DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 239. Hondera zes en twlntigste Jaargang 1924 Afoonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. DONDERDAG Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 9 OCTOBER Ocmeiurd nieuws D0 BtHmntes Sesfaal tiff J btotJen, Buitenland DE BURGEROORLOG IN CHINA. Vol gens berichten uit Japansche bron is het leger van Tsjang Tso Lin om zeven uur 's avonds, na een hevigen strijd, waarbij aan beide zijden zware verliezen werden geleden, Sjanhaikwan binnengedrongen. Een telegram uit Peking daarenteg4p zegt dat de aanval van Tsjang Tso Lin w'fS af- geslagen. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de regee- ringstroepen Dinsdagmorgen een aanval op het Sjannaiiikwan-front hebben gedaan. Een groote slag is gaande. DE STRIJD OM MEKKA. Er is nog een oficieel bericht ontvangen op de Wafiabiden de vredesvoorstellen van het nationaal comite van Hedsjas hebben aan- vaard. Het Wahabieten-leger staat halver- wege Taif en Mekka gereed en de bevelvoer- ders wachten op instructies uit Nejd. Waar- schijnlijk zal Ibn Sanoed zich niet neerleg- gen bij de handhaving van de Hasjimitische monarchic, maar zal hij eischen, dat de Hei- lige Plaatsen onder zijn eigen bescherming worden gesield. De minister van kcning Hoessein zijn nog in functie, in afwachting van de vorming eener nieuwe regeering.Koning Ali is reeds te Mekka aangekomen. Hoessein is nog niet nit Mekka vertrokken, het schip, waarop hij zijn schatten ter waarde van 3 millioen pond heeft laten overbrengen, ligt nog in de haven van Djeddah. DE SPANJAARDEN IN MAROKKQ. In den tijd tuschen 18 en 30 September hebben de Spanjaarden bij hun opmarsch en ontzetting van Sjesjoean er. de intrekking van verschillende vcorposten een verlies van ongeveer 4—5000 man aan dooden en ge- wcnden geleden. Bij de inkrimping der Spaansche zone beletten de Spanjaarden den inbooriingen de zone van Tanger binnen te komen. Dit kan tot ernstige mceilijfcheden lei- den, omdat Tanger van de boeren afhanke- lijk is vvat betreft zijn vcedselvoorziening en brandstoffenvoorraad Blijkens een telegram uit Tanger aan de „Daily Telegraph'1 zijn er in het gebied' van den stam Beni Aros nog drie militaire Spaan sche posten niet ontruimd. In deze posten be- vinden zich ongeveer 4000. man. De Ryf-Ka- bylen hebben dezeposten vol icemen omsi^geld en den terugtocht naar Arzila afgesneden. DE ENGELSCHE REGEERING VERSLAGEN. De regeering is verslagen. Nadat gister in het Lagerhuis ccnservatieve mofie van wan- .trouwen verworpen was met 359 stemmen te- gen 198, werd het liberate amendement, dat een onderzcek vrceg, aangenomen met 364 tegen 198 stemmen. In den loop van zijn verdediging van de handelingen van den Attorney General zeide de premier, dat de 'Attorney General het volkomen duiddijk had gemaakt dat, of hij al of niet gefaald had in hetgeen hij had gedaan, niemand hem kan beschuldigen dat hij op ongepaste wijze Is be- in vloed. De regeering had besloten, dat voor zoover zij daartoe zou kunnen bijdragen, communis- tische propaganda geen kans in dit land zou hebben en teen hij vernrim dat tot deze vervol- ging was overgegaan, vcelde hij en voelt hij thans nog, dat zij zulk een vrijwillige re clame zou maken voor hec communisme, dat, ofschoon er cngetwijfeld een inbreuk op de wet had plaats gehad, het een van die in- breuken was die beschouwd moesten worden in het licht van het effect dat een ver- volging ervan zou hebben. Van dat standpoint bezien, dacht