Alkmaarsche Gourant De Kluizenaar van Far-End Woensdag 8 October. FEUILLETON. so. zoo 1924. Honderd Zes en Twfntlgste Jaargang. Gemengd Sieuws. N-A 19 JAAR TERUGGEVONDEN. De familie R., in de Anemonenstraat te Stratum kreeg Vrijdag bericht uit Nijmegen, dat bun vader, die sinds 19 jaar vermist was, thans is teruggevonden. De man is intusschen 84 jaar oud en verblijft te Nijmegen. BELANGRIJKE POSTDIEFSTAL ONTDEKT. In den loop van 1918 is, naar het Hbl. meldt, te Amsterdam verdwenen een brief, be- vattende vijf-en-twintig bankbiljetten elk van diuizend gulden en vijftigduizend Markschei- ne, behoorende aan een daar ter stede geves- tigde, bekendte bankinstelling. De diefstal oioest, nam men aan, door iemand tot het postpersoneel behoorende zijn bedreven en in die richting werd dan ook door de opspo- ringsambtenaren gezoeht. Jarenlang werd de zaak in de gaten ge- houden tot eindelijk, zeer onlangs, het vol- bardend speuren met succes werd1 bekroond. Aanvankelijk, bij het ontdekken van het delict, waren eenige personen aan een voor- loopig verhoor onderworpen; zij gingen ech- ter vrij uit onid'at niets te hunnen nadeele werd gevonden. Toch hield de justitieele po litic een wakend oog over het „gaan en staan" van enkele postbeambten. Zij deed dat gedu- rende al die jaren. Onlangs viel het op dat een dergenen, door haar verdacht, zeer royaal deed, wat het vermoeden wettigde, daf bij nog andere bronnen van inkomsten hat" Op last van de justitie werd de verdacfi nog scherper nagegaap, wat tot een huiszce- king leidde in zijn woning in buurt IJ. De opsporingsambtenareu stonden verwonderd over het groot aantal kostbare zaken, daar aangetroffen. Tevens is er een groote voor- raad potlooden en andere artikelen gevonden, afkdmstig'van het Staatsbedrijf der posterijen en telegrafie. De man in kwestie gaf voor dit alles te hebben gekocht van gespaard geld. Dat lieten justitie en politie zich niet wijs maken, de bewoner werd gearresteerd en het vuur werd hem zoo na aan de schenen ge- legd, dat hij bekende den brief in 1918 ge- stolen te hebben en o.m. de bij hem gevonden voorwerpen van dat geld te hebben aange- schaft. Hij zal voor de justitie worden ge- leid doch het onderzoek' is nog niet geein- digd. Men veronderstelt, dat andere personen bij het misdrijf zijn betrokken. DE VLIEGTOCHT HOLLAND—INDIe. De directeur der Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij heeft na de noodlanding van de F VII den technischen chef en motordes- kund'ige van het Vliegveld Waalhaven, den heer Gujllonard, ter beschikking van het co- mit voor den vliegtocht gesteld. Gisteren- middag was ecliter aan de Waalhaven om- trent een beschikking op dat aanbod en daar- mede omtrent een vertrek van den beer Guil- lonard naar Bulgarije nog niets bekend, wat niet te verwonderen was, want een nader bij het comite ingewonnen inlichting wees uit, dat er nog geen besluit was genomen in verband met de schaarsche inlichtingen om trent het origeval, al was het mogelijk, dat men daartoe nog gister in staat zou worden gesteld. Het comite heeft namelijk nog steeds geen schriftelijk rapport over den toestand van motor, toestel en het terrein van landing. Er waren slechts eenige telegrammen van den heer van der Hoop ontvangen, op grond waarvan men het mogelijk acht, dat het ter rein ongeschikt is om het toestel, gesteld zelfs het kon ter plaatse gerepareerd worden, van- daar weer te laten opstijgen. Het zou dan uiteengenomen moeten worden om het elders te herste-llen en opnieuw in elkaar te zetten. Aan een herstel op het terrein der noodlan ding zal men echter door het