DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 248. ea 2 m$m> Honderd zes en fwlnfigste Jaargang 1924 Abonuementsprijs foij vooruitfoetaling per 3 raaandeii f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertehtiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaalsruimte Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.li. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland Gemens-d nieiiws MAANDAG Direcfeur: G H. KRAK, Hoofdreriacteur: Tj. N. ADEMA. 20 OCTOBER DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. De dag der candid&atstelflingen heeft veel verrassingen gebracht. In tegenstelling met de verwachtingen, is hat aantal candidaten, die naar bet pariememt zullen ierugkeeren zonder oppositie veel kteiner dan bij die laatste algemeene verkiczingen. De eerste candidaat, die gekozen is verklaard, is T. P. Connor, het oudste iiidi van bet Lagerhuis, die daar reeds vele jaren 'is teruggekeerd zonddr oppositie voor het Liverpoofkiesdistrict. Van die andere®, die bij gebrek aan opposi tie ierstond gekozetn zijn verklaard, behcoren zestien tot de Conservatieve Partij, zes tot de Liberate Paxtij en negen tot de Labour Partij. Onder Hen bevinden zich Baldwin, de lei- der van de Conservatieve Partij en Harts horn, direoteur-generaal van de Posterijen. De formaliteiten, welike bij de candidaatstel- tingen, verliepen zonder opgewondenheid. Meer dan 14(H) candidaten werden gesteld. De Oonservatieve Partij heeft het grootste aantal candidlaten naar voren gebracht, n.l. 530, tegen 508 door Labour en 344 door de liberal-en. De vaststeilling van deze cijfers zijn echter bij benadering geschiedt daar enkde candidaten zich verkicsbaar gesteld hebben zonder hun definitieve trouw te heb- ben verklaard aan een van de drie partijen. De lijsten der candidaatstel lingen toonen aan dat driehoeksverkiezingen talrijker zul len zijn dan gedacht werd. Het vorige jaar ■waxen er 266. Dit aantal is thans geslonken tot 223. Een analyse der candidaatstellingen iter verikrijging van zetels toont aan dat er 224 districten zijn, waar coinservatieven en iLabour elkaar zullen bestrijden. Liberailen en Labour zijn in 54 districten in oppositie. In 50 districten zullen eonservatieven en liberaten rechltstreeks tegenover elkaar staan. Alge meene verrassing is veroorzaakt door het leit dat tien „devaterists" candidaat zijn ge steld voor de kiesdistricten in Ulster, waarin, naar verwacht werd, de conservatieve candi daten zonder slag of stbot gekozen zouden worden. In het gehleel werdien 41 vrouwen candidaat gesteld, nl. 22 Labour (waaronder 3 aftreden den), 12 conservatieve-(2 aftredenden), 6 li berate (2 aftredenden) en 1 onafhankelijke. Zaterdag is het de dag der candidaatstel- tingen geweest voor de algemeene verkiezin- gen, welke op Woensdag 29 October zullen plaats hebben. Voor de 615 zetels van het La gerhuis zullen candidaat stellen de eonserva tieven 540, de liberalen 340, de socialisten 500 en de onafhankelijken 18 candidaten, zoodat het totaal 1389 bedraagt. Het aantal vrouwe- lijke candidaten is gestegen van 34 tot 41, van wie 8 zitting badden in het vorige parie- ment. DE BOERENOPSTAND IN WIT- RUSLAND. Te Wilna hebben gevechten plants gehad fusschen de bolsjewiki en de boeren, waarbij de eersten grootendeels emstige nederlagen leden. Intusschen zouden in de gevangenissen van Smolensk 6000 boeren zijn opgesloten. Ook te Minsk zijn vele personen gearres- feerd. In de omgeving ervan zijn tal van troe- pen samengetrokken. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De kanonneerbooten Sacramento" en „\Varrego", die op een kruisreis in het Zuide- lijk deel van de Stille Zuidzee waren, hebben order gekregen zich naar Canton te begeven naar aanleiding van de ongeregeldheden al- daar. De toestand om Sjanghai is verergerd door de aanwezigheid van 5000 goedgewapende, doch stecht'gevo'ede manschappen van het le- ger van Tsje Liang, die zich op een kwart- riijl afstand van de intemationate nederzet- tingen hebben verschanst. Zij ondememen strooptochten in den omtrek en weigeren de wapens neer te leggen. Uit Hongkong wordt gemeld, dat bij den brand te Kanton 4000 huizen verloren gin- gen. Vele soldaten, die bij hiet pi under en wer den betrapt, zijn op staanden voeydoodge- schoten. Een officted communique meldt, dat een hevige strijd woedt aan het front bij Sjanhai- kwan. De trpepen van Tsjang-Tso-Lin trach- ten deze stad te bezetten, doch te vergeefs. DE VALSCHE PASSEN TE BERLIJN. Dp het hoofdbureau van politie te Berlijn heeft men het materiaal van de communisti- sche valsche-passencentrale tentoongesteld Het blijkt, dat de communisten op systemati- sche wijze valsche passen voor alte landen hebben vervaardigd. Zoo waren alte Neder- landsche stempels aanwezig. In het geheel hadden de communisten de oeschikking over 3000 stempels van Duitsche en buitenlandsche autoriteiten. De verval- schingen waren zoo vakkundig, dat het bijna onmogelijk was, de valsche passen van de echte te onderscheiden. Het meest bezwaarlijke voor de communis- tische partij is, dat de leiding van hare rijks- dagfractie in deze vervalsching de hand heeft gehad. Alte inlichtingen, die de fabriek noo- dig had, werden door de communistiscfae Rijksdagleden bij de regeeringen ingewonnen. De twee jeugdige passenvervalschers heb ben nauwkeurig boek gehouden van ialere pas, ieder visum en ieder stempel die zij ver- strekten. De namen van de personen, die een stempel of pas ontvingen, vond men in een register, opgeteekend. RUSSISCHE PROPAGANDA IN CHINA. Uit Riga wordt gemeld, dat 25 bolsjewisti- sche oorlogsschepen, dus practisch de geheele Russische Oostzeevloot, bevel heeft gekregen, zich gereed te maken voor een reis naar het Verre Oosten. Het vertrek der vloot wordt binnen enkele dagen verwacht. De vloot zal via het Suezkanaal naar Wladiwostok gaan. Verder wordt gemeld, dat de Russische re- geering tegelijkertijd de garnlzioenen aan- de Chineesche en Mongoolsche grens zou ver- sterken. De Sovjetbladen in Moskou voorspel- len, dat Rusland zich voorbereidt op steun aan de Chineesche revolutionnairen, tot vof- ming van een Chineesche Sovjet-republiek. OVERSTROOMINGEN IN SPANjE. Ten gevolge van hevige stortregens, ge- paard met zware stomien, is de rivier de Ju- car in Oost-Spanje buiten haar cevers getre- den. Het neodweer woedde speciaal boven Valencia, Algericas en Alperia. Verscheidene gemeenten zijn overstroomd. Het spoorweg- verkeer is onderbroken. De schade is aan- zienlijk. Verschillende schepen zijn losgesla- gen. POST AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. De pos'tautoi, die den dienst onderhoudt tusschen Barsur Aube en Soulaines, is tenge- volge van een defect aan het stuur tegen een boom geredfen. De chauffeur benevens een m- zittende dame en lieer werden zv/aar ge- kwetst. De overige twee dnzittenden liepen lichte kwetsuren op. INBRAAK IN EEN LEGATIE. Er is te Berlijn ingebroken in het gebouw van de Fransche legatie. De inbraak had plaats terwijl het personeel aan tafel zat. De dieven iopenden met een valschen sleutel de voordeur en hebben uit verschillende vertrek- ken kostbaarheden gestolen. Er schijnen evAi- wel geen documenten te zijn ontvreemd. VALSCHE PONDSTERLINGBILJETTEN TE PRESBURG. Uit Presburg wordt gemelld, dat men dlaar een intemationate bende van vervaardigers van valsche pond' stertingbiiljetten op het spoor is gekoimen. In verband hiermede zijm gearresteerd een zekere Rudi Schenk te Pres burg en de twee Italianen Staffetta en Basi- lisco te Wecnen. Uit een geheime medddee- ling die Staffetta aan Schenk wi'lide zenden, vemam de politie namen der medeplichti- gen. D'e gearresteerden hebben reeds geded- telijk bekend. Zij verklaarden dat zij van onfoe- kenden 900 valsche pondsbiljetten hebben cvergenomen. D'e Italianen schijnen mede- pliohtigen in alte hoofdsteden van Europa te hebben. De vrouw van den Antwerpschen juwelier B. zou ip relatie hebben gestaain met Basilisco, atthans vo'lgens diens beweren. De politie te Presburg ontving van de po- litiie te Tries! de mededtedlling, dat