DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het protocol van Geneve. De GemeentebegrooUng voor 1925, No. 250. Honderd zes en iwintigste Jaargang 1924 Di! 'SUM' 2 5Ia«en, Alxmnementspi y'N ij ooruifbalAling per 3 maanden 12.ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcnticpr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsruimtc. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.li. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. WOENSDAG Directeur: G H. KRAft. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 22 OCTOBER II. Hoofdstuk IX paragraaf 1 der begrooting, waarin de ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen gespecificeerd wordt, geelt natuur- lijk steeds een nadeelig saldo, dat voor het komende jaar op f 252.490.61 geraamd is. Tegen een> uitgaaf van totaal 269.958.11 staat slechts een ontvangstpost van 17.467.50, bestaande uit subsidies van Rijk en Provincie, uit particuliere bijdragen, pen- sioensbijdragen en aflossing van aan het Stadsziekenhuis geleende gelden. Gemeenschapszorg voor de burgers, die niet in staat zijn in eigen onderhoud te voor- zien, is een kostbare geschiedenis en het is geen wonder, dat men steeds maatregelen tracht te nemen, den trek van armlastigen naar de stad zooveel mogelijk te voorkomen. De subsidies aan Armbesturen worden op •f 118.720 (vorig jaar 96.859.70) yasigesteld, waarvan 112.000 voor het Burgerlijk Ann- bestuur bestemd zijn. Deze instelling heeft evenwel evenals het Vorige jaar 125.000 verzocht, zoodat Burg, en Weth. 13000 op de aanvrage ge- kort hebben. In 1923 is ongeveer 120.000 uitgegeven, maar het college meent aan de kim van hei donkere economische uitspansel het* morgen- rood1 van een nieuwen en blijden dag te cnt- dekken.- Het ziet alom een opleving van handel en industrie, die tot een minder ongunstigen eco- nomischen toestand voert en de armoede zal doen afnemen. De economische. omstandigheden, zeggen Burg, en Weth., zullen vermoedelijk niet on- gunstiger dan in 1923 zijn en volgens deze conclusie zou dus een subsidie van 120.000 moeten gegeven worden. Zij is evenwel nog 8000 lager gesteld, wat er dus op wijst, dat Burg, en Weth. de economische omstandigheden zelfs belangrijk gunstiger dan die in 1923 oordeelen. Deze korting lijkt ons hoewel voorname- lijk in de groote steden een dalende werkloos- heid geconstateerd wordt toch nog een be- langrijke steunverlaging en het is te verwach- ten, dat het Burgerlijk Armbestuur, waarme- de over die verminderde subsidie gecorrespon- deerd wordt, het optimisme van het college niet in alle opzichten zal kunnen deelen. Inmiddels en dat is ten slotte toch maar het doel van elke overweging en gedachten- wisseling* wordt er een kapitaaltje van 13000 in de gemeentelijke schatkist gehou- den, waarvan intusschen alweer dankbaar februik gemaakt is cm de begrooting voor het omende dienstjaar sluitend te kunnen ma- ken. Burg, en Weth. zijn en niet ten onrechte van meening, dat het Alkmaarsche huis- houden de laatste jaren erg duur geweest is. Dus zijn zij aan't bezuinigen gegaan en de cerberus, die den gemeentelijken spaarpot be- waakt, gromt en toont dreigend zijn tanden aan alle begeerigen die te dicht in zijn buurt komen. Als gevolg daarvan krijgt het bestuur der .Vereeniging Alcmaria V. V. V., die hare sub sidie op ruim f 1500 begroot had, een briefje thuis met de mededeelingen, dat er, evenals vroegere jaren, weer op 1200 en geen cent meer kam worden gerekend. Nu is weliswaar die Vereeniging elk jaar in He gelegenheid er een kapitaaltje van 800 bij te verdienen met het ontwerpen van plan- nen voor een