ontbrekcn van een werkplaats toch wel niet kunnen denken, ook al zouden er nieuwe onderdeelen heen worden gezonden. Van de hulpmiddelen in het land zelf had men evenmin een juiste voorstelling. Ook omtrent de oorzaak van het moforde- fect verkeert het comite in het onzekere. Wel- licht heeft ten gevolge van de hevige motor- trillingen een soldeersel van den waterkoeler losgelaten. Tast het comite d!us nog "in menig opzicht in het duister, het rekent er vast op den vlieg tocht NederlandIndie te volbrengen, zij het, dat de voortzetting van dezen tocht wellicht onmogelijk zal blijken. Want zou er met de reparatie van het vliegtuig veel tijd gemoeid zijn, dan kan de gunstige periode voor den doortocht door Britsch-Indie en de aankomst in Nederlandsch-Indie verstreken ziin. Er zij twee van die betrekkelijk korte periodes in het jaar, omstreeks October en omstreeks April. Buiten die periodes zijn de landings- door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 51) Sara's hart sprotng op toen zij plotseling Trent's slanke, goedgebouwde gestalte te- midden van de gasten op het grasveld ont- dekte. Zij had getracht zich vertrouwd te nraken met de gedachte, dat zij hem baton inoest ontmoeten, maar boewel zij uiterlijk koel bleef, had bij iedere ontmoeting haar pels als bezeien geklopt en vandaag, de eerste niaal, dat zij hem zag sedfert haar terugkeer rnt Louden, had zij een gevoel, alsof all haar zenuwen boven haar hnid lagen inplaats van er onder. Hij sifcond te praten met Miles Herrick. De laatste lag gemakkelij'k aehterover op een, lieten stoel en begon te wuiven en Sara enthousiast te wenken, zoodra bij haar in het oog kreeg. Met een onwil'lig gevoel gaf zij gehoor aan zijn wenken en ging naar de beide mannen toe. „Ik heb een gevoel als een' saltan, dlie zich irerwaardigti mi van_ de dames uit den harem to zijn tegenwoordigheid te rocpen", zei JVli- wyze van verontschuldigiiig, toen hij terreinen In de tropen te doorweekt en is «ok het vliegen bezwaarlijker. Vorderen de her- stellingswerkzaamheden dus te veel tijd, dan zou er eerst in April een nieuwe tocht onder- nomen kunnen worden. VAN EEN KOSTBARE SPELD. Eenigen tijd geleden kwam- een juffrouw oij de Haagsche politie een speld deponeeren, welke een diamant bevatte van groote waarde. De juffrouw vertelde, dat zij deze speld reeds jaren geleden had gevonden, maar haar achteloos ergens had neergelegd in de meening, dat de steen een waardeloos stukje glas was. Door een toeval kwam het kleinood weer eens te voorschijn, toen een kennis, die ver- stand van diamanten had, het geheim van de hooge waarde onthiflde. De juffrouw was zoo eerlijk het voorwerp naar de politie te brengen. Deze ging de re gisters na en ontdekte dat ongeveer vijf jaren geleden een Engelsche dame van de vermis- sing van een dergelijke speld1 aangifte had ge- daan. Haar adres was echter niet meer bekend. De politie heeft ijverige pegingen aangewend haar op te sporen, teneinde haar haar eigen- dom terug te geven. Maar het succes was ni hil. Van de dame is niets meer vernomen. De juffrouw is'thans voor haar eerlijkheid heloond; zij heeft het kleinood. waarvan zij thans de waarde kent, teruggekregen. EEN OUDE POSTDIEFSTAL OPGE- HELDERD. In 1918 werd de politie van het bureau St Pietershal te A'dam aangifte gedaan van de vermissing van een brief, die behalve eenige, weinig waarde hebbende Markscheine, vijf en twintig biljetten van 1000 bevatte. E>e dader kon niet ontdekt worden, hoe uitgebreid de enderzoekingen waren, die werden ingesteld. Onlangs gelukte het, iets meer over deze ia|j te weten te komen. Het viel op, dat