DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 254. Honderd zes en twlntigste Jaargaug 1924. Abonnementsrrijs i>ij voornitbetaling per 3 maanden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Adrcrtentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brleren franco K.Y. Boet- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. lo! 3. Kedactie So. 33. MAANDAG 27 OCTOBER Buitenland Directeur: G H. KRAPt Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. BETOOGINGEN TE POTSDAM Gister heeft te Potsdam een groote republi keinsche demonsfratie plaats gehad ter inwij- ding van het vaandel van de afdeeling Pots dam der organisatie Rijksbanier Zwart-rood- goud. Als gevolg van een oproeping in de natio- nalistische bladen waren vele Volkische ele- menten naar Potsdam gekomen. Na het einde van de officieele plechtigheid provoceerden zij de leden van de republikeinsche organisatie, waarbij het tot botsingen. en arrestaties kwam. Reeds bij het station te Potsdam was een groote politiemacht opgesteld, om de van bui- ten komende republikeinsche groepen tegen aanvallen van de Volkischen, die in vele klei- ne groepen aanwezig waren, te beschermen. Dank zij de politiemaatregelen konden de re publikeinsche groepen zich zonder incidtenten naar het groote plein begeven, waar de fees- tdijk overhandiging van het. vaandel aan de afdeeling te Potsdam zou plaats hebben. Op het plein waren eenige duizenden toe- schouwers aanwezig, onder wie vele elemeoten van de radicale rechtsche en linksche par- tijen. Dezen trachtten de plechtigheid door het werpen van stinlcbommen te verstoren, doch het gelukte hun niet de uitvoering van het program te verhinderen. M'eer dan 6000 leden van de republikein sche organisatie hadden zich met een groot aantal zwart-rood-gouden vlaggen random de spreelctribune geschaard, meidt de Cour. Na toespraken van den leider der afdeeling Potsdam en o. a. van den vroegeren premier van Mecklenburg, die nog een begroetingste- legram van den rijkspresident voorlas, trok een groote optocht door de straten, waarna de deelnemers zich ten slVte over verschillende fokaliteiten verdeelden. De ophscht w.erd door de natiemalisten op verschillende punten be- groet met het lied „Siegreich wollen wir Frankreich schlagen". Andere nationalisti- sche afdeelingen gaven het Ehlhardt-lied ten beste. Het kwam tot lcleine botsingen en de politic arresteerde een aantal nationalisten. Voor het vereenigingslokaal trachtten eenige rechtsradicalen den republikeinen de vlaggen te ontrulcken. Hierbij kwam het .tot een bot- sing. waarbij drie nersonen tameliik ernstig werden-gew.ond. Ook later, bii het invallen der dnistemis, hadden op verschillende pun- ten kleine botsingen plaats, terwijl de politic nieermalen moest ingrijpen Het. aantal gewonden bedraagt 12, dat der gearrest?e#den 30. Om erger te voorkomen, gaf de leider der republikeinsche organisatie den van buiten komendan leden den raad. spcedig weer te ver trekken. Het vertrek had een tamglijk onsrestoord verloop. DE MOORDENAAR VAN ERZ- BERGER. Uit Boedapest wordt an het „Berliner Ta- geblatt" gemeld, dat Schulz, de moordenaar van Erzberger, den wensch te -kennen heeft gegeven, in Hongarije te blijven, daar hij bij den afgevaardig'de Gombos werk zou kunnen vinden. Hij zal spoedig op vrije voeteii wor- den gesteld, om te gaan werken in de villa van Gombos. Hij is evenwel .verplicht zich iedere week bij de politie te melden. DE GIST1NG IN BRITSCH-INDIe. Twee-en-twintig aanhangers van den natio- nalistenleider Das, o w. de secretaris van het Nationalistencongres, en een lid van de Bcn- gaalsche wetgevende vergadering, zijn