DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Gesneentebegrooting voor 1925, flo. 251. ®rr mnnasf flwraw m a mam, Honderd zes en fwinfigste Jaargang 1924 g Mj oorintbetalmg per o maanden f2. fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootero letters naar plaatsruimtc. iCY0H lranco ^-*1* JJoek" en Handels'dr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. lledactie No. 33. DONDERBAG Directeur: G H. KRAR. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA 23 OCTOBER Stateii-Generaal. Buitenland ■Ksmsse IIL Ten aanzien van de te volgen wcrkwfjze, Verwijzen Burg, en Weth. naar het bij de be- groolmg voor 1924 aangeboden werkprogram. Nieuwe plannen zijn dus nadien niet meer op linn verlanglijs'tje versehenen en het col lege wijst er met voldoening op, dat vele van zijn goede voornemens reeds in vervulling zijn gegaan. f Het vorig jaar hadden Btlrg. en Weth. niet minder dan 25 verschillende plannen en wij hebben er toen over gedacht eens een prijs- raadsel uit te schrijven om onzen lezers de vraag voor te leggcn hoeveel er daarvan ook nog op een volgendc gemeentebegrooting ate parade-paardjes zouden fungeeren. Het systeem om een tekort aan planner, door een uitvoerige opsomming van a He reeds tot stand gekomen werken te camoufleeren is sinds het vorige jaar niet meer n-oodzakcTijk gebteken. Vijf-en-fwintig mooie plannen is werkelijk fgenoeg om mee voor den dag te komen en hoewel Burg, en Weth. nu wijselijk maar niet naar voren brengen welk percentage daarvan reeds in vervulling gegaan is, onthouden zij zich thans ook van een reclame-uitstalling van altes wat zij na groote of kleine vechtpartijen met den raad reeds tot stand wisten te bren gen, 1 vrv V Wij zijn nog steeds bezig met geleidelijke afschaffmg van het tonnenstdsel en dit gaat zoo geleidelijk, dat vele volgende colleges het eveneens nog op hun werkprogram een plaats je kunnen inruimen. Ook zijn wij nog steeds bezig omliggende gemeenten van de goede kwaliteit van ons gas te overtuigen, hoewel dankbaar erkend mag worden, dat Bergen en Heiloo geloofwaardige en behulpzame discipden zijn gebleken. De bouw van een tweede tribune en van een eenvoudig midden-paviljoen op het Sport- park laat nog op zich wachten, terwijl Bnrg. en Weth. nog aliijd naar een sluitende be grooting. van het desbetreffendte bedrijf blij- ven streven. Natuurlijk blijven Burg, en Weth. oolc nu hog hun aandacht aan de belangen van het Gemeentelijk Slachthuis en aan een mogelijke verlaging van de gasprijzen schenken. Vooral dit laatste blijft eveneens de onver- ninderde belangstelling der burgerij behou- ien. Een voorstel om de meterhuur af te schaf- ien blijft nog steeds op het programma ont- breken. Wij hebben reeds te dikwijls de on- billijkheid van die huur aangetoond om lust te gevoelen daarover ook dit jaar nog eens een uitvoerige beschouwing te geven. Volkomen in vervulling gegaan is de be- lofle, dat Burg en Weth. zouden nagaan in hoeverre in de behoefte aan bouwterreim kan worden voorzien door van gemeentewege meer bouwrijpen grond beschikbaar te stellen. Dank zij het gemeentdijk grondbedrijf en zijn Kaufmannischen directeur, is de gemeen- te latigzamerhand een grondspecuiant gcwor- den, die in alle opziehten voordeelige zaken gedaan heeft. Het bedrijf van gemeentewerk'en wacht nog alfijd op betere huisvesting. Nu dit bedrijf iangzatnerhand een beduidenden omvang heeft gekregen, zal het nog niet zoo gemakbelijk zijn voor den geheelen dienst een passend ge- bouw te vinden. De goede voornemens den nieuwen weg naar Bergen voor te bereiden en de