spr., dat de ver- vedging een fout was. Spr. verwierp de insi- muatie van - ir John Simon, dat poiitieke over- wegingen jj.ter de ccnfeneaitie stond.n, wel- ke plaats'vond in het Lagerhuis en waarin de Attorney General en anderen tegenv/oor- dig waren, Spr. wenschte van de ttjzonder- hedan der vervolging op de hoogte gebracht te worden, omdat hij daar recht op had. Spr. ontkende dat hij pressie zou hebben uitge- oefend op den Attorney General om de ver volging in te trekken. Tenslotte noemde de premier de motie der conservatieven een mo- tie welke volkomen recht door zee ging, doch het liberale amendement noemde spr. unfair. Na MacDonald voerden nog Asquith en Baldwin het woord. EEN GROOTE VERVALSCHING. De autoriteiten te Berlijn zijn groote ver- duisteringen ten nadeele van de Brandenbur- gische 'Girocentrale op het spoor gekomen Bij deze instelling waren a's onderpand voor een leening een groct aantal aandeelen in industrieele ondernemingen gedepomeerd. Deze aandeelen bleken vervalscht te zijn. Van de twee personen, die zich daaraan hebben schuldig gemaakt, is de eene, de 52-jarige Bock, die directeur der Batavit Export Cy. te Berlijn was, de andere, de 32-jarige Walter baron von Vlumenthal. De door hen ver- vatschte aandeelen zijn op naam van de Ver- einigte Glanzstofffabriken te Elberfc'd, de Magdeburger Bergwerkgeseilschaft e:i de Bremer Wollkammem A. G. Het verduister- de bedrag is nog niet vastgesteld', doch een paar millioen gouden marken zal het ztker zijn. Het tweetal is per auto uit Berlijn ver- dwenen, maar alle grensautoriteiten zijn ge- waarschuwd. DE TOESTAND I'N ALBANIe. De „Morning Post" heeft uit Belgrado ver- nomen, dat de toestand in Albanie critiek is. De officiersvereeniging eischt het aftreden van den premier Fan Noly. Een coup d'etat binnen eenige weken wordt waarschijnlijk ge- acht. Men verwacht, dat kolonel Jaf Zexi dictator zal worden. De toestand wordt nog gecompliceerder door de finandeele crisis, daar Italie de toegezegde leening weigert. DE TURKSCHE INVALLEN IN MOSOEL. De Turken hebben alle strategische punten in de bergen, welke Mosoel beheerschen, be- zet. EEN BRUTALE DIEFSTAL. Een brutale dicfstal heeft op klaariichten dag plaats gehad op Leicester Square. Ter- wijl tai van personen voor den stroomenden regen sionden te schuilen in de portiek van een juwelierswinkel, zagen eenige individuen kans om, voor dat iemand er op bedacht was, met een straatsteen de spiegdruit te ver- brijzelen en er met een aantal ringen en hor- loges van door te gaan, hetgeen hun in de verwarring die ontstond, gemakkelijk viel. Ofschcon de politic spopdig ter plaatse was, gelukte'het haar niet, de daders te grijpen. DE STAD VAN KONING SAUL. Een cohiite van Deensche gekerden heeit van de Engelsche regeering de concessie ge- kregen opgravingen te doen op de plek waar de oude residence van koning Saul geweest is, te Silo in Palestine. De inspecteur van het Deensche rijksmuseum zal de opgravingen leiden, die in het voorjaar zullen beginnen VALSCHE LEGITIMATIEPAPIEREN ONTDEKT. Dinsdagavond heeft de crimiileele politie in een der noordelijke arbeiderswijken van Berlijn een werkplaats voor de vervalschtn.g van passen, pclitieformulieren en andere le- gitimatiepapieren ontdekt. Er werden o.a. drieduizend versch.illende stempels gevonden. Men heeft hier voigens het Hbl. te doen met een communist'ische drukkerij, die er in hoofd.zaak op ingericht was om valsche pas- sen te vervaardigen. DE NOODLITDENDE RUSSISCHE