Alkmaarsche Courant De Kluizenaar van Far-End FEUILLETON. ir«. 354 1924 Honderd Zes en Twinti|ste Jaargang, Maandag 2? October. PAARDENMARKT. De DIRECTEUR van het MARKTWE- ZEN te ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat ter gelegenheid van de Paarden- markt op Worasdag 29 October a s de aan te voeren dieren alleen naar de markt mogen worden gebracht over de FR1ESCHE BRUG on de lu R E NIEUWESLOOT van de Handelskade af. De dieren, die over de BOOMPOORTS- BRUG bij het Zeglis de stad binnen komen, mogen alleen naar de markt gebracht wor den langs de VOOR MEER en de BIERKA- DE, over de SCHERMER VLOTBRUG en ilangs den KANAALDIJK naar de FRIE- SCHE BRUG. Alle dieren die niet over de Friesche Brug de stad binnen komen moeten zoodanig ver- voerd worden, dat zij door de KORTE NIEU- WESLOOT van de Handelskade af ter markt komen; alle overige toegangen tot de markt worden afgezet. Bij de KORTE NIEUWESLOOT en de FRIESCHE BRUG zullen de aan te voeren dieren deskundig worden onderzocht, en het verschuldigde marktgeld worden voldaan. Voor des morgens zeven uur mogen geen dieren geplaatst worden op de markt die des namiddags vier uur eindigt, terwijl na 's morgens 10 uur geen dieren meer ter markt worden toegelaten. Voor het plaatsen der paarden worden aangewezen de DIJK, het WAAGPLEIN, de MARKTSTRAAT (DOORBRAAK) en zoo- noodig de GE DEM PTE NIEUWESLOOT. Voor het plaatsen der veulens een gedeelte van het WAAGPLEIN. i De Directeur van het Marktwezen; D. SCHENK. ProTinciaal Nienws ZES STEDENWEG. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland te Hoorn heeft aan het College van Ged. Staten van Noordholland bericht, dat het met bijzondere belangstelling kennis heeft genomen van de „Nota van Toe- lichting bij het voorstel van Ged. Staten tot overneming van de wegen en vaarten, thans in beheer en onderhoud bij de Directie over de wegen en vaarten tusschen de zes Noord- Hollandsche Staten, in beheer en onderhoud bij de Provincie, onder verplichting van de be langhebbende streek tot het opbrengen eener jaarliiksche bijdragen in de onderhoudskos- ten". Juicht de Kamer eenerzijds toe, dat het in het voornemen van Uw College ligt, te bevor- deren, dat bedoelde wegen in beheer en on derhoud zij de Provincie worden genomen, anderzijds kan zij gich niet vereenigen met de voorstellen, waarbij de kosten worden af- gewenteld op de eigenaren der ongebouwde en gebouwde eigendommen, binnen de aan- grenzende Waterschappen gelegen. De Kamer is overtuigd, dat het moderhe verkeer eischen stelt, die een intensief onder houd noodzakelijk maken. En dit zou de Ka mer het liefst zien toevertrouwd aan de Pro vincie. Dit moderne verkeer is naar Het oordeel der Kamer evenwel ook oorzaak, dat de onderwei- pelijke wegen niet slechts van belang moeten worden geacht voor de aangelegen landen. Het zijn hoofd'verkeerswegen geworden, van Provinciale beteekenis. Wanneer in bovengenoemde nota dan ook wordt gezegd: „De zes bijdragende steden zijn niet dc eenige meer, die belang hebben bij dit com plex van wegen en vaarten, dat de communi- catie tusschen de verschillende plaatsen in een omvangrijk en welvarend deel der Pro vincie onderling en met Amsterdam verge- makkelijkt. De kring van belanghebbende ge- meenten en waterschappen, strekt zich thans veel verder uit en een regeling als de be- staande, welke de onderhoudskosten slechts door enkelen onder de