te Simla (Britsch-Indie) gearresteerd.De meeste dezer arrestaties zijn gebaseerd op de nieuwe aanvullende strafverordehing, welke ten doel heeft. revolutiomnaire misdrijven te onder- drukken. DE REVOLUTIE IN CHINA. Juist op het oogenblik, dat er teekening gcheen te komen in den Chineeschen burger- oorlog, laat generaal Feng Joe Sjang alle berekeningen weer in het water vallen. Men herinnert zich de situatie. De centrale regeering te Peking had den gouVemeur van Kieang bevel gegeven tegm Tsjekiang op te trekken om hem te tucbtigen en hem Sjang- hai te ontnemen. Na wisselvallige gevechten was deze operatic in't voordeel der regeering te Peking geeindigd. Maar terwijl de centrale regeering troepen naar het Zuiden had gezonden voor deze ex- peditie, mobiliseerde de dictator van Meek- den, generaal Tsjang Tso Lin zijn troepen en rukte op naar den Chineeschen muur. Aan- vankelijk behaalde hij voordeelen. Hij1 bereikte ten slotte de belangrijke haven Sjanghai- kwan, waarmede hij over den grootem muur was Maar toen had juist Peking de expeditie in het Zuiden tegen Sjanghai 'geeindigd en; de ge neraal der centrale regeering, Woe Pei Foe, kreeg de handen vrij om tegen Tsjang Tso T in op te treden, met het gevolg, dat de dic- totor van Moekden Sjanghaikwan weer moest ontruimen. Een voltedig succes der centfale macht scheen in het vooruitzicht. Het beste bewijs daarvoor was de dreigende Japansche mota aan Peking en Moekdeni, dat de strijd niet voortgezet mocht worden in Mandsjoerije, Welke nota gepaard ging met militaier maat- regelen in het door Woe Pei Foe bedrcigde gebied. Op dit oogenblik werd Woe Pei Foe in den rug aangevallen. Em zijner generaals, de bevelhebber der „christelijke" elfde divisie, Sonderdag ia den ymgm zonder verzet te onimoeten bij het plaatselijk garnizoen, de stadspoorten van Peking, ter- wijl verschillende legerkorpsen Woe Pei Foe van zijn basis afsneden en hem den terugkeer naar Peking onmogelijk maakten. Ziedaar in groote lijnen het verloop van den strijd in China. Wat nu volgt, staat min der vast. Want nu is men aangewezen op niet te controleeren berichten van de verschillende partijen. Toch kan men door vergelijking der mededeelingen wel tot enkele voorloopigc conclusies komcn. De eerste vraag, ide zich voordoet, is: hoe is nu de verhouding tusschen de verschillende leiders, nu generaal Feng zich ook als partij heeft gesteld. Generaal Feng heeft om te beginnen de zit- tende regeering afgezet. President Tsao Koen schijnt naar de gezantenwijk gevlucht te zijn. Het heet dat hij ee nonderkomen heeft gezocht in de Nederlandsche legatie. De minister van financien en de directeur van het militaire ka- bnet zijn gearresteerd. Andere ministers zijn voortvlucbtig. Naar verluidt zal met de sa- menstelilng van een nieuwe regeering worden gewacht tot Toean Tsji Oei, de vroegere pre mier, uit Tientsin is aangekomen. Een vertegenwoordiger van de .Manches ter Guardian" heeft te Peking een onderboud gehad met generaal Feng, die hem medcdeelde dat hij een conference van alle leidende mili taire en burgerlijke autoriteiten van China heeft bijeengeroepen om maatregelen te bera- men tot herstel der eenheid van't land. Er zullcn belangrijke hervormingen in de officiee- lelichamen plaats hebben; het leger zal in een volbsleger worden omgezet en aan de doel- looze soldatcska zal een einde komen. Een nieuwe regeering bezit Peking in elk geval nog niet. De verhouding tusschen generaal Feng en generaal Tsjang uit Moekden is nog niet volkomen duidelijk. Tsjang heeft natuuriijk van Feng's staatsgreep geprofiteerd om de- vanche te nemen op den gei'soleerden Woe. Deze