m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ksomscto Crediet- Effectenbank No. 288. 1924 WOENSDAG 8 OCTOREK Veilige bewaarplaats voor effeoten en kostfeaarfee^en i: i Be 8 October dag. nutnifflW ©esferaf tiff 5 BTatfen, Honderd zes en twintigste Jaargang Aboimementsprijs hij yooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. reg'el, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms, Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactife No. 33. Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland. EEN NIEUW DUITSCH MEMORANDUM? Vol gens Berlijnsche bladen zal de Duit sche rijksregeering na de omtvangst van alle antwoorden op het jongste memorandum het Duitsche stand punt ten opzichte van de Jcwesties, waaromtrent nog geen overeenstem- nting bestaat, in ecu tweede nota nogmaals uiteenzetten. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Volgens een offitieel bericht uit Spanje zullen Sjesjoean en de andere door de Span- jaarden in dezen sector bezette posities gelei- delijk worden ontruimd wegens moeilijkheden met die proviandeermg. Uit den Mditla-sector worden aanvallen van de Kabylen uit het Rifgebied gemeld. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Er wordt gemeld, dat de militaire gouver- neur van Foekien, Soenkiang 50 K.M. ten Zuidwesten van Sjanghai heeft ingewomen, en dat de trcepen van Tse-Kiang terugtrekken op Singhwan 15 K.M. van Sjanghai. Dezje beweging zal mogelijfc de Tse-Kiang-strijd- krachten noodzaken, zich van het Wangsce- Lioeho-front terug te trekken. DRANKVERBOD IN ONTARIO. De campagne voor een algemeen drankver- bod in Canada heeft tot dusver nog niet al te veel groote resultaten opgeleverd. Van de ne- gen provincies in Canada zijn er maar vier drooggelegd, n.l. Nieuw-Schotland, Nieuw- Brunswijk, Prins Edward-Eiland en Ontario. En in Ontario heeft de beweging tegen het drankverbod reeds weder zulk een omvang aangenomen, dat men besloten heeft een refe rendum te laten beslissen over het al dan niet handhaven van het verbod. DE BEDREIGING VAN MEKKA. Uit Mekka komen berichten, dat tusschen de Wahabietan en de troepen van den Hedlzjas een wapenstilstand is gesloten. HET VREDESCONGRES TE BERlIJN. In de zitting van Mandagmiddag werd met algemeene stemmen en zonder discussie een resolutie aangenomen, waarin o. a. staat, dat het congres van meening is, dat de toenade- ring van de volken, die in den wereldoorlog tegenstanders waren, in het bijzonder Frank- rijk en Duischland, een van de dringendste behoeften voor de menschheid beteekent. Aan den anderen kant verklaart de resolutie, dat een lowale, volledige uitvoering van het her- stel en den opbouw van de verwoeste gebte- den in Frankrijk en Belgie rechtens feitelijk niet mogen worden nagelaten. Al kan een congres als dit geen bindendc besluiten nemen, toch doet het de stemming der bevolking V2n de verschillende, eertijds vijandeliike, landen kennen. DE JAARVERGADERING DER LABOURPARTIJ. De jaarvergadering der Labourpartij wel- ke gister is begonnen, heeft onmiddellijk alle voorstellen der communistische partij van haar agenda geschrapt. MacDonald richtte zich in scherpe bewoordingen tegen de com- munisten. Het congres nam in de eerste plaats een motie aan, waarin vertrouwen in Mac Do nald en in de regeering wordt uitgesproken .Vervolgens werd een motie aangenomen, waarin instemming wordt betuigd met het voornemen der regeering om de beloften, wel- ke vroeger aan het Iersche volk zijn gedaari. na te komen. Ten slotte werd een motie aan genomen, waarin de partij haar instemming uitspreekt met het voornemen der regeering om de Russische regeering onmiddellijk te et- kennen, en waarin gezegd wordt dat alleen de yolken der Russische republiek over het Sov- jet-bewind hebben te oordeelen en dat Rus- land door Engeland moet worden geholpen