Lever-en Gal- Telegrammen van heden. Bij boest en Ferkoisdheid MJjnhardt's Salmaik-Tabletten 40o Thermo-Tabletten 45c Anga-Bonbons 60c Blj Apothekers en Drogisten. VERKOOP VAN GROND ACHTER DE U. L. SCHOOL VOOR JONGENS EN MEISJES. Burg, en Weth. stellen den Raad voor, ge- zien een verzoek van J. J. Velthuijs, alhier, d.d. 6 October 1924, om aan hem te verkoo- pen een perceel bouwterrein gelegen achter de U. L. school voor jongens en meisjes, ka- dastraail bekend gemeente Alkmaar, Sectie E nr. 3465 gedeeltelijk, ter grootte van onge veer 1400 M2, voor den prijs van 7. per M2. Bet omschreven bouwterrein te verkoopen voor dien prijs en onder nader aangegeven voorwaarden. Conform besloten. VERKOOP VAN GROND LANGS DEN KENNEMERSTRAATWEG. Burgemeester en Weth. stellen den Raad yoor te besluiten: i. zijn besluit van 25 September 1924, Nr. 16, Sub I in te trekken II. aan de Maatscha-ppij. „Nooitgedacht", gevestigd te Alkmaar, te verkoopen een stuk grond, liggende langs den Kennemerstraat- weg, groot pl.m. 750 M2, kadstraal bekend Sectie F, Nr. 1904 en op de aan dit besluit gehechte situatieschets aangegeven in paarse kleur, onder bepaling o.a. dat de koopprijs voor het geheele perceel bedraagt 11000 De heer S i e t s m a begreep niet waar voor,het nu 750 vierk. M. was en voorheen 350 vierk. M. Mr. Leesberg deelde mede, dat in het rapport van den directeur abusievelijk een verkeerde grootte was genoemd. In de vorige zitting is dit al hersteld en in de bijlage kwam toen reeds naar voren dat het grooter moest worden. Het voorstel werd hierop conform aange- nomen. VERDEELING LESUREN HANDELS- SCHOLF.N. Burg, en Weth. stellen in bijlage no. 180, na uitvoerige motiveering, voor: I. het college te inachtigen met ingang van 1 Januri a.s. de aan de Handelsscholen gedurende 't dan nog overblijvende deel van den cursus 1024/1925 te geven les- uren in natuurwetenschappen aldus te verdeelen, dat de heer Ir. D. de Miranda 8 en de heer Ir. D. A. Wittop Koning 6 lesuren per week aan die scholen zal geven II. af te wijzen het bij adres did. 26 Augus- - etus j.l. door den heer D. A. Wittop Ko ning gedaan verzoek om hem financieel schadeloos te stellen voor het gemis van lesuren, welke ingevolge raadsbesluit aan den heer Ir. D. de Miranda zijn opge- dragen. Mr. Kusters drcng wederom op aan- houding aan. Bij vorige beslissing is reeds uitgemaakt dat de heer de Miranda 3 uur te weinig had geliad, waarom besloten werd hem dit jaar de 3 uren te geven, tot Jan. De commissie meende dat hij daarop het geheele recht heeft. Nu Wittop Koning, die voor 'cle 3 uur maar niets kreeg, nu omdat ze er weer afgenomen worden in salaris vermin- derd wordt, doen B. en W. een tusschenvoor- stel, zonder advies te vragen aan den direc teur, wat een origewone toestand zal bren gen, niet in het belang van het onderwijs. De financieele kwestie is tengevolge van cen fout van een ambtenaar ontstaan en is dus een kwestie tusschen den raad en den heer Wittop Koning. Spr. wil de nieuwe rijksregeling voor 1 Jan afwachten ook met het oog op vercoeding voor reis- en vepblijfkosten. Spr. vond het bedenke- lijk om in een Idas 3 uur aan twee leeraren te geven. Spr. wil in Dec. de zaak opnieuw aan de orde stellen. De heer W e s t e r h o f betoogde, dat het loon vru den heer Wittop Koning minder wordt door inkorting. Hij heeft een grondsa- laris van 10 uur. De laboratoriumuren wor den medegerekend. De heer Kusters: Tot wanneer? De heer W e s t e r h o f Als dit veran- derd