DAOBLAD VOOR AlKMAAR EN OMSTREKEN. No. m. Honderd zes en fwinfigste Jaargang 1924 AJionnementsprijs bij vooruitbetaling per 8 maaiiden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 #t. Adyertcnticpr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar plaatsruimlc. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactic No. 33. DONDERDAG 16 OCTOBER Prorraciaal Nieuws Bmnenland. Buitenland Dif tmffimer Beslafcl liif 2 bla'dfen, Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. UIT KENNEMERLAND. Nog enkele da gen en de rekening over 1924 San door de tuinders worden opgemaakt. Nog enkele veilingsdagen en de zomerproducten zijn er geweest en de winter producten, als bieten, rapen, wortelen en spruiten, zijn de hoofdproducten. De tuinder kan over 1924 volkomen tevre- 3en zijn en hij is dit ook. Het jaar is in menig opzicht een verrassing geweest. Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland en de gemeentebesturen, die de nijvere tuindersbe- jvolking van den rand van den afgrond red den, kunnen met voldoening op dien steun te- rugzien; veel leed is geleden, en alle achtei- *tand nog niet ingehaald. De opbrengst van aardbeien, het hoofdpro 8uct van Kennemerland's bodem, was van goed tot uitstekend, de prijs was middelmatig doch't ging. Beter was de opbrengst van doperwten, ca- pucijners, raspers en groentjes, doch niet al- ieen was de prijs, behoudens enkele dagen. goed tot zeer hoog, ook de pluktijd duurde zoo lang als men nog niet had medegemaak1. Een bijzondere verrassing was de boonen- eampagne. Niet zonder reden werd met pessi- misme de oogsttijd tegemoet gezien: zwak zaad, incourante soorten en abnoi-maal duur zaad, zoo duur dat oude tuinders zich zulk een prijs niet kunnen herinneren. Voor de snijboonen stond het er verschrikkelijk slecht voor, want dit product was rommel, zonder meer, met uitzondering van sporadisch voor komende partijtjes eigen zaad van 1922 want in 1923 was weinig goed zaad geteelt. De veilingsbesturen hadden reeds maatre- gelen genomen om de incourante snijboonen welke door den handel met „Russische" wer den betiteld, in te maken, doch gelukkig was het niet noodig, want „Russische" boonen boonen met- en zonder draad door elkander en vooral dikke boonen brachten een hoogen prijs op en wat extra mooi was bracht het tot abnormaal hoog; de prijs was van dien aard dat het aan het ongelooflijke grensde en hoe- wel de teelt niet schitterend kon genoemd worden, was de geldelijke opbrengst boven verwachting. Ook gister was de prijs van boonen weer hoog, doch het zijn kleine partijtjes die wor den aangevoerd. Minder gewild zijn de aardappelen, met uitzondering van duinaardappelen. Duur is mooie andijvie, een levendige handel is er te zien in uien, doch prijsverhooging bleef uit. Zeer gezocht zijn mooie gave peren, vooral rijpe tafelperen, er is ook goede vraag naar tafelappeien. Doordat er export komt, zal er een betere vraag komen naar vruchten. Zoete appelen en keukenperen waren al beter in prijs, doch zuur en afval (2e kwaliteit) was laag in prijs. Zeer hoog is de prijs van tomaten, goede vraag is er naar druiven zonder evenwel hoog in prijs te zijn. In bosgroente is een vlugge handel. Wor telen en prei zijn heel duur; de aanvoer van spruiten wordt steeds grooter en met den grooteren aanvoer gaat die prijs omhoog Gister werd zelfs 29.50 per 100 K.G. be- steed, dit is, althans voor dezen tijd van het. jaar, een bijjonder hooge prijs. UIT URSEM. De raaa vergaderde Woensdagavond ten 7 ure. Het jaarverslag van het