DELANGE&9EHRMZ Vsrhoren Safe-Lokeften. BBflHT DAT: fcmf 1573, toen <Je voorhoede van de Span- jaaraen reeds aan de Kennemerpoort klopte en de Magistraat verzocht te worden binnen- gelaten. Maar, terwijl dit geschiedde, stond Jnr. Cabiljau, met zijn mannen door den I nns gezonden, voor de Friesche poort en ook raj verzocht in de stad te mogen komen. lerwijl Cabiljau naar het stadhuis ging en daar een beslissing verzocht, vergaderde net siacsbestuur onder haar Burgemeester Hons van Teylingen en liep het volk te °°P Jn de Langestraat, in afwachting, wat m zou worden gedaan. was het groote oogenblik! Wie zou de ken?SSm^ nemen' w'c juiste woord spre Plotseling werd het stil in de vergaderzaai de oude Burgemeester stond op, de beslissing kwam en het wasvoor den Prins. Ziedaar het verlossende woord, want zoo- dra dit bekmd werd, bracht het een uitbars- ting van geestdrift teweeg onder de bevolking voor het stadhuis. Alkmaar had een beslissing genomen' Als nu eenige weken later Don Frederik met zijn troepen komt, dan vindt hij geen weifelend Alkmaar meer, maar een eensge- zinde bevolking, waarvan alien zonder on- derscheid al hun krachten inspanden om den vijand te weerstaan. Wat zouden echter een paar honderd sol- daten tegen een paar duizend goed geoefende en in den oorlog geharde mannen hebben ge- oaan, indien ook niet de burgers hadden wecgeholpen. „Geen zwaar geharnaste krijgers" zei een Spanjaard, „zag ik op de wallen, maar niet anders dan mannen in visschers- en boeren- kleeding, vrouwen en opgeschoten jongens" Juist, dat was de kracht van het stadje in die dagen, dat er eenheid was, dat iedereen meehielp. Het gevolg hiervan bleef dan ook niet uit; alle aanvallen der Spanjaarden werden afge- slagen, zelfs die van de Lombardische ben- den op 18 September en als op den 8en Oc tober de schansen verlaten worden gevonden en het groote leger in vollen aftocht is, dan is de stad gespaard en zooals de Burgemees ter heeft gewild: voor den Prins. Maar er is veel meer gewonnen dan men op dat oogenblik nog kan zien; ook het ge- heele Noorden van Holland is gered, Leiden zal er in zijn verzet door worden aangemoe- digd en in 1574 ook worden bevrijd en zoo kunnen we doorgaan, want die zelfbewuste daad van Alkmaar is weer een belangrijke stap op den langen weg, welke naar 1648 voert, toen ons landje in de rij der Europee- sche staten als volkomen vrij en onafhanke- lijk werd erkend. Mij dunkt, wij zijn het alien wel eens, dat de bevrijding der stad ons Alkmaarders van dezen tijd eenmaal in het jaar hier inoet doen samenbrengen om te huldigen de Alkmaar ders van 1573. Hier op de stadswal, waar wij het gezicht hebben op het kleine Oudorp, waar eens het hoofdkwartier van Don Frederik was, willen wij die hulde brengen door onder het aanhoo- ren van het Alkm. yolkslied, terwijl een krans aan het Beeld wordt gehecht, met onze gedachten te vertoeven bij hen, die voor de redding der stad zijn gevallen. Hier brak de heer Blaauw zijn toespraak af, waarop als telken jare een groote lauwer- krans aan het beeld werd gehecht. De vaan- deldrager bracht daarbij den vaandelgroet. Een kinderkoor, samengesteld uit leerlin- gen van verschillende scholen zong hierop onder leiding van den heer P. Schipper, hoofd der derde gemeenteschool, en gesteund door het bestuur der 8 Octobervereeniging, „Van Alkmaar de Victorie". Eenige jongeda- mes hadden den tekst met de muziek (uitgave van den heer H. A. Maas) onder het nubliek uitgedeeld. -> y y