Abdijsiroop Nacht-hoest die afschuwdijke kwdling verdwijnt ml en zeker met antwoorden, waarop de heer Gerhard u toe- voegde: „Dan is ze reeds vastgesteld." De heer Snoeks Dus de raad meet maar genoegen nemen met alle handelingen van B en W. De heer S c h i n k e 1Wat is er tegen de vaststelling? De voorzitter: Het gaat over een voorloopige vaststelling. De goedkeuring van de rekening geschiedt door Ged Staten. De heer S n o e k s Als wij de rekening voorloopig vaststellen, dan betsekent dit, dat \vij de handelingen van B. en W. goedkeuren. De heer S c h i n k e 1Ik stel de rekening gewoon vast, verder met. Ik zeg alleen, dat ik ce rekening heb gezien en wij hadden alleen opdracht de rekening na te zien en dat heb ben wij gedaan Een accountant zegt ook al leen dat zijn de fouten. De voorzitter: Wat de heer Snoeks zegt is niet juist. Spr. stelt zich voor, dat er op iedere rekening wel uitgaven zijn, waar- van een raadslid zou zeggen, dat hij die an- ders gedaan zou hebben. Spr. stelde voor de rekening voorloopig vast te stellen. De heer S w a a n Zal u beloven, dat het «en anderen keer niet gebeurt? De voorzitter Neen, mijnheer Swaan. Ik wil wel beloven, dat ik mijn best zal doen, dat B en W. zich zoo veel mogelijk aan de begrooting houden. De heer Swaan Wanneer de heer de Graaf hiermee doorgaat, dan leg ik mijn man- daat neer. Devoorzitter: Ik heb gezegd, dat ik fflijn best zal doen er voor te zorgen, dat zoo min mogelijk uitgaven plants hebben, maar ik heb e£n beding: laten de raadsleden dan ook niet steeds op dingen aandringen, die geld kosten. De heer Swaan: Er is geen bouwcom- misise noodig, de heer de Graaf kan het alleen wel- Zoo is het ook met een gascommissie en een electriciteitscommissie. Hij wil zeggen: we hebben jullie niet noodig, wij kunnen alles Wel zelf doen. Mevr. Visser Wij blijven zoo altijd in de schuld zitten. Het kost ons ons lieve geldje maar Er wordt overal om bezuiniging ge- vraagd en we zien steeds meer onkosten Hoe komt dat nou Als het in een gezin niet kan lijden, dan meet men het laten. De gemeente had ook maar geen tegeltjes in den schoor- steen van den schoolmeester moeten maken. De voorzitter: De genoemde pas ten zijn om zeer gegronde redenen overschreden. Mevr. Visser Wij moeten maar geloo- ven, dat het er staat Er moet voortaan op gelet worden. De heer K. d e G r a a f had de discussies gehoord. De verzanding van den straatweg is een feit. Toen het zand werd weggehaald, was er werkloosheid. De menschen moesten geplaatst. Tot spr.'s groot leedwezen is men gaan werken met de werkloozen in de duinen van mijnheer Six. Ik vind dat krankzinnigen- .werk, terwijl de gemeente zooveel grond heeft om voor bouwterreinen in orde te maken, om dan aan de duinen van mijnheer Six duizen- den te verknoeien. Dat de commissie over het buizennet uitbreidt is niet verkeerd voor de Heeft de gasfabriek de leiding gelegd in de straten van den heer Ruigewaard? De heer Ruigewaard: Ja! Devoorzitter: Daardoor is het juist zoo duur geworden De heer I<. d e G r a a fDit was ook ver keerd. In Alkmaar moeten zij, die een weg ma ken, dezen eerst voorzien van gas, watedei- ding en rioleering. De gasfabriek doet het daar in geen geval. Dat de gemeente hier het buizennetuitbreidt is niet verkeerd1 voor de toekomst. Wie een zaak wil opzetten kan de eerste weken niet direct rekenen op winst De heer Ruigewaard oordeede, dat men afdwaalde. Spr wilde thans wel zeggen, dat de gasfabriek naar zijn meening een ding is, dat de gemeente van de hand moet doen/ Devoorzitter: Kom hierop maar bij de rondvraag terug. Ik stel voor de rekening voorloopig vast te stellen. Hiertoe werd met de stemmen van mevr. iVisser en den heer Snoeks tegen besloten. De heer Swaan: Ik reken zeer op uw toezegging. Devoorzitter Wanneer u iets ziet, loop dan eens aan De heer Swaan Men heeft geen com missie noodig Ik ben geen kwajongen. De voorzitter stelde hierop het vol- gende punt aan de orde. Het verslag plaatsen wij voor het verdere gedeelte morgen. f UIT HEILOO. Door B. en W. is gegund aan P. van Bohe- men alhier het spitten van de bermen aan den Heerenweg (voorh. Molenweg.) De ber men worden op 0.60 M. diepte gespit om boo- men te planten; op deze wijze is de groei vrij- iWel verzekerd. In plaats van de heer Buijze die heeft bedankt. is ,als secretaris van de tooneelver. ..'t Ontluikende Roosje" gekozen de heer A. Greeuw Jr. We hadden Maandagavond voor de tweede maal het bijzondere voorrecht het be- roetnde Balalaika-orkest in onze plaats te zien optreden, in de tooneelzaal van den heer de Rooij. Een uitgelezen gezelschap, een lceurig pro gram en correcte uitvoering onder leiding van den emenenten directeur Sascha Wolgin, deed de bezoekers genieten. Reeds voor de uitvoering werd het gezelschap met applaus begroet, hetwelk zich na elk nummer herhaal- de. Gezien het succes, dat het orkest op 14 September hier had, hadden we een grooter bezoek verwacht. De heer A. Keuris opende het vorig jaar zijn geheel naar de eischen des tijds ingerichte slagerij aan den Raadhuisweg (vroeger Omloop) en.mocht zich sinds dat tijdsverlooo tot heden in de belangstelling van het publiek verheugen; trouwens hij was hier geen onbekend Dezer dagen heeft hij aan zijn winkel aan- gebracht een koelcel van 2 X'2 meter en hoog 2.25 meter. In deze koelcel is het zoo koud dat het vleesch op temperatuur blijft, wat te zien was aan het ijs aan de buizen en in de lek- bakjes. Een machine van de fabriek der fa. Loog Landaal te Apeldoorn zorgt dat er zoo veel koude lucht in wordt verwerkt dat het vleesch altijd op de gewenschte temperatuur blijft. Het buizennet gaat ook naar den kelder, waar een pekelbak is geplaatst, die al even practisch is ingericht om het vleesch te ver- duurzamen. De inrichting, de eerste in Heiloo, is voor belanghebbenden te bezichtigen. Men zie de advertentie in dit blad. Gemengd Nieuws. ZIEKTEVERZEKERING. In een Zaterdag te Groningen gehouden algemeene vergadering van den Provincialen Groninger Bond van Ziekenkassen en Zie- kenfondsen, is na een Melding van den heer J. F. Kuijer, Den Haag, over het vooront- werp Ziektewet, de volgende motie met alge meene stemmen aangenomen: De Prov. Bond van Ziekenkassen en Zie- kenfondsen in de provincie Groningen, enz., gehoord de bespreking van het voor-ontwerp Ziekte- en Ongevallenwet 1925, spreekt als zijn meening uit, dat de sociale verzekering in wezen niet is een arbeidersverzekering, maar een verzekering van alien, die door de tijdelijke derving van inkomsten, tengevolge van ziekte, ongeval, invaliditeit, werkeloos- heid of ouderdom, aan de puhlieke liefdadig- heid zouden vervallen; dat dus een wettelij- ke regeling van de sociale verzekering, in ca- su van de ziekteverzekering, geen onderscheid mag maken tusschen arbeiders en niet-arbei- ders; dat de bedrijfsvereenigingen derhalve ook niet de aangewezen lichamen zijn voor de uitvoering van de ziekteverzekering, maar deze in handen gesteld moet worden van de bestaaqde of voor dit doel op te richten plaatselijke ziekenkassen; dat centralisatie moet leiden