INBRAAK IN EEN GOUDSWINKEL. In verband met de inbraak in de juweliers- en goudsmidswinkel van den heer M. Ridder in de Dcnkersteeg te Leiden, heert de politic cpgestoten een broer van den juwefeer, die iot knrten tijd' geleden bij dezen werkzaam is ge- weest. Er zijn tegen hem ernstige vermoedens gcrezen, dat hij zich met een nagemaakten Lips-sleutel toegang tot den winkel heeft verschaft en den diefstal heeft gepleegd. Reeds heeft de politic verschillende huis- zcekingen gedaan, o.a. in Oegstgeest en Den Haag, doch deze hebben geen resultant opge- leverd. De verdachte blijft hardnekkig ontken- nen, doch bij de politic heeft zicli iemand aangemeld, die pertinent verklaard heeft, dat hij den verdachte Zondagavond omstreeks 10 tuir met een koffertjt uit den winkel heeft zien komen. Het is komen vast le staan, dat het onf- vreenide, waarondar 600 gouden ringen, een waarde van ongeveer 13.000 vertegen- woordigt. BOTSING. Dinsdagavond heeft het tramverkeer van 'Amsterdam naar Haarlem twee uui" vertra- ging ondervonden, dcordat een vrachtauto van de firma Klauwers, uit Santpoort, en een personenautotje van den heer L. de Vr'ics, uit Amsterdam, met elkaar in boteing waren gekomen en op de trambaan geraalcten. Per- soonlijfae ongevallen kwamen er niet bij voor. Beide auto's werden emstig beschadigd. IN BESLAG GENOMEN OBLIGATIES. Op het bijkantoor, in de Crispijnlaan te Rotterdam, van de Nation ale verzekering- en herverzekeringmaatschappij, waarvan de hoofdzetel in Den Haag gevestigd is, heeft de recherche in beslag genomen eenige dui- zenden obligatiea der 314 procent premie- leening van die miaatschappij, correspondee- rende op die trekkingen van de 437sie staats- loterij. Bij hooMagenten en agenten van deze tnaarschappij zijn voorts eenige van derge- lijike obligatiea in beslag genomen De inbesl agrtemi n gen hebben plaa's ge- had wegens overtrading van de Loterijwet. EEN GEVAL VAN HEKSERIJ. Te Echten (gem Lemsterland) is 14 da- gen geleden de landbouwer K. overleden. „De Zuid-Friesland" vertelt daarover het volgen- de verhaal De winkelier-venter O. K., uit hetzelfde dorp bracht geregeld zijn winkeiwaren bij den beer en nu gaaJ het praatje, dat de boer door den winkelier is bdiekst. Hat gevolg daarvan is, dat O. K. vele klanten heeft ver- loren en dat vele brave bewoners van het dorp geen winkeiwaren van hem v.enschen te betrekken. Men verbiedt zelfs dfcn armen win kelier den toegang tot zeer vele huizen. Allerhande verhalen oml'rent het heksen van O. K. doen de ronde. Op zekeren dag had de vrouw van den overleden boer K. boodschappcn gekregen en bij het uiipakken yond ze een potlood tusschen de waren. Met dit potlood schreef zij een brief. Teen deze brief den geadresseerde bereikte, bleek de enveloppe een schoon vel- papier te bevat- ten. Het potlood was behekst geweest... Nogmaals schreef de vrouw een brief. Deze brief bereikte den geadresseerde heelemaal niet! De vanouds bekende „kransjes" In de hcofd'kussens zijn natuurlijk ook aanwezig. OPSCHRIFTEN IN EEN VREEMDE TAAL.