DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. DAI 4 Co. Garage Scharloo 24. Tel. 490. Onderwijs naar begaafdheid. Mo. 241. Hondera zes en twintigste Jaargang 1924 Abonnementsprijs Ibij Yooruitfoetaling per 3 maandcn f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. ZATERDAO Buitenland. pit murimer Sesfaat uTf 4 bla'den. Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 11 OCTOBER mm. Toen wij in 1921 de reorganisatie-plannen van het Lager Onderwijs hier ter stede be- spraken, hebben wij nadrukkelijk de aandacht op het voorbeeld van Dordrecht gevestigd waar men in het bijzonder rekening met de begaafdheid der leerlingen heeft gehouden, Niet alleen bestaat daar een school voor buitengewoon onderwijs voor kinderen wier geestelijke aanleg hun niet toestaat het on derwijs der gewone school te volgen, maar bovendien worden de minder begaafde leer lingen in zoogenaamde B. scholen overge- bracht, waardoor het onderwijs zoowel voor normale als voor minder begaafde leerlingen doeltreffender kan worden. Men heeft de splitsing van kinderen in knappen en dommen wel eens onpaedago- gisch genoemd, maar het is volkomen juist, wat Burg, en Weth. van Dordrecht destijds opmerkten, dat juist door de splitsing de dcmheid veel minder op den voorgrond treedt. "Het plaatsen van kinderen in de B. klassen waarvan een groot gebruik wordt ge- maakt wordt over het algemeen door de ouders met instemming begfoet, omdat daar- door voorkomen wordt, dat hun kinderen tel- kens weer moeten blijven zitten. Het verdriet, dat zgn. domme kinderen den ganschen schooltijd door moeten ondergaan werkt terug op het gezinsleven. Voor deze kinderen, die, in aparte klassen geplaatst, wellicht tot de besie leerlingen be- hooren, heeft het willen leeren voor- al waarde. Maar dat willen bracht hen tot dusver weinig verdgr en verdween ten slotte bij het telkens blijven zitten en het gevolg was, dat deze leerlingen, te oucl voor hun omgeving en zonder leerlust, dikwijls onrust en beroe- ring in de klas brachten en daardoor dubbel remmend op den voortgang van het onder wijs werkten. Wij hebben er destijds voor gepleit ook fe Alkmaar een zgn. B. school voor de minder begaafden op te richten of anders aan deze leerlingen in een der zevenklassige scholen het dan in langzamer tempo gegeven tinder wij s van een Zesklassige te verstrekken. Daarvan is bij de reorganisatie niet geko- men en het gevolg is, dat er op alle scholen leerlingen zijn, die in de klasse waarin zij geplaatst zijn niet thuis behooren, tot schade van hen zeif en van hun ldasse-genooten. Slechts heeft de oprichting in 1921 der school voor buitengewoon onderwijs in het Victorie-park de lagere scholen van de minst- begaafde kinderen ontlast, zoodat er althans van eenige scheiding tusschen normale en minder normale leerlingen en beslist achter- lijke kinderen kan worden gesproken. Deze selectie is het onderwijs zeer zeker ten goede gekomen en dat de school voor bui tengewoon lager onderwijs zich sinds hare stichting steeds uitgebreid heeft, bewijst wel, dat men ook te Alkmaar begrenen heeft een splitsing naar begaafdheid niet geheel ach- terwege te kunnen laten. Het was juist om met .dit buitengewoon la ger onderwijs eens nader kennis te maken en er zoo mogelijk eens meer de algemeene aan dacht op' te vestigen, dat wij het hoofd der school, den heer Fr. Visser, verzocht hebben ons eens iets meer van zijn leerlingen, zijn werkwijze en de daarmede bereikte resultaten te vertellen. Deze was dadelijk bereid ons alle gewensch- te inlichtingen te verschaffen waarna we de- zer dagen een bezoek aan de thans geheel verbouwde school gebracht hebben, waar het onderwijs bij de drie daaraan verbonden leer- krachten in vollen gang was. De klasse-lokalen, ruim en frisch, de wan- Hen gesierd met kleurige schcolplaten, en op de vensterbanken overal bloempotjes met be gonia's