Elin. in de ledemaien Klgosterhahem B!| aoest en ¥erkeisdbe!d miT-generaal Is te Peking en te Moekden een nota overhandigd, waarin opnieuw de verze- kering wordt gegeven, dat Japan zich neu- traal zal houden, doch waarin tevens de aan dacht wordt gevestigd op het feit, dat er in Mandsjoerije en Mongolie honderdduizenden 'Japanners women en een groot aantal Japan- sche ondernemingen zijn gevestigd, zoodat Japan met het oog op de veiligheid dezer on- derdanen groot belang stelt bij -de 1 handha- ving van wet en orde in deze strekcn en er bovenmate prijs op stelt, dat de rechten en be- iiangen dezer onderdanen ten voile worden geeerbiedigd en beschermd. Alle districten der stad Sjanghai zijn in handen der Kiangsc-c-partij en alle strijd heeft opgehouden, terwijl er vrijwel geen plunderingen hebben plaats gehad. Men verwacht dat de normale toestand binnen een week hersteld zal zijn. DUITSCHE MILITAIREN IN FRANKRIJK VEROORDEELD. 'De krijgsraad te Nancy heeft een gruwelij- ke episode uit den oortaig behandeld1de fit* siMade door de Duitschers van meer dan honderd burgers in het dorpje Gerbeviller, in de eerste dagen van den .ooiiog. Ongeveer negentig getuigen zijn gehoord tijdens de in- structie, welke een jaar heeft geduurd. Af- schuwelijke feiten zijn aan het licht gekomen omtrent het optreden der Duitsche militaiit ren, die weerlooze burgers zander' verm van ^proces doodschcten. De Duitsche generaal Clausz, comman dant eener infanteriebrigade, divisie-generaal jvon Berrer, en nog vijf andere Duitoche op- pet-off iciercn werden bij verstek ter d'ood ver- oordiedd. Vcorts werd een aantal cfficieren met dwangarbeid gestraft. MILITAIRE MAATREGELEN IN SPANJE. 1 In Spanje worden, gelajk gemcld, weder eenige lichtingen onder de wapenen gerocpcn De Parijsche editie van de Chicago Tribu ne" meld-t ten minste. dat de kening een de creet heeft geteekend waa-"bij de lichtingen 1020, 1021 en 1022 gemobiliseerd worden De motieven hiervcor worden niet cpgegeven. iWaarschijnlijk echter meet het treepen-eon- itingent in Marckko weer verstcrk't worden. Zondebokken vcor hetgeen in Marokko is ge- beurd worden ook nog steeds gezocht en ge- venden. Generaal Aizpuru, de hooge ccm- imissaris van gencemd gebied' heeft thans zijn ontslag gckregen... „om gezondheidsredenen". DE STRIJD OM MEKKA. De Wahabieten zijn Mekka binnengerukt. Zij hebben te Mekka het koninklijk paleis ge- plunderd, doch overigens geen schade aan- gericht. Zij hebben verklaard, dat dc vreem- delingen niets behceven te vreezen. Een deel der bewoners van Mekka heeft zich bij hen jaangeslcten. Een Reuter-bericht uit Mekka ,'meldt nog, dat de Wahabieten verklaard heb ben, niet naar Djedda te zullen oprukken. Er is te Djedda groote onrust verwekt door het bericht dat 700 vrijwilligers uit Trans- jordanie, zich in Akaba (aan den noord- eiostelijken arm van de R-code Zee) hebben ingescheept voor Djedda. Men zegt dat deze rvijwilligers door kening Hcessein, wiens zcon honing van Transjordanie is, worden ge- steund. Wanneer dezer strijdmacht, die in Wcrkelijkheid een bende goedge wapiaade schurken schijnt te zijn, werkelijk te Djedda aan land weet te komen, meet men voor het tat van deze stad het ergste vreezen., dan zullen bloedvergieten en verwoestingen aan de crde van den dag zijn. De eenige hoop der inwoners is nu nog gevestigd.' cp Britsche in- terventie, cm altharis de veiligheid in de stad te handhaven. DUITSCHLAND EN DE VOLKENB0ND. Geme'ld wordt, dat gisteren in een bijeen- kemst van het Belgische kabinet het ant- woord op de Duitsche nota