DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. DAM 4 Oo. Garage S&tiarloo 24. TbI.490. Uit den Alkmaarschen Raad. No. 253 flouderd zes en twintigste Jaargang 1924. ATbonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimtc. Brieveu franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.li. Bterms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Xtedactic No. 33. ZATERDAG 25 OCTOBER Dit muffiner Sesfaat uit 4 bladen, Directeur: G H. KRAR. Hoofdredadeur: Tj. N. ADEMA. Een zddzaam herfstzonnetje scheen vrien- delijk door de ruiten van onze raadszaal' en drukte zijn vroolijk stempel op hd glundere gezicbt van menig edel'achtbare. Maar omdat in dit vergaderlokaal maar al te dikwijls discussies gehouden en besluiten genomen worden, die eigenlijk hd daglicht nid mogen zien, kreeg de bode van verschil- lende zijden een wenk de gordijnen aan de zonzijde zoo goed te aluiten, oat het vroede gezelschap in een sfeer van geheimzinnig duister een raadselachtigen aanblik zou oplc- veren. Slechts bi]' de perstafels bleven de gordijnen open en speelde hd zonlicht op de blanke stapels copie-papier, als symbool van de vol- komen en openhartige meeningsuiting, welke de critische taak der pers in y Zoo nu en dan slaagde een ond'ernemende zonnestraal er in, door een raamkiertje het gezelschap der stadsvertegenwoordigers te be- reiken en dan dook uit de schemering plotse- ling hd fraai verhchte gelaat van een emstig jedelachtbare op En als een windzuchtje een gord-ijn be- woog en een groep zonnestraaltjes naar bin- nen kwamrn dartelen en een ronded'ans lamgs de zwijgende hoofden van hd college begon- nen, dan voelde men plotseling het gemis aan een der groote palet-meesters uit de middel- eeuwen en wensch'te men zich een modernen Rembrandt om het college in deze kleur en gloed op hd dock te vereeuwigen en dat als een geschenk van kunstmimnend Alkmaar aan 's Rijks museum af te staan, opdat het naige- slacht nog eeuwen lang van zijn eerbied en bewondering voor cm dergelijk meestervcerk zou kunnen getuigen. - v* X Helaas, Rembrandt is er met meer. En daarmee is alies wat in de Raadszaal bet oog streelde voorgoed verloren gegaan. Slechts wat hd oor heeft opgevangen is in de couranten vereeuwigd, hoewel dit nu juist, jammer genoeg, niet zoo bijzonder aantrekke- lijk is om er ons nageslacht nog vele jaren op te trakteeren. v Eigenlijk was de heele agenda, met uitzon- dering van enkele pun ten, heel weinig belang- rijk en werdfen de meeste voorstd len van Burg, en Weth., waaronder die tot verhuring of ver- kooping van diverse stukjes grond, zonder eenig debat of hoofdelijke stemming aangeno- Zelfs de benoemmg van een hoofdopzichter bij den dienst der gemeentewerken bracht de gemoederen niet meer in beweging, ondanlcs het feit, dat Richard II in deze courant her- haaldelijk zijn koninkrijk voor een bezem ter wegvagiog van overtollige ambtenaren bij dezen tak van dienst heeft willen veiTuilcn. Het voorhaamste punt der agenda was natuurlijk het voorstd van Burg, en Weth. om ten behoeve der gemeente een geldleening van, 700.000 te sluiten. Deze leening dient ter bestrijding van ver- schillende buitengewene uitgaven geduiende de jaren 1921, 1922 en 1923, alsmede ter financiering van bouw- en grondvoorschot- ten voor de arbeiderswoningbouwvereeniging -Rochdale" tot een bedrag van 304.000 Burg en Weth. hebben daarbij medege- deeld, dat de omstandigheid, dat in 1927 de uitkeering uit het fonds-o-orlo-gswinslbelasting eindigt, in 1928 een plotselinge stijging van het totaal bedrag van de uit de gewone mid- delen der gemeente te betalen aflossiagen ver- oorz<tcikt Het is h. i. daurom in het belang van de stabiliteit der geldniidd&len gewenscht, deze stijging eenigszins geleidelijk te maken. De leening, voor welker definitieve tot- standlcoming nog een geheime vergadering noodzakelijk blcek, werd na heropening der deuren zonder