Prilsveriaging Recfeteafcen. WYBERT Stadsnieuws. TWEEDE KAMER. Ia de vergadering van gister was aan de orde: Behandeling van het verzoek van den heer Wijnkoop om verlof tot 't richten van vragen aan den Minister van Kolonien be- treffende de aangekondigde maatregelen der Indische Regeering tot bestrijding van de volksbeweging der arbeiders en boeren in In die speciaal biijkbaar tot bestrijding van de Sarefcat Rajat en van de Perserikatan Com munist India (P. K. I.) Het verzoek werd toegestaan. De voorziiter stelde voor deze interpella te te houden op een nader te bepalen dag. De heer Wijnkoop (C.-Fr.) vroeg deze in terpellate te houden na de Tariefwet. De voorzitter zou dat overwegen. Nieuwe Tariefwet. Voortgegaan werd met de behandeling van het ontwerp tot vaststelling eener nieuwe Ta riefwet. De heer Van Vuuren (R.-K.) betoogde, dat 8eze wet niets met protectie heeft te maken ondanks het bewijs dat de heer van Gijn daar- voor meende te hebben gegeven in zijn laat- dunkende rede tegenover ieder die het niet met hem eens is. Onbehoorlijk achtte spr. ook het optreden van het bestuur van het Ned. Lanribouwcomite, dat niet een pro en contra- xedenaar liet sprelren, maar slechts een die overtuigd vrijhandelaar is. n.l. baron var. iWeideren Rengers. Zoo handelt alleen een bestuur, dat zijn vereeniging tot een bepaalde uitsoraak wil dwingen. Het is van belang dat de daden der recMer- zijde niet verkeerd worden uitgelegd. De oude wet was zeer gebrekkig en al zal zij thans nog niet idcaal zijn, zij zal zeer veel verbeterd zijn. De bescherming die deze wet brengt is gelijk aan die der bestaande wet en is slechts een neven-werking van de wet. Om te komen tot het financiee], evenwicht in ons land is verhooging van het tarief on- yermijdelijk. Er is geen andere weg meer dpen dan deze. Uitvoerig gaat spr allerlei pun ten na om te betoogen dat nergens meer belasting is te heffen Deze tariefsherziening" is fiscaal, in een belastingstelsel. waarben hij zich neerlegt, omdat de nadeelen geringer zijn dan dc voordeelen. Ten slotte de retorsie. Met protectie ol vrijhandel heeft dit niets te maken. Een pro- tectionistisch stelsel heeft geen retorsie noo- 'dig. Spr. berien zich op het woord van d*n •Minister van Buitenlandsche Zaken, in z?ke Ihet afsluiten van verdragen op den voet van meestbegunstigde natie. Pe opposite tegen dit ontwerp staat bui- ten verhouding van de belangrijkheid van dit ontwefp. Van een goed-ingericht tariefstelsel rdat grondslag kan zijn van ,onderhandelin- gen, vewacht spr. veel meer dan van de vrij heid aan de Regeering gelaten om maatrege len te treffen. Uit financieel oogpunt achtte hij dit ont werp alleszins aannemelijk. De heeren Mac Donald en Herriot waren te Geneve zeer vo6r ontwapening maar met sancties en de heer Herriot die volgens prof. Van Embden een vrijzinnig-democraat is. was vooral voor militaire sancties (gelach.) De heer De Monte Verlcren (A.