een ambtenaren nog al op grooten voet leef- ot. Er werd huiszceking gedaan in zijn zeer luxieus gemeubelde woning. Hier werden we1, schrijfartikelen, toebehoorende aan het rijk, gevonden, doch geen geld. De justitie ging tot de arrestatie over en nadien bekende de dader. Hij is overgebrach: naar het Huis van Bewaring. DE POSTCHeQUE- EN GIRODIENST. De directeur-generaal der posterijen en te legrafie maakt bekend, dat voor de postreke- ningen, behoorende tot de 2e groep, bedoeld in lid III onder b van de beschikking van den minister van waterstaat dd. 24 September (de nummers 10,000 tot en met 19,999) de postcheque- en girodienst weer wordt openge- steld met ingang van heden. Verder, dat, ten einde een spoedige uitbrei- ding aan de gedeeltelijke opening van den postcheque- en girodienst te kunnen geven, na 11 dezer bij de commissie voor de uitbetaling van gelden op postrekeningen, aanvi'agen om voorwaardelijke uitbetaling van tegoed der postrekeningen 60,OOG tot en met 89,999 niet meer in behandeling worden genomen. Op genoemde rekeningen zullen na 18 de zer door vorengenoemde commissie gefiatteer- de bedragen niet meer worden uitbetaald. Alle rekeninghouders worden uitgenoodigd, voor de heropening niet dan in zeer dringen- de gevallen nog aanvragen bij de commissie in te dienen. SCHRIK, EEN NAT PAK EN IN DE CEL. Een schipper had Zaterd'agavond zijn motorboot, die bij het Drookbak in den Sin- gel te A'dam lag, verlaten om in de stad eenige inkoopen te doen. Toen de man in den loop van den avond zijn schip weer op zocht, zag hij tot zijn verwondering, dat de deur die toegang gaf tot de kajuit, open- stond. Er moest onraad zijn! De schipper stelde een onderzoek in en riep, zooals men dat in dergelijke gevallen pleegt te doen, de hulp van de politie in. De inbreker, die in de schuit zat, gevoelde zich intusschen bedreigd en hoe meer de on- derzoekers naderden, des te grooter werd zijn angst; totdat op een gegeven oogenblik de man, die gehoopt had in gemoedelijke Zater- dagavondrust zijn zakken met andermans goed te kunnen vullen, uit radeloosheid het besluit nam, om aan dte andere zijde van dte schuit te trachten zijn vrijheid te herwinnen. Door een raam brak hij uit en plonsde ip het groene water. De man had /echter vergeten, dat hij niet zwemmen kon, in het water herinnerde hij het zich al spartelende dreigde hij te ver- zinken. Politiemannen en schipper sehoten echter toe, met een dreg werd de indringer opgevischt, om daarna, druipende van het nat, door de agenten naar het politiebureau te worden gebracht. De inbreker heeft zijn buit waarschijwlijk in het grachtwater laten glippen, want de schipper miste en mist nog steeds enkele dee- len van zijn huisraad. De booswicht zal nu echter voor zijn inbreken moeten boeten. GEMEENTELIJKE MELKMONOPOLIE. Dinsdag is verschenen het nieuwe voorstel van B. en W. van Amsterdam tot instelling van een gemeentelijke melkmonopolie. Zij haar de hand gaf. „Ik heb-'' een verstuikten enke'l aan mijn verdere .mankementen toege- voegd", vervolgde hij opgewekt. Vandiaar mijn groote lui'heid. Sara toonde haar deelineming in enkele vriendelijike vvoorden. „Hoe ben je hierheen kunnen komen?" vroeg zij. Miles wees op Trent. „Deze man hield vol, dat het slccht was voor mijn geestelijke en moreele gezondheid om alleen thuis te blijven-piekeren, terwijll Lavinia ongeschaperonneerd zou uitfladde- ren. Eri daarom is hij me met zijn auto ko men aanhaien." Sara's oogen rustten een oogenblik naden- kend op Trent's gelaat. Het was eiigenaardig zoo vriendelijk en voorbomend hij altijd tegenover Miles Her- ricks