inzake de toe- treding tot den Volkenbcnd vastgesteld1 wad, waarbij naar de bladen vernemen de regeering zich aansloot bij het Fransche en Engelsciie standpunt. DE SULTAN VAN BOELOEGAN OVERLEDEN. De sultan van Boeloegan, Maulana Mo hamad Kasimoedin, is Zondagmiddag cver- leden. E>e overleden sultan heeft verleden jaar een bezoek aan ens land gehracht, in verband met het regeeringsjubileum van de Koningin. PELLETIER d'OISY. Pelltier d'Oisy en sex'geant Besin, de helden de raid Parijs-Tokio, zijn gisteren op het stadhuis door den gemecnteraad van Parijs gchuldigd. De vliegeniers ontvingen de gouden me- daille van de stad Parijs. Zij zette hun hand- teekening in het gouden bock van Parijs. De muziek van de „Gardc Republicaine" 1-uis- ierde de huldiging cp. EEN VERIJDELDE REVOLUTIE. Generaal Chamorro, de verslagen candi- daat voor het presidentschap der republiek Nicaragua, zou een opstandige beweging hebben ontketend, doch de regeering is den toestand meester en zendt troepen naar de bejireigde steden. Een poging tot overrompe- ling van het wapendepot te Managua werd verijdeld. DE ATYSTERIEUZE MOORDZAAK. In de mysterieuze moord-affaire van den bekenden sportman en groot-grondbezitter dr. Arthur Egyedi is een sensationeele wen ding gekomen. Zijn schoonzoon dr. Ernst Froreich heeft bekend den moord op zijn schoonvader begaan te hebben, „omdat hij de familie van de tyrannie van deze vrek wilde bevrijden. \ST VERKIEZINGSRELLETJES IN MEXICO. Toen de aanhangers van generaal Vidal, de nieuwgekozen gouverneur van de. Staat Chiapas zich bij het station verzameld had- den om hem te verwelkomen, werd van uit het gouvernementsgebouw een salvo, op hem afgegeven door de aanhangers van den ver slagen candidaat, Corzo. De regeeringstroe- pen bestormden het gebouw en namen een aantal personen gevangen. DE MOORD OP ERZBERGER. Te Pressburg (Hongarije) is een Duitscher gearresteerd, in wien men een der moorde- naars van Erzberger, Tillessen, vermoedde, •hetgeen bij verhoor echter niet juist bleek. Gister is hij opnieuw verhoord. Hij bekende lid der organisatie „C" te zijn geweest en in- dertijd den naam van Tillessen wel eens als den zijne gebruikt te hebben. De Duitscher is aau de justitie overgeleverd. verdrijft de pijn DE TOCHT~/AN DE Z. R. III. De Zeppelin Z. R. Ill is gistermiddag te half twee (M. E. T.) New York gepasseerd, alwaar de bevolking den ganschen nacht reeds het luchtschip' in groote massa's verza meld, in de straten en op de daken der wol- kenkrabbers stond af te waehfen. Toen de Zeppelin eindelij'k verscheen werden haar stormachtige ovaties gebracht. Do aankomst te Lakehurst had te ongeveer kwart over drie (M. E. T.) plaats. De geheele tocht heeit 81 uur 25 minuten geduurd, terwijl het on- derweg, tcr hoogte van New Foundiland, nog ie kampen heeft gehad1 met zware tegenwin- den, zcodat het somtijids tot een hoogte van bijna 3000 M. moest stijgen. President Coolidge heeft in zijn telegram aan den gezagvoerder medegedeeld, dat hij hun zijn gelukwensehen aanbiedt met den tocht, die de vredelievende betrekkingen tus- schen Duitschland en Amerika volkomen ■heeft hersteld, terwijl het luchtschip de eerste directe vlucht tuschen Europa en Amerika heeft ingeleid. Nadat de Z. R. Ill in de hangar was ge bracht, had een korte omtvangst plaats door admiraal Scales. De commandant verliet het laatst het sdiip, dat veel post overbrengt. De langidurige douaneformaliteiten wekten alge- meen vroolijkheid bij de vele toeschouwers, die in duizenden auto's naar Lakehurst wa- ■ren gekomen. De bemannig was