men daar op grond van de resultaten van het ondCrzoek te Presburg, vijftig personen heeft gearres teerd. De politic van Triest heeft tevens een op groote schaal jngerichte werkplaats voor het vervaardigen der bankbiljetten ontdekt, waarbij het gelukte een groote boeveelheid vervalscht bankpapier in beslag te nemen. Verdere arres'aties te Antwerpen en Parijs worden verwacht. ANATOLE FRANCE'S UIT V A ART. Onder grijzen herfsthemel is Zaterdagmid- dag in de open lucht de uitvaartplechtigheid gehouden voor Anatole France. De katafalk, waarop de kist, onder praehtige chrysanten bedolven, rustte, was opgericht aan den voet van het standbeeld-van Voltaire op de Quai Malaqais, in de nabijheid dier tallooze boek- winkels, waartusschen. France geboren en ge- togen is. Voor die boekwinkels was een tribune opgericht, waarop hadden plaats genomen de president der republiek, Doumergue, de mi nister-president Herriot en de meeste leden van de regeering. Voorts een groot aantal leden van den Senaat en de Kamer, en tus schen deze ook Caillaux, wiens komst groote opmerkzaamheid trok. De diplomatic was sterk vertegenwoordigd. Opgemerkt werd ook de heer Thorbecke, Nederlandsch gezant- schapssecretaris. Tal van delegates waren aanwezig. Ook Madame France woonde de plechtig- heid bij. Begonnen werd met een defile van leerlin- gen van Parijsche lycea, die bloemen strooi- den aan den voet van de katafalk. Verschillende redevoeringen werden ge houden. Daama werd de begrafenisstoet geformeerd. Tallooze delegaties met roode vaandels en de schoolkinderen gin gun voorop. Hiei' ach- ter volgden eenige rijtuigen met kransen. On- middellijk achter den lijkwagen volgden te voet Hanotaux en Leon Blum. Ontelbare an- deren sloten zich bij den stoet aan. Langs de Champs Elysees ging de stoet naar Neuilly. Overal stonden aichte drom- men geschaard. Op den Quai Malaquais en Quai Voltaire was een regiment infanterie op- gesteld, dat het militair saluut bracht. De verschillende redevoeringen werden on derbroken door muziek van Gluck, Beethoven en Saint-Sacns en een zangkoor dat eenige liederen ten gehoore bracht. Het geheel droeg het karakter van een grootsche nationale hulde. SLAAPZIEKTE IN JAPAN. In Japan heerscht sedert eenige weken een .gi'ustige cpidcmie yan slaapziekte, die reeds 900 slachtoffers heeft geeischt, terwijl 1600 zieken zich nog in slapenden toestand be- vinden. Het is niet de tropische slaapziekte, die in Afrika zooveel slachtoffers heeft ge- maakt en „trypanosomiasis" wordt genoemd, maar een vorm van hersenvlies-onsteking, waarschijnlijk dezelfde die in 1918 in Europa heeft gewoed en ook wel Europeesche slaap ziekte wordt genoemd. Een commissie van vier professoren der medische faculteit, aarzelt echter nog met de diagnose, daar het sterfte- cijfer, zeventig procent, bijna tweemaal zoo hoog is als het normale. DIEFSTAL BIJ DEN NED. GEZANT TE KOPENHAGEN. De Berlijnsche politie is er in geslaag'd den uit Breslau geboortigen bediende Gerber te arresteeren, die ten nadeek van den Neder- landsche gezant te Kopenhagen, in wiens dienst hij was geweest, onlangs juweelen en kleeden had gestolen Op 21 Augustus jl. ver- dween Gerber uit Kopenhagen, met medene- ming van tal aan den gezant behoorende kostbaarheden en kleedingstukken. Het bleek, dat hij met zijn buit naar Ber lijn was gegaan, waar hij de brutaliteit had, een telegram, onderteekend met den naam van den gezant, naar een bank te Kopenhagen te sturen met het verzoek, hem een groote som over te zenden, waaraan de bank gevolg gaf Met het geld maakte hij goeden sier.. Zijn brieven liet hij poste-restante zenden naar ver schillende Berlijnsche postkantoren. Dit laat ste werd voor hem noodlottig, want zoo kwam de politie hem op het'Spoor en toen hij gis- teren weer een brief wilde halen, werd hij ge arresteerd. Hij' weigerde inlichtingen te ge- ven waar hij het gestolene heeft gelaten. TREINBOTSING TE FRANKFORT. Gistermorgen is tijdens een dichten mist een van Mulheim komende personentrein in het hoofdstation te Freiburg op den D.