wordt, is bij deze regeering niets zeker. Wij kunnen niet rekenen op hetgeen komen gaat. Mr. Leesberg Wij mosten een beet le vertrouwen in de regeering hebben, dat ben ik met u eens. (Geiach.) De heer W e s ter 1: o f De kwestie van regeeringsvertrouwen wordt niet gesteld. Spr. betoogde nader dat het voorstel niet aangenomen kan worden. Het was cnbillijk cm Witkop Koning twee maal te dupeeren cm de belangen van de Miranda, wiens grcndsalaris gewaarborgd is gebieven. Hier is een van de voorbeelden aan de orde, waar- bij aan den eenen kant een grondsaiaris voor- deel gceft en aan den anderen kant nadeel. Mr. Kusters kon zich bij de verdee- ling wel neerleggen. B. en W. en de raad widen Miranda tegemoet komen. Vast staat 'dat binnen enkele weken de nieuwe regeling van het departement komt en vveten wij hoe het gaan zal met de laborato riumuren. Er is niets tegen aanhouding. Spr. hoofdbezwaar was dat in een klas twee leer aren hetzelfde vak doceerden, wat niet in het belang van het onderwijs kan zijn. De heer Wester h of betoogde, dat in de Iste rooster van den directeur van de Han- delssohool ook voor Engelsch 2 leeraren het zelfde vak moesten geven. Deze vindt dat dus niet bezwarend en ook spr. is van deze mee- ning. Als straks per lesuur betaald zal wor den zal de heer de Miranda toch naar iets an- ders moeten uitzien. Mr. Kusters En moet u toch weer ver- anderen. De heer Westerhof Dan zijn wij ge- bonden. Het voorstel werd hierop aangenomen met de stem van Mr. Kusters tegen. VERORDENING RIOOLBELASTING. In bijlage No. 182 schrijven Burg, en Weth. Gevolg gevende aan ons in bijlage nr. 68 nedegedeeld voornemen, bieden wij U hierbij verordeningen aan op de heffing en invorde ring van een belasting voor de aansluiting op het rioolnet der geimeente van de gebouw- de eigendommen, liggende aan het gedeelte van den Westerweg tuschen de algemeene begraafplaats en den Kalkovensweg. Krachtens uw besluit van 24 April 1924, nr. 9, is met ren aanleg van een riool in dat wegsgedeelte een begin gemaakt. De kosten daarvan bedragen rond' 2400.—. Waar de aan dezen weg grenzende terreinen voor be- bouwing in de toekomst zijn aangewezen, lijdt het geen twijfel of langzamerhand zal de aangebrachte leiding tot den, Kalkovensweg moeten worden verlengd. De totale kosten zullen alsdan ongeveer f 5000.beloopen. Waneer de gemeente zich deze kosten ge- troost, is het billijk, dat de eigenaars van de 1 aan dezen weg te stichten gebouwen met een gedeelte ervan, in den vorm van eene jaar- lijksche bijdrage worden belast. Artikel 242c der gemeentewet geeft daar toe uitdtukkelijk de bevoegdheid. Conform besloten. BEGROOTING 1924 VOOR DEN KEUR1NGSDIENST VOOR WAREN. B. en W. schrijven in bijlage nr. 183: Gedeputeerde Staten dez-er provi-ncie zc-nden ens bij hun brief van- 26 Mei jJl., le afd., no. 48bis/7592, ter kennisneming toe een adr vies van den Inspecteur van de Vol'ksge- zendheid te Leeuwarden, ten aanzien van de begrcoting voor den Warenkeuringsdienst alhier voor con dienc-t 1924. In dit advies wcrdt er cp r.angedrongen, dat de kesten van genoemden dienst zullen worden inge- krompen, daar deze in vergelijking met die van andere diensten le hoog worden geacht. In het bijzonder wordt daarbij de aandacht gevestigd op de nitgaven, welke onder de volgnummers 212 in de begrcoting Oj- iage no. 26 van 1924) zijn geraamd. 