DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, 237. Honderd zes en fwintigste Jaargang 1924 Ahonnementsprijs toij Tooriiitbetallng per 3 maandcn f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsrnimte. Brieyen franco $.Y. Boek- en Ilandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoom, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Itcdactie No. 33. DINSDAG Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA 7 OCTOBER Buitenland Gemengd Nieuws. Dil nWiftter Sdsfea! lift 5 Bladen, w?f. -mssm DE POLITIEKE TOESTAND IN ENGELAND. Alle Londensche Zondagbladen bespreken de politieke crisis. Sommige verwachien stel- lig nieuwe verkieizingen, hetzij op het eind van deze maand of in November, terwijl Lord Beaverforook, de eigenaar van de „Daily Ex press" en de „Sunday Express", in het laat- ste blad krachtige argumenten aanvoert te- gen de nieuwe verkiezingen, op grond dat na een eventueel aftre<jen der Labour-regOering er heel wel een andere regeering is samen te stellen. Enkele bladen beweren, dat de Labour-re- geering waarschijnlijk reeds morgen zal val- len, en dat MacDonald niet voornemens zou zijn het liberale amendement op de conserva- tieve mode van wantrouwen in zake de inge- trokken vervolging van den communistischen redacteur Campbell te aanvaarden, welk amendement, zooals Bekend, beoogt deze af faire door een commissie te laten onderzoe- ken. Men kan echter kwalijk gelooven, dat MacDonald om deze minder belangrijke zaak zijn ontslag zal indienen. Dit is ook de mee- ning van de „New Statesman", het bekende collectivistische weekblad, dat, hoewel cri- iisch, de huidige regeering goed gezind is. Dit weekblad raadt MacDonald krachtig af, af te treden en schrijft in verband met het Russisch verdrag o.a., dat de premier een ne- derlaag over het Russische verdrag kan ont- wijken, door het met het oog op de uitgespro- ken meening van het Lagerhuis niet voor be- krachtiging voor te dragen. Voor hij het ver- drag teekende, gaf hij reeds de belofte zich in de meening van het Lagerhuis te zullen schikken. Het blad gelooft, dat MacDonald zijn positie zou versterken als hij bij de bij- eenkomst van het parlement in de gewone majaarszitting aan het eind dezer. maand, de verklaring aflegde, dat hij als leider van een democratische partij zich verplicht acht een voorstel in te trekken, dat blijkbaar niet de goedkeuring van het Lagerhuis wegdraagt; om daarna de onderhandelingen te hervatten met de Russische gedelegeerden voor het op- stellen van een nieuwe overeenkomst, die al- gemeen zou kunnen worden aanvaard. Dat zou een stoutmoedige handelwijze zijn, maar ook een handelwijze een staatsman waardig, en een stoutmoedige staatkunde is op den duur, evenals alle gewone eerlijkheid, de bes- te politiek. Campbell, de redacteur van de „Workers Weekly", heeft in een rede te Lancaster ver- klaard, dat zijn vervolging hem bespaard werd ten gevolge van pressie, op de regee ring uitgeoefend door alle deelen van de ar- beidersbeweging. Gisternamiddag had een kabinetszitting plaats, welke ruim twee uur duurde Beraad- slaagd werd welke houding het kabinet zal aannemen met betrekking tot de conservatie- ve motie van wantrouwen inzake het intrek- ken van de vervolging van den communisti schen journalist Campbell en met betrekking tot het liberale amendement, dat een onder- zoek in deze kwestie zal verzoeken. Aan het slot van de zitting verklaarde Ben Spool, de chief whip der regeering, dat de regeering den sterksten tegenstand zou bie- den, zoo wel tegen de conservatieve motie van wantrouwen als tegen het liberale amende ment, aangezien haar standpunt