maken al dadelijk een prettigen in- druk. Door de wijdopen ramen ziet men de be- drijvigheid in het Noord Hollandsch Kanaal en dat voile frissche buitenleven doet al da delijk de gedachte verdwijnen, dat men hier moeizaam en vol inspanning tracht den minst begaafden onzer Alkmaarsche leerlingen eenige levenswijsheid en kennis bij te bren gen. Van zich boven hun krachten inspannende paedagogen en van leerlingen die moedeloos zijn omdat zij begrijpen moeten wat boven hun bevattingsvermogen gaat, is hier dan ook geen sprake. Integendeel, hier is het leeren spelen en het spelen leeren. Hier niets dan opgewekte en montere ge- zichtjes van jongens en meisjes die zich thuis voelen in een omgeving waar zij niet langer als vroeger als domsten van hun klassen on- willekeurig telkens weer hun geestelijke min- derwaardigheid moeten gevoelen. Hier zitten jongens van elf en dertien j$- ren broederlijk tusschen de kleintjes van zes en zeven zonder dat een der. klasse-genooten zich daarover verwondert, omdat het vanzelf sprekend is, dat de indeeling der leerlingen hier naar begaafdheid en niet naar leeftijd plaats vindt. Ea w$ar het meer of minder begaafd liju geen schande maar eenvoudig een zonder meer te aanvaarden verschijnsel is, wordt er hier met bijzondere zorg voor gewaakt dat ook de oudsten en meest achterlijken in geen enkel opzicht een gevoel van minderwaardig- heid kunnen krijgen. In He hoogste afdeeling van klassen kan hier minder goed gesproken worden gaf de heer Visser bij ons bezoek een taalles. De jongens, klein en groot, waren groeps- gewijze ingedeeld en kregen verschillende op- gaven. Van een zin, waarvan de woorden gemak- keliik te raden waren, werden de eerste letters op het schoolbord geschreven en dan was er een algemeene wedstrijd in het zoeken der woorden en in het netjes schrijven daarvan in de schriften, die na elken regel door den heer Visser gecontroleerd werden. leder deed zijh uiterste best en het is op- merkelijk hoe juist deze leerlingen bijzoncle- gevoelig voor een goedkeurend en aanmoedi- gend woord blijken. In een met werktafels en kleine hankies ingericht lokaal was de onderwijzeres mej De Keijzer met het vak handenarbeid bezig. Voor de Ieerkrachten aan de scholen voor buitengewoon lager onderwijs is de acte voor handenarbeid verolicht, omdat dit vak uitter- aard op deze scholen een bijzondere plaats zal moeten innemen. Hier zijn de leerlingen voor hun later leven niet allereerst op hersenwerk maar wel op handenarbeid aangewezen en het is van groo- te beteekenis hen reeds vroeg de liefde voor hun arbeid en de handigheid voor het zelf knutselen van allerlei werkstukjes bij te bren- gen. Ook hier was alles in voile actie. Er werden fraaie mandjes uit papierstroo- ken gevlochten. er werden papieren en bord- napieren schilderii-lijstjes gemaakt, er wer den van klei allerlei voorwerpen geboetseerd die, tot groote voldcening der jeugdige beeld- houwers met echte verf in de natuurlijke kleuren beschilderd worden. De meisjes naaicfen ponnenkleerties of bor- duurden on stukies stramien die dan telkens weer triomohanielijk aan de juffrouw ver- toond werden om te laten zien hoe neties 't was en wat een nroot eind ze nu van middag al weer opneschoten waren. En toen de bel van het speelkwartier luid- de kostte het werkelijk nog eenige moeite de kinderen tot neerleggen van 't v/erk en naar 't vrije snel oo de speelnlaats te krijgen. Overal stonden gekleurde feekeningen op h°t b'ord en in de afdeeling van iuffrouw Wagemaker hleek een reeks fraaie teekenin- genzelfs tot een en hetzelfde vertelseltje te behooren. Deze afdeeling voor de jongsten en minst begaafden +elt kinderen van zes tot dertieniarigen leeftijd. De ousten zullen het in hun sehooljaren niet veel verder dan deze afdeeling brengen maar wanneer zij in sommige vakken uihnun- ten mogen zij de lessen daarvan