is op de vlucht. De terugtocht van zijin leger is afgesneden, zegt een bericht uit Moekden. Een ander bericht zegt, dat Woe Pei Foe een hevigen aanval heeft ingezet aan het front van Sjanghaikwan, ten einde den rechterflank der troepen van Moekden om te trekken. Woe Pei Foe wil blijkbaar een snelle definitieve be- slissing bereiken door tot het offensief over te gaan, liever dan ee'n strategischen terug tocht te aanvaarden. Zijn troepen, wier moreel ui'tstekend wordt genoemd. zijn zich blijkbaar niet bewust van de jongste gebeurtenissen in Peking. Of Woe nu oonieuw de macht in handen zal kriigen, hangt hoofdzakelijk af van den uit- sla'o- van den sbrijd om Sjanhaikwan Woe is te Tientsin aangekomen. Blijkbaar heeft de Feng-partij Tiensin dus niet "bezet. Men mag derhalve aannemen, dat Woe in tele- r',rafische verbinding staat met de hem gunstig gezinde provincies en tevens in de gelegenheid is van daar s+eun te kriigen. DE RUSSISCHE PROPAGANDA IN ENGELAND. Rakcfsky, de Russische vertegenwoordiger in Engeland, heeft aan het Britsche ministe- rie van Buitenlandsche Zaken een schrijven gericht, waarin hij in krachtige termen pro- tesfeert tegen het felt, dat het Russische ge- zantschap te Londen niet eerst van een en ander in kennis gesteld, v'oordat men tot pu- blicatie der stukken omtrent Russische propa- ganda in Engeland (zie ons nummer van Za- terdag) is overgegaan. Later heeft hij ver- klaard, dat hierbij vervalsching in heti spel is. Het bestuur der eommunistische partij ontkent uitdrukkelijk, dat het ooit een schrij ven heeft ontvangen en noemt hat stuk een plompe falsificatie. In zijn schrijven herinnert Rakofsky er aan, dat de Russische vertegenwoordiging in Lon den en het Britsche ministerie van Buiten landsche Zaken in 1923 overeen zijn gekomen om te trachten alle conflicten, v/etke tusschen de beide regeeringen mochten ontstaan, bij te teggen door directe, mondelinge besprekingen en dat nota's alleen zouden worden gewis- seld als eerstgenoemde wijze van onderhan- delen geen gunstige resultaten vermocht af te werpen. Hij verklaart, dat de nota van MacDonald, welke ongegronde beschuldigin- gen tegen de sovjet-regeering bevat, een o-n- verwachte schending is van de overeengeko- mem gedragslijn. In de meest uMr'ukkelijke bewoordingen verklaart hij, dat het eommunistische mani fest, dat met de nota van het ministerie van buitenlandsche Zaken is gepubliceerd, een grove vervalsching is en een vermetde pa ging om dfe oufwifckeling der vriendschappe- lijke betrekkingen tusschen de twee landen te verhindleren. Hij tracht aan te toonen, diat db irnhoud, de kop en de onderteekeming van het document afdomde bewijzen, dat de La- bourmannen niet bekend' zijn met de organi satie dor Commundstisehe Internationale. Hij verklaart, dat de inhoud een weefsel is von ongerijmdhedetn, ten doel hebbendte de Britsche publicke o>p!inie tegen' de sovjet-i^egee- ring op te hitsen. Rakofski' wijst derhalve alle verantiwoorddijkheid van de zijdte der Sov jet-regeering af voor propaganda van de Oommunistische Internationale en verwacht, dat de Britsche regeering stappen_ zal doen om uit te maken, wie de opsteller is van het stuk. MacDonald heeft in een redevoering, welke hij Zaterdag in Swansea heeft gehouden, niets gezygd over corr^spondentie met Zinowjef. doch later heeft hij in een interview ver- klaard, dat de tijd) nog niet rijp was voor een verklaring. Waarschijril'ijik zou hij echter in den loop van volgende toespraken nader op deze kwestie terugkounen. Clynes heeft in een redfe te Northampton gezegd, dat het document, wanneer het authentiek ia de overeenkomst met Rusland in