is dat er geen essentieel verschil tusschen beide be- staat. Het is thans practisch zeker dat de regee ring morgen zal worden verslagen en dat de premier den koning zal adviseeren het parle ment te ontbinden. Verwacht wordt dat MacDonald op de morgen plaats vindende iaarlijksche vergade- ring van de Labour Partij de plannen van de regeering zal mededeelen. DE BEDREIGING VAN MEKKA. De kalifaat-commissie heeft den Wahabieti- schen sultan Nsaud getelegrafeerd, de heilige plaatsijn te ontzien, en niet met het leger Mekka binnen te rukken. De Mohammedaansche pers luicht den troonsafstand van Hoessein toe en zegt, dat slechts hij zelf schuld heeft aan de rampen die over hem zijn gekomen. DUITSCHI.AND EN DE VOL KENBOND. Men verwacht te Londen niet, dat het ant- ivoord der Britsche regeering op de Duitsche nota in zake de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond, gericht tot de tien mo- gendheden, die zitting hebben in den Raad, lang zal uitblijven. Op het oogenbtik vindt een gedachtenwisseling over deze kwestie plaats tusschen de geallieerde regeeringen en over den hoofdinhoud van het antwoord is reed's overeenstemming ttereikt. „Toen de Duitsche zaakgelastigde op 30 September op het mimisterie van buitenland- sche zaken de nota overhandigde zegt de „Timcs" werd hij niet in twijfel gelaten over den ongunstigen indruk, dien het docu ment maakte. Deze indruk werd later tot ze- kere hoogte gewijzigd door de afgelegde ver- klaringen, doch het feit blijft bestaan, dat de Duitsche nota niet gelukkig werd geacht." Verwacht wordt, dat het Britsche antwoord in hoofdzaak zal verklaren, dat de Britsche regeering bij aanvragen voor toetreding tot den volkenbond zich strikt houdt aan de be- palingen van het Pact „en zal adviseeren, da Duitschland, zonder eenige voorwaarde te stellen, toelating tot den Volkenbond za! vra- Het Fransche antwoord op de Duitsche no ta in zake de toetreding van Duitschland toe den Volkenbond, welke aan de mogendheden, die een vertegenwoordiger in den Raad van den Volkenbond hebben, is gezonden, is aan den Duitschen ambassadeur von Hosch over- handigd. Frankrijk maakt geen bezwaren tegen het toetreden van Duilschland tot den Volken bond, mits aan Duitschland geen voorrech- ten worden gegeven. Frankrijk beveeit Duitschland voor een zetel in den Raad van den Vqlkenbond aan. In officieele kringen te Parijs gelooft men, dat het antwoord der Engelsche regeering gelijkluidend zal zijn. De Belgische regeering zal binnenkort een beslissing nemen in zake de toelating van Duitschland tot den Volkenbond. Men is te Brussel van meening, dat de kwestie niet overhaast behandeld behoeft te worden, aangezien de intergeallieerde con- trole in zake de ontwapening van Duitsch land eerst geeindigd moot zijn. De minister van Buitenlandsche Zalcer., Hymans, heeft echter wel verklaard, dat Duitschlands toetreding tot den bond ge- wenscht is. DE POLITIEKE TOESTAND IN TURKIJE. Eenige beroering werd te Konsfcantinopel teweeg gebracht door geruchten, dat het vroe- gere Jong-Turksche comite voor Eenheid en Vooruitgang in gewijzigden vorm als poli tieke partij hersteld zou worden. De eerste geruchten dienaamgaande lcwamen uit Smyr na, alwaar, naar beweerd wordt, 60 leden van dat comite: een geheime samenkomst hid den, welke verraden werd o. a. door den schoonvader van president Moestafa Kemal Pacha; deze ontkent echter dit verraad. Ter- zelfder tijd werd gemeld, dat eenige comite- leden te Sfamboel een samenkomst hidden in de woning van den gewezen minister Kemal Bey. Deze ontkent echter de bedoeling te heb ben weer aan de politiek deel te nemen. Een