geregeld m de andere afdeelingen biiwonen, zoodat een Igemeen mindere begaafdheid hun deson- danks gelegenheid tot voortgezette ontwikke- ling in biizondere vakken geeft. In deze eerste afdeeling, die wel een der mceiliikste zal.zijn, wordt een biizondere zorg aan de oefening der zintuigep gewiid. Hier worden het gevoel, het gezicht, het ge- hoor en de reuk stelselmatig geoefend, zoo dat zelfs de meest achterliiken een eigen oor- jjed en eieen onderscheidings-^ermogen bij- gebracht worden. Voor de lessen in het oefenen der zintul gen die niet alleen in de eerste afdeeling gegeven worden geldt bovenal de regd, dat spelen leeren en leeren spelen moet zijn. Mej. Wagemaker verliest haar jeugdige discipelen, die ieder voor zich een andere be- zigheid hebben, geen moment uit het oog, en weet, evenals hare ccllega's, elke oefening zoo prettig voor te stellen, dat de kinderen vol ambitie aan het werk gaan en er een eer in stellen, zoo knap te zijn, dat zij binnen den kortst mogelijken tijd met een volgende oefening kunnen beginnen. Hier en daar zit er een met een blinddoek voor de oogen en die moet dan op het gevoel allerlei groote en kleine blokjes in de precies daarvoor passende openingen van een hou- ten legplankje brengen. Dat lijkt heel eenvoudig, maar het duurt soms nog een heelen tijd eer de kleine vin- gertjes de blokjes zoo betast en alle openin gen van het legplankje zoo gecontroleerd hebben, dat alles in elkaar sluit. Om beurten stopt er een het hoofd diep m de beide handjes weg en na de verzekering, dat hij heusch niet kijken zal, slaat de juf frouw met een hamertje tegen een drietai bakjes, die een verschillend geluid geven en dan moet het proefkonijntje op den klank a. hardop zeggen, tegen welk bakje of schote.- tje geslagen is geworden. Op een der banken worden strikken gelegd en op andere knoopen of haakjes vastge- msskt Er zijn doorgesneden prentbriefkaarten die elkaar gepast moeten worden en er zijn tal van kleine kastjes met fleschjes die veel op elkaar lijken, maar die alien iets an ders bevatten dat vlug achter elkaar onder- scheiden en opgenoemd moet kunnen worden. Er is de trots en glorie der school een groote glazen kast vol verrassende leer- middelen, die in hoofdzaak door het onderwij- zend personeel zelf bedacht en vervaardigd zijn geworden. Er is een keur v^p even groote op gelijke vic-rkantjes van carton geplakte stalen, die met een blinddoek op het gevoel van grofheid of zachtheid of, in ruimer collectie, twee aan twee naar gelijke kleur gesorteerd moeten worden. Een doosje komt te voorschijn vol eenvoudi- ge algemeen bekende voorwerpen sleutel, kastanje, dobbelsteen e. a. en de leerlingen mogen er hun handen in steken en moeten op het gevoel af zeggen, wat zij er uit te voor schijn zullen halen. Er zijn platen en kaarten waarop hetzelfde konijntje naar rechts of naar links kijkt en het kost velen leerlingen nog heel wat studie eer zij zooveel richtingsgevoel hebben, dat zij de plaatjes kunnen sorteeren. Er is in die kast een zoo groote keuze van allerlei zelf uitgedachte en vervaardigde leer- middelen, dat het geen wonder is, dat de juf frouw het enthousiaste kleine volkje voortdu- rend tot kalmte moet manen als daar telkens na het goed voleindigen van een proefstukje weer nieuwe en onverwachte verrassingen te voorschhu worden getooverd Wie die kinderlijke vreugde ziet bedenkt onwillekeurig in welke omstandigheden die- zelfde leerlingen zouden verkeeren wanneer zij nog gedwongen waren op de gewone lage re school gelijken tred met hun meer begaafde klassegenooten te houden. Al doet men nog zoo zijn best hen aan te moedigen en hen te doen vergeten, dat de na- tuur hen in geestelijk opzicht minder bedeeld heeft, toch blijven zij noodgedwongen achter en naarmate zij ouder worden en door het zitten blijven steeds meer in een voor hen min der passend milieu komen, voelen