Turf- markt te vei-breeden, verkeeren nog al-tijd in het stadium der papieren plannen, evenals de betere bestrating der Langestraat, die in haar onregelmatige keien en oude railsgroeven nog met weemoed aan den goeden ouden tijd van de naardetram doet denken. Het Scharloo wacht nog altijd op verbree- 'ding en heeft't zelfs nog niet zoo ver kunnen brengen dat de Raad in navolging van het Krebbesteeg-voorbeeld een of meerdere m;a- len over die verbreeding een voorstel geaccep- teerd heeft. Evenmin kwam een nieuwe 5e gemeente- sehool tot stand en is na te gaan in hoeverre de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek op de lagere scholen door het vak „lichame- lijke oefening" is vervangen. De instelling van een 4e leerjaar aan de U. L.-school voor jongens en meisjes is over- wogen -en Burg, en Weth. onderzoeken nog steeds in hoeverre wijziging en uitbreiding van het door het filmbeeld te geven aanschou- welijk onderwijs mogelijk en gewenscht is. Wij weten niet in hoevehhe de sdioolarts reeds door wij'kveqoleegsters geassisteerd wordt. De plannen voor een stadsgehoorzaal bepalen zich nog steeds tot het telken jare overboeken van de daarvoor uitgetro'kken acht- honderd gulden op een nieuwe begrooting. Inmiddels hebben Burg, en Weth. wel ge- tracht den Moei van het vervolgonderwijs te bevorderen en den teruggang van het handels- onderwijs te voor komen, hoewel, jammer ge- noeg, hierbij wel van goeden wil maar nog niet van groot succes kan worden gesproken Een instituut voor beroepskeuze is er op het kantje af gekomen en het zou er on- getwijfeld leeds eerder geweest zijn, als de Raad yoor deze nuttigc inswiljng gvgi; h|;t algemeen wat gi'ooter belangstelling getoond had. Juist dezer dagen bleek uit een enkele vage mededeeling, dat de commissie die de moge- lijkheid van een nieuw eentraal ziekenhuis onderzoekt, nog altijd bestaat en zelfs nuttig werk verricht heeft. De lange duur van haar arbeid en de ge- heimzinnigheid over haar verrichfingen zul- len ongetwijfeld blijken wel ncodzakelijk te zijn geweest. Wellicht is het ons later mogelijk nog eens mee te deelen welke eigenaardige verrassingen haar pannen bemoeilijkt en de lasten der ge- meente verzwaard hebben De Openbare Leeszaal en Boekerij groeit aan alle kanten uit haar tegenwoordige ver- blijfplaafs en ziet vol vei-wachting den dag tegsmoet, dat de laatste huurder het voorma- 15ge Hanze-gebouw zal hebben verlaten. Nog steeds geven Burg.' en Weth. hun be langstelling aan een schoolgeldregeling voor i het Nijverheidsonderwijs en het vraagstuk der werkverschaffing, aismede het verstrelcken van steun aan werkloozen heeft het lijkt wel een beetje op een troonrede hun voortdu- rende aandacht. Zij zijn nog altijd bezig een matige verla ging te verkrijgen van het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein. Zij overwegen thans in hoeverre de belangen der gemeente-ambtena- ren bij een hoogeren pensioensaftrek gebaat zijn en het woningbouwvraagstuk, in zoc- verre het theoretischen of d aadwerkcl ijkeu steun van gemeentewege behoeft, heeft nog steeds de voile belangstelling van het col lege. Wanne-er wij fen slotte het werkprogram van v-erleden jaar nog eens even onder de oogen nemen1, kan niet anders dan geconsta- teerd worden, dat inderdaad eendge plannen daarvan tot een beginstadium van uitvoering zijn gekomen. Een belangrijk deel wacht eveniwel nog op uitvoering, hoewel niet omtkend kan word-en, dat Burg, en Weth. nog steeds tal van ge- meentelijke vraagstukken overwegen en er hun voortdurende aandacht aan schenken. Dat is totiminste