opgewekt. Zij werd her- haaldelijk gefotografeerd. De tocht is zeer goed verloopen. Het sc'hip liep rustig, terwijl niemand ziek was. De kanarie, diie men had meegenomen, heeft al dien tijd lustig gezon- gen. Nadat de bemanning het schip had ver- laten, werd begonnen met het latent wegstroo- men van het gas, wat negen uur zal duren. Negen man van het schip zijn voor drie maanden aan de Amerikaansche marine ver- bonden. De helft van de bemanning blijft in •dienst van de Good' Year Corp. Het schip staat fhans onder verantwoordelijkheidvan de Amerikaansche regeering. De offieieele overdracht zal spoedig volgen, terwijl langs diplomatieken weg de erkenning der ont- vangst zal plaats hebben. De commandant van het ludi'tschip heeft de drie nacbten slechts drie halve uren ge- slapen. Hij was zeer vermoeid. Binnenkort zal hij weer naar Europa, terugkeeren. Te New-York zal een feestmaaltijd ter eere van de bemanning worden gegeven. De United Press heeft met dr. v. Lewinski, Duitsch gezantschapsraad te Washington, een ondebhoud gehad. v. L. zeide te vertrou- wen dat de behoud'en aankomst van de Z. R. Ill in de Ver. Staten van de grootste betee- kenis zal zijn voor de Duitsche luehtvaartin- dustrie. Hij uitte de hoop, dat de geslaagde tocht de Entente-mogend'heden zal bewegen uit het verdrag van Versailles de bepaling te schrappeii, dat Duitschland geen Zepelins boven 30.000 M3. inhoud mag bouwen. Het izou zonde en jammer zijn als de prachtige werf te Friedrichshafen vernield werd. Het zou jaren duren ze te herbouwen, als later het bevel om ze af te breken mocht worden heroepen. De Ententemogendheden hebben waarborgen genoeg. dat Duitschland geen oor 1 ogsluchtscbepen bouwt; de werf immers staat vdortdurend onder controle van Enten- teofficieren. KORTE BERICHTEN. Met het oog op de duurte heeft de Ita- liaansche ministerraad besloten tot de instel- ling eener centrale commissie voor de levens- middelenvoorziening. De uitvoer van mais zal tot 31 Dec. worden stopgezet. De kapitein van den Amerikaanschen schoener „Herman" heeft de Amerikaansche vlag geheschen cp Heraldeiland, noordelijk van Wrangel-eiland. Te Solingen is een typhusepidemie uit- gebroken, waarbij reeds 51 gevallen zijn ge- constateerd, waarvan 4 met doodelijken af- loop. Men schrijft deze epidemie toe aan het gebruik van ongekookte melk. Stateri; Generaal. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister was aan die orde de eindstemming over het wetsontwerp in zake Wijziging in de Officiersopleiding. Het ontwerp werd goedgekeurd met 48 tegen 32 stemmen. Tegen de linkerzijde en van rechts de leden Tilanus, v. Boetzelaer v. Dubbeldam. T a r i e f w e t. Aan de orde is het wetsontwerp tot vast- stelliing eener nieuwe Tariefwet. De heer O u d (v. d.) klaagde nog eens over de cverhaaste aan de ordestelling, die on- mogelijk heeft gemaakt een goede voorberei- ding in de kringen der belanghebbenden De overhaaste behandeling is alleen bedoeld om de kiezers te beletten uitspraak te doen. De Minister stelde de herziening onschul- dig voor, nl. als een fiscalen maatregel. Heeft de Minister het geld noodig voor zijn budget? Spr. gaf een overzicht van den stand der financieen. De Minister kwam al cijferende tot een tekort van 20 miilioen gulden, wat precies is wat hij'denkt te halen uit-de verhooging van het tarief en van de tabaksaccijns Bij de verkiezingen zal de rechterzijde voorop zetten de leuzen van bezuiniging op militaire uitgaven en belastingverlaging. De tariefshei-ziening is dan reeds afgedaan. Een zoo radicale wijziging ip onze