DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hondcra zes en fwintigsfe Jaargang NO. 240. Dif nuiatatt B&fctaf uif 2 AJbonnementsprijs bij Tooruitbetaling per 3 maanden f 2.fir. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regcl, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. YRUDAG Diredeur: 0 H. KRAK, Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 10 OCTOBER Buitenland DE BURGEROORLOG IN CHINA. Volgens een berioht uit Moekden heeft het leger van Tsjang Tso Lin Woensdagavond Sjanhaikwan bezet en het Tsjili-leger versla- gen, dat in wanorde terugtrekt op Tsinwang- tau. Vele soldaten van Tsjili zouden zijn over- geloopen naar het leger van Tsjang-Tso-Lin. Sjangaikwan ligt op ongeveer 280 K M. he- melsbreedte van Peking aan de Golf van Petsjili aan dten spoorweg naar de hoofdstad. Tsinwangtau ligt aan denzelfden spoorweg zuidwestelijk en in de. buurt van de thans door het leger van Moekden bezette plaats. Een draadloos bericht uit New-York zegt, dat, volgens een uit Tientsin cmtvangen me- dedeeling, het oprukkende leger van Mandsjoe- rije ten Noorden van Sjanhaikwam den Groo- ten Muur heeft doorbroken. Woe Pei Foe vertrekt hedenmorgen naar het front na een lang opontboud in de hoofd stad, alwaar hi} gepoogd heeft de financien voor de expeditie tegen Tsjang Tso Lin te re- gelen. Deze moeilijkheden zijn echter nog niet overwcmnen De bepalingen van het hoofd der maritieme douane over'het gebruik van de nieuwe uitge- geven schatkistbiijetten hebben de biirgerlij'ke autoriteiten in staat gesteld aan de politie en de gendarmes van Peking het achterstallige loon oyer acht en resp. tien maanden te beta- len, waardoor hetg evaar voor opstand van deze corpsen, welke door de bewoners van het land om Peking werd gevreesd, is voorko- men. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Het offensief in Marokko is tot stilstand gebracbt. De wegen van Ceuta naar Tanger en van Tanger en Tetoean naar Sjespoean zijn veilig. Over den toestand in het Larache-gebied, waar de Spaansche troepen enkele dagen ge« leden een ernstige nederlaag leden, welke door het Directoire erketid is, zijn geen inlich- gen te verkrijgen. Er gaat een geruebt niet bevestigd, maar evenmin ontkend dat en kele honderden Spanjaarden, waaronder 18 officieren, door de Mooren zijn gevangen ge- comen in het Larachegebied. DE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDIe. De was van de Joemna heeft thans Agra (een van de groote steden in de N.W. Ver- eenigde Provincien) bereikt, waar de stroom tot een nimmer gekende lioogte steeg en aan- zienlijke schade aanrichtte. Een deel van de katoenfabriek van Agra is ingestort en de ta- pijtfabrieken zijn weggespoeld. Het plaatselijk spoorwegverkeer ligt stil en de verbinding met Tundla (24 K.M ten O. van Agra) is ver- broken. De was van de Ganges neemt af. EEN CONFERENTIE VAN COMMUNISTISCHE PARLEMLNTS- LEDEN. In het Volkshaus afhier hidden de OGtnmu- nisten heden hun tweede intemationale con- ferentie van pariomentsleden. Uit Fraokrijk, Engeland, Tsjecho-Slowakije, Italie, Zwitser- land, Belgie, Nederland en Denemarken wa- ren 24 gedelcgeerden aanwezig. Het congres bield zich bezig met de gevol- gen van het plan-Dawes, dat voor de bui- tenlandsche arbeiuers even noodlottig wordt geatbt als voor de 'Duitsche. Het doel, dat de oommunistisehe partij zich heeft gesteld, is, de leiding te lcrijgen in den loonstrijd, ten einde daardoor de macht te veroveren. NIEUWE