i* r De voorzitter der vereeniging vervolgde dan zijn rede: „Voor den Prins" zoo zei de Burgemeester in 1573. Het is merkwaardig, dat tot de vorming van ons Konirtkrijk in 1815 die leus niet al- leen steeds krachtiger is gehoord, maar dat ook de bevolking in steeds grootere lagen een Oranje heeft gewild, telkens wanneer de ge- yaren het grootst waren voor het land Als, dank zij den krach-tigen steun der Oran- jes, het vredesverdrag van Minister is geslo- ten, dan blijkt het al spoedig na den dood van stadhouder Willem II, dafeen partij in het land niet gediend is van een stadhouder en de regenten van die dagen maar al te be- vreesd waren v®or de te groote macht van Oranje. Men meent het zonder te kunnen stellen, maar als het jaar 1672 komt en ons land op het punt staat veroverd te worden door den Franschen koning, dan zoekt men zijn redding weer bij een Oranje en moet db regentenklasse wel meewerken Willem III tot stadhouder te benoemen. De drang van het yolk was te sterk. Men hoopt van den jongen Willem, niet alleen gered te worden uit den oorlog, maar tevens in stilte, dat hij ook de regentenmacht zal breken. Oranje weet ons te bevrijden van den Franschen greep, maar voerende een veel grootere politiek, welke meer dan ons land omvatte, bleef de regentenmacht en het pro- vincialisme bestaan en als hij in 1702 over- lijdt, gaan we weer een stadhouderloos tijd- ,vak in, totdat in 1747 wederom het kancn aan onze grenzen gehoord wordt en we ons opnieuw tot Oranje wenden en van Willem IV verwachten, dat hij ons bevrijdt van den oorlog, zeker, maar nu bovenal, dat de regen tenmacht zal worden gebroken. Ook Willem IV kan hier niet aan voldoen, hots de hoogere macht, welke men hem geeft. De verdeeldheid in het land is nog te groot, de regenten te veel heer en meester, ons land nog niet rijp voor de eenheid. Men beseft nog niet dat het onmogelijk is ooit tot kracht en voile ontwikkeling te komen zoolang provin- cien en steden zich als souverein gedragen; men ziet nog niet in, dat alleen van de een heid in't bestuur over't geheele land kracht ten goede voor alien kan uitgaan. „De eenheid moest ons worden ingebrand", welnu, dat is ook gebeurd. Als de laatste stadhouder Willem V ons land heeft verlaten en de „Babylonische bal- lingschap van het Huis v. Oranje" is begon- nen, dan blijkt pas, wat het is steeds meer onder Franschen invloed te komen en eindc- lijk op 9 Juli 1810 onze zoo duur gekochie onafhankelijkheid zelfs te verliezen. O! denkt er U eens in. Ons land in Fran- Bcke handen, Amsterdam de derde lioofdstad van het Kelzerriju. Ons volk buigende voor den wereldVer- overaar en als hij ons land bezoekt, dan gaan we hem met veel strijkages tegemoet en bieden hem gouden sleutels aan van de poor- ten op geborduurde kussens en we juichen hem toe met eerepoorten en bloemen! Geltikkig, dat niet alien daaraan meededen, er waren enkelen, maar dat waren de aller- besten, van wien een volk het hebben moet als t land in nood is, die zich opsloten in hun huis, de iuiken dicht deden, als de ver- overaar langs kwam, of zooals generaal Kraayenhof, die weigerde in Utrecht zijn op- wachting te maken bij den keizer, of zooals een Gijsbert Karel van Hoogendorp, die In alle stilte reeds een ontwerp maakte voor een nieuw staatsbestuur. En als dan den volkerenslag bij Leipzig Is geweest en vreemde troepen ons land nade- ren, dan is het de groote vraag, wat wij zul len doen; zullen we ons laten bevrijden en met zelf dat groote en