belanghobbenden doet opbrengen, kan daarom niet 1 anger geacht worden met de billijkheid overeen te stem- men". kan de Kamer daarmede volkomen ins'tem- men. Echter met dien verstande, dat zij het belanghebbende gebied wil uitstrekken tot de geheele Provincie. Het onderhoud van wegen achtte de Ka mer een belang van algemeenen aard, waar- om zij dan ook aan de geheele Provincie de onderhoudskosten wenscht opgelegd te zien. Dat de onderwerpelijke wegen ook door Uw College van algemeen belang worden ge acht, meent de Kamer te mogen afleiden uit de „Memorie van Antwoord op het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciate Staten van Noordholland d.d. 20 Ju-ni 1923 door Margaret' Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 67) De rest van den brief handelde nog over enke'le bijzonderheden van practischen aard betreffende het voorgenomen bezoek en Sara was in de haast van haar vroolijke opwinding onmiddellijk naar het Cliff hotel gerend en had de mooiste kamers, die er maar waren, voor Elisabeth besproiken. Op weg naar huis ontmoette 'zij Garth in de hoofdstraat en vertelde hem dadelijk het nieuws. „Ik heb juist kamers besproken in het Cliff hotel voor een kennis van mij, die bier komt logeeren", zei ze, toen hij naast haar kwam loopen. „Een vriendin", vcegde zij er haastig bij,, ziende dat hij de wenkbrauwen fronste. Zoo veel te beter! Maar ik kon het anders best stellen zonder kennissen van je man- nelijke of vrouwdijke die zijn volkomen overbodig" met een glimlach. „Wel, ik ben blij, dat mevrouw Durward komt, ooidat „Wie zei je?" viel Garth haar in de rede plotseling stilstaand. .Mevrouw Durward Tim's moeder je Nr. 52, betreffende de overnemYng van 3en Zaanlandschen Communicatieweg". Daaruit toch blijkt, dat een zeer belangrijk gedeelte der Zes Steden wegen wordt opgeno- men onder de primaire wegen, door de" Pro vincie geleidelijk in beheer en onderhoud over te nemen. De Kamer, overtuigd dat de wegen en vaar ten tusschen de Zes Noordhollandsche Ste den door het steeds toenemend snel-verkeer hun locale beteekenis hebben verloren en dat zii een meer dan provinciate beteekenis heb ben' verkregen, acht het in overeenstemming met de eischen van billijkheid, dat de onder houdskosten ciaarvan worden gedragen door de geheele Provincie en niet slechts door dat gedeelte van het gewest dat - aan de wegen grenst Een doelmitige wegbelasting zal daarbij niet behoeven te ontbreken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd, (w.g.) P. OUD, Gz. Voorzitter. (w.g.) ESSER, Secretaris. UIT SINT PANCRAS. De Raad vergaderde Vrijdagmidldag vottal- lig. Verslagen waren ingekomen van de Politic school te iiilversum, van de Provinciale Wa- terleiding, over den landbouw en van'd com- missie ui;t de vereeniging van Jiurgemeesters welke een bezoek heeft gebracht aan de ko- lonie te Gheel inzake krankzinmgenverple- ging. De verslagen zullen circuleeren. Het rooien van de boomen is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. Groen, voor 63. Het vervolgonderwijs is aamgevangen met 18 leerlingen, waarvan 13 jongens en 5 meis- jes, ieder wie 7 uit Koediik. De gementerekening over 1923 is goedge- keurd terug gekomen. Bericht was ingekomen, dat als zetters be- noemd zijn de heeren P. Groen Cz. en J. van Kampen. Het besluit tot ontbinding van de overeen- komst met Koeclijk inzake de brandweer is goedgekeurd terug gekomen. Het