gevaar z<iu brenigen, doch hij voegde er aan toe, dat het niets nieuws is, dat; men aan den vooravond van verkiezingen met opzien- barende onthullingen komt. Minister Thomas heeft in een1 redevoering te Belper gezegd, dat hij niet wist, of de brief authentiek is of niet. Porcenby heeft in een in terview te Sheffield verklaard, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de brief een verval sching is. Lord Curzon heeft in een rede te Leicester gezegd, dat de copieen van Zinowjefs brief aan MacDonald en Henderson zijn overhan- d'igd, toen zij een maand geleden in Enge- lad terugkwamen. De brief is in de handen gekomen van een dagblad. Anders zouden wij, zeide Curzon, nooit lets hebben gehoord van het antwoord der regeering op dit mjs- dadigste en verfoeitijkste stuk, daj ooit is ge- drukt. Wat de Engelscfae pers er- van zegt. Naar aanleiding van de publicatie der briefwisseling met de Sovjet-autoriteiten wijst de „Times" er op, dat nu, op het allerlaatste moment, MacDonald zdf in zijn in krachtige termen gestelden brief toegeeft, dat de argu- menten, die herhaaldelijk tegen het Briisch- Russische verdrag zijn aangevoerd, juist zijn en dat dit verdrag niet auders is dan een iniddel van de Ocmmunistisehe Internationale om het Britsche Rijk omver te werpen. MacDo-nald's publicatie geiuigt van te laat berouw. De „Daily Telegraph" spreekt van een ver- plettering van MacDonald's Russische poli tick en van een granaatootploffing te miaden van de verkiezingscampagne. Van dit oogen blik is-het Russische verdrag dood, zegt het blad. De liberate Daily News" zegt, dat als de kiezers al niet met het verdrag zouden afge- rekend hebben, dan is het nu toch zeker wel voorgoed begraven. Het gepub'liceerde stuk is belangrijk door de bron van een paar onverantwoordelijke lichthoofdige fanatici, maar geteekend door een der eerste Russische politici, president van de eommunistische partij en van de Der- de Intematonale, Zinowjef. De conservatieve „Moming Post" zegt, dat de Labour-regeering zich hiermee zelf haar eigen verkiezingsleuze „overeenstemming met Rusland", h^eft opgelegd. Volgens een bericht uit Moskou is men er daar van overtuigd, dat thans niet meer aan een spoedig tot stand komen van een En- gelsch-Russisch verdrag te denken valt. Ver- der wordt er op gewezen, dat Rusland nu met alle middelen toen adoring tot Frankrijk moet zoeken. De te Londen gepubliceerde geheime in- structies van Zinowjef trekken te Berlijn sterk de aandacht. Men ziet daarin een herhaling van de moeilijkheden, die de Duitsche regee ring heeft gehad bij het conflict met de Russi sche handelsvertegenwoordiging te Berlijn. DE VALERA WEDER IN VRIJHEID GESTELD. De Iersche republikeinsche leider De Vale- ra, die vlak voor een vergadering te Newry op last van de Ulsterautoriteiten werd gear resteerd, is teruggebracht naar de grens van den Ierschen Vrijstaat en daar in vrijhtid ge steld. Er waren geen demonstaties, en de Va» lera was om 11 uur's morgens te Dublin te- rug. Zaterdagmocgen vroeg werd hij door de politie van Ulster naar een grensstation ge- bracht en daar in een eerste-klas-coupe van den trein naar Dublin gezet Hij beloofde, dat hij Ulster rustig zou verlaten als maa hem terstond zich in vrijheid over de grens liet begeven. Hij zegt, dat hij van plan is, de re- devoeringen, die hij Dinsaag te Londonderry en op andere plaatsen in Ultser zou houden, door te latcn gaan. Hij is dus blijkbaar van plan, ten spoedigste weer over de grens terug te keeren. POLEN'S STAATSFINANCIeN. De Poolsche minister-president heeft in den Landdag eein rede gehouden, waarin hij wees op den emstigen wil van Polen, om