-R.) con- -stateerde dat de linkerzijde het politieke ele ment heeft gebracht in een aangelegenheid die vrii van pclitiek moet blijven. Vervolgens behandelt hij de rede van deh heer Van Gijn, die z.i. een verkeerde scheidingslijn trok tus- schen protectie en vrijhandel. Van de prijsver- hoogingen die het gevolg zouden zijn van de ze tariefverhooging valt weinig te voorspel- len. De financieele toestand des lands eischt nog steeds grcote voorzichfcigheid van de Regee ring. Onjuist acht hij de voorstelling dat deze belastingverhooging dicnt om bezuiniging te yoorkomen. De heer Kersten (Staatk. Geref. Partij) meende dat de vrijhandelaar eer conservatief is te noemen, omdat hij vasthoudt aan den ouden vorm van de handelspclitiek. Principi- eel is hij niet tegen dat ontwerp al kent men het protectionistische tendenzen toe. Aan ern- stige bezwaren is reeds tegemoet gekomen De storting van 12 millioen voor het Ou- derdomspensioen kan zijns inziens nog wel wat wachten en hij vroeg den Minister dit te overwegen. Mej. Groeneweg (S.-D.) zag in de vrijstel- lingen. die de Minister voorstelde, al het be wijs, dat men prijstijging vreesde van de be- laste artikelen. Sommige# leden vertellen ons, dat de binnenlandsche artikelen niet duurder zullen worden. Door de positieve mededeelin- gen daaromtrent van den heer v. d. Heuvgl is spr. niet overtuigd. Men is aan de rechterzij- de altijd voor behartiging der belangen der groote gezinnen, maar wat de beteekenis is van de loonpolitiek met kindertoeslagen zul len de ambtenaren nu wel gaan begrijpen. De moeders van de groote gezinnen zullen nu ihet gelag betalen. De regeering ziet niets van de huidige prijzen, want anders zou zij niet zoo cynisch zijn tegenover de ambtenaren. Ten slotte verklaarde zij zich vierkant te gen dit ontwerp. De heer Smeenk (A.-R.) bestreed ook nog eens de opvatting, dat dit ontwerp protectie is. Protectie zou 20 pCt. tarief pas kunnen heeten. Vervolgens ging spr. na hoe voor den oor- log in Duitschland de toestand was. Met matige recht, dat thans wordt voor- gesteld, zal de prijzen niet noemenswaard doen stijgen. De tariefverhooging op nijver- heidsproducten kan zelfs leiden tot prijsverla- ging. De heer v. d. Waerden (S.-D.) achtte fi- «ancieel deze wet niet noodig. De Minister heeft zijn bewijs daarvoor niet voldoende ge- argumenteerd. De vraag van protectie of vrijhandel is niet een rekensommetje van 5 of 8 pCt., maar wel het volgen van een richting en het kan niet ontkend worden, dat dit ontwerp in de richting van protectie gaat. Het betoog van den heer De Monte Verloren achtte hij on juist. De tendenz tot verhooging zal niet al leen uitgaan van de tariefverhooging, maar van alle verhoogingen, die het gevolg zijn van het tarief. De fabrikanten zullen ge- bruik mceten maken van duurdere producten en indirect stijgt de prijs van hun producten. Vervolgens bestreed hij tal van passages uit de redevoeringen der verdedigers van het ontwerp, o a. ten aanzien van de houding van het Ned. Landbouwcomite dat zich wel dege- lijk tegen deze wet heeft verklaard J. De Minister v^n Financien, de heer Colijn, betuigde alien zijn dank voor den hem ver- leenden steun. Hij zeide niet te zullen wijzen op enkele punten, want hij dient nog heden een nota van wijziging in. Spr. zou behande- len den financieelen toestand, de wijze van voorbereiding, de technische inrichting der wet, het karakter van het tarief, het duurte- argument en de internationale beteekenis. De vergadering werd verdaagd tot heden een uur. Mond' IONGERECHT TE ALKMAAR. ondelinge uitspraak van 17 October. •M. de B. te Schermerhorn, C. K. te Castri- cum, C. S. te Graft, A S. te Stompetoren, R. S. te Limmen, C. V. te Oterleek, P, B. en Th. H. L. te Bergen, J. K., A. W. J. de G., C. J. H., J. C. V. Z. en A. J. D. te Alkmaar, overtreding