GEBIEDEN. In de tweede zitting van het centraal uit- voerend comite der sovjet, welke werd bijge- woond door het di.plomatieke corps, deelde de commissaris van Iand'bomv o.a. mede, dat de iwaalf provindes, waar de oogst is misluki, zeven millioen inwoners tellen. EEN SPOORWEGONGELUK. Gistermiddag is de sneltrein ParijsRo me bii het station Santa Margarita in Ligu- rie gederailleerd. Vers'cheidene wagons wer den vernield. Tot dusver zijn zes dooden en vijftien ge- v/onden uit de puinhoopen te voorschijn ge- haaid. MOORD OP EEN AFVALLIG FASCIST. He! Roemeensche blad „Sereno" meldt, dat te Piacenza groote opwinding heerscht naar aanleiding van het frit, dat vier individuen een oorlogsinvalide. die het fascisme den rug had toegekeerd en den fascistischen afgevaar- digde Barbillini had aangegeven. in zijn bed hAben vermoord. De politie heeft reeds ver- schillende arrestaties verricht, waaromtrent men het stilzwijgen bewaart. Het gerucht loopt, dat Barbillini verdwenen is. HET HOLLAND HUIS TE BRUSSEL. In het Holland Huis te Brussel zullen twee verkcopinrichtingen worden ingericht, waar de producten der exposeerende firma's door de bezoekers, zoowel van Belgische als van andere nationaliteiten kunnen worden gefcocht. Daardoor wordt tevens den velen Neder- landers, die te Brussel en omgeving wenen ge- legenheid gegeven Holandsche artikelen op alle gebied te verkrijgen. Een nieuwe wijze van propaganda voor den Nederlan.dschen exporthandel. SCHAKEN. Te New-York heeft het succes van een 19- jarigen Mexicaan Carlos Torro groot opzien gebaard. In een voorwedstrijd om het kampi- oenschap van den Staat New-York kwam hij aan het hoofd en in liet tournooil van dfen Western Chess Association won hij met 14 punten den eersten prijs voor Facfoe, Hal- bchn en Whitakes ieder 1U/2 en het schaak- wonder Reschewsky 11 put. HET WE RE LDVRE DE SCONG RE S TE BERLIJN. In do gister gehouden s'otzitting van het wereldvredes-ccngres Hep het debat over de kwestie van een „Pan-Europa". In politick opzicht waren de meeningen verdeeld. In eco- notnisch opzicht werd het denkbeeld van een „Pan-Europai' een hersenschim genioemd en eenigen der aanhangers gaven toe, dat er een zekere vijandigheid- ten opzichte van Eh- geland bestaat. In het slotwoord kwam graaf Coudenhove op tegen het denkbeeld, dat, wanneer men Engeland en Rusland als zelfstandige conti- nenten beschouwt, dit hun uitsluiting uit Europa zou beteekenen. Op voorstel van Buisson werd1 bepaald, dat het voigende eongres te Parijs zal worden ge houden. DE NEGERHUT VAN OOM TOM. In den Noord-Amerikaanschen staat Louisi ana is een ernstige strijd ontbrand om de be- roemde „Negerhut", het boek van Harriet Beecher Stowe, dat met zijn hoofdpersoon, den negerslaaf, Oom Tom, een zeventigtal ja- ren de deemis der gansche wereld opwekte over het droevig lot der negerslaven op de ka- toenplantages in de Zuidelijjke staten der Unie en in vrjjwel alle taien der aarde is overgezet. Voigens de verhalen zou een groot deel van de gebeurtenissen, die in de „Negerhut" beschreven worden, zich hebben afgespeeld in de nabijheid1 van de stad Alexandria' in Louisiana. Daar nu heeft men het voorstel ge daan een nieuwen aangelegden weg den naam „Oom Tom's Avenue" te geven. De Kamer van Koophandel van het plaatsje heeft zich echte» tegen deze benaming verklaard en daarmede een strijd geopend. De Kamer zegt, dat de bewoners der zuidelijke staten't geens- zins eens zijn met den roman in kwestie, dat zij een „beruCht