eenig dfebat of hoofdelijke stemming goedgekeurd cn de bank, die zich tegen een aannemelijken koers cn rente de versehaffing der beno-odigae gelden zag toe- gewezen, is reeds bezig alom in den lande te verkondigen hoc flink Alkmaar er in financieel opzicht wel voorstaat en welk een vertrou- wen men in het beleid harer bestuurderen mag hebben. Na het raadsbesluit tot toewijzing der leening aan de Nationale Bankverceniging heeft de burgemeester miedegedeeld, dat door een ontijdige publicatie in het Noord-Hoi- landsch Dagblad van dit pkn, alsmede van de aanbiedingen daarop van diverse bankinstel- lingen ingekomen, het financieel belang der gemeente emstig geschaad had kunnen wor den. Hij belreurde die ontijdige publicatie en meende, dat het betrokken blad ze uit moreel oogpunt achteiwege had moeten laten. Daarover zullen we hier ter plaatse weinig meer zeggen, omdat wij onze opinie na het vroeger voorgevallene van algemeenc bekend- heid mogen achten. De redactie, die een dergelijk ontijdig en voor het algcmeen belang schadelijk bericht opuam, heeft zonder twijfel uit journalistiek oogpunt een primeur gehad, en haar.valt iin aooyerre aiejts. an^grs te xetwjjtea dan dat zij voorbij ziet dat het van grooter algemeen be lang kan zijn als zij begrijpt dat niet alleen het spreken, maar ook het zwijgen op be- paalde oogenblikken tot den plicht der op- bouwende journalistiek kan worden gerekend. Het grootste verwijt treft in dezen den onbekende, die het blad ontijdig inlichtte en zoover hij den plicht had de belangen enzer stad te behartigen en deze ter wille van eenig politiek of financieel voordeel te grabbel ge- gooid heeft, moge hij bij het lezen van deze rc- gelen de verzekering onzer oprechte minach- ting aanvaarden. De vraag of een stukie grond bij de boer- derij „Oostwijk" al dan niet door ophooging bouwrijp zou gemaakt worden, heeft tot een geanimeerde discussie geleid. De heer Govers voelt uitteraard veel voor de boerderij en ook voor den boer die er op zit. Waar de gemeente overal over voldoenden bouwjijpen grond beschilct, achtte hij het niet noodig een goed verhuurd perceeltjc aan de boerderij te onttrekken en dit door ophooging voor het bedrijf waardeloos te maken. Zelfs het voorbeeld, dat een slager, warn neer men spek verlangt, den klant niet kan wegsturen met de verzekering, dat hij eerst een varken most mesten, maar er voor zorg dragen meet het vet dezer dikhuiden in den meest verkoopbaren vorm voorhanden te heb ben, maakte op den heer Govers weinig in- druk Hij wil den heeren specuf'anfen of architeb- ten hed graag een zoo veelzijdig mogelijilce prijseourant van bouv/rijpan gemeentegrond aanbieden, mits men maar afblijft van dit dierbaTe plekje grond. Dat heeft in de vorige raadszltting at tot heel wat schennu tsel ingen geleid en de com- missie van het grondbedrijf die inmiddels nader advies uitgebracht heeft, was natuur lijk tot de condusie gekomen, dat het stukje grond bij Oostwijk niet aan den iegenwoor- digen huurder onttroldcen behoefd© te wor den. Men wilde zelfs door grondwerk aan den Tienewaf dubbel en dwars vergoeding voor gemis aan bouwrijpen grond en gelegenheid voor werkvei-schaffing geveo, maar de meer- derheid van Burg, en Weth. achtte nu juist het hoekje bij Oostwijk zoo begeerMjk voor bouwspeculanten, dat zij het besluit tot op hooging geen dag en geen nacht langer wil- den uitsteilen. Dat was niet prettig voor den heer Govers, maar die heeft ook zijn vrienden in den Raad en toen hij alarm Mies snelden ze van alle zijden toe en al werd1 de strijd dan ook niet met hooivorken maar uitshutend met voor- en tegenstemmen uitgerochten, toch wisten de bedreigden de overvinning te be- halen en Burg, en Weth. met hun medestam- ders smadeiijk van het terrein van de boer derij af te jagen. De gedenkciagen van den Zuid-Afrikaan- schen vrijheidsoorlog speeldm den heer Go vers wellicht nog