den vrede te handhaven en met instemming dte resulta ten van Geneve begroet. Verder besprak hij de duurte en de werkloosheid die sinds Sep tember afnemend is. Het overschot op de spoorwegen, dat zal dienen tot uitbreiding van het net De regeering heeft in tegenstel- ling met de industrie, geen buitenlandsch crediet meer noodig, daar'de begrooting in evcnwicht is en het betaalmiddel op goudpari- teit. EEN REGELING'DER HERSTEL- KOLEN. Van 21 tot 24 Oct. zijn te Essen tusschen vertegenwoordigers van Duitschland eener- zijds en van Frankrijk, Belgie en Italie an- derzijds besprekingen gevoerd nopens de le vering van herstelkolen, welke na afloop der overeenkomsten met de Micum' van 28 dezer af weer door de Duitsche regeering moet ge- schieden. De besprekingen hadden ten doel de vast- stelling eener voorloopige, in afwachting van de definitieve regeling der aangelegenheid door het organisatiecomite, voorzien in de overeenkomst van Londen. Er werd geen overeenstemming bereikt, daar het verschil van meening nopens het kolenvervoer langs den Rijn niet uit den weg kon worden ge- ruimd. De vertegenwoordigers achtten verdere onderhandelingen doellaos. Zij wenschen de beslissing van h(?t organisatiecomite af te wachten, dat op 3 Nov. voor de eerste maal te Parijs bijeenkomt. SPANNJNG TUSSCHEN ENGELAND EN MEXICO. De minister van binnenlandsche zaken heeft last gegeven tot sluiting van de Mexicaansche consulaten te Londen, Liverpool en Glasgow en van alle henoraire consulaten in Engeland. Als reden van dezen maatregel wordt aange voerd, dat Mexico het beneden haar waardig- heid acht, consuls bij een regeering te hand- haven, die geen officieele betrekkingen met haar onderhoudt. DE BELGISCHE BELASTINGEN. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Caisse de Reports et de Depots heeft de Belgische minister-president Theunis een rede gehouden, waaruit bleek, dat hijl vastbe- sloten is ter verhooging van de ambtenaars- salarisssen 100 millioen frcs. aan nieuwe be- iastingen door de Kamers te laten aannemen. De premier gaf een uiteenzetting van de krachtsinspanning, waarvan Belgie sinds 4 jaar op fiscaal gebied heeft blijk gegeven. In 1922 werden de lasten van een kapitaal "van 830 millioen frcs in de gewooe begrooting opgenomen, in 1923 die van 2800 millioen, in 1924 die van 12 milliard. De gewone begroo ting van 1925 zal zoowat 4200 millioen be- dragen, waarin begrepen bijna 1 milliard1 per- manente lasten voor de aangegane leeningen voor het herstel van het land Door dit bedrag in de gewone begrooting op te nemen wordt in ronde cijfers 20 milliard van de herstelbe- dragen, waarop Belgie recht heeft, geamorti- seerd. In 1920 bedroegen de voorziene belastin- gen 287 millioen, voor 1925 wordt 3% mil liard voorzien. Dank zij die reusachtige in- spanning heeft Belgie zijn recht op crediet hersteld. Er moet nog slechts 100 millioen aan nieuwe belastingen worden aangenomen om een gedeelte der salarisverhoogingen, dat niet door de meerdere opbrengst van belas tingen is gedekt, te T>ekostigen. Aan het slot van zijn rede verklaarde Theu nis, wel te weten dat de noodzakelijke belas- tingverhoogingen niet geschikt zijn om popu- lariteit te verwekken, en dat hij de mogelijk- heid voorziet, dat hij zich weldra terug zal trekken. NIEUWE INVALLEN IN DE POOLSCHE GRENSGEBIEDEN. Naar uit Warschau wordt gemeld, hebben aan de Oostgrens in de districten Danilo- wicze, Swieciany, Tarnopol en Dubno nieu we invallen van benden uit Rusland plaats gehad. De vrecdzame grensbevolking stond wederom aan afpersing, plundering en moord bloot. De Poolsche regeering treft krachtige maatregelen om