ONLUSTEN TE ALLAHABAD Gistermorgen was het te Allahabad rustig, maar later op den dag is er in verschillende wijken van de stad opnieuw gevochten tus- schen Hindoes en Mohammedanen, waarbij 4 personen werden gedood en 20 gewond. Het totaal aanital dooden sinds de onlusten Maan- dag begonnen, is tot 9 gestegen, het aantal gewonden tot 70. De winkels zijn gesloten. He1! zakenleven ligt stil. Door militairen en politie wordt ge- patrouilleerd. DE DUITSCHE EIGENDOMMEN IN JAPAN. Tusschen den Duitschen gezant te Toikio en de Japansche regeering is na langdurige jnderhandelingen een overeenkomst gesloten waarbij de kwestie van de liquidatie der tij- dens den oorlog in beslag genomen Duitsche eigendommen en de andere tusschen beide landen hangende kwest'ies worden geregeld. De uitvoering dezer overeenkomst zal waar- schijnlijk ertoe leiden, dat de Duitsche partii- culieren in Japan rneer dan 2/3 van de waar- de hunner geliquideerde bezittingen terug jKrijgen. DE REGEERINGSCRISIS IN ENGELAND. MacDonald is gistermorgen door den Lo sing in audientie ontvangen. Hij adviseerde dezen het parlement te ontbinden. Naar gemeld wordt, heeft de koning zijn goedkeuring aan dat voorstel gehecht. Algemeene verkiezingen worden op 8 No-, vember verwacht, in welk geval een procla- matie, waarbij het padement wiordt, onthon- den op 20 October, zal wordiein uitgevaardigd, terwijf de candidaatstelling op 29 October zou plaats hebben. De Londensche ochtendbladten betreuren algemeen de noodzakelijkheid van nieuwe verkiezingen, in v: band met den ouguiisii- gen ierugslag op den handel. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Berichten uit Sovjet-Rusland en Bessarabie schetsen in de Zuid-Westelijke deelen van Rusland toenemende mocilijfcheden met de voeding in zeer sombere kleuren. Langs de spoorlijnen komen duizenden vluchtelingen uit de door den hongersnood geteisterde site- den samen. De toestand wordt nog erger, do :rdat er geen voldoende mogelijkheden van verwer bestaan. Zoodra er treinen binnenko- men storten zich honderden op de reeds over- volle wagons en verzoeken meegenomen te worden, terwijil zij bij de reiziger§ en het treinperscineel om brood bedelen. Het spooi'wegbestuur heeft om troepen ver- zocht, daar anders het verkeer niet gehand- haafd kan worden. Men yreest voor ernstige onlusten. NIEUWE ARBEIDSWET IN CHILI. In Londensche City-kringen wordt verteld, dat de nieuwe Chi'leensche arbeidswet door den Senaat is aangenomen en officieel gepu- bliceei'd. De hoofdtrekken van de wet zijn: de beperking van het aantal wekelijksche werk- uren tot 48 en de verplichte hestemming van niet minder dan 20 pCt. van de netto-op- brengst van handds- en industriede ondeme- mingen, voor de betaling van een jaablijksche gratif icatie aan de werknemers. HET SPOORWEGONGELUK IN ITALIe Het aantal gewonden bij het spoorwegon- geluk te Santa Margherita is tot 30 gestegen. De oorzaak is nog niet bekend. GEEN PAGEKOPJES VOOR VERPLEEGSTERS. Met 20 tegen 14 stemmen heeft het atrmbe- stuur van Derby beslist dat verpleegsters, in de instellingen onder dit bestuur vallende, geen pagekopjes mogen hebben. Verscheiden leden beweerden, d'af 'kort haar hygienischer was voor de verp eegsters. Mee- oedeeld werd, dat tegen drie verpleegster die heur haar hadden doen afknippea, bezwaar was gemaakt door patientenvandaar het ultimatum. RUSSISCHE DIAMANTEN NAAR BELGIe. Eenconsortium, waarvan een der voor- naamste diamanthandelaars