Prov. Waterleiding- bedrijf werd voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van den Voorzitter werd be- sloten aan de Wilhelmina-vereeniging, hoe- wel er geen draaimolen was geweest een be- drag uit te keeren van 0.50 per kind. I Besloten werd adhaesie te betuigen met het adres van de K. v. K. te Hoorn, Alkmaar en Zaandam betreffende een regeling inzake de lasten van den Zesstedenweg. De voorzitter deed voorts mededeeling van tal van ingekomen stukken behelzende goed- keuringen van raadsbesluiten door Ged. Sta- ten en circulaires van verschilkmde ministers, benevens verschillende verslagen. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangeno men. Enkele zullen bij de leden worden rondgezonden. Bij het verslag over de malariabestrijding drong de heer Koopman aan op het nemcn van maatregelen door de gemeente. De voorzitter deelde mede, dat in deze richting al iets gedaan was. Zuid- en Noordschermer had de leiding van een gemeenschappelijke regeling van Grootschermer, Schermerhom en Ursem op zich genomen, doch de rekening was nog niet ingekomen. De heer Buis vond de regeling een goede en hoopte dat er mede voortgegaan zou wor- den Van den minister van Binnenlandsche Za- ken was een schrijven ingekomen, waarin werd. bericht, dat gunstig was beschikt op het verzoek van de gemeente om een eigen be- lasting te heffen en die door een eigen admi- nistratie te doen innen De gemeenterekening over 1923, die van het G. E. B. en van het B. A. werden onver- anderd goedgekeurd. De begrooting van het B. A", over 1924, aanwijzende een bedrag van 11350.53 in ontvangst en uitgaaf werd goedgekeurd. De heer Schaaps ging het met het vaststel- len van de landprijzen niet naar den zin. Er zit eigen belang achter. Een lid van het B. A. moest er niet van kunnen huren. Nu is alles aan dcti lagen kant verhuurd. Spr. zou gaarne zien dat de raad ook zeg- gingschap had bij de schatting van de land prijzen. De heer Broertjes vond een verhuring bij afslag als in den Schermer beter. De voorzitter was van meening, dat de raad weinig te zeggen heeft omdat het B. A. geen subsidie ontvangt. De raad kan echter in de instructie bepalen dat een lid, dat lane huurt ophoudt lid te zijn. Het behoeft dan echter de goedkeuring van Ged. Staten. De heer Koopman had geconstateerd, dat het geld uit den zak van den kleinen man werd gejaagd. De groote stukken, die niet ieder kan heb- ben brachten minden op. De heer Ruiter vond het een ongezonden toestand dat het armenland lager getaxeerc werd. De heer v. Diepen voerde hier tegen aan dat het polderland goedkooper gaat. De heer Koopman betoogde, dat waar de verkiezing om de 2 jaar in het openbaar plaats had, er niets tegen was, dat de le den ook huurden, zij helpen dan mede om den hoogsten prijs te bedingen voor de ar men. Het komt er niet veel op aan voor hoe- veel de opbrengst op de begrooting wordt geplaatst. De heer Schaap merkte op, dat er ook land tegen taxatie verhuurd kon worden, als de prijs op een onderlinge verhuring te laag is. De voorzitter slelde voor B, en W. te ver zoeken zich tot het B. A. te wenden om de taxatie in overeenstemming te doen met de gronden van andere corporaties. De heer Broertjes wilde het B. A. Voor- stellen een particuliere commissie voor de taxatie te benoemenis de taxatie te hoog, dan kan men minder bieden.. De heer Veldboer vond het in het belang van de huurders en van het land om het tegen een redelijken prijs aan de haui'ders te laten voor hun leven. De voorzitter vond dit in het belang van een goede opbrengst