in de gedachte toen hij na de voor hem fortuinlijke stemming zegevie- rend uitriep, dat de boeren 't overwonnen hadden. Den heeren Leesberg en Thomsen, die zich odder's heeren Govers' vaandel gesohaard hadden. moge deze kwalificatie minder aange- naam in de ooren geklonken hebben, waar het bekend is, dat de heer Govers den boer in able opzichten als een der meest onmis- bare steunpilaren o-nzer samenteving be- schouwt, kan zijn beoordeeling niet anders dan alls een complimentije voor zijn mede- strijders bedoeld zijn. Den heer Van Ameromgen is na dett lang- durige discussie ontslag verleend als leeraar aan de Handelsschool, zonde^ dat daarbij vastgesteld is, dat deze vermindering vain werkzaamheden geen verlaging van inkomen zal beteekenen. Wij betreuren dat besluit omdat wij1 van meening zijn dat de meerderheid van den Raad slechts een schijnoverwinniog behaald heeft. Uit de discussie van alle raadsleden die wij in dezen tot eigen oprdeel bevoegd achten bleek wel, dat zoowel voor- als tegenstanders van dit ongevraagd ontslag ten voile van de rechtmatighdd van hun beslissing evertuigd waren. Waar het vraagstuk der finaocieele garan- ties zoo moeilijk te beoordeelen Mijkt, waar de heeren advocaten van het bekende kantoor aan den Kennemerstraatweg in hun opinie lijnreeht tegenover dkaar stonden en een be- kwaam rechtskundige als mr. Offers wiens laatste stemming tusschen twee haakjes totaal onbegrijpe'lijk is onomwonden tte kennen gaf, dat hij, alvorens te beslissen, gaame de meening van den inspecteur van het handels- onderwijs en van een deskundig jurist zou willen hooren, mag zeker geconstateerd wor den dat het gevai-Van Amerongen zich aller- minst tot een lichtvaardige beslissing leende. En wafen dari ook niet veel raadsleden die, zonder een duiddijke motdveening van hun stem, zoo van de reclitmatigbeid van het voorstd van Burg, en Weth. overtuigd bleken, dat zij er onvoorwaardci ijk hun stem aan wilden geven. Toch waren zij er en het verwondert ons niet daartoe ook de vier leden der soc.-dem. partij te kunnen rekenen. Waar advocaten twijfelden en meer licht wenschten, was allies dezen vier edetachtbaren blijkbaar volkomen duidelijk. Zij hadden na cngetwijfeld rijpelijke bestu- dcenng van dit vraagstuk bun vaste en wel- overwogen overtuiging en hoewel het in de lijn der democratic ligt, dat zij geen vomnis urtspreken zonder den veroordeelde zoo ruim mogelijk gelegenheid tot verdediging van zijn standpimt te hebben gegevem, bleek hun al ies thans zoo volkomen duidelijk, dat zij een nader deskundig advies geheel overbodig achtten. Toevalldig bleek cie heer Westerhof ook deze meening toegedaan, wat natuurlijk geenszihs zeggen wil, "dat zijn stem in den Raad voor vijf felt en zijn volgelingen er geen eigen opinie op na houden. Hij heeft het noodig geaeht zijn stand- punt te verdedigen en wanneer zijn vier vol gelingen er toevallig precies eemfer als hij over denken, kan niet ontkend worden, dat zij er alien een eigen weldcordachte ovenuigicig op na houden. Het sfandpunli van den heer KMver was een gehed aeder en verdient hier zeei* zeker eenige vermelding. Dit raadslid heeft namelij'k een outdekking gedaan, die een Columbus-ei van bedenkelijfce afmetingen mag genoemd worden. Wanneer de Raad niet precies weet of hij al dan niet in het goede spoor is, dan neemt hij eenvoudig een besluit, en waclxt de ge- volgen af. Is heti dan goed! geweest, dan1 hoort de Raad niets of krijgt het besluit goedgekeurd weer thuis gestuurd. Is het verkeerd geweest, dan zullen Gedl Staten of de Kroon dat wel onfdekken en dan krijgt de Raad bericht en weet1 meteen dat hij een stommen streek uitgehaaid heeft. Op die manier zoekt een ander de modlijk- lieden voor ons uit en kan het leven des ge- rusten landmans hier gemoegdijk verder rol- len. Als de heer Van1 Amerongm vcrcordcdd wordt, gaat hij in hooger bercep en Mijkt immers