hieraan een einde te maken. TROTSKI CONTRA DE RUSSISCHE BOEREN. Het aantal der Moskousche dagbladcorres- pondenten-, dat op het platteland is vermoord, is reeds gestegen tot het onrustbarende cijfer van 46. Daarom heeft Trotski zich thans met die aangelegenheid ingelaten en hij heeft daarover een artikel in de „Prawda" geschre- ven, waarin hij zegt, dat „de oogen en de ooren van de centrale regeering beschermd moeten worden tegen de rijke boeren". Onze correspendenten moeten voortgaan de geval- len van overtreding te melden, door de lande- lijke bevolking begaan op de anti-speculatie- /Wetten. De rijke beer, zegt hij, is de gevaar- lijkste vijand van de sovjet-regeering. Hij eischt voor zich den particulieren handd op en de vrijheid porticuliere rijkdommen te verzamelen. Zooals de groote Amerikaansche Hughes Rusland van buiten bedreigt, zoo be- dreigt de kleine Hughes of wel de rijke beer Rusland van binnen Deze boeren hebben hun eigen Ku-Klux-Klan gevormd en deze vormt benden van boeren die de eommunistische dagbladcorrespondenten en de sovjet-beamb- ten vermoorden en die de inning van de graanbelasting verhinderen. Zij bedreigden de sovjet-regeering met een burgerooriog. Wij zullen hiertegen met de wapenen moeten in grijpen, besluit Trotski. DE UITZONDERINGSBEPALINGEN IN DUITSCHLAND OPGEHEVEN. De Duitsche rijkspresident heeft Zaterdag een verordening uitgevaard'igd, waarbij de uitzonderingstoestand, die sedert een jaar in Duitschland bestaat, wordt opgeheven. Alle uitzonderingsbepalingen die de persoonlijke vrijheid en de vrijheid van drukpers belem- merden, zijn buiten werldng gesteld. Ook het verbod tot het houden van vergaderingen in de open lucht is opgeheven, In'Pruisen blijft het verbod tot het houden van optochten evenwel bestaan. EEN DRAMA IN DE EGYPTISCHE KONINGSFAMILIE. Sauerwein, de medewerker van de Parijsche Matin, die gewoonlijk de intemationale pro- blemen behandeld, kwam dezer dagen met een sensationeele geschiedenis van een Egyp- tisch drama voor den dag: „Vijentwintig jaar onder de zinneloozen; het martelaarschap van een Egyptischen prins". De wijze, waarop de groote Fra,nsche jour nalist die zaak bespreekt, is wel karakteristiek voor de tegenwoordige stemming in sommig« Fransche bladen tegenover Engeland. De arme prins wordt inderdaad1 ook als een slachtoifer van het Engelsche regiem in Lon« den voorgesteld; in ieder geval wordt het voorgesteld alsof de Engelsctye regeering me- deplichtig is aan het feit, dat een zeer intelli- gente prins al vijfentwintig jaar lang in een zinneloozengesticht gevangen wordt gehou den. Als een bijzondere wreedheid wordt zelfs vermeld, dat de prins een enkele maal onder geleide wel eens naar een Music-hall mag gaan. Sauerwein laat op de mededeeling daarvan volgen, dat hij zelfs niet eens na- drukkelijk wil wijzen op den invloed, welken't zien van een- ballet ongetwijfeld toch op de ze- nuwen van den armen prins moet uitoefenen. Ook onder dergelijke sensationeele effecten blijft de zaak van.prins Saifeddin echter toch diep treurig. De zuster van dien prins is de vroegere vrouw van den tegenwoordigen ko- ning van Egypte. Deze koning schijnt geen x voorbeeldig echtgenoot geweest te zijn. Zijn vrouw ging haar nood klagen bij haar broe- der, die toen slechts 17 jaar was en vol ver- ontwaardiging over het gedrag van zijn zwa- ger besloot hem om een verklaring te vragen. Na het onderhoud met zijn zuster ging hij dan ook onmiddellijk naar de Khedief-club, waar hij Foead ontmoette: Na een korte woor- denwisseling haalde Saifeddin een revolver voor den dag en loste een schot op zijn zwa- ger, die licht gewond werd. De