- De taalcommissie van het Algemeen Neder- Tandsch Verbcnd heeft, zoo wordt aan het Dev. Dgbl. gemeld, met instemming van het hoofd'bestuur cen adres gericht tot den minister van financier!, waarin aangedrongen wordt op het belasten van opschriften in een vreemde taal. De comm'issie vraagt cm een wetsbepaling, waarin wordt vcorgeschreven, dat alle opschriften van winkels, enz. aan de openbare straat of in vcor het publiek toe- gankelijke l-ckalian mo: ten worden gesteld in de HoWandcche taal Wie daaimevens een'ig opschrift in een vreemde taal wenscht aan te brengen, zai daarvoor belasting moeten be- talen. De commissie meent, dat opschriften in een vreemde taal als weelde moeten wor den beschouwd en dus voor een wedc^e-belas- ting mogen worden getroffen. Zij verwijst naar enkele landen, waar een dergelijkc he- lasting reeds is ingevcerd. INTERPELLEEREND VERTEGEN- WOORDIGER EENER RAPAILLE- PARTIJ. De vcorzitter van den Rctterdamsehen ge- meenteraad ontving van het raads'lid L. G. A. Coremans, den vertegenwoordiger der ra- paille-^rtij, het volgcnde schrijven: „Edelachtbare Heer, Ondergeteekende wenscht in de eerstvcl- gende openbarf zitting te spreken over het .vdgende Wat denfcjl de burgemeester over het optre- den van den agent van politic Christiaans, die mij valschelijk heeft bescliuldigd bij de Justitie: l o. wegens toespraken te houden in de Pannekoekstraat 2o. dat i'k aan het verzeek der politic om dcor te i'Oopen geen gevdg heb gegeven. Daar deze feiten in sfrijd zijn met de waarheid, dien ik over de zaak te spreken om een uitspraak te wiTten hebben van den gemeenferaad tot schorsing van dezen poli- tieman." NOG GEEN REISPLANNEN. Het be4cht van een Noorsch blad, dat de Koningin het volgende voorjaar een bezoek zou brengen aan Spitsbergen, wordt tegen- gespreken. De Koningin heeft nog, geen reis- plannen voor het volgende jaar geniaakt. DE REGEERING EN DE SALARIS- REGELING. Bij de voorizetting van de beraadslaging over het tariefontwerp beantwoordde minister Golenn gister in de Tweede Kamer de spres kers. De eiganlijke systematische bezuiniging moet nu beginnen, doch de Tariefwet en de Tabakswet zijn noodig tot dekking van het tekort van hedien. De begri oting is niet te op- timistisch cpgezet. Toen de middelen ,voor 1925 7 millioen liooger geraamd konden worden dan voor 1924, had de regeering be- sloten, dat dit bedrag zou worden aange- wend om voor 1925 de gevolgen van de nieuwe salarisregeling voor de reeds in dienst zijnde amibtenaren te verzachten. De regee ring is in dezen geest werkzaam gebleven. Toen nil ook enkele weken geleden bleek, dat de toest'and in financieelen zin nog iets gun- 8%er was dan bij de incUening van .de begroo- ting kon woraen aoorzfen, besloot de regee ring cok dit bedrag aan te wenden voor verde- re tempering van de gevolgen voor gehuw- den en kostwinners. Deze bedragen houden hoofdzakeilijk verband met de grootere op- brengst der rijwiel'belasting en 'de lagere Ta ming van het tekort op de spoorwegaiensten. Verder kan de regaling niet gaan. Verdere meevallers moeten dienen tot ver- laging van de directe belastingen. De laatste werben thans in economisch opzicht schade- lijk. TUBERCULOSEBESTRIJDING. De Vereeniging tcf bevordering van de be- langen van tuberculose-patienten in Neder- land had naar de N. R. Crt. meldt tegen Woensdag een conferentie te Amsterdam ui tgeschreven., ter bespr eking van de be! an gen der volksgezondheid. Acht-en-dertig organi- saties hadden beloofd, hieraan te zul'ten ded- n.nicn, maar slechts 14 hebben haar toezeg- ging gestand gedaan. De secretaris der vereemging, de heer A. J. Jobsis, heeft een in'eiding gehouden over: de taak des wetgevers ten cpzichte van de vofe- geze-ndheid, nadat de' voorzitter van het hoofdbcstuur, de heer I. Lessing, de aanwe- zigen had welkom geheeten en gewezen had op het doel dezer conferentie, o.a. ook de po- liiieke en landelijlcc organisaties warm te ma- ken of te houden voor tuberculosebesteijding. Ten slotte werd de volgende