mooie werk doen. Een "spotprentteekenaa r gaf een plaat in het licht, waarop men een wagen ziet met een tafel, waarop een kop koffie en daarbij een lute stoel met een Hollander er in, een lan-g-c pijp in den mond, terwijl die wagen getrokken werd door Kozakken, Duitsche soldaten e. a. en onder die plaat stond: „Zoo gaat ie goed." Was dat zoo, werden wij alleen door ande- ren bevrijd? Gelukkig niet. Mannen, zooals ik U zoo- even beschreef hadden alles in stilte voorbe- reid en waren het reeds lang eens, dat zon der Oranje geen bevrijding mogelijk was en dat dit ook niet kon, indien de vele parti]- schappen bleven, vandaar de twee leuzen. Oranje terug en verdwijning der partijschap- Nu in 1813 was het zoo anders als in 1672 en 1747, nu was het niet een gedeelte van het volk, dat om Oranje riep, neen nu waren alien het daarmee eens en terwijl enke- le mannen uit de hoogste klassen Oranje kwamen vragen terug te keeren in het land, ontplooide een man uit de volksklasse her eerst de Oranjevlag. Nu geen verdeeldheid meer, maar eenheid wrii3 nu Seen Willem VI maar een Willem I aan het hoofd van een nieuw ge- boren land met duidelijke omschrijving van de rechten en plichten in de grondwet. Het Koninkrijk der Nederlanden met het Huis van Oranje aan het hoofd stond gebo- ren te worden. we' p611 groot historisch oogen blik zijn geweest, toen de pas uit Engeland teruggekeerde Oranje op het balcon van her paleis te Amsterdam daar uit den mond van de samengestroomde menigte het „Leve de Souvereine Vorst" vemam. Men kon (het niet zonder Oranje. De leuze „Voor den Prins" was nu de leus van alien geworden. Sinds dien tijd hebben de Oranjes elkaar opgevolgd en is ons land in bloei en wel- vaart vooruitgegaan en heeft zich de regec- ring ontwikkeld in een vorm, welke goed uitgevoerd, alien tot meeregeeren oproepr. En nu mogen er in ons land gevonden worden, die meenen, dat een anderen staats- vorm beter zal zijn, dankbaarheid tegenover de Oranjes moet ons toch alien bezielen en zeer velen zuilen met ons blijven instemmen met de woorden van Nic. Beets: „Oranje boven blijft de kreet In nood en dood, in lief en leed Geen andere ga daarboven Dan waar wij God mee loven". (AppTaus.) Onder leiding van den heer Schipper zon- gen de kinderen daarop ,,Van Neerlandsch Stain", waarbij het stedelijk muziekkorps on der den heer Maas begeleidde, evenals bij het hiema gezongen ,.Wilhelmus", waarbij ook verschillenden uit het publiek meezongen. van de commissle pp de gebruikelijke wijze over hun tegoed te beschikken. Het fiat dier commissie geldlt tot en met 18 October. Den rekeninghouders wordt ver zocht om met het oog op de spoedige herope- ning van den d'ienst, slechts in zeer dringen- de gevallen hunne aanvragen in te dienen. HOOGHE EMRA ADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDERKWAR- TIER. In de raadszaal ten stadhuize vergaderde heden het Hoogheemraadschap Noordhol- lands Noorderkwartier. Afwezig de secr-etaris, de heer van Amstel, wegcns ongesteldheid, en de heer J. Apel- doom te Bergen, wegens andere werkzaamhe- den. De voorzitter, de heer Wijdtenes Spaans, verheugde zich over de groote opkomst Spr. herdacht den overleden hoogheemraad den heer A. Brak Az., die spr. had leeren kennen als iemand die de groote lijn in het oog wist ie' houden en altijd gereed was de belangen van het Hooghecmraadschap voor te staan. Spr. bracht hem hiervoor hulde. Spr. deelde nog 'mede, dat er volgens den medicus alle kans is, dat de