zij dagelijks sterker hun geestelijke minderwaardigheid, wat tot eindeloos verdriet en tenslotte tot moedeloosheid en onverschilligheid moet lei- den. Dan worden de sehooljaren uit den zonne- tijd van het leven geen prettige herinnering, maar blijft de gedachte aan een tijdperk vol miskenning en teleurstelling, dat zijn stempel op het eeheele latere leven zal drukken. Er zijn helaas, ook in onze gemeente nog te veel ouders die dat niet willen begrijpen. Die het een schande vinden als hun kind bij de minder begaafden wordt jngedeeld en niet bedenken hoe zij een misdaad tegenover dat kind plegen door het te dwingen tot een ontwikkeling die ver boven zijn bevattings vermogen gaat. Zooals er ook nog altijd ouders zijn, die zich aan hun stand verplicht achten hun niet- begaafd kind te laten studeeren en er liever een mislukten ingenieur dan een goeden op- zichter van zien groeien. Die hoogmoed, waarvan de kinderen zelf allereerst de dupe worden, zal moeten ver dwijnen naarmate het stelsel van onderwijs naar begaafdheid meer en meer als het eenig juiste zal erkend worden. Gelukkig mag geconstateerd worden, dat het verstand het van de eerzucht begint te winnen en op de school voor bui tengewoon onderwijs, die in den aanvang slechts' kinderen uit de laagste klassen der be- volking telde, kpmen thans ook leerlingen, wier ouders in maatschappelijk opzicht tot de beter gesitueerden mogen gerekend worden. Zoodoende kan menig kind voor groote te leurstelling en veel verdriet gespaard blijven en al zal daaruit ook een eenvoudig mensch groeien, die zonder steun van bloedverwanten in hoofdzaak op handenarbeid is aangewe zen, toch zal juist het feit zijn ware bestem- ming gevolgd en bereikt te hebben den vol- wassene de prettige herinnering aan zijn jeugd, de vreugde in zijn werk en de voldoe- ning over zijn bestaan brengen Ten slotte nog eenige bijzonderheden over het buitengewoon lager onderwijs in het al gemeen en over de Alkmaarsche inrichting in het bijzonder. Er zijn in een 25-tal plaatsen in ons land reeds dergelijke scholen geopend en het aan- tal leerlingen per 1000 inwoners varieert van 1.12 tot 3.48, waarbij voornamelijk Vlaardin- gen een opmerkenswaardig hoog percentage levert. Gemiddeld mag op 2 leerlingen per 1000 inwoners worden gerekend de buitenleer- lingen niet medegerekend en waar het cij- fer voor Alkmaar thans 1.57 bedraagt, kan hier zeker van een bijzonder laag percentage worden gesproken. Opmenkelijk is, dat overal het aantal ach- terlijke meisjes veel minder is dan dat der jongens, zoodat zelfs een gemiddelde verhou- ding van 2 5 geconstateerd wordt. Aan sommige scholen kan door het afzon- deren van de minst begaafden nog een zgn. bezinkingsklasse gevormd worden, waarvoor voor elke 9 tot 15 leerlingen een onderwijs- kracht door het Rijk vergoed wordt. De Alkmaarsche school is onder het wet- houderschap van mr. Sluis, op 1 September 1921 geopend met 15 leerlingen. Onder wethouder Cloeck kwam op 1 Febru- ari 1922 de tweede klasse tot stand en het aantal leerlingen bedroeg toen reeds 22. Het was de heer Cloeck, die opdracht gaf tot het verzamelen van gegevens voor de vorming van een derde klasse, waarvoor uitbreiding der school noodig was. Deze w«rd door wethouder Westerhof ver- kregen. Op 1 Januari van dit jaar werd een derde klasse gevormd, en de vergroote school, die thans over 6 lokalen en een ruimen zolder beschikt, telt op het oogenblik reeds 13 vrou- welijke en 28 mannelijke leerlingen. Leerlingen, die blijk geven op de gewone scliool het onderwijs niet voldoende te kunnen volgen, worden door den schoolarts en den heer Visser aan een medisch-paedagogiscn onderzoek naar de methode Binet on- derworpen. Met toestemming van de ouders wordt dan, na constateering van te sterk afwijkende be gaafdheid, aan Burg, en Weth. het voorstcl tot toelating tot de school voor buitengewoon