tot een hartelooze, dure en on- sympathieke uitvoering; dat hij daarom met verbazing en groote teleurstelling kennis nam van het plan van den minister tot ver- nietiging van de plaatselijke kassen, waarte- gen met kracht wordt geprotesteerd; besluit deze motie te publiceeren en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie zal aan alle ministers en Ka- merleden worden gezonden. SALARISACTIE VAN RK. OVERHEIDS- PERSONEEL. Zaterdag heeft de R K. Centrale van bur- gerlijk cverheidspersoneel te Amsterdam ver- gaderd, teneinde den stand van zaken betref- fende de salarisactie onder de oogen te zien. De Centrale sprak haar ernstige ontstemming uit over het feit, dat mededeelingen, welke vertrouwelijk aan de afdeelingsbesturen zijn verstrekt, in de pers zijn gepubliceerd. Besloten werd met kracht te blijven ijveren voor datgene, wat op 13 dezer met de R K. Kamerfractie werd besproken. In beginsel is verder besloten, dat op 16 November een vergadering zal worden ge houden met afgevaardigden van de afdeelin- gen der aangesloten organisaties, waarop de salarispolitiek der regeering en de in verband daarmede gevolgde gedragslijn der Central zullen worden besproken. BEZUINIGINGSCOMMISSIE-RINK. Sinds eenigen tijd loopen er geruchten, dat de regeering voornemens zou zijn, de bezui- nigingscommissie-Rink op te heffen. De mi nister-president heeft deze geruchten perti nent tegengesproken. Hij looft den arbeid der commissie zeer. HERDENKING HUGO GROTIUS. In het eerecomite, dat zich op uitnoodiging van't hoofdbesfuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft gevormd voor de nationale herdenking in den loop van 1925, als het 300 jaar geleden zal zijn dat Hugo Grotius met zijn De jure belli ac acis den grondslag legde voor het Volkenrecht, hebben tal van autoriteiten zitting genomen. P ENS 10 EN ACT IE SPOORWEG- PERSONEEL. Gistermiddag heeft een deputatie uit de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel, den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederl. Spoorwegen, den Neu- tralen Bond van Spoorwegpersoneel en den Bond van gepensionneerden bij de Nederl. Spoorwegen aan den minister van waterstaat het petitionnement voor spoedige invoering van de nieuwe pensioenregeling aangeboden. Het verzoeksc'hrift droeg 28,2&0 handteeke- ningen van spoorwegmannen. De heer Peterse, van de Nederl. Vereeni ging van spoorwegpersoneel, heeft het ver zoekschrift toegelicht, en de heeren Balke- stein en Van Wel hebben vervolgens nog ver- schillende punten1 naar voren gebracht. De minister heeft meegedeeld, dat de noo dig geaohte wijzigingen in het eerder vastge- stelde ontwerp reeds ter kennis van de direc- tie zijn gebracht, en hij sprak de verwachting uit, dat aan den wensch der organisaties zal voldaap kunnen worden en dep ensioenpege- ling voor het spoorwegpersoneel tegelijk met de voorstellen tot wijziging van de Pensioen- wet 1922 in de Tweede Kamer kan worden behandeld. De heer v. d. Drift, voorzitter van den Bond van gepensionneerden, heeft bij dit on- derhoud meer in het bijzonder de belangen van de reeds gepensionneerden gepleit. GEARRESTEERD EN WEER ONT- VLUCHT! Gisteren namiddag heeft de politic te Ber gen op Zoom een goede vangst gedaan. Doer een marechaussee werden aldaar gearresteerd een man en een vrouw beiden ongeveer van 30-jarigen leeftijd. Zij verdienden hun brood met het bespelen van viool en gitaar. Beiden worden verdacht met nog een derde persoon betrokken te zijn in een zevental diefstallen. Het tweetal werd onder geleide