toch iets en al moet bij zoo vele goede voornemens nog de wil voor de daad worden gen omen, het bewijst toch dat wij op den goeden weg zijn. Zelfs de omstandigheid, dat Burg en Weth. hun paraderpaardjes niet opnieuw voorbij la- ten springen, maar belangstellenden eenvou dig naar den stal verwiizen waarin ze na hun eerste evolutien het vorig jaar een veilige huisvesting hebben gevonden, is een bewijs, dat dit college zijn kracht in bescheidenheid en niet in het luide verkondigen van eigen voortreffelijkheid gezocht heeft. Een zoo eensgezind, werkzaam en beschei- den college als te Alkmaar thans achter de groene bestuurstafel zetelt, zal men overal elders tevergeefs zceken. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister decide de voorzitt'er mede, dat de Gentrale Sec- tie besloten heeft Vrijdag 31 October in de afdeelingen eenige ontwerpen te onderzoeken, w.o. de Indische Begrooting. Conform besloten. De heer Schaper (s.-d.) vroeg wat na de Tariefwet behandeld zou worden. Hij meende dat de salariskwestie niet onbespro- ken kan blijven tot de algemeene beschouwin- gen over de Staatsbegrooting. Een van spr's partijgenooten is voornemens een interpella te daarvoor aan te vragen en daar is haast bij. De voorzifter zeide, dat de Kamer na de Tariefwet de Tabakswet zal hebben te behandelen. Binnenkort zal er wel een Ko- ninklijk besluit komen over de salarissen en daarop moeten, wij in elk geval wachten. E>e heer Schaper (s.-d.) wilde juist voor dit besluit verschijnt besprekingen hou- den, omdat zij anders nutteloos zijn. Devoorzitter wenschte in elk geval de interpellatie-aanvrage af te wachten. De heer Wijnkoop (c.-p.) vroeg zijn interpellate, gisteren toegestaan, spoedig aan de orde te stellen. De Voorzitter zeide nog niet met den Minister van Kolonien gesproken te hebben en dus geen nieuw voorstel te kunnen doen. De Nieuwe Tariefwet. Voortgegaan werd met de behandeling der Nieuwe Tariefwet. De Minister van Financien, de heer Co- 1 ij n vervolgde zijn aangevangen rede. Allereerst het verband tusschen den fi- nancieelen toestand des lands en het onderha- vige on twerp. Is dit ontwerp noodzakelijk uit financieel oogpunt? Zoo neen, dan is het ongewenscht, omdat iedere wijziging in de belastng onge wenscht is. Het moet dus voor spr. vaststaan, dat het ontwerp noodzakelijk is uit financieel oogpunt. Men heeft sp. genoemd den Minis ter van de meevallers. Die meevallers zijn niet zoo heel belangrijk. Verleden jaar zijn de uitgaven gedaald met 62 millioen en de inkomsten gestegen met 51 millioen., waar- van 32 uit nieuwe middelen en 19 als gevolg van de stijgingen. Die 19 millioen zijn dus meevallers, zegt men, en er was geraamd een daling in plaats van een stijging der midde- iqm Dat g- in 1923 op, cep daling werd gere- kend, is niet vreemd geweest, maar in Febru- ari 1924 was de toestand anders geworden. Spr. heeft zich in den loop der middelen niet zoo vergist als de heer van Gijn veronder- stelt. De Minister zeide dat de vraag is hoe nu de financieele toestand is, vooropgezet dat men de begrooting 1925 wil sluiten. De be grooting is ingediend met een tekort van 15 millioen, dat nog iets zal stijgen en wel tot 20 millioen. E>e Regeering diende dit ont werp in dat 15 millioen opbrengt en dat op de tabaksaccijns die 5 millioen zal opbrengen, totaal dus 20 millioen gulden. Er was dus alsnog 20 millioen gulden noo- dig. Wie meent dat het niet zoo is, moet be- wijzen dat de raming der inkomsten te laag is of de uitgaven te hoog. Het laatste zal nie- mand beweren; er is een beroep gedaan op de stijging der middelen, maar de raming is al 19 millioen hooger gesteld voor 1925. Het niet storten in bet Invaliditeitsfonds was redelijlc, omdat er geld genoeg is; het Ouderdomsfonds komt geld te kort en kan de 12 millioen niet missen. De heer Oud (V.