lager onderwijs gedaan. Over het algemeen kan met voldoening ge constateerd worden, dat alle hoofden van scholen daaraan hun voile medewerking ver- leenen. Slechts op den school hier ter stede wordt het vasthouden aan het bijzondet onderwijs van grooter beteekenis geacht dan het plaat sen van het kind in een milieu, waar men het naar zijn aard en begaafdheid tot den meest bruikbaren mensch zal kunnen maken. En hiermede zouden we ons artikel kunnen beeindigen, ware het niet dat wij beloofd had- den onzen lezers een verzoek der onderwij- zeressen over te brengen. De kinderen in de eerste afdeeling moeten langs rechte lijntjes leeren knippen en omdat het afknippen van strookjes papier erg een- tonig is, worden verschillende illustraties ge- bruikt waaruit de plaatjes geknipt moeten worden. Aan die tijdschriften is groot gebrek en wie nu op het punt staat een uitgelezen Prins, Panorama, of ander geillustreerd blad in de prullemand- te gooien, zou de inrich ting een grooten dienst bewijzen, door zijn tijdschrift aan den heer Visser of aan de school te willen bezorgen. De zolder is ruim en er is heel wat berg- plaats voor reserve-knipsel. Wellicht willen ook diverse leesinrichtin- gen daaraan eens haar aandacht schenken. Wat den minder begaafden onzer kinde ren ten goede moet komen, kan in alle op- zichten wel-besteed genoemd warden. DE GRENSREGELING IN THRACIe. De Turksche regeering heeft haar verte- genwoordiger benpemd in de grenscoimmissie voor Thracie, zoodat de oommissie thans haar werk kan beginnen, evenals die voor de u-it- wisseling der bevolking. Wat d'e laatste be- treft zaf worden begonnen met het wegvoeren der Grieksohe bevolking aan de Aziatische kust. Deze personen zullen vermoedelijk naar den Peloponnesus worden over gebracht. DE COMMISSIE VAN HERSTEL'. De Commissie van Herstel heeft, na Lever- ve, den commissaris der spcorwegen, en Owen Young, de agent-generaal der schadevergce- dingsbetakingen te hebben gehoord, de voor- waarden der leening van 800 miltioen goud- mark goedgekeurd. Zij beslcot den 13en Oc tober tot een tweede onderzoek over te gaan naar" het vervullen door Duitschland van de vcorwaarden voor het in werking treden van het protocol van Londen. Daarna bencemde zij de leden van het in het rapport der deskundigen voorziene ccmite van overdracht; vervolgens het bepaakle zij dat Perkins, Amerikaansch burger, eveniueel in de Commissie van Herstel zitting zal ne- men. DE ONTRUIMING VAN DORTMUND EN OMGEVING. Naar 'het Hbl. verneemt, zullen het dis trict en de stad Dc-rtmund waarschijnlijk op 20 October door de Franschen worden ont- ruimd. De regiespoorwegen in het district Dortmund zullen in den nscht van 18 op 19 October weer ter beschikking van de Duit- sehe spoorwegdirectie worden gesield. DE WAHABIETEN VER3LAGEN? Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat Abdoel- lah, de heersoher ova- Trans-Jordanie, van zijn broeder Ali, den opvolgor van koning Hcessein, van Hedjas, telegrafisch bericht uit Meldra heeft cntvangen, dat de troepen van Hedjas de Wahebieten hebben versla- gen. De vijand, die 1500 man aan doodien en gewenden verlcor, wordt achtervolgd. Een officieel telog am uit Djeddah meldt, •dat ex-kening Hcessein, die aldaar was aan- gekemen, met onbekende bestemming vertrok- ken is en dat zijn zoon Ali zich Zondlag j.L naar Mekka heeft bogeven. De notabelen van Hedjas hebben een schrijycn aan het hoofd der Wahabieten g; i icht, waarin zij hem voor- stellen onderh'andelin',cr. te openen. MOORDAAN'SLAGEN OP FASCISTEN. De „Corriere d'Italia" verneemt uit Mis- trotta in de provincie Messina: Onbekenden hebben schoten gelost op den secretaris van dte plaateetijke fascistische afdeeling en twee zijner vriend'en, van wie een werd gedood. Ook de secretaris van de fascistische afdee ling te Beverara werd door een revolverschot van een onbekende ernstfg