'isuoipsSuTjno^ nop uua unapojtiQ uop ?ovV wiens advies wij eveneens bij de stukken zul len vcegen, zijn wij van meening, dat eenige van laatstbedoelde posien inderdaad iets ver- laagd zouden kunnen worden. In da perso- neelsuitgaven kan thans geen verandering wordtn gebracht, daar deze samenhangen met het plan va norganisatie van, den dienst. Er bestaat echter, naar onze meening, geen tbezwaar om aan Gedeputeerde Staten mede te deelen, dat dezerzijds wijziging van ge noemd plan zal worden overwogen, waardoor het mogelijk zal zijn althans het aantal keur meesters bij eventueele vacaturs te verminde- ren. Wij stellen Uwe Vergadering mitsdien, na de Commissie voor de Financien te hebben gehoord, voor bet d'esbetreffende besluit te ne- men. De totale verlaging van baten en fasten bedraagt f 2136.71. Als voren. ROCHDALE-OVERNAME BESTRATIN- GEN EN'Z. 120 WONINGEN. Burg, en Weth. stellen den Raad voor kos- teloos voor de gemeente in eigendom en be- heer over te nemen de straten, aangelegd in en om't complex der 120 door de Arbeiders- woningbcuwvereeniging „Rochdale" gebcuw- de woningen, met hare vo'l'ledlge meubilee- ring, zooals rioleering, brandkranen, leidin- gen, enz., onder voorwaarde: a. dat de kosten dezer overdracht, geene uit- gezonderd', komen voor rekening van de Vereeniging b. dat de Verordening zich venbindt alsnog binnen een door Burgemeester en Wethou- ders vast te steililen termijn ender goed- keuring van dat College trottoirbanden aan te brengen in de Bleekerskade en cverigens op de door Burgemeester en Welhouders nader vast te stellen bedingen. Als voren. WE R K VE RSCH AFFING. Burg, en Weth. stellen den Raad voor te besluiten: I. hen te machtigen in overleg met de com missie van bijstand voor het grondbedrijf bij wijze van werkverschaffing bouwrijp te ma- ken: a. een nader door hen aan te wijzen ge deelte van het terrein aan het einde van de Uitenbcschstraat, thans in huur bij den be- woner der boerderij „Oostwijk". (De Commissie voor het Grondbedrijf ont- raadt dit voorstel en de minderheid van het College is het daarmede een>.) b. de terreinen aan v/ecrszijden der Juli ana van Stolberglaan, welke tot de Bleekers kade zal worden verlengd. II. van de lijst der in werkverschaffing uit tev oeren werken, vastgesteld bij Raads besluit d.d. 25 September j.l., te schappen het egaliseeren van het terrein aan de Bleekers- sloot; III. de uitgaven, vereischt voor<de uitvoe- ring der sub 1 bedoelde werken, nader te re- gelen bij suppletoire begrooting. De heer Govers verbaasde zich er over, dat B. en W. volhardden om het verlengde van de Uitenboschstraat op te hoogen, ter- wijl het grondbedrijf dit pas wil, als een koo- per zich voordoet. Spr. wil zoolang het niet bepaald noodza- kelijk is, dezen onmisbaren productieve grond niet onder het zand brengen. Men zeide dat het dan goed is als speelplaats. De gemeente getro-ostle zich een uitgaaf van 2000 voor een speelplaats op Oostwijk, maar de iongens kwamen er niet Spr. bled hft in het nadeel van het financieel belang van de gemeente oordeelen dit terrein aan 't bedrijf van Oostwijk te ontnemen. Men. zal den pachter ook schadelo-os moeten stel len. Spr. stelde voor, het voorstel voor dit punt af te wijzen. De heer van Slingerland vereenigde zich met de bijlage. Als de grond niet is opge- hoogd, komen de liefhebbers niet opdagen. Mr. Leesberg vend het niet verstandig den grond op te hoogen. Destijds voerde men een dergelijk voorstel af en nu» zonder de commissie gehoord te hebben, doen B. en W. het voorstel het wel te doen. Spr. sloot zich bij het betoog van den heer Govers