van Antwerpen dee! uitmaakt, zou, volgens de Tel., van de Poolsche regeering 140 000 karaats Russi- sche diamant gekocht hebben, ter waarde van 18 mililoen gulden. Deze diamanten kwamen grootendeels voort uit de schatten van de Russische kroon. NA DE NEDERLAAG VAN DE LABOUR REGEERING. Gisieravond kondigde de premier in het Lagerhuis de ontbinuing van het parlement aan. Spr. stelde voor het Lagerhuis te sluiten en zcnder verwij! de verkiezingen te doen plaats vinden. Onrbinding thans beteekent dat de candi- daat'sstellingen op 18 October kuninen plaats vindfen en de verkiezingen op 29 October. Hierna werd de zitting van het Lagerhuis gescho'rst tot zes uur. Op den afgesproken tijd kwam het Huis weer bijeen en begaven de leden zich naar het Hoogerhuis, om ken- nis te nemen van de koninklijke goedkeuring op de aangenomen wetsonhverpen en om de rede van den koning aan te hooren, waarmede het parlement werd gesloten. De toespraak van den koning gaf een overzicht vain de werkzaamheden der regeering. Hierna keerden de Lagerhuisleden naar hun Huis terug, waar de toespraak van den koning opnieuw werd voorgelezen door den speaker, waama tot formeele sluiting van het Huis werd overgegaan. H'EVIGE STORM BOVEN HET KANAAL. Zoowel uit Frankrijk als uit Engeland ko men berichten omirent hevige stormen, welke Dinsdag langs de kusten en boven't Engel- sche Kanaal hebben gewoed. Er zijn vele menschenlevens te betreuren, terwijl vooral aan de Fransche kust groote schade is aan- gericht. Verscheid'ene visschersbooten zijn ver- gaan. In Engeland viden tevens hevige regens. Groote gedeelten van het land zijn in meren veranderd. Cornwall is overstroomid; de be- volking te St. Ives en Redruth moest 's nachts de bedden verlaten, daar het water de woningen binnenstroomde. Talrij'ke^ die- ren verdronken, terwijl schoorsteenen zijn af- gewaaid en duizenden bcomen zijn oniwcrtekl. DE RECHTSRADICALE BEWEGING IN DUITSCHLAND. In Maagdenburg zijn ta'l van vooraan- staande ingezetanen, waaronder een gemeen- teraadslid, door de- politic gearresteerd,. om- dat men hen verd'enkt een geheime organisa- tie te hebben opgericht. Bijna alle gearres teerden zijn Nationaal-socialisten. STORM IN BELGIe. De storm heeft zoowat overal groote schade aangericht en ongdukken veroor- zaakt. Honderden bcomen zijn ontworteld, da- ken weggeslagen, het tdegraaf- en telefoon- verkeer onderbroken. Te Evere, bij Brussel, is een nieuw, nog onbewoond huis omgewaaid; Te Buisingen is een vrouw gedood ©nder een neerstortende telefoonpaalte Heusden, bij Gent, werd een voerman verpletterd onder een ontwcrtelden populier; tie Pamel kwam een boom op vier kinderein terecht, waarvan twee werden gedood; te Ostende bleef de paket- boot „Stad Antwerpen" in het zand steken, nadat zij fegen de pier was geworpen; te Kortrijk zijn drie meisjes doodelijk gekwetst onder een weggeslingerd dak te Chaceliucau is een meisje stervend van onder een omge- waaiden muur gehaald. DE MOORD OP ERZBERGER. Gistermiddag is Schulz, de moordenaar van Erzberger, op last van den Hongaar- scheii minister van Justitie op vrije voeten ge steld. Voor zijn vrijlating verklaarde hij1 nog in werkelijkheid Schulz te zijn. Tegen "hem zal noch op grond van de Hongaarsche wet een proces worden begonnen noch zal hij worden geinterneerd of uitgewezen. De Duitsche gezant zal bij de regeering te gen deze vrijlating protesteeren. VECHTENDE DEUTSCH- VOLKISCHEN. Dinsdagavond heeft in den