ander oud-minister, Ali Bey, heeft gezinspeeld op de mogelijkheid van het stichten van een republikeinsche partij, gebaseerd op de begin- selen van het vroegere comite. Deze geruchten worden niet erg waar schijnlijk geaeht, maar er schijnt toch iets te broeden. Vele Turken blijven ongeneigd zich te onderwerpen aan de jongste verklaring van Moestafa Kemal Pacha, dat er buiten de Volkspartij geen andere partij behoeft te be staan. Men acht het dwaas om personen met zeer verschillentfe meeningen in een enkele partij op te sluiten, terwijl, zoo wordt gerede-> neerd, het land ook lijdt door het gemis aan eenige georganiseerde oppositie, die controle uitoefent op de regeering, zoodat eerlang de stichting van een nieuwe partij wel te ver- wachten is. MUSSOLINI OVER DE FASCISTISCHE POLITIEK. Mussolini heeft te Milaan een rede gchou- den, waarin hij een overzicht gaf van de ge- beurtenissen in de Italiaansche binnenland- sche politiek van af het jaar 1919 tot heden. Hij traclitte het grijpen naar de macht door de fascisten te rechtvaardigen en zeide, dat hij, ondanks de hem toegedichte „Caesars- droomen", een trouw dienaar der mooarchie is. Aan het adres der liberalen zeide hij, dat de regeering van geen enkele zijde en geen enkele partij voorwaarden kan aannemen. Zelfs de fascistische partij zou van de regee ring geen concessies kunnen verlangen. Een ieder ging de premier voort die voor consolidatie van het land is, kan het va- derland gebruiken. Wij zijtn niet aan de madit gekomen langs den gewonen weg van een vo- tum van vertrouwen in het parlement. Wij kunnen de offers, welke wij voor het vader- land hebben gebracht, niet vergetem. Wij kunnen ons met de andere partijen niet op een lijn stellen en het parlement niet als het eenige organisme beschouwen, waarin zich het Teven van de natie afspeelt. Men verlangt de opheffing der fascistische militie. Dit is echter een zeer absurd verlangen, want haar ontbinding zou een nooit weer goed te maken fout zijn. Men moet niet vergeten, dat die mi litie een organisatie is, welke slechts uit vrij- willigers bestaat en aan het land goede dien sten heeft bewezen en nog zal bewijzen. DE NIEUWE DUITSCHE^ RIJKSBANK. Naar de Tel. verneemt, is de benoeming van prof. Bruins, hoogleeraar aan de Han- delshoogeschool te Rotterdam, tot algemeen gedelegeerde van de buitenlandsche leden, die toezicht houden op den Duitschen Raad van Directeuren der nieuwe Rijksbank, thans na langdurige onderhandelingen definitief. Als particulier secretaris van prof. Bruins werd benoemd dr. E. Repelius. ONVEILIGHEID TE SOFIA. De „Morning Post" verneemt uit Sofia, dat de stad de'laatste dagen in paniekstem- ming verkeert. De burgers vreezen zelfs zich overdag op straat te vertoonen wegens de herhaaldelijke gewapende botsingen tusschen de volgelingen van Protogerof en Alaccio Pascia. Onder de gesneuvelden bevinden zich Avassilief, een der leiders der Macedonische revolutionnairen, voorts de leider Ciavlief en een communistisch afgevaard'igde. DE LEENING AAN DUITSCHLAND. Dr. Schacht, president van de Duitsche Rijksbank, die zich aan het eind1 van de vo- rige week van Londen naar Parijs begaf; om de vergadering van genoemde bank bij te wonen, is naar Londen teruggekeerd. Dr. Luther, de Duitsche minister van financien, werd eveneens gister te Londen verwacht. De onderhandelingen over de leening aan Duitschland onder het Dawes-plan zullen, naar verwacht wordt, binnenkort ten einde loopen. Belgische vertegenwoordigers van banken bespreken te Londen met den be- stuurder van de Bank van Engeland het be- drag van Belgie's deelname aan de leening. IN EERE