was. Misschien was ergens in zijn bin- nenste een snaar getroff&i door het zien van het gebroken leven van den andter. „Juffrouw Tennant denkt, dat het hier een gevail is van den blindc en den lamme,, dat ik iemand in een gezelschap breng", merkte Trent kortaf op. Sara's hart kromp ineen bij de afsttootende handheld van zijn toon, maar zij besloot de uitdaging te beantweorden. „Ik ben heel blij, dat u Miles overhaalde om ook te komen", was alles wat zij zeide. Trent perste de lippen strak op elkaar. Het Irandhaveii hef voorstel1 van 15 'Juni 1920 met dien verstande, dat aan1 den wensch van de commissie, neergelegd in haar verschillen- de conclusies, wordt voldaan, waarbij B. en W. vertrouwen, dat de meerderheid van den raad daartegen geen bezwaren zal hebben. De meening der commissie, dat het wensche- lijk is, de overgang van particulieren naar het gemeentelijke bedrijf geleidelijk te doen geschieden kunnen B. en W. onderschrijven. LEENINGEN NOORDHOLLAND. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor, ten laste van de provincie aan te gaan leeningen van zoodanige nominale bedragen als noodig. zullen blijken om een som te ver- krijgen ter voldoening van: a. 166,700 wegens bijdrage voor den bouw van eene nieuwe sluis te ijmuiden, als- mede voor het maken der daarbij behoorende toeleidingskanalen; b. 469,000 wegens kosten van uitbre'- dingswerken ten behoeve van het Provinciaal Eiectriciteitsbedrijf c 300,000 wegens uitkeering ten behoe ve van het aan de N.V.P.E.G.E.M. voor ha re uitbreidingswerken te verleenen voorschot; d. 1,291,000 wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provinciaal W aterleidingbedrijf met bepaling dat deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een rente van ten hoogste 6 pet. 's jaars en dat de aflossingeT> als volgt zullen geschieden: de sub a b en d genoemde leeningen in 40 jaren; en de sub c genoemde leeningen in 3 jaren. Deze aflos- singen zullen beginnen in het jaar volgencle op dat, waarin de leeningen worden geslo- ten. HERDENKING STA ATS RAAD J. OPPENHEIM. Dinsdagmiddag bij het begin van de ver- gadering van den Raad van State heeft mr Harte van Tecklenburg, die, bij afwezigheid van den vice-president, het voorzitterschap in den raad bekleedde, den overleden staatsraad prof. mr. dr. J. Oppenheim herdacht. Hij wees allereerst op het groote verlies, dat de Raad van State heeft geleden door het heen- gaan van dezen uitmuntenden kenner van ons staats- en administratief recht, en memoreer- de vervolgens de groote diensten, die mr. Op penheim op administratief gebied, op legisla- tief gebied en als administratief redhter aan den Staat heeft bewezen. De kundigheid en de snelheid zijner adviezen warden, zoo zeide hij, immer zeer gewaardeerd en zullen noode worden gemist. Deze huldiging van den overledene door de vergadering staande aangehoord en vond algemeene instemming. Na afloop van de vergadering heeft mr Harte van Tecklenburg namens den Raad ten sterfhuize aan de familie Oppenheim een be- zoek van rouwbeklag gebracht. ProTinciaal Nicnws ~DE KEURING DER AUTOBUSSEN. De Commissaris der Koningin in de prov. ,Noord-Holland heeft naar de O. H. Crt. meldt aan Burg, en Weth. in die provincie een schrijven gezonden iazake de nieuwe regelea betreffende de keuring van autobus- sen. Aan dit zeer belangrijke schrijven, waar van door ieder me: groote ingenomenheid kennis zal worden genomen, onitleenen wij het volgende; Aanwi/zing der deskundigen. Bij Konink'lijk besluit van 13 Juni 1924 is het Koninklijk besluit van 31 Juli 1880, hou- dende bepatingen ter verzekering van de vei- ligheid