smaadisehrift" noemt en een boek van haat tegen het Zuiden. De voorstel- ling van zaken geeft absoluut geen zuiver beeld van de toestanden voor de afschaffing der slavemij en de schrijfster heeft den bewo ners der Zuidelijke staten d'aarim groot on- recht aangedaan. Het boek heeft, aldus de Kamer van Koophandel, reeds genoeg onheil en vijandschap gesticht tu.sschen Noord en Zuid, dan dat het nog noodig of wcnschelijk zou zijn, de herinnering er aan door een straatnaam op te roepen en levendig te hou- den. Het stadsbestuur is voorloopig gezwicht voor deze betcogen en Oom Tom zal geen straat naar zich genoemd krijgen in fb stad, waar hij'begraven is. HET GEVAL VAN Dr. HADWEN. Indertijd is een gerechtelijke vervolging in- gesteld tegen dr. Hadwen van Gloucester (Engeland) wegens het door naiatigheid ver- oorzaken van den dood van een 10-jarig meisje. Het kind was aan diphteritis en longont- steking gestorven en dr. Hadwen had te wei- nig aandacht aan het ziektegeval geschon- ken, tengevolge waarvan het kind gestorver. was. Van de zijde der rechtba'nk te Gloucester, waar deze zaak dezer dagen diende, werd aangevoerd, dat de dokter zich had moeten overtuigen, of het geval er een van diphteritis was, of niet. Er waren in dit geval duidelijke sympto- men, die als de dokter de moeite genomen had, er aandacht aan te schenken, hem ver- dacht zouden zijn gebleken. Op zekeren keer, terwijl de moeder even weg was, had het meisje erge dorst gekregen en was uit bed gekomen, de trap afgeloopen en had koud water gedronken, dat haar broertje haar gegeven had. De rechtbank bestreed echter, dat de dood van het kind aan longcntsteking, welke daar door veroorzaakt zou zijn, geweten moest worden, Het kind had reeds diphteritis, voor het de trap afgiing. De eerste getuige was de moeder van het kind. Deze verklaarde, hoe zij de dokter op zeke ren dag had laten roepen, wijl het kind zwaar ziek was. Dr. Hadwen had zijn vinger in de keel van het kind gestoken en daarna gezegd: „Zij mankeert nauwelijk iets; zij is bijna geheel in orde". Na overleg met haar zuster, besloot de moeder een anderen dokter te roepen. Het kind stierf den volgenden dag. Het verhoor der getuigen zal later worden voortgezet. EEN MILLIONNAIR IN EEN ARMEN- BUURT. In Openshow, een der armste wijken van Manchester, is een man van 87 jaar overle- den, die zijn leven lang in het hartje van de armenbuurt had gewoond, maar die bij zijn overlijden schatrijk bleek te zijn. Het blijkt bijna 2)4 mililoen gulden nage- laten te hebben en meer dan de helft van dit bedrag heeft hij aan verschillende plaatselij- ke instellingen van liefdadigheid vermaakt. Cheetham's ziekenhuis krijgt ongeveer een half millioen, een weeshuis waaraan scholen zijn verbonden 2 ton en andere instellingen profiteeren nog tot een gezamenlijk bedrag van ruim 3% ton. Naar verluidt zou de erf- later al jaren geleden het grootste deel van zijn vermogen met een wasscherij verdiend hebben en het verder hebben laten aangroeier. KORTE BERICHTEN. In geheel Polen is in verband met het afnemen der economische crisis het aantal werkloozen aanmerkelijk verminderd. De Hongaarsche premier heeft medege- deeld, dat het voorgestelde verdrag met Rus land, dat aan de nationale vergadering zal worden voorgelegd, uitsluitend van commer- cieelen aard is en geen militaire clausules be- vat. Hij verklaarde voorts dat reeds 28 staten de diplomatieke betrekkingen met Rusland hadden hervat. De Russische regeering heeft aan de regeering