resolutie vooV- gesfeld en aangenomen: De conferentie, enz., gehoord de bespnekin- gen over wettelijke voorzieningen voor de volksgezondheid', ervan kenn is genomen heb- bende, dat in het rapport der staatscommissie 1918, betreffende tuberculosebesirijding, welk rapport in 1922 is verschenen, wettelijke maatregelen worden bepleit, waarmede de volksgezondheid ten zeerste zou zijn gebaat, spreekt uit, dat hier een taak ligt voor den wetgever om de in het rapport voorgestelde voorzieningen te verwezenlijken, erkent de urgentie van die maatregeien, besluit mede te zullen ijveren voor het verwezenlijken daar van en deze resolutie te brengen ter kenmis van de regeering en de leden der Staten- Generaal en te publiceeren in de pens. ELKE 13E MINUUT EEN HUWELiJK. Kent u New-York?: er wonen 5.600.00Q menschen, waarvan 2.000.000 in het buiten- land gebcren zijnNew-York kan z-ich beroe- inen, dat het meer Italianen herbergt dan Rome, meer feren dan Dublin, meer Duit- schers dan Bremen, en een fiende van ale Joden ter wereld. New-York tdt meer telefoniscbe aansluitin- gen dan London, Parijs, Berlijn, Leningrad en Rome te zamen. New-York gaat prat op de 5 grootste bruggen ter wereld; de kleinste is nog lan- ger dan een mijl. Dagelijks zijn 20001 theaters en bioscopen open en vol. Er zijn 1500 ker- ken vcor alle gezindten. Meer dan 300.000 bezoekers stroomen dagelijks de stad New- York binnen. Elke 52ste seccnde steomt een passaigiers- sneltrein' binnen. Elke 13de minuut huwt er een jong paar, en elke 6de minuut aanschouwt cen nieuw New-Ycrloertje het levenslicht Elke lOde minuut opent een nieuwe winkel of zaak, en elke 51 minuten ontstaat een nieilw gebouw Ziet, aldus „de Politiegids", dat is New- York! KORTE BERICHTEN. Gepubliceerd zijn adressen van de Ani- sterdamsche Kamer van Koophandel inzake het ontwerp van wet tot wijziginig van de Gc- meentewet met betrekking tot de plaatselijke belastingen, en het wetsontwerp to-t bevorde ring van de richtige heffing van de directe belastingen, van de Kamer van Koophandel voor Utrecht over de wijziging van de ge- meentewet met betrekking tot de plaatselijke belastingen en van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam over het voorstel van B en W. van Amsterdam aan den raad tot het in- stellen van een gemeentelijk melkbedrijf. De Eerste Nederlandsche Cooperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent heeft haar 25-jarig feesf gevierd. StadsBienws Tiisdei-to joun hold „Friso" syn foarste gewoane gearkomste yn dit winterhealjier. En it wier in joun, sa moai as it selskip yn syn hiele 25 jierrich bestean grif net moaijer hawn hat to sizzen de gewoane gearkom ste-jounen. Op 'e wirklist stie; foardrachten fen de hear Gron-dsma. It benyde us det wy der guds misten, dy 't der net misse mochten: leden fen „Friso" dy't by st at binnen om ta bioordieljen hokker wirk oonspraek meitsje mei op kinst. En nou kinne wy us foarstelle det, honear der in draege, toarre gearkomste halden wirdt, hweryn oars neat ta bikon- neljen stiet as it gewoane wirk fen in jier- gearkomste, dy minsken sizze: „Nou ik haw wal oar wirk, lit my dizze kear mar thus bliuwe", howol dat ek net alhiel goed to praten is mar it foel det der hwet to ge- nietsjen foel, dat mear is as plat-by-groun- wirlc, dy Friezen dy't wy op't each hawwe der misten. Dermei hawwe hja it bistjur, altearst de hear Grondsma unrjucht mei oandien. Hauar, hwet foarby is, is foarby, mar wy kinne de Friezen net genoch op it herte druk- ken om gjin gelegenheit