der reizigers met openbare middelen van vervcer,* gewijzigd. De meest belangrijke wijziging is deze, dat in plants van het voor- schrift, hetwelk alleen eene goedkeuring der rij- of vaartuigen vercischte, voor dat met den dienst werd aangevangen, thans de bepaling is opgenomen, dat de dienst alleen mag wor den uitgeoefend met rij- of vaartuigen, waar- voor eene goedkeuring van krach't is, ver- leen door of vanwege het gemeentebestuur ter plaatse, waar het hoofdkantoor der onderne- ming gevestigd is. Voorts is bepacld, dat voortaan voor motoirijtuigen (autobussen) omtrent die goedkeuring met wordt besllist, dan na onderzoek van het motorrijtuig door een deskimdige, aangewezen door den Com missaris der Koningin. De overweging van de vraag, wie door mij voor de provincie Noord-Holland ter uitvoe- ring van de bedcelde bepaling als deskundi gen zouden worden aangewezen, heeft mij geleid tot de overtuiging, dat het wenschelijfc is, dat de keuring in de gebeele provincie zoo- veel mogelijk volgens gelijke regelen en op gelijke wijze kwordt "■erricht. Terwijl ik ter bereifcing van dat doel enkele algemeene regelen heb vastgesMd, die bij de keuring in acht genomen zullen moeten wor den, heb ik tevens aan. mijne aanwijzing der deskun'digen1, te weten de heer C. Bakker, Hoofdinspecteur van Politie, Ohef van het Bureau Verkeerswe- zen der .gemeente Amsterdam voor het ambtsgehied der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, omvattende de scheen alsof hij moeite deed de tegemoetko- ming van haar vriendelijk antwoord te weer- staan, en Miles, die iets voelde van het vij- cindige in de atmosfeer, k^am tusschenbeide met een alledaagsehe vraag over haar be- zoek aan Londen. Je ziet er smaller uit dan je was, Sara," voegde hij er critisch aan toe. Zij bloosde evenj toen zij Trent's fellen blik over haar voelde glijden. ,,0, ik heb een te vroolijk leventje gehad," zei ze haastig. „De Durwards schijnen half Londen te kennen, zoodat wij elken dag wel een dozijn afspraken moesten verwerken en dan nog een paar tot in den nacht." „Durward?" Heftig kwam 't woord van Trent's lippen, bijna alsof het uit hem ge- stooten werd en Sara die hem eenigszins ver- baasd aankeek, ontdekte een vreemde, achter- dochtige uitdrukking op zijn gelaat. Onmid- dellijk keek hij weer onverschillig, maar toch onder dien schijn van onverschilligheid sche nen zijn oogen te branden als van een slui- merende vijandigheid. „Ja de menschen, bij wie ik gelogeerd heb," legde zij uit. „Kent u ze misschien?" „Dat weet ik werkelijk niet," antwoordde hij onverschillig: „Durward is een naarn, die vrij veel voorkomt, is het niet?" „Hun naam Is .oorspronkelijk Lovell Durward kregen ze er bij met een bczitting, die ze erfden. Mevrouw Durward is een bui- gemeenten "Amsterdam, L'andsmeer, Bro'rfc in Waterland, Diernen, Ouder-Amstel, Ndeuwer-Amstel en Uithcorn. de heer A. E. Storm de Grave te Voor- burg, (Klein Arentsburgh) voor het ove- rige gedeelte van de provincie bezuiden het Ncordzfckanaal en het gedeelte van de ge meente Velsen benoorden dat kanaal, en de heer G. Bakker, Rozengracht 249, Amsterdam voor bet overige gedeelte van de provincie benoordien het Noordzeekanaal, me! uitz'ondering van bet gedeelte van de gemeente Velsen benoorden dat kanaal, bepaald, dat genoemde heer C. Bakker met de algemeene leiding zal zijn belast in dien zin, dat hij over de beide andere deskundigen toezicht zal uitoefenen en faun, zoo noodig, omtrent de te verrichten keuringen nog na- dere aanwijzingfn zal kunnen geven<, die zij zullen hebben na te leven. Bij afwezigheid van den heer C. Bakker