HERSTELD. Een inwoner van Pirrefond-en-Laonnals (Aisne) Mertz, was in het begin van den oorlog beschuldigd van spionnage en terecht- gesteid. De Bond van de Rechten van den Mensch onderzocht de zaak en het bleek, dat Mertz onschuldig was. Zijn weduwe bleef in armoedige omstandigheden achter. Thans is door den Bond1 bereikt, dat de weduwe een vergoed'ing van 20.000 frs krijgt en een jaar- lijksche rente van 2000 frs. DE ITALIAANSCHE LIBERALEN. Het liberale congres te Livorno heeft met 23713 tegen 5490 stemmen een lange reso- lutie aangenomen, die vrijwel als vijandig aan de fascistische regeering moet worden beschouwd. De resolutie geeft te kennen, dat de staat moet worden onttrokken aan de he gemonic van een partij, dat het constitution- neele regeeringstelsel, dat Italie heeft groot- gemaakt, ongerept moet worden gehand- haafd, dat de militaire macht niet met een partij moet worden vereenzelvigd, en dat plaatselijke besturen en grondwettelijke rech ten moeten worden geeerbiedigd. ONTWAPENING. Men seint uit Parijs aan de N. R. Ct. Naar aanleiding van het voornemen van de Nederlandsche sociaal-democraten om, naar het voorbeeld van het Deensche ont- werp, een ontwapeningsontwerp in te dienen, schrijft de Temps in een hoofdartikel: Wij zijn er heilig van overtuigd, dat de vader- landsliefde der volken recht zal weten laten ervaren aan dergelijke dwalingen. Niemand kan een voile, dat bereid is elke vernederimg te ondergaan, beletten de wapens neer te leggen voor dengeen, die het wil onderwerpen, doch de plicht om zich te verdedigen is een gebod. HET INTERNATIONAL VREDES- CONGRES. Zondag is te Berlijn in het rijksdaggebouw het internaticnaal vredescongres officieel ge- opend onder voorzitterschap van den Belgi- schen senator Lafontaine. In zijn rede zeide hij, dat de te Geneve beloofde gedeeltelijke ontwapening slechts een beseheiden eerste stap is. Voor alles moet ook de economische ontwapening beginnen en speciaal Duitsch land kan zijn wil tot vrede niet beter toonen dan door af te zien van de methoden van den douane- en economischen oorlog. Lobe, die namens Duitschland het woord voerde, herdacht de overledem strijders voor de vredesgedachte. Juist in de gedachte aan die dooden dienen wij Duitschers te leeren, zeide hij, dat ook de poorten van ons donker huis weer geopend worden. DE VENUS VAN VICO. In Italie heeft men een belangrijke vondst gedaan; een marmeren beeld uit het groote Attische klassieke tijdperk. Het is opgegraven te Vico, een schilderachtig dorpje aan de golf van Napels, tusschen Pompe'f en Sor rento. Dit dorp, het oude Vicus-Aequensis, waar alleen maar de kathedraal nog enkele belangstellenden kan trekken, is geen plaats waar men verwachtte veel oudheden te vin- den; maar men moet niet vergeten, dat men hier maar enkele kilometers verwijderd is van Castellamare, gebouwd op de puinhoo- pen van het oude Stabies, dat terzelfder tijd als Pompei, in het jaar 79 bedolven werd en waarvan vroeg of laat ook wel de geheimen zullen worden onthuld. Er waren trouwens reeds opgravingen begonnen en het staat al wel vast dat de" bewoners uit het begin onzer jaartelling langs de geheele kust villa's had- den gebouwd, zoodat er ook verder nog tal- rijke oude rui'nes gevonden worden tot bij Sorrento en zelfs bij Massa. De nieuwste vondst is geschied door werk- lieden, die bezig waren met herstellingswerk zaamheden in den kelder van een villa en die daar verschillende antieke brokstukken- en twee beelden vonden, een tors van een jonge ling en een Venusbeeld ten voeten uit maar zonder hoofd; een buitengewoon fraai beeld, in den stijl van de beste werken