secretaris een volgende gelegenheid weer in volkomen wel- stand anwezig zal zijn. De notulen werden otiveranderd goed'ge- keurd. De voorzitter bood onder instemming der vergadering, den heeren H. K. Koster en Wormsbecker zijn gelukwenschen aan met hun benoeming tot Hoogheemraden door Ge- deputeerde Staten. Van Ged. Staten was de goedkeuring inge- komen op de rekening 1923 en op de begroo- ting en de ramiog van werken voor 1924. Spr. deelde mede, dat Ged. Statein aan de Provinciate Staten een voorstel hebben ge daan om voor het Hoogheemraadschap een beduidende vermindering van lasten met in- gang van 1 Januari 1924 te doen intreden. Op een vraag van den heer Breebaart ant- woordde de voorzitter, dat dit een voordeel van 180.000 zal brengen. Dit zal het mo gelijk, maken, gebouwen en onderhotidsmate- riaal op dijken over te nemen, waarvoor an ders geleend zou moeten worden. Ook over 1925 zal voorgesteld worden het bestaande percentage te beffen, dodi besliuiten die Sta ten tot aanneming van het voorstel van Ged: Staten, dan bestaat wel het voomemen om de vermindering aan ingelanden ten' goede te laten komen. De heer Kaan merkte op dat in comite het vorig jaar besloten was aan Ged1. Staten an dere voorstellen te doen, dan nu door Ged. Staten worden gedaan. Spr. vroeg of het daselijksch bestuur hierin denkt te berusten. De voorzitter zeide, dat ten aanzien van de voorstellen van administratieven aards reeds besprekingen waren gemaakt- Spreker had naar de cijfers waarop de mededeelingen doelen, gevraagd en hem waren die toegezegd. Eerst dan is er iete po- Voor de afmarsch naar de Vischmarkt plaats had, vervulde de heer Blaauw nog een plechtigheid, n.l. de huldiging van den heer P. van der Pol, die heden voor de twintigste maal op 8 Oct. de krans aan het Victorie- beeld hing. Het bestuur der 8 Octobervereeniging had gemeend hem voor dit belangelooze werk een cadeau te moeten aanbiederi. De voorzitter overhandigde hem daarop een in zwarte lijst gevatte tegel, waarop met eenige versie- ringen het Alkmaarsche wapen. Aan de ach- terzijde bevatte het cadeau een opdracht van het bestuur. Met eenige korte woorden dankte de heer Van der Pol voor de huldiging, waarna hij door de bestuursleden afzonderlijk, alsmede door den burgemeester gefelicitaerd werd. Daarna werd de stoet opgesteld voor den afmarsch via de Bierkade en Verdronken- oord naar de Vischmarkt, waar de ontbinding plaats had. Het weer, aat in den loop van den voor- middag wat scheen op te klaren tijdens de plechtigheid bij het beeld zag men zelfs een zonnestraaltje werd tegen het einde van de huldiging wederom dreigend. Dikke wolken pakten zich samen en pas was de stoet vertrokken of de eerste droppeis vielen weer, al heel spoedig overgaande in een stori- bui Hedenmiddag van 1 tot 2 uur was de Wil- helminafontein aan het Nassauplein in wer- king gesteld. Hedenavond van 7 tot 8 uur spuit deze fontein evencens met kleurenver- lichting. CINeMA AMeRICAIN In een advertentic in dit nummer bericht de her Weber, dat zijn theater hedenmiddag om 4 uur gcopend wordt voor lederen belangstel- lende, d. w. z. dat de zaal niet aan de Ontzet- vereeniging is a'fgestaan. Het hoofdnummer is de spannende woestijn- film „Omar Pasha." DE VLAG VAN DEN WAAGTOREN. Onmiddellijk na de plechtigheid bij het' beeld heeft een opkomende stormwind de mooie groote vlag van den- Waagtoren te pak- ken genomen. Stukken rood, wit en blauw, vlogen over het Waagplcin en het treurige overblijfsel bleef