zail deze, voor zoo veel de keuringen in zijn eigen keuringsgebied betreft, worden vervangen heer L. Schotting, Inspecteurs van voornoemd bureau Verkeerswezen. De deskundigen A. E. Storm de Grave, en G. Bakker zullen zoo noodig elkander kun nen vervangen. De keuringsplaatsen. Als plaatsen, waar de keuringen zullen kunnen gesdhieden, worden door mij aange wezen lo. voor het ambtsgebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam: bet Bureau Verkeerswezen, Overtoom 3743, Amsterdam; 2e. voor bet overige gedelte der provincie bezuiden het Noordzeekanaal en het gedeelte van de gemeente Velsen benoorden dat ka naal: Haarlem, Amsterdam en Hilversum 3o. voor het overige gedeelte van de pro vincie benoorden bet Noordzeekanaal, met uitzondering van het gedeelte van de ge meente Velsen benoorden dat kanaal, voor- zcoveel het vaste land der Provincie betreft: Zaandam, Alkmaar, Hoorn en Schagen.' De eventueel op de eilanden noodige keu ringen zullen aldaar worden verrdcht. Aan de deskundigen staat het intusschen vrij, om, indien zulks verzocht wordt, de keu ring der motorrij tuigen ook elders te doen ge schieden., De keuringstermi'w- Aahgezien bij het Kon.Besluit' van "13 Juni 1924 is bepaald, dat de motorrijtuigen, waarmede bij het inwerkingtreden van. het besluit bereids een dienst wordt uitgeoefend, geaCht worden te zijn goedgekeurd voor een termijn van drie maanden, gerekend van dat tijdstip, en deze termijn 20 October a.s. ein- digd, zullen de bedoelde autobussen voor dien datum alle moeten worden gekeurd. Boven- genoemde overgangsbepaling geldt niet voor de na 20 Juli 1924 als openbaar middel van vervoer an werking gcbrachte motorrijtuigen. Deze motorrijtuigen moeten dus onmidddlijk aan eene keuring worden onderworpen. Termifrvbepalingen. Waar volgens het Koninklijk besluit de goedkeuring van motbrrijtuigen voor niet langer dan voor een termijn van ten hoogste 6 maanden mag worden verleend, komt het mij wenschelijik voor, dien termijn als regel op drie maanden te stellen. Ten einde bovendien te bereiken, dat de onderuemers zorg zullen dragon, dat de mo torrijtuigen in de perioden tusschen de ver- schillende keuringen aan de gestelde eischen blijven voldoen, waaromtrent de te verrich ten steekkeuringen zekerheid kunnen ver- schaffen, acht ik het voorts noodzakelijlk, dat de goedkeuringen niet anders dan tot weder- worden veileend. Van de aldus vcorbehouden bevoegdheid tot opzegging der goedkeuring kan dan tevens worden ge- bruik gemaakt, indien de onderaemer van een autobusdienst weigerachtig mocht zijn, zijne motorrijtuigen aan een steekkeuring te onder- werpen, 'Algemeene voorwaarden waaron- der aan de motorrijtuigen goed keuring zal warden verleend. 1 Het motorrijtuig meet voorzien zijn van twee onafhankelijk van elkaar werkende rem- men. Eilfce rem moet in goeden staat zijn. 2. De stuurmrichting moet zijn benekend voor de zwaarte van het motorrijtuig, het af te leggen traject (smalle wegen en korte bochten) en gemakkelijk bedienbaar zijn, zon- der aan de veiligheid te kort te doen. (.Wordt vervolgd.) Buitenland DE TROONSWISSELING IN HEDZJAS. Met den troonsafstand van koning Hoes- sein Ibn Ali is een eigenaardige periode in de geschiedenis van het oude Hedzjas afgeslo- ten. Sjerif Hoessein, langen tijd het hoofd van de Abadila-tak van het Huis Hasjim, werd in 1856 in Konstantinopel geboren en kwam pas op zijn. achtste jaar in Mekka, waar hij Mohammedaansche theologie en' rechten studeerde. Als jonge man was hij achtereenvolgens secretaris bij drie zijner ooms, die Emir van Mekka waren. In 1882 tengewoon mooie vrouw. Ik