Rijwielreglement, de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 9e,10e, 1 le en 12e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 7e 3 boete of 1 week tucht- school, de 8e 2 boete of 1 week tuchtschoot, de 13e 3 boete of 3 dagen hecht. N. B. te Limmen, straatschenderij, terugga- ve aan de ouders, zonder toepassing van eenige straf. H. K. te Alkmaar, overtreding Spoorwegre- glement, 6 boete of 6 dagen hecht. J. V. en J. P. te Alkmaar, loopen over ver- boden grond, ieder 2 boete of 1 dag hecht. C. Z. Pz. te Egmond aan Zee, P. M. te Zwartsluis, A. B. v. H. te 's-Gravcnhage, J. K. te Alkmaar, E. A. W. te Amsterdam, dronkenschap, de le J 6 boete of 6 dagen hecht., de 2e, 3e en 5e ieder f 2 boete of 1 dag hecht., de 4e 14 dagen hecht. C. K., W. T., W. A. v. d. J. en R. S. te Alk maar, K. D., P. D. en S. B. te Wormerveer, overtreding Visscherijwet, de le, 2e, 3e en 4e ieder 2 boete of 1 dag hecht., de 5e, 6e en 7e ieder 5 boete of 3 dagen hecht. L. I<., E. E. en J. S. te Alkmaar, P. D. te Obdam, J. H. en A. v. d. P. te Heiloo, J. L., J. B. en A. C. de B. te Amsterdam, L. N. te Leiden, G. A. V. en C. S. te Rotterdam, J. die J. te Leiderdorp, A. J. v. d. P. te Velsen, K. B. te Warmenhuizen, overtreding Politie- verordening, de le, 2e, 4e, 5e, 14e en 15e ieder f 3 bcete of 3 dagen hecht., de 3-/1 boete of 1 dag hecht., de 6e 8 boete of 4 dagen hecht., de 7e. 8e, 9e, 10e, 1 le, 12e en 13e ieder 2 boete of 1 dag hecht. 1 VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 20 October. DTEFSTAL OF STROOPERIJ VAN PRUIMEN. De beklaagde Anth. Corn. B., timmermans- knecht te Hoogkarspel, stond terecht in ver eeniging met Rcelof K., niet verschenen, we- gens diefstal van eenige afgevallen pruimen uit den tuin van den fruitteler C. Visser te Hoorn. Mr. Haars, toegevoegd verdediger, ter plaatsvervanging van mr. Thomas, voor den minderjarigen A. C. B., wierp op, d'at dit feit ressorteerde cuder den kantonrechter. Het de lict betreft strooperij. De officieel repliceerde, dat het hier betrof een delict door meer ver- eenige personen gepleegd en dus verzwarende omstandigheden ten laste kunnen' worden ge- legd. Verdediger en officier wisselden daar omtrent met elkaar van gedachten en bleven- ieder bij hun opinie. De politierechter begaf zich in rSadkamer ten einde zich over deze netelige juridisehe kwestie te beraden. Na her- verschijning van den politierechter beslistte deze aan de hand1 van de desbetreffende arti kelen, dat de politierechter wel competent is en werd tot behandeling der zaak overge- gaan. Beklaagde bekende met K. op 12 Septem ber te zijn gedrongen in den tuin van Visser. Zij hebben simen een plank over een slootje gelegd en hebben daar wat afgevallen fruit weggenomen en opgegeten. Eenige oogenblik- ken daama zijn zij door de poiltie, die zich in den tuin van Visser verdekt had opgesteld, aangehouden. De fruitteler Visser had bij de politic een klacht gedaan dat hij bij meerdere gelegen- heden fruit had vermist. De officier vorderde tegen R. K. 15 boete of 14 dagen hecht. en tegen den minderjarigen A. C. B. lo boete of 7 dagen tuchtschool. Mr. Haars bestreed de tenlasteleggimg in vereeniging. Elk der beklaagden heeft zelf- .strndig het feit gepleegd. Voorts pleitte mr Haars voor zijn minderjarigen client 'n zeer geringe geldboete, gelet op de geringe betee kenis van het feit. Het gebeurde zal voor bel. een voldoende