belastingen had niet mogen worden aangebracht zonder uitspraak der kiezers. Door Hit ontwerp wordt het zwaartepunt der belastingen naar die der ind'irecte verlegd. Bij vroegere belastingen heeft spr. voorge- sleld om een termijn van den duur der belas tingen vast te leggen. Thans zal hij Hit niet doen, omdat deze wet zich daarvoor niet lcent en omdat hij deze wet op zichzelf niet goed acht. Opneming van een dergelijke tijdsbepaling zou het ontwerp voor spr. niet aannemelijker maken. Zelfs zou hij zijn stem aan een derge- lijk voorstel niet geven. - De samenkoppeling van de teclmische hex- ziening van eco verhooging is uiferst beden- kelijk omdat ze de techniek in moeilijkheden brengt De nieuwe vinding in deze wet is het toon- bank-artikel. Ook hierover is het oordeel van den heer Van der Poel zeer aflceurend. Voor nieuwe vindingen blijft de kans op allerlei geschillen even goed bestaan als thans het geval is. De technische herziening is onvoldcende en dikwijls werkt ze in strijd met de Grond-' wet. Maar feitelijk is het geen technische her ziening doch een drijven in de richting der protectie De bestaande wet was ook bescher- mend maar in de richting van vrijhandel Thans krijgt zij zuiver het karakter van een prot^tionistische wet. Het kleinsfe invoer- recht werkt reeds beschermend, maar juist daarom is verhooging van het percentage on- gewenscht. De Regeering behoort tot de theoretische vrijhandelaren maar gaat praktisch in de richting van protectie. On juist is het dat vrij handel internationhal moet zijn. Een rationa le heeft onmiddellij'k een goeden invloed. Spr. citeerde het oordeel van mr. Bos dat vrijhan del beteekent vrede on international welwil- lendheid. Het tarief werkt op de groote gezir.nen precies in tegenovergesteld'en zin als de in- komstenbelasting, die lager wordt bij een grooter aantal kinderen. Het tarief wordt bij grootere gezinncn juist zwaardfer in druk Aan de voorwaarden die spr. aan een tech nische herziening stelde, voldoet dit ontwerp niet. De rechterzijde blijft-aansprakelijk voor deze averechtsche belastingpolitiek die ons belastingstelsel aanzienlijk verslecht. De heer V 1 i e g e n (S.-D.) begreep niet hoe de regeering het aangedurfd "had deze kwestie op dit oogenblik aan te pakken. De Regeering had zoo kort voor de verkiezingen met haar machtsmeerderheid niet dit onder- werp mogen doordrijven. Ten aanzien van de financieele noodzaak sloot spr. zich bij den heer Oud aan. Spr. begreep niet waarom er in ieder land een bepaalde verhouding moet bestaan tus- schen directe en indirecte belasting. Hoe komt men toch aan zoo'n praatje? Door de stijging der loonen betalen vele arbeiders thans ook belasting en zelfs perso- neele belasting, hoewel de waarde dier 16o- nen relatief niet veel is veranderd. Dq directe belastingen zijn niet alle blijvend: de verde- digingsbelasting en de leeningsopcenten ko men in 1934 te vervallen. De Regeering erkent zelf, dat het ontwerp protectionistisch is, want zij erkent dat 5 pCt. reeds van belang is voor onze industrie. Hoeveel te meer geldt dat dan voor 8 pCt. Wie geen protectie wil, gaat met dit ontwerp verder van huis. Bepaalde industrieen zullen natuurlijk voordeel hebben van de protectie; zij zullen hoogere prijzen kunnen bedingen. Maar- de vraag rijst, waarom nu de eene in-' dustrie wordt bevoorbeeld boven de andere. Men trekt steeds meer grenzen en telkens is er aanleiding om die grenzen anders te ma ken. De logica is telkens zoek. Protectie leidt naar afgesloten grenzen en wij weten alien wat die beduiden. Het protectionisme