stadsgehoorzaal, maar aange- zien een dergelijke instelling nog altijd onder de luchtskasteelen moet gerangschikt worden, is dat bijbaantje tot- dusver nog niet erg voor-- deelig geweest. Overigens vinden wij een subsidie van >f 1200 voor een vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer vrij poover. Bedenkt men, dat deze zonder geld weinig kan uitrichten en dat de gemeente, door de be- lasting op publieke vermakelijkheden, bij mo- torraces en andere attracties em aardig som- metje in de wacht sleept, dan ziet het er wel naar uit of de gemeente meer van de vereeni ging, dan Alcmaria van de gemeente gep-rofi- teerd heeft. Wij zijn trouwens van meeninig, dat de ge meente, die van dergelijke uitvoeringen en door verhuring van het Sport-park en door de belasting op de publieke vermakelijkheden dubbel profijt trekt, haar deur ook niet geheel gesloten moet houden als een financieel min der geslaagde uitvoering tot het aanspreken van een garantie-bedrag noodzaalct. Juist omdat zij bij alles wat van die zijde ondernomen wordt, slechts voordeel heeft en daarvan niet de minste risico draagt, lijkt ons de weigerin'g een kleine subsidie met twee- of driehonderd gulden te ve'rhoogen, nu juist niet tot de meest gelukkige overwegingen te behooren. Dat Burg, en,Weth. het voor de gemeente niet van belang vinden, de contributie aan het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting te verdubbelen is te begrijpen. En evenzeer verldaarbaar is, dat het col lege de kosten ter voorkoming en bestrijding van epidemische ziekten op 380 meer ge raamd heeft, om daardoor te kunnen voldoen aan een verzoek van het Hoofdbestuur der Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", om tegemoet te komen in het exploita- ti^-tekort van de ontsmettingsinrichting over 1924. Wil een dergelijke inrichting van algemeen nut zijn, dan moeten haar tarieven laag ge- houden worden. Maar dan loopt zij tevens het risico van een exploitatie-tekort, dat uit particuliere bijdragen niet bestreden kan wor den. Waar het hier een der instellingen geldt, welker algemeen nut niet naar den particu- lieren steun kan afgemeten worden, komt zij zeer zeker in aanmerking voor een zoo ruim mogelijke gemeentelijke subsidie. Dat Burg, en Weth. daartoe besluiten kon- den, mag met voldoening geconstateerd wor den als de eerste stap op den weg van een an- deren dan de tot dusver gebruikelijke maat- staf van subsidie-verleening. De noodzakelijkheid om aan het Fonds voor Normalisatie in Nederland voor het voi- gend jaar een bijdrage van 25 uit te keeren kuirnen wij moeilijk beoordeelen. Deze komt evenwel ten laste van het electri- citeitsbedrijf en het bedriif van gemeentewer- ken, wat in werkelijkheid geen vermindering van lasten brengt, maar door de zelfstandig- heid van deze takken van gemeentedienst on- willekeurig toch de gedachte geeft, dat dd ge meente dat bedrag niet uit eigen zak behoeft te betalen. Bnitenlancl DE ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG. Alle Berlijnsche bladen publiceerdeni gister ochtend besohouwingen over den politieken toestand en bespreken van eigen standpunt den stand van zaken, waarbij de rechtsche pers de verantwoordelijkheid voor het feit, dat het zoover gekomen is, op links en voor- namelijk op de democraten schuift, terwijl de linksche bladen scherp de rechtsche partijen critiseeren. De bladen van links bespreken met begrijpelijke instemming de standvastige houding van d-e demcoraten, die door hun optreden het rechterblok onmogelijk hebben gemaakt. De bladen toonen zich opgelucht dat door de ontbinding van den Rijksdag eindelijk een