der politie met den trein van 6.47 naar Breda overge- bracht. Even voor Breda tegenover de fa briek De Etna waar de trein langzaam rijdt1, wist de man aan zijn bewakers te ontsnappen doo'- het portier te openen en uit den trein te springen. Onmiddellijk trok de marechaussee \San dte ppodrem en de yluchteling wgrd aeli- tervolgd Het gelukfe echter niet den vluchte- ling opnieuw te arresteeren. De vrouw die naar het politiebureau te Breda werd overgebracht bleef ontkennen. De derde persoon die gezocht wordt zou zich evenwel op zee bevinden. Nader vernemen wij dat de ontvluchte ar- restarit voorgaf naar de W. C. te moeten gaan en hiervan gebruik heeft gemaakt om het portier te openen en te ontvluchten. VAN EEN KOUDE KERMIS THUIS. Teen zekere F. met ziin vrouw en schoon- zuster Zondagavond te Brunssum naar huis terugkeerde, werden zij op den Venweg door twee met een. zakdoek voor hun gezicht gebon- den maunc, ieder met een knuppel gewapend, staande gehouden en bedreigd. rsprong ech-j ter direct op £en hunner toe en gaf hem een1 aantai vt istslagen, zoodat de andere gemas- kerde het noodig oordeelde zijn vriend te hel- pen. De vrouw van F. hield dien man met alle geweld vast, zoodat hij niet veel kon uit- richten. Toen F. den eersten aanrander op de vlucht gejaagd had, ging hij op den andere toe, doch deze koos de wijste partij en ging er, met achterlating van zijn pet, ook van- door. Zij liepen echter in de armen van een paar surveilleerende veldwaehters, die hen arresteerden en in verzekerde bewaring stel - den. Het bleken te zijn zekere P. v. H. en H, J. S., beiden uit Brunssum. EEN GELUKKIGE GEMEENTE. De gemeente Bennebroek heeft met 1 Janua- ri a.s. een schuldenlast van ruim 5000 en de rekening over 1923 heeft een batig saldo van bijna 4000.zoodat deze gemeente bijna door zijn schuld heen is, hetgeen ruimschoots door eigendommen wordt gedekt. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND INDIe. Gistermiddag zijn zooals wij gistei- reeds in enze telegrammen gemeld hebben van het Ceni'raal Station te Amsterdam de werkmees- ter en twee monteurs xan de Fokker-fabriek met de noodige reservedeelen en gereedschap- pen naar Philapopd vertrckkm om de F VII te herstcllen. De motor, dien het week- blad Het Leven aan het comite heeft aange boden, zou te Rotterdam aan het transport worden toegevoegd. De spoorwegen hebben voor het vervoer belangrijke facilitciten toe- gezegd; het geheele transport wordt als ba- gagegoed toegelaten. De Nederlandsche le- gaties in de landen, door welke het transport gaat, hebben haar medewerking toegezegd, teneinde het vervoer zoo vtlot mogelijk te doen verloopen. De heer Guillonard1, de clief vari den tech- nischen dienst van de Kon. Luchtvaartmaat- schappij te Rotterdam, heeft te Philapopel vastgesteld, dat het toestel ter plaatse kan worden hersteld, mits de monteur zekere on- derdeelen kon meebrengen. Deze onderdeelen zijn intusschen te Amsierdam vervaardigd. De F VII zal van de plaats, waar het toe stel is geland, vliegen naar ijet naastbijzijndie vliegveld, dat bij Sofia. De 'heer Fckker heeft met nadruk gezegd, dat uit het feit, dat de tocht wordt voortgezet, niet kan1 worden afgeleid, dat het zenden van geldcl'ijke hijdragen niet langer noodzake'ijk is. Integendeel, de opbrengst van de inzame- ling in Nederland is zeer schamel geweest, en het comite heeft nog steeds dringend behoefte aan geldmiddden. De reis zal vier dagen duren. Het reparee- ren van het toestel zal vermoedellijk om- slreeks 10 dagen in beslag