-trein Bazel-Frankfort geloopen. De restauratiewagen werd grootendeels vernield. Drie personen van het keukenperso- neel werden gewond. DE MOORD OP ERZBERGER. Naar uit Boedapest wordt gemeld, zal de moordenaar van Erzberger, Schulz, niet an- dermaal in de gevangenis worden opgesloten, maar door politieambtenaren vandaag over de Hongaarsche grens worden gezet en dan aan zijn lot worden overgelaten. DE GRAAN- EN MEELVOORZIENING IN FRANKRIJK. De Fransche ministerraad besloot tot de in- stelling van een openbaar bureau voor de voorziening van Frankrijk met broodgraan en meel. Het bureau zal de middelen bestudeeren ter verzekering van de voorziening des lands en desbetreffende wetsontwerpen voorbereiden. DE B ROO DVO'O RZIE NI NG VAN IT A Lie. Het Kabinet heeft na de hooge kosten van het levensonderhoud bespro'kea te hebben be- sloten de export van mais te beperken en twee scorten brood' te doen bakken. De eene soort zal „vol'ksbrood", dte andere „luxebrood" heeten. COMMUNISTISCHE EXCESSEN IN BULGARIJE. Naar uft Belgrade g>enii9ld wordlt hebben in Zuid-Bulgarije hevige botsingen' plaats gehad tusschen Comrmmistischs benden en re- geerin gstroepen. Nadcre bijzionderheden ont- breken nog. BARONESSE WILHELM N VREND'ENBURCH. De presidente van het Centraal comite der I lollandsclie hulpactie voor Hongaarsche kinderen, baronesse Wilhelm Vrendenburch, is in het Roodie Kruishospiteal te Boedapest aan een emstige maagaand'oening overleden. De baronesse, dte de leiding had van de ge heele weldadigheidsactie, vertoefde reeds eenigen tijd te B-oedapest, alwaar zij die ver- pleging van een harer bcschermelingen', die geopereerd moest wordien, waamam. Zij was destijds reeds lijdendte aan een maagaandoe- ning, voor welke naderhand, ondanfe de uit- stekende verpleging, geen genezing meer blieek te bestaan. De dixectie der Kin dercch utzliga" beeft reeds een rouwbijieenikomst belegd en zall de zorgen voor de teraardebestcll in'g op zich nemen. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De politieke crisis te Berlijn is nog steeds niet tot een oplossing gekomen. Duitsch-Na- tionalen en democraten zijn tegen bezetting der vacante regeeringszetels met rechtsstaan- de vakministers. Dr. Marx zal volgens het Hbl- trachten de crisis op te lossen door uit alte burgerlijke partijen een kabinet te vormen, zonder zicb om de wenschen der fracties te bekommeren Zaterdagmiddag heeft de Rijkskanselier de democratische Rijksdagleden Erketenz en Kei- nath ontvangen. Erkekmz wees op de beslis- singen der democratische Rijksdagfractie en verklaarde dat er geen wijziging heeft plaats gehad in het standpunt der democratic. De fractie weigert deel te nemen; aan een coalitie van rechts en kan er ook niet in toestemmen, dat hare ministers deel blij'ven uitmaken van een rechtsche regeering. De minister van oor- log Gessler, die deel nam aan de besprekin- gen, evenals minister Stresemann ein Luther, bevestigde de verklaringen van Erketenz en herhaalde de vcrklarini'eu der democratische Rijksdagfractie, dat hij geen deel zou blijven uitmaken van de regeering, indien de demo cratische Rijksdagfractie zich afscheidde van de regeeringscoaiiitie. Het definitieve besluit der democraten zal eerst deze week vallen, daar de democratsche fractie eerst heden bij- eenkomt en daar de vergadering der partij- voorzitters eerst morgen plaats heeft. De Duitsch-Nationalen blijven er op staan, dat hun ten minste 4 portefeuilles zullen1 worden toegewezen. De Duitsch-Nationale fractie is het reeds eens geworden over de persoonlijkheden, die voor de ministerposten in aanmerking komen, doch zij heeft de na men nog niet aan den Rijkskanselier medege- deeld. Volgens de Duitsch-Nationale Tag zou de Rij'kspresident het in het geheel niet eens zijn met de wijze waarop de Rijkskanselier tijdens de jongste crisis is opgetreden. Het blad acht het zelfs niet onmogelij'k dat de Rijkspre- sidenf de eventueele benoeming van vier Duitsch-Nationale ministers in het kabinet- Marx zou weigeren te bekrachtigen voor het geval de democraten niet in het kabinet zou den zijn vertegenwoordigd. Officieel wordt medegedeeld, dat de onder- handelmgen van den Rijkskanselier met de partijen op niets zijn uitgeloopen en dat zij heden in ieder geval ten einde gevoerd zu'llen worden. Dit communique wijst er op, dat dr. Marx er genoeg van heeft en tot ontbioding van den Rijksdag za.l overgaan. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. De Spanjaarden melden eenige plaatselijke successen uit Marokko. iZij hebben de verbin- ding met de strijdkrachten, welke te Sak el Khamis waren afgesneden, hersteld. Ook zijn de Rifbewoners verdraven uit de versterkte positie Moeratahar. Uit Tanger wordt daarenlegen gemeld, dat de Spanjaarden in ac Larache-sector een nieuwe reeks posten hebben ontruimd, na on- derhandelirigen met de Moorsche stammen. HET PROTOCOL VAN GENeVE. Brazilie en Chili hebben het protocol van Geneve, betreffende de vreedzame beslechting van interna'fcionale geschi'llen, onderteekend. Tot d'usverre is het protocol door 12 staten onderteekend. NederLand behoort nog steeds niet bij deze twaalf. Wanneer zal ens land nu eens vol- gen De wil naar vrede is hier toch waarlijk vrij sterk. EEN BEKE'NTjfNIS VAN EEN BANDIET. Men herinnert zich ncg> het groote ptcces der bandietenbende Van Hoe-Verstuyft voor het hof van gezworenen der~provincie Oost- Vlaanderen. Een der hoofdmannen, Van Hoe, antwoordde op al de hem gestelde vra- gen in d'en- loop van het pncces, „Ik weet van niets", wat niet verhinderd heeft, dat hij ter dood werd veroordeeld. Thans schijmt hij tot inkeer te komen en heeft hij1 den rechter van instructie gevraagd verklaringen te mogen afleggen en nog on- gekende misdaden zijn aan hqt licht geko men, o.a. twee roofitoch'tein en een moordaan- slag. Naar aanleid'ing van zijn onithullingen is een Gentsch herbergier, Van de Genachte, in staat van beschuldiging gesteld wagons me- d'ep'Hchtigheid in een moordzaak te Gent. In den aanvang van het volgend jaar zal Van de Genachte voor het hof van gezwore nen te Gent terechtstaan. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht uit Kairo freft ko- ninjg Hoessein voorbereidingien om naar Zwitserland te vertrekken, waar hij zich voorgced wil vestigen. Zwitserland is zco langzamerhand het' tehuis geworden voor cuttroonde vorsten. De Fransche deserteur Ali Bucet werd door het Berlijnsche Schwurgericbt terzaike van het wurgen eener prostitute tot 6 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Ten gevolge van kcrtslui'ting is een he vige brand ontstaan in een textielfabriek te Bamberg, waarbij 200.000 meter zfjden stof- fen ter waarde van een miliioen goudmark verloren gingen. De z.g. recep'tenkamer kon behouden worden. Bij een mijnstorting in d'e mijnen van Plena (Belgie) zijn 15 atbeiders door het vallende gesteente bedolven Tot dusverre zijn 2 lijken geborgen. De Duitsdie leening is te Louden naar ram ing 10 maal overtee'kend. Dit is, vo'lgens de „Ti:mes" het hoogste keningsrecord sinds dC Transvaa lleening Naar uit Rome wordt gemeld zal de feestelijke beeeediging der Fascistische militie 28 October a.s. te Rome en Milaan plaats hebben. In een strafinrichting te Lemberg is een oproer onder de gevangenen uitgebroken. Het personeel moest met de btanke wapens op- treden, zoodat een groot aantal gevangenen gekwetst werd. De bezettingstroepen in Duitschland hebben het bevel gekregen de bezetting thans onzichtbaar te maken, d. w. z. alte openbare exercities, parades, muzieknitvoeringenenz., na te laten. Volgens een offideele statistiek werden in den -loop van 1923 in Oekrajina 36.000 ge heime distilleerderijen ontdtekt en in de eerste 7 maanden van 1924 50.000. Dat geeft 1 op de 500 inwoners en nu is men zc nO'g lang niet alle op het spoor. De Volkenbondsraad zal thans waar- Voor het plaatsen van advertenties in andere bladen is u w adres: N.y. Boek- en Uandelsdrukkerfj v.Ii. Herms. Cos ter Zoon, Voor dam C9, Alkmaar schijnlijk 27 dezer te Brussel bijeenkomen. voor de beoordeeling van het Engelsch-Turk- sche