om zijn economische crisis te boven te komen, welke een gevolg is van den oorlog, van de revolutie, van de tegen-revolutie en van de buitenlandsche interventie, en wel door mid- delen welke tevens aan de werkverschaffing in Engeland ten goede zullen komen. Met overweldigende meerderheid werd een resolutie aangenomen, waarin werd besloten de communisten niet als arbeiderscandidaten voor de wetgevende of gemeenteverkiezingen te aanvaarden. De vergadering besloot eveneens het ver zoek der communistische partij tot toetredmg tot de Arbeiderspartij af te wijzen. CONGRES VAN BOERENBONDEN. Afgevaardigden van de boerenbonden uit verschillende landen, o. a. Nederland, hebben te Brugg (Zwitserland) verg^derd om het a.s. congres van gedelegeerden vaci Boerenbon den te Warschau voor te bereiden, waar inter- nationale en nationale kwesties zullen worden onderzocht en een internalictiaal boerensecrc- tariaat in het leven zal worden geroepen. DE TERUGKEER DER BALLINGEN. Ten aanzien van alle sedert het begin van het lijdelijk verzet uit de Palts verbannen personen met uitzondering van twee is thans het bevel tot uitzetting ingetrokken. De amb- tenaren mogen hun vroegere of een andere functie in de Palts hervatten. ENGELAND EN HET MOSOEL- GEBIED. De Engelsche regeering heeft in een nota aan de regeering te Angora het terugtrekken geeischt uit het Mosoel-gebied van de daar binnengedrongen Turksche soldaten. AARDBEVINGEN IN ARMENIe. In de meeste dorpen van het district Erze- roem is den 2en Qct. wcder een aardbeying gevoeld, de vierdie in zes weken. De laatsle was niet zoo hevig, maar toch werden te Kho- rascen gedurende 14 uur met tusschenpcozen aardschokken waargenomen. Ben groot aan- tal huizen, verscheidene spoorwegstations en eenige bruggen werden vemield. Gelukkig is slechts een klein aantal personen om het leven gekomen. KORTE BERICHTEN. De werkgeversbond van de Beiersche ertsmijnen en ijzerfabrieken heeft in de Palts 7500 arbeidejs opgezegd. De Engelsche regeering heeft in een witboek de instructies gepubliceerd die Mac Donald aan Lord Allenby, den Hoogen com- missaris in Egypte en Soedan, heeft gezon- den. Hieirin wordt de gang van zaken mee- gedeeld, in de jongste bespreldngen met Zaghloel Pacha op het standpnnt der Egyp- tische regeering omschreven. Naar de „Petit Parisien" meldt, zal de Bulgaarsche minister van Buitenlandsche Zaken gedurende zijn verblijf te Parijs te be- voegder plaatse met een voorstel komen tot vermindering van de Bulgaarsche herstel- verplichtingen. De Duitsbhe Rijksdagfracties zullen he- den beraadslagen over de door den rijkskan- selier ontworpen richtlijnen voor een uitbrew ding der regeeringscoalitie. De Roemeensche gezant te Londen spreekt het bericht tegen, dat de staat van beleg in Roemenie zou zijn afgekcndigd. De Egyptisohe premier Zaghloel Pacha is weer van Londen naar Parijs vertrokken. vanwaar hij 15 dezer naar Eoypte zal gaan Volgens een bericht uit Weenen zal in- gevolge een wenk uit Moskou de Weensche communistische partij worden ontbonden en de Sovjet-propaganda-centrale voor de suc- cessie-s'taten naar Triest worden overge- bracht. Naar de Times meldt, zou het kapitte! van het Trappistenklooster op den Grooten St. Bernard overwegen om het hospitium om te zetten in "n hotel, dat den toeristen de ge- wone hoteltarieven zal berekenen. De reden daavoor is, dat de gaven niet voldoende zijn om het gratis, verstrekken van huisvesting er. voeding vol te\houden, waarmee reeds in 962 werd begonneri- Draadloos wordt gerr.eld dat het Ja- pansche ss. „Yokawaroe" in een storm is vergaan, waarbij A'eertien officieren en matro- zen omkwamen. Het ..gezantschap" van Georgie deeit mede ,dat Sovjet-oorlogsschepen de Zwarte Zee oversteken naar de Georgische kust en aanzienliike detachementen matrozen in Ba- toem en Soekoem