to forsomjen de hear Grondsma yn syn Fryske foardrachten to hearren, hwent dat is in geniet! Lit us dy Fiyske kinst de eare jaen hwer't hja rjucht op'hat dat is Friezen plioht. De lepentng fen de foarsitter wier in blide utering fen hope en bitrouwen op de ta-komst fen „rriso" 't forslach fen de 2e skat- halder wier yn mineur, das gjin utsundering op 'e regal it forslach fen de skriuwer: in sakelike opsomtning fen it fornaemste hwet der alsa bard wier yn it leste jier de roun- fraech dy 't safolle fortuten die det it sels- kipsbestjur yet ris bisiikje scil in koarke ef in dubbeld kwartet op to rjuchtsjen. Do kaem de hear Grondsma foar't boerd- sje, mei it wirk fen Side en nije dichters: Gysbert Japix, Dr. Eeltsje Halbertsma, Piter Jelles, Jan fen 'e Gaestmar, Rixt, e.s.f.h. Goed trochfield, teikemjend fen- dijippestudz je, hat er us mei syn maoi lud, sims de ton- gen allyk, den hwer seft-sjongsum, fen de moaiste gedkhten foardroegen op in menear, dy't us biwundering oftwong. It scoe to folle ferge weze om ut to wreid'zjen oer itjinge der fen alle foardroegen gedkhten fa sizzen fait somliken seoenen wy-mei de foardrager yet wol efkes bisprekke wolle mar foral kaem syn talint ut yn: „Tsjerkmoars seeangste" fen Gysbert Japix; in swier wirk is 't, mar it moat sein wirde: de hear Grondsma hie't folslein yn 'e macht. Lihbens wyt fen J. f. e. G. wier ek buten- wen stich moai. „Masters Anke" fen Piter Jelles en frae „E)e Terhernster melkers" fen deselde dich- ter en „It d'eade doarp" ek fen P. J. waerden op in wize foardraegen dy 't alle biwunde ring fortsjinne. De hoar Grondsma wit mei syn lud to toverjem; en as wy bitinke det hy krekt bigjint mei dit wirk en hy syn barkers wit mei libje to bitten, wit fiele to litem hwet de dich- ter to sizzen hat as heechste utering fen syn herte, den stean net allinme „Friso" mar ek oare selskippen yet moaije kinstjounen to waehtsjen. Huz Fries is, Frysk fielt en him net skom- met dat to bibermem (ta skea fen syn eigen libbensnjue), dy moai de hear Grondsma hearre. Dy 't der Tiisdei-to-joun misten, hawwe hjar sels in to-ko.art oandien, Soargje den foar in oare kear sa'n joun net hwer to for somjen de wirklist hawwe jimme earde- noch thus. Wy kinne Friso ryk achtsje mei sa'n kreft. Hast under de reek fen Alkmaer wemnet in dokter dy't eren ek wol ris syn heechste fie- lingen utere yn moaije sonnetten. To dokter, stel jou ris yn forbyning mei de hear Gronds ma. Jy mierne it dochs ek yet goed mei Fryslan? DE KAASCONTROLE IN WuRTTEM- BERG. In Wurttemberg hcudt men zieh ernstig bezig met het invoeren van vetgehaltegrenzen voor de in dezen staat geproduceerde kaas- soorten. De wettelijke bepalingen, hiervoor noodig, zijn thans uitgevaardigd. De bepalin gen betreffen Emmentalerkaas *(„Rundkase nach Schwerzerart"), zachte kaas (uitgezon- derd zuurmelkschekaas) en kaas volgens Tilsiter- en Hollandsch model, welke soorten alle in Wurttemberg gemaakt of gerijpt moe ten zijn. D,e aanduiding van het vetgehalte in de droge stof vindt plaats door middel van een stempel of een schaolone en ziet er voor Emmentalerkaas en kaas volgens Tilsiter- en Hollandsch-model verkleind1 als volgt uit: Allganer Ease 45 Fett i. T. 123 Allganer Ease 20 Fett i. T. 123 Voor eerstgemoemde kaassoort moeten de letters en cijfers een minimum hoogte hebben van 2 c.M. en voor de beide amdere van 1 c.M. Het nummer op den derden regel is het comtrolenummef, dat wisselt naar gelang van de fabriek of firma welke zich .volgens deze bepalingen onder controle