geschil in zake Mesopotamie. Een Fransche militaire expeditie vertrekt binnenkort van Zuid-Algiers, ten einde een onderzoek in te stellen naar de beste route voor den spoorweg door de Sahara. Volgens een bericht uit San Diego in Californie vlogen twee watervliegtuigen te gen elkaar. Twee vliegeniers werden gedood. een wist zich te redden door een parachute- sprong. Twee marine-officieren behoorend' tot de marinebasis van Norfolk zijn met een auto mobiel van een brug te water gereden en ver- dronken. De derde in zittende, een matroos, kon zich zwemmend redden. De telegrafische kabelverbinding tus schen Duitschland en Amerika zal door het leggen van een directen kabel worden her steld. Deze zal via de Azoren worden gelegd. In de vergadering van het Britsch Ko- ninkrijk Aardrijkskundig Genootschap en de Alpen is medegedeeld, dat in 1926 opnieuw een peging- zal worden gedaan, de top van den Mount Everest te bereiken. DE INTERNATIONALE" HERDACHT. Ter herdenking van de oprichiing van de Eerste Internationale" in 1864 heeft Zater- dagavond de Federatie Amsterdam der S. D A. P. in de groote zaal van het Concertge- bouw een, feestvergadering gehouden. De voorzitter, de heer mr. dr. G. van den Bergh, heette naar de Crt. meldt, in ziin openingswoord in het bijzonder welkom den heer Van Kcl, een der weinige overgebleve- nen, die aan de eerste intemationate hebben deelgenomen., Nadat „De stem des' Volks" zich had doen hooren, sprak de heer H. van Kol de verga dering toe. Spreker herinnerde er aan, dat zestig jaar geleden de wereidorganisatie van het proletariaat gesticht werd en waarbij spr. zich als 18-jarig student aansloot. Spr. schet- ste de ellende, waarin destijds de arbeiders verkeerden en hoeveel hun cntbrak, tenvijl bij de bezittende klasse een tergende weelde heerschte. De leuze van het handjevol man- nen was: „proletariers van alte ianden ver- eenigt U". En de stichter Karl"Marx heeft niet alleen het wetenschappelijk socialisme hoog gebracht, doch ook in de harten der ar beiders de vonk van den revolutionairen geest doen ontslaan. Wij dachten destijds, dat de dictatuur van het proletariaat een betere maatschappij zou brengen, doch de nuchtere feiten waren anders. In 1871 spatte de „In- ternadcnale" uit elkaar, toen Marx en Bako- nine, de sociaal-democraten en anarchisten te genover elkaar stonden. En in 1876 werd de Eerste Intemationate van Marx te Philadel phia opgeheven. Al was de vereeniging ver- dwenen, de idee bleef bestaan en werd steeds sterker. Thans zijn millioenen bij de intemationate aangesloten. Het socialisme is nu in de be- stuurscolleges van stad, provincie en rijk. Verschillende landen hebben socialistische ministers. Het is niet te boud gesproken, wanncer men zegt, dat het lot der beschaafde wereld in dezen tijd in handen is van de intematio nate sociaal-democratie. Zij alleen kan een einde brengen aan de gruwzame oorl'ogen. In de toekomst zal het enge nationalisme en imperialisme piaats moeten maken voor het intemationate gevoel. De heer F. M. Wibaut was de volgende spreker. Herinnerende aan den slotzin van het eerste manifest van de eerst ^Internatio nale" vroeg spr. zich af, of men niet den En- gelschen premier MacDonald hoorde spre- icen. Destijds werden immers de arbeiders op- geroepen zelve de butienlandsche politiek in handen te nemen. Zestig jaar geleden was dit een utopie, maar deze hersenschim gaat nu werkelijkheid worden, Na den oorlog was de Volkenbond opge richt, maar de overwonnen landen waren uit- gesloten. Zonder Duitschland' en ook zonder Rusland had de Volkenbond niet veel te betee- kenen. Men glimlachte om wat in Geneve ge daan werd, doch thans nu in Engeland een arbeidersregeering en in Frankrijk een regee ring sterk onder arbeidersinviced, aan het roer is, heeft men de laatste twee maanden in den Volkenbond een ontwerp-tractaat opgezet, dat, indien het werkelijkheid wordt, een einde maakt aan den zejfstandigen aanvalsoorlog. ALRMAARSCHE COURANT. 1/

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1