landen. Prof. Fridtjof Nansen heeft te Berlijn geconfeererd met Marx en Stresemann, naar verluidt over Duitschlands toetreding tot den Volkenbond. De Belgische ministers Theunis en Tschoffen hebben gistermiddag met de eige- naren der kolenmijnen in de Borinage gecon- fereerd teneinde te trachten tot een regelmg van het conflict te komen, maar de bijeen- komst leidde tot geen resultaat. In een conferentie met minister-president Theunis hebben verschillende Belgische yoor- aanstaande bankiers ingestemd met de intee- kening op het Belgische gedeelte van millioen pd. sterling van de Duitsche leening Biimenland. EERSTE KAMER. De minister van kolonien heeft op de grif- fie doen neerleggen een brief van den gou- verneur-generaai van Nederl.-Indie ter vol- doening aan een toezegging, dat hij inlich- tingen zou inwinrten omtrent knoeierijen mei sommige landschapskasserL in Atjeh. Geineng'd nienws DE VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIe. Het comite vliegtocht NederlandIndie deelt aan het Haag-sche Aneta-kantoor mede, dat van den beer Van der Hoop te Philippo- pel en telegrafisch bericht is cimtvangen, dat een uitvoerig schriftelijk rapport ondenveg is In afwachting hiervan kan het comite nog geen nader besluit nemen omtrent de te vol- gen gedragslijn. De heer Guillonard, chef van den technischen dienst der Koninklijke Lucht- vaart-Maatschappij aan de Waalhaven, houdt zich reisvaardig om, zoodra de vereischte ge- gevens aanwezig zijn, te vertrekken. Eien re serve-motor staat te Rotterdam gereed j het is echter de vraag, of de overige reparaties aan het toestel ter plaatse uitgevoerd kunnen worden. De verdere plannen van het comite zullen uit den aard der zaak voor een groot deel worden behperscht door financieele overwc- gingen. Het comite is echter overtuigd, dat de offervaardigheid van het Nederlandsche volk hier te lande en in Nederlandsch-Indie wanneer daarop een beroep mocht worden gedaan niet in gebreke zal blijven. Het co mite staat op het standpunt, dat van het op- geven van' het plan geen sprake mag zijn. Het Haagsche Aneta-kantoor deelt mede, dat op de Vrijdagmidag verzonden telegram- men aan de commandantcn van de vliegvelden te Praag, Pressburg en Belgradb, of zij iets van de Fokker VII hadden gezien, alsnog ant- woord is ontvangen; uit Pressburg Zater- dagmiddag om 5 uur, met de mededeeling, dat er niets van het vliegtuig was gezien, uit Praag Maandagavond om half zes en uit Bel- gradg denzdfden dag om 6 uur. PROF. OPPENHEIM. t De ieraardebestetling van het stoffelijk overschot van staatsraad prof. mr. J. Oppen- heim zal Donderdag plaats hebben op de Israelitische begraafplaats aan den Ouden Scheveningschen Weg. De rouwstoet zal om 12 uur van het sterf- huis aan de Jan van Nassaustraat in Den Haag vertrekken. VEETENTOONSTELLING TE GOES. Door den Nederlandschen Bond van Vee- handelaren is tegen 15 October a.s. te Goes een Handelsveetentoonstellimg georganiseerd, welke zeer belangrijk belooft te worden Thans reeds overschrijdt het aantal inschrij- vingen het getal 600. De directeur van den Wilhelminapolder te Wilhelminadorp bij Goes zal o. a. uit zijn bekende stallen e«i keurcollectie vee ter opluisternig inzenden. Indien deze tentoonstelling slaagt zal jaar- lijks een groote nationale veemarkt te Goes worden gehouden. Te begrijpen is, dat Goes zeer gaarne deze tentoonstelling binnen zijn muren ziet houden. Het gemeentebestuur heeft een flinfce subsidie uit de gemeentekas aan deze tentoonstelling toegekend en zal het be- stuur van bovengenoemdten Bond officieel ten stadhuize ontvangen. De winkelstand werkt mede door het houden van een etalagewed- strijd en een reclame-optocht. OVERREDEN DOOR DE NOORD- HOLLANDSCHE TRAM. Onder de gemeente Watergang is gister middag een passagier van de Noordholland- sche Tram door tot nu