voor de axmen niet ge wenscht. Openbare verhuring was het meest- democratisch. Sprekei- wilde volstaan met het B. A te verzoeken de taxaties in overeenstemming te doen met andere corporaties. Aldus werd besloten, waarna de begrooting werd goed- gekeui'd. Van een zestal leden van het Burgerlijk Armbestuur was een schrijven ingekomen waarin werd medegedeeld, dat de accountant de boeken van den penningmeester had nage- ziem en alles in orde had bevonden. Betreurd werd, dat door raadsleden het gerucht is rondgestrooid, dat er bij den penningmeester een groot tekoi't in kas was. Alle leden van het B. A. betreuren het, dat er leden van den raad zijn geweest die geen vertrouwen heb- ben gesteld in den penningmeester den bur- gemeester, wiens eer en goede naam daar- door zijn aangerand, waarom verzocht werd dien gocden.naam te herstellen. De voorzitter van het B. A. die de campagne heeft gevoerd, heeft den heer v. d. Heuvel zijn excuus aan- geboden. De heer v. d. Heuvel, aldus het schrijven, verdient een dergelijke behamdeling niet. Steeds was hij een uitstekende werk kracht en stond hij de armlastigen met raad en daad bij. Als leden van het B. A. namen zij ontslag, tenzij de heer v. d. Heuvel in zijn eer hersteld werd. De voorzitter wilde het schrijven maar voor kennisgeving aannemen, aangezien de heer Stam, die in plaats van spr. tot lid van het B. A. was benoemd, zijn benoeming had aan genomen. De heer Veldboer, wethouder, begreep het schrijven niet te best, aangezien er volgens het aecountantsrapport 180.niet verant- woord was. De voorzitter: Wei verantwoord, alleen ontbraken de bewijzen voor de uitgaven. De heer Veldboer: Ik lees in het rapport van den accountant dat het niet in orde was. Heideheuvel, maar een ieder weet toch, dat het weest. Is de zaak nu nog niet in orde? De voorzitter: Dan leest u het anders dan het geheele B. A. Door het abuis bij de Boe- renleenbank heb ik geen kwitantie van een bedrag van 100. Het betreft een uitgaaf voor de verpleging van een jongmensch in Heideheuvel maar een ieder weet toch, dat het betreffende jongmensch is uitgezonden ge weest: Iss de zaak nu nog niet in orde. Wethouder Veldboer: Volgens mij is de zaak niet in orde. De voorzitterMaar de accountant vindt van wel. Hij vond alleen van die 100.die ik aan Oud betaald heb geen kwitantie, maar ook Oud bevestigt het te hebben ont- vangen. De heer Koopman herinnerde er aan, dat de kwestie ved stof had doen opwaaien. Wij moeten verantwoord zijn tegenover de geheele gemeente. Het zou mij een genoegen doen u in eer te kunnen herstellen. Het eenvoudig- sfe lijkt mij den accountant hier te laten ko men en als de zaken in orde zijn, dan zijn wij verplicht u in uw eer te herstellen. De heer Stam heeft ziin benoeming wel aange nomen, maar als alles in orde is zou het mij berouwen hem te hebben gestemd. Spr. stri de voor den heer Keesom, den accountant, uit te noodigen den raad monddiug in te lichten. De voorzitter vond dit een prachtig voor stel, doch zijn goedkeuring kon het niet weg- dragen. Het rapport van den accountant is bij alle raadsleden,aan huis geweest, zii hebben er dus kennis van kunnen nemen, weten waar de heer Keesom woont en hebben hem dus kunnen opzoelcen. Ongevraagd zond hij mij een schrijven waarin hij zeide: Hoe is het af- geloopen met de rekening van het B. A.? Vol gens de Alkmaarsche Courant goed. De op posite bereikte dus haar doel niet. Er is rondgestrooid, dat er f 4500.te kort was en de heeren klampen zich nu vast aan die 100.om hun eigen figuur te