gewond. Er heb ben negen arrestaiies piaats gehad. Een pclitieke moord meer of minder schijnt in Italie al niet meer te tellen. DE VAKBEWEGING IN NOORWEGEN. In een vergadering van het Noorsche Vak- verbond werd een besiuursvoorstel aangeno- men, dat verklaarde, dat het verbond geheel cnafhankelijk is van de pclitieke partijen en dat het in de toe'">mst geen dezer partijen financieel zal steunen. Tot nu toe waren de vakvereenigingen in haar geheel aangeslcten bij de communistischc arbeiderspartij. DE GESPANNEN TOESTAND IN IRAK. Omtnent den gespamnen toestand in N. Irak wordt te Londen nog gezegd: De zaak betrcft niet alleen Engeland maar evenzeer den Volkenbond, daar de land- streek in kwestie dcor Engeland onder vol- kenbondsmandaat wcrdt bezet gehouden, ter- wijl de Volkenbond ook heeft bepaald dat het grensgeschil enderworpein zal werden aan een commissie die hij bencemd heeft om den toe- stand ter pliaatse te onderzoeken. GEHEIME REACTIONNAIRE CLUB TE MAAGDENBURG. De politie te Maagdenburg heeft een ge- heim genootschap cntdekt, dat den naam „Germanen-orde' draagt. Onlangs hadden een aantal Volkischen en andere ultra-nati- icnalistische ekmenten zich tot een vereeni- ging aaneengesloten, welke naar buiten als vereeniging vcor Duitsche cultuur werd aan- geduid. Het optred'en van de lied'en viel ver- schillenden personen op, en deed dat ook aan de pclitie, die een onderzoek instelde. De leden van den bond voelden zich zoo veilig, dat zij ale voorzorgsmaatregelen na- lietien, zoodbt de pclitie een groote hoeveel- heid bewijsmateriaal meester kon worden. Er zijn vijf personen gearresteerd. Wat de vereeniging ten dcel had, is nog niet geheel opgehelderd, daar zij haar hoofdzeM te Berlijn heeft. Het schijnt dat zij over veel geld te beschikken had, waardoor het haar o.a. mogelijk was, de Hiflerputsch te finan- cicren. De aanneming van nieuwe leden had onder alerlei formaliteiten plaats, o.a. door een ridderslag. In welken omvang de organi- satie over Duitschland is verbreid, moet door het onderzoek worden' uitgemaakt. Ontbin- d'ing van de organisatie zal wel1 spo-edig te verwachten zijn, meer.t de Tel. DE ZEPPELIN VOOR AMERIKA. De voor Amerika bestemde Zeppelin zal, indien de weersomstandigheden het mogelijk maken, heden naar Amerika vertrekken. De luschtschip zal over het algemeen de recht- streeksche route tusschen Friedrichshafen en New-York volgen. Het luchtschip zal over Zuid-Ierland varen en dus de zuidelijke route volgen. Verwacht wordt, dat het luchtschip hedenavond nog de zuidkust van lerland1 zal passeeren. Van New Foundland wordt de kust gevolgd naar New York. Het luchtschip heeft, zooals bekend is, in installatie voor draadlooze telegrafie aan boord. Tijdens de reis zal geseind worden op een goiflengte van 1510 Meter. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een bericht uit Canton, maakt melding van een nieuw offensief der Kiang Soe-trocpen in de nabijheid van Soeng-Kiang, ongeveei* 3C K.M. ten Zuidwesten van Sjanghai. KORTE BERICHTEN. Uit Boekarest wordt gemeld dat de Roemeensche regeering voornemens is den Volkenbond een rapport over de agressieve plannen van de Sovjet-regeering voor te leggen. De patriarch van Rusland Tichon is ernstig ongesteld. De arisen vreezen voor zijn leven. Volgens het officieele rapport bedraagt de herfstoogst in Zweden slechts de helft van het normaal. De Fransche leger-luchtdienstmanoeu- vres te Rambouillet zijn uitgesteld in ver- band m'et den hevigen storm. Voordat dit be- sluit genomen was, werden tien machines vernield, doch naar gemeld wordt, zijn er geen dooden te betreuren. De ex-Sultan van Turkije moest een deel zijner juiveelen verkoopen, voordat hij uit Nice naar Zwitseriand vertrok. Hij kreej 100.000 fr. voor de juweelen. ALKMAARSCHE CODRANT. FIAT-Antomobielen. 0

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1