-D.): Mijn opmerking gold voor dit jaar. De Minister De stand van den mid- delenstaat diende men niet alleen in het al gemeen te besehouwen, doch ook in onderdee- len, want van de belasting 19241925 is pas een klein deel ontvangen. In een vergelij- king van dezelfde periodes 1923 en 1924, bleek dat zij feitelijk 9 millioen zijn achteruit- gegaan. Spr. 3telde de raming toch 5 millioen hooger, omdat de resultaten der controle steeds beter worden. Er zijn wisselvallige inkomsten, bijv. de rentebetaling door Duitschland, de winst op de mijnen, waarvan het twijfelachtig is of wij ze zullen houden. Het vraagstuk der Zuiderzee zal uit de ge- wone middelen ook wel iets vragen-; de pen- sioenregeling voor de sooorwegambtenaren eveneens. Het zijn alle omstandigheden die de begrooting eer slechter dan beter maken en spr. heeft dus absoluut 15 millioen gulden als nieuwe post noodig. Het kan meevallen. Natuurlijk. Dan zal in werking treden de toezegging dat de directe belastingen mceten worden verlaagd. Het eigenlijke bezuinigingswerk moet nu aanvangen. Nopens de salarissen heeft de heer Snoeck Henkemans een vraag gesteld pf de Regee ring niet bereid is te overwegen de bezuin'- ging daarop te verminderen. Men kan de 15 millioen gulden uit de Tariefwet niet voor iets anders gebruiken dan voor dekking van het tekort als zij daarvoor dienen moet. De nieuwe salarisregeling die dezer dagen zal worden afgekondigd zal in Januari 1925 in werking treden. Toen de middelen a-f 1 millioen gulden hooger werden geraamd, heeft de Regeering de gevolgen der regeling voor de in dienst zijnde ambtenaren getemperd. Toen voor en kele weken bleek dat de financieele toestand nog iets gunstiger was dan bij de raming, heeft de Regeering besloten de hoogere op- brengst der rijwielbelasting en de verminder- de uitgaven bij het spoorwegtekort, aan te wenden voor de gehuwden en de kostwinners. Verder kan de Regeering niet gaan. Verder reikten de middelen der regeering niet en verder reiken zij ook thans niet. Valt de toekomst mede, dan is de eerste mo- gelijkheid belastingverlichting. Een ontwerp daarvoor ligt gereed en een paar andere zijn in voorbereiding. E>e directe belastingen kunnen niet worden opgevoerd omdat deze economisch te zwaar worden, gelijk spr. a) vaak heeft betoogd. Het tariefwetsontwerp herstelt feitelijk al leen de verhoudingen van het aandeel der in komsten uit het tarief in dat der totale in komsten van den Staat. Wanneer de opbrengst van 39 op 54 millioen wordt gebracht zal weer het oude percentage van 7.6 worden her- steld. In Engeland is dit cijfer 13 pet. Aan het verzoek om een bqoaalden fermijn in de wet vast te leggen, kan spr. niet vol- doen. Het is twijfelachtig of de Kamer zich met zoo'n beperkte werking zou vereenigd hebben. Vroeger heeft de Kamer een opcen- tenregeling van tijdelijken aard niet aan- vaard. De wijze van voorbei*eiding van dit ont werp. is- geweest precies als die van alle an- diere op dit gebied, en onder Pierson, en on der Kolkman en onder Treub. Treub hand- haafde de 5 pet., maar breidde het aantal artikelen uit en verhoogde hier en daar tot 20 en 30 pet., zelfs een-maal tot 50 pet., pre cies juist voor hetzelfde artikel waarvoor spr. thans 50 pet. voorstelt. (Gelach.) tot 1924 is de technische inrichting, de nomen Minister de Vries heeft twee