beslissing in de hangende parlementaire cri sis gevallen is, Sommige bladen wagen zich reeds aan voorspellingen omtrent den vermoedelijken uitslag van de nieuwe verkiezingen. Van links wordt er op gewezen, dat de kiezers den rechtschen partijen ongetwijfeld een ge- voelige les zullen geven, waarbij vooral in het licht wordit,gesteld de. oneenigheid in de Duitsch Nationale partij, welfce o.a. bliilft uit den strijd in deze partij om de leiding. Uitde rechtsche bladen blijkt, dat men inderdaad met e"enige ongerustheid de komende verkie- zing tegemoet ziet. De „Deutsohe Tageszeitung" diringl reeds aan op de voirming van een eenheidsfront van alle rechtsche partu'en. terwijl de (Volklsche) ..Deutsche Zeitung" zelfs toegeeft, dat de na- tionaal-socialisten het er niet al te goed zul len afbrengen. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN AMERIKA. Zaterdag j.l., aldus de „Chicago Tribune", heeft Frank P. Walsh zijn verklaring voor Senator Borah's commissie van onderzoek, omtrent het omkoopingsfonds van de Repu- blikeinen afgelegd. Walsh, die leider is der' Derde Partij, had reeds lang verkondigd, dat hij bet publiek mededeelingen zou doen over zekere republikeinsche verkiezingspraktijken die hem ter oore waren gekomen. Zijn ver- klarinig hield nu in, dat hij zeer ernstige aan- wijzingen had verkregen, dat de .republikei- nen over een geheim fonds van niet minder dan tien of twaalf mill'ioen dollars beschik- ten, die ter bestrijding moesten dienen van bepaalde uitgaven, die eigenlijk op omkoope- rij neerkwamen. Walsh voerde nog geen bewijzen aan, maar drong er op aan, dat 't onderzoek te Washington zou worden voortgezet. Belang- rijke getuigen moeten daar gehoord worden en het is waarschijnlijk, dat de volgende week het onderzoek in de hoofdstadzal aanvangen. Publiek en pers volgen met de grootste be- langstelling deze aangelegenheid. Beambten van de republikeinsche partij-organisatie hebben verklaard, dat de inkomsten van de partij op dit oogenblik iets boven de 1.700.000 bediragen en dat men voor de verkiezingen op zijn allerminst 3.000.000 noodig zal hebben.' Het is wel heel waarschijnlijk, dat er over deze cijfers nog het noodige gezegd zal wor den en de republikeinen zoowel als de aan- hangers der Derde Partij wachten met span ning op Walsh's verdere verklaringen, waar van sommigen zeggen, dat het de taktiek van den progressieven leider is om het pu bliek met alle mogelijke schandaaltjes voor de verkiezingen op te waren en het gerechte- lijk onderzoek op de lange baan-te schuiven Anderen weer, dat de resultaten' van het on derzoek spoedig genoeg bekend zullen wor den en aantoonen in welke kringen corruptie heerscht. Deze aantijgingen van'de derde partij aan 't adres der republikeinen zijn koren op den molen der democraten, die ook van hun kairt tot nu toe geen gelegenheid ongebruikt lieten om de corruptheid der Grand Old Party in een'scherp daglicht te stellen. De iweedracht tusss:hen beide van ouds ge- vestigde partijen, scheen de nieuwe derde partij dan ook een aardige kans te zullen ge ven. Zoo groot zelfs dat democraten zoowel als republikeinen zich weer wat meer solidair zijn gaan voelen. Zoo meldde dezer dagen de Parijsche edi- tie van de „Chicago Tribune", dat er ten aanzien der verwachtingen die de leiders der derde partij koesterdten, een kink in den ka- bel is gekomen. Men weet, diat de aanhangers der derde partij er op hopen, de presidentsverkiezing in het congres te brengen, tenminste, wanneer zij bij de verkiezingen zooveel stemmen ver werven dat geen der candidaten tot president gekozen blijkt te zijn. Dat zij zelf