toe onbekende oorzaak door eenige naar Amsterdam gaande wagens overreden. Toen de tram tot stilstand was ge- bracht, bleek de ongelukkige, een bejaarde man, reeds overleden. P. T. T. PERSONEEL. In „Bellevue" te Amsterdam hield gister- avond de Ned. Federatie van den Bond van P. T. T. personeel een openbare vergadering, terwijl in hetzelfde gebouw de Centrale Bond van P. T. T. een huishoudelijke vergadering hield. In de vergadering van de Federatie werd het woord gevoerd door, den heer Schilp. Vervolgens werden eenige leden naar de huishoudelijke vergadering afgevaardigd met de u'itnoodiging gezamenlijk te conferee- reri. Dit verzoek werd overwogen en ten slotte afgewezen. Na afloop der vergadering van den Neutralen Bond kwamen de leden, die voor samenverre-Uercn gestemd hadden^ zicli bij de Federatie aansluiten. Ook de heer Roos, voorzitter van den Neu tralen Bond, verscheen in die vergadering, of- schoon hij zich verklaard had tegen samen- gaan. Hierdoor ontstond een eenigszins ru- moerig debat. In beide vergaderingen werd besloten Donderdag een demonstratie te hou den. Het Post- en Telegraaf-personeel, aaogeslo- ten bij den Modemen Bond, heeft gisteravond een huishoudelijke vergadering gehouden in het gebouw van den Werkenden Stand. De toestand werd daar besproken en besloten Donderdag een demonstratie te houden, als protest tegen de verlaging der loonen met 5 procent. HET GEORGANISEERD OVERLEG IN AMBTENARENZAKEN. Eind September is de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenza- ken in Den Haag bijeengekomen tot het be- spreken van het mislukken van het overleg in zake de nieuwe salarisregeling en van de oorzaken daarvan. De commissie besloot zich toen tot de regeering te wenden met voorstel len tot de reorganisatie der commissie, die in de toekomst dergelijke conflicten zouden kun nen vo ALKMAAR: OUDEGRACHT No. 297. VAN BAARN AFGEKEKEN. Te Delft verkeerde gisternacht het gezin van den hr. B. uit de Pootstraat in groote on- gerustheid over het 8-iarig dcchtertje, dat niet uit de R. K. school aan de Nieuwe Lan- gedijk was teruggekomen. De hulp van de politic werd ingeroepen en deze trolc met een speurhond naar de school. Vandaar liep de hond tot tweemaal toe naar de gracht aan het Oosteinde. Ter plaatse bleef de politie tot vannacht 3 uur in de omgeving aan het dreg- gen, echter zonder resultaat. Gisterochtend is het kind terecht gekomen. Het was den vorigen dag door een onderwij- zeres, voor straf in een kast in de school op- gesloten, en men had vergeten de kleine bij het verlaten der school in vrijheid te stellen. Gced, dat niet juist de groote vacantie is begonnen. De Telegr. weet nog te melden, dat de on- derwijzeres 20 jaar was en over een klasse van niet minder dan 49 leerlingen had te zov- gen- Gezegende onderwijsfoestanden. KciPWfgLsypgM VERSCHAFFING. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bekend gemaakt, dat hij het kloppen van keien als werkverschaffing voor valide arbeiders een minder geschikten vonn van hulp acht, waarom den gemeentebestu- ren in overweging wordt gegeven, slechts in de uiterste noodzaak voor valide arbeiders dit middel aan te grijpen. Indien niettemin een gemeentebestuur meent in werkverschaffing keien te moeten laten kloppen, dan verdient het, naar het cordeel van den minister aan- beveling, dat daartoe niet wordt overgegaan dan nadat met het departement van binner- landsche zaken daarcver overleg is gepleegd. Dit afwijzend standpunt door den minister ten opzichte van het keien kloppen ingeno- Loketten te hum* In verscliillende grootten yanaf f 5.