waarschuwing zijn. Beklaag den werden daarop veroordeeld: De eerste tot 20 boete of 10 dagen hecht., de tweede tot 15 boete of 1 week tuchtschool. VERDUISTERING. De in 1902 te Enkhuizen geboren en aldaar wonende arbeider Wilh. Leo V., verscheen als beklaagde voor den politierechter, ter zake dat hij in het jaar 1923—1924 heeft geleverd aan zake dat zij te Enkhuizen op 10 September haar rijwiel, dat wegens niet voldoen aan art. den winkelier v. d. Jacht te Enkhuizen 24 baaltjes suiker van 25 K.g., zulks buiten zijn weten om van zijn patroon den grossier P. de Jong te Enkhuizen. Het geld, dat beld. ont ving, heeft hij zich wederrechtelijk toegeei- gend. Nog meerdere verduisteringen heeft be klaagde als pakhuisknecht gepleegd, doch deze werden hem niet ten laste gelegd. Bekl. bekende dit alles. Hij had een vervolging kun nen voorkomen, indien hij den heer de Jong had schadeloos gesteld, maar beklaagde heeft daaraan niet voldaan De officier vorderde in deze emstige verduis- teringszaak 6 maanden voorwaardelijke ge- vangeniastraf met 3 faar proeftijd.'^WF! Beklaagde werd) door den politierechter ver oordeeld tot een onvoorwaardelijke gevange- nisstraf van 3 maanden. HUISVREDEBREUK. De landbouwer Joh. B. te Warmenhuizen moest zich verantwoorden omdat hij op 26 Augustus zich niet op de eerste vordering van den hoofdonderwijzer, den heer H. J. Dij- kers, uit het schoollokaal, waar hij1 zich we derrechtelijk bevond, heeft verwijderd. Bekl. was boos omdat zijn dochtertje door den on- derwijzer op het hoofd zou zijn gestagen, zoodat zij in drie dagen de school niet kon bezoeken. Hij stelde zich dreigend en onheb- belijk aan. Er is niets anders met het kind ge- beurd dan dat de hoofdonderwijzer het kind bij den arm heeft genomen en in de school ge bracht, omdat zij met een ander kind vechtcn- de was. De officier vorderde 25 boete subs. 25 da gen hecht. Vonnis: 20 boete of 20 dagen iicciii 11 i MISHANDELING VAN ZIJN ECHTGENOOTE. De beklaagde Jan M. te Enkhuizen stond terecht ter zake dat hij in den nacht van 17 op 18 Augustus zijn echtgenoote, Antje de Jomgh, heeft geslagen en geknepen. Natuur- lijk bstond er verschil van meening tusschen de echtgenooten. Beklaagde bekende gedeelte- lijk. Hij heeft zijn vrouw wel stevig vastge- grepen, maar niet geslagen. De ruzie ontstond over de kwestie of beklaagde het huisje, dat aan de vrouw toebehoorde, zou verkoopen en van het geld eigen zaken zou beginneh. De vrouw zeide hevig geslagen en geknepen te zijn. Zij is weggeloopen en wilde echtschei- ding aanvragen. Zij kon met bekl. niet meer samenleven. 1 De dienstbode, Geertruida Ton, die naast de woning van beklaagde vertoefde, heeft in den bewusten nacht het kabaal in de woning van M. gehoord. Zij heeft o. m. hooren slaan. Eisch 40 boete of 40- dagen hecht. Vonnis 30 boete of 30 dagen hecht. BELEEDIGING VAN EEN AMBTE- NAAR. De beklaagde Simon B., bakker te Venhui- zen, heeft den adjunct-keurmeester P. Leijen, uit Alkmaar, op 13 Augustus opzettelijk be- leedigend toegevoegd de woorden „schoft" en schurk". Getuige vermoedde onjuist gewicht en had eenige broodea in beslag genomen en verzegeld, over welke inbeslagname beklaagde zich boos maakte. Getuige is ook nog door beklaagde bedreigd. De inbeslagname werd door bekl. verhinderd doordat deze de broo- den weer wist te bemachtigen. Beklaagde staat bekend als een onhebbelijk persoon te genover ambtenaren, overigens valt er niets op hem te zeggen. 