aan. De boerderij is goed verhuurd voor 5000. Waarom een stuk opgehoogd, terwijj er nog geen koopers zijn en er voldoende andere grond is. De commissie wil't terrein aan den Tienenwal liever bouwrijp maken Achter Rochdale wordt ook een belangrijke verhoo- ging ondernomen, zoodat rtiet gezegd kan worden dat er geen voldoende grond is. Uit zakelijke motieven en uit deferentie tegenover de commissie doet de Raad goed het voorstel niet aan te nemen De heer Ringers verklaarde, dat geens- zins de bedoeling is daar een speelplaats te maken-. Een- grondbedrijf moet aan alle kanten van de stad grond kunnen aanbieden. Er is daar geen terrein om bouwrijp te maken, ter- wijl er daar behoefte aan is. Spr. meent, dat de commissie volhardt, 24 H.A. voor 5000 huur is net zoo hoog, dat men het kleine stukje er niet af kan nemen. In meters is de huur gering. Niet uit een oogpuni van werk verschaffing, maar om bouwrijpen grond te willen hebben, doen B. en W. het voorstel. De heer S i e t s m a gevoelde het meest voor het denkbeeld van den heer Govers. De heer Veen nam een tegemovergesteld standpunt in. De heer Thomsen sl-oot zich bij Mr Leesberg en- den heer Govers aan. Het is niet noodzakelijk. De heer P 1 e v i e r was van meening, dat het voorstel in het voordeel van de gemeente was. Arbeidersweningen worden daar ge- wenscht en meer dan aan den Tienenwal. Spr. was het met den heer Ringers eens. De heer Govers was van meening, dat niet iedereen in de Langestraat kan wo nen. Nog 80 woningen kunnen aan den Tie nenwal gebouwd tjiorden. Spr. bleef tegen het voorstel. Als zich een kooper voordoet is het iets anders. (Wordt vervolgcf). Prorineiftftl Niewws UIT STOMPETOREN. Dinsdagavond vergaderde de Vrijz. Demo- crati-sche Kiesvereeniging te Oterleek ten huize van den beer O. de Vries aldaar. De opkomst liet veel te wenschen over, waartoe het ruwe weer en de slecbte wegen zeker veel hebben bij'gedragen. De ingekomen stukken waren van weinig belang en werden v-oor kenmisgeving aange nomen. E>oor den heer P. Bon-tes werd versla-g uit- gebra-cht van de algem. vergadering, the hij te Amsterdam als afgevaardigde had be- zocht, waarom hij den welverdienden dabk der vergadering ontving. Tot afgevaardigde naar de vergadering, die a.s. Zond-ag door de Vrijz.-Democra'tiscbe Kamerkrin-g-fcderaiie te Purmerend zal gehouden worden, werd be- noemd de heer K. Zwiep, plaatsvervanger de heer S. Heringa. De vergadering besloot, geen afgevaardigde te zenden naar de ailgemeene vergadering, die 1 en 2 November te Utredit wordt gehouden. Uit het verslag, dat hierna door den pen- nin-gmeester werd uitgebracht, bleek, dat de toestand der kas niiet ongnnstig is. De over- gelegde stukken en bescheiden werden nage- zien en in orde bevonden door de heeren S. Heringa en O. de Vries, zoodat den penning- meester dank werd gezegd voor zijn beheer. De aanwezige led-en besloten, over 1924 geen contributie te heffen en dit uit te stellen tot het voor jaar van 1925. Bij de bestunrsverkiezing decide de heer Bontes mede, dat hij wegens a.s. vertrek uit de gemeente met een herbenoem-ioig in aan- merkiug wenschte fcomen. De vergaderde be- ■treurde di-t ten zeerste, en de voorzitter zeide den heer Bontes namens alien hartelijk dank voor alles, wat hij in het belang der vrijz.