ongelukkige werd gearresteerd en ver- oordeeldl tot 12 jaar dwangarbeid en' 2800 p. st. fyoete. De straf werd spoedig veranderd1 van in vier jaar. Ook zoo was het nog een zeer zware straf; na een jaar zeer strenge opslui- ting moest de arme prins zelfs drie jaar lang te midden van allerlei andere veroordeelden als een gewone wegwerker afbeiden. Na het einde van den straftermijn, werd een commissie van doctoren benoemd om den geestestoestand van Saifeddin te onder- zoeken. Zij verklaarden hem voor krankzin- nig; hij werd daarop naar Engeland overge- bracht waar hij thans reeds 25 jaar lang in een zeer rijk particulier krankzinnigenge- sticht te Tunbridge verblijft. De bevolking van Tunbridge kent den prins, die dikwijls, onder geleide natuuriijk, wandeltochtjes en rijtoertjes maakt. Niemand houdt hem voor een gevaarlijk krankzinnige. Maar dat het niet volkomen in orde is met hem, bewijzen zijn liefhebberijen, hij kent namelijk geen grooter vreugde dan zooveel mogelijk phono- graphem tegelijk te laten spelen, 't stuk slaan van een spelende phonograaf en het stuk knippen van kinderboeken. Het portret, dat de Matin geeft, is trouwens wel een sterk ar gument voor hen, die beweren dat de prins in derdaad ziek is. Toch tracht Sauerwein den man als zeer verstandig voor te stellen. Wel is het zonderling dat men de moe'der van den prins, die te Konstantinopel woont, niet toestaat haar zoon te bezoeken. DE ONTRUIMING VAN HET RUHR- GEBIED. De bezettingsautoriteiten deelden mede, dat met ingang van morgen 28 October alle ge-, allieerde bureaux, die sedert 11 Jan. 1923 voor de exploitatie der panden in het Ruhrge- bied en in hetb ruggehoofd Dusseldorf zijn opgericht, zullen worden opgeheven. DREIGENDE HAVENSTAKING IN HAMBURG. De havenarbeiders hebben de loon'overeett- komst tegen 31 October opgezegd. Onderhan delingen voor een scheidsgerecht hebben nog tot geen resultaat geleid. Woensdag vindeh nieuwe besprekingen plaats. Ook ae zeelle- den-organisaties eischen loonsverhooging, Daar er geen overeenstemming werd bereikt heeft men de minister van Arbeid om bemid- deling verzocht. DE STAKING DER GEMEENTEWERK- LIEDEN IN DUITSCHLAND. Omtrent de staking van gemeentewerklle- den in Midden-Duitschland wordt medege- deeld, dat na beraadslagingen, welke 12 uur duurden, het scheidsgerecht een voorstel aan beide partijen heeft doen toekomen. De partij en kunnen over de uitspraak van het scheids gerecht tot Dinsdagmiddag beraadslagen. Er bestaat gegronde verwachting, dat beide par tijen de uitspraak zullen aanvaarden, zoodat in dit geval de staking zal worden opgeheven KORTE BERICHTEN. Uit Montreal wordt gemeld, dat de vier bandieten, die den chauffeur van een bank- auto aldaar vermoordden en den auto leeg- plunderden, aldaar zijn terechtgesteld. De Prins van Wales is naar New-York vertrokken, vanwaar hij heden naar Engeland terugkeert. Te Kief heeft in een der grootste zieken- huizen een zware brand gewoed, welke meer dan 12 uur duurde en het grootste gedeelte van het gebouw in de asch legde. De 'oppositie-partijen in het Joego-Slavi- sche parlement hebben bij- den voorzitter een aanklacht tegen de ministers van verkeer en volksvoeding ingediend wegens frauduleuze handelingen bij de uitvoering van; het in 1919 tusschen Tsjecho-Slowakije en Joegoslavie gesloten verdrag. Het aantal d'ooden tengevolge van de ontploffing op den Amerikaanschen kruiser „Trenton" is tot 14 gestegen. In Normandie is in den leeftijd van 71 jaar overledten de presidente van den Intema- tionalen Bond voor "rouwenkiesrecht, me- vrouw Schlupberger. COURANT. X t

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1