Armbestuur heeft aan Ged. Staten ver- zocht de landerijen onderhands te mogen ver- iiuren. Dit is vergezeld gegaan van een gun- tig advies van Burg, en Wei'h. Burg en Weth. hebben een onderzoek inige- steld naar de verlichting aan den Twuiverweg een meenen, dat met het aanbrengen van een lantaarn bij de Mirakelenbrug en het ver- plaatsen van een andere lantaarn voldoende verbetering kan aangebracht worden. Op een verzoek van den heer J. Schut, om afschrijving van hondenbelasting om finan- cieele rederien werd afwijzeod beschikt. Van de heeren G. Bobeldijk en Jac. Kloos- terboer was een verzoeke ingekomen om ver betering van de laan tegenover het postkan- toor. Den vorigen winter was de laan onbe- gaanbaar. Burg, en Weth. hebben een onderzoek in- gesteld en bevonden momenteel de laan goed. Enke'le voorloopige verbeteringen zijn inmid- desl aangebracht. Na vrij uitvoerige d'iscussie werd besloten den winter af te wachten en dan zoo ooodig de gewenschte verbetering aan te brengen. Ingekomen was een adres van den heer D. Koning Jr., met verzoek zijn dochtertje van 10 jaar in een inrichting voor achterlijke kinderen te plaatsen, op kosten der gemeente. De voorzitter decide mede, dat Burg, en Weth al heel wat met deze zaak hebben mee- gemaakt. Het kind heeft het tot heden niet verder gebracht dan de lste klasse, hoewel het ook al een half jaar extra ondmv s ge- had Jieeft. Het hoofd der school achtte de aanwezigheid van het kind een schade voor het onderwijs en de geneesheer heeft gerap- porteerd dat het kind voor eenig onderwijs niet bevattelijk is. Alle raadsled'en waren er van overtuigd, dat iets gedaan moest worden als ed verbete ring te verwachten was. Verschillende moge- lijkheden werden nog geoperd, doch ten slotte werd besloten, hoewel noode, het aidres voor kennisgeving aan te nemen. Flet rapport van de verpleging te Gheel zal grondig bestudeerd worden, om te zien of in dit verband een oplossing gevonden kan wor den. Van het raadslid Gutter was een schrijven ingekomen, waarin hij mededeelde, wegens vertrek naar Apeldoorn te moeten bedanken als raadslid. Hij geeft aan Burg, en Wden leden van den raad en de ingezetenen de beste wemschen bij zijn vertrek. De voorzitter vond het jammer dat in den raad weer een verandering moest komen, daar het nieuwe raadslid zich weer in d6 gemeente- zaken moet inwerken. Gedurende 14 maanden is met den heer Gutter op de rneest vriendschappelijk wijze sa- mengewerkt, waarvoor de voorzitter hem dank betuigde, in de hoop, dat dit met zijn opvolger evenzoo het geval zal mogen, zijn. De voorzitter wenschte hem en zijn gezin weet weT, legde zij uit. Zij had hem de ge- schiedenis van haar kcrte verloving met Tim toevertrouwd. Trent liep weer door, maar langzamer, de veerkracht scheen plotseling uit zijn stap verdwenen. „Denk je niet", zei hij op eigenaardig-afge- meten toon, „dat het in de geven omstandig- heden wel een beetje pemibel zal zijn mevrouw Durward hier te hebben?" Sara verwierp die gedachte, en trach'tite hem uibte leggen, dat het juist teekenend was voor de grcote vriendschap van Elisabeth, dat zij naar Monkshavcn kwam. „Wanneer komt zij?" vroeg Trent „Dcnderdag. Ik ben erg verlangend, dat je haar zult ontmoeten, Garth. Zij heeft zoo iets bijzonders liefs. Ik vind het prachtig van haar, dat zij mijn verbroken engagement met Tim niets geen verandering in onze vriend schap teat