in flarden aan den stok wapperen. VOOR HOUDERS VAN POST- rekeNingen. De fd. Directeur van het Postkantoor al- hier, brengt ter kennis van het publiek, dat aan de houders der postrekeningen 6000 tot en met 89.999 gelegenheid wordt gegeven nog tot uiterliik i 1 October a.s. door middel HET NOODZAKELIJK IS UWE PAPIEREN VAN WAARDE OP DE MEEST VEILIGE WIJZE TE BEWAREN. R ONZE KLUISINRICHTING IS BETER DAN DE BES T E BRANDKAST. n C3 E sitiefs om door het bestuur in overweging te worden genomen. De heer Burger vroeg of, als de commis sie van waterschapszaken bezwaren maakt om de cijfers te verstrekken, er toch bezwaren door Dijkgraaf en Heemraden kenbaar ge maakt zullen worden. De voorzitter kon niet zeggen wat dan ge daan zal worden. Het bestuur zal echter trachten actief te zijn. De heer Breebaart toonde aan, dat in ieder geval kennis van de enters genomen kan wor den. De Provinciate Staten krijgen n.l. de cijfers. De mededeelingen werden hierop voor ken- nisgeving aangenomen. Voorstel tot aanvulling der begrooting dienst 1923 en tot het doen van af- en over- schrijvingen op de verschillende posten dier begrooting. I i Voorgesteld werd te besluiten tot aanvul ling der begrooting dienst 1923 in ontvang- sten en uitgaven met 6778. Het totaal be- drag van de af- en overschrijvingen bedraagt 72990. De heer Kraai sprak de wensch uit, den weg in dfen Wormer onderhanden te nemen. Spr. betreurde de afschrijvinig op dozen: post. De voorzitter zeide, dat morgen begonnen wordt met de verbetering van dezen weg. De heer Schipper vroeg inlichtingen over den post pensioenen groot 62000. De voorzitter deelde mede, dat dit voor in- koop van waterschapsambtenaren noodig was geweest. Men kon dit in 10 jaren voldoen, maar in eenmaal betaalt men minder, waar- om hier toe is besloten. Het voorstel werd hierop conform goed- gekeurd. Voorstel tot vaststelling van de rekenins over 1923. Voorgesteld wordt de rekening in ont- vangsten en uitgaven op een bedrag van 1.475.508.94 Het batig slot bedraagt f 36.093.44, De vo-oi-zitter deelde mede, dat de heeren Burger, S. Groot en J. Groot de rekening hadden nagezien. De heer Groot rapporteerde, dat geen en- kele fout door de commissie was octdekt. De commissie stelde voor, de rekening goed te keuren en den penningmeester en diens per- soneel te danken voor het gehouden beheer. Aldus werd zonder hoofdeb'jke stemming besloten. De voorzitter bracht dank aan de commis sie. Het deed hem gedoegen dat het rapport zoo sympathiek was. Voorstel tot wijziging van het besluit, re- gelende het aantal ambtenaren in dienst van het Hoogheemraadschap. Voorgesteld wordt in plaats van 1 ambte- naar in den rang van opzichterteekenaar, werkzaam bij den ingenieur, er 2 aan te stel len en de functie van typiste' ten kantore van den penningmeester onder te brengen bji den technischen dienst. Conform besloten. Voorstel tot het verleenen van een crediet van 7500 aan Dijkgraaf en Hoogheemraden tot het aankoopen van 900 vierk. Meter grond a 1.30 per vierk. Meter, te Wicringerwaard en voor het stichten van een dienstwoning. Zonder hoofdelijke stemming conform be sloten. Voorstel tot het verleenen van een crediet aari Dijkgraaf en Heemraden van 3650 voor het aankoopen van een Dodge Business Sedan- automobiel tegen inruiling van de thans bij den technischen dienst gebruikte au tomobiel. Zonder hoofdelijke stemming ald'us beslo ten. Voorstel toit wijziging der begrooting dienst 1924 in verband1 met de stichting van de