redden. Als men nu nog denkt, dat de zaak niet in orde is, laat men dan maar naar den officier van justitie loopen. Ik ben er beu, van. De heer Stam heeft zijn benoeming aangeno men, door de pressie die de voorzitter van het B. A. de heer Keijser op hen heeft uitgeoe fend. Het doel mij er uit te werken is gelukt. Al de andere leden van het B. A. zijn toch ook geen kwajongens. Wanneer ik een fout had gemaakt zou ik het ruiterlijk erkennen, wie het nu deed moet't ook maar doen. De heer Veldboer weet evengoed als ik, dat het kind, waarvoor de f 100.— zijn uitgegeven, verpkegd is. Op mijn verzoek heeft de accountant alles nagekeken tot 1914. Ieder raadslid kan dit bi hem veraemen. De heer Koopman: Ik zou denken dat ze het op prijs stelden, dat hij hier komt, dan kati u eei-herstd worden aangeboden De heer Schaap: Dat hebben wij- hier al in het sclrrijven De voorzitter: De heeren moeten het maar weten. Ik weet dat pressie op den heer Stam is uitgeoefend. De heer Ruiter.was verwonderd over de discussie. De rekening is goedgekeurd. Er is hier een schrijven van het B. A. waarin be richt wordt, dat alles in orde is bevonden. Kan de raad nu geen vertrouwen stellen in de 6 personen. Spr. verwachtfe eerder woorden van dank voor het feit, dat door zijn tusschenkomst voor het B. A. 3000.is gered en betreur- de het, dat er steeds gehameid wordt op het kleine zwarte plekje en dat over de groote som in het voordeel van de armvoogdij geen woord wordt gerept. Wij staan zonder arm voogdij als de raad den burgemeester in zijn eer niet hersteld. De heer Buis had gaarne gezien, dat de hr. Stam zijn benoeming niet had aangenomen. Nu is een herbenoeming van den burgemees ter niet meer mogelijk. In antwoord op het voorstel van den heer Koopman, deelde spr. mede, dat hij met een lid van het B. A. bij dan heer Keesom is geweest, die verklaarde, dat men in het rapport niets meer moet le- zen dan er in staat. Van fraude was geen sprake. De administrate had beter in orde kunnen zijn, was niet duidUijk, maar wel correct. Door de verwarring met de boeren- leenbatik is de kwestie ontstaan van het hoo ge bedrag. De praatjes die er zijn bijgehaald zijn tot nul gereduceerd. De heer Keesom be- weerde, dat die 100.— niet als uitgaaf ge- boekt hadden moeten worden, maar het is in ieder geval een luttel bedrag tegenover de groote sommen waarom het gaat. Het wordt een hopelooze toestand als het geheele B. A aftreedt. Spr. vond het overbodig de heer Keesom nog uit te noodigen en oordeelde dat ieder op grond van het rapport den burge meester eerherstel kan geven. De voorzitter wes van meening. dat men wat de hopeloosheid met het B. A. betreft gerust kon zijn. Er was van den voorzitter van het B. A. een schrijven ingekomen, waar in bericht wordt, dat andere personen zich bereid hebben verklaard in het B. A. zitting te nemen. De heer Buis: Maar die zijn niet zoo vol komen voor hun taak berekend als de aftre- dende heeren. Ik stel voor tot volledig eer herstel te besluiten. De heer Koopman vond er niets tegen ter- wille van het publiek den heer Keesom in den raad te laten komen. Het bestuur zal wel zoo lang aanblijven. De voorzitter: Dit blijft tot de opvolgers zijn benoemd. In het B. A. wil ik toch niet meer terug esi zeker niet onder leiding van den tegenwoordigen voorzitter, die mij zoekt. Al benoemt de raad mij met algemeene stem- men en geeft men mii een salaris van 500.