maken. De mces'te moeders zou- den een wrok gehouden hebben!" „En denk je, dat mevrouw Durward het over het hoofd ziet vroeg hij met een eigen- aardigen glimlach. Sara verzekerde hem enthousiast dat dit het geval was. „ITet zou mij verwonderenzei hij pein- zend. „Het zou niets zijn voor Elis voor een vrouw, dan ook" hij verbeterde zich baas- tig „om zoo gemiakketij'k van een gedachte, die ze zich eenmaal in het hoofd heeft gezet, af te stappen." „Wel", lachte Sara vroolijk, „tegenwoordig kun ie een meisje neit meer dwingen een man M bfeste toe. De heer Gutter dbnkfe voor de woorden, waaraa de vergadering werd gesloten. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond had ten raadhuize die aanbe- steding plants van het <loorgangshuis, te bou- wen voor rekening der gemeente Er waren 11 biljetten ingekomen, waarvan er 2 ter zrij- de moesten worden gelegd, omdat ze ongeze- geld waren. De begrooting in massa was 3270. Ingeschreven werd als volgt: Schilderwerk: D. Nap te Oudkarspel voor 174; T. Kamp te Heerhugowaard voor 184; Joh. Bes te Tuitjenhom, voor 205. Metselwerk: P. Kuilman te Oudkarspel voor 1348.80; P. Doom te St. Manrtens- brug voor 1374; Jn. Tromp te Oudkarspel voor 1380; H. Metselaar te Zuidscharwou- de voor 1547. Timmerwerk: T. Doom te St. Maartens- brug voor 1525; A Zuidscharwoude te Noordscharwoude voor 1626. Timmer- en metselwerk: Kl. Brain te Oud karspel voor 2714. Daar de goedkeuring op den bouw nog niet ingekomen is, is de gunning aangehouden. KANALISATIE VAN WEST- FRIESLAND. Aan het Ccllege van Ged. Staten van Noord-Holland te Haarlem is het volgende adres gezonden: De Kamer van Koophandel en1 Fabrieken voor West-Friesland te Hoorn heeft met bij zondere belangstelling de ontwikkeling van het Rapport over de Kanalisatie van West- Friesland, uitgebracht door de Commissie Dr. C. J. K. van Aalst", gevolgd Daar ook zij in genoemde Commissie vertegenwoordigd is, heeft zij van zeer nabij kunnen constateeren, dat het rapport is opgebouwd op grond van zeer deskundige voorlichting en dat niet dan na emstige studie de conclusies zijn getrok- ken en in het rapport zijn nedergelegd. Aan de Kamer is ook bekend, dat jjij alle besprekingen en bij alle overwegingen en be- rekeningen is uitgegaan van de gedachte, dat het kanalenstelsel, zooals dit door de „Commissie-Van Aalst" wordt voorgesteld, een onverbreekbaar geheel moet vormen. Zeer duidelijk spreekt dit uit het rapport, terwijl ook de rentabiliteitsberekening daarop is ge- baseerd. In het verslag der „Commissie benoemd door het Bestuur van Hollands Noorderkwar- tier voor het geven van advies, omtrent 3e voordeelen van het kanalisatieplan voor West- Friesland, voor den afvoer van Landbouwpro- ducten op den toevoer van bedrijfsmiddelen" dat als bijlage 5 aan het rapport is toege- voegd, wordt eveneens het kanalenstelsel als era geheel beschouwd en als zoodanig op economische gronden verdedigd. Ten slotte legt ook de heer J- A. Ringers, de samenstel ler van het rapport en ingenieur der Commis- sie-van Aalst, er in Hoofdstuk XVII den na- druk op, dat de onderdeelen slechts dan ten voile hun voordeelen kunnen afwerpen, als het plan in zijn geheel is uitgevoerd. Nu twijfelt de Kamer er geenszins aan, of ook bij Uw College zit de besliste gedachte voor, dat het in het rapport voorgestelde stel- sel van kanalen voor West-Friesland niet mag worden verbroken. Zij heeft