10 jaar geleden stond hij terecht ter zake poging tot omkooping van een ambtenaar. De officier vorderde 25 boete of 25 da gen hecht. De politierechter veroordeelde hem tot 50 boete of 50 dagen hecht. MISHANDELING. De chauffeur Joh. B„ uit Heemskerk, stond terecht wegens mishandeling van een concur- reerend chauffeur, C. B. van Es, op 27 Aug. te Alkmaar. Deze mishandeling is gepleegd op den Nieuwlandersingel, de stopplaats der autobussen richting Haarlem. De mishandelde chauffeur rijdt op Bever- wijk en was er volgens beklaagde met passa- giers van beklaagde vandoor gegaan. De aaonemer Bruun, uit Beverwijk, is ge tuige geweest van de mishandeling. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. Bekl werd veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. Mr. Muller voegde hieraan toe, dat de auto- bushouders elkaar op eerlijke wijze moeten beconcurreeren. DIEFSTAL. De 79-jarige gepensionneerde Georg Ferd. E. te Enkhuizen stond terecht ter zake diefstal van eenige sigaren uit dm winkel van mej. A. Schaaf, huisvrouw van K. de Jong. Beklaagde zeide voomemens ite zijn geweest de sigaren terug te geven. 'Hij maakt, ondanks zijn hoogen leeftijd, zich dikwijls aan drank- misbruik schuldig. Het feit is gepleegd op 12 September. Beklaagde kocht een klemigheid en maakte van die gelegenheid gebruik pl.m. 8 a 10 sigaren weg te nemen. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Vonnis 15 boete of 15 dagen hecht. VERDUISTERING. De bekende Bart. H., laatstelijk te Schagen woonachtig, moest terecht staan ter zake verduistering van gelden ten nadeele van P. Dekker. Beklaagde heeft van den opkooper Visser te Helder ontvangen een bedrag van 73.30 en heeft rich dit bedrag, dat hij aan Dekker moest verantwoorden, wederrechtelijk toegeeigend. 1 I 11 De getuige Dekker, niet aanwezig, zal wor den vervolgd ter zake art. 222 Wetboek van Strafvordering. Eisch 5 maandep gev. Vcnnis conform den eisch. BELEEDIGING VAN EEN AMBTE NAAR. De niet aanwezige veehandelaar Klaas B heeft in den nacht van 2 op 3 September te St. Maarten den veldwachter P. Heeneweer, ter gelegenheid van de kermis te Valkoog. in de herberg van J. v. Schoorl, uitgescholden yoor „snotneus". Eisch en vonnis f 15 boete of 15 dagen hecht. STRAFBARE LASTGEVINO. De beklaagde Nic. M. te Egmondbinnen, die zijn knecht last gaf eene anders dier te dooden, werd, nadat de officier 25 boete of 25 dagen hecht. had gevorderd, veroordeeld overeenkomstig dezen eisch. WEGMAKEN VAN EEN IN BESLAG GENOMEN RIJWIEL. De niet verschenen beklaagde Anna Maria Elisabeth M. moest rich verantwoorden ter 5, lste lid, der rijwielbelasting, in beslag was genomen, heeft weggenomen en verborgen. In deze zaak werden 3 belastingambtenaren gehoord. Het rijwiel was wegens het niet aan wezig zijn van een belastingmerk in beslag genomen en gedepcneerd ten kantore van den rijksontvanger. Op 10 September bleek het rij wiel, waarvan het beslag niet was opgeheven, verdwenen te zijn. De kommies Labrie heeft het rijwiel in be slag genomen. Op 10 September is de arbei der Veenstra, van Andijk, een vriendi tegen gekomen in gezelschap van beklaagde, ieder op een rijwiel. Aan getuige is verzocht het rijwiel medie te nemea en thuis te bewarea La- lOTnmffniiiiiiiitiiuiiiiiHiniiiiiHiiiiiuimifmrniiiiiniiimiiflifiriaiuiiiiiuiii.fiii'iniui groote