— per jaar in brand- en inbraalivrije kluis. men, geldt, naar deze mededeelt, in nog ster- kere mate bij keien kloppen, hetwelk zou ge- schieden uitsluitend voor het geval de arbei ders door de vorst niet kunnen werken. HET SPOORWEGPERSONEEL EN DE DUURTE. In het verslag aan het f ersoneel van de on- langs gehouden samenkomst met de perso- neelsorganisaties heeft de directie van de Nederl. Spoorwegen het personeel er voor ge- waarschuwd, volstrekt niet op loonsverhoo- ging of duurtebijslagen te rekenen, aangezien de prijsstijging niet van dien aard is om daartegen iets te doen en de financieele toe- stand van de maatschappijen dit trouwens niet zou toelaten. VERDRONKEN. Maandagavond heeft te Birdaard een ern- stig ongeval plaats gehad. De heer E. Berg- huis wilde in een roeiboot het lcanaal over steken, toen een stoomboot passeerde. Hoewel de stoomboot signalen gaf, week B. niet uit, met het gevolg, dat hij overvaren werd. Zijn zoontje, die ook in de roeiboot zat, werd ge- red, Berghuis zelf verdronk. HET SPOORWEGPERSONEEL EN DE DUURTE. Nader vernemen wij, zegt de N. R. Ct., dat het hoofdbestuur van de Bond van amb- tenaren bij de Nederlandsche spoorwegen in verband met de uitnoodiging van de Neder landsche vereeniging van spoor- en tramweg- personeel tot het inzicht is gekomen, dat slechts dan indien de personeelorganisaties met het oog op de prijsstijging een gemeen- schappelijk standpunt bepalen en in samen- werking een actie voeren, eenige kans op suc- ces voor de personeelen kan woi*den ver- wacht. Met het oog hierop zijn de andere or- ganisaties uitgenoodigd tot een bijeenkomst op Zaterdag 18 dezer. EEN ENGELSCH OORDEEL OVER DE UTRECHTSQHE JAARBEURS. Omtrent de Utrechtsche Jaarbeurs schrijft de Engelschman Fraser Taylor, lid van het Kommklijk Koloniaal Instituut te Londen, in het jongste nummer van den „Spectator", het bekende Engelsche weekblad, het volgende: „Verleden week in Utrecht vertoevende, werd ik getroffen door de afwezigheid van Briteche inzenders op de Jarbeurs, die internaticnaal van aard1 is en een der belangrijkste jaarmark- ten., welke in Nederland worden gehouden. Zij wordt door koopers uit vele deelen van het continent bezocht, haast elke moderne in- dustrie is er vertegenwordigd. Amerikaan- sche firma's zijn er goed vertegenwoordigd, maar met uitzondering van Lever Bros, blijkt geen Britsch concern er zich ruimte hebben verzekerd. Vele van onze fabrikanten hebben zich dit jaar op de Wembley-tentoonistelling zware onkosten moeten getroosten, en waarlijk, zij verspeelden lsansen op de Europeesche markt, door zulke wezenlijke zakenbijecokomsten te verwaarloozen als de Utrechtsche Jaarbeurs, die louter voor koop en verkoop is georgani seerd -en geen vermakelijkheden bevat". Staflsniemws De Reveille. Om 8 uur nam de reveille vanaf de Stee- nenbrug een aanvang. De regen vid. Niet hard maar gestadig en reiterig en dreinerig. Viel op de driehonderd chcclkinderen, die aan den optocht deelna- rmen, viel op de hooge hoeden van heeren be- stuursleden, zoodat al gauw paraplu's dien- fjsten moesten verrichten, vid op de muzifcan- ten van het Stedelijk Muziekcorps, viel op het belangstellend publiek, dat medehielp den optocht te vergrooten, viel ten slotte op ieder- een en alles en beinvloedde de stemming. Nadat op de Steenenbrug door de school- kinderen het 8-Occcbeiiied „Wie heeft van Alkmaar niet gehoord", was gezongen, zette de stoet zich in 'beweging cm den traditionee- len rondgang te maken. Da gevolgde route was aldus: Langestraat, Schoutenstraat, Laat, Ridderstraat, Zilverstraat, Emma- straat, Toussaintstraat, Prins Hendrik- straat, Tesselschadestraat, Kennemerstraat- weg. Daar werd eveneens zooals gebrui- kelijk halt gehouden voor het huis van den burgemeesier, eere-lid der 8-October- vereeniging, waar wederom het Victorielied werd aangeheven. Twee coupletten van het „Wilhdmus" volgden. Nadat deze liederen waren gezongen wer den het bestuur en de feestcommissie ten hui- ze van den burgenteester ontvangen, Waar door twee meisjes aan mevr. Wendelaar een