beffingsnor- men overwogen, n.l. van- 6 en van 12 pet. Dit heeft ved bczwarcn in de praktijk. Van 1917 tot 1924 is de tchnische inrichting, de nomen- clatuur gelijk gebleveni Bij herhaling is met handel en industrie voeling gehouden over de technische herziening. Natuurlijk bestaat er verschil van opinie bij de deskundigen. Her ziening is al jaren cn jar en gevraagd en ieder die de paraktijk kent, begrijpt niet hoe men deze wet heeft kunnen toepassen. De heer Dresselhuys (v.b.) Maar zij behoefde er toch bij de Kamer niet doorge- jaagd te worden. De Minister besprak het karakter van de wet. De Regeering heeft geen aanteiding gevonden om wijziging te brengen in de handelspolitiek. net tarief als het onze is niet geschikt voor de regeling van bepaalde be- yoegdheden v"" Ten slotte is gezegd, dat 5 pel. bescher- mend is en dus 8 pet. in nog sterker mate. Zoo eenvoudig is de zaak niet, omdat deze zaak bezien moet worden in verband met het- geen in andere landen plaats heeft. Een fis- caal tarief kan bescherming meebrengen. Spr. ontkende dit niet. Het vraagstuk is niet abso luut, maar relatief. Het overwicht zal soms niet of niet geheel op den prijs drukken, heeft de heer Van Gijn gezegd. Bij „niet" vervalt het protectiedenkbeeld geheel. Het draait dus om het „niet geheel". De oppositie meent dat de verhooging wd zal drukken op het binnenlandsche product Spr. zal niet absoluut het omgekeerde bewe ren, maar wel beweren, dat er verschijnselen zijn die hem eer gelijk geven dan de oppositie. We houden een voorsprong en die hepaalt of de invoer zal afnemen bij1 verhooging van het tarief. Een land dat zoo'n voorsprong heeft, trekt de goederen uit het buitenland aan. De buifen lander zoekt het laagste punt in den muur der tarieven en zoolang Nederland ccui lager tarief-tripur heeft dan andere landen, zal de invoer hierheen komem Frankrijk, Bel- gie, Denemarken, Noorwcgerr, Hongarije heb ben him tarieven alle aanzienlijk verhoogd en heel wat meer dan Nederland doet met de ver hooging van 5 tot 8 pet. De voorsprong, die Nederland had, houdt het. De tarieftoestanden in andere landen pleiten voor de verwachting, dat de interna donate handel den weg naar ons land zal blijven zoeken met geheel of gededtelijk dragen van het hooger tarief. Spr. gelooft riiet aan het duurte-argument. In Engeland wordt 70, in Nederland 27 gulden per hoofd uit invoer- rechten en accijnzen getrokken. Spr. verwijst naar Amerika. Resumeerende betoogde spr. dat dit ont werp niet afwijkt van de historische Iijn die gevolgd is ten aanzien van het tarief. Neder land kan zich niet onttrekken aan zuiging die in geheel Europa bestaat In 1878 is de Europeesche be weg in g van vrijhandel veranderd en meent men nu dat Nederland alleen die beweging keeren kan? De heer Dresselhuys (V.B.) rcpliceex-- de en klaagde nogmaals, dat dit tarief voor altijd gelden zal en dat dfe opbrengst dient cm tijdelijk het tekort te dekken. Daarom al leen reeds is dit voorstel onaannemelijk. Spr's grief is dat de regeering om een lut- tel bedrag onze handelspolitiek'in de waag- schaal stelt. De heer Oud (V.D.) 