vanzelf of de Kroon daar al dan niet mee accoord gaat. Hang den verdachte dan maar vast op en snijd hem weer af als een hoogere redhtbank tot de condusie komt, dat hij toch, eigenlijk onschuldig is gebleken. f Burg, en Weth. hebben. natuurlijk een eigen meening over deze aangelegenheid, die wij na de publiceering hunner bijlage niet uitvoe- rig meer uiteen behoeven te zetten. Toch bleek uit enkele hunner verklaringen, dat zij hun standpunt alksbehalve sterk ach ten. Wat aldus vroeg 'de heer Vogelaar wat zou er overblijven van de garamties van twee leeraren, die dk b.v. 20 uur aan Gymna sium en Handelsschool les gaven en nu hun taak zoo veranderd zagen, dat de een slechts aan de eerste en de andere aan de tweede onderwijs-inrichting in functie zou blijveni? Dan blijft hun garatttie precies gelijk, imte- rumpeerde de burgemeester. Maar is dat dan niet een duiddijke verkla- ring, dat er te dezen aanzien slechts van een enkele en niet van een dubbele garantie kan worden gesproken? Door cms wotdf de kwestie in hbofdzaak door de volgende overwegingen beoordeeld: le. Er is een verplichting tot het geven van lessen aan beide scholen. 2e. Het is onmogdijk om ontheffing der functie apn slechts een der beide scholen te vragen. 3e. Het voor elke school uit te keeren be drag wordt berekemd -naar het totaal salaris dat voor de gezamenilijke lessen aan beide scholen wordt gegeven. Dit schept een een en ondeelbaren Werk- kring, dien men wel kail inkorten, maar aan welks financieele garantie-bepalingen niet te tornen valt. Men heeft in financieel opzicht van den heer Van Amerongen geprofiteerd door de betrekking steeds als een enkele te beschou- wen en ziet ze plotsding anders, nu die een en ondeelbaarheid in het beiamg van den be- trokkene kan blijken. En dit wordt niet weggedoezeld door de bewering dat andere leeraren van die combi- natie voordeel hebben getrokken, want het is het geval van deni heer Van Amerongen en niet dat van anderen dat wij thans te beoor deelen hebben. Willen Burg, en Weth. de zaak anders be- zien, dan is dat hun volkomen recht, maar het getuigt niet van de kracht hunner arguinen ten wanneer zij door uitschakeling van deskundig en juridisch advies zich niet aan het inzicht van tot oordeelen meer be- voegden willen^ onderwerpen. De thans behaalde overwinning met be- h-ulp van wat roodte broeders, die het niet eens de moeite waard achtten hun stem te motiveeren en blijkbaar meer naar het mooie wachtgeld dan naar de rechtvaardigheid der salariskortimg kijken en van den heer Klaver die op goed geluk meevaart tot het hem blij ken zal dat hij in het verkeerde bootje ge- stapt is mag allerminst een succesvoll-e genoemd worden. Inmiddels is het scherm na het eerste be drijf van dit drama gezakt en wacht ons wel licht een lange pauze. Dan komt het slot en als we ons niet be- driegen volgt dan dezelfde ontknooping als toen de raad met de sociaal-democraten aan het hoofd eens beslist heeft, dat m-ej. Carets niet in de termen viel om als medelid in dit edelachthaar gezelschap te worden opgeno- men. De heer Sluis blijkt emstig of althans zoo la-ngdurig ongestejd, dat de burgemeester het noodig achtte de beste wenschen voor zijn beterschap uit te spreken. Wij voegen daarbij gaame de onze niet al leen omdat wij den mens-ch Sluis gaarae in alle opzichten welvarend zien, maar ook omdat wij het voor den Raad een verlies ach ten wanneer zijn in den r-egel welcverwogen adviezen daar in langen tijd niet hun in- vloed op de besluiten zullen uitoefenen. Biiitenlaiid. TERUGBLIK OP DE JAARBEURb TE KEULEN. Door Dr. Herman Fabri, Amsterdam. Ook in dit blad is gesproken ovei' da Jaar- beurs te Keulen en de Hollaindsche ko-oplieden en industrieelen waren uitgHioodigd een be- zoek te brengen aan dc Rijnsdie tentoonstel- lingsstad. Eenige lezers hebben van deze uit- noodiging gebmik gemaakt en weten nu dat in het nieuwe hand-els-centrum