-dem. partij heeft gedaan. Hij hoopte dat het hem in zijn nieuwe woonplaats wel moge gaan. De aftredende leden' w-erd-en alien herbe- noemd als nieuw lid werd gekozen de heer S. Heringa, die ziich de keuze liet welgeva-1- len. Bij de rondvraiag kwamen nog enkele din- gen van ondergeschikt belang ter sprake, waarna de vergadering met een woord van dank aan de opgekomen leden door den voor zitter werd gesloten. UIT SCHAGEN. UIT VE'ENHUIZEN. De kermis alhier is alweer achter den rug. Des Maandags gaf de Wieringer bioscoop een voorstelling met als hoofdnummer: „Moeder". Slechts zelden hebben wij een zoo aangrijpend mooi filmstuk zien ver- toonen. De inhoud ervan, gevoegd bij de uiitsteken- -de explicate, maalcte, dat ieder van het be gin tot het einde van dit meesterstuk een a-iepe onitroering voelde en wij willen hopen, dat de groote diepe zedeldjke o-pvoedende waarde van dit stuk er veel zal bijdragen, om het leven van vele oude zorgende moeders te verlichten en zonniger te doen worden Dinsdagavond was er prijsdansen waarvoor nogal animo was. De dames Anna en Goba Ochquee alhier gingen met den lsten prijs weg. Den tweeden prijs verwierven de dames M. Veuger van1 Sfint Maartensbrug en Bertha Beukers van Bergen, terwijl de derde prijs werd gewonnen door ae jonge dames B. Visser en P. Pluis alhier. UIT DIRKSHORN. Dinsdagavond werdonder leiding van den heer G. Schoorf de algemeene vergadering van de Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging Haren- karspel gehouden ten huize van den heer D. Bruin. Ingekomen zijn: Beridit van bedanken voor lid van het bestuur door den heer L. Reuvers en Mevr. HooglaudWestra. De circu'aire aangaande „Plaatselijke Keuze" werd voor kennisgeying aangenomen, evenals een aan-beveling voor lid van het •hoofdbestuur van dan bond. Volgde behandeling van den beschrijvings- brief van de algemeene vergadering van den bond te Utrecht op 1 'en 2 November en die voor de Kieskring-federatie Helder te Purme rend op 26 October a.s. In verband met dm toestand aan de kas der afdeeling, werden geen afgevaardigden benoemd. Besloten werd den heer Marchant uit te nooddgen, dezen winter eens voor.de Kies vereeniging op te treden. Hierna slutting van de Slecht bezochte ver gadering. De vervolgcursus aan do openbare school alhier is aangevangen met 18 leer- linden. RecHtMeh. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 21 October NIEUWE ZAKEN. VERIJDELING VAN EEN AMBTS- HANDELING. De 52-jarige slager Nic. S. en diens 47-ja- rige echtgenoote Maria N., beiden te Span- broek, stonden terecht ter zake verijdeling van een ambtshandeling op 29 Juli aldaar, welke daad was gericht tegen den keurmeesiter Mul, die een stuk kalfsvleesch van ondeugde- met bedoeld stuk vleesch, dat hij in een tasch lijkheid verdacht en dat in beslag had geno- men. Mul bevond zich reeds op den openba- ren weg met bedoeld stuk vleesch, dat hij in 'n tasch aan zijnr ijwiel had bevestigd. S. en z'n vrouw rukten met geweld aan den tasch, die inmiddels door Mul onder den arm was ge- nomen. Door het rulcken en trekken moest Mul de tasch loslaten en nam de vrouw van S. dit vleesch er uit. Voorts heeft S den keurmeester voortdu- rend beleedigd en beleedigende woorden tegen hem geuit. In deze zaak werd de keurmeester Th. Mul als getuige gehoord. Hij had in opdrach-t den winkel van S. «te inspecteren, ten einde een onderzoek in te stellec naar een pas geslacht kalf, dat in ondeugdelijiken staat zou ver- keeren. In de slachtplaats bevond zich de vrouw, die hem toeliet. Daar heeft hij een stuk vleesch van het kalf, dat uit nocd geslacht was, weggesneden en meegenom-en. Op weg n-aar huis kwam getuige den slager