doozen ter hoorde hij, dat het rijwiel ontvreemd was uit het belasiingkantoor. Met O. M. vorderde 7 dagen gev. Uitspraak owy 8 dagen. i j ;r BELEEDIGING BIJ GESCHRIF.TE. De kleermaker Gijsbertus P. te Wervers- hoof stond terecht ter zake beleediging van den tuinder G. Bakker te Wester-Blokker, dien hij een briefkaart met een voor dezen beleedi- genden in.houd heeft toegezonden. Bakker was aan beklaagde geld schuldig ten bedrage van 47.50, voor een geleverd trouwpak, in 1922. De politierechter vond de handelingen van getuige meer laakbaar dan die van den be klaagde. EischVrijspraak. De officier gelcofde niet, dat hier de bedoeling tot beleedigen voorzat. Vonnis vrijspraak. NIET VOLDOEN AAN EEN AMBTE- LIJKE VORDERING EN WEDER- SPANNIGHEID EN BELEEDIGING VAN EEN AMBTENAAR. De landbouwer Pieter S. te Venhuizen heeft zich te Blokker schuldig gemaakt aan het niet voldoen aan een ambtelijke voidering, hem gedaan door den veldwachter Lub, om van zijn rijwiel af te stappen. Beklaagde verzette zich voorts tegen zijn overbrenging naar het raa-dhuis en schold Lub uit voor leugenaar De feiten, hiervoren gemelcf, zijn gepleegd op 5 September. In deze zaak werden gehoord 2 getuigen a decharge, die weinig ter zake doende konden verklaren. Eisch 40 boete of 40 dagen hecht. Von nis conform dezen eisch. - i STROOPERIJ VAN KOOL. De groentenventer Jb. K. te St. Pancras heeft in Augustus j.l. van een der koolakkers van den landbouwer K. Duif een 8-tal koolen afgesneden en in zijn schuitje medegenomen. Bekl. heeft zich nog aan meerdere strooperij- en schuldig gemaakt, die hem echter niet ten laste werden gelegd. De landbouwersknecht Koning heeft bekl de koolen zien wcgsnijden. t Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. Vonnis f 20 boete of 20 dagen hecht. DIEFSTAL VAN MELK. 1 De niet verschenen beklaagden Jan v. D. en A. K. hebben te Wieringerwaard in den nacht van 7 op 8 September ten nadeele van den veehouder G. de Jong aldaar een hoe- veelheid melk verduisterd. Vermist werd pl.m. 2U kan. Het slot van de bus was geforceerd. Het was een kwajongensstreek. Eisch f 20 boete of 20 cjagen hecht, Von nis 10 boete of 10 dagen hecht. MOTORSCHP-VREDEBREU K EN DIEFSTAL. Petras G., niet verschenen, moest terecht staan terzake dat hij op zekeren nacht, bui ten voorkennis van den schipper A. de Boer, heeft gelogeerd in het aan het Victoriepark liggend motorschip. Voorts he-eft bekl. ten na- deel van den schipper ontvreemd een paar klompen. Beklaagde is een onsmakelijk zwer- ver en de schipper heeft het logics moeten rei- nigen en ontsmetten. Eisch f 25 boete of 25 dagen hecht. Von nis 20 boete of 20 dagen hecht. MISHANDELING. De losse arbeider Hendr. de V. te Alkmaar stond terecht ter zake dat hij op 13 September aldaar den getuige J. G. Michels heeft mis- handeld. Beklaagde verkeerde onder den imdoed van sterken drank. Dit ontkende beklaagde. Hij had wel een paar glaasjes bier gehad. De vrouw van den mishandelde heeft gezien dat beklaagde haar man mishandelde. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Neem ik niet aan, ken niet, zeide bekldie zeer hardhoorig is. Vonnis conform den eisch. ZAKEN MET GESLOTEN DEUREN. De twee laatste zaken betrof fen zedenmis- drijven, die met gesloten deuren werden be- handeld. Hiema sluiting der zitting. RECTIFICATIE. Het ingezonden stukje van den heer Joh- Apeldoorn, opgenomen in ons vorig nummer. behoeft de volgende verbetering. De heer Apeldoorn, den heer Van Drunen, citeerende schreef: „Wat die Roomsch-Ka- tholieken aan andersdenkenden wel gunnen, zullen zij niet in het openbaar durven mede- deelen enz." De heer Van Drunen had ook inderdaad dit woordje die gebruikt. In onze courant stond gister in het stukje van den heer' Apel doorn echter de. HOE MEN IN INDIE OVER ALKMAAR SPREEKT. Het Nieuwsblad voor het gouvemement Atjeh en Onderhoorigheden bevatte onder het opschrift: „Nieuws uit Pairia" het volgende over onze gemeente: Onder de belangrijke en sehoone steden van ons vaderland neemt Alkmaar ongetwij- feld een eerste plaats in. Zij mag dan al niet tot de groote sfc-den behooren, zij bezit alles, wat een stad sympathiek maakt; een aantrek- kelijk verleden. een goed slag bewoners, een werkzaam en bloeiend heden en het eigen ka- raater van glorievolle Hollandsche stad, zoo dat het geen wonder is, dat zoovele vreemde- lingen haar bezoeken. Onder haar mooie ,,Accijnstoren" wel mede genoemd worden Het is eenj uweeltje van bouwkunst van om- streeks 1500 en wie Alkmaar op de boot na- dert, ziet het torentje al uit de verte van het Hollandsche kanaal, op de Bierkade staan. De toren is twee-en-twintig meter hoog en het geheel doet veel denken aan een vierkant huis van renaissance-stijl met een plat dak, waaruit een torentje steekt, drieledig van vorm ea gekreond 'dm cea yerguld windwij-. zerfje; eeri oud-HollandscH; k'og, die mef voTTift zeilen voor den wind uit voortspoedt. INi Alkmaarsche Bierkade moest verbreed wor den voor het moderne verkeer en de torea stond in den weg. Wat te doen? Afbreken was zonde, de toren laten staan onmogelijk. Verplaatsen? Het denkbeeld werd eerst wei- felend te kennen gegeven. Men had wel eens heer van verrolde huizen gehoord, ook in ons land, maar dat een bouwwerk van deze be teekenis en grootte verrold1 zou kunnen wor den het gev^l leek bezwaarlijk. Maar de tegenwoordige tijd staat voor niets en daar is nu de „Accijnstoren" vier meter verrold en, warempel, het lijkt, of hij nooit een andere plaats heeft gekend dan waarop hij thans zijn krachtig en tcch slank silhouet afteekent. Niet zal ik U beschrijven, hoe dit moeilijke werk is volbracht, maar het is met zooveel nauw- keurigheid en vastheid "-edaan, dat de klolc in den toren geen seconde er voor heeft stil gestaan en rustig isb liiven doortikken. Zoo'n klok toch. Is het nit, of zij een levend wezen1 is? En zijnz ulke fijne machines dan geen le- vende wezens, levende door de ziel van deri maker? Deze kick van den Alkmaarschea' „Accijnstoren", geschapen door ziel en hand- werk van een rustigen vasten Hollander van eeuweng eleden, raakte niet van slag, toen de grond van haar leven onder haar verschoof, want zij voelde in dat verschuiven denzelfden rustigen en vasten aard van haar maker en van eigen ziel. Bravo, Alkmaarsche klok. Brave, Alkmaarsche durf om een oud-vader- lijk bouwerk te voegen naar het moderne ver keer. En dit in een oogwenk. Toen het ge daan was, werden twee vlaggen op den „Ao- cijnstoren" geheschen: rood-wit- en blauw en Alkmaarsche rood en wit, en de toeschouwers Alkmaarders, die meer houden van aanpak- ken dan van toekijken, van zelf doen dan van bepraten, konden toch niet nalaten, luide te juichen, toen die vlaggen deh oogte in gin- gen, ten teeken, dat het werk afgeloopen en geslaagd was. DE BOUW VAN HET R.