nemen, zoodat de tocht op zijn vroegst over twee weken kan worden voortgtzet. De heer Fokker is van meening, dat men niet behoeft te vreezen, dat door dit uitstel de gunstige tijd voor het vol- brengen van den tocht voorbij is. Met de bijeengebrachte middelen heeft het comite een reserve-motor gekocht, die reeds naar Calcutta is verzonden. Het zal daar door den vliegers mogelijk zijn, halverwege den tocht van motor te verwisselen. Bnitenland. VROUWELIJKE MEDISCHE STUDEN- TEN -IN ENGELAND. Sedert eenigen tijd trekt in Engeland de sterke afneming van vrouwelijke medische studenten bijzonder de aandacht. Thans meldt het hestuur van de medische school van het St. Mary Hospital te Louden dat in het vervolg geen vrouwelijke studenten tot die school kunnen worden toegelaten, om dat in de laatste twee jaar slechts 2 of 3 vrouwe lijke sfudenten de voile 5-jarige studie hebben doorloopen. DE LAATSTE WIL VAN EEN FAKIR. Een bejaarde Mohammedaknsohe fakir stierf dezer dagen op de Nieuwe Markt fe Calcutta, waar hij gedurende 15 jaar op een hoek zat zonder al dien tijd ook maar een woord te hebben gesproken. Volgens een ge- rucht wensch te h ij te wo r den begraven op dezelfde plek van de markt, waar hij dood neerviel. De marktopzichter weigerde aan- vankelijk dat verzoek, door eenige Moham- medaansche inwomers van de buurt gedaan, in te willigen, maar de waarnemende burge meester stond het ten slotte toe om onlusten te vermijden. STRIJD TEGEN HET KUSSEN. De bolsjewiki schijnen van het vanouds onzindelijke Rusland een paradijs der hygie ne te willen maken. Zoo zijn de autoriteiten te Moskou er onlangs achter gekomen, dat het wisselen van handdrukken een ongezonde bezigheid is. Gevolg: 'n verbod om elkaar op straat de hand te drukken. Maar daarmee was alle kans op het overbrengen van bacte- rien nog niet uit den weg geruimd. Thans heeft de volkscommissaris voor Openbare Gezondheid, dr. Nicolaas Semasj- ko, bedacht, dat het kussen als uitermate vies en onhygienisch moet worden beschouwd. De Russen mogen elkaar nu voortaan op den openbaren weg niet meer zoenen. Dit geldt ook voor Russen en Russinnen in het onder- ling verkeer. Gelijk gezegd: alleen op straat. Want een verbod om binnenshuis te zoenen zou, behalve in zijn nakoming oncontroleer- baar, in staat zijn een gevaarlijken revolutie- geest te kweeken. Staatsbemoeiing goed en wel, maar er zijn nu eenmaal grenzen VIER MAANDEN RONDGELOOPEN MET EEN GEBOKEN NEK. Te Brighton is doodschouw gehouden over iemand, die vier maanden lang met een ge- broken nek bi.eek te hebben roadgeloopen. De man, straatveger van zijn vak', was eenigen tijd geleden door een op hoi geslagen paard omver geworpen waarbij hij oogen- schijnlijk geen letsel had bekomen. Twee maanden later trouwde hij en weer twee maanden later vertoonden zich bij hem verlammingsverschijnselen, tengevolge van beschadiging van het ruggemerg, waarop al spoedig de aood volgde. Bij de lijkschouwing werd de breuk in's mans nek pas onldekt. VOOR DEN D-TREIN. door EDDY BEUTH. Geautoriseerde vertaling van SUZE VOS. Avond. Mist. Regen. Nevel. Het was eeni ge minuten voor het vertrek van den trein naar Petersburg. Een heer met een gele city- bag, gevolgd door een besteller, liep kalm langs de coupe's, als iemand, die altijd nog vrceg genoeg komt. Het was ook zoo. Gunther Freiberg had 'n biljet slaapwagen eerste klas in zijn zak, in zijn reistasch een fleschj^ cognac, lekkernijen en den laatsten mode-roman. Daarmee zou een eventueel slapelooze nacht ook goed om- gaan. Overmorgen werd