niet duidelijk hoe men proces-verbaal kan krijgen als zifnde op ver- boden terrein, terwijl de wandelkaart dit niet als zoodanig aangeeft. In dit verband n.l. het tactvol en met beleid optreden van onze politie is de vraag gewettigd: moet onze kermis verdwij- nen? Het behoeft wel geen befoog, dat er vele neringdoenden zijn, die door de kermis hun toch al niet te rooskleurig bestaan bedreigd zien, terwijl tal van burgers, die met de ker mis familie en kennissen ontvangen, niet gaarne de kermis willen missen Zooals bekend is, heeft ons raadslid, de heer W. van de Vail, in de laatste raadsverga- derin'g op ongewenschte toestanden gewezen. Toegegeven zij, dat die kunnen bestaan, doch men kan zich ook schuldig maken aan over- drijving. Het zal wel waar zijn, dat men zich geer- gerd heeft aan de \erkapte bedelarij, onsym- pathiek waren die „bloemendames" het kan ook wel zijn, dat er eenige jongens „bo- ven hun thee" waren, doch men kon consta- teeren en hiermede ben ik het roerend met onzen burgemeester eens dat de kermis (dank zij de drooglegging) ordelijk is verloo- pen. Door ons raadslid, de heer Joh. J. Vahl, is een voorstel ingediend om de Zondagskermis af te schaffen, wat m. i. practisch den „dood" van de kermis beteekent. Wanneer ik goed ben ingelicht, heeft het voorstel kans om aangenomen te worden en dat zou jammer zijn. Men zegt en daar- mee ben ik het eens „de kermis zal haar eigen dood wel sterven". Welnu, laat men dat sterven dan niet verhaasten. Als de door den voorzitter van den Raad toegezegde maatregelen, waarbij de verkapte bedelarij verboden wordt, zijn ingevoerd en door onze cafehouders die toch al m.i goed meewerken wordt gelet op misbruik van ..biertjes", behoeft de kermis en ook de Zondagskermis niet te verdwijnen. Is er te veel, laat- dan de L. E. T. T. en V. V._H. samenwerken om ons naast de ker mis „iets" te geven, wij krijgen dan nog wat waardoor het vreemdelingenbezoek kan ver- meerderen, wat ook niet overbodi'g is. UIT HEILOO. In de vergadering van B. en W. is tot voor zitter van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf gekozen de heer A. J. C. Maas Geesteranus. De Raad1 heeft hiervoor als leden gekozen de heeren P. van't Veer en J. Opd&m. Als voorzitter van de commissie van bij- stand voor de wegen is door B. en W. aange- maar kleine golfjas van geluk, die tegen de kust aanslaan. Maar daarachter is altijd de groote zee van mijn liefde voor jiou de stille, diepe wateren, Sara". Sara zweeg. Het besef van de teedere, rid- derlijke, vereerende liefde, die deze jonge man aan haar voeten legde, maakte haar klein, maakte haar beschaamd en bedroefd, dat zij hem zoo weinig er voor teruggeven kon. Zij stak hem haar beide handen toe en met een stem, die even trilde, zei ze zacht: „Tim, mijn beste Tim, ik zal main best doen je niet te leur te stelien." HOOFDSTUK XV. De naam Durward. De Durwards ontvingen het nieuws van de verloving van hun zoon miet ongeveinsde ver- rukking, dat zijn persoonlijke verwachtingen vervuld werden en Elisabeth was nooit liever geweest dan in de dagen, die flu volgden. Zij liep rond zoo straler.d en tevreden als een kind, dat zijn grootste wensch vervuld heeft geknegen en zelfs de vreemde, achfcrdochtige terughoudendheid, die gewoonlijk in haar blik lag, moest nu wijken voor hot stralend geluk, dat er in scheen. Zij dnong er op aan, dat de datum van het huwelijk spoedig vastgesteld zou worden en Sara, die een mismoedig gevoel had, dat niets er in den grond veel op aankwam, stemde er zonder eenige opgewektheid in toe. Gedre- ven door allerlei tegenstrijdige invloeden, had zij de schepen ach'ter zich verbrand en hoe eerder alle teekenen van dien brand vemietigd waren hoe beter. Maar op het verdere voorstel van de Dur wards, dat zij met hen mee zou gaan naar Barrow Gourt inptaats van naar Mookshaven terug te keeren, ging zij met kalme beslistheid niet in. „Neen, dat kan ik niet doen", zei ze. „Ik heb dokter Dick beloofd, dat ik terug zou komen." EHsabeth glimladhte luc'htig. Blijkbaar had zij geen gewetensbezwaren om een belofte niet te houden. „Dat is makkelijk te schikken". verldaarde zij. „Ik zal aan je dierbaren dokrer schrijven en zeggen, dat wij je niet kunnen missen." Zoover het haar betrof, zou Sara graag het voorstel van Elisabeth hebben aangeno men. De gedachte naar Monkshaven terug te gaan, was haar ontzettend pijnlijk; hoeveel herinneringen zouden haar daar bestormen! Maar zij Tiad Selwyn beloofd, dat zij terug zou komen en zij had een afkeer een belofte niet na te komen, zelfs in-een betrekkelijk on- belangrijke zaak, zooals deze scheen. Elisabeth kwam in verzet. „Je stelt dr. Selwyn boven'ons", verklaardte zij, in heilige verbazing. „Ik heb het hem eerst beloofd", antwoord de Sara. „In mijn plaats zou jij hetzelfde doen." Elisabeth schudde het hoofd. „Dat zou ik niet", antwoordde zij met groote beslistheid. „De menechen, die ik liefheb, komen eerst r— de rest komt er niet op aan." ,,Dan ben ik blij, dat ik tot die menschm behoor", antwoordde Sara ladiend. „En dan moet ik je zeggen, dat ik je hoogst immoreel vindt". Elisabeth keek haar nadenkend aan. „Mischien ben ik dat", stemde zij toe. „Ten minste van een conventioneel standpunt be zien. Vast en zeker zou ik nooit een van die zoogenaamde moreele bezwaren het gduk la ten bederven van iemand, die ik liefhad. Maar ik geloof, dat jij dat wel zoudt doen en zoo zouden wij alien1 opgeofferd worden ter wille van die onnoozele belofte, die je aan dr. Sel wyn gedaan hebt." Sara lachte en kuste haar. „lk vrees, dat het zoo zal moeten", zei ze. Wanneer iets haar had kunnen verzoenen met de opoffering, die zij zich oplagde door naar Monkshaven terug te keeren, d'an was het wel de hartelijkheid geweest, waarmedte zij bij haar terugkomst werd begroet. Selwyn en Molly haalden haar van het station af en Jane Crab, uitgedost met een nieuwe routs en schort, die zij voor deze gelegenhfeid ge- kregen had, stood aan het hek, toen eindelfjk de ponnywagen voor het huis stilhield. Zeilfe mevrouW Selwyn had zich de inspanning ge- troost beneden te komen en wachtte in db hall om de taruggekeexde zwerfster te begroeten. <V/'ordt vsmiflKpif,)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5