moet" stellen. Het merle moet drie maal op gelijike afstan- den op de vlakke zijde der kaas voor komen en bij de zachte kaassoorten, waarvoor geen letterhoogte aangegeven is, een maal op de verpakking. Omtrent de Emmentaler kaas is bepaald1, dat het vetgehalte steeds door 45 vet in de droge stof moet worden aangegeven, waaraan deze beteekenis moet worden ge- hecht, dat de kaas minstens 45 vet in de droge stof bezit. De voorwaarde dat de kaas tevens uit voile melk gemaakt moet zijn, is dus in de bepalingen. niet opgenomen. Voor de kaas volgens Tilsiter- en Hol landsch model en voor de merkplichtige zach te kaas kent men de volgende 5 yetgehalte- klassen: Klasse I met 45 vet in de dr. st voor kaas met een vetgehalte van minstens 45 in de dr. st. Klasse II met 40 vet in de dr. st. voor kaas met een vetgehalte van 40—44.9 in de dr. st. Klasse III met 30 vet in de dr. st. voor kaas met een vetgehalte van 30—39.9 in de dr. sit. Klasse IV met 25 vet in de dr. st. voor kaas met een vetgehalte van 2529.9 in de dr. st. Klasse V met 20 vet in de dr. st. voor kaas met een vetgehalte van 2024.9 in de dr. st. Zooals men ziet heeft men in Wurttem berg een klasse meer dan bij ons, n.l. die van 25 vet in de dr. stof. Deze bepalingen zijn direct bij de afkondi- glng op 20 Sept. j.l. in werking getreden. Binnen drie maanden na dezen datum moet met het merken der Emmentaler kaas en bin nen twee maanden met het merken der overi- ge~kaassoor.ten begonnen zijn. Ingezonden stuMcett (Buiten verantwoordelijkheid. van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) M. de R. Gaame zag ik onderstaande in uw blad opgenomen, naar aanleiding van, het stuk, onderteekend met Sanguines. Mijn eerste gedachte was, bij het lezen- daarvan dien ouden heer zakelijk mijn mee ning in dezen te cniyouwen, doch een kennis van me brengt met een ,,'NrederTandisdri spreekwoord in herinnedng, n.l.: „E>oor een fatscenlijken wagen word je niet overreden, wel door eenwagen". Vul zelf maar in le- zers en lezeressen. En om nu van gedachten te wisselen met iemand diie zijn naam niet durft of wil noe- men, ik gevoel er absoluut niets voor. Neen, oude heer, kom dan eerlijk uit den hoek, strijd met open vizier. Of kunt ge dat niet vanwege de zuiverheid uwer bedoelin- gen? Verstoppertje-spelen laat ik aan de jeugd over. Alleen nog dit: waar en wanne6r heeft on dergeteekende beweerd, zieh te seharen onder hen, die behoorlijk Nederlandsch kunnen le zen, schrijven en spreken? R. H. WITTEVEEN, Oierleek. Aan de Redactie van de Alkm. Crt. Gaarne zag ik het volgende opgenomen in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. ZULLEN ANDERSDENKENDEN MET NAME PROTESTANTEN BIIDRAGEN AAN DEN BOUW VAN EEN ROOMSCH ZIEKENHUIS TE ALKMAAR? Neen, zeggen de heeren Broersma en Kars- sen. Laten zij hun kracht en hun geld spareh voor den bouw van een eigen ziekenhuis. Inwoners van Alkmaar en omliggende ge- meenten, wat dunlct u? Zouden vooraanstaande mannen onder de Roomsche bevolking hun oogen hebben ge- loofd als zij voor enkele maanden terug een schrijven hadden ontvangen, waarin ge- vraagd werd him steun te willen verleenen voor de oprichting van een neutraal of Pro- testantsch ziekenhuis en door hun voorgaan de Roomsche bevolking te bewegen om finan- cieele offers* te brengen voor dat doel Zouden zij niet nog erger hun schouders hebben opgehaald over de onnoozelheid van de vraogstellers als dat zij het nu misschien doen over de onnoozelheid van hen die als Protestant thans zitting hebben in het z. g. n. eere-comite