- dan bedank ik nog. De laatste 8 jaar verga derde het B. A. steeds te rnijnen huize. Gratis schonk ik thee en af en toe eati glaasje wijn. Nooit rekende ik daar een cent voor. De hee ren kunnen gerust de heer Keesom laten ko men maar ik ben de zaak beu, omdat het per- soonlijk geageerd is van menschen die achter de schemen ziftcn. Wij hebben dit gezien bij het accountantsonderzoek over de distributie. Misschien gelooven ze nog niet, dat ailes in orde is, maar ik stoor mij niet meer aan praatjes. Ik hoop dat de raadsleden boven de kletspraatjes zullen staan en voorts de men schen in het dorp het genoegen, van het klets- praatje laten. De heer Ruiter Waar de heer Keesom openlijk verklaard heeft, dat er voor geen centje fraude is gepleegd en dit door 6 leden van het B. A. en ons raadslid Buis die met hun heeft gesproken, wordt bevestigd, daar vind ik de raadsleden laffe mannen als zii 'daarin nog geen vertrouwen stellen. De heer Broertjes geloofde niet, dat er een lid tegen zal zijn den burgemeester eerher stel te geven. Spr. vondt het treurig en schandelijk, dat de heer Keesom zoo'n rapport heeft 'kunnen uitbrengen, want het rapport gewaagd van 'n tekort van 170.—. De voorzitter: Neen daarvan zijn geen be. wijzen van uitgaven, maar die heb ik de hee ren toegelicht. De heer Broertjes begreep niet, dat het B. A. dat den burgemeester nu zoo tei-wille is, geen ander rapport heeft laten inbrengen. De voorzitter: Een accountant moet slechis •rapporteeren hoe hij de zaak bevonden heeft. De heer Broertjes geloofde, dat een accoun tant wel het recht heeft, als er getuigen zijn, die konden bevestigen dat de uitgaven waar- van geen kwitanties waren, gedaan waTen en het B. A. wist er van, dit uit zijn rapport had kunnen weglaten. Het gaat om dat zc tte rapport, waarin het volgens den accountant op zoo'n klein bedrag neerkomt. Ik wou dat dat rapport er nooit geweest was. De voorzitter: de bedragen zijn uitgegeven, dat is vastgesteld. De boekhouding was een gewoon kladboekje en daarin is geen post ge- vonden van den kassier van de boerenleeu- bank. De heer Schaap: Waarin bestaat het ex cuus van den voorzitter van het B. A. De voorzitter: Hij heeft mij in de vergade- ring in tegenwoordigheid van de andere le den excuus aangeboden en ook zijn spijt te kennen gegeven dat hij gehandeld had buiten de andere leden van het B.A. De heer Schaap vond het treurig dat door deze zaak 6 leden van het B. A. aftreden. De voorzitter. Wanneer ik geweten liad, dat het te doen was ge wees'- om mij op de een of andere wijze een kool te stoven, dan zou ik zeker het boekje niet uit mijn handen hebben gegeven. De heer Schaap ondersteunde het voorstel van den heer Buis om tot volledig eerherstel van den voorzitter te besluiten. De heer Koopman wilde met het oog op het oordeel van de kiezers vasthouden aan zijn voorstel om den heer Keesoom in den raad te hooren. Het voorstel van den heer Koopman in stemming gebracht werd met de stemmen van de heeren Koopman en Broertjes voor verwor- pen. Met 4 tegen 3 stemmen werd hierop het voorstel van den heer Buis verworpen. Tegen stemden de heeren Broertjes, Koopman en de wethouders Veldboer en van Diepen. De voorzitter. Dus laten wij de zaak maar zooals ze is en hebben ze nog plezier ook. heste garantie ligt voor de handhaving van de nabuurbetrekkingen in cultureele opzioh- ten. De voorzitter van de Duitsche dclegatie, de departementschef Heilbron, sprak namens Duitschland en aanvaardde het door den Deenschen minister ontvouwde program. De bijeenkomsten zullen naar verwacht wordt een week duren. DE POLITIEKE PARTIJEN EN DE ONTWAPENING. Het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, secretariaat Arnhem- scheweg 50, Amersfoort, heeft zich voorgeno- men, zich met het onderstaande adres te wenden tot de verschillende politieke par- tijen. Genoemd bestuur verzoekt alien, die persoonlijk of een vereeniging, of een corpo- ratie vertegenwoordigend, hetzij van welke richting in maatschappelijk of geestelijk le ven, dit adres mede wenschen te onderteeke- nen, direct daarvan aan haar secretariaat kennis te geven. r Vraag. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Van den heer Deckel's aan den Minister van binnenlandsche zaken en landbouw: Is het den. minister bekend, dat de vangst van wilde eenden door middel van eenden- kooien voornamelijk plaats heeft in de* maand Febi'uari Is de minister niet van oordeel, dat den houders van eendenkooien groot nadeel wordt veroorzaakt door de bopaling, dat de jacht op wilde eenden slechts tot 1 Februari openge- ste'Ld zal zijn? Zoo ja, is de minister dan bereid te bevor- deren, dat althans het vangen van wilde een den dcor middel van eendenkooien ook na 31 Januari nog eenigen tijd geoorloofd zal zijn? Van mej. Katz aan den minister van wa- terstaat Is het juist, dat, als gevolg van een aan- schrijving van de dircctie der Nederlandsche Spoorwegen, de courantenverkoop e.d. door het vrouwelijk personeel in de -kiosken op de hoofdstations des Zondags sinds 12 Octo ber 1924 - niet langer is beperkt tot 12 uur des vcormiddags, gelijk het dat de laatste ja- ren was, maar nu zal moeten geschieden tot 9 of 10 uur des avonds in sommige kiosken zelfs nog later? Zoo ja, is de minister dan bereid, te bevor- deren, dat deze maatregri cngedaan wordt gemaakt en- de verkoop aldaar op Zondag weer tot 12 uur des voonniddags worde be perkt? DE DUITSCHE LEENING IN AMERIKA. De Duitsche leening welke Dinsdag bij opening op de beurs te New York 94 3/8 no- teerde, liep later terug tot 93.50. Nu de eerste Duitsche leening met zoo- veel succes gelanceerd is, deelen Amerikaan- sche bankiers mede, dat zij zich vereenigd hebben tot een syndidaat, de „American and Continental Corporation", welke zich ten doel stelt de belegging van Amerikaansch kapitaal in Europeesche industrieen te be- vorderen. Het oprichtingskapitaal van genoemd syn- dicaat is op negen mi'lie en dollar vastare- siteld. DUITSCH-DEENSCHE SCHOOL- ONDERHANDELINGEN. Te Kopenhagen zijn enderhanddingen ge- opend tusschen de Daensclie en Duitsche de- legaties met het doel de verschillende stand- punten uit te wisselen met be-trekking tot de z.g. schoolkwestie in het grensgebied. De Deensche minister van buitenlandsche zaken, graaf Moltke, gaf een uiteenzettin-g van den vernxoedelijken loop der besprekin- gen in een openingsrede, waarin hij er den indruk oplegde dat de bijeenkomst slechts een inlichtend karakter droeg en ten doel had de schcolbepalingen in het grensgebted te verge- makkelijken. Hij uitte de hoop namens Dene- narken dat het Duitsche volk zich herstel- en zal omdat in het economisch herstel de Zal uw partij in de komende regeeringspe- riode ontwapeningsvoorstellen doen of ten mmste de afschaffing van den dienstplicht in haar program opnemen? i Toelichting. Het aantal van hen, die hun dienstplicht vervullen onder den grootsten afkeer van het oorlogsbedrijf en slechts dien plicht vervul len om niet in botsing te komen met de heer- schende wetten, breidt zich den laatsten tijd sterk uit, zwijgen wij van het steeds groeiend aantal dienstweigeraars. Dit is een teeken van onzen tijd. Een van die teekenen, die er op wijzen, dat een nieuwe tijd wordt