schaadt het econ-omisch leven als geheel en daarom is spr. er tegen. Internationaal achtte spr. het protectionis me ook uit den booze. Het tarief als belasting lceurde spr. af, On- juist is het wat de regeering zegt, dat artike- len voor de groote massa, algemeene voe- dingsmiddelen enz., zijn vrijgesteld. Spr wees op het bevroren vleesch, dat wel dege- Iijk een volksvoedsel is, en op tal van artike- len, die van veel belang zijn voor alien. Spr. wilde wel met tarief herzien mits de volksartikelen niet zwaarder worden belast; eventueel kunnen de weelde-artikelen worden getroffen. Concludeerend wees spr. dit ontwerp met nadruk af als een verslechting van ons be lastingstelsel. De heer Van Gijn (V.-B.) zeide, dat men zich bij de overhaaste en onvoorbereide behandeling van dit ontwerp moet neerleg- gen. Hij gevoelt zeer veel voor een termijnbe- taling in de wet waardoor herziening binnen zekeren tijd verplicht is. Van technische herziening is spr. niet af- keerig, maar thans is daarvan geen sprake. Een tarief kan een verteringsbelasting zijn, maar dit tarief is dat niet. Spr. is hier tegen en kan dit ontwerp niet aanvaarden Spr. begreep niet hoe de Minister nog kan ontkennen dat het protectie is. Wanneer be: gint dan de bescherming? De Nederlander noemt 1 pCt. bescherming, maar 8 pCt. nog geen protectionisme. Als de Minister consequent is moet hij op alles en nog wat het tarief toepasselijk maken. Hij doet het niet. omdat hij heel goed weet, dat Nederland daarvan niet gediend is Spr. stond niet op het standpunt,-dat uitvoer een hemel is en invoer een hel. Vervolgens bestreed hij de opvatting, dat door het tarief de werkgelegenheid wordt verruimd en dus de werkeloosheid vermin- dert. De Minister schakelde verschillende pun- ten uit, waarover hij niet spreken wil, maar daar kon spr. zich niet bij' neerleggen. Wel degelijk is hier het vraagstuk der protectie aan de orde al vindt de Minister dit niet. Van een technische herziening is eigenlijk geen sprake, want alles bleef als het was en alleen het percentage is verhoogd, maar de fouten zijn niet weggenomen. De vergadering wordt verdaagd tot heden een uur. Provi&ciaal Nieuws UIT OUDE-NIEDORP. Bij de op Woensdag gehouden stemming, vanwege de banne alhier werden de heeren J. Ligthart en J. Mijts herbenoemd, resp. tot lid van het Dagelijksch Bestuur en Hoofd- ingeland dier banne. UIT EGMOND AAN ZEE. Sedert eenige dagen trekt aan de zooge- naamde „blauwe paal", die 'langs den Hoe- verweg de grensscheiding aangeeft tusschen de gemeenten Egmond aan Zee en Egmond- binnen, een schildwachthuis bij wat graaf- werk de aandacht. Onze oude trouwe waker, oome Job, waarschuwt al gauw niet te kort bij te komen, uit vrees, dat de een of ander met de planken-afsluiting en al zal neertui- melen in den diepen kuil, die gereed ligt om den kolossalen gasmeter te bergen, die op de fabriek van George Wilson gereed gemaakt is om tot in kub. decimeters toe te yerklappenj Hoeveel gas de bewoners van Egmona a'ah den Hoef gemeenschappelijk afnemen van de fabriek te Egmond aan Zee. Daar we wclwillend in de gelegenheid ge- steld werden dien gasmeter, thans geborgen in een loods bij de gasfabriek, op ons gemak te bekijken, kunnen we daaromtrent eenige bijzonderheden mededeelen. Men stelle zich zijn eigen gasmeter voor, maar dan opgebla- zen tot een hoogte van 1.85 M., een lengte van 1.30 M. en een breedte van 1.05 M. Het is een droge 400-lichtsmeter met een totaal gewicht van 300 K.G. en een meetvermogen van 56000 kub. d.M. per uur, hetgeen zeggen wil, dat hij in staat