de overtuiging, dat Uw College met haar de meening zal zijn toegedaan, dat de kanalen, ieder op zich zelf, slechts dan waarde zullen hebben, wanneer zij een deel uitmaken van het geheele kanalennet. Wanneer de Kamer het toch noodig oor- deelt bovenstaande beschouwingen te Uwer kennis te brengen, dan grondt zij dit op de wetenschap, dat een vernieuwde poging wordt aangewend, aan den opzet van het rapport te tomen. Haar toch is bekend geworden, dat thans is geadviseerd, de uitvoering van de kanalen Hoom-Enkhuizen en Hoom-Medemblik op te schorten, terwijl een voorbehoud wordt ge- maakt, ten opzichte van den omvang der ka nalen. Wat in den aanvang in het algemeen door de Kamer is gezegd, herhaalt zij thans in het bijzonder met het oog op de kanalen HoomEnkhuizen en Hoom-Medemblik; de beoogde economische voordeelen zullen eerst dan bereikt worden en en de rentabiliteit zal eerst dan verzekerd zijn, wanneer ook deze kanalen in uitvoering worden genomen. Deze kanalen zullen, naar de overtuiging der Ka mer, zeer zeker bevordelijk zijn aan de be- langen van den tuin- en landbouw, meer in het bijzonder aan de uitbreiding van den tuinbouw. Zij meent dan ook, voor zoover noodig, bij Uw College te moeten aandringen op een be' vordering van de uitvoering van het geheele plan, zonder weglating dus van eenig voorge steld kanaal. In de heraieuwde critiek op het rapport kan de Kamer niet anders zien dan een poging, de uitvoering van het werk tegen te houden. Ook deze acht zij verderfelijk. Reeds te lang heeft eWst-Friesland uitgezien naar en be- hoefte gevoeld aan't bezit vani goede water- /W^^'efi'wMi-'He'ipIaMen ffians gefeed ziTn," kan zij niet anders dan teleurstelling uitspre- ken over elke poging, die bereiking van het beoogde doel kan tegenhouden. Overtuigd als de Kamer is, dat de voorge nomen kanalisatie van West-Friesland, dit belangrijke gedeelte van Noord-Holland slechts tot voile ontplooiing zal kunnen bren- geig verzoekt zij Uw College al die middelen te willen aanwenden, die er toe kunnen leiden, dat bet groote en voor Noordholland zegen- rijke werk spoedig in uitvoering zal worden genomen. De Kamer van1 Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland te Hoom, (w.g.) P. OUD, Gz., Voorzitter. (w.g.) Esser, Secretaris. te trouwen, dien zij niet hebben wil, en je kunt haar evenmin verhinderen den man te nemen, van wien zij wel houdt." „Ik weet niet. Een vrouw met groot door- zettingsvermogen kan een heeleboel doen." „Maar Elisabeth is volstrekt niet dan soort van doortastend type, dat jij je voorstelt", protesteerde Sara met een glimlach. „Zij is buitengewoon mooi en vrouwelijik, bepaald een hoogstaande vrouw, vind ik. Wacht maar tot je haar gezien hebt „fk vrees'zei Trent langzaam, „d'at ik je bekoorlijike vriendin niet zien zal. Ik moet de volgende week naar Landen voor zaken." „He... Sara's stem verried haar teleurstel ling. „Kun je dat niet uit$tellen?" „Nee, dat kan ik niet doen." Hij hield op bij een sigarenwinkel. „Vind je het naar om era oogenblik te wachten, dat ik hier even wat tabak haal Hij verdween in den winkeil1 en Sara bleef staan en keek naar era grappigen fcleinen fox-terrier in de straat, die zich te goed deed aan een bot, dat hij uit een' slagerswinke! in de buurt gekaapt had. Het ongestoorde genot van het gestelene duurde niet lang. Een oogenblik later kwam een magere, wilde Iersche terrier om den