uit den klas- sieken Griekschen tijd. Het is ongetwijfeld een Grieksch beeldhouwwerk uit de vijfde eeuw. Behalve het hoofd, ontbreken ook de armen, waarvan er een bij den schouder en de andere bij den elleboog is afgebroken, maar ondanks deze schending is het fragment toch van een buitengewone schoonheid, waar van vooral de harmonische eenvoud treft. Ook de plooien van het gewaad zijn prachtig uitgevoerd. Het bericht van de vondst heeft een aantal be1angstellenden en ook verscheidene hande laars naar Vico doen komen en er zijn voor Amerikaansche rekening al een paar belang rijke aanbiedingen gedaan, maar het depar- tement voor Schoone Kunsten is bijtijds ge- waarschuwd en zal het kunstwerk voor de rijksverzameling opeischen. VERKEERSONGEVALLEN TE PARIJS. Een telling van motorrijtuigen heeft uitge- wezen dat er op het oogenblik 40.425 van de ze voertuUen in Parijs zijn. Zij veroorzaak- ten in 1923 98 doodelijke, 834 zware en ruim - 5000 lichte optrelukken. Door paarden getrokken voertuigen welkes aantal niet nauwkeurig bekend is zijn schuldig aan 27 doodelijke, 107 zware en 813 lichte ongevallen. VLIEGONDERWIJS IN DUITSCHLAND. In Duitschland zijn thans twaalf scholen, waar studenten aan techtiische scholen onder- riclrt krijgen in het besturen van lichtgecon- strueerde vliegtuigen, die van een motor voor- zien zijn, terwijl op vier andere scholen het starten in motorlooze vliegtuigen wordt on- derwezeci. Het enhousiasme voor het vliegen is in Duitschland zoo groot, dlat zelfs vele jonge dames les nemen. HET VERMOGEN DER HOHEN- ZOLLERNS.. De communistische fractie in den PruiSi- schen Landdag heeft een wetsontwerp ingc- diend, strekkende om het geheele vermogen van de Hohenzollern's in het bezit van den Pruisischen Staat te doen overgaan. Volgens het ontwerp moet iedere verdere steun ach- terwege blijven. De in Pruisen wonende Ho- henzollerns dienen naar dezelfde voorschrif- ten te worden behandeld als de werkloozen. De in beslag genomen kasteelen en villa's moeten tot kindertehuizen en herstellingsoor- den voor oorlogsinvaliden worden ingericht. Alle voorwerpen van kunst- of historische waarde uit het bezit der Hohenzollerns moe ten de Staatsmusea worden toegewezen. VLIEGONGEVAL. Kapiteiin Burt E. Skeel, cen der bekwaainste vliegers van de Vereenigde Staten, is ten aan- schouwe van een menigte van 50.000 perso nen om het leven gekomen bij een wedstrijd met drie andere militaire vliegers om den Pulitzer-prijs op het Wilbur Wright-vliegveld te Drayton (Ohio). Op een hoogte van 10.000 voet bralc bij een daling een vleugel van het toestel. De machine stortte neer en viel in stukken in een modder- poel. Het lchaam van den vlieger is nog niet gevonden, Als tragische bijzonderheid wordt nog ge meld, dat onder de toeschouwers zich ook Skeel's vrouw bevond. KORTE BERICHTEN. De koers van uitgifte van de internatio- nale leening voor Duitschland zal waar schijnlijk 97 bedragen, bij een rente van 7 pet. Te Camborne in het Engelsche graaf- schap Cornwall is een autobus omgeslagen, waarbij zestien vrouwen en ineisjes en een manspersoon werden gewond, van wie sommi- ge ernstig. Tsjang Tso Lin, de gouverneur van Mantsjoerije en tegenstander van Ceking, bericht successen in zijn strijd tegen de re- geeringstroepen. Deze laatsten melden de verovering van Hcen-Tsjoeam-Tsoe op het Sjanghai-Koean- front, waarbij zij groote voorraden munitie en levensmiddelen buit maakten. Te Milndale (Natal) liep den mailtrein van Durban door een verkeerden wisselstand op een goederentrein, welke op een zij spoor stond. Het eerste rijtuig sloeg om, ten gevol ge waarvan 4 reizigers