is per dag 1344, per jaar 490.000 kub. M. behoorlijk te registreeren. Al overtreft, naar' we vernemen, het aantal aanvragen om aansluiting wel de verwach- ting, vooreerst zal de meter nog wel niet te klein zijn. En als't zoover komt, zal er wel een nieuwe op kunnen overschieten! Het.gevaarte krijgt een cementen woning, waarvan de vloer ongeveer 3 M. beneden den beganen grond komt en het dak, met uit- zondering van een omhoogstaanden toe- gangsweg, met een halven meter zand be- dekt blijft. De aan- en afvoerbuizen hebben een diameter van 15 c.M. Volgende week wordt de gasmeter in zijn Onderaardsch ver- blijf neergelaten, zoodat waarschijnlijk de daaraanvolgende week de Hoevers hun eerste potje op gas zullen kunnen koken of hun gaskacheltje aansteken. Dit laatste komt hun voordeelig uit dan de bewoners van Egmond aan Zee, daar zij, in tegenstelling met de laatste, een speciaal tarief hebben voor ver- warming. Hoewel oorspronkelijk de bedoeling was, dat de gemeente Egmondbinnen een tweeden meter zou plaatsen ter controle, heeft men, naar men ons mededeelde, daarvan afpezien. Van de ons geboden gelegenheid maakten we tevens gebruik om een rondgang te ma ken door de geheele gasfabriek, waarbij we opmerkten, hoe netjes de boel „aan den kant" was, waarvoor hetpersoneel wel een pluim- pje verdient. UIT BERGEN. Een 40-tal .personen zijn reeds toegeired'en vcor het volgen van een op inatiatief van Mevr. dr. Dekker, door den heer Daalder, leeraar aan die H. B. S. te Alkmaar te geven cursus ever de Nederlandsche literatuur. De cursus onivat een 6-tal avonden en z'al in het Oranje Hotel worden gegeven. Gemeng'd nieuws RATIFICATIE GONVENTIE 8-URIGE WERKDAG. Het bureau voor de R. K. Vakorganisaiie heeft aan den raad van ministers het volgen de adres gezonden: „Onder de ontwerp-convcntie van Wash ington, neemt die ter beperking van het aan tal arbeidsuren in industrieele ondernemingen tot acht uur per dag en acht-en-veertig uur per week een zeer beteekenende plaats in. Het zou ongetwijfeld van veel" belang ge- acht moeten worden, indien de regeering zoo- danige maatregelen wilde nemen, dat onze wetgevende lichamen ten spoedigste tot rati- ficatie van deze conventie zouden kunnen be- sluiten. Het goede voorbeeld, dat aldus door Ne derland zou gegeven worden, zou er zeker toe kunnen bijdragen dat ook andere landen tot ratificatie van bedoelde conventie zouden overgaan. i j -1 j i Door foepassing van de bepalingeni der voor ons land geldende Arbeidswet 1919 wordt voldaan aan de voorwaarden in de hiervoor aangeduide conventie gesteld. Nederland ging voor met zijn Arbeidswet; wij meenen dan ook met vertrouwen van' uvrc regeering te mogen verwachten, dat ons land wat deze ratificatie aangaat, niet langer zal achterblijven. GEARRESTEERD. Dezer dagen kwamen aldus meldt de N. R. Crt. bij een autohandelaar te Arnhem een uit den smo'kkeltijd bij de justitie welbekend perscon, A. R. genaamd, en zekere G. om een tweedehandsche auto te koopen. Zij zou den met Duitsch geld1 betalen. De prijs werd op 100 gouden marken bepaald. Toen de motor was aangezet en het tweetal was in- gestapt, werd den autohandelaar een waar- deloos biljet van 1000 Mark in de hand ge- stopt. Toen de beide opliehters uit het ge- zicht verdwenen waren, werd' de true ont- dekt. De Arnhemsche recherche stelde ter- stond een onderzoek in; het btaek, dat R. en zijn makker de auto te Zutphen te koop hadden aangeboden, dtoich zonder succes. Daarop waren zij naar Arnhem terugge- keerd. Het tweetal is gisteren te Arnhem ge arresteerd, de auto is