hoek aangezet, ontdekte het heerlijke hapje, en was met era sprang boven op den ldeinen hond. In een oogwenk was er era- helsch ka- baal en riep het bondengeblaf alle echo's in de de rustige straat wakker. De kleine fox-terrier verdedigde heldhaftig Gemenffd nieuws VEREENIGING VOOR DE STAATHUIS- HOUDKUNDE EN DE STATISTIEK. Zaterdagochtend heeft, onder voorzitter- schap van den heer G. H.' Hintzen, die Ver eeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek.te Amsterdam haar algemeene ver gadering gehouden. In deze samenkomst werdeni gehandeld de bekende prae-adviezen van de heeren prof, mr. W. E. Treub en F. M. Wibaut over de vraag: „Moeten de grondslagen van- het belastingstelsel hier te la-nde worden herzien met het oog op den eisch der kapitaalVor- ming?" Aan de openbare vergadering ging vooraf een huishoud'elijke vergadering, waarin o.a. tot bestuursleden werden benoemd mej. A. Polak en de heer R. Kuiper. Hierna begonnen de besprekingen over de praeadviezen. Na den gezamenlijken koffiemaaltijd wer den de besprekingen voortgezet, waarna de prae-adviseurs gelegenheid voor repliek kre- gen. Na een kort slotwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. DE KRANKZINNIGENVERPLEGING IN NOORD-FIOLLAND. Naar de Tel. vemeemt, zal thans een be langrijke reorganisatie in den dienst worden in-gevoerd aan het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. Verscheidene betrekkingen1 worden opgeheven, onder andere die van adjunct-di- rectrice en huismeester. De reorganisatie zal tot belangrijke bezuiniging kunnen leiden. WAT DE ONDERWIJZERS ONTVANGEN. Afen schrijft aan de O. H. Crt.: Het Bezoldigingsbesluit is er. Wij willen nu -eens nagaan, hoe het gesteld is met de salarissen der verschillende categorien- van lagere onderwijzers. Een onderwijzer, die pas begint en niet bij zijn oud'ers inwoont, ont- vangt 1300 100 voor jeugdaftrek tot na zijn 21 e jaar 1200. In een plaats 3e klasse gaat daarvan af 8 standplaatstoe- lage. Blijft 1104, of afgerond 1110. Dit b-edrag wordt verminderd met 834 voor pensioensbijdrage 94.35, zoodat er over blijft 1015.65 of afgerond 1020, hetwelk volgens het index-cijfer gelijk staat met bijna 583 in 1914. De onderwijzer, die wel bij zijn ou-ders inwoont, o-ntvangt slechts 1000 8% 8 - f 842.20 of 850 afge rond. Dat is berekend naar het index-cijfer bijna- 486. De onderwijzer met hoofdacte ontvangt 1500. Dit is in een plaats 3e klasse 1500 8 834 of afgerond 1270, 't welk omgezet in de tegenwoordige waarde gelijk- staat met 720 voor den oorlog. De hoofden van scholen in plaatsen 3-e klasse zullen op 28-jarigen leeftijd genieten 2200 8 —S'A - afgerond 1860 wat gelijk staat met pl.m. 1063, een bedrag dat men- 40 jaar geleden op meer dan een plattelandschool kon verdienen. Een hoofd eener school 3e kl. die op zijn maximum gekomen is, zal aan een school met minder dan 145 leerlingen (en dat zijn op 't plateland de meeste) ko-men tot 3400 8 834 dus 2870 (afgerond), d. i volgens hun index-cijfer van Aug. '14/1640 (Volgens de laatste gegevens is het index cijfer nu nog hooger n.l. 1.76) Een ongehuwd onderwijzer zal als maxi mum met hoofdacte 2700 en zonder hoofd acte 2200 genieten jn- plaatsen le klasse. Dat wordt voor plaatsen 3e kl. respectievelijk 2260 (afgerond) en 1860 (afgerond) of in tegenwoordige geldswaarde 1291 en 1063. Men ziet, het is nog niet boter tot den boom. HULDIGING NAGEDACHTEMS