Hofbrauhaus- keller te Miinchen een vergadering van Deutsch-Volkischen plaats gehad, die met een verwoede vechtpartij eindigde. De rijks- dagafgevaardigde Jacob hield een rede, waarin hij ernstige verwijten richtte tot zijn medeafgevaardigde Esser, die in de zaal aan- wezig was en daartegen heftig protesteerde. De politie was ten slotte gedwongen tus- schenbeiden te komen en de zaal te ontrui- men. DE OPSTAND IN BESSARABIe. Naar de bladen melden zijn bij een opstand onder de boeren in Bessarabie vijfhonderd opstandelingen gedood. DE LEENING AAN DUITSCHLAND. De New-York Times" meldt dat de voor- bereidingen inzake het uitgeven van een lee- ning aan Duitschland beeindigd zijn. DE BELGISCHE BANDIETENBENDE. De Brusselsche correspondent van de Tel. meldt: Te Versailles werd Jules Bens uit Hove aangehouden. Hij was een der vooraanstaan- de leden der bende Nauwelaerts, de bekende dieven- en moordenaarsbende. Het heet dat dat ^angehoudene 50 tot 60 misdrijven op zijn geweten heeft. De behandeling der zaak Nauwelaerts zal waarschijnlijk nog eenigen tijd moeten uitgesteld worden, want in ver- band met de aanhouding van Jules Bens ver wacht men nieuwe onthullingen. Men weet reeds, dat het gerecht allerlei moeilijkheden voorziet: al de gerechtszalen blijken te klein om de beruchte voetbranders te ontvangen met de vereischte plechtigheid; het aantal vragen dat de gezworenen zal moeten beantwoorden zal zoo groot zijn, dat zij verscheidene dagen zullen dienen te be- raadslagen. Weldra zal het noodig zijn een boekhouder te benoemen om de rekening bij te houden van de gepleegde misdrijven. De politie had vernomen, dat Jules Bens zich naar Amehka had ingescheept. K'ort geleden werd bericht, dat hij te Sint Quentin was gezien. Maatregelen werden genomen en thans is hij te Versailles aangehouden. In 1919 was hij de aanvoerder van de ban- dieten, die een gruwelijken moord pleegden te Iseghem-Heester. Vermoed wordt ook, dat hij de leider was der bende van de voetbranders, die de Polders lang on veilig hebben gemaakt. KORTE BERICHTEN. Naar uit Triest wordt gemold is over Boekarest de staat van beleg afgekondigd, daar gevreesd wicrdt voor een aanslag op de Roemeensche Staategebouwen. Eenige officieren, leden van de interge- ailieerde controle-oommissie, hebben bij de in- spectie van een infanterie-kazeme tie Dresden 20 kanonnen ontdekt, welke niet wanen opge- geveo. Het Observatorium te Potsdam heeft Dinsdagavond op een afstand van 3500 4000 K.M., een aardbeving geregistreerd. De Iereche grensregelingslcwestie is in derde lezing door het Hoogerhuis aangeno men, zoodat het wetsontwerp thans door beide huizen van het parlement ongeamen- deend is aanvaard. Vdjftien personen zijn gedood, vijf ge wond en gebouwen beschadigd bij een yuur- werk-ontplo'ffing tijdens het groote Hindoe- sche Kotha-feest te Simlia (Britsch- Indie.) Het Itailiaansche blad „Puris Midi" zegt uit goede bron te vernemen dat Musso lini het eiland Capri aan den Volkenbond heeft aangeboden als rustoord voor intellec- tueele arbeiders. Het Politidke Bureau te Moskou heeft besloten tot vorming van een Interscandina- visch orgaan. belast met de algemeene leiding der communistische organisatie in de Scandi- navische landen. De pogingpti' van den Duitschen rij'kskan- selier tot uitbreiding der rijksregeeringsooali- tie met de Duitsch-nationalen en de sociaal- democraten, zijn mislukt. Vennoeddijk blijft het huidige kabinet aan. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister was aan de orde het wetsontwerp tot verhooging en wij- ziging van hoofdstuk V a der Staatsbegi'oo- ting voor 1923 (11^ millicen voor Onder- wijs, als gevolg van intrekking van bezuini' gingsmaatregeien) Na een enkele inlichting van den minister werd het wetsontwerp goedgekeurd. De heer v. d. Voort van Z ij p (A.-R.) vroeg de Kamer verlof vragen te mogen rich- ten tot den Minister van Waterstaat over de haven van Vlissingen Vrijdag zou ever dit verzoek worden be slist. Drieploegen-stelsel. A'an de orde was het wetsontwerp tot wijzi- zing van eenige artikelen der Arbeidswet 1919, waarvan dc bedoeling is definitief het drieploegen-sfelsel toe te laten in de vol- continu-bed'rijven De heer van der Waerden (S.-D.) herinnerde er aan, dat het ehtisch-sociale ar gument den doorslag gaf bij de beslissing over het drieploegen-stelsel, dat de' minister nu weer wil toelaten uit vrees voor de concur rence van het buitenland. Spr. erkende het gewicht van dit laatste argument, maar z. i. maakt het deze belangrijke wijziging niet ab- soluut noodzakelijk. Verlenging van den overgangsmaatregel voor eenige jaren ondervindt bij spr. geen be zwaar. Definitief-vaststellen echter acht hij niet gewenscht. -» In dim geest heeft bij amendementen inge- diend. De heer Kersten (Staatk Ger. Partij) achtte den achturendag demoraliseerend voor de arbeiders en ongerijmd voor de bedrijven De heer Smeenk (A.-R.) zeide, dat dit on twerp velen in moeilijkheden brengt. Hij is tegen den Zondagsarbeid, die juist door dit ontwerp weer wordt toegelaten. Spr. wilde liever nog eenige jaren de definitieve beslis sing opschorten. Zondagsarbeid achtte spr. ten slotte alleen toelaatbaar als de technische noodzakelijkheid dezen vereischt, maar wanneer dit niet't ge val is, moeb spr. zich tegen dien arbeid ver- zetten. De grootst mogelijke beperking van den Zondagsarbeid is z. i. gewenscht Het tweeploegenstelsel brengt hooge kosten met zich mee, maar het drieploegenstelsel neemt em krachtige rem tegen Zondbgsarbeid weg en daarom blijft spr. aarzelen ten opzichte van dit ontwerp. De minister moet feitelijk ieder geval op zichzelf beschouwen en vra gen of de buitenlandsche concurrentie inder- daad zoo ernstig is, dat zij Zondagsarbeid en drieploegenstelsel noodig en onvermijdelijk maakt. De heer Snoeck Henkemans (C-H) vreesde eveneens een toeneming van den Zon dagsarbeid en bepleitte een verlenging van den bestaanden toestand. De Minister van Arbeid, de heer A a l b e r- se, begon met te wijzen op een misverstand. Dit ontwerp brengt geen wijziging in de vrij- heid van Zondagsarbeid. Die vrijheid is in de wet geregeld en die regeling blijft omaange- tast. Art. 22, 3e lid. regelt dit punt reeds nauwkeurig en daarin stelt spr. geen wijzi ging voor. Het punt van 'den Zondagsarbeid ligt dus volstrekt buiten dit ontwerp. Vervolgens verdedigde spr. het ontwerp. Alles wat hij 4 jaar geleden heeft gezegd, handhaaft hij onverkort. De ethisch-sociale motieven zijn ongewijzigd, maar argumenten van economischen en technischen aard zijn thans prevaleerend. Hoe men vreest, dat dit ontwerp den Zon dagsarbeid zal vermeerdieren, is spr. onbe- grijpelij'k. Spr. vermoedt eer het tegendeel. De kunstzijdefabrieken hebben reeds 4 jaar gelegenheid gehad om Zondags te wer- ken3'A jaar hebben zij daarvan geen ge bruik gemaakt en daarin ligt dus geen argu ment tegen dit wetsontwerp Spr. bleef voor een vierploegenstelsel