direct den presidentszetel veroveren zullen, verwaehten ze heelemaal niet. Hun candidaat is La Fol- lette een reedis bejaard man. Maar nu is den aanhangers van La Fol lette plotseling de schrik om't hart geslagen doordat in republikeinsche kringen de ver- wachting uitgesproken is, datBryan wel eens door het congres tot president zou kun nen worden aangewezen. Bryan is van huis uit republikein, hij is de groote man van de drooglegging. Verder is hij zulke radicale meeningen toegedaan, dat hij den radicalen uit de republikeinsche en democratisohe vleu- gels, die nu te zamen de derde partij vormen, eigenlijk de wind uit die zeilen dreigt te ■nemen. De „Follettianen" moeten daarom niets van Bryan hebben en ook vele anderen ge- looven, dat de verkiezipg van den dogmati- schen gouverneur Bryan een ramp voor het land zou zijn en vooral in businesskringen overweegt men nu aansluiting van democra ten en republikeinen wanneer de verkiezing in het congres gebracht wordt. Dan zou de de- mocraat Davis presidlent en de republikein, generaal Dawes, vice-president worden. Want beide genieten in beider kampen groot aan zien. Davis, indertijd Wilson's gezant in Londen, heeft zich persoonldjk steeds ten gunste van den Volkenbond' uitgelaten en in kdat geval zou dus de Amerikaansche politick mischien weer meei' in het Volkenbondsvaar- water komm. NAAR DE ONTRUIMING VAN DE RUHR. De Duitsche en geallieerde deskundigen, die de ter fig-gave der verschillende panden, die door de bezettende mogendheden werden ge- expiloifeerd, voorbereidden:, zijn tot overeen- stemming gekomen. Men kwam overeen, dat Duitschland alle vorderingen der gealiieer- den die van voor 1 Jauuari datceren en op 20 October nog uitstaan, zal innen, terwijl de geiallieerden alle tusschen deze data gernd-e bedragen, waarvan de voirderingen van voor 1 September dateeren, zullen behouden. De Duitschers krij'gen een belangrijk bedrag als schaddoosstelling voor de abnormale dun ning der staatsbcsschen, terwijl zij het voile beheer over de douane-diensfc en het bosch- wezen terug krijgen. DE ITALIAANSCHE KATHOLIEKEN EN HET ZIONISME. De algemeene raad van de Italiaansche Katholieke Unie voor de Heilige Plaatsen heeft een' motie aaugenomen ten gunste van de toescherming van de rechten der Christen- heid in Palestina. „Gezien de b'edreiging van het Zi'onisme en dfe herhaalde ontwijding der Heilige Plaatsen", besloofc de raad een be- rcep te doen op den Volkenbond'. DE VALERA TOCH NAAR ULSTER. In het hoofdkwartier van de republikeinsche partij alhier wordt verklaard, dat De Valera Vrijdag voornemens i» naar Newry in het Noord Iersche graafschap Down te gaan om het woord te voeren in een openbare verkie- zingsvergadering om den republikeinschen candidaat voor het parlement te steunen. De Ulsterregeering heeft hem evenwel verbodei in Noord-Ierl and te komen. De minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde in het Ui- sterparlement dat De Valera bij overtreding van dat verbod zou worden gearresteerd waarbij hij zich aan twee jaar gevangenis- straf blootstelt. DE BAKKERSCONFERENTIE TE BRUSSEL. Te Brussel werd Maandag een bakkerscon- ferentie gehouden, waaraan vertegeriwoordi- gers van zeven ianden deelnamen o.a. de hee- ren Staehle, voorzitter van den Nederland- schen Bakkersbond en Ulrich en van der Meer, vertegenwoordigers van de Nedgrland- sche Bakkersunie. .In deze vergadering wer den de middelen onderzocht, om de conventie van Geneve, betreffende den nachtarbeid, in tweede lezing te doen verwerpen. De Interna tionale bakkersunie was van oordeel, dat het bakkersbedrijf zich niet leent tot een eenvor- moge regeling en dat elk land zijn eigen wet- geving moet handhaven. 