PROF J. H. VAN 'T HOFF. Ter gelegenheid van het feit, cA t het Za- terdag 50 jaar geledra is, dat Van't Hoff de grondslagen der stereochemie pub'ireerde, zijn de leden van den Rotterdamschen Ghe- mischen Kring Zaterdagmorgen bijeengeko- men bij het monument: van den grooten ge- leerde aan den 's Gravendijkwal, ten einde hulde te brengen aan zijn nagedachteois, door zijn leenste recht op den betwisten Mu-if, maar het grootere gewicht van den vijand werd hem te machtig en het was duidelijk, dat de ler met den butt zou gaan strijken. De eige- nares van den fox-terrier, zeer elegant ge- kleed, aanschouwde handen wringend het ge- vecht van op rai afstand en riep tegen aller- lei menschen, die zich om het gevecht v-rza- meld hadden, dat ze toch haar lieveling van dat verscheurende dier moesten redden. Maar niemand scheen van plan haar dezen dienst te bewijzen- want de Iersche terrier leek een vervaarlijfce klant, toen plotseling snel als een bliksemllicht, een slan- ke fi'guur over den weg schoot, zich midden tusschen het gedrang slingerde en met luid-e stem tusschen al het lawaai gebiedend uiit- riep: „Laai. los, woesieling In een oogenblik was alles uit. Sara's klei ne, sterke ban Jen wisten de nijdige, grommen- de, bijtende hondenmassa te scheiden in de twee gedeelten fox en ler, waaruit ze was sa- mengesteld, en zij stand met den kleinen fox- terrier, die hijgde en bloedde, in haar arrnen, terwijl een of twee van de omstanders nu alle gevaar voorbij was den ler wegjoe- gen. „G! Wat moedig van u.De eigenares van den foxterrier kwami o-p haar toegesoeld. „Ik kan u nooit genoeg dankbaar zijn." Sara keek haar aan met vlaminentfe oogen „Is deze bond vao u?" vroeg zij. „Ja. En ik weet zeker" ineens een heele wooruenstrcom ,,dat hij in stukjeen ge- Voor hot plaatsen van advertenties -in andere bladen is uw adres: If. V. Beek- en Uandelsdrnkkerjj v.h. Herms. Cos ter Zoon, Voor- dam C9, Alkmaar het plaatsen, van een bloemstuk op het mo nument. Nadat alien zich vodr het monument ver- zameldl h idden, hield ds. S. S. Cohen, voor zitter van den Kring, een rede. Het feit, dat 50 jaren geleden de scheikun- de in de ruimte geboren werd. is Zaterd'ag te Amsterdam, onder deelneming van geleerden uit vele landen, herdacht in de aula der ge- meentelijke nniversiteit Deze plechtige bijeenkomst ging uit van de Nederl. Chemische Vereeniging en de Ver- eeniging van de Nederl. Cremische Industrie. De Nederlandsche, maar ook de buiten- landsche wetraschappelijke wereld nam in grooten getale aa- r'eze hu'ldiging van beide groote geleerden deel. i Prof. dr. Ernst Cohen heeft daarna een voordracht gehouden, gctiteld: Vijftig iaren uit de gesehiedenis eener theorie en hare grondleggers. IN VRIJHEID GESTELD. De, in verband met den in 1918 gepleeg- den moord op Gerrit v. d. Oever te Seheve- ni-ngen, onlangs gearresteerde Rotterdammer G. G., die ten tijde van den moord in Scheve- ningeh woonde, is door de justitie in vrijheid gesteld, nadat gebleken was, dat hij met den moord zelf niets te maken heeft gehad. GEMEENTERAAD5LEDEN IN DEN VRIJHEIDSBOND. Te Arnhem is Vrijdag ornder voorzitter- schap van dr. W. W. van der Meulen te 's-Gravenhage de algemeene vergadering ge houden van de vereeniging van gemeente- raadsleden in den Vrijheidsbond. In zijn openingsoord wijdde de voorzittei eenige waardeerende woorden aan de nage- dachtenis van mr. Ketwich