S. tegen, die tegen hem begon op te spelen en hem met den dood bedreigde. S. schoid Mul uit en riep: „Voor dieven sluit ik mijn deur, maar voor jullie kan ik het niet doen,, snot- neuzen!" Daarop is S. weggegaan. Later werd hij echter opnieuw door S. gemolesteerd. Deze noodzaakte Mul af te stappen van de fiets cn daarop begon S. aan de tasch te ruk- ken Hij riep daarbij zijn vrouw te hulp en samen hebben zij de tasch uit de hand-en van Mul gerukt. Daarop heeft men er bet vleesch uitgehaald en heeft de vrouw van S. hem de tasch weer in de hand geduwd. Wie het vleesch uit de tasch heeft gehaald kon Mul niet zien, wel zag hij dat de slager het vleesch uit de handen van zijn vrouw aannam en in zijn zak stak. Beklaagde zeide, dat hij het vleesch niet heeft afgenomen, maar met dezelfde hand, waarmede Mul den eed heeft afgelegd, heeft Mul hem het vleesch zdf gegeven. Mul is binnen gekomen zonder het zijn vrouw te vragen en heeft den geheeien bovenbil van't kali weggesneden. De keurmeester heeft geen bevoegdheid voor uit nood geslaclrt vee. Daarvan heeft beklaagde 'n bewijs voor van den burgemeester van Spanbroek. Daarvoor is de heer Stapel. Mul is voor gezonde slacht- dieren en Stapel voor de noodslachtingen. Beklaagde ontkende niet „snotncus" gezegd te hebben. Ook wist hij tiiet met zekerheid of hij aan de tasch is geweest, maar het vleesch heeft Mul hem zelf gegeven. Getuige ontkende zulks. Hij heeft volgens art. 19 der gemeentelijke verordening wel bevoegdheid Vleesch in beslag te nemen. Hij heeft opdracbt gekregen van den keurmeester- veearts „Ik dacht, dat Mul mij dat gezegd moest hebben", zeide beklaagde. „Daar heeft u absoluut niets mee te ma ken", zeide de president. De vrouw van beklaagde zeide, dat zij niet aan de tasch is geweest. Dat is, zeide zij, een „onware" leugen „Nu, dan zal het wel „waar" zijn, als die leugen „onwaar" is", zeide de president. Beklaagde zeide niets anders gedaan te heb ben dan haar man te lcalmeeren. Getuige bleef bij zijn verklaringen. Ook de vrouw heeft geholpen'hem de tasch te ontne men. De officier, het woord verkrijgende, zeide, dat de kwestie eenvoudig is: Er is gehandeld tegen art. 184 Wetboek van Strafrecht. Ook staat de belediging vast. Beklaagden staan guns-tig bekend, wat hun handeling echter niet verontschuldigt, doch beklaagden behooren niet in de gevangenis. Ete officier requireerde tegen den man 100 boete of 50 dagen hecht en tegen de vrouw 25 boete of 25 dagen h-echt. Beklaagde had gehoopt op een voorwaar- delijke straf „Ik heb niks gedaan", zeide de vrouw. Llitspraak a.s. week. Hienra sluiting der zitting. VALSCHE RIJWIELPLAATJES. 'S G RAVENHAGE, 13 Oct. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank eischte heden 6 maanden gevangenisstraf tegen een per- soon-, die terecht stond, beklaagd van het namaken van belastingmerked van l'ijwie- len. TWEEDE KAMER. 'S GRAVENHAGE, 23 Oct. Bij 'de behandeling van het nieuwe tarief-ontwerp repliceerden verschillende sprekers. De heer Van Giin betoogde dat de be- zuiniging door volkomen sluitend making van t tekort wordt gehandicapt. Betere mid- delen tot sluitend making van het tekort zijn wel te vinden. De regeering had de algemeene beschou- wingen over de staatsbegrooting moeten afwachten. Gemeng-d nieuws INBRAAK Onder de gemeente Diepenveen is Zondag- nacht ingebroken in de woning van den heer Pahud de M-ortanges. Door het uitsnijden van een ruit heeft men zich toegang verschaft en ongeveer 500 ontvreemd. DE