's Middags werden 'de leden ten stadhuize ontvangen door wet- houder Brassine, die aan een drietal hunner o.a. den heer Staehle, een aandenken schonk aan de stad Brussel. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De „Times" meldt uit Hongkong, dat Soen Yat Sen de gevangenneming van de vrijwil- ligersafdeelingen heeft gelast. Twee der rijk- ste en invloedrijkste dezer aanvoerders zou- den door generaal Li-Fi-Kum ter dood ge bracht zijn Op het Zuidelijk gevechtsterrein hebben de Tse-Kiang-troepen, die zich bij Shanghai heb ben ove! gegeven, grootendeels weer dienst ge- nomen in het leger van Woe-Pei-Foe. Een bericht uit Peking meldt, dat de Chi- ndesche minister van Buitenlandsche Zaken, Wellington Koo, aan Japan verzocht heeft, niet tusschenbeide te komen in Mandsjoerije. Voorts verzocht hij de regeering te Tokio, de Japansche bevolkihg in de betrokken gebieden aldaar aan te sporen, gematigdheid te be- trachten.- DE NOORSCHE VERKIEZINGEN. In Noorwegen hebben Maandag de alge meene verkiezingen plaats gehad voor de Tweede Kamer. Geen enkele partij heeft een vold-oende sterkte om een krachtige regeering te vormen. De conservatieven hebben thans 42 zeteis, de coalitie liberalen 15, de boermpartij 17, radicalen 37, radicaal democraten 2, so- cialisten 8 en arbeiderspartij 29. De liberalen vormen thans een coalitie-regeering met de conservatieven. In de arbeiderspartij heerscht groote oneenigheid De meerderheid die zich arbeiderspatij noemt, doch ook de „onafhan- kelijke communistische partij" wordt ge- nsemd, heeft de Derde Internationale verla- ten, terwijl een nieuwe „Noorsche commu nistische partij" is gcvormd. HET PROCES TEGEN DE ORGANISATIE „CONSUL". Voor het rijEsgeiechtshof te Leipzig is gis ter h^t proces begonnen tegen de leden. van de organisatie „C", die na de ontbinding* van de brigade Ehrhardt in het geheim is opge- richt. "Het voor-cnderzoek heeft meer dan een jaar geduurd. In totaal zijn 20 personen aangeklaagd. De dagvaarding cmvat 150 bladzijden. Van de beklaagden is niemamd gearresteerd1. Als bewijsmateriaal zal tal van documenten aan- wezig, die alle betrekking hebben op de or ganisatie van den bond „C". Ook worden de klachten onderzocht, die tegen de organisatie zijn geuit in verband met de moorden cp Erzberger en Rathenau en1 den aanslag op Scheidemann. DE MOORD OP BUONSERVIZI. Begin deze week vc-rschijot Boncmini, de jeugdige Italiaansche anarchist voor de Pa rijsche jury voor het feit, dat hij op 20 Fe- bruarUvan dit jaar in 't restaurant Savoia den Italiaan Buonservizi met revolverschctei^ heeft godood. Bonomim kwam na den oorlog als arbei- der naar Frankrijk, gelijk zooveel zijner landgencoten. Hij was een overtuigd anar chist, maar bij geen emkeile organisatie aan- geslcten en hij beroemde zich er steeds op geheel onafhankdijk te zijn van alle politieke ■invloeden. Verwced door de daden van ge- weldi der fascisten en veronitivaardigd over de stichting van een fascistische groep in Parijs door den journalist Buonservizi, beslcot hij te trachten zich als kellner te verhuren in het restaurant Savoia, het centrum de:* Italiaan sche koionie. Dit lukte. En het duurde ook niet lang of de anarchist was ingelicht, wie de heer Buonservizi was, die iederen avond in't restaurant ;n de Passage des Princes, aan den Boulevard1 des Italiens, heti souper placht te nemen. In den avond van 20 Februari, toen de heer Buonservizi allcen aan zijn tafeltje zat, klonken plotseling eenige sdioten en de cor respondent van den Pcpclo dTtalia, list fas cistische