teruggevonden op een terrein aan den Westervoortschen' dijk. EEN STAL VOOR DE WOONWAGEN- PAARDEN. Bij het secretariaat van den Bond voor Daadwerkelijke Dierenbescherming is van den Directeur van gemeentewerkeri in Den Haag bericht ingekomen, dat van gemeente- wege in het woonwagenkamp aan de Loozer laan een stal zal worden mgericht voor het onderbrengen van paarden (tot een getal van 40) van houders van woonwagens. Tevens zal deze stal dienstbaar gemaakt worden voor het opnemen van hulpbehoevende die- ren. Naar verwacht wordt zal de stal tegen het eind van de volgende maand in gebruik kun nen worden genomen. Naar de Telg. uit Castricum verneemt is de kok van het Provinciaal ziekenhuis „Duin en Bosch", te Castricum, van wien bekend was, dat hij gedurende langen tijd zich aan het plegen van verschillende diefstallen had schuldig gemaakt, eerst de vorige week ont- slagen. EEN GOUDSCHAT G'ESTOLEN. Bij def amilie V. de D., wonende Rietveld te Delft, werd gisternnacht een kistje, inhou- dende 200 gouden tientjes, ontvreemd. Spo- ren van inbraak waren niet te ontdekken. De politic stelt naar-de verdwijning een onder zoek in. U' FRAUDE? De gemeenteraad van Hoorn benoemde, naar het Vad. meldt Maandag een raads- commissie onder voorzitterschap van den burgemeester, welke zal onderzoeken of en in loeverre wethouder Veldhuysen (S. D. A. P.) is betrokken bij een woningconflict. aldaar. Er was n.l. beweerd, dat de heer Veldhuy sen gen bedrag zou hebben aangenomen. Mijnhardt's Salmaik-Tabletten 40o Thermo-Tabletten 45o Anga-Bonbons 60c Bij Apothekers en Drogisten. De heer Veldhuysen is niet slechts wethou der, belast met de regeling van den Gem. Wo ningbouw, doch tevens commissaris van een Woningbouwvereeniging. BOTSING TRAM EN BUS. De electrische tram is gisteren in de Aagje Dekenstraat te Vlissingen met voile vaart tegen den autobus de Kampioen gereden. Bei de bekwamen veel schade. De inzittender kwamen met den schrik vrij. De autobus werd 50 meter meegesleurd. DE NED. REISVEREENIGING BENADEELD. De Ned. Reisvereeniging had eenige maan den geleden het innen van haar lidmaafc schapskwitanties opgedragen aan een man, die op financieel gebied niet al te betrouwbaat bleek te zijn. Hij droeg het geld, ten bedrage van 4100.niet af. In verband hiermede werd aangift gedaan aan het bureau Singe! met het resultaat, dat de man gearresteerd werd. DE REGEERING EN HET COMITe VAN ZES. De reeds aangekondigde brief, die namen3 het comite van zes gisteren aan den voorzit- ter van den ministerraad is yerzonden, ein- digt als volgt: Wij wagen het, steunend op ons goed recht, er de aandacht van fiwe excellentie op te ves- tigen, dat, waar uwe weigering om het comi te van zes te ontvangen, blijkbaar op een misverstand berust, het geen goeden indruk, noch op het Nederlandsche volk, noch op het personeel zal maken, zoo uwe excellentie het door haar ingenomen standpunt zou blijven handhaven. Met het oog op den ernst dezer tijden hou den wij ons dringend voor spoedige beant woording van ons schrijven aanbevolen, waarbij het verzoek om een audientie met dea meesten nadruk wordt herhaald. DE POSITIE VAN HET SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Door het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso- neel was tegen Zaterdag 11 October een bij- eenkomst uitgeschreven met de hoofdbesturen van den B. A. N. S. en van den N. B. ter be handeling van de vraa£ welke maatregelen tegen de stijgende duurte zijn te treffen. De. hoofdbesturen van den B. A. N. S. en N. B. deelden mede niet te zullen komen. Inmiddels