van Afghanistan vijf vliegtuigen geschonken. Een anti-Engelsche demonstra- tie? In Maart 1925 zal vermoeddijk een Fransche-Noordpoolexpeditie per vliegtuig ondernomen worden onder leiding van Ju'res Payers. Bandieten hebben getracht een express- tein 80 mijlen buiten Peking aan te houden; zij werden echter afgeslagen. Aan beide kan- ten zijn verscheidene sla^htoffers. De bandie- ten hebben thans misschi'en, nu er burgeroor- log woedt, nog wel meer vrij spel dan voor- heen. Te Allahabad heeft weer een botsing plaats gehad tusschen Mohammedanen en Hindoes. Drie personen werden gedood en een fwintigtal gewond. De politic kwam tus- schenbeide, doch de orde kon eerst na ingrij- pen der mditairen hersteld worden. De Hongaarsche minister van iustitie w^igerde de uitlevering van Schulz, den moordenaar van Erzberger. Te Waldenburg is op 78-jarigen leeftijd overleden het hoofd van het Huis Hohenlohe, vorst Friedrich Karl von Hohenlohe Wal denburg Schillingsfiirst. De operation in buitenlandsch graan hebben in Frankrijk geleid tot abnormaal hooge prijzen, De premier Herriot heeft on- middellijk een gerech'telijk onderzoek gelast. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken, Stresemann, heeft .gistermiddag een langdurige bespreking gehad met den Franschen gezant. Vermoed wordt dat het gesprek ging over de kwestie van Duitsch- land's toetreden tot den Volkenbond. Roovers zijn op het schip gedrongen, dat den dienst tusschen FoetsjoeSjanghai onderhoudt. Zij overmeesterden de equipage, beroofden de 300 passagiers en gingen met een ontzaglijke buit bij Hongkong aan land. Een officieele statistiek zegt, dat het aantal inwoners van Italie, midden 1924, 41 millioen bed'roeg. Het aantal werkloozen in Engeland Ss in de afgeioopen weken met 18.560 gestegen en bedraagt thans 1.198.600. De storm heeft te Roscoff aan de Fran- sche kust aanzienlijke schade veroorzaakt. De geheele visschersvloot is uit haar koers gedreven, terwijl vijf vaartuigen worden ver- mist. Tot dusver wordt geen melding gemaakt van persoonlijke ongelukken. Het eongres van de Mohammedaansche geestelijkheid, dat in Simferopol wordt ge houden, heeft in een resolutie zijn aanhanke- lijkheid aan de Sovjet-regeering betuigd, daar deze regeering gelijkheid van recbten voor de Mohammedanen en orthodoxen door- voert. De Russische propaganda werkt! Voigens het „Carillon van Ostende" ■worden er onderhandelingen gevoerd tus schen Belgische en Nederlandsche autoritei ten om*de electrische tramlijn, die langs de Belgische kust ligt, te verbinden met de in aanbouw zijnde buurtspoorlijn_ tuscshen Breskens en Cadzand. De verbinding zou ge- schieden te Retranchement. De Russiche regeering heeft besloten een delegatie te zend'en naar de op 15 Octo ber te Parijs beginnende internationale spoor- wegconferentie. DE VLIEGTOCHT HOLLAND—INDIe. Het weekblad „Hef Leven" heeft aan het Comite-Vliegtocht-Amsterdam-Batavia aange- boden een RolIs-Rovce-motor, ter-waarde van f 12.000, voor de F VII, die te Philippopel een noodianding maakte. Voorwaarde voor dit genereus aanbod, dat den vliegtocht waar schijnlijk dus binnenkort mogelijk maken kan, is 0. a. dat de reis der F VII binnen een maand zal worden voortgezet. Naar aanleiding van1 het aanbod door de Directie van het Wekblad „Het Leven?' van een Rollss Royce Motor voor de F VII, waar aan 0. a. de voorwaarde is verbonden, dat de reis binnen een maand zal worden voortge zet, heeft het Persbureau Vaz Dias aan perso nen, welke geacht kunnen worden tot een oordeel daaromtrent bevoegd te zijn, ge- vraagd of het mogelijk is, dat aan de gestelde voorwaarde zal kunnen worden1 vold'aao Men verzekerde aan de V D.