-R. ZIEKENHUIS. Het blijkt ons, dat het verslag van de aan- besteding van het nieuwe R. Kath. zieken* huis Maandag alleen in onze stadis-ediitie kon worden opgenomen. Nu daarvoor ook in omliggende gemeen- ten belangstelling blijkt te bestaan meenen wij goed te doen den uitslag nog even volle-i dig hieronder te laten volgen. In het R.K. Vereenigingsgebouw aan het Verdronkenoord' had hedenmdddag ten over- staan van den Amsterdamschcn architect Jan Stuijt de aanbesteding plaats van den bouw van een R.-K. Ziekenhuis met Zustergcbouw. Ingeschreven werd ondrir a voor den bouw van het Ziekenhuis met Zustergcbouw en onder b voor het Ziekenhuis zonder Zuster gcbouw. Ingekomen ware® 41 bi! jetton, tterwijl als volgt was ingeschreven W. Thunissen en v. Sansbeek, Heemstede: J. H. v. d. Meer, Delft: a. f, 856000, b, 771000. Gebr. de Smelte, Delft: a. 866500, b. 779000. Doedens en Schilder, 't Zanda. 832238, b. 754457. Buur, Burgerbrug: a. 819900, b. 749900. P. Bot, Heer-Hugowaarda. 896000, b. 682800. C. Ncort, Bergena. 840000, b. 765000. 75000 voor het Austehhuis afzonderlijk J. H. Schoten, Delft, a. 903000, b. 816000. Bense en Bram, Nijmegen, a. 'f 878880, b. t 799900. J. S. Goedliart, Alkmaar, a. 912900, b. J. Wittebrood, Beemster, a. 955500, b. 60000 minder dan a. F. Braun, Beverwijk, a. 'S 894000, b' 820000. D. van BurJi, Bloemendaal, a. 863417, b. 794417. Gebrs. van Putte, Heemstede, a. 927100, b. 851900. H. Seegers, Nijmegen, a. f 849000, b 60000 minder dan a. Vlaming, Medemblik, a. f 849000, b, 825000. N.V. Nederland, Nijmegen, a. f 849800, b. 775000. P. Tuin, 't Zand, a. f 773000, b 720000. Maatschappij Gewapend Betonbouw, Bre da, a. 909775, b. 829775. N.V. Zuid Ned. Betonijzerbouw, 's-Herto- genbosch, a. 925000, b. 865000. C. A. Willemse, Vreeswijk, a 860200, b. f 785400. H. van Keulen, Amersfoort, a. f 8290001 s b. 760000. J. de Vries, Wijk aan Duin, Mooi, Kramer en Henny, Wormerveer, a 835818. b. 766300. Ramaker, te Wouw, a 883500, b J 810500 v. d. Schoot, te Til burg, a 897000, b 824000. N. V. Aannemersmaatschappij „Heemskerk" te Heemskerk: a. 867800, b. f 739800. Bruinek, Amersfoort, a 868000, b 794000 Molniesch, Breda, a829200, b 757200. N. Bolte, Utrecht, a 885800, b 811800. Aanemersmaalsdiappij Eiland en Borst te Amsterdam, a 914000, b 839000. N V. Maatschappij Sarlemijn en Co. te Amsterdam, a 934900, b 858900. Chr. Eskens, Amsterdam, a 930000, b 823000. N.V. Amsterdamsche Aannemjensmaa^ schappij, Amsterdam: a. 897000 i> 82300. Kuipers, Hcbgwoud: a', f 843200 b 764800. P. Smit, Alkmaar: a. 842000, b. 763000. Joh. Teuns, Enschede: a. 881000, b. L. Bonters en Van Tif, Enschedeal 833650, b. 758590. Van Leens, Den Haag: a. 869880, 802000. Kokshorn, Voorburg: a. f 910000, b f 850000. Jan de Waal en Desing, Rotterdam em Goudaa. 868000, b. f 794000. Mastenbroek en Grave, Enschedea. 865000, b. f 786300. De gunning wordt nader bekend gemaakt, terwijl met den bouw ddddijk na de gunning m'cet wordfen aangevangen en de bouw i Jtyiuari 19,27 gereed meet zija. '-.05 .j--' VESZENDHUIS .UNIYE^O' LEIDEN N2 90- Kjj&'i TABLETTEN Bij Apothekers j C en Drogisten. ininiiinmniiiiiii'iiiiiiiiiTmiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiinniniiniiiiiiiiiiiimMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT a. 888680, b. 829680. 834000. 804000.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 8