gedood en 19 ge wond werden. De Roemeensche minister-president Bra tianu heeft met den Oostenrijkschen bonds- secretaris dr. Seipel een onderhoud gehaa over den algemeenen politieken toestanor. Tusschen de Deensche en' de Engelsche regeering wordt onderhandeld over het aan- brengen van een telefonische verbinding tus schen beide landen via Nederland. De staking der Berlijnsche molenaars- knechts is in overeenstemming met het re- sultaat van het referendum in geheel Groot- Berlijn begonnen. Te Camaguey op Cuba is het in ver band met de verkiezingscampagne tot een gevecht tusschen de politie en de aanh angers van ex-president Tenocal gekomen. Zeven personen werden daarbij gedood en 53 ge wond, waarvan 18 ernstig. Tusschen alle Balkanregeeringen is een accoord tot stand gekomen om de Oosten- rijksche regeering te verzoeken de Russische propaganda-centrale te Weenen op te heffen, ten einde tot het herstel van rust en orde op den Balkan te geraken. E>e overdracht der regiespoorwegen in het bezette gebied aan de Duitsche maat- schappij zal op 16 November plaats hebben. In een rede bij de opening van een autotentoonstelilng te Parijs heeft de Fran sche president Doumergue de heffing van hooge belastingen verdedigd ter bevordering van het staatscrediet en om de begrooting goed en grondig in evenwicht te brengen. PROF. Mr. J. OPPENHEIM. In den ouderdom van ruim 75 jaren is te 's-Gravenhage overleden staatsraad prof. mr. J. Oppenheim. Door dit verscheiden heeft de rechtswetenschap aldus het Vad. een ontzettemd zwaar verlies gcleden. Want haar was zijn leven gewijd. Taboos zijn de rechts- geleerden die discipelen zijn geweest van de- zen hoogleraar, eerst aan de Groningsehe, later aan de Leidsche universiteit, en die hij daar gevormd heeft voor het verdere leven. Prof. Oppenheim heeft aan het publieke le ven van de laatste halve eeuw op velerlei ge bied een groot en werkzaam aandeel genomen. Voor vele belangrijke functies heeft men in den loop der jaren beslag weten te leggen op de uitgebreide en gedegen kennis van de- zen grooten rechtsgeleerde. Zoo zag hij zich bij herhaiing geroepen om zitting te nemen in Staatscommissies, wier taalc het was belan- gen te behartigen, weike in nauw verband stonden met onze wetgeving op menig gebied1. Zoo heeft hij zitting gehad in de Staatscom- missie voor de administratieve rechtspraak van 1891, in die van 1892 voor de Waterstaats- wetgeving, in verschillende Grondwetscom- missies, in de Staatscoinmissie voor het even- redig kiesrecht en in die voor de herziening van net gemeenterecht. Van de beide laatst- genoemde commissies was prof. Oppenheim teveos voorzitter, terwijl hij ook nog tot voor korten tijd voorzitter was van het Centraal Stembureau. Groot is het aantal werken welke als ui- ing van ziin helderen wetenschappelijiken geest het licht zagen. Men denke hierbij on der meer in de eerste plaats maar aan het standaardwerk „Het Uederlandsch Gemeente recht", dat een vraagbaak en een zuiver kom- pas is voor'hen, ide studie maken van het ge- mcenschappelijk en administratief recht. Geen wonder dan ook, dat deze bron van kennis meerdere malen in nieuwen druk is verschenen. Ook vervaardigde hij destijds in samen- werking met nu wijlen jhr. mr. J. Roell de Bijdrage tot regeling der administratieve rechtspraak. In alle functien- waarin prof. Oppenheim werkzaam was, ging er groote invloed van hem uit. Dit was het geval toen hij doceerde in het collegelokaal. Dat was eveneens het geval in de commissies, waarin hij zitting kreeg en in de belangrijkste betrekkingen welke door hem zijn bekleed. Prof. Oppenheim werd 3 Maart 1849 'fe