en over de onnoozelheid van hen, die aanstonds misschien hun geld offeren voor een Roomsch ziekenhuis en voortaan hun zie- ken te brengen in een omgeving, waar die niet thuis behooren? Met alien lof aan de verpleegsters van het St. Elisabethgestichtmaar de zalen en de ziekenkamers van een specifiek Roomsch zie kenhuis zijn toch niet de gewenschte plaats waar Prctestanten hun zieken brengen om te genezen of om te sterven. Hoe goed de verple.ging mag zijn voor den Protestant is het een aanstoot te moeten luis- teren naar het zinsjen van liederen als Maria leev' enz. en getuige te moeten zijn van het toedienen van de z. g. n. genademiddelen der Roomsche Kerk; en als de tijd gekomen is dat wij het weten dat geen beterschap is te ver- wachten voor onze echtgenoote, onze kinde- ren of onzen vadef of mocder, dan komt hun een andere olaats toe om te sterven, dan in een Roomsch Ziekenhuis., Protestanten, de kwestie van het uitsluiten van andersdenkenden voor de inschrijving op den bouw van het roomsche ziekenhuis, ter-* wijl getracht wordt uw geld voor dien'bouw in te zamelen, is een van de vele bewijzen van roomsche aanmatiging, het teekent de menta- liteit van de Roomsche autoriteit, die aan andersdenkenden, zooals de heer van Drunen schrijft, wel weinig goeds gunt. Maar afgezien, daarvan en afgezien van de mogelijkheid dat er nog gelegenheid wordt ge geven voor andersdenkenden om in te schrij ven op den bouw van het roomsche zieken huis. cmdat de domheid van het uitsluiten wordt ingezien, zou ik willen zeggen met Broersma en Karssen: Spaar uw kracht en uw geld en stel beide beschikbaar, zoodat bin nen den kortst mogelijken tijd onze zieken kunnen worden verpleegd op een andere plaats dan in een Roomsch ziekenhuis. Hun, die daarvoor willen ijveren zal't een voldoening zijn deze eereschuld te hebben in- gelost. Obdam, 21 Oct. 1924. A. BLAUW. Voorz. van de Vereeniging „Protestansch Belang". Sport VOETBAL. Trainingswenken voor het wetbalspel. De reeds bij alle voetbaliiefhebbers zoo goed bekende Alcmaria-trainer J. W. Julian, die inderdaad alles in 't werk stelt om zijn voetbalteam zoo ver mogelijk te brengen, heeft indertijd verschillende wenken en raad- gevingen op schrift gesteld. Wij werden in de gelegenheid gesteldi de artikelen te lezen en er een en andier van te publiceeren. Hoe de bed gespeeld moet worden. In het trappen van den bal moet een be- studeerd idee aanwezig zijn. Velen, die aan voetbal doen, vergeten dat bij het mooie spel in alle onder deelen over leg en hersenwerk vereischt wordt. Een van de eerste dingen, die een btriten- speler moet leeren is, behoorlijk met den bal weg te loopen. Dit moet geschieden met de grootst mogelijke snelheid, waarbij tegelijk den bal onder controle moet worden gehou den. Aanleg hiervoor moet beslist aanwezig zijn. Het is niet precies te zeggen, zoo of zoo moet dat gedaan worden. Wel kan voortdu- rende oefening heel wat verbetering aan- brengen. Verschillende van de meest beroem- de Engelsche spelers hebben hun balmeester- schap verkregen door nren lang in hun een- tje met den bal te loopen en te oefenen. Drib- belen moet de buitenspeler wel in zijn macht hebben, maar't mag nooit opgeofferd wor den aan de snelheid om met den bal weg te komen. Een voorwaarts (buitenspeler) heeft het juiste begrip van zijn taak als hij zijn teen gebruikt om weg' te komen en er dan toe overgaat om de zijde van zijn voet te gebrui- ken als hij moet passeeren. En nu wat het voorzetten betreft. Men moet zoowel dim teen