-redactie, dat als het tcestel bij het transport goed over- komt, er ongetwijfeld groote kans bestaat, dat de reis binnen korteren tijd d!an e en maand zal kunnen worden Voortgezet. Indien ech ter, wat gevreesd wordt, de vleugel gedemon- teerd moet worden, d'uurt het herstel minstens eenige weken Tanger en dan zal het veel moei te kosten binnen ddn gesteldten termijn gereed te zijn. Naar aanleiding van het onderhoud met den heer Fokker over het ongevali met d'e Fok- ker VII en zijn uitlating, dat de kosten van een nieuwen motor, welke f 12.000 zouden bedragen, op het moment niet door het co mite van den vliegtocht zouden kunnen wor den opgebracht, heeft de Tel. zich gewend tot den secretaris van het comite, dr. Groene- veldt Meijer, met de vraag, hoe de financiee- ring van den toefct er thans voorstaat. De heer Groeneveldt deelde mede, dat het comite slechts over een zeer kleine reserve be- schikte, zoodat men een schadepost ais bans moeilijk zal kunnen lijden. Zoolang het rap port van den heer Van der Hcqp niet is aan- gekomen, kan men tiiteraard nog geen1 bereke- ningen over de schade maken, Het vliegtuig is op beursnoiis te Rotterdam verzekerd, maar over de finesses der verzekering kon hi| niets meer zeggen. GESTOLEN BRIEF. Dcor een ingezetene van Durgerdam werd in Mei 1923 naar Leeuwarden verzonden een brief, waarin zich een postcheque be- vond. Thans is gebleken dat deze brief niet aan zijn adres is bezorgd, maar dat de cheque onder den valschen naam T. M.ounna, ten postkantore te Leeuwarden uitbetaald en dus de brief gestolen is. „WETENSCHAPPELIJK" INBREKEN Hoe de tegenwoordige tijden verschiilen van de vroegere kan men het beste nagaan, schrijft „De Politiegids". aan het doen en laten der inbrekers! Vroeger vond men bij het ontdekken van de inbraak de meubels'beschadigd, de gordij- nen van de ramen gerukt, de karpetten en het beddegoed bevuild en tegenwoordig, nu er wetenschappe'iik invebroken wordt, merkt men van vernieling of verwoesting niets nie- mendal. Vroeger zwaaiden de inbrekers met kaaf sen, revolvers en ploertendooders; tegenwoor dig Zitten zij aan uw tafel clean-shaven en ia rok gekleed en gij hebt moeite genoeg er voor te zorgen, dat uw oudste dochter niet gaat dwepen met uw vreemden gast. Vroeger slopen dieven en inbrekers uw huis binnen als ratten langs een trap; tegenwoor dig houdt er een sjieke auto voor uw deur stil. I Vroeger doorzochten de inbrekers uw heele huis, waar dan toch de waarden staken, die zij hebben wilden; tegenwoordig ontvangt gij geen inbreker meer of hij weet precies, waar gij uw waarden bergt en wat de gewoonten en gedragingen van u en al uw huisgenobten zijn. N i Geslepen, voorzien van de allermodemste en meest feiilooze hulpmiddelen, katachbig snel en meedoogenloos; ziedaar het jongste type van menschen, die het noodig achten a een beetje lichter te maken. INeNTING TEGEN' TYPHUS. Van 1901 tot-1910, toen men er nog diet aan dacht tegen typhus in te enten, bedroeg het aantal lijders aan die ziekte in Frankrijk 3.87 per 1000 en het aantal sterfgevallen l| per 2000. In 1923 was het aantal lijdiers aan typhus nog geen- 3 per 10.000 en het aantal sterfgevallen 1 per 25.000. I Die vermindering is toe te schrijven aan 'dfe meriting tegen de ziekte in het leger. Men weet, dat in 1870 de typhus meer sol- da ten heeft gedood dan het vuur van den vij- and:. ZIJ WAS NOG EEN BEETJE TE JON0. In Den Helder heeft een 21-jarige iosse werkman drie revolversdioten gelost op zijn buurman, die hem den omgang met zijn dochtertje, een meisje van 13 jaar, had1 ver- boden. De eerste'kogel trof den man in de fcaak, de beide andere schoten mis'ten. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. VOOR VOLKENBOND EN VREDE. De jaariijksche algemeene vergadering van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede zal Zaterdag 11 dezer te 's-Gravenhage plaats hebben. In deze vergadering zal een inkiding worden gehouden over wat ter laat- ste vergadering van den Volkenbond werd behandeld en besloten, door mr. J. Limburg, gedelegeerde van Nederland1. WIJZIGING VAN DE ARBEIDSWET 1919. De 'besturen van de Algemeene R.-K. Werk- geversvereeniging,, de Christ. Werkgeversver- ecniging, het R.-K. Verbond van Werkgevers- vakvereenigingen, het Verbond van Neder- lancfeche Fabrikantenvereenigingen en de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers hebben aan de Tweede Kamer een adres ge- richt inzake het wetscntwerp tot wijziging van de artikelen 22, 25, 74, 75 en 83 der Arbeidswet 1919 en de over dit ontwerp tus schen den1 minister van arbeid, haridel en nij- verheid en de Kamer gewisselde stukken, DE NEDERLANDSCHE MIDDEN- STANDSBOND. Dinsdag heeft te 's-Gravenhage de eerste vergadering plaats gehad van de beide groepsbesturen van den kortgeleden opgerich- ten Nederlandschen Middenstandsbond, wel ke een voortzetting is van de in 1902 ge- stichte organisatie. De Middenstandsbond. In een verieenigde vergadering van deze groeps besturen werd met algemeene stemmen tot al- gemeen voorzitter aangewezen de heer Ed. G. Schiirmann, te Rotterdam, die 00k voorzitter was van den ouden bond. INTREEREDE VAN PROF. Dr. H. T. DE GRAAF. De heer dr. H. T. de Graaf, door bet Haagsch Genootschap tot verdediging van den Christelijken godsdienst benoemdi tot bij- zonder hoogleeraar bij1 de theologische facul- teit aan de universiteit te Utrecht, heeft he- denmiddag zijn ambt aanvaard met het hou den van een1 rede. 1 R. K. POSTPERSONEEL. Dinsdagavond heeft te Utrecht een vergade ring plaats gehad van de afdeeling Utrecht van den R. K. Bond van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel „St. Petrus", waarin als spreker optrad de heer H. v. d. Broek, hoofd- bestuurslid van genoemden bond. In scherpe bewoordingen ricbtte hij zich tot de regeering over de door haar ingevoerde loonsverlaging, meer speciaal tot minstier Co- lijn. De geestelijke adviseur, kapelaan Van Del- den, sprak 00k zijn ledewezen uit over het geen de regeering thans dcet, doch hij hoopte, dat de leden vast zullen houden aan de Roomsche beginselen en zullen inzien, dat staking op dicn grond uitgesloten is. Ook hij adviseerde, zich krachtig achter de leiding der organisatie te stellen en zich daardoor te la ten leiden. KORTE BERICHTEN. r Onder Watergang, in de gemeente Landsmeer, is Dinsdagmiddag een 'bejaarde man door een tram overreden. Toen de tram tot stilstand was gebracht, bleek de man reeds overleden. Sederf Zaterdag wordt te Nijmegen ver- mist de heer J. F. v. d'er Vliet, oud 62 jaar, gepens. bouwkundig cpziclrter van de genie, Op Zaterdag 25 dezer zal te Arnbent een algemeene vergadering van de Vereenr- ging; van gemecnteraadsleden in (feut Vr«. iieidsbood worden ceiwudea. ALRMAARSCHE COORANT. IBK'M milium iiihii

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1