van West- Eurcpa veel te doen i-s, maar lezers pie geen tijd of gelegenheid hadden naar Keulen te rei- zen, hebben toch het recht te vememen wat het belamgrijkste ook voor Nederlands handel was. Dit najaar waren er twee jaarbeurzen te Keulen een Landbouv/jaarbeurs van 30 Augustus tot 7 September, en van 14 tot 19 September de Algemeene JaarbeurS. jiij ge legenheid van het houden van de Landbouw- jaarbeurs vierde men ook het'90ste jaarfeest van de Rijnsche Landbouwvereeniging. Deze Maatschappij had zeer veel nieuwe en groote werken in de laatste 5 jaren tot stand te bren gen om alle nadeelen en verliezen welke de oorlog veroorzaakte, te boven te komen, Wij moeten opmerken dat wij verbaasd waren dat deze Land'bouw-Ma ats-cb app ij in zoo korten -tijd die schade hersteld had. EEN GRAFKELDER VAN STUYVESANT. In New York is op 6 October Miss Cathe i rine E. S. Stuyvesant, een afstammelinge in rechte lijn van Pieter Stuyvesant, den laatst-en gouverneur van Nieuw Amsterdam, begra- ven. Het lij-k werd bijgezet in don grafkelder der familie Stuyvesant, die in d-e kerk van St.- Marks in the Bouwerie is gelegen, en waarin behalve de oude gouverneur nog 82 andere leden van zijn familie rusten. Aanvankelijk stond op de plaats waar nu de kerk gebouwd is, Stuyvesant's boerderij, waar hij woonde nadat Nieuw Amsterdam New York was ge- worden en tot zijn dood- in 1672 bleef. Na-t der hand maakte de hoeve plaats voor de /Dutch Reformed Church", die een en een kwart eeuw geleden afbrandde en door de tegenwoordige kerk werd vervangen. In den tuin der kerlc staat nu ook Struyvesant's borstbeeld, dat door Koningin Wilhelmina aan New York werd gesohonken en vlak bij het graf van- den gouverneur werd opgesteld. EEN MERKWAARDIGE GENEZING IN ENGELAND. Honderden kreupelen en verlamden hebben zich moeizaam verzameld in het Engelsche plaatsje Bradford. Daar houdt n.l. de leeken- prcdiker James Mcore Hick-son een serie diensten, waarbij hij genezende krachten moet uitoefenen, naar het schijnt niet zonder suc- ces. Met Anglicaansche kerkgebouw, Frizing- hall, daartoe door den bisschop van Brad ford afgestaan, is het tooneel van zijn werk- zaamheid, waarteen groote schare ongelukki- g-en aandachtig luistert en hem volgt in zijn gebed voor hun herstel. Tot vlak voor den preekstoel worden zij gereden en geschoven, strompelen zij, om maar niets te miss'en van het woord vain den prediker. Reeds heeft de heer Hickson in enkele geval-len succes gehad met zijn prediking. In de Engelsche bladen, die heele kolom- men aan het merkwaardige geval wijd-en, vin- den we den naam vermeld van een 50-jarige vrouw, mej. Pinfold1, die al lang slecht ter been, de laatste twee jaar bedlegerig was ge weest. Per auto, zoo vertellen dan de bladen, was zij naar de kerk gebracht, gesteund door familieleden, op haar krukken had ze zich naar binnen gesleept, waar zij in gespannen. verwachting en met een straaltje Vein hoop de prediking aanhoorde. Na het slotgebed wilde haar verwanten haar in den treurigen stoet van lijdenden, weer naar buiten helpen, maar zij riep uit: „Laat mij maar los, ik kan het alleen," em nog steunende o-p haar krukken met nog wat onzekere schreden, stapte zij het kerkgebouw door. Bij de groote deur geko men moet zij al zonder de Irrukken geloopen hebben en buiten stapte zij, onder de toe- juichingen van het samengestrOomde publiek, zonder hulijp in den auto. Begrijipelijker wijze heeft deze snelle genezing ook grooten in- vloed uitgeoefend op de andere patienten. Ve- len moeten z-ich al veel beter gevoelen en naar zij verklaren, zouden zij na nog een enkelen dienst te hebben bijgewoond, weer geheel ge-' zond zij-n-. I Natuuriijlc wekk-en- deze gcheurtenissen In Engeland veel belang-stelling, ook in de me- dische wer-eld. Een vijftiental geneesheeren hebben de diensten-, welke door Hickson ge leid worden, reeds bijgewoond. Her laatste