Groningen geboren en prcmoveerde aan de universiteit aldaar op 26 Februari 1872 tot doctor in de beide rechten. Na korten tijd leeraar in de staatsweten- schappen aan de Landbouwhuishoudkundige School en het Gymnasium in zijn geboorte- stad te zijn geweest, werd hij gemeente-secre- taris van Groningen welk anibt hij "bleef ver- vullen tot 1885 toen hij tot hoogleeraar aan de Groningsehe uinversiteit werd benoemd. Acht jaren lang profiteerde deze hoogeschool van de belcwaamheden van dfezen grooten ken- ner van ons administratief recht, want in 1893 werd prof. Oppenheim naar Leiden geroepen, om na den dood van prof. Buys, diens plaats als hoogleeraar aan de universiteit aldaar in te nemen, Tot 1907 was de thans ontslapene werk zaam in de Sleutelsiad. Den 14en October van dat jaar werd1 hij namelijk benoemd tot lid van den Raad van State, welk hoog anibt hij tot aan zijn dood met groote toewijding heeft vervuld'. Bij dat hooge staatscollege had hij zitting in de afdeeling voor de geschillen van bestuur etr in de afdeeling Binnenlandsche Zaken en Landbouw en in de afdeeling On- dei"wijs, Kunsten en Wetenschappen. Zijn groote verdiensten jegens den lande werden indertijd beloond met het comman- deurskruis in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Bij gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, in 1919, is prof. Oppenheim van vqle zijden gehuldigd. Oud-leerlingen, onder wie vele man not van naam, o. a. ook die reeds zelf het hoog- leeraarsambt bekleedden kwamen bij die gelegenheid hun vroegeren leermeester, als dankbare discipelen, huldigen en boden hem bij mondfe van prof. mr. dr. Van Eysinga een boekwerk aan, samengesteld uit bijdragen van verschillende dier oud-leerlingen en vonnen- de een systematisch overzicht van het Neder- landsch Administratief Recht, van welk over zicht het inleidende hoofdstuk geheel gewijd was aan: Thorbecke an het Administratief Recht. Uit alle oorden des lands mocht prof. Op penheim op diens 70sten verjaagdag blijken van belangstelling ontvangen. Dat daarbij de universiteitssteden Groningen en Leiden niet achter bleven, ligt voor de hand. De rector- magnifi'cus van de Leidsche hoogeschool kwam den jarige verrassen met de benoeming tot doctor honoris causa in het staatsrecht. Maar behalve uit officieele Rij'ks-, gemeen- telijke en wetenschappelijke kriogen sprak ook van menige andere zijde het gevoel van hoog- achting en waardeering, dat men prof. Op penheim toedroeg. Met name gold' dit ook van de zijde van den kerkeraad van de Nederland sche Israelietische Gemeente te 's-Gravenha ge, die deze gelegenheid aangreep om uiting te geven aan zijn erkentenis voor het vele dat prof. Oppenheim voor de Joodsche ge- meenschap in menige functie heeft verricht. Zoo is de thans ontslapene o. a. korteren of langeren tijd kerkbestuurder van de Ned. Isr. Gemeenie alhier, voorzitter van de Maat- schappij tot Nut van Israeliefen in Nederland, voorzitter van het college van curatorbn van het Joodsch Seminarium te Amsterdam en vice-president van het Israelietische Oudelie- denhuis geweest. Nog zij vermeld, dat prof. Oppenheim op journalistiek terrein menige bijdrage heeft ge- leverd en dat hij in het eerste jaar na dte op- richting dezer instelling een cursus heeft ge geven in het staatsrecht aan de Haagsche Volksuniversiteit. DE "HOLLAND—INDIe-VLUCHT. Omtrent de oorzaken van de beschadiging van den Fokker VII vernemen wij nader, zegt de Telg. dat ten gevolge van een defect aan den reservekceler van het keel water weglieo. ALRMAARSCHE CODRAMT. IRQ! gngjj r v V M Y

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1