geloof, da-t half Londen op haar verliefd was in haar jeugd." Sara wist nauwelijks waarom zij zich ge- drongen voelde zooveel bijzonderheden over de Durwards te vertellen. Na dien eersten, korten uitroep scheen Trent alle belangstel- ling te hebben verloren, en leek het verhaal hem eerder te vervelen. Hij maakte geen op- merking, toen zij uitgesproken had. „Kent u ze dan niet?" vroeg zij' hem ten laatste. „Ik?" Hij schrikte even op, alsof haar vraag hem tot de werkelijkheid terugriep. „Neen. Ik heb niet het genoegen onder me vrouw Durward's vrienden. gerekend te wor den", zei hiji rustig. „Maar ik heb haar wel gezien." „Zij is bijzonder mooi, vindt u niet?" hield Sara aan. jja, zeker", antwoordde hij onverschillig. En toen bracht hij met groote vastberaden- heid het gesprek op een ander onderwerp en Sara had het gevoel, alsof een deur voor haar neus dichtgegooid was. Het was zijn oude manier van een eind te maken aan een gesprek, dat hem niet beviel deze aanmatigende manier van plotseling naar een ander onderwerp over te gaan en, hoe wel hij er zijn doel mee bereikte was het toch een methode, die haar zwakke zijde had. \v anneer je je opzettelijk achter een heg verstopt, dan vraagt igdereen, die ie daar Trad lilj in Het ac'tleve Teven en wist een Emir, voortspruitendc uit een anderen tak der fami lie, te verdrijven. Een tweede door hem ge- leide opstand mislukte echter en hij werd in 1895 naar Konstantinopel verbannen. Hij slaagde er evenwel in om in de gunst van den Sultan te komen en werd in 1908, aanstonds na het herstel van de Turksche Constitutie, zelf tot Emir van Mekka benoemd. Hij keerde zich sterk tegen de Jong-Turken en trad als leider van de Arabische nationa- listen op. In 1916 verklaarde hij de Hedzjas* onafhankelijk van Turkije en streed in den oorlog tegen de Turken niede. Ofschoon hijl zich in 1917 zelf den titel van koning van Arabie schonk, werd hij door Emgeland! slechts als koning van Hedzjas erkend. In Maart j.l., toen de Kalief te Konstantinopel' werd afgezet, benoemde Hoessein zich zelf tot Kalief en werd ook als zoodanig in Sjoench, in Transjordanie, uitgeroepen dootr de gedelegeerden der Mohammedaoen uit zijn eigen land, uit Palestma en Syrie en uit de rijken, waar zijn beide zonen regeeren, Feisoel, koning van Irak, en Abdoellah, Emir van Transjordanie. I Hoessein was een autocratisch vorst, die zijn regeerende zoons als onder zijn gezag staande onderdanen behandelde. Gedurende langen tijd ontving hij, naar men weet, een maandelijksche toelage der Britsche regee- ring. Toen deze ophield,, zocht hij zijn in komsten door allerlei belastingen' te vereneer- deren, waardoor zijn popularfteit sterk daal- de. (Wij wezen al op de door hem ingeroerde begrafenisbelasting. De nieuwe koning is de oudsfe In leven zijnde zoon van koning Hoessein. Gedurende den oorlog voerde sjerif Ali het bevel bij het be- leg van Medina en van 1916 tot 1619 toonde hij groote bekwaamheid, geduld en tact bij het bijeenhouden van zijn leger, hoofdzakelijk uit stanjmen bestaande, in weerwfl van het feit, dat hij geen hoop kon geven en gelegen- heid tot plundering en dat operates uft den aard dm- zaak nogal eentonig wareni Als vermoedelijk opvolger van zijn vader had de Emir van Medina, want het beheer dier stad werd hem toevertrouwd, geen gelegenheid om onderhandelingen aan te knoopen over een troon in Syrie of Irak, en dientengevoige kwam hij nooit naar Europa zooals zijn jon» gere broeders en is hij buiten Arabie betrefc- kelijk onbekend. Emir Ali heeft als troanop- volger langen tijd een aanzienlijk aancfeel gehad in het bewind en enkele