dienstwoning te Wieringerwaard en het aan koopen van een auto. De uitgaven warden hier door verhoogd met 11.150. Conform besloten. De voorzitter sloot hierop de ven met den wensch dat een heerlijk zoniietjc heeren nog inl staat zou stellen te gaan zitn, wat Alkmaar op 8 October biedt. De vergadering had juist een half uur ge- cfuurd en aafl vergoed'ing van vacatiegelden en rc' -kosten, aan de belastingbetalers voor 28 aanwezigen heeren een 600 gekost. Voorvmar geen koohje. CENTRALE COMMISSIE VOOR AR BEIDERSONTWIKKELING TE ALKMAAR. De centrale commissie voor Arbeidersont- wikkeling, die reeds een lezing gaf over „Be roepskeuze", organiseert in dit- winterseizoen in 't geheel een 12-tal cursusavonden. Hoe- wel de opkomst het vorige jaar bijzonder goed was te noemen gemiddeld waren op elke cursusvergadering 1'66 aanwezigen verwacht men. dat de belangstelling der ar- beiders voor deze leerzame avonden thans nog grooter zal zijn. De tweede cursusverga dering wordt begin der volgende week ge houden in ..de Harmome", waar de bekende Ds. N. J. C. Sehermerhorn van Nieuwe Nie- dorp zal spreken over ,,Priester en Protect". Gemengd Nienws EEN VERDACHT STERFGEVAL. Een inwoner van Schoten, een man van ruim 60 jaar, die daar nog niet lang wcon- de, was ziekelijk. Hij werd af en toe in een ziekenhuis verpleegd, maar wisselde die ver- pleging af, door nu en dan eenige dagen in zijn wooing te vertoeven. De Scbotenaar is nu eenige dagen gdeden in het St. Elisabeth Gasthuis te Haarlem overleden. Te voren was hij weer eenige dagen thuis geweest. Het eigenaardige is nu, dat de geneeshee ren geen doodsoorzaafc fconden constateeren Dit wekte zooveel bevreemding, dat de jus tice zich met het geval bemceide, die vond dat er redenen ware®, de mogelijtkheid te ver- onderstellen, dat geen natuurlijke doodsoor zaak in t' spel was. In dat geval zou de toe diening van een gewelddadig middel, dat tot den_ dood leidde, den patient moeten zijn toe- gediend in den tijd, dat hij niet in het zieken huis was. Eerst verbood dfe justitie het begra- ven van het lijk. Gister werd even'wel voor de teraardebestelling in een verzegelde kist toestemming gegeven. Intusschen duurt hiet onderZoek van de ge- neesheeren voort en er is een gerechtelijke lijkschouwing gdhouden. Het onderzoek der medici is ncg niet afgeteopen en het kan nog wel eenigen tijd vorderen. Ook de justitie zet in andere richting haar onderzeek voort en wel in die richting, die belang kan gehad hebben bij een spoedigen dood van den Scho tenaar. Verdere mededeelingen kunnen in het be- ng van het onderzoek nog niet gedaan worden. Het wachten is thans op het rapport der deskundigen, of inderdaad van een ge- welddadige doodsoorzaak sprake is. Naar buiten is over het gcbeurde niet ved uitgelekt, ten eerste omdat het sterfgeval n-iet te Scho ten heeft plaats gehad en ten tweede, omdat de man, zooals wij reeds zeiden, daar nog niet lang woonde en weinig bekend was. SALARISACTIE RIJKSPERSONEEL. De N. R. Ct. ontvangt bet volgende com munique: Het comite van zes is Maandag te Am sterdam bijeengekomen. Meegedeeld werd, dat uit vele plaatsen van ons land berichten zijn binnengekomen, dat er afgevaardigden voor het congres op Zaterdag 25 October zijn aangewezen. Ook hebben reeds talrijke organisaties toegezegd, afgevaardigden te zullen- zenden, o.a. het comite ter behartlging van de algemeene belangen van het marine- personeel beneden den "ang van officier (C. A. M. B. O.), en uit de afdeelingen