woord over het ,.mirakel van Bradford", zoo- als de Engelsche bladen het -geval noemen, zal dus wel niet gesproken zijn. DE LEVENSDUUR DER LONDENAARS. Blijktns een rapport van den Londenschen County Council nopens de openbare gezond- heid over het afgeloopen jaar is de gemid- delde levensduui- der Londenaai"s 20 jaar lan ger dan 80 jara geleden. In het tijdperk van 1841 tot 1850 bedroeg de gemiddfelde levensduur der manncti slechts 34.6 jaar en die der vrouwen 38.3. In de pe- riode van 1920- tot 1922 zijn deze cijfers resp. 58.3 en 59.1. ,,VERHOOR IN DEN DERDEN GRAAD". De waarde van het in Amerika vrij gebrui- kelijke stelsel van „verhooren in den derden graad" een soort „zedelijke" pijnbank ter verkrijging van bekentenissen uit den mond van beschuldigden is zeer geslonken door cen beslissing van het hooggerecbtshof, dat bekentenissen of erkenningen, afgelegd onder wreede behandeling, niet als bewijsmiddelen kunnen gebruikt. Deze beslissing werd g^even in het geval van Ziang Wan, een Chineesch student, die bekende, dgt hij dr. Ben Sen Woe, tweeden ALKMAARSCHE CODRANT. Ley v i Uy mei1- 4 TJ 1 4 FIAT-Automobielen. DE MOORD OP ERZBERGER. Schulz, -de moorde-naar van Erzberger, die uit Hougarije was uitgewezen, moest in een interneeringskamp wo-rden onder gebracht, ■d-aar geen der aangrenzen-de lande-n hem wil toelatcn. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN AMERIKA. Reuter meidt uit Washingtou, d-at de b'e« laugstelling van het publiek grooter wordt nu d-e verkiczingsdatum (4 Nov.) nadprt. Coolidge heeft nog een laatste b-ero-ep gedaan op het Amerikaa-nsche v-o'lk, om hem het bewind we= d-erom toe te verttouwen. Als argument vo-er* de hij aan, dat de zittende regcering een tijd* vak van meer dan gewonem bloei had inge* lui-d. Zij-n politiek was gekan-t tegen het stre* ven, de spoofwegem te nati-onaliseeren. Over* gaand-e tot de buitenlandsche betrekkingen, zeide de president engere samemwerking toe met de and'ere n-aties in het bela-ng van den vrede, zpolang deze politiek niet in conflict kwam met het belang en de onafhankelijkheid der Vereenigde Staten. Hij verklaarde zich een voorstander van constitutionneele bepalingen, die den aanvalsoorlog onmo-gelijk zoudien ma* ken en vostigde er opnieuw de aan-dacht op, dat kwesties van uitsluitend bin-n-eolaindsch po* litiek belang op intemationale canferen-fies in discussie kwamen, dat zij evenmin van zins was toe te laten dat oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten zouden worden geschrapt en diat de Staten tijd'ens zijn bewind geen lid zou dten worden van den Volkenbo-nd. WEER EENS EEN ROOF IN IERLAND. Op den Clontarfweg, twee mijl van Dublin, namen gewapende bandieten een motorrijwief met zijspanwagen in besl-ag, reden er medc weg, d:och lieten later dle machine in den steek. De politie wacbtte de bandieten op, toen zij de stad binnenkwamen. Twee detectives, die zich boven op een tramwagen bevonden, wer* den ontvangen met een revolverfusilade, die door hen beantwoord werd. De bandieten spron-gen uit den wagen en tracbtten in een zijstraat te ontsnappen. Een hunner werd ech* ter gewond en gearresteerd. fUSff* DE WRIJVING TUSSCHEN RUSLAND EN POLEN. Een telegram uit Riga zegt, dat de Russlschc regeering aan de Randstaten den raad heeft gegeven zich te onthouden van alle contact met Polen en dat zij waarschuwt voor de ge* volgen, die uit een andere hou-ding kunnen voortvloei-e'm KABINETSCRISIS IN BELGIer Er loopen te Brussel hardnekkige geruchten over een aanstaahde ministerieele crisis. De katholieken zouden bereid zijn de ambtenaren* salarissen voor de verkiezingen te verhoogen. Daarentegen zijn zij tegenstanders van de noodzakelijke nieuwe belastingen. Theunis zou in dit geval weigeren de be* gi-ooting voor 1925 in te dienen, i-ndien deze niet in evenwicht kan worden gebracht

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1