'kwam op tegen de be- wering van den Minister, dat hij dit ontwerp niet overhaast aan de orde bracht. Overigens handhaafde spr. zijn eerste rede onverzwakt en verklaarde hij tegen dit ontwerp te zullen stemmen. De heer VI i e gen (S.D.) betoogde, dat de rechterzijde dit ontwerp niet zoozeer als be- lastingverhooging, maar wel als protectie aan- vaardt. Verder betoogde hij, dat de cijfers over de middelen 1924 geheel anders zijn dan de Mi nister aangaf. De rede van den heer Hermans bewees sluk voor stuk dat bescherming onmogelijk is. De heer L o v i n k (C IT.) zag geen gevaar voor den land'bouw in dit ontwerp en zeide, dat hij nadeel daarvoor absoluut uitgesloten achtte. Het verandert aan onze buiienlandsche productie niets. De vergadering werd verdaagd tot heden een uur. Reuter meldt uit Peking, dat de reg-eerings- troepen in de Mandsjoenjsche haven Hoeloe- das zijn gel and, ten einde Tsjang Tso Lin op zijn eigen terrein aan te grijpen. DE BIOSCOOPHOUDERS TE ROME. De eigenaars van alle bioscopen te Rome hebben besloten hun inrichtingen eenigen tijd te sluiten als protest tegen een nieuwe veror- dening van den minister van financien, waar van het in werking treden volgens berekening der bioscoophouders alleen voor Rome reeds een schade beteekent van 2 millioen lire. HET JLIJK VAN SIENKIEWICZ NAAR POLEN OVERGEBRACHT. Te Vevey (Zwitserland) heeft Dinsdag de plechtige overbrenging van het stoffelijk over- schot van deh bekc-nden Poolsciien schrijver Sienkiewicz naar Pclen plaats gehad. Sien- kiewicz (o.a. schrijver van „Quo Va'dis"); oveiTeed te Vevey 15 November 1916. De lijk- stoet begaf zich eerst naar het station, waar het I ij k in den^rein werd geplaatst. Achter den stcet liepen o.a. de vroegere president der Poolsche republiek Padei-ewski, de president .van den Zwitserschen bondsraad Motta, de president van den Poolschen ministerraad. de Poolsche gezant te Bern en ta! van andere belangstellenden. In den namiddag werd een gedenksfeen onf- huld, waarbij tcespraken werden gehouden. HEFTIGE TOONEELEN IN HET OOSiENRIJKSCHE PARLEMENT. -In den Oostenrijkschen Nationalen Raad is het naar aanleidin^; van de debatten over het schoolprogram, waarbij de bondskanselier dr Seipel zijn standpunt verdedigde, tot rumoe- rige tooneelen gekomen. Toen de voorzitter Miklas, het groot-Duitsch voorstel in stem ming wilde brengen, beschuldigden de so- ciaal-democraten hem van partijdigheid, daar een sociaal-demccratisch voorstel eerst in stemming moest worden gebracht. Zij verlie- ten vervolgens, toen Misklas toch eerst over het grooc-Duitsche voorstel liet stemmen, on der afkeurend gercep, als een man, de zaal Daarop werd het soc.-democratische voorstel verworpen door de christelijk sociaien en groot-Duitschers, onder voortdurend tumult op de publieke tribune. EEN PROCES OVER TWEE SCHILDE- RIJEN VAN REMBRANDT. De millionnair en kunstkenner Widener te i hiladelphia, is een proces begonnen te^en prins Jcessoepof, een bloedverwant van wiilen den tsaar van Rusland, over het eigendoms- iecht op twee Renibrandts, welke een f*eza- menlijke waarde hebben van 200.00-0 dollar. De beide partijen laten zich in het openbaar op weinig vleiende wijze over elkander uit ITet blijkt, dat Widener aan prins Joessoe- pof geld heeft geleend op onderpand van de schilderijen, nadat deze reeds in de safe van een Londensche bank waren gedeponeerd als onderpand voor eenige voorschotten. EEN VREEMDE ZIEKTE. Sedert Juli heerscht in de omgeving van het Frische Haff een raadselachtige ziekte. die uitsluitend visschers in het Haff, tot nu toe ongeveer 300, heeft aangetast en geen Oostzeevisschers of landbouwers in dezelfde dorpen. De oprzaak zal dus wel 'in het water van het Haff liggen. Meestal midden onder het werk vcelen de lijders zich opeens gehee! uitgeput, tenvijl de spieren stijf en pijnlijk zijn. Bacteriologisch onderzock in verschil lende laboratoria heeft tot nu toe niets opgs- leverd. "EEN VERWARMING VAN LENIN'S GRAFTOMBE. E>e Moskousche sovjet heeft besloten om In Lenin's graftom'oe een verwarmingsinstalla- tie