als de kant van den voet gebruiken om den bal goed #:aar de overzijde te krijgen; alleen met den teen geeft onzuiverheid, alleen met de zijde geeft geen kracht genoeg. Den bal op 'n gegeven moment geheel te stoppen, ook dat moet de vleugelspejer jeeren, Len bal al loop^dp voor te zetfen Is zeer moeilijk en alle vleugeT- spelers wordt aangeraden dit onafgebrokea te beoefenen. Loop bij't nemen van een hoek> schop 4 of 5 meters langs de zijlijn en nader den bal met een eenigszins rondgaande be- woging. Loop er niet recht op af. Getracht moet worden den bal te doen terecht komen tusschen midvoor en limksbinnen. Bij een ca> ner van links tusschen midvoor en rechtsbki- nen. Corners en voorzetten mogen vooral niet te laag voor doel worden gebracht. Soms brengt een speler den bal aardig op en trapt hem daarna laag tegen een den" verdedigera aan, die gemakkelijk wegwerkt. Alles is dan voor niets gedaan. De buitenspeler moet niet schieten. Hij moet het binnentrio de kansen geven waarop het recht heeft. Een voorzet, die goed overgenomen wordt, bezorgt den keeper heel wat meer last, dan een schot van den vleugel. Wat het schieten betreft, zij vooral opge- merkt, dat een niet te hard maar zuiver schot met den binnenkant van den voet meer kans van treffen heeft en den keeper meer moeite bezorgt, dan een hard schot met den teen. Hoe vaak wordt niet vlak voor doel overge- schoten. Dat komt alleen door't hard trap- pen met den tern. i Speel den bal zoo laag als eenigszins in uw vermogen is: langs den grond is het spel, Zelfs een back is dikwijls in de gelegenheid met een korten trap langs den grond den bal aan den zijmer halfs te geven, wat meestal voordeeliger is dan een harden trap in de lucht, waarbij de bal meestal door de tegen- partij wordt teruggezonden. Half-backs en speciaal de spil moeten zich op het toespelen van den bal langs den grond bijzonder toe- leggen. In het steunen van de voorhoede ligt die grootste kracht van de middenlinie. Bij het ingooien wordt soms heel wat tijd ver- knoeid. De voorwaarts staat soms klaar met den bal om in te gooien. Dan komt de half, aan, die om den bal vraagt. De voorwaarts wacht en geeft den bal over. Maar in dien tusschentijd1 heeft de vijand gelegenheid ge- had zich te herstellen en de spelers te dekken. Laat daarom de speler die't dichtst bij den bal is, hem weer in't spel brengen op het mo ment dat er nog voordeel te behalen is. Bin nentrio schiet vooral laag en schiet dikwijls. Gezien de bijzondere beteekenis van't kop-, pen (goed koppen- is van onsehatbare waar de) client dit onderdeel met groote zorg be- oefend te worden. Het bovenstaande zij den spelers ter ernstige overdenking aanbevolen. Een volgende maal iets over keeper en backs. i Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 22 October. In de heden ge houden veiling werd betaald voor: Andijvie 0.702.90 per 100 stuks, Appelen 0.04 tot 0.24 per K.G., Bloemkool I 15— 24.30, Bloemkool II 8—/ 12, Boeren- kool 2.60—/ 4.90 per 100 stuks, Bieten 1.902.80 per 100 K.G., Druiven 0.64—/ 0.72 per K.G., Gele kool 2.30- 5.40 per 100 K.G., Greene kool 3.20— 6.30, Kropsla 1—/ 4.80 per 100 stuks, Prei 4.70—/ 9.90 per 100 bos, Pieterselie 23.10 per 100 bos, Peren 0.02— 0.30 per K.G., Postelein 0.530.64 per ben, Roode kool 1.80—/ 5.60 per 100 K G., Selderie 2.20—/ 5.80 per 100 bos, Spinazie 0.57—/ 0.74 per ben, Spruiten 1832 per 100 K.G., Snijboonen 18— 58, Spercieboonen /»20—46 per 100 K.G., Tomaten 0.19—/ 0.45 per K.G., Uten 4.10—/ 6.20 per 100 K.G., Wortelen 6.20—/ 8.40 per 100 bos, Witlof 0.20— 0.28 per K.G. Handel vlug. i WARMENHUIZEN, 22 Oct. 1924. Roode kool le soort 3—/ 5.40, Witte kool le soort 1.301.55, per wagon 133— 144, Bloemkool 8. Aanvoer: 23400 K.G. Roode kool, 136600 K.G. Witte kool, 510 st Bloemkool. BOVENKARSPEL' „de Tuinbouw", 22 Oct. 1924. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 16.50—/ 31, II 6.50— 15.50, III 3.5010.50 per 100 stuks, Roode kool 2.70—/ 4.70, Witte kool 1.30 tot 1.60, Gele kool 1.803 per 100 K.G., Uien 2.652.80, Drielingen 2.85 tot 3, Nep 3.25 per 50 K.G., Bieten 1623, Middelbaar 1016, Kleine 6.5010 p. 1000 stuks, Dunne Slaboo- nen 4.20—/ 6 per 15 K.G. 4 i NOORD'SCHARWOUDE, 22 Oct. f 75 K.G. Spercieboonen 20.20, 1000 K.G. Rammenas 5.70, 2700 K.G. Uien: Grove Uien 6.10, Uien 6.307, Drielingen 7.10, Gele Nep 7.70, 1000 K.G. Peen 1.60—/ 1.70, 55000 K.G. Roode kool 2.80—/ 5.60, 87100 K.G. Witte kool 1.30 tot 1.90, 7900 K.G. Gele kool 3.30—/ 5 alles per 100 K.G.. 11900 stuks Bloemkool' 12.90—/ 22.90, 2e soort 2.50—/ 7.10 per 100 stuks. j ZWAAG, 22 Oct. Veiling Bangert en Ohi- streken. Druiven 32—/ 40, Noten 9— 11, Tomaten, 1620, Kleermakers 5.50—/ 6, Bon Louis 10—/ 33, Beurre Clargeau 10, Boerengroen^n 3.30, Willi- ams 20.30, Pr. van England 810, Goudreinetten 8—/ 12, Zoete Veen 7— 8.50, VI. zoet 7—f 7.60, Slaboonen 18 et., Wortelen 1.50—/ 3, Bloemkool 15 23, Roode kool 3.80—/ 5, Gele kool 4.70—/ 6, Spruitje^ 8.50—/ 9. ZAANDAM, 22 Oct. 1924. Veilingvereeni- ging „d<e Zaanstreek". Andijvie 7694 ct. per kist, Roode kool 99 k ct. per stuk, Gr. kool 5Y,9Yi ct. per stuk, Witte kool 10 ct. per stuk, Peen 13^20 ct. per bos, Lof 28 ct. per pond, Selderie 6—10 ct. per bos, Stoofperen 3—5 ct. per pond, Sterappels 15 ct. per pond, Zhre appelen 7 U9 k ct. per pond, Citroenen 4.30 per 100, Zoete appe len 5—6 ct. per pond, Beliefleur 6%7% ct. per pond, Boerekool 5860 ct. per kist, Sla 5060 ct. per kist, Spruiten 1514 ct per pond, Slaboonen 181420 et. per pond, Raapstelen 15 ct. per 10 bos. BROEK OP LANGENDIJK (Lan?edij- ker Groentenveiling), 22 Oct. 19600 stulcs Bloemkool le soort 11.10—/ 26.10, 2e soort 4—/ 10.50 per 100 st., 12700 ,K.G. Wortelen 1.20—/ 1.40, 45500 K.G. Roode kool le soort 3.10—/ 6, 34200 K.G. Gele kool le soort 34.90, 96900 K.G. Witte kool le soort 1.402, 18480 K.G. Uien: Uien 4.60—/ 6.50, Drielingen 7.20— 7.30, Nep 6.70, 14800 K.G. Bieten 2 .MIX 3-JP; alles per 100 K.G. 52 RECEPTEN VOOR DROSTE's VERPLEEGSTER CACAO. Om het gebruik van haar zoo gunstig be* kendstaande Verpleegster Cacao steeds meer te doen toenemen, bied't de Directie van Droste's Cacao en Chocoladefabriekcn te Haarlem een ieder die het aanvraagt gratis een recepten* boekje aan, voor het bereiden van 52 smakelij* ke caoaogerechten. Het is samengesteld door Martine Wittop Koning, die op kookgebied zeer veel bekend* heid heeft verworven. Naar onze meening is de wijze van bereiding duidelijk beschreven, zoodat die, mits stipt op* gevolgd, goede resultaten moet hebben. Vele moeders zullen blij zijn, dat ze door middel van dit hpndige boekje eens verandering in hun toeijes*repertoire kunnen brengen, want ver* andering van spijs doet eten. I „FRISO". ~~CORRESPONDENTIE. D. A. van S. te Schoorl. Berichtcn als door U gezondem plaatsen wij gaarne, mits wij ze niet reeds een dag eerder in een ander blad zien Opgenomen. Voor het vervolg verzoeken wij U vroegere toezending. Het thans gezondc* ne kunnen wij he den niet meer opnemen. Red. Alkm. Crt.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7