hij in Petersburg verwacht door een allerbekcorlijkst meisje, dat reeds voorbereidingen voo hun bruiloft maakte. Lisaveta was cen Russin cn had met haar slanke, pittige persoonlij'kheid het hart van den geliefden man gewonnen, die velen opgaf, ter wille yan die eene. Nooit had Gun ther kunnen denken, dat een kleine, smalle vrouwenhand hem voor het leven zou houden. Lisaveta had het bewezen en nu was hij die vrouw innig dankbaar. Merkwaardig, hem, wien de avonturen anders op iederen hoek van de straat bijna opgedrongen werden, hem gebeurde sindsdien niets meer, hij keek nu ook niet meer order iederen vrouwenhoed om in. de oogen der draagsters raadsels op te lossen. Hij liep bijna droomend over straat en sensaties bleven uit. Vroeger, ja, toen hadden zij tot zijn leven behoord; het was een verlo- ren dag, als hij niets beleefde. En daar met een meisje beginnen hem gemakkelijker viel dan af te breken, had hij jaren lang veel te dcen gehad. Het deed hem onbeschrijfelijk aan, als hij een kleine vrouw zag huilen en die meisjes kwamen daar gauw. achter. Je was toch geen onmensch endanks je uiter- lijke koelheid. Zoo kwam het, dat hij nog diep in het eene avontuur zat. als er al een nieuw begonnen was. Nu was het uit; hij was aan het laatste hoofdstuk van zijn boek als jong- mensch. Op het punt in zijn coupe te stappen zag hij een slanke vrouw in bont, wier glanzend rood haar een vreemd contrast met het seals kin vormde. Zij liep met gebogen hoofd langs den trein en toen Gunther de dame als be- tooverd volgde, zag hij, dat ze huilde. Zij snjkte als door diepe smart gebroken, haar rug trilde ervan, zij liep tot de locomotief, alle coupe's voorbij. De gehaaste reizigers, die op het laatste oogenblik' kwamen en nu gauw plaats namen, bemerkten er absoluut niets van en nu weerklonk reeds de stem van den conducteur „Instappen, heeren". Gunther vergat, dat hij nu ook in zijn coupe moest gaan; een niet te verklaren op- winding maakte zich van hem meester. De lo comotief gaf het schrille fluit-signaal en juist, toen de trein weg wilde rijden, rende de dame met een wanhopig gelaat voorbij de locomotief en was op het punt, zich op de rails te gooien. Nu zou het vreeselijke gebeuren, dadelijk zou de trein uit het station rollen en die prachtige vrouw verbrijzelen. Gunther had op het oogenblik slechts die eene gedachte: een ontzettend drama te voorkomen. Hij hol- de de mooie vrouw achterna en hield haar aan den arm vast. Zij maakte zich van hem los, keek hem vol haat aan en traehtte hem weg te krijgen Gunther echter, die Hercules- kracht had, trok haar van de rails weg, zoo dat de hoed van haar hoofd vloog, wierp zijn reistasch neer en begon met de vreemde vrouw te worstelen, die tevergeefs traehtte van hem los te komen. Reeds was zij dicht bij de rails, ook zij had kracht om haar wil door te zetten; hij hield het vreemde wezen stevig tegen zich aan en zij traehtte zien als wanhopig van zijn armen te bevrijden. „Mevrouw", zeide hij zachtjes tegen de wanhopige vrouw, „doet u dat toch niet, het is ontzettend. Als u zorgen hebt, kunt u op mij rekenen, i doet u het niet, dat vreeselijke". Daar echter schoot zij op hem toe als een furie en riep: „Wat wilt u elgenlijk van mij, laat u me met rust en bemoei u niet met andersmans za ken." Intusschen werden de deuren der coupe's geopend, de reizigers keken nieuwsgierig naar die scene, de conducteur kwam taet deftige stappen aan en Gunther zag zich door een opgewonden menigte omringd. De vreemde dame leunde als bewusteloos op den