aan te brengen, opdat het gebaisemde lijk niet nog eens zal bevriezen, zooals den vori- gen winter het geval was. Het zou daardoor waarschijnlijk in stukken breken. In den afgeloopen zomer hebben meer dan een half millioen menschen een bezoek aan de graftombe gebracht. EEN KAPITAALSHEFFING IN DENE MARKEN. De kapitaalsheffing is het hcofdpunt van 't belastingprogram, dat binnenkort door den socialistischen minister van financien in Dene marken zal worden ingediend. Dit ontwerp beoogt, een directe huffing op alle groote par- ticuliere vermogens, waardoor een meerdere bate voor de schatkist van 100 millioen kro nen wordt verwacht. De aankondiging van dit voorstel eenige dagengeleden in den Rijksdag heeft, naar gemeld wordt, een storm van protester, doen nederdalen op de hcofden van het socialistische kabinet. DE VLUCHT DER COMMUNISTISCHE RIJKSDAGLEDEN. De communistischc Rijksdagleden, die on« middellijk na de beeindiging van hun immuni# teit tengevolge van de ontbinding van den Rijksdag zijn gevlucht, teneindc zich aan ars restafie wegens landverraad en andere vergrij* pen te onttrekken, zijn waarschijnlijk met val« sche passen, afkomstig uit de dezer dagen ont« dekte communistische centrale voor pasverval- schingen naar het buitenland vertrokken. Bij een huiszoeking in do woningen» der gevluchten vond de politic nog een groot aantal valsche papieren, o.a. in de woning van Remmele een valsche pas, waarop hij reeds verschillende rei* zen naar Zwitserland bleek te hebben gemaakt. Ook bij Hollein (de eenige der Rijksdagcommu- nisten) vond men veel bezwarend materiaal, ongetwijfeld afkomstig uit de onlangs ontdekte fabriek van valsche passen. ALKMAARSCHE COURANT. ifc - i i 'V' DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag heeft het besluit van het Staatsministerie goedgekeurd om den Landdag op 6 December te ontbinden en om op 7 December tezamen met de verkiezingen voor den Rijksdag de Laniddagverkiezingen te doen plaats vinden. Evenals in Pruisen vinden ook in de andere Duitschelanden de verkiezingen voor de landsparlementen op d'enzelfden dag plaats. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Het volgende drama uit den Chineeschen burgeroorlog meldt de bijzondere correspond dent van de ..Evening News" te Mockden: Voli gens een bericht uit Sjanhaikwan trachtten 15.000 jnan regeeringstroepen een onverhoed= schen aanval te doen op het leger van maar^ schalk TsjangdTsOdLin. Diens troepen wisten eerst den linkendeugel van de aanvallende troe; pen aehteruit te drijvefi en drongen daarop d'evi rechtervleugel naar een verborgen mijn en veld. Zoodra die TsjiliTroepen op de gevaarlijke plek waree gekomen bet men de mijnen springen, wat ten gevolge had, d'at 5000 aanvallers gedood werden. Volgens te Sjanghai uit Moekdbn ontvangen berichten wordt beteekenis gchecht aan een inspectie van bet Japansche garnizoen in Mantsjoerije. Volgens ooggetuigen zijn te Tas» jikai, negentig mijl ten Z. van Moekden, twee Japansche regimenten met gesehut uit Ports Arthur aangekomen. i De betrekkingen tusschen de autoriteiten der Chineesche centrale regeering en de Japansche autoriteiten in het noord'eKjk oorlogsgcbicd zijn blijkbaar ietwat gespannen. Na het aanvankelijk succes van Woe Pei Foe tegen Tsjang Tso Lin is het boofdkwartier van zijn eerste leger naar Sjanhaikwan terugs gekeerd. De critieke toestand, veroorzaakt door de concentrati'e der troepen van Moekden, is geeindigd. DE EXTCEIZERIN HERDACHT. De kjeinc arrdeke ternpel in het park Sans«

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1