SALARISVERLAGING VAN HET1 RIJKSPERSONEEL. Naar de Tel. „uit goed ingelichte bron" verneemt heeft het departement van finan cien aan a-lle andere oepartementen verzocht op te geveni, wat de kosten zouden bedragen, als de aangekond-igde salarisverl aging voor het Rijksperso-neel voor de gehuwdfen tot 10 pCt. beperfct zo-u blijven. De Haagsche Co-urant meldt: Van een verlaging percentsgewijze is geen sprake en daarvan is ook iiimnier sprake ge weest, - - - ziekten worden voorkomen en genezen door de bloedzuiverende Laxeerpillen van Apothfe* ker BOOM. Deze pillen zuiveren het lichaaill van kwade stoffen en bevorderen en regelen een goeden stoelgang. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistzaken a 30 en 55 ct. per doosje. Gratis monster wordU op aanvrage toegezonden dior de firma A. M. BOOM, Arnhetn. i Er is een bedrag van 15 miffioen meer op de begrooting gebracht; dit bedrag zal wor den verdec-ld onder de ambtenaren. Zij-, die te veel salaris hebben, zullen dit verminderd zien, anderen die te ktag gesalatieerd zijn, zullen meer ont-vangen. Hier staat echter te genover, dat de duurtebijsPag zal worden in- getrokken. Men ho-opt de nieuwe salarisregeling 1 Januari 1925 te kunnen i-nvoeren, doch ze kerheid bestaat hiero-mtrcnt niet en het biijft de vraag, of men tegen dien tijd gereed zal zijn met ae nieuwe regeling. Wij gelooven, aldus het blad, naar het geen wij vernamen, dat de ambtenairein er geenszins op achteruit zullen giaan. UIT HET NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREEN1GINGEN. Maandag hebben de besturen van de bij het N.V.V. aangesk-ten organisaties verga- dard onder leiding van het Verbondsbe stuu-r. Naar het V-olk verneemt, werd besloten le. bij de regeering aan te dringen -op het hers-tel van de normale regeling der werk- loosheidsve-rzekering 2e. met algemeene stemmen goed te keuren het rapport, uitgebraclit d-oor de gemengde commissie, bestaande uit doctoren, vakoen- traien en de federatie van ziekenfondsen 3e. 10.000 bescbiikbaar te stelien voor het instftuut van arbeider&ontwi-kkeling; 4e. Uitvoerig werd gediscussieerd over de mogel-ijkheid van een in te zetiien actie tegen de duurte, waaro-ver het Verbon-dsbe&tuu-r met het Partijbestuur der S. D A. P. reeds be- sprekingen heeft gevoerd. Daar het overleg nog niet is afgeloopen kon geen bepaalde be slissing worden genomen. EEN SERGEANT VAN HET IND. LEGER VERMOORD. Een Inlandsch fuselier in Atjeh heeft om een futiliteit sergeant S. J. G. Spiering dood- geschoten. D-e dad-er deed daarop een po- ging tot zelfmoord, maar werd sleehts lichl gewond. LABO'RATORIUM IN BRAND GEVLOGEN. In het laboratorium van de Nederlandsche Koloniale Petroleum Mij. te Kapo-eas nabij Blora is tijdens het nemen van proeven brand ontstaan. Het laboratorium en het kantoor zijn geheel uitgebrand. De schade bedraagt 10.000. De brand moet worden geweten aan. on-' voorzichtigheid. j DE BUREAUCRATIE. Onlangs werd te Med-an een inschrijving gehouden voor de militairen-transporten per auto van Medan naar Kota Tjanje (Cen- traal-Atjeh), waarvoor de A. T. O. M. te Medan laagste inschrijver was, die dus ook de toewijzing kreeg, schrijft „De Sum. Post": De goedkeuring van de toewijding moet evenwel uit Bandoeng komen. En nu is uit dat oor-d de verrassende beslissin-g afgeko- men, dat de toewijzing aan d'e A. T. O. M. niet goedgekeurd wordt. Men raadt in geen drieen waarom. De A. T. O. M. had in haar tarieven vast gesteld dat de kinderen beneden de dirie ja- ren