der aangesloten organisaties belooft de deelne- ming bijzond-er groot \e zijn. Een langdurige bes-preking werd gehouden naar aanleiding van een brief van- den Ne- derlan-dschen federatieven bond- van perso n-eel in open-baren dienst, met het verzoek om samenwerking tusschen het comite van zes en den federatieven bond. Besloten werd op dit verzoek te antwoorden, dat samenwer king, die gebaseerd zou moeten Zijn op on- derlin-g vertrouwen en kameraadschap, tus schen dien bond en het comite van zes uitge- sloten is. Voorts werd besloten, indien op het verzoek aan de regeering, een delegatie van- het comi te van zes te qntyangen, 8 October zou geen bericht zou zijn ingekomen, telegrafisch op het toestaan van deze conferentie aan te dringen. opdat het comite de groote ontstem- ming onder het Rijkspersoneel aan de regee- i ing kenbaar kan maken en er op aan kan dringen, alsnog over te gaan tot opschortin-g van de salarisverlaging van 5 pet., die 1 Oc tober is ingegaan. EEN ZELDZAAMHEID At-jiZi£ dag3.i? Ses^aaSd voor het examen Midaelbaar Wiskunde (akte KV) E. R. van een feaap van even 16 jaar o«3. Het vorige jaar slaggde hij voor de akte K. I. Deze jeugdige wiskunstenaar is leerling der 5e klasse der Chr. H. B. S. te Kampen en heeft in zijn vrijen tijd gewerkt. Privaatles- sen heeft hij. n'iet gehad. Hij heeft nu de vol- ledige bevoegdheid verworven om als leeraar aan een H. B. S. 5-j. c. op te treden. Eigen- aardig is, dat hij voor het eindexamen geen vrijstelling van wiskunde kan verkrijgen. Het is ook wellicht niet eerder voorgekomen, dat een examinandus dezelfde onderwijsbevoegd- heid bezat als zijn exam'inator. DE KAPITAALSVLUCHT UIT NEDERLAND EN BELGIe. 'De Bdgische regeering tracht maatregelen te treffen tegen de belastingon-iduildng. Zij heeft besprekingen geopend met de Neder- landsche regeering om de mogelijkheid te onderzoeken of er een einde kan worden ge- maa'kt aan de kapiiaalsvlucht uit beide landen. In verband met de sa-men-gesteldheid van dit probleem, vorderen de besprekingen veel i-ijd. De Be-lgische regeering wenscht zich te dezer zake te bepalen tot de besprekingen met Den Ha-ag. Zij zal over dit onderwerp geen onderhandelingen oipenen met andere landen, alvorens met de Nederla-ndsche regeering po- sitieve resultaten zullen zijn bereikt. EEN MERKWAARDIGE WORSTELING. In Scho-ten werd naar de Telg. meldt, pro- ces-verbaal eogema-alct tegen D. M., wonende te Amsterdam, wegen-s overtreding van de wapenwet en verzet regen de politic. De cm- ia-ndigheden, waaro-nder die ove-rlredingen ■ats hadden, waren echter zeer ongewoon. Na een droevig huiselij-k tooneel zou de I Amsierdam-mer zelfm-cord plegen, Hij haalde een geladen revolver van vrij groot kalib&r uit den zak en richtte dit wapen tegen zich. Tccval-lig was een pciitieagent aanwezi-g, die hem wilde beletten, die d-aad te velvoeren, doch de Amsterdammer was van deze tus- schenkcmst niet ged-i-end. Hij weigerde het wapen af te geven en verzette zich krachtig tegen den agent. Het was een angstige w-or- steling, die toen o-ntstond en die wel een kwar- tier duurde, z-cod-at het te ve-rwonderen is, dat het wapen in dien tijd niet is afgegaan. Ein- delij'k was de agent overwinnaar en het wa». -pen werd in besla-g genomen. De Amsterdammer kreeg toen een bekeu- ring wegens het dragen van verboden wape- nen en bo-vendien nog wegens verzet legem de pol-itie. Hij had zich niet mogen verzet- ten tegen die lnbeslagneni-in-g van den revol ver. KORTE