arm van een juist er bij gekomen elegant gekleeden heer. De conducteur gaf het teeken, de coupe's werden weer dicht gemaakt, de trein stoomde uit het station met Gunthers bagage en de conducteur wenkte hem van uit zijn dienst- coupe lachend toe. Toen Gunther omkeeK, was ook zijn city- bag verdwenen, in de drukte gestolen, maar wat hinderde dat, een jong menschenleven was gered. Hij naderde de dame, die steeds nog snikkend tegen den arm van den heer leunde en nam zijn hoed af. „Mijn naam is Freiberg. Ik hoop, dat ik aan die dame en aan u een grooten dienst heb bewezen" In de war riep de heer:': „Hebt u ons ge- holpen, u hebt alleen onze filmopname ge- stoord!" Dit zeggende nam hij de dame bij den arm en liep het station uit. CORRESPONDENTIE. AAN EENIGE INZENDERS Wij ontvingen eenige ingezonden stukken van belangstellenden in de bespreking over den bouw van het nieuwe katholieke ziekenhuis. Wij hebben in onze nummers van Vrijdag en Maandiag uitvoerig uitccngezet, welke houding wij als hoofdredacteur van een neutraal dag« blad tegen elke vermeerdering van ziekenhuis* ruimte meenen te moeten innemen, en achten ons standpunt thans van voldocn.de algemeene bekendlheid om het opnieuw te moeten herha* len. Nu zijn er eenige inzenders, die d'esondanks van meening zijn, dat wij zelfs onzen naam voor een of ander comite hadden moeten wed* geren. Zij betoogen dat heel heldhaftig in een inge* zomd'ea stuk, da,| njgt ias yollei^aMill willen of ifurven onderteekenen. Zoolang zij zich zelf zoo weinig vrij en onaf« hankelijk gevoelen, komt het ons voor, dat zij het recht missen critiek te oefencn op de han« delingen van pcrsonen die in het openbaar die consequentdes van hun maatschappe 1 ijken werk« kring moeten aanvaarden. Wij hebben dan ook besloten bij de bespre* king van de ziekenhuiskwestie geen inzenders toe te laten die tegenover de geheele burgerij dus ook tegenover het R. Kath. deel daarvan niet ten voile de verantwoofding voor hun mecningsuiting durven dragen. Een maatregel, die ons hier eveneens nood» zakelijk lijkt om een onverkwikkelijk debat over godsdienstkwesties tusschen anonieme fanatici te voorkomen. r Inzenders, die hun stuk met vollen naam dur< ven onderteekenen, zullen wij in de daarvoor hestemde rubriek gaarne gelegenheid tot onbe*- lemmerde meeningsuiting geven. i i Hoofdr. AJkm. Crt, Kiin st. JUBILEUM MARIE V. WESTERHOVEN. Een vrij goed bezette zaal was't gister- avond in, 't Gulden Vlies bij de opvoering van „Een nieuw stuk" een blijspel in drie bedrij- ven van Buchbinder, bewerkt door Jan Sta- pelveld. Het eigenaardige van dit stuk is, dat de medewerkenden er in spelen onder hun eigen tooneelnaam en dat het tweede bedrijf het pu bliek een kijkje achter de schermen geeft, noe het bij de voorbereiding van de premiere, bij de laatste repetitie en bij de uitvoering op het tooneel toegaat. Een verzekeringsagent is tien jaar getuS- kig getrouwd. Alleen zijn schoonmoeder is onuitstaanbaar. Hij maakt door zijn vriend. die een stuk heeft geschreven en opgevoertl gekregen, kennis met de eerste actrioe en waagt het om buiten vrouw en schoonouders als acteur in het stuk van zijn vriend op te treden. 