gratis vervoerd zouden worden. Deze edel- moedigheid van die transporbnaatschappiji kon men in Bandoeng evenwel n-iet aanvaar- den, want zij is in strijd1 met de reglementen. De reglementen nl. schrijven voor, -dat het vervoer tegen zoo laag mogelijken prijs ge sc-hieden moet. En nu is „gratis voor 115018'* geen „prijs"'dus was niet aan de in- schrijvingsvoorwaarden voldaan! I HOENDERDIPHTERIE. Uit'Schagen wordt aan de Telg. gemelcT: Ook in Noord-Holland's Noorderkwartier be- gint de gevreesde hoenderdiphterie te heer- schen. Bij een kippenhoud-er in den omtrek zijn er al 100 stuks aan d-eze ziekte gestor- ven. Voorzorgsmaatregelen tegen verdere uit? breiding wordien genomen door inenting. j DE KOSMOS. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gister uitspraak gedaan- inzafce de incidenteele vorv dering van eenige aandeeffihouders in de Kos- mos-zaak (dagvaarding tot volstorh'ng van de aandeelen) tot oproeping in vrijwaring van hen, die leden der directie en van den1 raad van bestuur waren in 1917 en volgende jaren. De rechtbank verklaarde dezie aandeelhoti- ders niet-ontvankelij-k in hun incidenteele vordering, bepaalde, dat de vorderin-g in hoofdzaak, dus de vordering van Kosmos tot volstorting van de aandeden, opnieuw zal worden aangebracht in de zitting van 4 No vember, en ten slotte, da+ ho-oger beroep van deze uitspraak niet dan met het eindvonnis kan worden ingesteld. MOORD TE EDERVEEN. Op 30 Mei j.l. werd te Ederveen, gem. Ede, een 17-jarig meisje, Hendrika Vlastuin, door een 30-jarigeh landbonwerszoon met revolver- schoten in de woning van haar ouders ge- dood. De dader richtte na den aanslag net wapen op zichzelf; hij verkeerde een tijdlang in levensgevaar, doch genas. Gisteren had hq zich voor de rechtbank te Arnhem te verant- woorden. Hij gaf toe, dat hij naar de woning van het meisje was gegaan en daar met haar gesproken had en ook dat hij een revolver bij zich had. Als zij doodgeschoten was, zou hij dat wel gedaan hebben. De officier van justitie vroeg aan de recht bank om, alvorens een ejefinitief oordeel uit te spreken in de thans aanhangige zaak, een nader onderzoek te gelasten, twee psychiaters te benpemen en aan hun oordeel te toetsen het rapport van dr. Drossaers. De verdediger, mr. S. Tromp Meesters, wees op het bijzondere geval, dat tijdens de instructie een psychiatrisch onderzoek werd gelast. PI. meende, dat de zaak nu dadelijk berecht kan worden, al is hij niet tegen een nieuw onderzoek. Spr. meende dat men zon der het deskundig onderzoek, alleen afgaande op de getuigenverklaringen, een verkeerd beeld van de zaak zou kunnen krij-gen. Voorts nvwle hu 4a het opzet niet bew^en j& Uitslag van den biljartwedstrljd op 21 Oct. bij den heer J. Peetoom, in de Posthoorn te Schagen. Deelnemers: Koopman, Zaandam, le klas; Levert, Amsterdam, 2e klas; C. Slikker, Anna» Paulowna 3e klas. Gespeeld 250 punten leader. le partij Slikker 250 in 20 beurten, gcmiddeld 12.50, hoogste serie 61. Levert 201 in 19 beur« ten, gem. 10.57, hoogste serie 38. 2e partij: Slikker 250 in 10 beurten, gem. 25, hoogste serie 94. Koopman 112 in 9 beurten, gem. 12.44, hoogste serie 79. 3e partij: Koopman 250 in 19 beurten, gem. 13.15, hoogste serie 79. Levert 206 in 19 beur< ten, gem. 10.84, hoogste serie 42. De 2 queueen, welker opbrengst bestemd was ten voordeele van de NederlandIndies vlucht brachten 68.— op. De belangstclling was buitengewoon groot.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6