BERICHTEN. De ruim 20-jarige fabrieksarbeider J. S., uit Drouwen-ermond, die gis-teravond de ker mis te Stadskan-aal (W.) bezocht, zak-te in eem zgn. cake-walk" ineen en was op slag dood. Te Beegden is gisternacht ingebrokem in de villa van den steen-fabrikant Simons. Er zijn onivreeipd een gouden armbandhor^ loge, een gouden trouwring, een goudiem kindemng, een zilveren rozenkrans, een lan- ge g-ouden dameshalsketting en eenig geld1. De dief is door een schuifraam naar binnen ge- komen. De Zeeuwsche Landbouwmaatschapplji en de afdeeling Rotterdam, Schiedam en om- streken van de H-o-lian-d'sche Maatschappij van Lan-dbouw hebben zich uitgesproken ova het pachtvraagstuk. i Het Staatsbla-d' no. 462 bevat het Kom besluit van den 27stcn September, tot instel- lin-g van een- Rijksvaartuigendienst. In een bijeenkomst, belegd door -de afd. Zutphen van den Vrijheidsbond, heeft Maa-m dagavond mr. H. C. Dresselhuys een rede gehouden over: groote vraagstukken van na> tionale en international-e politiek. Maanda-g heeft ie Goies het hoofdbe- stuud van de Zeeuwsche Landibouwmaat- schappij vergaderd, onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman, van Middelburg. In de Dinsdag te Gronin-gen gehouden vergadering der Predikanten-vereeniiging in de provincie Groningen, heeft ds. H. W. Bil-oemhoff, te Harksrede-S-charmer,, een rede gehouden, getiteld: „Ghristus bij enkete schrijvers". De heer Paul Stark Seeley, uit Boston heeft Dinsd-agavcmd in Den Haag een voop dracht gehouden over Christian Science, on der den titel: „De activitei van- het goede". Te Veelerveen hebben kommiezen gisten- nacht een smokkelaar aangehouden, die een paard over de grens bracht. Het bleek in de bedoeling van den aangehoudene te liggen, 15 rossinanten over de grens te leiden. Het 2-jarig dochtertje van den landbotj. w-er A. Alders te Noordwijlk is in de Wete- ring achter de boerd-erij geraakt en verdron. ken. Boeken. Het is nog niet genoegzaam bekend, we!k een schat van voor hen onmisbare gegeven* is vervat in het bij den heer Mart. Nijhoff te 's Gravenhage verschijnende jaarboek Par- lement en Kiezer. Nergens anders vindt mea zulk een gemakkelijk te raadplegen overzicht van de werkzaamheden van de Staten-Gene- raal gedurende het vorige zittingsjaar, een syst-ematisch en alphabetisch gerangschilct register op de begr-ootingen, wetsontwerpen, de handelingen van de Staten-Generaal enz. e-nz. Dit overzicht is uit den aard der zaak elk jaar nieuw en het is dus wenschelijk, op net red ache-bureau in het bezit te zijn van een volledige reeks van dit jaarboekje. Men heeft dan steeds een alphabetisch gerang- schikt overzicht.bij de hand van de werk zaamheden onzer Staten-Generaal sedert 1910. De prijs van den jaargang 1924 1925 is 4.Zij, die dezen jaargang be- stellein, kunnen de dertien vorige jaargan- gen tezamen tegen den prijs van 16 beko- men. Rechtisakeii. VOOR DEN POLITIERECHTER. Middagzitting van 6 October. BLOEDIGE MISHANDELINO. De eerste bek-1. N. J. S., niet verschenen, m-oest zich verantwoordien ter mishandelin-g e Nibbixwoud in den avond van 15 Juni in let cafe van Lidh'thart van ddn 18-jari-gen oh. Bakker uit Wervershoof. Bekl. heeft Bakker met een hard voorwerp geslagen en hem bloedend verwond, door hem met een bierglas een slag op het hoofd te geven. Er was in het cafe een vechtpartij ontstaan, waarmede de mishandelde zich niet bemoeide. Zander eenige reden ontving hii van be-

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2