't Loopt echter glad verkeerd voor hem af, want vrouw en ouders zijn ingelicht en zetten op den avond der premiere de heele boel op stelten (2e bedrijf.) In't derde bedrijf volgt dan de gebruikelijke verzoening. Alzoo een oud recept, op bijzondere wijze klaar ge maakt. I Mevr. v. Westerhoven was met haar gezel schap naar hier gekomen om dit stuk ter eere van haar 50-jarig jubileum te spelen. ZIJ zelf, bij haar eerste opkomen met hartelijk ap- plaus begrcet, was als de schconinoeder voor- treffelijk. Zij werdi door verschillende heken- de krachten op verdienstelijke wijze ter zijde gestaan. t Carel Veerhoff was als de tooneelspelende echtgenoot wel goed. De rol van zijn -vrouw werd door Sien de la Mar, een uitstekende verschijning, kranig vertolkt. Haar goede, duidelijke uitspraak viel in't bijzonder op. Aardig was Alex Hock als de echtgenoot van de schoonmoeder. Atie Crok is er, in verge- lijking met wat wij 't laatst van haar zagen, niet op vooruit gegaan. Strenge leiding zou haar goed doen. Jack Hamel had als de auteur meermalen uijmuntende momenten. De actrice vond in Julie Braakensiek de pittige vertolkster. Een mooi type maakte Jan v. Dommelen van den souffleur, terwijl Jean- nette Meiier heel echt was in haar dienstbode rol. Dat harde loopen was hinderlijk- Karel Stoete was de jonge tooneelspeler, die alles voor Atie over had. Jacques Sluyters was door den enormen omvang, dien hij gekregen heeft, bijna niet te herkennen. De oud'e Jan Grader deed ook nu weer dapper mee. Na het tweede bedrijf werd de jubilaresse hartelijke toegesproken door den heer Ver- meulen, regisseur van Alberdingk Thijm, die Mevr. v. Westerhoven namens zijn vereeni ging een prachtige bloemenmand aanbood. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat er nog eens een rusttijd voor haar zou mogen komen, waarin zij alles wat achter haar lag, kon overdenken. Luid applaus. 't Deed ons bijzon", der genoegen, dat er tenminsie hierdoor van eenige huldiging'kon gesproken worden. Costumeering was uitstekend verzorgd. De pauzes duurden wederom verschrikkelijk lang. Tusschen eerste en tweede bedrijf meer dan een half uur. De heeren Hcogland en v. d< Pol zorgden voor aardige afwisselende mu- ziek. 1 v _G Marktberichten WARMENHUIZEN, 21 Oct. 1924. Roodekool le soort 3.104.90, Gelt kool le soort 2.50,-—/ 3.10, Witte kool le soort 1.25—/ 1.40, per wagon 133, Peen 1.30. Aanvoer: 43575 K.G. Roode kool, 3700 K.G. Gele kool, 154200 K.G. W'tte kool, 3350 K.G. Peen. NOORDSCHARWOUDE, 21 Oct 4000 K.G. AardappelenSchoolmeesfera 5.30—/ 5.70, Roode ster f 4.30, Kleine 1.50,90 K G. Spercieboonen 20.20— 24.10, 1100 K.G. Rammenas 5.30, 11800 K.G. Uien: Grove Uien/ 5.70—/ 6.10, Uien 6.507.10, Drielingen 6.607.70, Gele Nep 7.50—/ 8, 23600 K.G. Peen 1.10—/ 1.40, 2200 K.G. Kroten 1.60— 3.70, 103500 K.G. Roode kool 2.80— 5.70, 139100 K.G. Witte kool 1.30— 2.10, 23300 K.G. Gele kool 3—/ 5.20, alles per 100 K.G., 5900 stuks Bloemkoof 8.10—/ 25.90, 2e soort 1.60—/ 6 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJR (Laugedij-T ker Groentenveiling), 21 Oct. 26000 stuks Bloemkool le soort 923.50, 2e soort 3.80—/ 8 per 100 st., 15000 K.G. Worte- len 1.30-/ 1.50, 41800 K.G. Roode kool 2.405.60, 37000 K.G. Gele kool 3— 5.20, 109000 K.G. Witte kool 1.20— 1.90, 13400 K.G. Uien: Uien 1.30— 6.20, Drielingen 6.70—/ 7.40, Nep 7.50—/ 7.80, 232 K.G.- Slaboonen 29.20 tot 30.10, 9000 K.G. Bieten 1.40—/ 3.30 alles per 100 K.G. BOVENKARSPEC „De Tuinhouw", 21 October 1924. Heden besteeddte men voor: Bloemkool I 16.50—/ 34, II 7.50— 15, III 5.50-/ 9.50, Roode kool 2.60 tot 4.40, Witte kool 1.20—/ 1.50, Gele kool 1.50—/ 3, Uien 2.60—/ 2.75, Drie lingen 33.20, Nep 3.40, Bieten 17 tot 23, Middelbaar 12.50—/ 17, Kleine 7.50—/ 10, Dunne Slaboonen 4.50— 6.25, Dikke Slaboonen 4.60—/ 4.90. I Aardappelen: Scbotsche 2.85; Blauwe

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7