weken geleden werd hij door zijn vader tot voorzitter van den pas gestiohten Raad van State benoemd. Hij is volgens de berichten, evenals zijn va der geheel-onthouder en niet-rooker, maar ofschoon hij vele der oude Arabische deugden beoefent, heeft de nieuwe koning geen min- achting voor moderne geriefelijkheden!; men heeft hem vaak een vulpenhouder zien ge- bruiken als hij zijn vader hielp de proeven te corrigeeren van het offideele Hasjjmietische blad „E1 Kibla". i Draadloos wordt gemeld "dat volgens een bericht uit Mekka^ de oudste zoon van koning Hoessein een vertcgenwoordiger naar de Wahabieten heeft gezonden om met hen over een verdrag te onderhandelen. Het bericht als zou Emir Ali de kroon van Hedzjas geweigerd hebben. is nog niet bevestigd 'JAPAN. 0 Men verneemt uit Tokio, "dat drie feci en van den Japanechen Bond van Patriotten, welke wenscht, dat Japan in het Chineesche conflict zal ingrijpen ten behoeve van Mant- sjoerije, het departementvan buitenland'sche zaken zijn binnen gedrongen met het doel den minister te dwingen hun zin te volgen. De minister was evenwel niet aanwezig. De man nen waren zoo opgewonden, dat zij de be- ambten van het departement te lijf gingen tot de politie een einde maakte aan het tooneel. DE RECHTEN DER NEGERS IN DE VEREENIGDE STATEN. Een merkwaardig proces is bij de federale rechtbank van New Orleans aanhangig ge maakt. Op last van wijlen president Harding werd indertijd dte Amerikaansehe dbuane on der toezicht gesteld van een controleur, en na Hardings dood benoemde president Coo- lidge tot dat amibt een neger, Walter Cohen, wiens benoeming sindsdien scherp werd aan- gevallen. Thans werd genoemde rechtbank om een bevelschrift gevraagd om Cohen de uitoefening van zijn ambt te beletteo', omdhf hij van Afrikaanschen bloede en afkomst is en dus geen burgenrecht zou hebben. Bij het proces wordt de geldigheid bestre- den van het veertiende amendement op de grondwet, waarbij het kiesrecht aan negere werd verleend. Men zegt, dat dit amendeihent nooit formed door drie vierden der staten noch door 'tweederden. van het Cougres is be- krachtigd. ra EEN' INTERNATIONAAL' BARKERS- CONGRES. "i. De Algemeene Belgische Baklcerebond ta\ tegen 20 October a.s. een internationaal bafc. betrapt, zich natuurlijk af waarom je dat doet. Zelfs Miles keek" even verbaasd, Toen Trent het onderwerp Durward zoo kort afbrak en Sara, die de vreemde, haTf-achferdochtige, half-vijandige uitdrukking in zijn oogen has gezien, was overtuigd, dat hij meer van de Durwards wist dan hij wilde laten bjijken. Zij kon zich niet voorstellen op welke wijze zij met zijn leven verbonden waren, noch waarom hij zoo afkeerig was om te laten uitkomen, dat hij hen kende. Maar er waren veel onverklaarbare omstandigheden in vet- band met den man, die zich nu eenmaal had voorgenomen min of meer een kluizenaarsle- ven te leiden op Far End: en Sara en de kleine kring van vrienden, die er eindelijk in geslaagd waren hem in hun midden te krij- gen, waren langzamerhand gewend geraakt aan de atmosfeer van gdidmzinnigheid, die hem scheen te omgeven. Zij waren door zijn blijkbaar verlangen het gezelschap van zijn medemenschen te ontwijken en door het bittere'eynisme van zijn levensbeschouwing, gaandeweg tot de meening gekomen, dat een of andere gebeur- tenis in het verleden zijn leven had verwoest en de bronnen van geloof en hoop in liefde had vergiMgd en met den tact van was* vriendSchtp deden zij nooit moeite om te ont dekken, wat hij zoo klaarbl ijkelijk wenschte te verbergen, (Wordt veryoSjgdIJ

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5