orgaan, zakte ineea. De dader werd ocgenblikkdijk gegrepen, en terwijl hij aan de politic overgeleveixi werd1 stamdde hij „Niet den man, maar de Idee heb ik willen treffen". Tegencver de po litic verklaarde Boncmini nog, dat hij zijn kamcraden hiad willien wreken ,die door de hand der Zwarthemden waren geveld. Buonservizi was zeer emstig gewond en de zorgvuldige verpleging heeft niet kunnen verhoeden,, dat hij ruim een maand lat'er stierf.' De mcordenaar zal door mr. Henri Torres worden1 verdedigd, de advocaat, die aan. Ger- maine Berton, de bekende anarchiste, die een der redacteuren van de Action Frangaise neer- sehoot, de vrijheid heeft weten te bezo-rgen. FILMS ALS SCHIETSCHIJF. In het hoofdkwartier der New-Yorlcsche pc'litie heeft men zich eenige filmapparaten aangescbaft, ten erode de politic te cefenen in het schieten op films, waarop motorrijdende bandieten te zien zijn. Practische beclfeven- heid in dit! soort schieten is noodzakelijk ge- wofden, ten gevo'lge van de- veelvuldig voor- fomende vermetele vergrijpen van bandieten, die auto's gebruiken. KORTE BERICHTEN. Van den 4den November zal de Orient- Express, die tijdens de bezetting van het Ruhrgebied1 over de Adberglijn- werd geleid, weer door Duitschland rijden. (Straatsburg Miinchen)., De regeering van Meuw-Zeeland ifeeft definitief besloten, het volge-nd jaar niet deel te nemen aan de Britsche rijlcstentoonstel- 1'in.g. Tijdens de schietoefeningen ter ho-ogte van kaap Henry is aan boord van den Ame- rikaanschen kruis^r „Trentcn" een geschuts- toren uit ellcaar gesprongen, waardoor d-rie der opvarenden werden gedood en achttien gewond. Mevrouw mr. C. Bakker—Van Bosse, gene- raal-majcor J. M. Benteijn, mr. H. C. Dres- selhuys, prof. jhr. dr. W. J. M. van Eysinga, prof. mr. Ph. Kleintjes, prof. mr. R. Kranen- burg en prof. mr. C. van Vollenhoyen Jiebben aanleiding gevonden tot de volgende publi- catie: Wat eeuwenlang is bepleit en gehoopt, heeft op 2 October van dit jaar uitdrukking gevonden in een te Geneve op de jaarlijkscha vergadering van den Volkenbond door nage- noeg vijftig ianden aanbevolen verdrag over, nationale veiligheid, ontwapening en arbitra ge. Het is noodig, dat de vo-lken ook't Ne- derlandsche de strekking en den inhouct van dit „protocol van Geneve" verstaan. Het protocol behoeft na de onderteekening onzer regeering nog de goedkeuring door Tweede en Eerste Kamer, en de nadere bekrachtiging door onze regeering te za-men met die van de overige regeeringen; evenwel kan het pas gaan werken, nadat een on t w a pen i n gscon f c rentie in het volgende jaar Juni 1925, de vereischte aanvuilingsregelingen zal hebben tot stand gebracht. Ziehier van het anti-oorlogsprotocol van1 Geneve de hoofdlijnen. 1. Voor 1914 rekende ieder land zich ge- rechtigd om aan eik ander land den oorlog te verklaren: hetzij om onrecht te herstelleit of te wreken, hetzij om ender die mom zijn be- geerten bot te vieren. Vrij wel alle grondwet- ten,.ook de Nederlandsche, iaten dan ook oor- lcgsverklaring toe zonder beperking tot be paalde gevallen. Het protocol van Geneve nu keert dezen toestand om; bepaalt dat geen en- kel land, in welk geval ook, een ander land met corlog mag bespringen; en verklaart den aanvallenden oorlog, als die desendanks plaats heeft, tot een misdaad, die alle ianden tegenover zich vindt. „Ons doel was" zoo zeggen de toelichters „den oorlog onmoge lijk te maken, te vernietigen, te dooden." 