Verschuur, in le- ven burgemees'ter van Groningen. Spr. her- innerde er aan, dat de overledene kort voor zijn dood nog in -een vergadering van deze vereeniging was opgetreclen- als spreker. De-» genen die toen de vergadering hebben bijge- woond, zullen zich herinmeren, hoe de over ledene de aandaeht van de voile zaal eenige uren lang wist te bceien door zijn voorlreife- lijke rede, waarin. hij toonde, hoe hij in merg er nierem vrijzinnig was, wijzende op het, feit dat tal van vooxgestelde wijzigingen slechts van formeelen aard waren en zonder feitelij- ke beteekenis. Duidelijk toonde hij aan, hoe de werkelijkheid zich baan had weten te bre- ken, ten behoove van haar zelf, ondanks alle papieren hindernissen. Spr. wees er op, dat een partij slechts weinig mannen telt van de beteekenis als de overledene en daaro-m wordt zijn gemis juist zoo erg gevoeld. En bij dit eene verlies in de partij is het niet gebleven. Ook de dood van mr. Visser van I Jzendoorn ligt alien nog versch in het geheugen. In de huishoudeliike vergadering kwam aan de orde het ontw-erp van een nieuw huis- houdelijk reglement, dat werd samengesteld door de heeren dr.' W. W. van der 'Meulen, C. G. Roos en W. J. Bastiaan. Na het aanbrengen van eenige wijzigingen werd het reglement vastgesteld. Medegedeeld werd dat in een volgende ver gadering voorstellen zullen worden gedaan omtrent de stichting van een bureau voor ge- meentepolitiek en de oprichting van een eigen orgaan der vereeniging. Daarna hield mr. P. Droogleever Fortuyn een inleiding over het onderwerp: „De tinan- cieele vooruitzicht-en- van de gemeenten". Na repliek werd de vergadering gesloten. DE VRIJZ.-DEMOCRATISCHE BOND EN DE DEMOCRATISCHE PARTIJ, Men meldt aan de N. R. Ct.:. j- Geruimen -tijd geleden hebben wij1 medege deeld, dat drie vooraanstaande leden van den Vrijz. dem. bond en drie vooraanstaande le den van de Democratische partij tot het be sluit gekomen waren, dat het wenscheiijk was, dat beide democratische organisaties zich zou den vereenigen tot een organisatie. Deze leden, namdijk prof. mr. C. van Vo.li- scheurd zou zijn door dat groote, afschuwe- lijke beest, wanneer u ze niet gescheiden hadt. Ik zou nooit gedurfd hebben Garth, die uit den sigarenwinkel aan dien overkant kwam hoorde nog juist, hoe Sara, toen zij den terrier in de armen van zijn meesteres legde, op scherpen toon zei „U moest er geen- hood op na houden, wanneer u niet eens voor hem durft zorgen! Toen zij met Trent naar huis wandelde, deed' Sara hem het heele verhaal van het hondengevecht in geurea en fcleuren en ein- digde opgewonden: „Dwaze vrouwen zooale dat mensch, moes ten geen toestemming krijgen er een hond op na te houden. Ik haat mensdien, dae hun ver- antwoordelijkheid niet voelen." „Veracht je tefaards?" vnoeg hij!. „Meer dan wat ook ter wereld", ani- woordd-e zij hartgxendig. Hij zweeg een oogenblik. Toen zei hij peinzend: „En todi geloof ik, dat difcwijls zenuwen een groote rtol spelen." Ik vind, dat alles afhangt van wat je plicht van je eischt op een gegeven oogen blik", anhvoordde zij. „Zenuwen zijn luxe. Die kun' je je permitteeren, wanneer het voor andei'en geen verscbil maakh of je bang bent of niet, maar niet, wanneer het er wel op aamkomt." „Uit welke bronnen heb je zulke wijsbeid geput?" vroeg hij schalksch. Sar*a lachte even. v' <Wordt vcrvolgd). 7

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5