en bleef hartelijk nopen, dat dit stelsel intema- tionaal wortd ingevoerd. Bij wijze van over- gang moest hij het drieploegenstelsel toestaan cn hij betreurde het, dat dit thans gehand- haafd moet worden. In alle landen, waarme de wij concurreeren, geldt helaas die regeling nog en dus moet spr. tot een handhaving be- sluiten. Mocht er verandering komen he laas ziet spr. ze niet komen dan zou hij zich haasten om wijzigingen voor te stellen. In Engeland is toegezegd dat een Arbeidswet zal worden ingediend op de basis van de overeenkomst van Washington, dus een drie ploegenstelsel. Verlenging van den overgangsmaatregel is gevraagd- Voor de Industrie is het noodig, dat zij weet waar zij, aan toe is. Het hoog- ovenbedrijf heft indertijd v66r dte stichting reeds gevraagd of he er op kon rekenen, dat het drieploegenstelsel gehandhaafd bleef. Ware het niet met zekerheid te z,eggen, dan was dit bedrijf niet begbnnen. Wanneer de in- vcering met zes jaar werd verleend, dan kan die zes jaar van verandering geen sprake zijn en is dus de leans op verbetering gedurende die jaren illusoir. Ten slotte herhaalde spr., dat aannemen of verwerpen van dit ontwerp geen wijziging brengt in den Zcndagsarbeid. De heer Smeenk (A.-Rwas niet over tuigd. Thans is dte Zondagsarbeid niet inge voerd, omdat men voorzag, dat beendiging der overgangsbepalingen daarin weer wijzi ging zou brengen. Wanneer men echter wert, dat het drieploegenstelsel blijft, is de toestand anders eh zal men eerder tot Zon dagsarbeid overgaan. De Minister zette nog uiteen, dat het hier alleen gaat om het vol-continu-bedrijf en dat dat met den Zondagsarbeid miets heeft te maken. Het gaat niet aan den toestand van de industrie slechter te maken alleen om't moei- lijker te maken dat Zondagsarbeid wordt ver- richt. Dit is geen economisch stelsel opbou wen en daartegen verzet spr. zich. Artikelen Artikel 1. De heer van der Waerden (S.-D) 1 ichtte hierbij zijn amendement toe, dat den Minister vrijheid wil geven om vergunning te verleenen voor het drieploegenstelsel. De Mi nister kan dan ieder geval op zichzelf beoor- deelen en zich vergewissen van de noodzake lijkheid van dte gevraagde vergunning. Dte heer Snoeck Henkemans (C.-H.) stelde voor den overgangstermijn met drie jaar te verlengen. De heer Dress el ftuijs (V B.) achtte dit laatste voorstel een gansch nieuw ontwerp en had bezwaar dit a l'improviste te beoordee- len. Hij kon de gevolgen daarvan niet over- zien. De Minister kon het amendement- Snoeck Henkemans niet geheel overzien. Wei is het gevolg er van, dat de termjjn in art. 27 ook met drie jaar wordt verlengd en dan gaat het verder dan het wetsontwerp van den Mi nister. Het amendement-v. d. Waerdten zal zeer veel moeilijkheden brengen en veel' romp- si omp. Het amendement-Snoeck Henkemans werd verworpen met 42 tegen 41 stemmen. Vo6r de Christ.-Hisit., antirevolutionnairen en sociaal-democraten. Het amendement-Van der Waerden werd verworpen met 56 tegn 27 stemmen. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) zou voor, het ontwerp stemmen, omdat ver- werping aqtomatisch onmiddellijk zou ver- plichten tot invoering van het vierploegenstel- sef Het wetsontwerp werd goedgekeurd! met 49 tegen 34 stemmen. Aan de orde waren verschillende onderwer- pen welke werden goedgekeurd. Crediet Hhndelskamer. Aan de orde was het wetsontwerp in zake het crediet aan de Handelskamer, groot 649.000. De heer S t a a I m a n (V. B.) herinnerde aan de lijdensgeschiedenis van ae Handelska mer. De heer M i c h i e 1 s e (R K.) meende, dat de Staat hier voor een verpliehting staat en het gaat er om of de Staat thans het verlies accepteert of alsnog tracht er uit te komen met de kans, dat het grooter wordt. Verwer- ping van dit ontwerp heeft eigenaardige ge volgen. Het bedrag aan de Ned. Bank moet dan anstonds worden voldaan en wij1 weten niet of er iets van terug komt. Spr. had nog goed vertrouwen in de Handelskamer. De heer Van W ij n b e r g e n (R. Kwas bereid het ontwerp tte aanvaarden, omdat het doel niet is de Handelskamer te steunen, maar wel om grooter verlies te voorkomen voor den Staat. Dat achtte hij een wijze daad. De heer Z ij 1 s t r a (A. R.) meende, dat het verkeerd is geweest de duurtebestrijding vodrop te stellen bij het verleenen van steun. Hij is voor het cntwerp om gevrijwaard te zijn tegen grooter verliezen. De heer Oud (V. D.) vond', dat de Staat zich aan deze verpliehting niet kon onttrek- ken De heer D r e s e 1 h u ij s (V. B.) meende, dat we moeten vragen wat het voordeeligste is voor den Staat. De Staat is niet voldoende gewaarborgd door idt ontwerp en dat is voor spr. een ernstig bezwaar. De heer vanderWaerden (S. D) zou het een groot nadeel vinden als de Handels kamer verdween en dus was hij bereid het ontwerp te steunen, vooral omdat de Staat zelf de Handtelskamer eerst heeft geholpen. De Minister van Financien, de heer Co- 1 ij n, ging na hoe het crediet is ontstaan. De vergadering werd verdaagd tot heden 1 uur. (Jemengd nieuws DE VLIEGTOCHT NEDE-RLAND-INDIe. Het Haagsche Aneta-kantoor heeft van den heer Van der Hoop uit Plovdiv op het aan hem gezonden telegram, van dteelneming en bemoediging het volgencie telegrafisehe antwoord ontvangen: „Dank deelnemen. Bemanning wenscht niets liever, opnieuw beginnen. Houd stem ming Hollan warm." De Javabode schrijft de mislukking van de vlucht toe aan koopjesmanie. De Fokker VII is de eenige van zijn klasse. Er zijn geen depots, geen reservedeelen, geen reservema- chines. Met groote mpeite heeft men, aldus het blad, het zoo.ver gekregen, dat met lucht- schipperen en geluk alles wel zou. zijn losge- loopen. Deze speculatie is verkeerd uitgeval- len, waardoor een grootsche nationale onder- neming is gecompromitteerd1. Het psycholo- gische moment is aangebroken om - sponlaan een tlegram naar Bulgarije te zenden, dat een bankcrediet wordt geopend, om de^apega- pen liggende nationale eer te redden: Het Bat. Nieuwsblad zegt, dat de tegen- slag van Philippopel een groote teleurstelling is, meer niet. Het blad1 dringt er op aan, dat men niet zal lamenteeren. Maar overdoen, een tweeden, dtesnoods een derden keer. De voorzitter van het Indische Vliegcomitf heeft verklaard, in een interview met Aneta, dat nu juist alles moet gedaan worden, om de 'voortzetting van den tocht mogelijk te maken. Hij noemde het verblijdend, dat het Medansche comite gisteren in denzelfden geest heeft geseind. Het moment is zijns in- zienq aangebroken, dat Indie's burgerij blijk moet geven van belangstelling door finan- cieele bijdragen. Tot nu toe bracht Indie in totaal slechts f 5000 op. Vandaag vergadert het comite ter beraadslaging over de snelste inzameling van de benoodigde gel den, onge veer f 25,000. Het Indische Nieuws van den Dag heeft 'een inschrijcing geopend en ging voor met i f 500, waaraau het persbureau Aneta toe- ALKMAARS2HE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1