heeft het hoofdbestuur van den B. A. N. S. aanvankelijk tegen Zaterdag 18, later tegen Vrijdag 17 October de andere bonden in het Spoorwegbedrijf uitgenoodigd om maatrege len te bespreken. Waar het Floofdbestuur der N. V. verhin- derd is deze conferentie bij te wonen, heeft het schriftelijk den B. A. N. S. medegedeeld welk standpunt door het Hoofdbestuur is in genomen. Dit komt hierop neer, dat nog zal worden afgewacht of de regeering maatregelen te gen de stijgende duurte zal nemen. Zoo niet, dan zal aan de Directie der Nederlandsche Snoorwegen worden verzocht financieel tege- moet te willen komen in den vorm van een extra week loon per maand gedurende de wintermaanden. Bovendien heeft het hoofdbestuur der N. V. kenbaar gemaakt een felle agitatie in het land te willen voeren, teneinde de Regeering, de Directie en het publiek te toonen, dat het niet begeert het personeel de dupe te laten worden van de voortdurende prijsstijging. DE ARNHEMSCHE SCHOOLKWESTIE. In de a.s. gemeenteraadszitting te Arn hem zal opnieuw gestemd worden over het voorstel van het Raadslid Ribbius om de be kende kwestie van de schoolaanvrage van St. Willibrord, waarbij gebruik zou zijn gemaakt van lijsten met ondeugdelijke handteekenia- gen, onmiddellijk in zijng eheel te behandelen. In de vorige zitting staakten de stemmen over, dit voorstel. B. en W deelen den Raad thans mede, dat de Officier van Justitie bij de Arrondisse- ments Rechtbahk een onderzoek m deze kwes tie gelast heeft. De Officier heeft mede gedeeld dat alle in verband hiermee ter be- schikking gestelde stukken eveneens ter be- schikking staan van B. en W., doch dit Col lege meent dat het niet wenschelijk kan wor den geacht om naast het justitieel onderzoek een eigen onderzoek in te stellen. B. en W. deelen dan ook mede dat zij niet in staat zijn om reeds thans ie vcUien aan de opdracht om nadere verklaringen af te leggen. SCHRIFTELIJK BEANTWOGRDE VRAGEN. i Op vragen van don heer Kersten betreffen- de bewaking van den spcorwegoverweg bij seinpost 25 onderr Krabbendijke heeft de mi nister van waterstaat geantwoord: Uit het onderzoek, ingesteld omtrent de aanrijding van een met kolen beladen wagen op 12 September j.l bij seinpost 25 onder Krabbendijke, door trein no. 3, komende van Bergen op Zoom, is gebleken, dat de bestuur- der van den wagen den trein zeer good had kunnen zien aankomen, doch volgens zijn eigen verklaring niet heeft opgelet. Dat de boeren zouden weigeren hun sui- kerbieten aan de haven van Krabbendijke tie leveren, is bij onderzoek niet bevestigd. De bij den overweg aanwezige boomgaard laat het uitzicht op 13 Meter uit den spoor- weg over em afstand van 800 M. vrij, welk uitzicht voor het oluter plaatselij'k verkeer voldo-ende wordt geacht. De oprit van dep. paralielweg naar den, spoorweg is opgehbogd. Deze paralielweg ligt echter aan de andere zijde van den spoor- weg dan de boomgaard. De mededeelingg, dat wekelijiks 3000 wa- gens zouden passeeren, schijnt op een mis verstand te berusten, daar burgemeester en wethouders van Krabbendijke reeds eerder hebben fccicht, dat 3000 voertuigen per jaar den overweg overgaan. Gebleken is, dat slechts een gerinig aantal kinderen deft overweg gebruikt en dat dfeze kinderen, zcoder een omweg te maken, over den van afsluitingen voorzienen overweg ten westen van het station Krabendijke de scliolen kunnen bereiken. Bij ophefficig van afsluitingen van overwe- geh wordt den gemeentebesturen steeds aan bevolen in de scliolen de aandacht op de op- I

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2