2. Aan deze afzwering van den aanvais- oorlog wordt vervolgens een krachtige sanc- tie (waarborg) verbonden. Voor 1914 rnoest een door oorlog overvalien land maar zien, he het, al dan niet door bondgemoten ge- sfeund, zich zelf zou redden. Het protocol van Geneve schrijft voor, dat, indien vaststaat dat een land inderdaad aangevallen is, dit land op de economische en militaire hulp van alle overige ianden kan rekenen. De mis- dadige aanvaller weet dus vooruit, aan welk gemeenschappelijk verweer der Staten hij zich blootstelt. 3. Voor 1914 kon, als er een corlog uit- brak, elk land voor zich zelf beslissen, of het onzijdig wilde blijven (zoolang als de oorlog- voerenden het met vrede lieten), dan of het wilde meedoen. Aan deze gelegenheid tot c-n- zijdigheid waarover men nog altijd hoort spreken, alsof zij voortbestond heeft het grondverdrag van den Volkenbond reeds srods 1920 een eind gemaakt. Reeds sinds 1920 kan Nederland niet meer kiezen: moet bet meedoen aan middeien tot economische be strijding, moet het doortocht verleenen aan vreemde troepen die den aanvaller te lijf wil len, en is het niet meer volkom'en vrij op het punt van militairen bijstand. Dit alles is ech- ter in het Volkenbondsverdrag zoo gebrekkig en onscherp geregeld, -dat men al de kwade kansen loopt van in andermans oorlog te wor den betrokken, doch niet rekenen mag op den stelligen steun van anderen in geval van nood. Het protocol van Genfeve ondervangt die gebreken: doet naar onpartijdige en zorg vuldige regels beslissen, wie aanvaller is zorgt dat-de Raad van den Volkenbond dit bekend maakt organiseert het internatio- naal economisch verzet laat geen, tyijfe! aan de militaire verplichting vom- wie een strijdmacht heeft. Men heeft gevraagd, wel ke waarborg er is, dat de Staten zich aan de ze regels zullen houden; de waarborg ligt eenerzijds in het feit, dat afzonderlijke inter- nation ale organen de Volkenbondsraad en adviseerende Volkenbqndscommissies voor eenheid van gedrag zullen waken, anderzijds in het eigenbelang der Staten zelf om de an- ti-oorlogmachinerie niet te iaten ontwrichten. 4. Bepaalde ianden, die^zich onveilig voe len, mogen weliswaar afzonderlijke defensi'S verdrageri sluiten met nabtp'ige ianden, doch tot deze afzonderlijke verdragen, die open- baar moeten zijn, mag ied-er ander land dat lid is van den Volkenhond toetreden (zij kun nen dus geen gevaarlijke onderonsjes wor den), en zij kunnen eer§t. uitwerking hebbea nadat de Volkenbondsraad heeft bekend ge maakt, dat er een aanval begaan is en door wien. Het kunnen nooit aanvalsverdragen worden. 5. Vliegen twee ianden tegelijkertijd elk- aar in de haren (b.v. op den Balkan), dan worden zij beide tot aanvaller verklaard; doch dan werken tegen hun onderlingen strijd a!- leen de economische, niet de militaire weer- middelen der overigen. 6. Voor het geval nu, dat een land inder daad onrecht lijdt van een ander land of met een ander land in geschil is, werdt, daar men niet langer zijn recht mag zoeken door geweid. van wapenen, een zorgvuldig en vernuftig st-el bepalingen in het protocol gegeven voor beslechting van alle mogelijke 'geschillen. Door deze voorsehriften, die een hoogst be-, langrijk gedeelte van het nieuwe verdrag vor men, gaat dus tusschen Staten gelden wat binnen de landsgrenzen geldt voor de bur gers. Het Haagsche Hof van internationaie justitie krijgt een gewichtige taak hierbij, waarvan tot dusver geen sprake was. 7. Dit welsluitend geheel van bepalingen op veiligheid en arbitrage zal ontwapening (belangrijke beperking van bewapening) mo gelijk maken, want kleine zoowel als groote ianden zceken vcortaan hun bescherming in de eendrachtige samenwerking van aTlen.- Omgekeerd zal het .leerdrukken van de ALKMAARSGHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1