ingeluid en eene spoe- dige aanpassing van de nieuwe toestanden noodig is, om botsingen te voorkomen. Wij stellen U deze vraag, om aan die kie zers, die niet meer in de bewapening gelooven en overtuigd zijn, dat ten minste geen enkel mdividit gedwongen mag worden aan een mogelijken oorlog ten offer te vallen of zich daarvoor toe te rusten, een richtsncef bij de a.s. verkiezingen te geven". Wie der mede-onderteekenaren genegen Is een kleine bijdrage voor druk- en portikosten te zenden, stelt den Bond in staat grooter pu- bliciteit aan de^g actie te geven. EEN PSEUDO-POLITIEMAN In Detroit is een verbluffend ongx.val voor- gekorncn, dat .op het gemoed van het publiek djepen indruk heeft gemaakt. Een vermogend jongmensch althans een jongmensch mei een zeer vermogenden vader schepte er behagen in, 's nachts in "Detroit slecht be- faamde huizen en misdadigerswijken te be- zoeken en daar de rol te spelen van politie- man, om er de misdadigerstypen te verschrik- ken en avonturen te beleven. Dit jon^e mensch, Kyi'an James Whalen, was student aan de plaatselijke universiteit. Zijn vader was eigenaar van verscheidene goed beklante restaurants en deze getuigde later, dat de jongen over voldoende geld beschikte. K. J Whalen speelde zijn rol van pseudo-politie- man eenmaal te veel. Hij hield een wei'kelij- ken politie-agent in burger aan, die de zaak met begreep en niet vertrouwde en voor alle zekerheid zijn revolver trok en Whalen dood- schoot. Deze had den echten politieman n 1 beet gepakt en deed net of hij hem wilde op- brengen. De zaak is al voor den rechter geweest en de pohtie-agent is ontslagen van alle rechts- vervolging. Men had gedacht, dat Whalen de slachtoffers van zijn grappen wilde berooven, maar daarvan is niets gebleken. a CANTON IN BRAND. Een poging van Scen-Jat-Sen tot geweld- dadige onderdrukking van de koopliedensta- king leidde te Kanton tot ernstige gevechten naar de Times meldt. Het vrijwilligerscorps van de kooplieden had zich in de straten ach- ter bai'ricades verschanst en beschoot van- daar de troepen van Soen. De poorten van de vreemdelingenwijk wer den gesloten. De schepen verlieten de haven Branden, waarschijnlijk moedwillig aange- stoken, woden in verschillende deelen van de stad. De uitslag van het gevecht is nog onzekeV De troepen zijn aan den waterkant opgesteld, de vnjwilligers in allerlei zijstraten. Reizigers, die uit Kanton te Hongkong zijn aangekomen, meldden dat Soen Jat Sen de uitbarsting provoceerde. Zijn soldaten staken de versterkte posten der vrijwilligers in brand. De reizigers vertelden verder, dat Kanton op meer dan 10 plaatsen in brand staat en dat de inwoners vluchten. TWEE REPUBLJKEINSCHE SENATO- REN IN AMERIKA OVERLEDEN. Gemeld woi'dt( dat de republikeinsche se nator Brandegee (Connecticut) zich door gas- verstikking om het leven heeft gebracht. Zijn dood verwijdert een der verbitterdste tegen- standers van den Volkenbond van het publie- ke tconeel in Amerika. De republikeinen ver- loren in korten tijd door den dood twee vurige aanhangers hunner beginselen (de ander was senator Colt). Hun vervanging door twee minder onwankelbare aanhangers dezer be ginselen, zal van groote beteekenis kunnen zijn, als bij de presidentsverkiezing niemand de volstrekte meerderheid krijgt en ook het huis van Afgevaardigden niet tot overeen stemming kan komen, in welk geval de Se- naat moet beslissen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Door den Japanschen gezant en den con- ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1