prachtige bouquet werd aangeboden. In deze intieme bijeenkomst werd het woord gevoerd door den voorzitter der 8-Octoberver- eeniging den heer A. H. P. Blaauw. De burgemeester beantwoordde 's heeren Blaauw's woorden. Hierna werd een verfrissching aangebo den. De gewone tractatie van de schoolkinderen had in den tuin achter de burgem'eestenswo- ning plaats. Na afloop hiervan werd de stoet opnieuw geformieerd, die toen den volgenden weg nam Kennemerpark, Zilverstraat, Oudegracht (Westzijde) Keetgracht, Zoutstraat, St. An- nastraat, Luttik Oudorp, Appelsteeg, Fnid- sen, Mient (Ooistzijoe), Steenenbrug. Daar werd de optocht- ontbonden. Een lus- tige marsch besloot de reveille. Van 8 tot 9 uur bespeelde de heer W. J. Crefeld het carillon van den Waagtoren evenals van 1 tot 2 en van 4 tot 5 uur, Huldiging bij het Victoriebeeld. Om half elf had bij De Unie de opstelling van den stoet plaats voor de huldiging bij het Victoriebeeld. Achter een deel van het Stede lijk muziekcorps ging het bestuur der 8-Octo- ber-vereeniging. Dan volgden eenige pro- grammaverkoopsters, waarop aansloot een af- deeling meisjes-gymnasten in turncostuum, alien bloemen dragende en met bloemen ver- sierde eerebogen. Een viertal hunner droeg de groote Lauwerkrans, bestemd om aan het beeld te* wordten gehangen, De stoet werd1 ge sloten door een aantal kinderen. Onder de vroolijke tonen van allerleiy va- derlandsche liederen, ingezet met „De Water- geuzen voor den Briel", ging de stcet via Lan gestraat, Houttil, Dijk en Heerenstraat naai het Victoriebeeld. Daar sprak de voorzitter der vereeniging. de oud-kapitein Blaauw, de volgende rede uiti Dames en Heeren, Hier bjj ons Victoriebeeld vereenigd tei herdenking van Alkmaar's ontzet in 1573. heet ik U alien van harte welkom. In'de eerste plaats U Burgemeester, U le den van het stadsbestuur en van den Raad onzer gemeente en verder alien, die op welke wijze daartoe ook gedrongen, behoefte heb ben gevoeld aan den voet van dit Beeld hulde te komen brengen aan een geSlacht, dat op zoo treffende wijze, ons nakomelingen, heeft doen gevoelen, wat eensgezindheid en eenheid vermogen. En naast de velen, die jaarlijks hier bijeen kwamen om te midden van het dagelijksche werk samen hulde te bewijzen, zien wij than# voor het eerst ook velen, die met ons, uit piS- teit voor ons voorgeslacht, mee willen bren gen dien stillen groet aan hen, die zich ge- heel gaven om de stad en daarmee het land te redden. Ik heet U bovenal op dezen dag welkom. Gij alien geeft door- Uwe aanwezigheid op deze plaats blijk, dat het zoo juist is, wat de Hoofdredacteur van de Alkmaarsche Cou- rant eens schreef, dat er op 8 October slechts Alkmaarders moeten zijn, die van hun be- wondering en erkentelijkheid van de grooti daden onzer voorvaderen getuigen. Tevens toont uw komst hier bij het Victo riebeeld, dat gij ook instemt met de woorden van den Hoofdredacteur van het N. Holl. Dagblad, dat'8 October de dag is, waarop alle nationaal voelende burgers elkaar moe ten vinden, in vreugde over de sparing van de stad in 1573, de nationale zelfstandigheid van ons land en de zegenriike regeerine van Oranje. Gij kent alien de geschiedenis van het be leg, dat een aanvang nam, nadat Haarlem was gevallen en hoe matuurlijk het was van den vijand, nu op Alkmaar los te gaan, want met den val van die stad zou geheel het Noor- den van Holland in 'svijands handen zijn. Het was dus wel vain het grootste gewicht, in dien Alkmaar behouden bleef. De stad was echter niet in voldoenden staat van tegenweer, de bezetting niet groot in aantal, op hulp viel weinig te rekenen en wat het ei'gste was, de bevolking weifelmoe- dig en verdeeld, niet wetende, wat te moeten doen. En toch moest zij het weten on dien 16en ALRMAARSCHE COURANT Safe-Deposit

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1